PDA

Επιστροφή στο Forum : καθαρισμος πεταλουδας


messi
26-03-11, 07:50
καλημερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι,αν βγαλω την πεταλουδα μονος μου υπαρχει περιπτωση να μου αναψει το τσεκ του κινητηρα?με τι σπρευ να το κανω??ευχαριστω.:help:

giannis 116
26-03-11, 08:32
Εαν το κλειδι δεν ειναι επανω και πατημενο το μπουτον ωστε να ειναι σε λειτουργια τα ηλεκτρονικα, απ οτι ξερω, οτι ηλεκτρονικο εξαρτημα και να βγαλεις, αισθητηρες κλπ και μετα το ξαναβαλεις (σωστα) δε θα σου αναψει τιποτα γιατι ο εγκεφαλος θα ειναι εκτος και τα ηλεκτρονικα θα 'κοιμουνται' οποτε δε θα διαβασουν καποια βλαβη. Αν λεω κατι λαθος παρακαλω οσοι γνωριζουν περισσοτερα ας με διορθωσουν-συμπληρωσουν.

Τωρα ομως γιατι να βγαλεις την πεταλουδα γκαζιου και να τη καθαρισεις; Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος γι αυτο; Του εκανες καποια διαγνωση που να σου βγαζει βλαβη σε αυτο το συγκεκριμενο εξαρτημα;

kostastnt
26-03-11, 11:48
Γιάννη μερικές φορές η πεταλούδα θέλει καθάρισμα.. Δεν ξέρω αν στο δικό μας συγκεκριμένα χρειάζεται, αλλά στα smart πχ επιβάλλεται το καθάρισμα..

Καλό θα ήταν να μάθουμε αν βοηθάει το καθάρισμα..

giannis 116
26-03-11, 15:53
Γιάννη μερικές φορές η πεταλούδα θέλει καθάρισμα.. Δεν ξέρω αν στο δικό μας συγκεκριμένα χρειάζεται, αλλά στα smart πχ επιβάλλεται το καθάρισμα..

Καλό θα ήταν να μάθουμε αν βοηθάει το καθάρισμα..

Ναι, αλλα ετσι, χωρις καμια ενδειξη, χωρις καποιο προβλημα να ξηλωνουμε εξαρτηματα και να τα πλακωνουμε στα καθαριστικα σπρευ και στον αερα. Μπορει σε καποια να τους προκαλεσουμε μεγαλυτερη ζημια απ οτι ισως εχουν.

halkida116mpack
26-03-11, 22:08
εγω την εχω καθαρισει...σπρευ επαφων και λαδακι οπλου σε βαμβακερο πανι και σιγα σιγα πολυ απαλο τριψημο...ποτε το κλειδι στην υποδοχη,το κλειδι στην τσεπη σου....

LefterisK
28-03-11, 09:18
η καθαρη πεταλουδα προσφερει αμεσοτητα στο πατημα του γκαζιου. στο προηγουμενο που την ειχα βγαλει 2 φορες να την καθαρισω ηταν καταμαυρη (ισως κ λογω του ελ. φιλτρου που ειχα βαλει) παντως με το καθαρισμο της ηταν η νυχτα με την μερα μετα!
θελω να την καθαρισω και στη μπεμπα μου τωρα, εχουμε καποιο DIY με αφαιρεση του σωματος της πεταλουδας; αλλιως με βλεπω να αφαιρω τον σωληνα της εισαγωγης που παει απο το φιλτροκουτι και να ψεκαζω κατευθειαν πανω της

messi
29-03-11, 07:07
η καθαρη πεταλουδα προσφερει αμεσοτητα στο πατημα του γκαζιου. στο προηγουμενο που την ειχα βγαλει 2 φορες να την καθαρισω ηταν καταμαυρη (ισως κ λογω του ελ. φιλτρου που ειχα βαλει) παντως με το καθαρισμο της ηταν η νυχτα με την μερα μετα!
θελω να την καθαρισω και στη μπεμπα μου τωρα, εχουμε καποιο DIY με αφαιρεση του σωματος της πεταλουδας; αλλιως με βλεπω να αφαιρω τον σωληνα της εισαγωγης που παει απο το φιλτροκουτι και να ψεκαζω κατευθειαν πανω της

πραγματικα την καθαρισα κ δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ειχε μεσα η πεταλουδα,πολυ μαυριλα,στην αρχη το μοτερ στο ρελαντι εκανε κατι ανεβοκατεβασματα,τωρα τιποτα,με σπρευ ηλεκτρονικων επαφων το εκανα κ το κλειδι το ειχα στην τσεπη,ευχαριστω πολυ παιδια:ylsuper:

race535
29-03-11, 10:21
Καλα εκενες και την καθαρησες!!!
Τα ανεβοκατεβασματα εγιναν για να ξαναρυθμιστει το ρελαντι.
Και λαμπακι να σου αναβε θα ξαναεσβηνε,αν δεν καταγραφει ο εγκεφαλος το λαθος πανω απο 5 φορες(νομιζω) γινεται Reset και το λαθος σβηνει.
Καθαρυστικο φρενων ειναι πολυ καλο επισης για να βγαινει η μουργα!

