PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΛΑΣΤΙΧΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΗΣΗ


anemosgr
31-03-11, 19:02
Καλησπέρα σας!
Σας παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει εγγυημένο λαστιχάδικο για ζυγοστάθμηση στην Αθήνα - Πειραιά?
Ευχαριστώ

strofimios
31-03-11, 20:50
http://www.wheelpower.gr/

gupakos
02-04-11, 20:25
Καταρχήν δε δυμφωνώ με την επιλογή της wheelpower...από προσωπική εμπειρία και πολύ πρόσφατη μάλιστα, αυτά που μου είπαν ήταν 'άλλα λόγια ν'αγαπιομαστε'...

επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά με ένα θέμα που είχα στη Ζ3 έψαξα αρκετά την αγορά ζυγοστάθμισης και ευθυγράμμισης και τελικά βρήκα και πολύ καλή εξυπηρέτηση και πολύ καλές τιμές στον:

http://www.dionysopoulos.gr/

αν το ψάξεις λίγο (σε αλλα φόρουμ κτλ) θα δεις ότι είναι από τους καλύτερους...

Πες μας πάντως ότι και να κάνεις για την εμπειρία σου για να μαθαίνουμε...

ευχαριστώ,

κωνσταντίνος

Driver M
02-04-11, 20:34
Kι εγώ για τη wheelpower, παρότι έχει τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα, έχω ακούσει τα χειρότερα.

anemosgr
02-04-11, 20:38
Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ.Θα πάω και θα σας ενημερώσω.

anemosgr
04-05-11, 11:27
Καταρχήν δε δυμφωνώ με την επιλογή της wheelpower...από προσωπική εμπειρία και πολύ πρόσφατη μάλιστα, αυτά που μου είπαν ήταν 'άλλα λόγια ν'αγαπιομαστε'...

επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά με ένα θέμα που είχα στη Ζ3 έψαξα αρκετά την αγορά ζυγοστάθμισης και ευθυγράμμισης και τελικά βρήκα και πολύ καλή εξυπηρέτηση και πολύ καλές τιμές στον:

http://www.dionysopoulos.gr/

αν το ψάξεις λίγο (σε αλλα φόρουμ κτλ) θα δεις ότι είναι από τους καλύτερους...

Πες μας πάντως ότι και να κάνεις για την εμπειρία σου για να μαθαίνουμε...

ευχαριστώ,

κωνσταντίνος

Καλημέρα σας,
Τελικά πήγα στον Διονυσόπουλο όπως μου προτείνετε και μόνο πολύ καλά λόγια μπορώ να πώ.Η ζυγοστάθμιση "έπιασε" , ευγενέστατοι και εγώ ευχαριστημένος.
Σας ευχαριστώ για την σύσταση!

giannis 116
04-05-11, 15:11
Kι εγώ για τη wheelpower, παρότι έχει τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα, έχω ακούσει τα χειρότερα.

Τωρα 'πηρα χαμπαρι' το θεμα, ισως λιγο αργα. Για το εν λογω συνεργειο εχω κι εγω προσωπικη κακη εμπειρια, δε θα επεκταθω αλλο δημοσια να μη φανει δυσφημιση, οποιος θελει πληροφοριες με πμ.
Για μενα απο οσα εχω παει το καλυτερο ειναι πολυ γνωστο στη Θηβων στο Περιστερι, δεν αναφερω επωνυμια για να μη φανει διαφημιση. Επισης οποιος θελει πληροφοριες με πμ!

gupakos
05-05-11, 23:10
Anemosgr, καταρχήν χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένος και επιβεβαιώνεται έτσι ότι και η καλή εξυπηρέτηση αλλά και η κακή δεν 'κρύβονται'...μάλιστα για όποιον διαβάσει το post μελλοντικά να πω πως είχα συναντήσει εκεί κάποιον κ. Παναγιώτη (είναι ξάδερφος του Διονυσόπουλου) ο οποίος και ασχολήθηκε με το θέμα μου και έμεινα πολύ ικανοποιημένος (ας τον ζητήσει αν θέλει για πιο προσωπική εξυπηρέτηση)...μάλιστα, επειδή θα κάνω κάποιες μικρές επεμβάσεις στο μέλλον φυσικά θα πάω εκεί ξανά...

