PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε36 Drift Project


Dr.Yamastura
01-04-11, 21:51
Άρχισε η προσπάθεια μεταμόρφωσης του καινούργιου μου
''παιχνιδιού'',από πολιτικό σε Driftcar!!
Είμαι σίγουρος ότι θα διαρκέσει αρκετούς μήνες(μην πω και χρόνια!!).
Το πρώτο βήμα έγινε με την αφαίρεση και πώληση του άνετου και
πολυτελούς σαλονιού...και με την προσωρινή τοποθέτηση ενός μπάκετ
μάρκας cobra,το μοντέλο monaco.
Έχω παραγγείλει διάφορα καλούδια απο ίντερνετ:
1.Βάση καθίσματος για Ε36 για να ταιριάξει το μπάκετ
2.Τιμόνι Momo drifting χρώματος μπλε.http://s146.photobucket.com/albums/r..._33_blue-1.jpg
3.Αντάπτορα τιμονιού για Ε36 για να ταιριάξει το τιμόνι
4.Μπάρα θόλων πίσω
Από εδώ έχω αγοράσει:
1.X-Brace(το έχουν τα κάμπριο Ε36)και βοηθα στην ακαμψια του αυτοκινήτου
2.Παράγγηλα 2 ΟMP Bucket μοντέλοTRS.

Dr.Yamastura
01-04-11, 22:48
ήταν έτσι...με 17'' πίσω.Τις 16'' τις έχω βάλει για πίστα.
30408
και γδύνεται σιγά σιγά!!
Θα μπουν άλλα μπάκετ

Geo_3D
01-04-11, 22:50
Αυτο που θες βασικα ειναι μια αναρτηση ρυθμιζομενη ως προς το υψος και την σκληροτητα.Βασικα πρεπει να ειναι κουτσουρο,αλλα θα πρεπει συγχρονως και να κανεις αλεξισφαιρα ολα τα σημεια που θα φανε το μεγαλυτερο ζορι και καταπονηση και που θα σου βγαλουν σιγουρα καποια βλαβη στο μελλον,δηλαδη πατωμα και θολοι!

Dr.Yamastura
01-04-11, 23:22
Σήμερα ξεφορτώθηκα τουλάχιστον άλλα 35 κιλά μοκέτας,πλαστικών και μένει μόνο το ξεπισσάρισμα και το γδύσιμο της μοκέτας από την κονσόλα με το λεβιέ ταχυτήτων και του ταμπλό.Απίστευτο βάρος,δεν του φαινόταν καθόλου και ας επέμενε ο Μάστρο-Νίκος που θα επιμεληθεί του όλου πρότζεκτ.Έλεγα,δεν μπορεί ,τι άλλο θα βγει από το αμάξι..30419

30420

30421

30422

30423

30424

30425

30426

30427

30428

Dr.Yamastura
01-04-11, 23:25
Αυτο που θες βασικα ειναι μια αναρτηση ρυθμιζομενη ως προς το υψος και την σκληροτητα.Βασικα πρεπει να ειναι κουτσουρο,αλλα θα πρεπει συγχρονως και να κανεις αλεξισφαιρα ολα τα σημεια που θα φανε το μεγαλυτερο ζορι και καταπονηση και που θα σου βγαλουν σιγουρα καποια βλαβη στο μελλον,δηλαδη πατωμα και θολοι!

Θα βάλω roll bar,kaaz διαφορικό που έχω παραγγείλει,και μετά ανάρτηση.
Ύστερα τα υπόλοιπα...

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 23:47
μου σπάραξε η καρδιά...μα καλά ? πώς μπόρεσες? είχες ένα αμάξι έπιπλο με τόσα καλούδια μέσα...τέτοιο σαλόνι.... τεμπέλη μεγάλο bc κλπ κλπ... και το έκανες για πίστα? άν είχα τέτοι Ε36 δέ θα το άλλαζα με τίποτα... αλλα δικό σου είναι, ότι θέλεις το κάνεις....όπως και να χει, καλές ντιφτοκατασάσεις να ευχηθώ !!!!

Dr.Yamastura
01-04-11, 23:57
Εμένα πάντως μου έφυγε ένα βάρος!!:smokin:
χαχαχα!!

