PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΣΟ ''ΚΑΙΤΕ''??


Σελίδες : 1 2 [3] 4

God
24-05-11, 17:27
Καλησπέρα "Θεέ"!
ακριβώς αυτό αλλά άνυδρο και με μεγαλύτερη περιεκτικότητα!
εννοείται ότι θα ψεκάζει την ίδια ποσότητα με πριν καθώς τόσο ζητάει και το πρόγραμμα της ECU, μήπως όμως επηρεάζει έστω και λίγο την θερμοδυναμική ισχύ ή μπορεί να βελτιώσει μια "νερομένη" βενζίνη?
το πέταξα στο τραπέζι προφανώς για να ακούσω και μια άποψη από κάποιον που γνωρίζει,γιατί έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ ότι κάνει δουλειά, αλλά για να λες ότι δεν... μάλλον δεν..

Οκ, ας πάρουμε τότε ως υπόθεση ότι η Ακετόνη είναι καλύτερη από την βενζίνη. Μάλιστα, ας φτάσουμε στον παραλογισμό και ας υποθέσουμε ότι έχει 5 φορές μεγαλύτερη θερμοδυναμική ισχύ και παρουσιάζει κατ'ελάχιστο 200 οκτάνια.

Τι διαφορά θα κάνουν 100ml μη-πραγματικής ακετόνης σε 50 λίτρα βενζίνης; Θα παράξουν 50.1 λίτρα καυσίμου που έχει 100,8% την θερμοδυναμική ισχύ της κανονικής βενζίνης και 95.2 οκτανίων. Ακόμα και αν υπήρχε χημικό με τέτοια χαρακτηριστικά δηλαδή δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο τρισεκατομμύριο να έκανε διαφορά.

Υποσημείωση : Η ακετόνη είναι βόμβα για το αυτοκίνητο, το καταστρέφει, ούτε σαν δοκιμή μην κάνει κανείς καμία κρυάδα...

pikolino
28-05-11, 21:29
Εντός Πόλης:
BMW E90 320d (177HP) ==> 6.5l/100Km (Μ.Ο Ταχύτητας: 31,8Κm/h)

Αυτο/δρομος:
BMW E90 320d (177HP) ==> 5.2l/100Km (Μ.Ο Ταχύτητας: 111,8Κm/h)

Forza Diesel :):)

me 150 km/h poso kaiei?

Spyros E81
28-05-11, 22:23
BMW 116i E81
7.5l 100km στην πόλη
5.8l 100km εκτος πόλης με μέση ωριαια ταχύτητα 95km/h

topmar
28-05-11, 22:27
me 150 km/h poso kaiei?

Με CC στα 160ΚΜ/Η και Μ.Ο τα 148ΚΜ/Η (σε Εγνατία), περίπου 6,32 λ/100ΚΜ.......αυτά προ βελτίωσης διότι τώρα με 200ΗΡ είμαι πιό πάνω......

BMW Power
30-05-11, 12:25
Κατανάλωση και εκπομπές ρύπων BMW

ntinos
30-05-11, 15:39
Για τους ρυπους δεν ξερω, αλλα για την καταναλωση δεν πιστευω να ισχυουν.
(τουλαχιστες σε πραγματικες συνθηκες οδηγησης, και οχι σε καποιο τυποποιημενο συστημα μετρησης...)

gregE36
04-06-11, 19:50
Οκ, ας πάρουμε τότε ως υπόθεση ότι η Ακετόνη είναι καλύτερη από την βενζίνη. Μάλιστα, ας φτάσουμε στον παραλογισμό και ας υποθέσουμε ότι έχει 5 φορές μεγαλύτερη θερμοδυναμική ισχύ και παρουσιάζει κατ'ελάχιστο 200 οκτάνια.

Τι διαφορά θα κάνουν 100ml μη-πραγματικής ακετόνης σε 50 λίτρα βενζίνης; Θα παράξουν 50.1 λίτρα καυσίμου που έχει 100,8% την θερμοδυναμική ισχύ της κανονικής βενζίνης και 95.2 οκτανίων. Ακόμα και αν υπήρχε χημικό με τέτοια χαρακτηριστικά δηλαδή δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο τρισεκατομμύριο να έκανε διαφορά.

Υποσημείωση : Η ακετόνη είναι βόμβα για το αυτοκίνητο, το καταστρέφει, ούτε σαν δοκιμή μην κάνει κανείς καμία κρυάδα...

λοιπον παλια ειχα ενα renault 19 1.4 του 1992 μοντελο .μου το ειχε χαρισει ενας μπαρμπας και το ειχα κανει φορτηγακι ενα πραγμα.αυτο το αμαξακι ηταν καλοσυντηριμενο και δουλεμενο απο τον μπαρμπα ησυχα και ηρεμα .ειχε ομως ενα θεμα βαραγε τρελα πειρακια μολις περναγες τις 3000στροφες.ειχα διαβασει τοτε και εγω για την ακετονη τοτε και λεω θα το δοκιμασω δεν βαριεσε.αγορασα ενα μπουκαλι καθαρη ακετονη χωρις λαδι . δεν θυμαμε τωρα την αναλογια που ειχα βρει στο νετ για το ποσο πρεπει να βαλω ανα λιτρο .βαζω που λες και σε 2-3 χρησεις που εκανα εγινε αλλο αυτοκινητο σταματησανε τα πειρακια ,εστρωσε το ρελαντι που εκανε κατι πεξυματα,και γενικα τραβαγε πολυ καλυτερα.το αμαξακι δουλευει ακομα αψογα στα χερια αλλου τωρα που το εχει και αυτος για την δουλεια του.

God
04-06-11, 22:12
λοιπον παλια ειχα ενα renault 19 1.4 του 1992 μοντελο .μου το ειχε χαρισει ενας μπαρμπας και το ειχα κανει φορτηγακι ενα πραγμα.αυτο το αμαξακι ηταν καλοσυντηριμενο και δουλεμενο απο τον μπαρμπα ησυχα και ηρεμα .ειχε ομως ενα θεμα βαραγε τρελα πειρακια μολις περναγες τις 3000στροφες.ειχα διαβασει τοτε και εγω για την ακετονη τοτε και λεω θα το δοκιμασω δεν βαριεσε.αγορασα ενα μπουκαλι καθαρη ακετονη χωρις λαδι . δεν θυμαμε τωρα την αναλογια που ειχα βρει στο νετ για το ποσο πρεπει να βαλω ανα λιτρο .βαζω που λες και σε 2-3 χρησεις που εκανα εγινε αλλο αυτοκινητο σταματησανε τα πειρακια ,εστρωσε το ρελαντι που εκανε κατι πεξυματα,και γενικα τραβαγε πολυ καλυτερα.το αμαξακι δουλευει ακομα αψογα στα χερια αλλου τωρα που το εχει και αυτος για την δουλεια του.

Πανεύκολη διάγνωση, είχε βουλωμένο μπεκ. Η ακετόνη πιθανότατα κατέστρεψε αυτό που είχε κολλήσει στο μπεκ. Καλά που το έκανες 2-3 φορές γιατί μετά θα ήθελες σωλήνες, αντλία βενζίνης κτλ. Δεν καταστρέφει μόνο τις επικαθίσεις.

Πάρε ένα σωλήνα βενζίνης, τον καλυτερότερο που θα βρεις, και βάλε τον σε ασετόνη για 12 ώρες. Θα ανοίγει σαν ψεύτικος. Η ακετόνη καταστρέφει τα περισσότερα συνθετικά υλικά αλλά και επιστρώσεις μετάλλων, δεν κάνει για χρήση, ειδικά συστηματική. Επίσης αλλάζει τα φώτα του φίλτρου βενζίνης, των τσιμούχων της αντλίας βενζίνης, κτλ...

bmwz3m44
15-06-11, 13:56
λοιπον το αμαξι ειναι bmw e36 316 coupe
με ενα τεποζιτο με ακριβως μεικτα χιλιομετρα πολης και εκτος πολης εκανα 680 χιλιομετρα και αναψε το λαμπακι.για να ειμαι ακριβης 390 χιλιομετρα εκτος 290 μεσα.δηλαδη αν το τεποζιτο εχει 63 λιτρα τοτε γυρω στα 56 εκαψα,αρα 8,23λ/100χλμ μικτο
σε ταξιδι ειχα μετρησει οτι με 25 λιτρα εκανα 400χλμ. δηλαδη γυρωστο 6,3λ/100χλμ
σε αλλη μετρηση 1 τεποζιτο και 37 λιτρα επιπλεον(γυρω στα 100 δηλαδη) εκανα 1240 χιλιομετρα και αυτα ηταν παλι μεικτα(750εκτος 500 εντος) δηλαδη μεικτο 8,1λ/100χλμ
οποιος ξερει ποσο ειναι το τεποζιτο απο 36αρι να μας πει για να κανω πιο ακριβεις μετρησεις
παντως εχω καλη καταναλωση ε?χιχιιχ

DiMiTrIs_
12-08-11, 17:10
bmw e30 316 1766cc m10 του 1987 6.7λ/100 φορτωμενο 4 ατομα + αποσκευες εκτος πολης

Dimitris ///M
12-08-11, 17:13
Ανα 100χλμ/10Ε εντός πόλης σταμάτα/ξεκίνα.... Σε ταξίδι σταθερή ταχύτητα ανα 100χλμ/5-6Ε

Μ40 1800cc

gscat
12-08-11, 19:05
Ανα 100χλμ/10Ε εντός πόλης σταμάτα/ξεκίνα.... Σε ταξίδι σταθερή ταχύτητα ανα 100χλμ/5-6Ε

Μ40 1800cc

Αποκλείεται όμως:bullhorn:

rapid_fast
12-08-11, 19:29
Αποκλείεται όμως:bullhorn:

α πα πα πα πα...
θα συμφωνήσω, ούτε εγώ δεν μπορώ να βγάλω τέτοια νούμερα με αυτό το μοτερ..
Λίγα εώς πολύ λίγα λές..
Με 1-1,5 ακόμα μέσα στην πόλη, και 1 ακόμα έξω απο την πόλη, με
υπερβολικά συντηρητική οδήγηση θα συμφωνούσα..
Αλλά φυσιολογικά έπρεπε να εισαι κάπου το 8+

Κανω edit.. Εκτός και αν έχεις βουλωμένα μπέκ. Πότε τα καθάρισες τελευταία φορά..???

strof
12-08-11, 19:30
Ανα 100χλμ/10Ε εντός πόλης σταμάτα/ξεκίνα.... Σε ταξίδι σταθερή ταχύτητα ανα 100χλμ/5-6Ε

Μ40 1800cc

Μαλλον αναφερεσαι στο 1996 που η βενζινη ειχε 0,60/l..

rapid_fast
12-08-11, 19:35
Μαλλον αναφερεσαι στο 1996 που η βενζινη ειχε 0,60/l..

Τι, δεν εννοεί ευρώ ρε το παιδι, λίτρα εννοει..
Απλά έκανε λάθος..
Μη τυχόν και πει οτι πράγματι εννοούσε ευρώ, θα αυτοκτονήσω με τη μια..
:greenboun

Dimitris ///M
12-08-11, 19:44
Πολύ προκατειλημένοι είστε ρε παιδιά...... Άμα το πάω σαν κυρία τι να κάψει? χαλαρώστε λίγο!

gscat
12-08-11, 19:47
Πολύ προκατειλημένοι είστε ρε παιδιά...... Άμα το πάω σαν κυρία τι να κάψει? χαλαρώστε λίγο!

Αποκλείεται λεμεεεεεεεε:bullhorn:
ξαναμέτρα το


ούτε σε λίτρα!
ούτε ευρώ εννοείται!!

Dimitris ///M
12-08-11, 19:53
Αποκλείεται λεμεεεεεεεε:bullhorn:
ξαναμέτρα το


ούτε σε λίτρα!
ούτε ευρώ εννοείται!!


:banghead:

Και πως να το μετρήσω δλδ? Λες να χει χαλάσει το οδόμετρο που μετράει χλμ? ή κλέβω τον βενζινά αντί να με κλέβει?

Herth
12-08-11, 20:05
Δλδ θες να μας πεις πως με 90 euro βενζίνη (που φαντάζομαι για να φουλάρεις ουτε 90 δεν φτάνουν)
σε ταξίδι με σταθερή ταχύτητα βγάζεις με άνεση 1500 χιλιόμετρα?

Ξαναρίξε μια ματιά τι ισχυρίστηκες, κάπου έχεις κάνει λάθος!

rapid_fast
12-08-11, 20:23
Πολύ προκατειλημένοι είστε ρε παιδιά...... Άμα το πάω σαν κυρία τι να κάψει? χαλαρώστε λίγο!

1360 κιλα, με 112 άλογα, καίνε κάπου 7 λίτρα/100 αν πηγαίνεις σαν κυρία..
(φανταζομαι, γιατι υποθέτω μιλας για ε34)
Εκτός και αν έχεις βουλωμένα μπέκ και ψεκάζεις λιγότερο..
Οπότε καιει λιγότερο και αποδίδει λιγότερο..

Dimitris ///M
12-08-11, 20:39
Herth φίλε με 100-110 φουλάρει αν έχει φάει και την ρεζέρβα, η ρεζέρβα της είναι 10-15.... ανάλογα το πρατήριο βέβαια........
Σε ένα ταξίδι δεν έχεις ποτέ σταθερή ταχύτητα, άλλοτε πας λίγο άλλοτε πολύ..... Δεν υπάρχει αμάξι να βγάζει 1500χλμ με 90Ε και προπαντώς όχι το δικό μου...... Είπα απλά τι κατανάλωση έχω δεί στην τσέπη μου εντός πόλεως και σε καμια εξόρμυση 200-250χλμ απόσταση αραιά και που, απο κει και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!


Ράπιντ ρε ανθρωπε λες να χω όρεξη να εντυπωσιάσω ή με έχεις για βλάκα που δεν ξέρει τι του γίνεται? Τόσο καίει τόσα λεφτά μου τρώει για το σανό του τόσα δηλώνω και εγώ....

topmar
12-08-11, 20:47
..... Δεν υπάρχει αμάξι να βγάζει 1500χλμ με 90Ε και προπαντώς όχι το δικό μου..........

Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά διότι θα καείς......1500ΚΜ με 110 ευρώ το δικό μου..... :bananasmi

Herth
12-08-11, 20:48
Δεν υπάρχει αμάξι να βγάζει 1500χλμ με 90Ε και προπαντώς όχι το δικό μου......


Το παραπάνω προφανώς και δεν ισχύει πράγμα που δέχεσαι
(για βενζινοκινητήρες αντίστοιχης τεχνολογίας μιλάμε, για να αποφύγω και το σχόλιο του topmar :p
τα diesel είναι άλλη ιστορία, όπως και νεότεροι valvetronic, βλέπε 3,8λτ/100κμ του rapid_fast )

Το έβγαλα όμως μπακαλίστικα με βάση τον ισχυρισμό σου

Σε ταξίδι σταθερή ταχύτητα ανα 100χλμ/5-6Ε

Μ40 1800cc

Τέσπα, άκρη δεν νομίζω πως θα βγει γτ δεν καταλαβαίνω τι "εννοείς" εσύ
παραθέτοντας τα παραπάνω νούμερα
Από τη μια δέχεσαι πως δεν είναι δυνατόν να ισχύει από την άλλη δεν δέχεσαι πως υπάρχει λάθος :icon11:

Dimitris ///M
12-08-11, 20:48
Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά διότι θα καείς......1500ΚΜ με 110 ευρώ το δικό μου..... :bananasmi

Μη λες πολλά γιατί θα πάμε μαζί στην σπιναλόγκα.... Την βλέπω την δουλειά.... χαχαχαχαχαχα

topmar
12-08-11, 20:50
Μη λες πολλά γιατί θα πάμε μαζί στην σπιναλόγκα.... Την βλέπω την δουλειά.... χαχαχαχαχαχα

Βασικά υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά μεταξύ μας, το δικό μου είναι Diesel.....Οπότε μπορεί να πας μόνος σου....