Γιάννη, σχετικά με το μαγαζί στη θηβών, δεν νομίζω ότι είναι θέμα διαφήμισης...δηλαδή πως θα μιλάμε στο φόρουμ...συνθηματικά? Το φόρουμ υπάρχει και για ανταλλαγή συγκεκριμένων προτάσεων κτλ...προφανώς ο καθένας κρίνει αλλά και κρίνεται για αυτά που προτείνει και προφανώς όλοι μας μπορούμε να βγάλουμε τα συμπερασμάτα μας...:)

giannis 116
06-05-11, 13:38
Anemosgr, καταρχήν χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένος και επιβεβαιώνεται έτσι ότι και η καλή εξυπηρέτηση αλλά και η κακή δεν 'κρύβονται'...μάλιστα για όποιον διαβάσει το post μελλοντικά να πω πως είχα συναντήσει εκεί κάποιον κ. Παναγιώτη (είναι ξάδερφος του Διονυσόπουλου) ο οποίος και ασχολήθηκε με το θέμα μου και έμεινα πολύ ικανοποιημένος (ας τον ζητήσει αν θέλει για πιο προσωπική εξυπηρέτηση)...μάλιστα, επειδή θα κάνω κάποιες μικρές επεμβάσεις στο μέλλον φυσικά θα πάω εκεί ξανά...

Γιάννη, σχετικά με το μαγαζί στη θηβών, δεν νομίζω ότι είναι θέμα διαφήμισης...δηλαδή πως θα μιλάμε στο φόρουμ...συνθηματικά? Το φόρουμ υπάρχει και για ανταλλαγή συγκεκριμένων προτάσεων κτλ...προφανώς ο καθένας κρίνει αλλά και κρίνεται για αυτά που προτείνει και προφανώς όλοι μας μπορούμε να βγάλουμε τα συμπερασμάτα μας...:)

Κι εγω συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα να γραφονται ανοιχτα επωνυμιες επαγγελματιων για καλυτερη πληροφορηση των μελων του φορουμ, απλα πολλες φορες ξεπερνιουνται καποιες λεπτες γραμμες διαφημισης, δυσφημισης, παραπληροφορησης κλπ που ειναι εναντια κανονων. Γι αυτο το λογο υπαρχουν και τα προσωπικα μυνηματα οπου μπορουμε να γραφουμε ελευθερα.
Αν δεν υπαρχει θεμα απο mods και admins, εγω δεν εχω προβλημα να γραψω δημοσια στοιχεια για συνεργεια.

gupakos
06-05-11, 17:16
Είμαι παλιό (σχετικά) μέλος, αλλά έχω συνεισφέρει ελάχιστα posts, οπότε δεν έχω εμπειρία σχετικα με τους κανόνες κτλ....αλλά πέρα από τους όποιους κανόνες (που έτσι και αλλιώς από τη φύση τους είναι γενικοί και δεν μπορούν να απαντούν στις ιδιαιτερότητες όλων των περιπτώσεων) υπάρχει και η κοινή λογική...

Και σε ένα παλιότερο post σχετικά με φανοποιείο, έχω ξαναπροτείνει σχετικό μαγαζί για το οποίο έχω πολύ συγκεκριμένη (θετική) άποψη...εφόσον οι προτάσεις που κάνει κάποιος είναι συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες δε βλέπω το λόγο γιατί να μη γίνονται δημόσια...Τέλος το προσωπικό μηνύμα είναι χρήσιμο μόνο για εκείνον που το λαμβάνει οπότε αναιρείται αν θες και η χρησιμότητα του ίδιου του φόρουμ...για αυτό συνοπτικά και τεκμηριωμένα νομίζω ότι το κάθε μέλος μπορεί όταν οι περιστάσεις το απαιτούν να κάνει συγκεκριμένες προτάσεις....

giannis 116
06-05-11, 19:24
Είμαι παλιό (σχετικά) μέλος, αλλά έχω συνεισφέρει ελάχιστα posts, οπότε δεν έχω εμπειρία σχετικα με τους κανόνες κτλ....αλλά πέρα από τους όποιους κανόνες (που έτσι και αλλιώς από τη φύση τους είναι γενικοί και δεν μπορούν να απαντούν στις ιδιαιτερότητες όλων των περιπτώσεων) υπάρχει και η κοινή λογική...

Και σε ένα παλιότερο post σχετικά με φανοποιείο, έχω ξαναπροτείνει σχετικό μαγαζί για το οποίο έχω πολύ συγκεκριμένη (θετική) άποψη...εφόσον οι προτάσεις που κάνει κάποιος είναι συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες δε βλέπω το λόγο γιατί να μη γίνονται δημόσια...Τέλος το προσωπικό μηνύμα είναι χρήσιμο μόνο για εκείνον που το λαμβάνει οπότε αναιρείται αν θες και η χρησιμότητα του ίδιου του φόρουμ...για αυτό συνοπτικά και τεκμηριωμένα νομίζω ότι το κάθε μέλος μπορεί όταν οι περιστάσεις το απαιτούν να κάνει συγκεκριμένες προτάσεις....