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 23:59
Εμένα πάντως μου έφυγε ένα βάρος!!:smokin:
χαχαχα!!

εξαρτάται πως το βλέπε κανείς...έφυγε απο σένα και το πήρα εγώ!!!:friday:

Dr.Yamastura
02-04-11, 00:03
Η συγκίνηση,η αδρεναλίνη και η πόρωση που θα μου δίνει και θα μου δώσει δεν
συγκρίνεται με κανένα σαλόνι,ταπετσαρία και BC.
Πάντα βέβαια προσωπική άποψη,γι' αυτό και το αγόρασα και το μετατρέπω σε drift car.

BMWE36
02-04-11, 02:35
Με το καλο να το βγαλεις και να το ευχαριστηθεις οπως θελεις. Αλλα και εγω εμεινα εκπληκτος που εβγαλες ενα απο ομορφοτερα (για να μην πω το ομορφοτερο κατα εμενα) σαλονι που εχει βαλει η bmw τα (φαραο)
Οπως και να χει καλη διασκεδαση μετα..

mike21
02-04-11, 09:16
ωραίο όπως ήταν,πολύ πιό ωραίο όταν τελειώσει

Stunt Mike
02-04-11, 09:43
Με το καλο να το βγαλεις και να το ευχαριστηθεις οπως θελεις. Αλλα και εγω εμεινα εκπληκτος που εβγαλες ενα απο ομορφοτερα (για να μην πω το ομορφοτερο κατα εμενα) σαλονι που εχει βαλει η bmw τα (φαραο)
Οπως και να χει καλη διασκεδαση μετα..

Γλυστραγαν πολυ για πιστα!Για ταξιδι καλα ηταν;) Τωρα που θα βαλει τα bucket θα'ναι πιο ωραιο!

6zylindermaniac
02-04-11, 09:56
Σόρρυ guys αλλά τα "φαραό" είναι πιο σπόρ όταν τα κοιτάς παρά όταν κάθεσαι. Καλύτερα που τα έβγαλες! Aπο συνεμπλόκ και ευθυγράμμιση τι σκέφτεσαι;

E36-Hartge
02-04-11, 14:12
Σόρρυ guys αλλά τα "φαραό" είναι πιο σπόρ όταν τα κοιτάς παρά όταν κάθεσαι. Καλύτερα που τα έβγαλες! Aπο συνεμπλόκ και ευθυγράμμιση τι σκέφτεσαι;

Ίσως και λέω ίσως γιατι δεν τα έχω δοκιμάσει ομως ο φίλος το είπε απο θέμα ομορφιάς.

Πραγματικά είναι πανέμορφο σαλόνι ακόμα και μετα απο κοντά μια 20ετία στην αγορά.

fz21
02-04-11, 14:53
Με το καλο να το βγαλεις και να το ευχαριστηθεις οπως θελεις. Αλλα και εγω εμεινα εκπληκτος που εβγαλες ενα απο ομορφοτερα (για να μην πω το ομορφοτερο κατα εμενα) σαλονι που εχει βαλει η bmw τα (φαραο)
Οπως και να χει καλη διασκεδαση μετα..

και εγω πιστευω πως ειναι ισως το ομορφοτερο σαλονι που εχει μπει σε " γήινο"αυτοκινητο παραγωγης...! αλλα για αμαξι που ειναι φτιαγμένο μονο για πιστα δεν κανουν οπως και να'χει,οπως επισης και οτι τα γκαφρα που πηρε απο την πωληση θα βοηθησουν αρκετα το ολο προτζεκτ του φίλου !!! :cheers:

Dr.Yamastura
02-04-11, 15:56
Τα φαραώ είναι πανεμορφα αλλά ζυγίζουν 100 κιλά!!Μόνο το κάθε μπροστινό ήταν 35 κιλά το καθένα τουλαχιστον!
Από συνεμπλόκ σκέφτομαι powerflex.Για ανάρτηση μάλλον D2,λόγω χρημάτων.
Ευθυγράμμιση τι εννοείς?Να στρίβουν οι τροχοί περισσότερο?