Χαχαχαχα

Dimitris ///M
12-08-11, 20:50
Το παραπάνω προφανώς και δεν ισχύει πράγμα που δέχεσαι

Το έβγαλα όμως μπακαλίστικα με βάση τον ισχυρισμό σου



Τέσπα, άκρη δεν νομίζω πως θα βγει γτ δεν καταλαβαίνω τι "εννοείς" εσύ
παραθέτοντας τα παραπάνω νούμερα
Από τη μια δέχεσαι πως δεν είναι δυνατόν να ισχύει από την άλλη δεν δέχεσαι πως υπάρχει λάθος :icon11:

Βρε άνθρωπε θα κάνεις ένα ταξίδι 1500χλμ συνεχόμενα σταθερά χωρίς να αλλάξεις ούτε στροφές ούτε ταχύτητα για να βγάλεις αυτή την κατανάλωση? Για όνομα!
Σαν να μου λες πάμε Βουλγαρία με σταθερό γκάζι χωρίς να σταματήσουμε ούτε για κατούρημα!

Dimitris ///M
12-08-11, 20:51
Βασικά υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά μεταξύ μας, το δικό μου είναι Diesel.....Οπότε μπορεί να πας μόνος σου....

Χαχαχαχα

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

rapid_fast
12-08-11, 21:23
τα diesel είναι άλλη ιστορία, όπως και νεότεροι valvetronic, βλέπε 3,8λτ/100κμ του rapid_fast )

Βρε αγόρι μου, καταλαβαίνω πως το εννοείς, αλλά για να μη νομίσει κάποιος που δεν ξέρει
σχετικά, το 3,8 που έκανα, δεν είναι κάτι επαναλαμβανόμενο, ουτε είναι η κατανάλωση που
εχω σταθερά ή θεωρώ φυσιολογική..
Ηταν στα πλαίσια πειράματος, με πολλές πολλές παραδοχές και μεγάλη υπομονή..

rapid_fast
12-08-11, 21:36
Ράπιντ ρε ανθρωπε λες να χω όρεξη να εντυπωσιάσω ή με έχεις για βλάκα που δεν ξέρει τι του γίνεται? Τόσο καίει τόσα λεφτά μου τρώει για το σανό του τόσα δηλώνω και εγώ....
Τι εννοείς??? ισχύει το :
100χλμ/10Ε εντός πόλης σταμάτα/ξεκίνα??????
Βγάζεις μέσα στην πόλη 700 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ???
Καις μέσα στην πόλη 5,9 λίτρα στα 100 σταμάτα ξεκίνα???
Βγάζεις σε ταξίδι 2,9 λίτρα στα 100??
Με κινητήρα που έχει specific fuel consumprtion 2,1lt/h???
Πλάκα σπας ρε??
Εδώ κοντέψαμε να πεθάνουμε για να βγάλουμε 3,8 με specific fuel consumprtion 0,7lt/h

Dimitris ///M
12-08-11, 22:19
Δεν θα το συνεχίσω..... Τόση κατανάλωση βλέπω στην τσέπη μου τόσο λέω.....

Herth
12-08-11, 23:34
Βρε αγόρι μου, καταλαβαίνω πως το εννοείς, αλλά για να μη νομίσει κάποιος που δεν ξέρει
σχετικά, το 3,8 που έκανα, δεν είναι κάτι επαναλαμβανόμενο, ουτε είναι η κατανάλωση που
εχω σταθερά ή θεωρώ φυσιολογική..
Ηταν στα πλαίσια πειράματος, με πολλές πολλές παραδοχές και μεγάλη υπομονή..

Εννοείται πως είναι κάτι που δεν επαναλαμβάνεται εύκολα, και πραγματικά δύσκολα πιστεύω θα είχα την υπομονή να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο.
Χρησιμοποίησα το παράδειγμα σου, για να στηρίξω ακόμα περισσότερο το πόσο "κουλά" θεωρώ τα νούμερα που παρέθεσε ο φίλος Δημήτρης.

Προσπαθώ να πείσω το Δημήτρη να ξαναδεί τι κατανάλωση "βλέπει" η τσέπη του,
όπως και αν το εννοεί αυτό, γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Βρε άνθρωπε θα κάνεις ένα ταξίδι 1500χλμ συνεχόμενα σταθερά χωρίς να αλλάξεις ούτε στροφές ούτε ταχύτητα για να βγάλεις αυτή την κατανάλωση? Για όνομα!
Σαν να μου λες πάμε Βουλγαρία με σταθερό γκάζι χωρίς να σταματήσουμε ούτε για κατούρημα!

Όσο δύσκολο είναι να κάνεις αυτό το ιδανικό ταξίδι 1500 χλμ σταθερής ταχύτητας, χωρίς στάση, 10 φορές δυσκολότερο είναι να εκτιμήσεις την κατανάλωση που θα είχες σε ένα τέτοιο ιδανικό ταξίδι με βάση διαδρομές 200-250 χλμ όπως λες, αραιά και που, με διαφορετικό καιρό και συνθήκες οδοστρώματος.

Αυτή είναι η άποψη μου, σε φιλικά πλαίσια πάντα..γτ εύκολα παρεξηγείται ο γραπτός λόγος

graphe36
13-08-11, 00:52
α πα πα πα πα...
θα συμφωνήσω, ούτε εγώ δεν μπορώ να βγάλω τέτοια νούμερα με αυτό το μοτερ..
Λίγα εώς πολύ λίγα λές..
Με 1-1,5 ακόμα μέσα στην πόλη, και 1 ακόμα έξω απο την πόλη, με
υπερβολικά συντηρητική οδήγηση θα συμφωνούσα..
Αλλά φυσιολογικά έπρεπε να εισαι κάπου το 8+

Κανω edit.. Εκτός και αν έχεις βουλωμένα μπέκ. Πότε τα καθάρισες τελευταία φορά..???

Εγω που βλεπω μεσα στην πολη με συντηρητική οδήγηση 12lt/10 περιπου με Μ40 1800, με βουλωμενα μπεκ θα καιω λιγοτερο? Εαν ναι..
Πως μπορω να βουλωσω μονος μου?? Μπας και σωθω...

MZ3
13-08-11, 03:15
Και εγω θελω να τα βουλοσω τα μπεκ αμα παει ετσι :p
Εχω βαρεθει να βλεπω την καταναλωση λιτρα ανα 100 χιλιομετρα
Εχω ποσταρι και τιν καταναλωση αρκετες σελιδες πριν και εκει παραμενει
Απλα λογο κρησεις μετραω την καταναλωση λιτρο ανα χιλιομετρα και με τον μονοψηφιο αριθμο που βλεπω εχω μια ικανοποιηση οτι και καλα ειναι λιτρα ανα εκατο χιλιομετρα και πλεον κοιμαμε πιο ησυχοςτα βραδια :-P B-)

rapid_fast
13-08-11, 14:29
Δεν θα το συνεχίσω..... Τόση κατανάλωση βλέπω στην τσέπη μου τόσο λέω.....

Δημήτρη,
αν κινείσαι μέσα στην πολη με 50 χλμ την ώρα σταθερά,
και με 5η στο κιβώτιο, θα κάνεις 2 ώρες διαδρομή.
Αρα μόνο για να ειναι αναμμένος ο κινητήρας, θα καταναλώσεις 4,2 λίτρα..
7 ευρώ πάνω κάτω..
Αν πας με 14 χλμ που κάνουμε εμείς στην πόλη σταμάτα ξεκίνα,
θα κάνεις 100 χιλιόμετρα σε 7 ωρες
και θα κάψεις 14 λίτρα, ή 24 ευρω..
Το νούμερο σου δείχνει βουλωμένα μπέκ, μιας και είσαι τόσο σιγουρος..

rapid_fast
13-08-11, 14:31
Εγω που βλεπω μεσα στην πολη με συντηρητική οδήγηση 12lt/10 περιπου με Μ40 1800, με βουλωμενα μπεκ θα καιω λιγοτερο? Εαν ναι..
Πως μπορω να βουλωσω μονος μου?? Μπας και σωθω...
Είχα πέσει σε περίπτωση βουλωμένων μπέκ, και η κατανάλωση ήταν τραγικά μικρή..
Αλλά είχα και 0-100 σε 20 δευτερόλεπτα αντι για 12..
Τελική δεν έπιανα ούτε σε κατηφόρα...
Τρομερή διαφορά...

Dimitris ///M
13-08-11, 14:42
Δημήτρη,
αν κινείσαι μέσα στην πολη με 50 χλμ την ώρα σταθερά,
και με 5η στο κιβώτιο, θα κάνεις 2 ώρες διαδρομή.
Αρα μόνο για να ειναι αναμμένος ο κινητήρας, θα καταναλώσεις 4,2 λίτρα..
7 ευρώ πάνω κάτω..
Αν πας με 14 χλμ που κάνουμε εμείς στην πόλη σταμάτα ξεκίνα,
θα κάνεις 100 χιλιόμετρα σε 7 ωρες
και θα κάψεις 14 λίτρα, ή 24 ευρω..
Το νούμερο σου δείχνει βουλωμένα μπέκ, μιας και είσαι τόσο σιγουρος..

Όπως είπα σε προηγούμενο πόστ μπορεί να ναι βουλωμένα και κατάλαβε οτι δεν προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.... και πράγματι μέσα στην πόλη 50-60 πηγαίνω για να μην πλακώνομαι στα φρένα κάθε τρείς και λίγο αναγκαστικά με τα φανάρια που ανοιγοκλείνουν κάθε 1 λεπτό!

Τα μπέκ μπορώ να τα καθαρίσω μόνος μου με κάποιο σπρέι ή πρέπει να τα πάω σε υπέρηχο?
Είδα κάτι βίντεο πρίν καιρό που τους έδιναν ρεύμα και ψέκαζαν σπρέι καρμπυρατέρ στον αέρα....

bmwz3m44
15-08-11, 23:02
Dimitris e34 χωρις παρεξηγησεις να ξερεις οτι με τα νουμερα που ανακοινωνεις απλα προσβαλεις την νοημοσυνη μας.δηλαδη οταν ανακοινωνεις οτι με αυτοκινητο παλιας τεχνολογιας,βενζινοκινητο σειρα 5 (βαρυ αυτοκινητο) καταναλωνεις απο 2,9-3,5 λιτρα στα 100 χλμ και μεσα στην πολη 6 λιτρα/100χλμ να ξερεις συναγωνιζεσαι το lupo 3L.βασικα θα σου ζητουσα αν γινεται να ξαναμετρησεις την καταναλωση σου για να μη γραφουμε ανακριβειες.το thread αυτο ειναι για να συγκρινουμε τι "καιμε" ειλικρινα

Dimitris ///M
16-08-11, 00:39
Dimitris e34 χωρις παρεξηγησεις να ξερεις οτι με τα νουμερα που ανακοινωνεις απλα προσβαλεις την νοημοσυνη μας.δηλαδη οταν ανακοινωνεις οτι με αυτοκινητο παλιας τεχνολογιας,βενζινοκινητο σειρα 5 (βαρυ αυτοκινητο) καταναλωνεις απο 2,9-3,5 λιτρα στα 100 χλμ και μεσα στην πολη 6 λιτρα/100χλμ να ξερεις συναγωνιζεσαι το lupo 3L.βασικα θα σου ζητουσα αν γινεται να ξαναμετρησεις την καταναλωση σου για να μη γραφουμε ανακριβειες.το thread αυτο ειναι για να συγκρινουμε τι "καιμε" ειλικρινα

Βρε αρχοντά μου αυτό ρωτάω σε 2 post μου και απάντηση δεν παίρνω! Εκτός απο το πόση βενζίνη βάζω στο αυτοκίνητο και μετράω με το οδόμετρο τι χιλιόμετρα έχω διανύσει μέχρι να ξαναβάλω βενζίνη υπάρχει άλλος τρόπος?

Μου λέτε βουλωμένα μπέκ, οκ δεκτό πως να τα ξεβουλώσω? Πουθενά απάντηση.
Μου λέτε προσβάλω την νοημοσύνη σας, δεν είναι δεκτό γιατί δεν το κάνω.
Ρωτάτε και απαντώ, μην ρωτάτε να μην απαντώ. Εγώ ξέρω ένα τρόπο, παω βάζω 20Ε απλή αμόλυβδη και κοιτάω πόσα χιλιόμετρα έχω διανύσει μέχρι να χρειαστεί να ξαναβάλω 20Ε...

Για όνομα του Θεού και της Παναγίας δηλαδή!

ThaNOS E46coupe
16-08-11, 02:41
δημητρη απλα φουλαρισε το ρεζερβουαρ μεχρι να σκασει η αντλια. Κανε πχ 100χμ και μετα ξανα φουλαρισε στο ιδιο βενζιναδικο...δες ποσα λιτρα εβαλες της δευτρη φορα ,κανε τους πολλαπλασιασμους διαιρεσεις αφαιρεσεις ,και θα δεις ποσο λιτρα ,αρα και ποσα ευρω καις...η απλα βαλε ενα on board computer....:D

LEO328
16-08-11, 07:30
ε36 328 μετατροπη με πολλαπλη εισαγωγης m50.
με γεματο τεποζιτο (55 λιτρα) εκανα 600 χλμ μικτα.(μισο τεποζιτο περιπου στο ταξιδι με 120-160 χλμ/ωρα και το αλλο μισο περιπου μεσα στην πολη με νευρικη οδηγηση καποιες φορες :rofl2:).
αρα 600χλμ/55λιτρα=11 λιτρα περιπου ανα 100 χλμ μεση καταναλωση.(εαν εκανα λαθος σε καποιο υπολογισμο διορθωστε με...).
πως το βλεπετε για 28αρι?νορμαλ,λιγο η' πολυ ? εγω πιστευω ειναι νορμαλ απο αυτα που ξερω....

bmwz3m44
16-08-11, 08:10
Dimitris e34 η αληθεια ειναι οτι πρεπει να ξερεις το δεικτη της βενζινης σου τελεια για να κανεις τετοια μετρηση.αδειασε το (γιατι για να γεμισεις τωρα τεποζιτο ειναι τσουχτερο),μολις αναψει η ρεζερβα τρεχεις βενζιναδικο και μολις ξαναναψει ρεζερβα μας λες τι χιλιομετρα εφραψες.πολυ μπακαλιστικο αλλα μπορει να μας πει την αληθεια.

Dimzan
16-08-11, 08:44
ε36 328 μετατροπη με πολλαπλη εισαγωγης m50.
με γεματο τεποζιτο (55 λιτρα) εκανα 600 χλμ μικτα.(μισο τεποζιτο περιπου στο ταξιδι με 120-160 χλμ/ωρα και το αλλο μισο περιπου μεσα στην πολη με νευρικη οδηγηση καποιες φορες :rofl2:).
αρα 600χλμ/55λιτρα=11 λιτρα περιπου ανα 100 χλμ μεση καταναλωση.(εαν εκανα λαθος σε καποιο υπολογισμο διορθωστε με...).
πως το βλεπετε για 28αρι?νορμαλ,λιγο η' πολυ ? εγω πιστευω ειναι νορμαλ απο αυτα που ξερω....

βασικα πρπει να κανεις αναποδα τη διαιρεση επειδη ειναι Λιτρα ανα χιλιομετρα οποτε 55λ/600χλμ=0.091λ/χλμ η αλλιως 9.1λ/100χλμ που ειναι παρα πολυ καλη καταναλωση!

LEO328
16-08-11, 09:25
βασικα πρπει να κανεις αναποδα τη διαιρεση επειδη ειναι Λιτρα ανα χιλιομετρα οποτε 55λ/600χλμ=0.091λ/χλμ η αλλιως 9.1λ/100χλμ που ειναι παρα πολυ καλη καταναλωση!