Συμφωνω οπως τα λες σωστα ειναι και μακαρι να γινοταν ετσι.

thanos_1
06-05-11, 20:44
Κ εγώ δυστυχώς, έχω κακή εμπειρία από το wheelpower. Πήγα για ευθυγράμμιση και όταν έφυγα, το αμάξι πήγαινε ευθεία με το τιμόνι ελαφρώς προς τα αριστερά.

giannis 116
06-05-11, 21:25
Κ εγώ δυστυχώς, έχω κακή εμπειρία από το wheelpower. Πήγα για ευθυγράμμιση και όταν έφυγα, το αμάξι πήγαινε ευθεία με το τιμόνι ελαφρώς προς τα αριστερά.

Αλλος ενας στη λιστα, κι εγω ακριβως τα ιδια οπως τα περιγραφεις δυστυχως! Αυτο αποδυκνυει περιτρανα οτι δε πα να χεις και μηχανηματα της ΝΑΣΑ στο μαγαζι σου και οση διαφημιση και να κανεις αμα δε ξερεις να το δουλευεις σωστα, τοτε αστο, αλλαξε δουλεια ή κανε κατι τελος παντων..

sierra
07-05-11, 00:19
Καταρχήν δε δυμφωνώ με την επιλογή της wheelpower...από προσωπική εμπειρία και πολύ πρόσφατη μάλιστα, αυτά που μου είπαν ήταν 'άλλα λόγια ν'αγαπιομαστε'...

επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά με ένα θέμα που είχα στη Ζ3 έψαξα αρκετά την αγορά ζυγοστάθμισης και ευθυγράμμισης και τελικά βρήκα και πολύ καλή εξυπηρέτηση και πολύ καλές τιμές στον:

http://www.dionysopoulos.gr/

αν το ψάξεις λίγο (σε αλλα φόρουμ κτλ) θα δεις ότι είναι από τους καλύτερους...

Πες μας πάντως ότι και να κάνεις για την εμπειρία σου για να μαθαίνουμε...

ευχαριστώ,

κωνσταντίνος

Συμφωνώ απόλυτα για τον Διονυσόπουλο. Από το 1971 πήγενε ο πατέρας μου (επεγγελματικά) αυτοκίνητα και από το 1982 και εγω ότι αμάξι έχω το πάω εκεί. Αψογος στην δουλειά του και καλές τιμες....

InsaneDriver
07-05-11, 08:15
Τον Διονυσόπουλο τον προτείνετε για ζυγοστάθμιση ή ευθυγράμμιση;

Το ρωτάω γιατί τον ξέρω και για ζυγοστάθμιση αν δεν κάνω λάθος έχει ένα μηχάνημα που ζυγοσταθμίζει τον τροχό πάνω στο αυτοκίνητο. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου γεμίζει το μάτι αυτό το μηχάνημα ως προς την αποτελεσματικότητά του.

R-load
07-05-11, 11:24
Για να είμαι ειλικρινής δεν μου γεμίζει το μάτι αυτό το μηχάνημα ως προς την αποτελεσματικότητά του.

η ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου ειναι πολυ καλυτερη απ τν εκτος..γτ ζυγιζει ολο το ακρο στν ουσια(περιστρεφομενα μερη συνολικα)κ οχι μονο ζαντα-λαστιχο οπως η εκτος..
κ δυστυχως πλεον εχουν εκλειψει αυτα τα μηχανηματα..ολοι ασχολουνται με τν εκτος αυτοκινητου..κ λιγοι τα εχουν που τα χρησιμοποιουν ακομα..
επισης η επι του αυτοκινητου ειναι πιο μπελαλιδικη μαστορικα...ενω η εκτος ειναι σαφως πολυ πιο ευκολη..

sierra
07-05-11, 11:37
η ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου ειναι πολυ καλυτερη απ τν εκτος..γτ ζυγιζει ολο το ακρο στν ουσια(περιστρεφομενα μερη συνολικα)κ οχι μονο ζαντα-λαστιχο οπως η εκτος..
κ δυστυχως πλεον εχουν εκλειψει αυτα τα μηχανηματα..ολοι ασχολουνται με τν εκτος αυτοκινητου..κ λιγοι τα εχουν που τα χρησιμοποιουν ακομα..
επισης η επι του αυτοκινητου ειναι πιο μπελαλιδικη μαστορικα...ενω η εκτος ειναι σαφως πολυ πιο ευκολη..

