PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικά Πλαστικά


lefterishatzi
07-04-11, 21:47
Παιδιά επειδή η μπέμπες μας όσο κι αν δεν το θέλουμε γερνάνε, αλλα επειδή εγώ θέλω να είναι και όταν μεγαλώσει milf:bricks1: , πείτε καμιά ιδέα για τα πλαστικά τριγύρω από τα τζάμια (μπροστά-πίσω παρ-μπριζ και πλαινα). Το αμάξι το αφήνω συνήθως εκτός γκαραζ, οπότε και το χτυπάει ο ήλιος. Σκεφτόμουν να τα καλύψω με τέτοιο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Shadowline-Black-Matte-Vinyl-3M-2mil-Scotchcal-BMW-E92-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5b348735QQitemZ19050 8730165QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries ή μήπως κάνα υγρό για ενυδάτωση θα ήταν καλύτερο?

Driver M
07-04-11, 22:26
Παιδιά επειδή η μπέμπες μας όσο κι αν δεν το θέλουμε γερνάνε, αλλα επειδή εγώ θέλω να είναι και όταν μεγαλώσει milf:bricks1: , πείτε καμιά ιδέα για τα πλαστικά τριγύρω από τα τζάμια (μπροστά-πίσω παρ-μπριζ και πλαινα). Το αμάξι το αφήνω συνήθως εκτός γκαραζ, οπότε και το χτυπάει ο ήλιος. Σκεφτόμουν να τα καλύψω με τέτοιο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Shadowline-Black-Matte-Vinyl-3M-2mil-Scotchcal-BMW-E92-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5b348735QQitemZ19050 8730165QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries ή μήπως κάνα υγρό για ενυδάτωση θα ήταν καλύτερο?
Δε χρειάζεται να τα καλύψεις με τίποτα γιατί οι κόλλες που έχουν τα αυτοκόλλητα αυτά με τον καιρό θα γίνουν ένα με τις τσιμούχες και θα τις κάνουν χειρότερα απ'ό,τι ήταν.

Ένα καλό γαλάκτωμα χρειάζεσαι και από τα καλύτερα για τσιμούχες αλλά και πλαστικά, για το σκοπό που το θες, είναι το M40 της meguiars, το οποίο προσφέρει και πολύ καλή αντηλιακή προστασία.

lefterishatzi
07-04-11, 22:47
Οκ. Περίπου μια φορά το μήνα πιστέω ε?... Ευχαριστώ

KATSARAIOS
07-04-11, 23:06
μιας και το ειδα,το ταμπλο με τι το περναμε για καθαρισμα προστασια απο ηλιο??
κατι μωρομαντηλα βαζω και μετα πανακι μικροινες..

Driver M
08-04-11, 00:10
Οκ. Περίπου μια φορά το μήνα πιστέω ε?... Ευχαριστώ
Ναι, είναι μια χαρά.
μιας και το ειδα,το ταμπλο με τι το περναμε για καθαρισμα προστασια απο ηλιο??
κατι μωρομαντηλα βαζω και μετα πανακι μικροινες..
Μη χρησιμοποιείς μωρομάντηλα.
Μπορείς να περάσεις το γαλάκτωμα που είπα και στο φίλο, ειδάλλως πολύ καλό είναι το 303 aeroprotectant (πολύ καλό ενάντια στον ήλιο και ιδιαίτερα αντιστατικό) και το poorboys natural look dressing (πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα).
Πέρασέ τα με σφουγγαράκι ή ακόμα και με πανάκι και σκούπισέ το μετά από λίγο με πανάκι μικροϊνών, όπως κάνεις ήδη.

ThaNOS E46coupe
08-04-11, 00:17
πολύ ωραία. Αλλά που τα βρίσκουμε αυτά τα γαλακτωματα παιδια?ρωτάω μήπως υπαρχουν σε κάνα μεγάλο πολυκατάστημα. Δεν ξέρω ποιος μπορει να τα έχει στην καλαμάτα.

Driver M
08-04-11, 00:36
Μπορείς να τα παραγγείλεις από eshop, μιας και γενικά τα πολυκαταστήματα σπάνια έχουν προϊόντα detailing της προκοπής.
Από Ελλάδα στο http://www.swell.gr/ (δεν φέρνει τη Μ40 και απ'ό,τι είδα προς το παρόν δεν έχει απόθεμα και στα άλλα 2) και από εξωτερικό στο http://www.shinearama.com/ που έχει και τα 3.

