PDA

Επιστροφή στο Forum : κιβώτιο ταχυτήτων σε ε30 318


e30
02-09-04, 00:01
παλικάρια θα το εκτιμούσα πολύ αν μου προτείνατε κάποια λυση για βελτίωση του κιβωτίου. Οι ταχύτητες δεν κουμπόνουν όπως θα ήθελα και εκτός των άλλων έχουν και μεγάλες διαδρομές...

antonio
02-09-04, 01:40
Αν ο λεβιές έχει πολλά μπόσικα τότε θέλουν αλλαγή τα πλαστικά στηρίγματά του!
Αν τώρα υπάρχει πρόβλημα στο κούμπωμα η κάποια σκαλώματα στις γρήγορες αλλαγές είναι σίγουρο ότι κάποια συχρονιζέ ή κόμπλερ έχουν αποδημήσει εις κύριον!
Πρέπει λοιπόν να βρεις κάποιο άλλο σασμάν, σε καλή κατάσταση, όσο βέβαια μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι τέτοιο, και θα σου πρότεινα από 318is που έχει πιο ενισχυμένα μέταλλα και ίδια τελική σχέση μετάδοσης!
Για κοντύτερες διαδρομές υπάρχουν short shifts στο εμπόριο, αλλά υπάρχει και μια πατέντα που κονταίνει ο δικός σου λεβιές, χωρίς να αντικατασταθεί, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο και γνώστη μηχανικό!
Αν θες να σου προτείνω κάποιον στείλε pm να σου πω που ακριβώς έφτιαξα και τον δικό μου!

tasosbmwe30
02-09-04, 09:17
δεν ειμαι σιγουρος αν η τελικη σχεση μετεδοσης του 318 μτο 318is ειναι ακριβως ιδια!!!!!αν ξερει καποιος καλυτερα,ας μας πει!

M5-Matzos
02-09-04, 09:41
Όσον αφορά το ότι οι σχέσεις είναι μακριές μπορείς να το διορθώσεις με ένα quick shift ! ;)

antonio
02-09-04, 19:06
δεν ειμαι σιγουρος αν η τελικη σχεση μετεδοσης του 318 μτο 318is ειναι ακριβως ιδια!!!!!αν ξερει καποιος καλυτερα,ας μας πει!

Στο σασμάν είναι ίδια και στο λέω σίγουρα! Οι διαφορές είναι στα διαφορικά που τα 318 φοράνε 3.45:1 ή και 3.91:1 ενώ τα is 4.1:1 και τις περισσότερες φορές είναι και μπλοκέ! Αν επιλέξεις το 4.1 θα δεις και διαφορά στις επιδόσεις καθώς είναι αισθητά πιο κοντό απο το 3.45 και λίγο πιο κοντό από το 3.91! Αυτό βέβαια αν επιλέξεις να αλλάξεις και διαφορικό!

tasosbmwe30
02-09-04, 23:31
ομολογω πως δεν το ηξερα αυτο!!!!!!ειχα διαφορετικη αποψη!!!!ΝΑ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ BMW-MOTORSPORT!!!!antonio thanks για τις γνωσεις!!!!!

antonio
03-09-04, 02:28
Τα έχω ψάξει πολύ αυτά και μου έχουν στοιχίσει και πολλά περισσότερα!!! :mad: Όσο ζούμε μαθαίνουμε!!! :p