Συμφωνώ και εγω...
:icon_kidr

gupakos
07-05-11, 11:40
Τον Διονυσόπουλο τον προτείνετε για ζυγοστάθμιση ή ευθυγράμμιση;

Το ρωτάω γιατί τον ξέρω και για ζυγοστάθμιση αν δεν κάνω λάθος έχει ένα μηχάνημα που ζυγοσταθμίζει τον τροχό πάνω στο αυτοκίνητο. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου γεμίζει το μάτι αυτό το μηχάνημα ως προς την αποτελεσματικότητά του.

Εγώ είχα πάει στο Διονυσόπουλο για ευθυγράμμιση, οπότε έχω για αυτό εμπειρία...αλλά θα συμφωνήσω με τον insane ότι πράγματι η επί του αυτοκινήτου ζυγοστάθμιση είναι - από αυτά που έχω και εγώ διαβάσει - καλύτερη....

Επειδή μέσω της συνολικής επαφής σου με ένα κατάστημα μπορείς να έχεις άποψη και για υπηρεσίες που δεν έλαβες, αλλα στις οποίες το κάταστημα ειδικεύεται, πιθανολογώ βάσιμα ότι και στη ζυγοστάθμιση είναι πολύ καλός.... σε γενικές γραμμές αυτό που είδα στο Διονυσόπουλό ήταν ενδιαφέρον να δει το αμάξι, να μου εξηγήσει τί συμβαίνει, να με ρωτήσει (αφού πλήρωσα κτλ) αν έχω άλλες απορίες, να μου πει για το τί χρειάζεται να γίνει επισημαίνοντας μου ότι δεν είναι επείγον και δεν τίθεται θέμα ασφάλειας (άρα όχι πίεση να το κάνω άμεσα), να μου πει ότι την εργασία μπορεί να μου την κάνει και ο μηχανικός μου (άρα όχι πίεση να το φέρω σε εκείνον) κτλ κτλ....

Επειδή σε τελική ανάλυση, super άποψη με απόλυτη ακρίβεια για το ποιος μου έκανε την καλύτερη δουλειά δεν μπορώ να έχω, προτιμώ να λαμβάνω υπηρεσίες από κάποιον που δείχνει ένα συνολικό ενδιαφέρον και που κατά γενική ομολογία είναι από τους καλύτερους....

Όπως βρέθηκαν αρκετοί να προτείνουν το Διονυσόπουλο, βρέθηκαν και αρκετοί να συνιστούν να αποφύγουμε τη Wheelpower...τελικά, και το ένα και το άλλο μόνο τυχαία δεν φαίνεται να είναι....

R-load
07-05-11, 13:25
θα συμφωνήσω με τον insane ότι πράγματι η επί του αυτοκινήτου ζυγοστάθμιση είναι - από αυτά που έχω και εγώ διαβάσει - καλύτερη....



αν δεν κάνω λάθος έχει ένα μηχάνημα που ζυγοσταθμίζει τον τροχό πάνω στο αυτοκίνητο. Για να είμαι ειλικρινής δεν μου γεμίζει το μάτι αυτό το μηχάνημα ως προς την αποτελεσματικότητά του.

:deal:
:scratchch

bill z4
07-05-11, 14:37
Παιδες μιας και ανοιξατε το θεμα εχει κανεις προσωπικη αποψη για τον Ζανια στην Βουλιαγμενης?

Driver M
07-05-11, 14:39
Αυτό που ξέρω για τη ζυγοστάθμιση πάνω στον τροχό είναι πως αν αφαιρεθεί μετά η ζάντα από το αυτοκίνητο, πρέπει να ξαναμπεί ακριβώς όπως ήταν όταν ζυγοσταθμίστηκε.

Γι'αυτό καλό είναι να γίνονται κάποια διακριτικά σημάδια στο εσωτερικό μέρος για να μην χάνεται η σωστή θέση.

R-load
07-05-11, 15:03
Αυτό που ξέρω για τη ζυγοστάθμιση πάνω στον τροχό είναι πως αν αφαιρεθεί μετά η ζάντα από το αυτοκίνητο, πρέπει να ξαναμπεί ακριβώς όπως ήταν όταν ζυγοσταθμίστηκε.