Ακόμα ένα καλό γαλάκτωμα είναι το vinyl & rubber care της Autoglym. Υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που φέρνουν προϊόντα AG, οπότε ρίξτε κι εκεί μια ματιά.

ThaNOS E46coupe
08-04-11, 00:43
ευχαριστώ κολλητέ... Θα γυρίσω να ρωτήσω κ κάτι θα βρω. . . :D

Driver M
08-04-11, 00:49
ευχαριστώ κολλητέ... Θα γυρίσω να ρωτήσω κ κάτι θα βρω. . . :D

Να'σαι καλά! :cheers:

stef
08-04-11, 00:57
Όπως πολύ καλό είναι και το Vinyl της Porzelack να αναφέρουμε Άρη!

P.S
08-04-11, 11:41
Όπως πολύ καλό είναι και το Vinyl της Porzelack να αναφέρουμε Άρη!
Βλεπω Στεφανε το δοκιμασες το vinyl και απο οτι καταλαβαινω εμεινες ικανοποιημενος.!

Να συμπληρωσω οτι το vinyl δεν μας δινει μια "ψευτικη"γυαλαδα αλλα επαναφερει τα πλαστικα μερη στην αρχικη τους κατασταση και τους παρεχει πραγματικη προστασια με μεγαλη διαρκεια και αντιστατικη δραση.

Driver M
08-04-11, 13:04
Όπως πολύ καλό είναι και το Vinyl της Porzelack να αναφέρουμε Άρη!
Απλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά Στέφανε, γι'αυτό δεν το ανέφερα.

Κι αυτά που πρότεινα πάντως, δίνουν φυσικό ματ αποτέλεσμα (εκτός και αν περαστούν και δεύτερη φορά) και επίσης δεν είναι σιλικονούχα για να γυαλίζουν και να ξεθωριάζουν τα πλαστικά με τον καιρό.
Όπως και όλα τα ποιοτικά γαλακτώματα φυσικά.

stef
08-04-11, 14:19
Βλεπω Στεφανε το δοκιμασες το vinyl και απο οτι καταλαβαινω εμεινες ικανοποιημενος.!

Να συμπληρωσω οτι το vinyl δεν μας δινει μια "ψευτικη"γυαλαδα αλλα επαναφερει τα πλαστικα μερη στην αρχικη τους κατασταση και τους παρεχει πραγματικη προστασια με μεγαλη διαρκεια και αντιστατικη δραση.

Το Vinyl το είχα, απλά το χρησιμοποιούσα μόνο στα λάστιχα, τώρα επεκτάθηκα και σε τσιμούχες και πλαστικά!!
Είναι πολύ ωραίο προιόν αν κ λίγο ακριβότερο από τον μέσο όρο..

tsambu
09-04-11, 02:31
Stef
ενα προβληματακι προκυπτει με την εσωτερικη πλευρα των λαστιχων της πορτας που εχουν αυτο το χνουδωτο φιλμ.Εκει τι κανεις?

stef
09-04-11, 10:59
Δεν το έχω προσέξει καν αυτό που λες...

Driver M
15-04-11, 13:05
Stef
ενα προβληματακι προκυπτει με την εσωτερικη πλευρα των λαστιχων της πορτας που εχουν αυτο το χνουδωτο φιλμ.Εκει τι κανεις?

Δε μπορείς να κάνεις και πολλά (κάτι σαν τα αλκαντάρα ένα πράγμα).

Πάρε ένα πανί μικροϊνών χωρίς χνούδι (σαν τα πράσινα της sonax που είναι για το εσωτερικό του αυτοκινήτου) ελαφρά νοτισμένο και τρίψε με αυτό το φιλμ, χωρίς ιδιαίτερη δύναμη.
Σε μεγάλο βαθμό η σκόνη θα αφαιρεθεί.
Προσωπικά αυτό κάνω και έχει αποτελέσματα.



ps Καλύτερα αυτά να ρωτιούνται στις γενικές απορίες ώστε να τα βλέπουν κι άλλα παιδιά, μιας κι εδώ είναι offtopic.

P.S
15-04-11, 13:09
Δε μπορείς να κάνεις και πολλά (κάτι σαν τα αλκαντάρα ένα πράγμα).

Πάρε ένα πανί μικροϊνών χωρίς χνούδι (σαν τα πράσινα της sonax που είναι για το εσωτερικό του αυτοκινήτου) ελαφρά νοτισμένο και τρίψε με αυτό το φιλμ, χωρίς ιδιαίτερη δύναμη.
Σε μεγάλο βαθμό η σκόνη θα αφαιρεθεί.
Προσωπικά αυτό κάνω και έχει αποτελέσματα.