6zylindermaniac
02-04-11, 16:05
Eννοώ αν έχεις υπόψιν σου κάποιο set up για κάμπερ,σύγκλιση κλπ! Αντιστρεπτικές θα αφήσεις νορμάλ;

Dr.Yamastura
02-04-11, 16:21
Aντιστρεπτικές προς το παρόν οι υπάρχουσες..
Αφού βάλω ανάρτηση,θα δει ο μηχανικος μου τι θα κάνουμε.Δεν ξέρω ακόμα για πόσο κάμπερ κλπ.

BMWE36
02-04-11, 16:57
Οπως με προλαβε ο e36-harge το ειπα καθαρα απο αποψη ομορφιας γιατι παντα ειχα καψουρα αυτα τα καθισματα! Τωρα μπροστα στην απολαυση που ζητας σιγουρα θα επιλεξεις οτι ποιο σταθερο

Dr.Yamastura
08-04-11, 08:20
Με τη βοήθεια του μαστρο-Μιχάλη(MikeT328E36),βάλαμε προχθες
τον κώνο και το καινούργιο τιμόνι momo drifting.
Στον κώνο δεν ταίριαζε ακριβώς το τιμόνι και αναγκαστήκαμε να λιμάρουμε
τον κώνο ,ώστε να προσαρμοστεί το τιμονάκι!
Η κόρνα δεν έχει μπει ακόμα.΄Οταν βγει το ταμπλό σε κανά μήνα θα μπει και η κόρνα.
Μαζί θα μπει και υδραυλικό χειρόφρενο και οι θολόμπαρες,το Kaaz και ανάρτηση...

takis1983
08-04-11, 11:42
Η συγκίνηση,η αδρεναλίνη και η πόρωση που θα μου δίνει και θα μου δώσει δεν
συγκρίνεται με κανένα σαλόνι,ταπετσαρία και BC.
Πάντα βέβαια προσωπική άποψη,γι' αυτό και το αγόρασα και το μετατρέπω σε drift car.

πολυ σωστος φιλε μου, αυτα εhουν ανεκτιμιτη αξια!!!! ευhoμαι τα καλυτερα κ γρηγορα να το φτιαξεις!

m_power_lunatic
08-04-11, 16:04
Ελπιζω να μην το μετανιωσες που πηρες 286 οπως σου ειχα προτεινει.Καλη συνεχεια ευχομαι,θα σε χαρω καποια μερα στην πιστα.

P.S Θελω βολτα,μου ελειψε το 286 μου.....με το αλεξισφαιρο μοτερ και σασμαν!

Action Man
08-04-11, 16:53
Ωραίες δουλειές φίλε!
Θα το προτιμούσα βέβαια στημένο για χρόνους σε πίστα,αλλά όπως και να χει το πρότζεκτ είναι πολύ πορωτικό.
Ανέβασε πολλές φώτο και ανέβασε και μια όταν το είχες πρωτοπάρει.(μέσα έξω)

Dr.Yamastura
08-04-11, 22:56
Ελπιζω να μην το μετανιωσες που πηρες 286 οπως σου ειχα προτεινει.Καλη συνεχεια ευχομαι,θα σε χαρω καποια μερα στην πιστα.

P.S Θελω βολτα,μου ελειψε το 286 μου.....με το αλεξισφαιρο μοτερ και σασμαν!

Δεν το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο!!
Πάει συνέχεια με το πλαι όλο τον καρτόδρομο!!
Ειδικά τώρα ελαφρομένο πετάει...
Όποτε θες έλα καρτόδρομο να σε πάω βολτίτσα!
Μάλλον τεταρτη πρωί θα ξαναπάμε.Πηγαμε και σήμερα.
Ανεβάζω βιντεο...