Γι'αυτό καλό είναι να γίνονται κάποια διακριτικά σημάδια στο εσωτερικό μέρος για να μην χάνεται η σωστή θέση.

πολυ σωστη επισημανση που παραλειφθηκε να αναφερθει..
:dblthumb2

R-load
07-05-11, 15:10
Παιδες μιας και ανοιξατε το θεμα εχει κανεις προσωπικη αποψη για τον Ζανια στην Βουλιαγμενης?

μεγαλο καταστημα πραγματικα..δν εχω προσωπικη εμπειρια..αλλα δν εχω ακουσει κ κατι θετικο..

InsaneDriver
08-05-11, 12:49
Απλά πιστεύω ότι το μηχάνημα που δίνει περιστροφές στην ζάντα επάνω στο αμάξι, δεν μπορεί να δώσει τόσες πολλές περιστροφές όσες δίνει το κλασσικό μηχάνημα εκτός αυτοκινήτου.

Ίσως να κάνω και λάθος. Τι να πω...

gregE36
08-05-11, 13:19
η ευθυγραμιση με τον (γαιδαρο)ειναι πιο αποτελεσματικη

R-load
08-05-11, 14:08
Απλά πιστεύω ότι το μηχάνημα που δίνει περιστροφές στην ζάντα επάνω στο αμάξι, δεν μπορεί να δώσει τόσες πολλές περιστροφές όσες δίνει το κλασσικό μηχάνημα εκτός αυτοκινήτου.

Ίσως να κάνω και λάθος. Τι να πω...

οχι δν ειναι ετσι..μπορει να δωσει πολυ περισσοτερες απ τν εκτος..(σε full speed)αλλα σε λιγο παραπανω χρονο..το οποιο ειναι λογικο μιας κ περιστρεφει ολοκληρο τν τροχο επανω στο αυτοκινητο δινοντας του κινηση απο το λαστιχο..κ οχι απευθειας απο τν αφαλο οπως στν εκτος..που περιστρεφει μονο ζαντα-λαστιχο..ισως γι αυτο εχεις αυτην τν εντυπωση..

gupakos
09-05-11, 08:55
:deal:
:scratchch

Έλα R-load...εσένα εννοούσα! ;) το έγραψα για νa δω αν προσέχει κανείς... :)

Άρα διορθώνω...όπως λοιπόν λέει και ο R-load, η ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου είναι καλύτερη από τη ζυγοστάθμιση εκτός....

R-load
09-05-11, 12:06
το έγραψα για νa δω αν προσέχει κανείς... :)
:rofl2:
ωραιος..!!!

Geo_3D
09-05-11, 16:50
Συγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω....φτασαμε στο σημειο να ψαχνουμε μαγαζι για ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ????

Απο ποτε εγινε η ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ,πυρινικη φυσικη και δεν το πηρα χαμπαρι????

gupakos
09-05-11, 17:11
Συγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω....φτασαμε στο σημειο να ψαχνουμε μαγαζι για ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ????

Απο ποτε εγινε η ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ,πυρινικη φυσικη και δεν το πηρα χαμπαρι????

Geo δεν είναι τόσο το θέμα της αξιόπιστης ή μη εργασίας, αφού όπως σωστά το λες δεν είναι κάτι που απαιτεί (πέρα από τα αξιόπιστα και καλοδιατηρημένα) μηχανήματα κάτι το φοβερά ιδιαίτερο...

όμως μαζί με μία ζυγοστάθμιση ή ευθυγράμμιση (και ιδιαίτερα με την τελευταία που είναι και πιο απαιτητική κατά τη γνώμη μου) ο τεχνικός σου δίνει και συμβουλές π.χ. αν έχεις θέματα/προβλήματα με την ευθυγράμμιση, ή σου αναλαμβάνει και κάποιες εργασίες. Οπότε η αξιοπιστία συνίσταται σε αυτό το δεύτερο κομμάτι και όχι τόσο πολύ σε αυτήν καθ'αυτήν την εργασία...αν και δεν θα εκπλαγώ αν και στα αυτονόητα (δηλ. στην ίδια αυτήν την απλή εργασία) υπάρχουν και διαφορές από συνεργείο σε συνεργείο....

giannis 116
09-05-11, 17:19
Συγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω....φτασαμε στο σημειο να ψαχνουμε μαγαζι για ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ????

Απο ποτε εγινε η ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ,πυρινικη φυσικη και δεν το πηρα χαμπαρι????