Σωστος ο Αρης!!!!
Ακριβως αυτο κανεις φιλε μου και αφαιρης την περισσοτερη σκονη απο αυτα τα σημεια.

tsambu
05-05-11, 22:39
Μετα απο καιρο ξαναζωντανευω το θεμα:bullhorn:

Στη βαση του παρμπριζ κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες, υπαρχει ενα πλαστικο που απο τον ηλιο σε πολλα bmw που προσεξα τελευταια ειναι πλεον ασπρα και ραγισμενα.Ξερει κανεις ποσο ειναι το κοστος αλλαγης του?
Επισης, ξερει κανενας πως μπορουν να βαφουν πχ οι δυο τριγωνικες πλαστικες βασουλες των υαλοκαθαριστηρων που εγιναν χαλια? Δεν ξερω αν αλλαζουν αυτα...

ditris
05-05-11, 23:01
Μετα απο καιρο ξαναζωντανευω το θεμα:bullhorn:

Στη βαση του παρμπριζ κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες, υπαρχει ενα πλαστικο που απο τον ηλιο σε πολλα bmw που προσεξα τελευταια ειναι πλεον ασπρα και ραγισμενα.Ξερει κανεις ποσο ειναι το κοστος αλλαγης του?
Επισης, ξερει κανενας πως μπορουν να βαφουν πχ οι δυο τριγωνικες πλαστικες βασουλες των υαλοκαθαριστηρων που εγιναν χαλια? Δεν ξερω αν αλλαζουν αυτα...

Για e46 το πλαστικό κάτω απο τους γυαλοκαθαριστήρες, που εφάπτεται στο παμπρίζ και πάει απο φτερό σε φτερό κοστίζει 50 ευρώ και βγαίνει μόνο γνήσιο....

john
06-05-11, 03:19
Απλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά Στέφανε, γι'αυτό δεν το ανέφερα.

Κι αυτά που πρότεινα πάντως, δίνουν φυσικό ματ αποτέλεσμα (εκτός και αν περαστούν και δεύτερη φορά) και επίσης δεν είναι σιλικονούχα για να γυαλίζουν και να ξεθωριάζουν τα πλαστικά με τον καιρό.
Όπως και όλα τα ποιοτικά γαλακτώματα φυσικά.


της autoglym ειναι σιλικονουχο αν θυμαμαι καλα

Herth
06-05-11, 04:06
Μετα απο καιρο ξαναζωντανευω το θεμα:bullhorn:

Στη βαση του παρμπριζ κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες, υπαρχει ενα πλαστικο που απο τον ηλιο σε πολλα bmw που προσεξα τελευταια ειναι πλεον ασπρα και ραγισμενα.Ξερει κανεις ποσο ειναι το κοστος αλλαγης του?
Επισης, ξερει κανενας πως μπορουν να βαφουν πχ οι δυο τριγωνικες πλαστικες βασουλες των υαλοκαθαριστηρων που εγιναν χαλια? Δεν ξερω αν αλλαζουν αυτα...

Σε Ε36 πήρα πρόσφατα και άλλαξα μόνος τα συγκεκριμένα πλαστικά, κόστος 35€

bimmer-corfu
06-05-11, 08:32
εγώ χρόνια τώρα βαζω σε όλα τα αμάξια armor all protective ή auto glym rubber care.

πολύ καλά και τα 2

Driver M
06-05-11, 15:25
εγώ χρόνια τώρα βαζω σε όλα τα αμάξια armor all protective ή auto glym rubber care.

πολύ καλά και τα 2
Το armorall Protectant gel, αν είναι το ίδιο που κυκλοφορεί και σε μαντηλάκια, δεν το συνιστώ ιδιαίτερα.
Περιέχει μεγάλη ποσότητα σιλικόνης και με τον καιρό κάνει περισσότερο κακό παρά καλό, αφού η σιλικόνη έχει την τάση να ξεραίνει και να ξεθωριάζει τα πλαστικά σε βάθος χρόνου.

Το AG πάλι είναι πολύ καλό, απλά είναι καλύτερο για τα εσωτερικά πλαστικά αφού στα εξωτερικά φεύγει σχετικά γρήγορα.

Για μεγάλη διάρκεια κορυφαία θεωρoύνται τα insta rubber gel και (κυρίως) black wow (το δεύτερο δεν πωλείται στην Ελλάδα).

bimmer-corfu
06-05-11, 16:50
Gel δεν είναι, είναι υγρό αυτό που βάζω