χαχα τα κανα μανταρα!καλα ελεγα οτι καπου εμπλεξα τα μπουτια μου.εχεις δικιο.ειναι λιτρα ανα χιλμ και εγω το εκανα χλμ ανα λιτρα!
9,1 στα 100?:rockon:χαχαα.τιποτα!μηπως δεν δουλευουν καλα τα μπεκ?απο 28αρια εχω ακουσει κατι 11-14 λτ/χλμ.αυτα ειναι!205 hp με 9,1 λτρ στα 100!χαχα εσπασα ολα τα ρεκορ!να επισημανω εδω οτι με τη ιδια διαδρομη αθηνα - καλαματα πριν την μετατροπη (σαν 316) μου εκαιγε το ιδιο μετρημενα!μονο στην πολη εχει διαφορα σαν 328 στο σταματα ξεκινα!(που δεν το πολυχρησιμοποιω εδω μεσα πολυ χεχε).

Dimitris ///M
16-08-11, 10:49
Λοιπόν, σε μερικές μέρες θα πάω Πάτρα σε ένα γάμο και θα την φουλάρω!
Μόλις επιστρέψω την επόμενη θα σας πω τι έκαψα, αναλυτικά!

gscat
16-08-11, 12:58
Λοιπόν, σε μερικές μέρες θα πάω Πάτρα σε ένα γάμο και θα την φουλάρω!
Μόλις επιστρέψω την επόμενη θα σας πω τι έκαψα, αναλυτικά!

Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι!!!!!!!!!!!!!!!:rofl2::rofl2:

Καλά να περάσεις, περιμένουμε νέα! (σε λίτρα και € οκ; )

Dimitris ///M
16-08-11, 14:45
Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι!!!!!!!!!!!!!!!:rofl2::rofl2:

Καλά να περάσεις, περιμένουμε νέα! (σε λίτρα και € οκ; )

Ας πάει όσο θέλει, η βενζίνη είναι έξοδα της κουμπάρας :rofl2:
Έγινε θα ποστάρω και τις αποδείξεις να δείτε και φωτογραφία το όργανο στάθμης με ημερομηνία και ώρα!
Σε ευχαριστώ!

Dimzan
16-08-11, 15:28
Φιλε δημητρη (συνονοματε) ο σωστος τροπος μετρησης ειναι:

φουλαρεις βενζινη μεχρι το στομιο και μηδενιζεις τον μερικο χιλιομετρητη

κανεις τα χλμ που εχεις να κανεις

γεμιζεις παλι μεχρι το στομιο και σημειωνεις ποσα λιτρα εβαλες.

διαιρεις (συνολικα λιτρα)/(διανυθεντα χλμ) και βρισκεις ενα νουμερο. Το πολλαπλασιαζεις επι 100 και βρισκεις την καταναλωση σε l/100.

Κοιτωντας τον δεικτη της βενζινης και βαζωντας δεκαρικα βενζινης δε θα βγαλεις ποτε σωστο συμπερασμα

Dim77
20-08-11, 21:37
Φιλε δημητρη (συνονοματε) ο σωστος τροπος μετρησης ειναι:

φουλαρεις βενζινη μεχρι το στομιο και μηδενιζεις τον μερικο χιλιομετρητη

κανεις τα χλμ που εχεις να κανεις

γεμιζεις παλι μεχρι το στομιο και σημειωνεις ποσα λιτρα εβαλες.

διαιρεις (συνολικα λιτρα)/(διανυθεντα χλμ) και βρισκεις ενα νουμερο. Το πολλαπλασιαζεις επι 100 και βρισκεις την καταναλωση σε l/100.

Κοιτωντας τον δεικτη της βενζινης και βαζωντας δεκαρικα βενζινης δε θα βγαλεις ποτε σωστο συμπερασμα

Ακριβώς αυτό που περιέγραψε ο Dimzan.

Με 10-20 ευρώ κλπ...δεν πλησιάζεις ούτε στο 20% της πραγματικής κατανάλωσης.
Τα νούμερα κατανάλωσης 2.5-3.0 λιτρα ανα 100km δεν πετυχαίνονται ούτε από Toyota Prius 3ης γενιάς, ούτε από μικρά αυτοκινητάκια Diesel ειδικά για οικονομία.

Raptor
21-08-11, 20:43
e46 valvetronic 7.7l/100km φορτωμένος 4 ενήλικες με αποσκευές(και ξερετε πως είναι οι αποσκευές των γυναικών...) με καύσωνα (δλδ κλιματισμός στο φουλ) και το μεγαλύτερο διάστημα ήταν εγνατία με cruise control στα 120.

DiMiTrIs_
22-08-11, 16:00
Ανα 100χλμ/10Ε εντός πόλης σταμάτα/ξεκίνα.... Σε ταξίδι σταθερή ταχύτητα ανα 100χλμ/5-6Ε

Μ40 1800cc

Ρε συ 6λιτρα εντος και 3 εκτος δ γινεται...

rocknrolla
24-08-11, 15:22
BMW 316 E46 COMPACT =====> 8.5/100χλμ (με τρία άτομα και clima) σταθερή ταχυτητα 140χλμ

Chris316
24-08-11, 17:28
Νέα φρέσκια καλοκαιρινή μέτρηση Ε36 316 Μ40 full stock engine με 215/45/17 πλεον

Με γέμισμα ντεπόζιτο (90 ευρώ εγκεφαλικό)... ταξίδι Αθήνα - Καλαμάτα + βόλτες και δουλειές στο κέντρο + λίγο επαρχιακός για κανένα πανηγύρι σε κανένα γειτονικό χωριό (είμαστε και βλάχοι τι να κάνουμε)....μεικτή οδήγηση με "αδιάφορο" για την κατανάλωση δεξί πόδι χωρίς όμως να φτάνω σε επίπεδο αλόγιστης χρήσης.... 100 άλογα έχω... μη μου ψοφήσει και κανένα!!!

9,8-10,5 λτ/ 100χλμ χοντρικά καθώς δεν ξαναγέμισα μέχρι το κλακ

Dimitris ///M
24-08-11, 17:41
Λοιπόν....

Στον γάμο δεν πήγαμε ακόμα αλλά είχα μια εξόρμυση!

Μόλις το έβαλα μπροστά πρίν ξεκινήσω άναψε ρεζέρβα.
Μηδενίζω χιλιομετρητή και πηγαίνω στο βενζινάδικο (απόσταση 2χλμ)

Βάζω 40Ε, τιμή λίτρου 1,61Ε (στα 110Ε γεμίζει αν έχει φάει και την ρεζέρβα) και ξεκινάω:

Κηφισιά - Χαλκίδα (90χλμ), Χαλκίδα - Αμφιάλη (115χλμ), Αμφιάλη - Κηφισιά (20χλμ), Κηφισιά - Πειραιάς (25χλμ), Πειραιάς - Κηφισιά (25χλμ)

Όπως βλέπετε κινήθηκα επι το πλήστον σε Εθνική οδό το περισσότερο με ταχύτητα 100-120χλμ/ω και διάνυσα 280-290χλμ (291χλμ αναφέρει το κοντέρ μου τώρα για να καταλάβετε) συνολικά γιατί είχα και ένα δρομολόγειο πήγαινε έλα στην Νέα Ερυθραία.

Τώρα η βελόνα "γλύφει" την ρεζέρβα (το όργανο το έχω τσεκάρει ξέρω που ανάβει η ρεζέρβα ακριβώς και δείχνει μια χαρά)

Υ.γ. στην Χαλκίδα δεν κινήθηκε καθόλου το αυτοκίνητο.

God
24-08-11, 18:15
8.6 λίτρα στα 100χλμ έκαψες. Σχετικά λογική κατανάλωση για αυτό το αυτοκίνητο σε ανοιχτό δρόμο και σε κανονικές ταχύτητες, όπως περιγράφεις.

gearboxer
24-08-11, 18:58
318is coupe M44 (1.9)

Καλοκαιρινές διακοπές:

~800km - τα 600 Αθήνα-Κυλλίνη (x2), 200 μέσα στην πόλη
4 άτομα + αποσκευές, τα μισά περίπου χιλιόμετρα με a/c.

Μέση κατανάλωση: 9λτ/100

Oικονομική οδήγηση χωρίς ταρζανιές. Στην Αθηνών-Πατρών βέβαια δεν μπορεί κανείς να έχει σταθερό γκάζι για χιλιόμετρα...είναι ένα πραγματικό χάλι με παρακάμψεις και κορίνες παντου..

Dimitris ///M
24-08-11, 20:21
8.6 λίτρα στα 100χλμ έκαψες. Σχετικά λογική κατανάλωση για αυτό το αυτοκίνητο σε ανοιχτό δρόμο και σε κανονικές ταχύτητες, όπως περιγράφεις.

Άρα για 1800cc με 1600 κιλά αμάξι μια χαρά είναι........ Ανακουφίστηκα! :clap:

swstos330Ci318is
24-08-11, 20:36
Bmw 330ci cabrio σε καθαρα διαδρομη πολης 18 λιτρα, εθνικη 8-9 λιτρα με σταθερο ποδι και μεικτο περιπου στα 13,5 λιτρα μου γραφει.

gscat
24-08-11, 22:04
Άρα για 1800cc με 1600 κιλά αμάξι μια χαρά είναι........ Ανακουφίστηκα! :clap:

Ρε 'συ τι ανακουφίστηκες; Είναι τα διπλά απ'ότι έλεγες!!

Dimitris ///M
24-08-11, 22:11
Ρε 'συ τι ανακουφίστηκες; Είναι τα διπλά απ'ότι έλεγες!!

Ανακουφτίστηκα οτι δεν είναι βουλωμένα τα μπεκ και δεν θα μπω σε έξοδα........
Προφανώς θα το χα δεί λάθος το όλο θέμα ή δεν θα έδινα τόση σημασία...... Τουλάχιστον αφού το μέτρησα έτσι, το πόσταρα, πήρα την απάντηση οτι είναι φυσιολογικό και ηρέμησα

rapid_fast
24-08-11, 22:16
Ρε 'συ τι ανακουφίστηκες; Είναι τα διπλά απ'ότι έλεγες!!

Ποιά διπλα?? 3/100 έκαιγε...
Τριπλά είναι..
Εδώ έλεγε με 10 ευρω έκανε 300 φορές το γύρο της γής...
Χαλασμένα μπέκ έχει τωρα, κατουράνε συνέχεια...:google:

Dim77
24-08-11, 22:16
Ανακουφτίστηκα οτι δεν είναι βουλωμένα τα μπεκ και δεν θα μπω σε έξοδα........
Προφανώς θα το χα δεί λάθος το όλο θέμα ή δεν θα έδινα τόση σημασία...... Τουλάχιστον αφού το μέτρησα έτσι, το πόσταρα, πήρα την απάντηση οτι είναι φυσιολογικό και ηρέμησα

Και Δημήτρη, ακόμα πιο ακριβής (η πιο ακριβής μέτρηση που μπορείς να κάνεις μόνος σου και η μόνη πραγματικά σωστή με μικρή απόκλιση), είναι:

Γεμίζεις το ρεζερβουάρ. Κάνεις 200-300-500χλμ. Ξαναγεμίζεις.
Έβαλες ας πούμε 40 λίτρα (σε 500χλμ).

Διαιρείς 40lt/500km = 0.08lt/km (πολλαπλασιάζεις χ100) = 8 λίτρα/100km

Είναι ότι σου περιέγραψε ο Dimzan λίγα ποστ πιο πάνω.

Dimitris ///M
24-08-11, 22:22
Ποιά διπλα?? 3/100 έκαιγε...
Τριπλά είναι..
Εδώ έλεγε με 10 ευρω έκανε 300 φορές το γύρο της γής...
Χαλασμένα μπέκ έχει τωρα, κατουράνε συνέχεια...:google:

Το άκυρο πότε το θές τώρα ή σε λαδόκολα? :smokin:

rapid_fast
24-08-11, 22:45
Το άκυρο πότε το θές τώρα ή σε λαδόκολα? :smokin:

Α, χα χα χα χα...
αφού σε πειράζω ρε....:flipa:

Dimitris ///M
25-08-11, 00:48
Α, χα χα χα χα...
αφού σε πειράζω ρε....:flipa:

:icon_pai: χαχαχαχαχαχα

gscat
25-08-11, 11:21
Ανακουφτίστηκα οτι δεν είναι βουλωμένα τα μπεκ και δεν θα μπω σε έξοδα........
Προφανώς θα το χα δεί λάθος το όλο θέμα ή δεν θα έδινα τόση σημασία...... Τουλάχιστον αφού το μέτρησα έτσι, το πόσταρα, πήρα την απάντηση οτι είναι φυσιολογικό και ηρέμησα

Α μπράβο!

Κάνε και μια μέτρηση με το ρεζερβουάρ στο χείλος-μηδένησμα χλμ και ξαναγέμισμα στο χείλος και θα βγάλεις ακριβές αποτέλεσμα.

Εμένα μου έγινε συνήθεια σε αυτοκίνητο και μηχανή, οπότε πραγματικά οδηγώ οικονομικότερα, αλλά και καταλαβαίνω αν κάτι δεν πάει καλά.

Dimitris ///M
25-08-11, 15:21
Dim77 & gscat θέλω να το κάνω έτσι αλλά κολύωμαι στα 100Ε που θέλει να χορτάσει! χαχαχαχα

Με την 1η ευκαιρία θα το γεμίσω να δούμε....

ThaNOS E46coupe
25-08-11, 15:46
Dim77 & gscat θέλω να το κάνω έτσι αλλά κολύωμαι στα 100Ε που θέλει να χορτάσει! χαχαχαχα

Με την 1η ευκαιρία θα το γεμίσω να δούμε....

δημήτρη.... και εγώ κωλύομαι να το γεμίσω...αλλα να ξέρεις οτι τα ίδια θα πληρώσουμε.... απλά με το να βάζουμε 30-30, βάζουμε βενζίνη με δώσεις!!!!!!!!:rofl2:

Kostas Christ
25-08-11, 15:52
δημήτρη.... και εγώ κωλύομαι να το γεμίσω...αλλα να ξέρεις οτι τα ίδια θα πληρώσουμε.... απλά με το να βάζουμε 30-30, βάζουμε βενζίνη με δώσεις!!!!!!!!:rofl2:

εδω τιθεται το θεμα της ρευστοτητας...

Dimitris ///M
25-08-11, 18:25
δημήτρη.... και εγώ κωλύομαι να το γεμίσω...αλλα να ξέρεις οτι τα ίδια θα πληρώσουμε.... απλά με το να βάζουμε 30-30, βάζουμε βενζίνη με δώσεις!!!!!!!!:rofl2:

Που πως πότε?????

Βρες μου βενζινάδικο να πληρώνω με δόσεις αδερφέ μου να σου ανάψω λαμπάδα!!!!!! :bananasmi

Herth
05-09-11, 13:32
Ε36 316i Compact, Μ43 μοτέρ

Ταξίδι επιστροφής από Κεφαλονιά --> Θεσσαλονίκη 480km σύνολο
εκ των οποίων τα μισά στην Εγνατία οδό με ταχύτητες 140-150km/h
και τα υπόλοιπα στο δίκτυο Λευκάδα-Γιάννενα συν καμιά 50αριά χιλιόμετρα στην Κεφαλονιά

Το A/C αναμμένο στη μισή διαδρομή περίπου, γέμισα Θεσσαλονίκη με 41.12lt,

Μέση κατανάλωση 8.56lt/100km

bmwdakias85
05-09-11, 14:55
μολις αναψε η ρεζερβα εβαλα 60ε με 1.739 εδω στα καμενα πιγα αθηνα της βολτες μεσα αθηνα κ γυρισμος σταθερα 150 εθνικη κ αθηνα μεσα χαλαρα οδηγηση....μολις γυρισα παλι καμενα αναψε ρεζερβα καλα η εκαψε πολυ?

frixosE39
05-09-11, 15:24
520ι Ε39 96'

Μέσα στην πόλη γράφει γύρω στα 15-16lt/100km
Πάτρα-Κεφαλλονιά από Κυλλήνη έκανα 813km στο σύνολο και έκαψε 85lt..
Μέσο όρο 10-11,5lt...Aν και έχω παρατηρήσει ότι στα 120-140 με 5 σχέση γράφει 5lt..