Δυστυχως πολλα συνεργεια το εχουν κανει επιστημη, αποτυχημενη μαλιστα. Προσωπικα μου εχει τυχει μετα απο ζυγοσταθμιση να φευγω απ το συνεργειο και να εχω αισθητο τρεμουλο και μετα απο ευθυγραμμιση να κραταω το τιμονι στραμενο δεξια ή αριστερα για να πηγαινει τ αμαξι ευθεια...
Και μαλιστα απο συνεργεια και καλα αξιοπιστα, γνωστα, με μηχανηματα κλπ κλπ...
Σιγουρα αυτο το φαινομενο το εχουν παρατηρησει κι αλλοι και μπορουν να πουν τις κακες τους εμπειριες.
Εαν εσυ δεν εχει τυχει να πεσεις σε αναλογο συνεργειο τοτε ισως να εισαι πολυ τυχερος ή το συνεργειο που το πας για τετοιες δουλειες να ειναι οντως σωστο. Παντως υπαρχει πολυ φολα εκει εξω απο και καλα μαστορατζες...

Geo_3D
09-05-11, 17:32
Κατσε Γιαννη,γιατι τα εβαλες ολα μεσα στο ιδιο καζανι....Αλλο πραγμα η ευθυγραμμιση και αλλο η ζυγοσταθμιση.Δηλαδη τι να σου πει καποιος που κανει ζυγοσταθμιση ως προς την ευθυγραμμιση???Οτι εχεις καμπερ και τρωει ανομοιομορφα το λαστιχο???Ε χαιρω πολυ,ειναι κατι που δεν μπορει να το δει ο οποιοσδηποτε βλεποντας απλα το λαστιχο???Απο εκει και περα δεν εχει καμια σχεση το πως γινεται η ζυγοσταθμιση με το αν ειναι αξιοπιστος ή οχι...Δηλαδη τι λαμογιά να σου κανει ρε παιδια??Να σου βαλει επιτηδες 10 γραμμαρια αντι για 20???Παλι το ιδιο θα πληρωσεις.

Και στην τελικη αμα εχεις θεοστραβη ζαντα και εσυ πας και κανεις ζυγοσταθμιση νομιζοντας πως θα φτιαξει,ε καλα κανει και στην κανει και τον πληρωνεις.Αμα του ζητας τα ρεστα μετα γιατι δεν σταματησε το τρεμουλο,τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου,και καθε αλλο παρα η ζυγοσταθμιση σου φταιει....

giannis 116
09-05-11, 17:55
Κατσε Γιαννη,γιατι τα εβαλες ολα μεσα στο ιδιο καζανι....Αλλο πραγμα η ευθυγραμμιση και αλλο η ζυγοσταθμιση.Δηλαδη τι να σου πει καποιος που κανει ζυγοσταθμιση ως προς την ευθυγραμμιση???Οτι εχεις καμπερ και τρωει ανομοιομορφα το λαστιχο???Ε χαιρω πολυ,ειναι κατι που δεν μπορει να το δει ο οποιοσδηποτε βλεποντας απλα το λαστιχο???Απο εκει και περα δεν εχει καμια σχεση το πως γινεται η ζυγοσταθμιση με το αν ειναι αξιοπιστος ή οχι...Δηλαδη τι λαμογιά να σου κανει ρε παιδια??Να σου βαλει επιτηδες 10 γραμμαρια αντι για 20???Παλι το ιδιο θα πληρωσεις.

Και στην τελικη αμα εχεις θεοστραβη ζαντα και εσυ πας και κανεις ζυγοσταθμιση νομιζοντας πως θα φτιαξει,ε καλα κανει και στην κανει και τον πληρωνεις.Αμα του ζητας τα ρεστα μετα γιατι δεν σταματησε το τρεμουλο,τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου,και καθε αλλο παρα η ζυγοσταθμιση σου φταιει....

Δε βαζω στο ιδιο καζανι τις περιπτωσεις αυτες, απλα τονιζω δυο διαφορετικες περιπτωσεις λαθος ρυθμισεων.
Δεν ειπα για λαμογιές απλα για λαθος ζυγισμα και λαθος ευθυγραμμιση.
Τωρα για στραβιες ζαντες σε ορισμενα σωστα συνεργεια μου λενε πριν κανουν οτιδηποτε, το λαστιχο ειναι φαγωμενο ανομοιομορφα ή η ζαντα ειναι στραβια, να συνεχισουμε με ζυγοσταθμιση ή να γινει ισιωμα της ζαντας πχ για στραβωμενη ζαντα. Ή για το λαστιχο με ενημερωνουν οτι και ζυγοσταθμιση να γινει παλι θα τρεμει λογω φθορας του. Καποιοι αλλοι ομως δε λενε τιποτα, κανουν τη δουλεια τους, τσιμπανε τα ευρωπουλα ισως πονηρα σκεπτομενοι οτι θα μας ξαναρθει το κοροιδο. Αυτο ειναι λαμογιά ομως!
Δεν ειναι ολα τα συνεργεια ιδια παντως, ουτε ολοι ειναι σκαρτοι.