Dr.Yamastura
25-04-11, 19:27
Συνεχίζεται η δουλειά και η προσπάθεια..Θα μπουν σχεδόν τα πάντα πάνω στο
αμάξι(διαφορικό,μπάκετ,ρολλ μπαρ,αναρτήσεις) και όταν βγει από το συνεργείο θα είναι ετοιμοπόλεμο
Οι αναρτήσεις θα βελτιωθούν,kw v3, και θα είναι προσανατολισμένες για ντριφτ..Tα bilstein με τα ελατήρια πωλούνται..
Το αμάξι θα ξεγυμνωθεί τελείως ,θα ξεσαπισσαριστεί,θα φύγει και το ταμπλό,
πριν μπει το ρολλ μπαρ.
Μετά θα ξαναμονταριστεί,θα μπουν τα μπάκετ και το υδραυλικό χειρόφρενο.Στις φωτό φαίνονται τα ταμπούρα,που πιάνει το μαμίσιο
χειρόφρενο,τα οποία αφαιρέθηκαν,καθώτι το υδραυλικό θα πιάνει πάνω στους
δίσκους...
Έχει γίνει και ένα λυσιματάκι στη μηχανή γιατί έχανε λάδια(2 σωληνάκια προς το ψυγείου λαδιού τα έφτυσαν!!
Επίσης θα πλυθεί όλη η μηχανή και από κάτω,αφού με τη διαρροή λαδιών έχει γίνει χάλια....
Το βλέπω έτοιμο τέλος μαιου...

kostasdc
25-04-11, 21:10
Τρελααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!

Γουσταρω πολυ φιλε! ανεβαζε φωτο! μπραβο! :) :D

6zylindermaniac
26-04-11, 19:46
Πολύ ωραίο το project, ειδικά εμείς με τα 36 γουστάρουμε :)

Για το ξεπισσάρισμα ρώτησες κάποιον και στο πρότεινε για μείωση βάρους; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περιττό έξοδο για ενα drift car!!
Επίσης να προσέχετε με το υδραυλικό χειρόφρενο να μη χαλάσει η κατανομή στα φρένα του αυτοκινήτου!

ziaba
27-04-11, 06:59
Dr.Yamastura συγχαρητήρια για το project! τι θέλει για να μπεί υδραυλικό?μήπως θα βαλες το kit της d2? εάν ναι τα χει όλα για να μπεί κ να δουλέψει στ 36αρι?

Dr.Yamastura
29-04-11, 21:11
Dr.Yamastura συγχαρητήρια για το project! τι θέλει για να μπεί υδραυλικό?μήπως θα βαλες το kit της d2? εάν ναι τα χει όλα για να μπεί κ να δουλέψει στ 36αρι?

Θέλει δουλίτσα από έναν έμπειρο!
Το χειρόφρενο θα πιάνει πάνω στις δισκόπλακες και όχι στα ταμπουράκια που έχει η bmw για το χειρόφρενο...Θα πάρω Driftworks Χειρόφρενο.

Dr.Yamastura
29-04-11, 21:38
Χθες ετοιμάστηκε η ανάρτηση!!
Η Kw v3 μεταμορφώθηκε τελείως,μόνο οι μπουκάλες μείναν ίδιες.
Όλα αλλάχθηκαν μέσα,όπως και τα ελατήρια.Μου κόστισε αλλο όσο την πήρα, γιατί ήταν εντελώς μάπα,πράγμα που δεν το περίμενα,αφού όλα τα φόρουμ στην Αμερική την εκθειάζουν...
Τα ελατήρια ήταν για πέταμα(πιεζόντουσαν με το χέρι και είχαν στραβώσει)!!
Το πιατέλο είναι πλαστικό!!Φοβερή ποιότης!!!
Οπότε ήταν μια αφετηρία για μια τελείως custon αναρτηση με κορμό την Kw...
Το αποτέλεσμα φοβερό...Οι μιχάληδες και ο Γιάννης που την είδαν από κοντά,
μπορούν να εκφέρουν άποψη.
Από εβδομάδα τα επόμενα!!
Τα κίτρινα είναι τα ελατήρια της Kw..
Tα κόκκινα της Eibach..
Στο εσωτερικό της ποδιάς φαίνεται και το σημάδι που αφήνουν οι τροχοί σε
μάξιμουμ στρίψιμο.Αριστερά είναι χειρότερα.
Πρέπει να αλλαχθούν ψαλίδια(να μπουν πιο μακριά) για να δωθεί σωστή λύση,αφού οποιαδήποτε άλλη λύση θα μειώνει το στρίψιμο των τροχών,πράγμα καταστροφικό στο Drift.
Αλλάχθηκαν και τα δύο μπροστινά ρουλεμάν τροχών..

Dr.Yamastura
29-04-11, 21:50
Οι επόμενες φωτό!!