Κανένα αυτοκίνητο δεν καίει πολύ βενζίνη,απλά η βενζίνη είναι ακριβή..

ditris
09-10-11, 13:53
Ποτέ δεν μέτρησα επακριβώς στο bmw πόσο έκαιγε.Υπολόγιζα στο περίπου στάνταρ 9-10 λίτρα ότι και να έκανα(δηλαδή όσο πιο χαλαρά στις διαδρομές μου οπο οποίες είναι κατα 70% περιφερειακός κ 30% πόλη)Τη προπερασμένη αλλά κ την περασμένη βδιομάδα εγιναν 5 μετρήσεις στο σύνολο έχοντας γεματο αρχικά το ρεζερβουάρ......έκανα περίπου 100-120χλμ....και πήγαινα στο βενζινάδικο να γεμίσω παρατηρώντας πόσα λίτρα θα πάρει(στο σημείο που θα σκάσει η μάνικα).Μετά έκανα αναγωγή στα 100χλμ και έβγαλα πόσο καίει στα 100χλμ.όλες πάνω κάτω ήταν ίδιες...παρόλο που δεν μπορείς ποτέ να οδηγείς με 100% ίδιον τρόπο μιας και η κίνηση ποτέ δεν είναι ίδια+++κάποιες άλλες θεωρητικά ασημαντες παραμετρους που όμως επηρεάζουν!Υπενθυμίζω ότι εδώ και αρκετό καιρό φορώ το αρχικό μανίσιο ασθενικό μοτέρ m43 1900cc των 118 ps και φορώ ελαστικά 225-40-18.
Μικρότερη κατανάλωση λοιπόν...(.για 70% περιφερειακό κ 30% πόλη) 7,8λίτρα ανα 100χλμ και μεγαλύτερη 8,82λίτρα ανα 100 χιλιόμετρα.Στην μέγιστη τιμή έριξα 2 200ρίσματα στον περιφερειακό...αφού κόφτιασα 3η,4η.... και πάτησα κ 3 κόφτες να ξεμπουκώσει ο κινητήρας μιας κ το αμαξι ήταν παρκαρισμένο κάνα 2μηνο στο γκαρτάζ!Κατα τα άλλα ακόμη και στη μέγιστη τιμή κατανάλωσης (πλην αυτών των τελικιασμάτων-σπασμάτων rpm) δεν ξεπερασα ποτέ τις 4000rpm....
Στην περίπτωση μέγιστης τιμής απο τις δοκιμές που προσωπικά έκανα(δεν υπάρχει 100% ρεαλιστική κατανάλωση...αλλά ούτε πιστεύω υπάρχει 100% πρακτική επίτευξη της θεωρητικής του κατασκευαστή!) η κατανάλωση σε ευρώ είναι 8,82 χ 1,597/λιτρο = 14,1 ευρώ στα 100χλμ....με συγκεκριμένη τιμή βενζίνης...και αν θεωρήσουμε ότι το μεροκάματο που σπανίζει στις μέρες μας είναι 30-35 ευρώ στη πλειοψηφία.....ακόμη και μία "μικρού κυβισμού" bmw καίει με την παρούσα τιμή της βενζίνης.... αλλά εξάλλου τα γούστα πληρώνονται λένε......

ditris
13-10-11, 23:50
Το σάββατο είχαμε γεμάτο ρεζερβουάρ.Μέχρι σήμερα έκανα στην πόλη της θεσνίκης κ μόνο μεσα σς αυτήν 67 χλμ.Όλα σταμάτα,ξεκίνα, γ κανα 400μετρο με max 50χλμ/ώρα...οπότε παώ να φουλάρω με απλή αμόλυβδη ταπογεμα....πήρε για 67 διανυθέντα χλμ 10,91λίτρα.Με ανγωγή στα 100χλμ βγαίνει 16,28λτ/100χλμ!!Να σημειώσω ότι σπιναρίσματα,κόφτες κτλ δεν έκανα!Οδηγούσα κανονικά..οχι με 100% οικονομικά πατηματα γκαζιου(εννοω απόλυτα ομορφη επιταχυνση,χωρις ιδανικά μη αποτομα αυξομειωματα γκαζιου)...αλλα ποτε δεν ξεπερασα τις 4500 rpm.
Υ.Γ Άρα οτι μ3 ε36 πουχα ακουσε-διαβάσειι πως καιει μεσα σε πολη κ σε μποτιλιαρισμα κιολας 14-15λτ μάλλον πολύ ουτοπικο μου φαινεται.....

topmar
30-11-11, 21:08
Καλησπέρα,

αποφάσισα για δοκιμαστικούς & οικονομικούς λόγους και μετά από παρότρυνση φίλου με Ε60 520d (2006) που το έχει δοκιμάσει ήδη, να πεταχτώ στη γειτονική Βουλγαρία και να βάλω καύσιμο (diesel) από την Lukoil (και όχι την Shell ή την ΕΚΟ που είναι στην ίδια περιοχή και σε απόσταση λίγων μέτρων μόνο), μιας και το είχε δοκιμάσει ο ίδιος και είδε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην απόδοση και την οικονομία.

Λοιπόν, μετά το γέμισμα (κόστος λίτρου 1,315€ στη Βουλγαρία, 1,499 στις Σέρρες) και με κανονική οδήγηση (περίπου 80 στον επαρχιακό και 125 στον διπλής κατεύθυνσης με τσιμεντένια μπάρα) επί 43 ΚΜ (Προμαχώνας - Σέρρες), η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ένδειξη του BC ήταν η παρακάτω:

ΚΜ = 44,3
Μ.Ω.Τ = 84,6 Km/h
Mέση Κατανάλωση = 4,8 l/100Km

Δεν οδήγησα διαφορετικά απ'ότι τις άλλες φορές που έχω πάει έως τα σύνορα, ούτε αργά, απλά προσεκτικά διότι υπάρχουν κινητά συνεργεία ελέγχου της ΕΛ.ΑΣ.......να σημειώσω πως είχα και τις μπάρες οροφής στο αμάξι, που σημαίνει ήδη αυξημένη κατανάλωση.......

Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και το αποδίδω στην ποιότητα του καυσίμου.........θα το δοκιμάσω κανα 2 φορές ακόμα να βεβαιωθώ......

oldcarskickass
30-11-11, 22:29
Κινητά συνεργεία της ΕΛ.ΑΣ. και τι κάνουν;

Απαγορεύουν την μετακίνηση καυσίμων εντός της Ε.Ε.;

topmar
30-11-11, 22:32
Κινητά συνεργεία της ΕΛ.ΑΣ. και τι κάνουν;

Απαγορεύουν την μετακίνηση καυσίμων εντός της Ε.Ε.;

...γράφουν για ταχύτητα με φορητό ραντάρ βρε....

oldcarskickass
30-11-11, 22:35
...γράφουν για ταχύτητα με φορητό ραντάρ βρε....

ΑΧΑΧΑΧ σωστός, ο κακοπροαίρετος ο συνομοσιωλόγος ο ίδιος!!! (για εμένα μιλάω!!)

Όντως, δοθέντων των αναλογιών η κατανάλωση είναι όντως καλή.

Dimzan
30-11-11, 23:38
Κινητά συνεργεία της ΕΛ.ΑΣ. και τι κάνουν;

Απαγορεύουν την μετακίνηση καυσίμων εντός της Ε.Ε.;

xaxaxaxaxaxa φωσκολος ΝΟ2 :chair:

oldcarskickass
30-11-11, 23:47
xaxaxaxaxaxa φωσκολος ΝΟ2 :chair:

Ναι κανονικά μιλάμε ρε συ, αφού να φανταστείς στο μυαλό μου όσο έγραφα την πρώτη απάντηση είχα ΗΔΗ στήσει σενάριο.

Ήμουν στη θέση του topmar με είχαν ΗΔΗ σταματήσει είχαν ήδη αποδείξει ότι είχα βάλει πετρέλαιο από έξω και ξεκίναγε το πανηγύρι!!!!

Άστα να πάνε καϊλα λέμε.

120ihatch
01-12-11, 01:54
παιδιά, οταν θα γινει εξισωση τιμής πετρελαιου θερμανσης-κίνησης, αυτοί που μένουν κοντά στη βουλγαρία θα πηγαινοέρχονται λίγο πιο συχνά από βουλγαρία ε? :bigthumb::ices_ange

thanassis
01-12-11, 09:20
Καλησπέρα,

αποφάσισα για δοκιμαστικούς & οικονομικούς λόγους και μετά από παρότρυνση φίλου με Ε60 520d (2006) που το έχει δοκιμάσει ήδη, να πεταχτώ στη γειτονική Βουλγαρία και να βάλω καύσιμο (diesel) από την Lukoil (και όχι την Shell ή την ΕΚΟ που είναι στην ίδια περιοχή και σε απόσταση λίγων μέτρων μόνο), μιας και το είχε δοκιμάσει ο ίδιος και είδε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην απόδοση και την οικονομία.

Λοιπόν, μετά το γέμισμα (κόστος λίτρου 1,315€ στη Βουλγαρία, 1,499 στις Σέρρες) και με κανονική οδήγηση (περίπου 80 στον επαρχιακό και 125 στον διπλής κατεύθυνσης με τσιμεντένια μπάρα) επί 43 ΚΜ (Προμαχώνας - Σέρρες), η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ένδειξη του BC ήταν η παρακάτω:

ΚΜ = 44,3
Μ.Ω.Τ = 84,6 Km/h
Mέση Κατανάλωση = 4,8 l/100Km

Δεν οδήγησα διαφορετικά απ'ότι τις άλλες φορές που έχω πάει έως τα σύνορα, ούτε αργά, απλά προσεκτικά διότι υπάρχουν κινητά συνεργεία ελέγχου της ΕΛ.ΑΣ.......να σημειώσω πως είχα και τις μπάρες οροφής στο αμάξι, που σημαίνει ήδη αυξημένη κατανάλωση.......

Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και το αποδίδω στην ποιότητα του καυσίμου.........θα το δοκιμάσω κανα 2 φορές ακόμα να βεβαιωθώ......

αυτά είναι!!!
αυτό είναι μετά το Shell και Έκο?? θυμάσαι περίπου απόσταση από τα σύνορα?
εγώ όποτε βάζω από βουλγαρία μου βγάζει αρκετά παραπάνω χλμ

Akis09
01-12-11, 18:36
αυτά είναι!!!
αυτό είναι μετά το Shell και Έκο?? θυμάσαι περίπου απόσταση από τα σύνορα?
εγώ όποτε βάζω από βουλγαρία μου βγάζει αρκετά παραπάνω χλμ

που να βάλεις κηροζίνη να δεις ΤΙ διαφορά :icon11:

thanassis
01-12-11, 23:13
το έχεις δοκιμάσει?

topmar
01-12-11, 23:24
αυτά είναι!!!
αυτό είναι μετά το Shell και Έκο?? θυμάσαι περίπου απόσταση από τα σύνορα?
εγώ όποτε βάζω από βουλγαρία μου βγάζει αρκετά παραπάνω χλμ

Είναι λιγότερο από 500μ από τα σύνορα, πρώτα είναι της Shell, μετά από 100μ είναι αυτό που έβαλα (LUKOIL) και μετά άλλα 100μ είναι της ΕΚΟ.....

Θα ξαναπάω με το βενζινοκίνητο της οικογένειας αυτή τη φορά, την ερχόμενη εβδομάδα....

Akis09
02-12-11, 09:19
το έχεις δοκιμάσει?

ναι λεμε.... μεγάλη διαφορά :bugeye: το θέμα είναι να βρεις κηροζίνη (για αεροπλάνα) είναι κάτι σαν βενζίνη φίλε. το αυτοκίνητο δουλεύει μια ταχύτητα επάνω με απίστευτα χαμηλή κατανάλωση... ταξιδεύει με τον αέρα στην κυριολεξία!

Dim77
02-12-11, 10:36
Jet fuel is often used in ground support vehicles at airports, instead of diesel. The United States military makes heavy use of JP-8, for instance. However, jet fuel tends to have poor lubricating ability in comparison to diesel, thereby increasing wear on fuel pumps and other related engine parts. Civilian vehicles tend to disallow its use, or require that an additive be mixed with the jet fuel to restore its lubricity. Since jet fuel is also significantly more expensive than diesel, some critics[who?] consider using jet fuel in ground vehicles as wasteful.

Αν βάζεις jet fuel (και όχι απλά κηροζίνη, είναι λίγο διαφορετικό στις μέρες μας), σκέτο όπως είναι σε σύγχρονο κινητήρα common rail υψηλής απόδοσης...καλή τύχη.

Επίσης πόσο το πληρώνεις?
Και αν στο δίνουν δωρεάν από που στο δίνουν????

Τα jet fuel έχουν αντίστοιχη θερμοδυναμική απόδοση με τη βενζίνη και το diesel αλλά έχουν σχεδόν την πυκνότητα του diesel ενώ η βενζίνη έχει χαμηλότερη πυκνότητα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να δείς διαφορά ή να πηγαίνει χειρότερα (υποτίθεται ότι έχει χαμηλότερο heating value).
Άρα αν έχεις παρατηρήσει διαφορά είναι γιατί το diesel που βρίσκεις δεν είναι τόσο καλό και καθαρό σε σχεση με το jet fuel που βρίσκεις (?) που προφανώς είναι άριστης ποιότητας.

Περίεργα πράγματα πάντως....

Akis09
02-12-11, 12:38
Αν βάζεις jet fuel (και όχι απλά κηροζίνη, είναι λίγο διαφορετικό στις μέρες μας), σκέτο όπως είναι σε σύγχρονο κινητήρα common rail υψηλής απόδοσης...καλή τύχη.

Επίσης πόσο το πληρώνεις?
Και αν στο δίνουν δωρεάν από που στο δίνουν????

Τα jet fuel έχουν αντίστοιχη θερμοδυναμική απόδοση με τη βενζίνη και το diesel αλλά έχουν σχεδόν την πυκνότητα του diesel ενώ η βενζίνη έχει χαμηλότερη πυκνότητα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να δείς διαφορά ή να πηγαίνει χειρότερα (υποτίθεται ότι έχει χαμηλότερο heating value).
Άρα αν έχεις παρατηρήσει διαφορά είναι γιατί το diesel που βρίσκεις δεν είναι τόσο καλό και καθαρό σε σχεση με το jet fuel που βρίσκεις (?) που προφανώς είναι άριστης ποιότητας.

Περίεργα πράγματα πάντως....

τα έχεις λίγο μπερδεμένα, 1. jet fuel καίνε αεροσκάφη αεροτουρμπινών, 2. κηροζίνη καίνε αεροσκάφη με ελικοφόρο τουρμπίνα.
αυτή την κηροζίνη που δεν πρόκειται να πω τι και πως...για ευνοήτους λόγους.... βάζω στο αυτοκίνητο που οδηγό όποτε την βρίσκω εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα στο μοτέρ μου και πετάει κυριολεκτικά.

Dim77
02-12-11, 12:47
Αγαπητέ Άκη09, θα στο πώ εντελώς ανοικτά και ειλικρινά.

Αν κάποιος άνθρωπος υποκλέπτει καύσιμα που δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο για τους πολίτες και το καμαρώνει στο διαδύκτιο...ε τότε συγνώμη αλλά ελπίζω να έρθουν γρήγορα οι Γερμανοί και να μας ...τακτοποιήσουν.

Τώρα για την κηροζήνη...υπάρχει σε διαφορες διαμορφώσεις...και για φούρνους μαγειρικής, για λυχνίες, για θέρμαντικές σόμπες.

Η κηροζήνη...ΔΕΝ προσφέρει καλύτερη απόδοση από το ντιζελ. (Αρκεί να δείς τις τιμές heat of combustion, τα lower-higer-gross heating value και την πυκνότητα της βλέπεις ότι ΔΕΝ θα πρέπει να κερδίζεις και τίποτα ιδιαίτερο).
Στα αεροσκάφη χρησιμοποιείται γιατί δεν παγώνει στη θερμοκρασία που το ντίζελ γίνεται ...βούτυρο.


