PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης Cruise control


kostasdc
27-03-11, 11:47
Καλημέρα παιδία.

Σε ενος φιλου τη BMW( series 1, 116, '06, exclusive) εσπασε ο αριστερος μοχλός στο τιμόνι που είναι για το cruise control και βρισκεται ακριβως κατω απο το φλας.
Πηραμε τηλ στην αντιπροσωπεία και του είπαν 490ευρω (!) . Μετά πήραμε σε μια αγγελία που βρήκαμε και του είπαν 190ευρω.
Γνωρίζετε τί παιζει;
Πρέπει να αλλαχτεί και ο διακόπτης των φλας μαζι;
Το καλώδιο-επαφή που έχει απο μέσα ο διακόπτης δεν έχει κοπεί, απλά έσπασε απο τη πλαστική του βάση μέσα στο τιμόνι και κρέμεται.

Please help :):nixweiss:

georgiou
27-03-11, 15:51
για ψάξε τίποτα απο ebay..
Εδώ είναι o λεβιές για το board computer

http://cgi.ebay.de/BMW-E87-E90-E91-E92-Schalthebel-BC-Blinker-/350299403610?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item518f78b55a
αλλά μάλλον 8α εννοείς για το tempomat:

http://cgi.ebay.de/BMW-E81-E87-Wickelfederkassette-Schleifring-Schalter-/150582416088?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item230f6952d8

120ihatch
27-03-11, 16:09
ξέρετε σε e87 ποιο άλλο ανταλλακτικό χρειάζεται για να μπει εκ των υστέρων cruise control?

(χρειάζεται αλλαγή και του πίνακα οργάνων?)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας


-αν γωρίζετε γερμανικά δώστε μου κάποια links απο ebay παρακαλώ για τα ανταλλακτικά που χρειάζονται για όλοκληρωμένη τοποθέτηση cruise control :hello:

georgiou
27-03-11, 16:28
ξέρετε σε e87 ποιο άλλο ανταλλακτικό χρειάζεται για να μπει εκ των υστέρων cruise control?

(χρειάζεται αλλαγή και του πίνακα οργάνων?)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας


-αν γωρίζετε γερμανικά δώστε μου κάποια links απο ebay παρακαλώ για τα ανταλλακτικά που χρειάζονται για όλοκληρωμένη τοποθέτηση cruise control :hello:

σε Ε90(το ίδιο νομίζω ισχύει και σε 1-series) δε χρειάστηκε τίποτα παρά μόνο νέα βάση που κουμπώνει στην κολώνα του τιμονιού με το extra λεβιεδάκι του cruise control κανονικά θέλει και προγραμματισμό στο δικό μου Ε90 δεν έχει γίνει ακόμα και έτσι δεν βγάζει την ένδειξη στον πίνακα οργάνων αλλά λειτουργικά είναι Ο.Κ.

giannis 116
27-03-11, 19:35
σε Ε90(το ίδιο νομίζω ισχύει και σε 1-series) δε χρειάστηκε τίποτα παρά μόνο νέα βάση που κουμπώνει στην κολώνα του τιμονιού με το extra λεβιεδάκι του cruise control κανονικά θέλει και προγραμματισμό στο δικό μου Ε90 δεν έχει γίνει ακόμα και έτσι δεν βγάζει την ένδειξη στον πίνακα οργάνων αλλά λειτουργικά είναι Ο.Κ.

Και κοστος;..

georgiou
27-03-11, 19:58
Πρίν απο 2 χρόνια + περίπου απο ebay.de στα 180ε περίπου μαζί με τα μεταφορικά.
Είναι πολύ απλή η εγκατάστασή του δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερα τεχνικό.
Σε καμοία περίπτωση δεν αξίζει να πας σε συνεργείο να το τοποθετήσεις

Driver M
27-03-11, 20:50
Σε Ε90 απ'όσο γνωρίζω το κόστος του ανταλλακτικού με τοποθέτηση και προγραμματισμό είναι γύρω στα 350 ευρώ.

oldcarskickass
27-03-11, 22:33
Δλδ χρειάζεται μόνο το λεβιεδάκι και ένα προγραμματισμό για να φαίνεταιη ταχύτητα στο BC;

Σωστά;

Στο γερμανικό ebay Με τι όρο το ψάχνουμε;


Sorry για το offtopic

120ihatch
27-03-11, 22:38
Καλημέρα παιδία.