Geo_3D
09-05-11, 17:59
Δε βαζω στο ιδιο καζανι τις περιπτωσεις αυτες, απλα τονιζω δυο διαφορετικες περιπτωσεις λαθος ρυθμισεων.
Δεν ειπα για λαμογιές απλα για λαθος ζυγισμα και λαθος ευθυγραμμιση.
Τωρα για στραβιες ζαντες σε ορισμενα σωστα συνεργεια μου λενε πριν κανουν οτιδηποτε, το λαστιχο ειναι φαγωμενο ανομοιομορφα ή η ζαντα ειναι στραβια, να συνεχισουμε με ζυγοσταθμιση ή να γινει ισιωμα της ζαντας πχ για στραβωμενη ζαντα. Ή για το λαστιχο με ενημερωνουν οτι και ζυγοσταθμιση να γινει παλι θα τρεμει λογω φθορας του. Καποιοι αλλοι ομως δε λενε τιποτα, κανουν τη δουλεια τους, τσιμπανε τα ευρωπουλα ισως πονηρα σκεπτομενοι οτι θα μας ξαναρθει το κοροιδο. Αυτο ειναι λαμογιά ομως!
Δεν ειναι ολα τα συνεργεια ιδια παντως, ουτε ολοι ειναι σκαρτοι.

Ε λες λοιπον αμα ειναι θεοστραβη η ζαντα να μην στο πει για να βγαλει παραπανω λεφτα με το ισιωμα????;)

Dim77
09-05-11, 18:02
Βρε παιδιά, όντως η ζυγοστάθμιση του τροχού είναι απλό πράγμα και μια ζωή γινόταν τέλεια με τα πιο απλά και παλιά μηχανήματα.

Δηλαδή όταν ο τροχός ζυγοσταθμιστεί, τι θέμα θα έχει ''κουμπωμένος'' στο αμάξι? Άρα αν υπάρχει θέμα δεν φταίει ο τροχός.

Τώρα η ευθυγράμμιση είναι άλλο πράγμα πολύ πιο δύσκολο και με σωστές ρυθμίσεις για το ίδιο αμάξι που μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με τις απαιτήσεις του εκάστοτε οδηγού. Φυσικά η ευθυγράμμιση όπως φαίνεται θέλει απόλυτη προσοχή από τον τεχνίτη και εννοείται όταν υπάρχει θέμα με το τιμόνι στην ευθεία ξαναγυρνάς αμέσως και ζητάς επιδιορθωση.

giannis 116
09-05-11, 18:05
Ε λες λοιπον αμα ειναι θεοστραβη η ζαντα να μην στο πει για να βγαλει παραπανω λεφτα με το ισιωμα????;)

Να σου πω την αληθεια δε ξερω, πλεον δε πιστευω τιποτα απ οτι μου λενε, εχω γινει πολυ καχυποπτος με ολα τα συνεργεια και παντα ειμαι αρνητικα προκατηλειμενος.

Μου εχει τυχει κι αυτη η περιπτωση που λες, πηγα μεσα σε ενα μηνα στο ιδιο συνεργειο 2φορες και σε ενα μηνα μου πηρε 100+100 200€ συνολο για ευθυγραμμιση, ζυγοσταθμιση και ισιωμα ζαντων, γιατι και τη 2η φορα 'διεγνωσε' και τις 2 μπροστα ζαντες στραβες!

Οκ, εχουμε κ*λ#δρομους αλλα στην Αθηνα μεσα κινουμαι, συνηθως μποτιλιαρισμενος με χαμηλες ταχυτητες. Δε το παω σε χωραφια ουτε κυνηγαω τις λακουβες! Ειναι δυνατο σε ενα μηνα 2 φρορες ισιωμα γνησιες ζαντες?!

Απο τοτε αλλα και για αλλους λογους δε ξαναπαω εκει...