Τώρα για τα jet fuel, υπάρχουν διάφορα είδη που έχουν διάφορες χρήσεις.

Κάποιος που ''βρίσκει'' κάπου καύσιμα πάντως που προφανώς έχουν πληρωθεί από το κράτος για άλλη χρήση καλό είναι να μη το διατυμπανίζει.
Κάπως έτσι φτάσαμε εκεί που φτάσαμε (να μας λοιδωρεί όλος ο κόσμος ως το πλέον διεφθαρμένο κράτος στον κόσμο).

Να αγοράσει νόμιμα κάποιος καύσιμα αεροπορικού τύπου για να κάνει οικονομία στο αμάξι του....είναι αστείο.

Και επιπλέον το θέμα της συζήτησης αφορά την κατανάλωση των οχημάτων των χρηστών του φόρουμ με κανονικά καύσιμα. Αν εγώ βάζω becel pro active με ελαιόλαδο ή καύσιμα πυραύλου (υδραζίνη) που μου δίνει ο ξάδερφος που δουλεύει στη NASA και ....ράβει το όχημα...δεν είναι άξιο αναφοράς.

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον πως με diesel πρατηρίου από άλλη εταιρεία γειτονικής χώρας το αυτοκίνητο του Topmar εμφάνισε εντυπωσιακή διαφορά.

Akis09
02-12-11, 13:47
Αγαπητέ Άκη09, θα στο πώ εντελώς ανοικτά και ειλικρινά.

Αν κάποιος άνθρωπος υποκλέπτει καύσιμα που δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο για τους πολίτες και το καμαρώνει στο διαδύκτιο...ε τότε συγνώμη αλλά ελπίζω να έρθουν γρήγορα οι Γερμανοί και να μας ...τακτοποιήσουν.

κατι παραπάνω θα γνωρίζεις για τους γερμανούς...εγω προσωπικά δεν τους πολύ γουστάρω


Τώρα για την κηροζήνη...υπάρχει σε διαφορες διαμορφώσεις...και για φούρνους μαγειρικής, για λυχνίες, για θέρμαντικές σόμπες.

εδω συμφωνούμε...


Η κηροζήνη...ΔΕΝ προσφέρει καλύτερη απόδοση από το ντιζελ. (Αρκεί να δείς τις τιμές heat of combustion, τα lower-higer-gross heating value και την πυκνότητα της βλέπεις ότι ΔΕΝ θα πρέπει να κερδίζεις και τίποτα ιδιαίτερο).


εδω διαφωνούμε...


Τώρα για τα jet fuel, υπάρχουν διάφορα είδη που έχουν διάφορες χρήσεις.

Κάποιος που ''βρίσκει'' κάπου καύσιμα πάντως που προφανώς έχουν πληρωθεί από το κράτος για άλλη χρήση καλό είναι να μη το διατυμπανίζει.
Κάπως έτσι φτάσαμε εκεί που φτάσαμε (να μας λοιδωρεί όλος ο κόσμος ως το πλέον διεφθαρμένο κράτος στον κόσμο).

εδω που φτάσαμε φίλε μου φταίνε ΜΟΝΟ οι πολιτικΟΙ που τα αρπάξανε χοντρά με καταθέσεις στο εξωτερικό, και βίλες εκατομμυρίων ευρώ.....και όχι εγώ με τα 100 λίτρα κηροζίνη τα οποία πληρώνω κανονικά και μετο παραπάνω.


Να αγοράσει νόμιμα κάποιος καύσιμα αεροπορικού τύπου για να κάνει οικονομία στο αμάξι του....είναι αστείο.

δεν βλέπω κάπου το αστείο.... όταν μάλιστα κοστίζει 2,5€ το λίτρο.


Και επιπλέον το θέμα της συζήτησης αφορά την κατανάλωση των οχημάτων των χρηστών του φόρουμ με κανονικά καύσιμα. Αν εγώ βάζω becel pro active με ελαιόλαδο ή καύσιμα πυραύλου (υδραζίνη) που μου δίνει ο ξάδερφος που δουλεύει στη NASA και ....ράβει το όχημα...δεν είναι άξιο αναφοράς.

καλά κουβέντα κάνουμε μη βαράς...


Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον πως με diesel πρατηρίου από άλλη εταιρεία γειτονικής χώρας το αυτοκίνητο του Topmar εμφάνισε εντυπωσιακή διαφορά.

να σου εξηγήσω το γιατί, η lukoil έχει σε βάση τις ρωσικό πετρέλαιο το οποίο λογο χαμηλών
θερμοκρασιών που επικρατούν στην Ρωσία εχει καλύτερη επεξεργασία με αποτέλεσμα να είναι καθαρότερο, εξου και η μεγαλύτερη αυτονομία. (νομίζω πήρες απάντηση και για την κηροζίνη φίλε.. )

oldcarskickass
02-12-11, 16:19
Φιλαράκι Άκη09 οι πολιτικοί είναι και μάγκες με @@ μάλιστα, εσύ είσαι απλά ένας θρασύδειλος ο οποίος λογικά από κάπου κλέβει καύσιμα που έχει πληρώσει το κράτος (λογικά κάποια Πτέρυγα Μάχης, στην οποία δουλεύεις είτε ως ΕΠΟΠ είτε ως Υπαξιωματικός) και κλάνεις μέντες να το παραδεχθείς σε ένα ΑΠΛO φόρουμ, ενώ οι πολιτικοί που κράζεις (ενώ κάνουν ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ) το διατυμπανίζουν ΠΑΝΤΟΥ και δεν τους ακουμπάει κανείς.

Οπότε δείξε λίγο σεβασμό σε αυτούς που σου διδάσκουν την τέχνη που εφαρμόζεις χρόνια για να κινείς το ψωράμαξό σου, ενώ εκείνοι έχουν εκατομύρια.

Δείξε σεβασμό.

topmar
02-12-11, 20:14
.....Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον πως με diesel πρατηρίου από άλλη εταιρεία γειτονικής χώρας το αυτοκίνητο του Topmar εμφάνισε εντυπωσιακή διαφορά.

Σήμερα πήγα βόλτα Θεσνίκη με συνεπιβάτη, βγάζοντας τις μπάρες οροφής. Την διαδρομή την έχω κάνει άπειρες φορές στο παρελθόν, με παραπλήσια πάντα κατανάλωση περίπου 6 - 6,3 l/100Km, με νορμάλ οδήγηση (τιμές μετά τη βελτίωση και τα 197ΗΡ).......αυτή τη φορά το κοντέρ κατανάλωσης σταμάτησε στα 5,4 l/100Km εμφανίζοντας εκπληκτική μείωση!!! Ακόμα και εντός της πόλης που κινήθηκα (είσοδος από Χαλκιδική έως ΤΙΤΑΝ, διασχίζοντας Εγνατία, Λαγκαδά κτλ), δεν έβλεπα να ανεβαίνει η κατανάλωση με τον ίδιο ρυθμό όπως τις άλλες φορές.

Είμαι πεπεισμένος - σχεδόν - πως είναι αρίστης ποιότητας καύσιμο αυτό της LUKOIL και μόνο για την ποιότητά του θα το προτιμώ......

ΥΓ: Η αυτονομία του αυτ/του εμφανίζεται να είναι 1120 ΚΜ, τουλάχιστον 150ΚΜ περισσότερα από κάθε άλη φορά (μετά τη βελτίωση)!!

Nikos_e92
02-12-11, 20:16
Μόλις έφαγα 15 ευρώ για 85 χιλιόμετρα-ταξίδι αλλά έπιασα κάποια στιγμή
και 250 κατι

330xi

Όταν είμαι με το 320i Ε93 καιω με eco drive ( 120 αυτόματος ) 20 ευρώ πήγαινε ελα

gogos523
02-12-11, 20:19
19-20Λιτρα στα 100χιλιομετρα μεσα στην πολη με 523 αυτοματο μοντελο 98

topmar
03-12-11, 21:35
Καλησπέρα,

σε συνέχεια προηγούμενων ποστ μου περί πετρελαίου εκ Βουλγαρίας και για τους δύσπιστους όσον αφορά την κατανάλωση των 197ΗΡ του diesel μου, ιδού και φωτό:

http://img193.imageshack.us/img193/4909/img078bb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/193/img078bb.jpg/)

ΥΓ: Προσέξτε δεξιά τα ήδη διανυθέντα KM και το σημείο που είναι ο δείκτης καυσίμου (στα 3/4).....:dance:

JOHNY-PL
05-12-11, 00:35
2006 E 90 316i Mpack mesos oros 10,2(endeixi ypologisti)se taxidia apo 7-10
an pao xalara eos 120....

advanced
05-12-11, 01:29
είναι φυσιολογικό σε 116i f/l να μην πέφτει η κατανάλωση με τίποτα κάτω απο 10.2 lt/100km το λιγότερο - οδηγώντας μόνο στην πόλη σύμφωνα πάντα με την υπόδειξη αλλαγής ταχύτητας - δηλαδή θεωρητικά πολύ οικονομικά?

μου φαίνεται τελικά το 116 καίει πολύ?

Dimzan
05-12-11, 01:55
είναι φυσιολογικό σε 116i f/l να μην πέφτει η κατανάλωση με τίποτα κάτω απο 10.2 lt/100km το λιγότερο - οδηγώντας μόνο στην πόλη σύμφωνα πάντα με την υπόδειξη αλλαγής ταχύτητας - δηλαδή θεωρητικά πολύ οικονομικά?

μου φαίνεται τελικά το 116 καίει πολύ?

εχεις το start-stop ενεργοποιημενο?

τι λαστιχα φορας?

το αναμενομενο θα ηταν 8-9 λ/100 σε μετρια προς χαμηλη κινηση.

advanced
05-12-11, 01:57
σταρτ-στοπ πάντα ενεργοποιημένο
λάστιχα τα πιρέλλι τα μαμά με 30.000 χλμ
οδήγηση πολύ (μα πολύ) χαλαρή
...

Dimzan
05-12-11, 02:53
Σε ανοιχτο δρομο με σταθερα 120 ποσο καις?

Λαστιχα εννουσα διασταση σορρυ. Προφανως ομως εισαι στις μαμα προδιαγραφς οποτε δεν παιζει ρολο. Η πιεση στα λαστιχα ειναι οκ?


Μηπως εχεις καιρο να μηδενισεις το BC? Εννοω, οτι πρεπει αν το μηδενισεις πριν ξεκινησεις, και να δεις τι γραφει οταν τελειωσεις τη διαδρομη. Εαν δεν το μηδενισεις τοτε σου δειχνει την μεση καταναλωση απο τοτε που το μηδενισες τελευταια φορα

thanassis
05-12-11, 07:39
Φιλαράκι Άκη09 οι πολιτικοί είναι και μάγκες με @@ μάλιστα, εσύ είσαι απλά ένας θρασύδειλος ο οποίος λογικά από κάπου κλέβει καύσιμα που έχει πληρώσει το κράτος (λογικά κάποια Πτέρυγα Μάχης, στην οποία δουλεύεις είτε ως ΕΠΟΠ είτε ως Υπαξιωματικός) και κλάνεις μέντες να το παραδεχθείς σε ένα ΑΠΛO φόρουμ, ενώ οι πολιτικοί που κράζεις (ενώ κάνουν ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ) το διατυμπανίζουν ΠΑΝΤΟΥ και δεν τους ακουμπάει κανείς.

Οπότε δείξε λίγο σεβασμό σε αυτούς που σου διδάσκουν την τέχνη που εφαρμόζεις χρόνια για να κινείς το ψωράμαξό σου, ενώ εκείνοι έχουν εκατομύρια.

Δείξε σεβασμό.

:dance::rockon:

έβαλα το Σάββατο από το Lukoil
το αυτοκίνητο είναι Seat Leon 1.4 TSI βελτιωμένο με 156 άλογα και 28.6 κιλά ροπής με άγριο advance και φοράει 18άρες
μετά το τελευταίο update που έκανα στο πρόγραμμα και έβαλα τις 18άρες, οι καταναλώσεις ήταν αρκετά ψηλά!
πήγα λοιπόν από Θεσσαλονίκη Βουλγαρία με μέση κατανάλωση 9.2
φούλαρα στο Lukoil (41 λίτρα από τα 55 του ντεπόζιτου) ανέβηκα στο Bansko (110χλμ περίπου από τα σύνορα) κυκλοφόρησα μέσα με πολλά σταμάτα ξεκίνα κλπ, κατέβηκα στα σύνορα και ξαναφούλαρα
χιλιόμετρα: 219
μέση κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδίου: 7,5λίτρα/100χλμ
λίτρα που πήρε το αυτοκίνητο μέχρι να ξεχειλίσει: 14,55
!!!!!!!!!!!!!!!1:bananasmi
αν κάνετε μια διαίρεση θα δείτε ότι η πραγματική κατανάλωση είναι 6,6 πράγμα που συμβαίνει πρώτη φορά, να βγει η πραγματική πιο κάτω από την υπολογισμένη, πάντα είναι μισό με ένα λίτρο πάνω!
Ευχαριστούμε για την συμβουλή topmar :yippee:

ΥΓ: δεν έβαλα την πιο φτηνή βενζίνη, έβαλα 95άρα με πρόσθετα,
η απλή κόστιζε 1,2€
η 95άρα με πρόσθετα: 1,248€
η 98άρα: 1,336€

Dimzan
05-12-11, 08:10
:dance::rockon:

η απλή κόστιζε 1,2€
η 95άρα με πρόσθετα: 1,248€
η 98άρα: 1,336€

μην τα λετε ετσι αποτομα... θα παθουμε τιποτα...

thanassis
05-12-11, 09:08
μην τα λετε ετσι αποτομα... θα παθουμε τιποτα...

σκέψου ότι σε BMW με 65άρια ντεπόζιτα, αν φροντίσεις να σου φτάσει ίσα ίσα για 100χλμ, έχεις κάνει απόσβεση την εκδρομή σου!!! (στα 60λίτρα έχεις 24€ κέρδος σε σχέση με τιμή ελλάδας!!)

giannis 116
05-12-11, 18:34
Συμφερει και 98αρα με τετοια τιμη παντως. Κριμα που δεν ειμαι πουθενα κοντα στα συνορα να τιμησω τους γειτονες!

Εγω 10.9-11.2λ/100χμ μεσα στην πολη και λιγο εθνικη και αττ.οδο με μεση ωριαια περιπου 40χαω.
Πολλα χάλια δηλαδη... Σιγουρα φταινε και τα λαστιχα 225/45/17 πισω και 205/50/17 μπροστα, αλλα για μενα πιο πολυ φταιει το ψοφιμο-μοτερακι που καιει τ αντερα του για να κινησει τη βαρεια καροτσα σε συνδυασμο και με τα μεγαλα γι αυτο το μοτερ λαστιχα.

advanced
05-12-11, 19:32
Σε ανοιχτο δρομο με σταθερα 120 ποσο καις?

Λαστιχα εννουσα διασταση σορρυ. Προφανως ομως εισαι στις μαμα προδιαγραφς οποτε δεν παιζει ρολο. Η πιεση στα λαστιχα ειναι οκ?


Μηπως εχεις καιρο να μηδενισεις το BC? Εννοω, οτι πρεπει αν το μηδενισεις πριν ξεκινησεις, και να δεις τι γραφει οταν τελειωσεις τη διαδρομη. Εαν δεν το μηδενισεις τοτε σου δειχνει την μεση καταναλωση απο τοτε που το μηδενισες τελευταια φορα

Σε ανοιχτό δρόμο με σταθερά 120 κάιω πολύ λίγο (ίσως και κάτω από 9).
Διάσταση όπως ακριβώς συμπέρανες 195/55/16
Η πίεση είναι σωστή (κάθε εβδομάδα τσεκάρισμα/ προσθήκη αέρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές στη πόρτα).
Το BC δεν έχει καιρό να μηδενιστεί, για την ακρίβεια το μηδενίζω συχνά κάνοντας πειράματα επειδή πιστεύω ότι καίει πολύ. Και φυσικά δεν κάνω τεστ 10 χλμ αλλά τουλάχιστον 400 για να βγάλω συμπέρασμα.
Τι να πω ρε γμτ, ίσως να είναι η βενζίνη?