Σε ενος φιλου τη BMW( series 1, 116, '06, exclusive) εσπασε ο αριστερος μοχλός στο τιμόνι που είναι για το cruise control και βρισκεται ακριβως κατω απο το φλας.
Πηραμε τηλ στην αντιπροσωπεία και του είπαν 490ευρω (!) . Μετά πήραμε σε μια αγγελία που βρήκαμε και του είπαν 190ευρω.
Γνωρίζετε τί παιζει;
Πρέπει να αλλαχτεί και ο διακόπτης των φλας μαζι;
Το καλώδιο-επαφή που έχει απο μέσα ο διακόπτης δεν έχει κοπεί, απλά έσπασε απο τη πλαστική του βάση μέσα στο τιμόνι και κρέμεται.

Please help :):nixweiss:



φίλε, η βάση ίσως να κολλιέται με χρήση ακρυλικού (μπορεί να το κάνει ίσως κατάστημα που κάνει χειροποίητες κατασκευές για ηχοσυστήματα)

giannis 116
27-03-11, 22:40
Μα καλα, ηθελα να ξερα, πως εσπασε; Κρεμαστηκε κανεις επανω του;..

kostasdc
27-03-11, 23:39
Το παιδι του ...καποια στιγμη βρεθηκε μονο του στο γκαραζ και ..καταλαβαινετε!:105whistl

Το θεμα ειναι οτι αν και δεν φαινεται κομμενο το καφε καλωδιο-επαφη που εχει εκει , δεν ανοιγουν οι υαλοκαθαριστηρες(εκτος και αν τους βαλεις σε λειτουργια βροχης) , και δεν ανοιγουν και οι προβολεις. Παιζει να εχει ξερυθμιστει και να φτιαχνεται με προγραμματισμο; ή να έχει καει καμια ασφάλεια;

Επισης δυστυχως έχουν ραγίσει και τα 2 πλαστικα καλύμματα ολης της κολωνας του τιμονιου (πανω και κατω) , αρα ψαχνουμε και για αυτα!

316e36compact λες να κολλιεται; Μηπως χρειαζεται αλλαγη για να λειτουργήσουν και όλα τα ανωτέρω;!

120ihatch
28-03-11, 08:38
Το παιδι του ...καποια στιγμη βρεθηκε μονο του στο γκαραζ και ..καταλαβαινετε!:105whistl

Το θεμα ειναι οτι αν και δεν φαινεται κομμενο το καφε καλωδιο-επαφη που εχει εκει , δεν ανοιγουν οι υαλοκαθαριστηρες(εκτος και αν τους βαλεις σε λειτουργια βροχης) , και δεν ανοιγουν και οι προβολεις. Παιζει να εχει ξερυθμιστει και να φτιαχνεται με προγραμματισμο; ή να έχει καει καμια ασφάλεια;

Επισης δυστυχως έχουν ραγίσει και τα 2 πλαστικα καλύμματα ολης της κολωνας του τιμονιου (πανω και κατω) , αρα ψαχνουμε και για αυτα!

316e36compact λες να κολλιεται; Μηπως χρειαζεται αλλαγη για να λειτουργήσουν και όλα τα ανωτέρω;!


να ρωτήσει ο φίλος σε μερικά καταστήματα που φτιάχνουν χειροποίητες κατασκευές για αυτοκίνητα (πχ κατασκευές ακρυλικές για ηχοσυστήματα κλπ). Σίγουρα κάποιος θα προθυμοποιηθεί να τον βοηθήσει...