R-load
09-05-11, 19:14
Δηλαδη τι λαμογιά να σου κανει ρε παιδια??Να σου βαλει επιτηδες 10 γραμμαρια αντι για 20???Παλι το ιδιο θα πληρωσεις.


δν θα πληρωσεις το ιδιο..αν θελει πχ 20γρ. κ σου βαλει 10..σαφως κ δν εχει κανει σωστα τη δουλεια του..με αποτελεσμα να εχεις παλι τρεμουλα κ να ψαχνεσαι αδικα σκεπτομενος οτι 'αφου εκανα ζυγισμα γτ τρεμει παλι'???αναγκαζοντας σε να ξαναπας..κ να τν ξαναπληρωσεις για νεο ζυγισμα..γτ ευθυνη δν παιζει να ριξει στν εαυτο του..στν καλυτερη θα σου πει 'μαλλον θα ξεκολλησε κανενα αντιβαρο'...
αρα δν θα πληρωσεις το ιδιο...

αλλο 15ε,αλλο 25ε(2 κ 4 τροχοι αντιστοιχα)
κ αλλο 30ε,αλλο50ε...

Geo_3D
09-05-11, 19:23
δν θα πληρωσεις το ιδιο..αν θελει πχ 20γρ. κ σου βαλει 10..σαφως κ δν εχει κανει σωστα τη δουλεια του..με αποτελεσμα να εχεις παλι τρεμουλα κ να ψαχνεσαι αδικα σκεπτομενος οτι 'αφου εκανα ζυγισμα γτ τρεμει παλι'???αναγκαζοντας σε να ξαναπας..κ να τν ξαναπληρωσεις για νεο ζυγισμα..γτ ευθυνη δν παιζει να ριξει στν εαυτο του..στν καλυτερη θα σου πει 'μαλλον θα ξεκολλησε κανενα αντιβαρο'...
αρα δν θα πληρωσεις το ιδιο...

αλλο 15ε,αλλο 25ε(2 κ 4 τροχοι αντιστοιχα)
κ αλλο 30ε,αλλο50ε...

Τι να σου πω...χωρις παρεξηγηση κιολλας,απλα κατσε και ξαναδιαβασε οσες φορες χρειαστει για να καταλαβεις τι εγραψες....Θα πληρωσεις 15-20 ευρω ζυγοσταθμιση και θα σε "κλεψει" με το να μην σου βαλει 10 γραμμαρια απτα βαριδια που μπορει να αγοραζει το κιλο προς 1 ευρω.......:thread::nixweiss:

R-load
09-05-11, 19:32
όταν υπάρχει θέμα με το τιμόνι στην ευθεία ξαναγυρνάς αμέσως και ζητάς επιδιορθωση.

οι σωστοι επαγγελματιες(ναι υπαρχουν κ τετοιοι)τελειωνοντας τν εργασια της ευθυγραμμισης βγαζουν βολτα μαζι τν πελατη το αυτοκινητο για να δουν τι κανει..κ εαν χρειαστει το ξαναβαζουν πανω για επιδιορθωση..

R-load
09-05-11, 19:38
Τι να σου πω...χωρις παρεξηγηση κιολλας,απλα κατσε και ξαναδιαβασε οσες φορες χρειαστει για να καταλαβεις τι εγραψες....Θα πληρωσεις 15-20 ευρω ζυγοσταθμιση και θα σε "κλεψει" με το να μην σου βαλει 10 γραμμαρια απτα βαριδια που μπορει να αγοραζει το κιλο προς 1 ευρω.......:thread::nixweiss:

:calm:..................
μαλλον εσυ δν καταλαβες..δν ειναι θεμα του να σε κλεψει..ειναι θεμα αν κανεις σωστα κ υπευθυνα αυτο που αναλαμβανεις να κανεις..κ στν προκειμενη περιπτωση αυτο για το οποιο πληρωνεσαι για να κανεις..
τωρα εγινα κατανοητος?

giannis 116
09-05-11, 22:16
οι σωστοι επαγγελματιες(ναι υπαρχουν κ τετοιοι)τελειωνοντας τν εργασια της ευθυγραμμισης βγαζουν βολτα μαζι τν πελατη το αυτοκινητο για να δουν τι κανει..κ εαν χρειαστει το ξαναβαζουν πανω για επιδιορθωση..

Ε, λοιπον τετοιον δεν εχω βρει ακομα στην Ελλαδα! Ειναι ολοι αρπα κολλα, ψεκαστε σκουπιστε, αφηστε τα λεφτα σας και δρομο!

Σωστους επαγγελματιες ειχα βρει μονο στη Γερμανια.