Πάντως ευχαριστώ για τα σχόλια Dimzan...

Dimzan
05-12-11, 19:43
Σε ανοιχτό δρόμο με σταθερά 120 κάιω πολύ λίγο (ίσως και κάτω από 9).
Διάσταση όπως ακριβώς συμπέρανες 195/55/16
Η πίεση είναι σωστή (κάθε εβδομάδα τσεκάρισμα/ προσθήκη αέρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές στη πόρτα).
Το BC δεν έχει καιρό να μηδενιστεί, για την ακρίβεια το μηδενίζω συχνά κάνοντας πειράματα επειδή πιστεύω ότι καίει πολύ. Και φυσικά δεν κάνω τεστ 10 χλμ αλλά τουλάχιστον 400 για να βγάλω συμπέρασμα.
Τι να πω ρε γμτ, ίσως να είναι η βενζίνη?

Πάντως ευχαριστώ για τα σχόλια Dimzan...

Βασικα αυτο ειναι παρα πολυ, και οχι πολυ λιγο. Με 120 σταθερα πρεπει να εχεις καταναλωση περι τα 6 αντε 7 λ/100 . Ολα τα συγχρονα 1600αρια τοσο καινε, μην πω και πιο λιγο.

Το BC φαινεται να το χειριζεσαι σωστα. Βεβαια να ξερεις οτι αν το μηδενισεις και για 10χλμ το αφησεις θα σου βγαλει τον μεσο ορο των 10χλμ οποτε δεν ειανι λαθος ο συχνος μηδενισμος.

Απο διαστασεις ελαστικων εισαι παλι σωστα.

Εικαζω πως κανεις συνετη οδηγηση, χωρις τσαρουχωμα στο γκαζι οποτε δε διακαιολογω τετοια καταναλωση. Ας μας πει ομως και καποιος αλλος κατοχος που εχει 116. Εγω απλα ενα φιλο εχω που εχει 116 γι αυτο δεν εχω πληρη αποψη αλλα σχετικα καλη.


Αν δεν παρεις ικανοποιητικη απαντηση εδω μεσα ρωτα σε κανα συνεργειο. Για αρχη θα σου προτεινα να μετρησεις καυσαερια , αν και θα πρεπε να αναψει λαμπακι.

konc
05-12-11, 20:01
Φιλαράκι Άκη09 οι πολιτικοί είναι και μάγκες με @@ μάλιστα, εσύ είσαι απλά ένας θρασύδειλος ο οποίος λογικά από κάπου κλέβει καύσιμα που έχει πληρώσει το κράτος (λογικά κάποια Πτέρυγα Μάχης, στην οποία δουλεύεις είτε ως ΕΠΟΠ είτε ως Υπαξιωματικός) και κλάνεις μέντες να το παραδεχθείς σε ένα ΑΠΛO φόρουμ, ενώ οι πολιτικοί που κράζεις (ενώ κάνουν ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ) το διατυμπανίζουν ΠΑΝΤΟΥ και δεν τους ακουμπάει κανείς.

Οπότε δείξε λίγο σεβασμό σε αυτούς που σου διδάσκουν την τέχνη που εφαρμόζεις χρόνια για να κινείς το ψωράμαξό σου, ενώ εκείνοι έχουν εκατομύρια.

Δείξε σεβασμό.

Δεν υπάρχεις :D και δεν με αφήνει για θετική, εξ ου και το χωρίς νόημα quote

rapid_fast
05-12-11, 20:59
ναι λεμε.... μεγάλη διαφορά :bugeye: το θέμα είναι να βρεις κηροζίνη (για αεροπλάνα) είναι κάτι σαν βενζίνη φίλε. το αυτοκίνητο δουλεύει μια ταχύτητα επάνω με απίστευτα χαμηλή κατανάλωση... ταξιδεύει με τον αέρα στην κυριολεξία!

Δοκίμασε να βάλεις οδοντόκρεμα..
Εκεί να δεις διαφορά..
Οικονομία, και το αμάξι ταξιδεύει πάνω και από τον αέρα...
Εβαλες JP-8 και τρέφεις την ψευδαίσθηση οτι πάει καλύτερα το ντίζελ σου??
Ολα τα HMMWV και τα Oshkosh που παρέδιδε η ΕΛΒΟ στο στρατό, ερχόταν γεμάτα με JP-8
και σε πληροφορώ ότι με απλό πετρέλαιο είχαν καλύτερη αυτονομία και λιγότερα καυσαέρια..
Και δεν είναι σαν βενζίνη που λές, σαν πετρέλαιο είναι...

bmwz3m44
05-12-11, 21:26
3 ατομα ενα σκυλι σε κουπερ ρ56 απλο.
σταθερα 110χλμ με cruise control 6,3/100xlm

Dim77
05-12-11, 21:29
Δοκίμασε να βάλεις οδοντόκρεμα..
Εκεί να δεις διαφορά..
Οικονομία, και το αμάξι ταξιδεύει πάνω και από τον αέρα...
Εβαλες JP-8 και τρέφεις την ψευδαίσθηση οτι πάει καλύτερα το ντίζελ σου??
Ολα τα HMMWV και τα Oshkosh που παρέδιδε η ΕΛΒΟ στο στρατό, ερχόταν γεμάτα με JP-8
και σε πληροφορώ ότι με απλό πετρέλαιο είχαν καλύτερη αυτονομία και λιγότερα καυσαέρια..
Και δεν είναι σαν βενζίνη που λές, σαν πετρέλαιο είναι...

Εγώ τα είπα και ....''μου 'δειξε''...:bricks1:

Τι το ψάχνουμε....εδώ στην χώρα μας τελικά υπάρχουν τα μεγαλύτερα μυαλά...τι να κλάσουν οι πετρελαιοεταιρείες με τους χημικούς τους.
:icon18:

...Εχω πρόβλημα...

Μετά από 2 χρόνια με κατανάλωση γύρω στο 8.0-9.0 (άντε και 9.5 πολύ βαριά!) στο τελευταίο ρεζερβουάρ πάω για 10.2-10.5. Ρεκόρ εποχών βρε παιδια.
Το πρόβλημα είναι ότι το βγάζω μια φορά το μήνα και δεν μπορώ να ...συγκρατηθώ...

...εεε δε βρίσκω και kerosene να βάλω:help:

topmar
05-12-11, 22:23
.....
έβαλα το Σάββατο από το Lukoil
.......
πήγα λοιπόν από Θεσσαλονίκη Βουλγαρία με μέση κατανάλωση 9.2
......
μέση κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδίου: 7,5λίτρα/100χλμ
λίτρα που πήρε το αυτοκίνητο μέχρι να ξεχειλίσει: 14,55
......
Ευχαριστούμε για την συμβουλή topmar :yippee:
.......

Άρα κι άλλος επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου.......σήμερα έβαλα κι εγώ από εκεί βενζίνη στο Άστρα 1.4 της συζύγου, θα δω πως θα πάει και αυτό......με Ελληνική βενζίνη πάντως έβγαζε το πολύ 600ΚΜ ένα ρεζερβουάρ.....

Δεν κάνει τπτ, για να μοιραζόμαστε πληροφορίες είναι τα φόρουμ....

ΥΓ: Άλλη φορά να δίνουμε ραντεβού στην καφετέρια του Προμαχώνα για καφέ βρε....:):)

topmar
07-01-12, 23:10
Καλημέρα,

μετά από το τελευταίο φουλάρισμα που ανέφερα στη σελίδα 58 (από Βουλγαρία), σήμερα το γέμισμα έδειξε Μ.Ο κατανάλωσης τα 5,47 l/100Km (945ΚΜ - 51,7 λίτρα), νομίζω η πιο χαμηλή που είχα ποτέ μετά τη βελτίωση.....πρέπει να έπαιξε ρόλο και το καύσιμο εκ Βουλγαρίας (LUKOIL)......

Ακολουθεί φωτό με την εκ νέου θεωρητική αυτονομία......1358KM...

http://img855.imageshack.us/img855/3673/fueljan11.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/fueljan11.jpg/)

ThaNOS E46coupe
07-01-12, 23:39
Εγώ τα είπα και ....''μου 'δειξε''...:bricks1:

Τι το ψάχνουμε....εδώ στην χώρα μας τελικά υπάρχουν τα μεγαλύτερα μυαλά...τι να κλάσουν οι πετρελαιοεταιρείες με τους χημικούς τους.
:icon18:

...Εχω πρόβλημα...

Μετά από 2 χρόνια με κατανάλωση γύρω στο 8.0-9.0 (άντε και 9.5 πολύ βαριά!) στο τελευταίο ρεζερβουάρ πάω για 10.2-10.5. Ρεκόρ εποχών βρε παιδια.
Το πρόβλημα είναι ότι το βγάζω μια φορά το μήνα και δεν μπορώ να ...συγκρατηθώ...

...εεε δε βρίσκω και kerosene να βάλω:help:

αυτο το πραγμα παρατηρώ και εγώ ρε Δημητράκη... τώρα μου έχει φτάσει 11.5. ενώ είχα το πολύ 9.5. τι να πώ ρε γμτ μου. πώς θα βρούμε το δίκιο μας?

Δημήτρης
07-01-12, 23:58
Αυτή η διαφορά στα πρατήρια Lukoil παρατηρείται και στην αμόλυβδη? Ξέρει κανείς?

KAZA
08-01-12, 22:11
Καινούργια μέτρηση : Φουλάρω μέχρι λαρύγγι , κάνω 280 χιλιόμετρα τα 200 φορτωμένος με 4 άτομα και αποσκευές τα 2/3 του Πορτ μπαγκαζ σε επαρχιακό δρόμο , ταχύτητες από 40 μέχρι 140 , τα υπόλοιπα 80 χιλιόμετρα μόνος μου σε εθνική , ταχύτητες από 40 – 120. Φουλάρω πάλι μέχρι το λαρύγγι και παίρνει 28 λίτρα ακριβώς! Άρα 10 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα φορτωμένος όμως τα 200! Τρόπος οδήγησης όχι και τόσο οικονομικός ……. πώς να το κάνεις όταν είσαι γεμάτος ……. Μόνο στις κατηφόρες τις καλές έπαιρνα το πόδι από το γκάζι ……

rapid_fast
09-01-12, 21:21
Βάζω 92 ευρώ αμόλυβδη..
Γεμίζει ο δείκτης στο φούλ και κάτι παραπάνω..
Το BC ανέβαζε απο τα 4χλμ, μέχρι και τα 520 σαν τρελό..
Μετά έκανε ένα κόμπιασμα, και κάπου στα 608 σταμάτησε..
Κάνω 136 χιλιόμετρα σε εθνική οδό, με κατανάλωση 7,1 λ/100 και μένω με 3/4 ρεζερβουάρ!!
Δηλαδή έκαψα 1/4+ καυσίμου, σε 136 χιλιόμετρα στην εθνική, ενώ φυσιολογικά με 1/4+
κάνω 232 χλμ πάνω απο τα βουνά με κατανάλωση 7,8-8,1λ/100..
Θεωρώ με κλέψανε με ζεστό καύσιμο..

oldcarskickass
09-01-12, 23:03
Βάζω 92 ευρώ αμόλυβδη..
Γεμίζει ο δείκτης στο φούλ και κάτι παραπάνω..
Το BC ανέβαζε απο τα 4χλμ, μέχρι και τα 520 σαν τρελό..
Μετά έκανε ένα κόμπιασμα, και κάπου στα 608 σταμάτησε..
Κάνω 136 χιλιόμετρα σε εθνική οδό, με κατανάλωση 7,1 λ/100 και μένω με 3/4 ρεζερβουάρ!!
Δηλαδή έκαψα 1/4+ καυσίμου, σε 136 χιλιόμετρα στην εθνική, ενώ φυσιολογικά με 1/4+
κάνω 232 χλμ πάνω απο τα βουνά με κατανάλωση 7,8-8,1λ/100..
Θεωρώ με κλέψανε με ζεστό καύσιμο..

Και θεωρείς ότι η θέρμανση της δεξαμενής σε συνδυασμό με το κλέψιμο αφήνουν κάποιο κέρδος στον ιδιοκτήτη;

Πόσο πολύ να διαστέλλεται η βενζίνη ρε συ;

rapid_fast
09-01-12, 23:24
Και θεωρείς ότι η θέρμανση της δεξαμενής σε συνδυασμό με το κλέψιμο αφήνουν κάποιο κέρδος στον ιδιοκτήτη;

Πόσο πολύ να διαστέλλεται η βενζίνη ρε συ;

Οπως τα βλέπω, σε ένα ρεζερβουάρ 2,5 λίτρα αφού απο την εξίσωση μου, βάσει κατανάλωσης, μου λείπουν 4,0-4,5 λίτρα...

oldcarskickass
10-01-12, 00:17
Ναι ρε συ οκ, ξέρω ότι σε εσένα (και εμένα και τον Χ αγοραστή βενζίνης λιανική) αυτό φαίνεται, αλλά το να θερμάνεις μια δεξαμενή με κάποιες χιλιάδες λίτρα βενζίνης για να εκμεταλλευθείς το όποιο κέρδος από την διαστολή της μου φαίνεται λίγο άκυρο, αλλά θα μου πεις ότι οι περισσότεροι βενζινάδες (ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες) δεν έχουν βγάλει ούτε το λύκειο, οπότε...

Μήπως σε έκλεψαν στην μέτρηση; Δι ολντ φάσιονντ ουέι;

rapid_fast
10-01-12, 00:24
Μήπως σε έκλεψαν στην μέτρηση; Δι ολντ φάσιονντ ουέι;

Μπα, ο δείκτης πήγε τέρμα και ένα κλίκ πιο δεξιά..
ή ζεστό ήταν το καύσιμο, ή είχε κάτι που εξατμίστηκε στην πορεία..
Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν -4 by the way.....

oldcarskickass
10-01-12, 00:29
Ρε συ μήπως υπερχείλισε σε καμιά στροφή;

ThaNOS E46coupe
10-01-12, 00:32
απλά βγήκαν οι φυσαλιδες του αέρα από μέσα σε παναγιώτη. Βι αυτο βάζουμε αργά αργά κ το απολαμβάνουμε!

xx60
07-02-12, 16:09
να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά??? αυτά τα νούμερα σε 2,0diesel που τα βρίσκεται, 6λ/100 και 7λ/100 εγώ με 2.0d έχω μέση κατανάλωση 10.5 λίτρα και ταξίδι ποτέ κάτω από 8,5 λίτρα.

nikZ3
07-02-12, 16:18
Μ50 2.5λιτρο με vanos σε Ζ3, στο ταξιδι με ανοιγμα στο δρομο - μινιμουμ 150 χλμ/ω - καει περιπου 12+ λιτρα τα 100χλμ.
Στην πολη απο 12 εως και 15 λιτρα με ελαφρυ ποδι γενικοτερα πλην μεμονωμενων περιπτωσεων ... :scratchch
Ομως με τοποθετημενο προγραμμα, στην πολη για την ωρα, πεφτει στα 9 με 10 λιτρα στα 100χλμ.
Παλι καλα ... ;)

topmar
07-02-12, 20:05
να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά??? αυτά τα νούμερα σε 2,0diesel που τα βρίσκεται, 6λ/100 και 7λ/100 εγώ με 2.0d έχω μέση κατανάλωση 10.5 λίτρα και ταξίδι ποτέ κάτω από 8,5 λίτρα.

Οι καταναλώσεις που δίνεις είναι αντίστοιχες βενζινοκινητου, εκτός εαν έχει πρόβλημα το αμάξι σου.....ποιο έχεις??