LefterisK
28-03-11, 09:07
Σε Ε90 απ'όσο γνωρίζω το κόστος του ανταλλακτικού με τοποθέτηση και προγραμματισμό είναι γύρω στα 350 ευρώ.


καλημερα! μηπως μπορεις μεσω π.μ. να μου δωσεις περισσοτερες πληοροφοριες γιατι με ενδιαφερει! φιλος που ρωτησε σε επισημη αντιπροσωπια, πριν 3βδομαδες, του ειπαν 700ευρω κ φυσικα χαιρετησαμε την σκεψη αμεσως!
αλλα για 300-350ευρω το βαζω! περιμενω π.μ. κ σε ευχαριστω προκαταβολικα!

Driver M
28-03-11, 11:15
καλημερα! μηπως μπορεις μεσω π.μ. να μου δωσεις περισσοτερες πληοροφοριες γιατι με ενδιαφερει! φιλος που ρωτησε σε επισημη αντιπροσωπια, πριν 3βδομαδες, του ειπαν 700ευρω κ φυσικα χαιρετησαμε την σκεψη αμεσως!
αλλα για 300-350ευρω το βαζω! περιμενω π.μ. κ σε ευχαριστω προκαταβολικα!

Λοιπόν φίλε τώρα ξαναείδα το τόπικ που έχει συζητηθεί το θέμα και δεν ήταν 350 αλλά 480 ευρώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18831&highlight=cruise+control&page=3 ποστ 25).

Από 700 ευρώ βέβαια έχει μια αξιοσέβαστη διαφορά.

120ihatch
28-03-11, 12:04
θα μπορούσε κάποιος που ξέρει γερμανικά να μας στείλει 1-2 links άπό το γερμανικό ebay με τα ανταλλακτικά που απαιτουνται για να γίνει η εκ των υστέρων τοποθέτηση?
(αν δεν μπορεί, ας μας γράψει την ονομασία των ανταλακτικών στα γερμανικά για να ψάξουμε οι υπόλοιποι)

παρακαλώ δώστε μας πληροφορίες εσεις που γνωρίζετε :)


μπορούμε να γλιτώσουμε κάποια χρήματα αγοράζοντας από ebay? - προσωπικά θα έδινα μέχρι 150ευρώ συνολικά αλλά όχι 400 ... θεωρώ ότι είναι πολλά


:cheers:

anemosgr
29-03-11, 14:43
Τα Χριστούγεννα εβαλα cruise control στο Ε90 και κοστισε με τον προγραμματισμο 500Ε!

kostastnt
29-03-11, 15:22
Εγώ έχω μαμά cruise control και δουλεύει μια χαρά.. Τι είναι όμως αυτό που λέτε ότι βγάζει ένδειξη στο BC? Σε μένα δεν βγάζει τίποτα και ξανά-αναφέρω ότι είναι εργοστασιακής τοποθέτησης..

peter79
29-03-11, 16:30
Εγώ έχω μαμά cruise control και δουλεύει μια χαρά.. Τι είναι όμως αυτό που λέτε ότι βγάζει ένδειξη στο BC? Σε μένα δεν βγάζει τίποτα και ξανά-αναφέρω ότι είναι εργοστασιακής τοποθέτησης..

ούτε εμένα βγάζει ένδειξη στο BC.
μπήκε μετά γιατί δεν το είχε στον εξοπλισμό και έγινε και προγραμματισμός.

στο 316 που το είχα το είχε μαμά και είχε ένδειξη στο BC με το που το ενεργοποιούσες. μετά έφευγε.

kostastnt
29-03-11, 16:40
Τώρα κοίταγα τα χαρτιά του αυτοκινήτου και όντως είναι εργοστασιακά τοποθετημένο.. άρα στους άσσους υποθέτω ότι δεν βγάζει κάποια ένδειξη..

Όχι ότι είναι σημαντικό αλλά δεν θα ήταν και άσχημο να βλέπεις στο BC τα χιλιόμετρα που κλείδωσες αντί του κοντέρ..