LefterisK
30-03-11, 07:51
μπραβο! θα το κανω κ εγω αμεσα. σχετικα με τα ανεβοκατεβασματα, στο προηγουμενο αμαξι μου, ειχα κατεβασει καποιες οδηγιες ωστε να το επαναπρογραμματισω manual και να μην κανει αυτα τα σκαμπανεβασματα...(την ιδια λογικη ειχαν ακολουθησει κ αλλοι συμφορμιτες μου με τα ιδια θετικα αποτελεσματα)
μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τις μπεμπες μας;

stefanos116
06-07-11, 23:08
σπρευ καρμπυρατερ την επομενη φορα δοκιμαστε..

ThaNOS E46coupe
07-07-11, 00:38
και με απλή βενζίνη γίνεται, δεδομένου οτι έχουμε πάρει την εισαγή στο χέρι. ένα πανάκι και ένα πινελάκι και τζάμι...το έκανα πριν κανα δυο μήνες στο δικό μου και ανάσανε το καψερό!!!!!!!

LefterisK
07-07-11, 07:55
ξεχαστηκα να ποσταρω. ζητω συγγνωμη!
τον απριλιο ηρθε σπιτι μου το ελευθερο φιλτρο της Κ&Ν απο αγγλια (μεσω ebay, παρακαλω σημειωστε ολοκαινουριο μονο 55ευρω! ) και εκατσα λοιπον ενα σαββατο και το τοποθετησα.
η ολη διαδικασια μου πηρε κανα μισαωρο, δεδομενου οτι δεν ειχα καποιο μανιουαλ κ πηγαινα ψαχνοντας (αφαιρεσα την εργοστασιακη σκουπα τον παπα κλπ φτανοντας μεχρι την πεταλουδα).
με την ευκαιρια λοιπον ειπα να καθαρισω και το σωμα της πεταλουδας μου, χρησιμοποιωντας ενα σπρεϋ καρμπυρατερ που ειχα ηδη ξαναχρησιμοποιησει για την μεγκαν ΙΙ που ειχα στο παρελθον.
τελειωνοντας κατεληξα οτι αυτη η κινηση μου ηταν αχρειαστη διοτι η πεταλουδα (σημειωνω οτι η μπεμπα μου ειχε διανυσει περι τα 32.000χλμ) ηταν πεντακαθαρη και μαλιστα σε σημειο αηδιας! σκεφτειτε οτι το πανακι που χρησιμοποιησα ουτε που λερωθηκε στο ελαχιστο! απλα το εκανα για λογους υπαρξιακους! :icon_kidr

βδομαδες αργοτερα που το ανεφερα σε εξειδικευμενο συνεργειο bmw (οπου πηγα να της βαλω τα λαδακια που ειχα αγορασει και να μπει στο κλιπ), μου ειπαν οτι οντως οι πεταλουδες στις μπεμπες μας δεν λερωνονται (με επιστροφες αναθυμιασεων) λογω του πολυ καλου σχεδιασμου της εξαγωγης...τι να πω. :)

ΥΓ:σημειωνω για λογους πληροτητας του ποστ οτι εχω την ε90, 320i

kostastnt
10-07-11, 21:25
Έχω ακούσει ότι για να μην κάνει το τρεμόπαιγμα μετά από καθαρισμό πεταλούδας ανάβεις μόνο τα ηλεκτρικά και πατάς το γκάζι 2-3 φορές μέχρι το πάτωμα.. Υποτίθεται έτσι ρυθμίζεται, αλλά εγώ σε smart και σε seat leon που τα δοκίμασα το τρεμόπαιγμα πάλι το κάνε..

Τελικά καθάρισμα θέλει ή δεν θέλει? Έχω 90.000km και δεν έχει καθαριστεί ποτέ..

giannis 116
10-07-11, 21:27
Τελικά καθάρισμα θέλει ή δεν θέλει? Έχω 90.000km και δεν έχει καθαριστεί ποτέ..

Κι εγω εχω πανω απο 188.000χμ χωρις να την εχω καθαρισει ποτε κι εχω την ιδια απορια...

Dimitris ///M
10-07-11, 21:42
σπρευ καρμπυρατερ την επομενη φορα δοκιμαστε..

Συμφωνώ.... Πρόσφατα το έκανα με σπρέι καρμπυρατέρ και έγινε πεντακάθαρη και η πεταλούδα και η πολλαπλή εισαγωγής!

Με κόστος 6.30Ε :dblthumb2

ThaNOS E46coupe
11-07-11, 02:00
Έχω ακούσει ότι για να μην κάνει το τρεμόπαιγμα μετά από καθαρισμό πεταλούδας ανάβεις μόνο τα ηλεκτρικά και πατάς το γκάζι 2-3 φορές μέχρι το πάτωμα.. Υποτίθεται έτσι ρυθμίζεται, αλλά εγώ σε smart και σε seat leon που τα δοκίμασα το τρεμόπαιγμα πάλι το κάνε..

Τελικά καθάρισμα θέλει ή δεν θέλει? Έχω 90.000km και δεν έχει καθαριστεί ποτέ..

Κι εγω εχω πανω απο 188.000χμ χωρις να την εχω καθαρισει ποτε κι εχω την ιδια απορια...

παιδια δεν παει να πει οτι αμα την καθαρισεις, θα Μαμαει το εργαλειο, απλα του δινεις μια ανασα....υπαρχει ομως περιπτωση να παρατηρισετε καλυτερη λειτουργεια καλυτερη αποκριση και λιγοετρα ρεταρισματα. Καλο του κανει...κακο δε του κανει παντως...αρκει να γινει σωστα....η μαλλον προσεκτικα...