Bassakos
07-02-12, 23:05
Ε30 325 με Μ50B25 χωρις βανος , αργα-νορμαλ μεσα στην Αθηνα 9-10 λιτρα, με βαρυ ποδι 14-15λιτρα

ditris
07-02-12, 23:22
Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν έχω καταλαβει κάτι! Όταν μιλάτε για κατανάλωση μέσα στην πόλη τι εννοείται? Ότι κινείστε σταμάτα-ξεκίνα(όχι ασφυκτική κίνηση, αλλα όσο ναναι πόλη είναι!), να σας πιάνουν τα φανάρια και τα 2,5λιτρα καινε χαλαρά 9-10 λίτρα/100χλμ?
Τι λετε χαλαρα?Πως το εννοείται?
Εγώ με corolla σενταν "12/1998" 1300cc 86ps και ελαστικά 175-65-14, βάρος 980κιλά κ μέσα στην πόλη(αποκλειστικά στην πόλη) της θεσσαλονίκης καίω υπο φυσιολογική (προς πολύ) κίνηση πηγαίνοντας χαλαρά 9-10 λίτρα. Σε περιφερειακό καίω απο 5,5-7,5 λίτρα(5,5 χαλαρά με 100-110χλμ/ωρα, 7,5 με 130-150χλμ/ωρα). Μια μέση καταναλωση λοιπόν(πόλη-περιφερειακός) είναι περίπου 8 λίτρα!
Με τη bmw στην πόλη κ μονο στην πολη μεσα ποτε μα ποτε δεν έχω δει κάτω απο 11 λίτρα!
Επίσης ότι ένα δίλιτρο-τριλιτρο diesel είναι οικονομικότερο σε σχέση με ένα βενζινοκίνητο.... σίγουρα...αλλα όχι πως το πετρελαιοκίνητο δεν καιει τπτ ούτε σε περιφερειακό ούτε σε πόλη!.Μη τρελαθούμε....δηλαδή στην πόλη μεσα τι καιει?Μη μου πείτε 6 λίτρα το τριλιτρο?....με 1500+ κιλά βαρος και 17ρια ζαντολαστιχα.....

Bassakos
07-02-12, 23:37
για το δικο μου αμαξι με βαρος 1150 κιλα με 195/55/15 λαστιχο, χωρις AC, με βεντιλατερ αντι για τον κλασικο ανεμιστηρα ναι ειμαι εκει στα 10 λιτρα , τωρα αν ειμουν 1300 κιλα και φορουσα 16-17αρα ζαντα με φαρδυ πελμα , ναι θα εκαιγα περισσοτερο,

χαλαρα εννοω με αλλαγες στις 2000 αντε 2500 σαλ , και παντα βαζοντας την μεγαλυτερη σχεση στο σασμαν, λογο της ροπης του 2.5τρου + ελαφριας καροτσας του Ε30 απο τα 60 κμ του βαζω 5τη σχεση

xx60
08-02-12, 08:38
Οι καταναλώσεις που δίνεις είναι αντίστοιχες βενζινοκινητου, εκτός εαν έχει πρόβλημα το αμάξι σου.....ποιο έχεις??

e60 2,0diesel 177ps αυτόματο, μέσα στην πόλη έχω 10,5λ/100 και ταξίδι 170κμ μέση ωριαία ταχύτητα 8,5λ/100

topmar
08-02-12, 09:30
e60 2,0diesel 177ps αυτόματο, μέσα στην πόλη έχω 10,5λ/100 και ταξίδι 170κμ μέση ωριαία ταχύτητα 8,5λ/100

Νομίζω είναι πολλά, με αντίστοιχο Ε60 manual βλέπει φίλος μου το πολύ 8, βάλε ένα λίτρο ακόμα για σένα επειδή είναι auto.....αλλά σχεδόν 11 νομίζω είναι πολύ.......και το 8,5 σε ταξίδι είναι πολύ.......

mixalhs
08-02-12, 09:31
Με 170 παει ...τιποτα δεν καιει αμα ειναι στο 8,5

topmar
08-02-12, 09:33
Με 170 παει ...τιποτα δεν καιει αμα ειναι στο 8,5

Δεν το κατάλαβα ότι το 170 ήταν η ΜΩΤ, τότε καλά είναι το 8,5 ΦΥΣΙΚΑ.....:banghead:

ditris
08-02-12, 10:41
Νομίζω είναι πολλά, με αντίστοιχο Ε60 manual βλέπει φίλος μου το πολύ 8, βάλε ένα λίτρο ακόμα για σένα επειδή είναι auto.....αλλά σχεδόν 11 νομίζω είναι πολύ.......και το 8,5 σε ταξίδι είναι πολύ.......
Όταν λες "βλέπει" τι εννοείς?Στο trip computer?Γιατι αυτά που λεει το trip..αν δε μηδενιστεί όταν πρεπει..με τα πραγματικά..διαφερουν αρκετά!
Αυτός ο φίλος σου μεσα στην καρακίνηση βλεπει το πολύ 8?Δηλαδή 5-6 λίτρα περιπου φυσιολογικα?
Προχτες φίλος μου ήρθε απο ΞΑΝΘΗ μερια με corsa 1.3 TD και για 80χλμ μεσα στην πολη καταναλώσαμε 4,87 λίτρα πετρελαιο μετρημενο βαση μανικας....

gsova
09-02-12, 09:28
Χθεσινή μέτρηση μετά από φουλάρισμα σε ΒΡ... 65,09 λίτρα / 640 χιλιόμετρα ακριβώς = 10,1 λτ/100 όλα πόλη. Τιμή αμόλυβδης 1,67 περίπου... (δηλαδή το χώσαμε το κατοστάρικο και με το παραπάνω :p: )

hliase30
12-02-12, 17:22
καλισπερα ποια ειναι φυσιολογικη καταναλωση για ε30 318is (m42) me 4,1 βιμα και 16αρες?

δεν μπορω να δω ακριβωσ τα χλμ που κανω γιατι εχει χαλασι το κοντερ μου και δεν γραφι αποσταση αλα το ιπολογιζς χοντρικα κοντα στα 12λιτρα στα 80-90 κμ ιμαρτον!!!!!!!!!!
και δεν βρισκω ακρι !!!!!!!!

bmwz3m44
12-02-12, 18:59
ε ναι με το βημα που εχεις μονο για αναβασεις εισαι..

hliase30
13-02-12, 20:21
ε ναι με το βημα που εχεις μονο για αναβασεις εισαι..

το 4,1 ειναι το μαμα του ις παλιοτερα ειχα 4,45 και ηταν αλο αμαχι !χαναβαλα το 4,1 για θεμα οικονιμιας ,εχω και ενα 3.9 αλα πιστευω πω το αμαχι θα γινει ταφοσ μετα ! και στο θεμα οικονομιασ καυσιμου μπορει να εχω χειροτερα αποτελεσματα με πολι μακρι φιμα!

GEORGE 1974
16-02-12, 15:06
Λοιπών φίλοι μου καλησπέρα σας ,ΑΘΗΝΑ ΝΕΑ ΣΚΙΩΝΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ και τοπικά χλμ σύνολο 740χλμ 59λιτρα σύνολο..βέβαια στό ταξίδη πάνω απο 140-160 δέν πήγα πουθενά..
Αθήνα ΓΙΑΝΝΕΝΑ 380ΧΛΜ 44ΛΙΤΡΑ στα ίδια πήγαινα πάλι μέ λίγες 200αρες...τώρα στην κίνηση 450 χλμ 550 χλμ 50 λιτρα ....

6ylinder
26-03-12, 09:33
Σε Ε36 το οικομόμετρο πόσο αξιόπιστο είναι; Ενδεικτικά με 120, σταθερό γκάζι και 5η, ήταν κολλημένο στα 6lt/100km...Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Στα 7,5-8 δεν θα έπρεπε να είναι;;;
318is το μοτέρ.

andreas_R
28-03-12, 11:52
Λοιπον πρωτο ταξιδι με το Μ3 το ΠΣΚ που μας περασε.

710-720 χλμ περιπου με 145 ευρω βενζινη.

Τα 2/3 των χλμ εγιναν με 3 ατομα και αποσκευες και το 1/3 με 4 ατομα και 2 πιτσιρικια μικρα.

Εκτος απο μια φορα που πηγα 250 τα υπολοιπα χλμ εγιναν με ταχυτητα απο 130 εως 170

6ylinder
28-03-12, 12:42
Οπότε μιλάς για ~11,5lt/100km. Mια χαρά φαίνεται για τα κυβικά και τα χλμ/ώρα!

andreas_R
28-03-12, 12:45
Και εγω ετσι νομιζω.

Βασικα ολα μου τα αυτοκινητα εκει επαιζαν οποτε δε μου φαινεται κιολας η διαφορα.

Αλλα ερωτας το M!!! Ωραιο πατημα στο δρομο ανετο ταξιδι ουτε κουραστικο ουτε τιποτα.
Και στα κλειστα κομματια απολαυστικο χωρις να προβληματιζει. Φυσικα δεν πιεζα καταστασεις απλα κινουμουν γρηγορα.

kplc16
30-03-12, 06:40
ποσο καει το αυτοκινητο μου δε το παρακολουθω πλεον και πολυ.
παρατηρω ομως τη τιμη του λιτρου της απλης αμολυβδης.
Εχω κοντα στο σπιτι μου μερικα απο τα ποιο φθηνα βενζιναδικα της θεσσαλονικης. χθες εβαλα με 1.81/lt. καλα δεν ειναι;

andreas_R
30-03-12, 09:37
Που μας εφτασαν...

Να βαζουμε με 1.80 βενζινη και να λεμε οτι ειναι και καλα.

Τι να πεις.

bimmerm
30-03-12, 11:27
μορφονιε νικο δεν ειναι καλα γιατι τα φθηνοτερα βενζιναδικα της πολης ειναι επι της γεωργικης σχολης.απο 1,75 βρισκεις εως 1,77 την ακριβοτερη.επισης θερμη και πυλαια.

ditris
19-04-12, 00:33
Μετα την τοποθετηση του OBC είπα να κάνω μια δοκιμή κατανάλωσης.Η σταθμη της βενζίνης ήταν ενα κλικ πριν τα 3/4(βαση βελόνας).Ημουν επι της οδού Λαγκαδά στο ύψος των τεχνικών Λυκείων.Η ώρα 16:09! Η κίνηση υπερβολική!Το αυτοκινητο δεν προλαβαινε να ξεκινησει και σταματαγε.Μηδενίζω στο OBC μεση καταναλωση και μετα απο καμια 100ρια μετρα βλεπω μεση καταναλωση 39,5λτ/100χλμ.Για αυτά τα 100 μετρα περίμενα 4 λεπτά!Στις 16:13, τη στιγμή πούχα διανύσει τα 100 μετρα..λίγο πριν το φαναρι για πολίχνη αριστερα(toyota αγγελος)-επταλοφο δεξια λέω μαλακίες λεει το BC και ξαναμηδενίζω στο OBC μεση καταναλωση, μεση ωριαια ταχυτητα(η εξωτερικ. θερμοκρασία ήταν +11,5 βαθμοί)......

ditris
19-04-12, 00:41
Φτάνω στο επόμενο φαναρι στη δασταυρωση νεαπολης(λιγο πριν τις δωδεκαοροφες) έχοντας διανυσει ακομη ενα χλμ διαδρομης.Η μεση καταναλωση εδειχνε 26,1 λιτρα/100χλμ!Εννοειται παλι σημειωτον πηγαιναμε κ δεν προλαβαιναμε να βαλουμε δευτερη ταχυτητα.Η μεση ωριαια ταχυτητα που εδειχνε το BC ήταν 4,7χλμ/ώρα!
Τον χρόνο για να διανυσω αυτο το χιλιομετρο δεν προλαβα να τον υπολογισω, επειδη τραβωντας φωτος...άναψε το φαναρι και δεν μπορεσα να γυρισω το BC στην ώρα.....πάντως έκανα αρκετούτσικη ώρα.....

ditris
19-04-12, 00:46
Καμιά 200ρια μέτρα πριν την εκκλησια του Αη Δημήτρη(επι της οδού Αγιου Δημητρίου) κ ενω είχα διανύσει ακομη 1,2χιλιομετρα διαδρομής η ώρα είχε παει 16:39 και ο μεσος όρος ταχυτητας εδειχνε 5,4χλμ/ώρα.Την μέση καταναλωση δεν προλαβα να την φωτογραφισω αλλα εδειχνε 23,2 ή 23,1 λίτρα.
Υ.Γ Δηλαδή για να διανυσω συνολικά 2,3 χλμ(απο Λαγκαδα στο σημείο πουπα στο 1ο ποστ ως 200 μετρα πρωτου την εκκλησια) εκανα 30 λεπτά!

ditris
19-04-12, 00:53
Για να φτασω ως το φαναρι των Πανεπιστημίων(Τμήμα Φυσικού νέο κτίριο) στην Αγιου Δημητριου έκανα κανα 6λεπτο μιας κ πηγαιναμε λιγο πιο ανετα.Ακόμη ενα 1,5λεπτο ως το φαναρι της Τριανδρίας ώπου και η μέση καταναλωση εδειχνε 17,5 λίτρα!

Υ.Γ 1)Φωτος στη διασταυρωση φαναριου των Πανεπιστημίων(Τμήμα Φυσικού νέο κτίριο) όπως κ φαναριου Τριανδρίας δεν προλαβα να τραβηξω..απλά θυμαμαι τι εγραφε η μεση καταναλωση στο φαναρι της Τριανδρίας μόνο(στο προηγούμενο μίλαγα στο κινητό! κ δεν προσεχα!)
2)Βασικα απο το στενο πριν την Αγιου Δημητριου(που είναι ο μηχανικος των bmw Καζακος.Χ) όπως κ στην Αγιου Δημητριου πιο στρωτα πηγαινε η κινηση σε σχεση με τη Λαγκαδα που γινοταν ο χαμος!
3)Συμπερασματικα με πολύ κινση, αμέτρητα σταματα-ξεκίνα για να διανυσω συνολικά 4 περιπου χλμ(απο Λαγκαδα στο σημείο πουπα στο 1ο ποστ ως φαναρι Τριανδριας) εκανα 36,5 λεπτά κ η μέση καταναλωση ήταν 17,5 λίτρα βαση BC.........!

gsova
19-04-12, 13:09
πολύ κίνηση στη Θεσσαλονίκη ρε παιδί μου... :(

giannis 116
19-04-12, 13:21
πολύ κίνηση στη Θεσσαλονίκη ρε παιδί μου... :(

Να σου πω κι εγω ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν διαβασα το ποστ! Και απορω πως στην Αθηνα που εχει πολλαπλασια οχηματα να εχει αραιωσει αισθητα η κινηση μετα τα νεα μετρα και την αυξηση της τιμης της βενζινης και στη Θεσ/νικη να βλεπεις τετοιες φωτος και ντοκουμεντα απ το συμφορουμιτη μας στο Βορρα να μας δειχνει οτι πηζει το συστημα κανονικα!
Μηπως ειχε γινει κανα ατυχημα ή κανανε τιποτα εργα κι ειχαν κλεισει δρομοι?..

Και για να μη ξεφευγουμε και πολυ απ το θεμα ειδες τι σου ειναι η κινηση με την καταναλωση και το BC ειναι ακριβες και βγαζει σκληρες αληθειες σχετικα με καταναλωση και μεση ταχυτητα οταν πηζεις στην κινηση.

Dimzan
19-04-12, 13:26
Παρε παπακι ή honda pcx . Τελη 25€ ασφαλεια 70 (το χρονο) και σερβις κανα 150αρι.

Καταναλωση 2-2.5 λ/100 υπο συνθηκες κινησης

ditris
19-04-12, 14:08
Και απορω πως στην Αθηνα που εχει πολλαπλασια οχηματα να εχει αραιωσει αισθητα η κινηση μετα τα νεα μετρα και την αυξηση της τιμης της βενζινης και στη Θεσ/νικη να βλεπεις τετοιες φωτος και ντοκουμεντα απ το συμφορουμιτη μας στο Βορρα να μας δειχνει οτι πηζει το συστημα κανονικα!
Μηπως ειχε γινει κανα ατυχημα ή κανανε τιποτα εργα κι ειχαν κλεισει δρομοι?..

Και για να μη ξεφευγουμε και πολυ απ το θεμα ειδες τι σου ειναι η κινηση με την καταναλωση και το BC ειναι ακριβες και βγαζει σκληρες αληθειες σχετικα με καταναλωση και μεση ταχυτητα οταν πηζεις στην κινηση.

Γιάννη συνήθως δεν κινούμαι τετοιες ώρες(απο 15:00- 19:00 & 21:22 μεσα στην πόλη(εννοώ κεντρο κεντρο θεσσαλονικης όπως κ στις κεντρικες αρτηριες που οδηγούν σε αυτήν!) διότι είναι ώρες που σχολάνε..και έχει κίνηση!Η χτεσινή κίνηση ομολογώ πως ήταν υπερβολική....συνηθως δεν εχει τοσο.Ισως έφταιξε το γεγονος της βροχης και ολοι χρησιμοποιησαν αυτοκινητα γ να φυγουν απο τις δουλειες τους...ή γ να πανε για την απογευματινη βαρδια τους.
Ατυχημα δεν είχε γίνει...τουλαχιστον στην διαδρομή που ακολούθησα κ ανεφερα!Πιο κάτω στην οδο Λαγκαδα...μετα προς το Βαρδαρη ίσως κ ναχε γίνει τπτ αλλα δεν γνωρίζω!

Υ.Γ Μετά το φαναρι της Τριανδρίας βγηκα περιφερειακο κ εφτασα Θερμη.Κινηση λίγη.Διατηρούσα χαλαρες ταχυτητες και λογω βροχης και γ να πετυχω χαμηλή καταλαλωση.Στη Θερμη όταν εφτασα το B.C εδειχνε μεση καταναλωση 15,5 λιτρα(για ολη τη διαδρομη απο τις 4 που ξεκινησα).Ανεφοδιασα στη θερμη βαζοντας 25 ευρώ και ξαναμηδενισα το BC. Πήγα Περαια κ μετα επεστρεψα Σταυρούπολη..με χαλαρους ρυθμιούς.Σήμερα το πρωι πήγα προς Ωραιοκαστρο(2χλμ πριν) γ μια δουλίτσα και επεστρεψα παλι Σταυρούπολη με χαλαρούς πάλι ρυθμούς.Η μεση καταναλωση που εδειχνε προ 30λεπτου το B.C (απο το χτεσινο ανεφοδιασμα των 25Ε που οπως είπα το μηδενισα εκει στη Θερμη) ήταν 8,4 λίτρα.......

BMW Power
19-04-12, 14:35
Κακό μπελά έβαλες στο κεφάλι σου με αυτόν τον διακόπτη :rofl2:

ditris
19-04-12, 14:39
Κακό μπελά έβαλες στο κεφάλι σου με αυτόν τον διακόπτη :rofl2:
Πες το ψέμματα!Βγαζουμε κ φωτογραφίες ενώ οδηγούμε κ αυξάνουμε κ τις πιθανοτητες να χτυπήσουμε.....

rapid_fast
19-04-12, 16:03
Κακό μπελά έβαλες στο κεφάλι σου με αυτόν τον διακόπτη :rofl2:

Εγώ λέω να φτιάξει εκείνα τα 2 λαμπάκια πίσω, που μου σπάνε τα νευρα...

ditris
19-04-12, 16:41
Εγώ λέω να φτιάξει εκείνα τα 2 λαμπάκια πίσω, που μου σπάνε τα νευρα...
Αχ εσύ αχ εσύ!!Αλλάχτηκαν τα 2 πίσω led λαμπάκια πόυχα βαλει στην πινακίδα(δεν ήταν can bus και διάβαζαν μηδενική αντίσταση εξού κ το σφαλμα που εμφανιζόταν!) με 2 απλές μανίσιες λαμπίτσες.Μάλιστα η αλλαγή εγινε κανα χιλιόμετρο πριν την Περαια(σε μια ευθεία καπου δεξια) κ ενώ ψιχάλιζε!Μου την είχε σπάσει κ εμένα το christmas tree!

Υ.Γ 1)Επίσης σημερα πρωι-πρωι αλλάξαμε κ αισθητήρα Abs στον τροχό πίσω αριστερα και είμαστε οκ κ με το αλλο θεμα πούλεγα........
2)Τη μία λαμπίτσα για την πισω πινακιδα(δεν είχε 2η!!) την πηρα 1,8Ε απο το ΕΚΟ μεσα στην Θερμη..και την 2η 0,5Ε απο το ΕΚΟ ακριβως εξω απο τη Θερμη(Κρεαταγορα).....ο ενας "ΕΚΟΣ" σαν να με κ-λοπιασε!!!:smokin:

rapid_fast
19-04-12, 19:40
Να σου πω κι εγω ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν διαβασα το ποστ! Και απορω πως στην Αθηνα που εχει πολλαπλασια οχηματα να εχει αραιωσει αισθητα η κινηση μετα τα νεα μετρα και την αυξηση της τιμης της βενζινης και στη Θεσ/νικη να βλεπεις τετοιες φωτος και ντοκουμεντα απ το συμφορουμιτη μας στο Βορρα να μας δειχνει οτι πηζει το συστημα κανονικα!
Μηπως ειχε γινει κανα ατυχημα ή κανανε τιποτα εργα κι ειχαν κλεισει δρομοι?..

Να κανονίσουμε μια μέρα δύσκολη σαν και αυτή,
να πάμε πλάι πλάι με το μάκο, να κάψει αυτός 39 λίτρα/100, και εγώ να κάψω 8/100..
Να σας φύγει το καφάσι...

M535 E28
19-04-12, 20:33
Να κανονίσουμε μια μέρα δύσκολη σαν και αυτή,
να πάμε πλάι πλάι με το μάκο, να κάψει αυτός 39 λίτρα/100, και εγώ να κάψω 8/100..
Να σας φύγει το καφάσι...

πως τα λες...:bigthumb:

ditris
20-04-12, 14:27
Να κανονίσουμε μια μέρα δύσκολη σαν και αυτή,
να πάμε πλάι πλάι με το μάκο, να κάψει αυτός 39 λίτρα/100, και εγώ να κάψω 8/100..
Να σας φύγει το καφάσι...
άνετα το κάνω......
αλλα να ξερεις max 1-1,5λίτρο παραπάνω θα καψεις λιγοτερο απο μενα(λόγω πιο "απαλης" οδήγησης) κ όχι τις διαφορες που λες.....:dblthumb2

ditris
20-04-12, 14:31
πως τα λες...:bigthumb:
Φίλε μου εσύ όταν μιλούσες γ κίνηση σε παλαιοτερα ποστ που διαφωνούσαμε αυτες που στις εικονες ανεβασα εννοουσες?Γιατι αν σε τετοιες συνθηκες καις 10-11 λιτρα τοτε κ εγω ειμαι ο batman.........

Υ.Γ 1)Δεν σε ειρωνεύομαι!
2)Μια απαντηση σε κατι που σε ρωτουσα(για πληρεις συνθηκες πουχες πετυχει την καταναλωση που ανεφερες!) τοτε ακόμη να μου απαντησεις....

M535 E28
20-04-12, 14:46
Φίλε μου εσύ όταν μιλούσες γ κίνηση σε παλαιοτερα ποστ που διαφωνούσαμε αυτες που στις εικονες ανεβασα εννοουσες?Γιατι αν σε τετοιες συνθηκες καις 10-11 λιτρα τοτε κ εγω ειμαι ο batman.........

Υ.Γ 1)Δεν σε ειρωνεύομαι!
2)Μια απαντηση σε κατι που σε ρωτουσα(για πληρεις συνθηκες πουχες πετυχει την καταναλωση που ανεφερες!) τοτε ακόμη να μου απαντησεις....

δεν αναφέρθηκα σε σένα φίλε μάκο
έχω δώσει όλες τις διευκρινίσεις που χρειάστηκαν για να καταλάβει κάποιος
η κατανάλωσή μου είναι αυτή που ανέφερα μετρημένη πάνω από 10 φορές όχι με ΒC
έχω μάθει να σταματάω τις ατέρμονες και δίχως νόημα συζητήσεις, του τύπου πες μας ακριβώς,πού,πώς,τί
από την στιγμή που χάνεται το τεκμήριο της ειλικρίνειας μέσα σε ένα φόρουμ, δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση
λατρεύω τη μπέμπα μου γιατί είναι σούπερ οικονομική όταν θέλω και μου κάνει και γούστα
έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι ο μπάτμαν κι εγώ ο σούπερμαν

ditris
20-04-12, 15:26
δεν αναφέρθηκα σε σένα φίλε μάκο
έχω δώσει όλες τις διευκρινίσεις που χρειάστηκαν για να καταλάβει κάποιος
η κατανάλωσή μου είναι αυτή που ανέφερα μετρημένη πάνω από 10 φορές όχι με ΒC
έχω μάθει να σταματάω τις ατέρμονες και δίχως νόημα συζητήσεις, του τύπου πες μας ακριβώς,πού,πώς,τί
από την στιγμή που χάνεται το τεκμήριο της ειλικρίνειας μέσα σε ένα φόρουμ, δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση
λατρεύω τη μπέμπα μου γιατί είναι σούπερ οικονομική όταν θέλω και μου κάνει και γούστα
έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι ο μπάτμαν κι εγώ ο σούπερμαν
1)Δεν εδωσες απαντησεις!Μην επιμένεις.Επιτηδες δεν απαντας επειδή εσύ τις θεωρεις ατερμονες!!
2)Εγώ δεν είμαι ειλικρινής?είσαι εσύ μήπως?Εγω παρεθεσα πληρη στοιχεια, φωτος ντοκουμεντα κτλ.Εσυ μας λες πως το 3λιτρο στο 5ρι σκαφος ειναι σουπερ οικονομικο.Αν καις και 10-11 λιτρα, μεσα σε τετοια κινηση οπως αυτη που περιεγραψα, τη στιγμη που εγω καιω καμια 15ρια....τοτε εγω σιγουρα ειμαι batman αλλα εσύ superlierman......

rapid_fast
20-04-12, 16:01
Φίλε μου εσύ όταν μιλούσες γ κίνηση σε παλαιοτερα ποστ που διαφωνούσαμε αυτες που στις εικονες ανεβασα εννοουσες?Γιατι αν σε τετοιες συνθηκες καις 10-11 λιτρα τοτε κ εγω ειμαι ο batman.........

Υ.Γ 1)Δεν σε ειρωνεύομαι!
2)Μια απαντηση σε κατι που σε ρωτουσα(για πληρεις συνθηκες πουχες πετυχει την καταναλωση που ανεφερες!) τοτε ακόμη να μου απαντησεις....

Για εμένα λέει,
απλά εγώ δεν παίξω με το νέο μου παιγνίδι (BC) παίζω με το κλειδί και σβήνω..

Lambros
20-04-12, 16:05
Για εμένα λέει,
απλά εγώ δεν παίξω με το νέο μου παιγνίδι (BC) παίζω με το κλειδί και σβήνω..

Αξίζει να το κάνεις αυτό?

M535 E28
20-04-12, 18:33
1)Δεν εδωσες απαντησεις!Μην επιμένεις.Επιτηδες δεν απαντας επειδή εσύ τις θεωρεις ατερμονες!!
2)Εγώ δεν είμαι ειλικρινής?είσαι εσύ μήπως?Εγω παρεθεσα πληρη στοιχεια, φωτος ντοκουμεντα κτλ.Εσυ μας λες πως το 3λιτρο στο 5ρι σκαφος ειναι σουπερ οικονομικο.Αν καις και 10-11 λιτρα, μεσα σε τετοια κινηση οπως αυτη που περιεγραψα, τη στιγμη που εγω καιω καμια 15ρια....τοτε εγω σιγουρα ειμαι batman αλλα εσύ superlierman......

ρε φίλε τί ζόρι τραβάς; σε ενοχλώ; σε πιέζω; σου επιβάλλομαι;
είσαι σοβαρός που θα κάτσω να τραβάω φωτογραφίες για να πείσω ΕΣΕΝΑ; άλλη δουλειά δεν εχω να κάνω; είπες από την πρώτη στιγμή ότι δε με πιστεύεις. τέλος. δικαίωμά σου, μαγκιά σου.
μίλησα για τεκμήριο ειλικρίνειας και κατάλαβες ό,τι να ΄ναι
απαντώ στον ράπιντ και επανέρχεσαι σε μένα λες και σου χρωστάω εξηγήσεις
θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο; γράφε ό,τι νομίζεις

rapid_fast
20-04-12, 18:38
ρε φίλε τί ζόρι τραβάς; σε ενοχλώ; σε πιέζω; σου επιβάλλομαι;
είσαι σοβαρός που θα κάτσω να τραβάω φωτογραφίες για να πείσω ΕΣΕΝΑ; άλλη δουλειά δεν εχω να κάνω; είπες από την πρώτη στιγμή ότι δε με πιστεύεις. τέλος. δικαίωμά σου, μαγκιά σου.
μίλησα για τεκμήριο ειλικρίνειας και κατάλαβες ό,τι να ΄ναι
απαντώ στον ράπιντ και επανέρχεσαι σε μένα λες και σου χρωστάω εξηγήσεις
θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο; γράφε ό,τι νομίζεις

Είμαστε οκ.. σε εμένα πήγαινε, το καταλάβαμε όλοι πλέον...
Αφήστε τα τεκμήρια... Σας παρακαλώ, απο το τίποτα, θέμα θα κάνουμε...

Dim77
20-04-12, 18:41
Παιδιά μην αρπάζεστε. Δεν υπάρχει λόγος.

Δημήτρη (makos), δεν καταλαβαίνω το νόημα της πολύ αναλυτικής δοκιμής κατανάλωσης σε τραγική κίνηση.

Σε τέτοιες συνθήκες, το να κάψεις 12 ή 19 είναι και θέμα υπομονής ή συνήθειας.

Εφ'οσον τώρα έβαλες το BC επέτρεψε να σου γράψουμε τις παρατηρήσεις μας όσοι το έχουμε πιο πολλά χρόνια.

Καταρχάς, όταν μηδενίζεις δείχνει -.-
Με το που κάνεις ένα μέτρο δείχνει 39.5 γιατί είναι η μέγιστη ένδειξη. Αν είχε 69, θα έδειχνε 69:smokin:.
Σιγά σιγά πέφτει η ένδειξη γιατί φυσικά είναι ειδικές οι συνθήκες αυτής της κατανάλωσης.

Επειδή μηδένισες και μετά δεν μπόρεσες ποτέ να ξεκολλήσεις από το σταμάτα-ξεκίνα, για αυτό πέτυχες την ένδειξη να μην πέσει.

Σε πραγματική μικτή διαδρομή, η κατανάλωση είναι μικρότερη. Θα το δείς στη συνέχεια πως θα κυμαίνεται.

Εγώ πάντως από το βενζιν-άδικο (που μηδενίζω), μέχρι το σπίτι (2 χλμ), δεν έχω καταφέρει να γυρίσω σπίτι με πάνω από 14-15 με όσο πιο λάθος οδήγηση γίνεται...

Για να καταλάβεις όμως τι συμβαίνει, το range που δείχνει με βάση την κατανάλωση των τελευταίων 5 λεπτών δεν πέφτει.

Δηλαδή.
Γεμίζεις μετά από 500χλμ με 10.0 μέση. Σου δείχνει range 630. Μηδενίζεις τη μέση κατανάλωση.
Κάνεις 2 χλμ σε κίνηση με 18lt/100km.
Το range όμως δεν έπεσε στο 400km. Παραμένει στο 625 με 630...
Απλά στην αρχή που μετράει όταν μηδενίζεις υπάρχει ένα πρόβλημα.

Έχεις κάνει μόνο 1-2χλμ και έχεις κάψει πολύ (50ml) βενζίνη με 0 ταχύτητα, παίζει μεγάλο ρόλο στο συνολικό υπολογισμό η χαμένη βενζίνη του ρελαντί. Στα 100km αυτός ο παράγοντας είναι πολύ μικρότερος.

Είμαι σίγουρος ότι αν έκανες πολύ περισσότερα χλμ ακόμα και με τέτοια κίνηση, στο τέλος η κατανάλωση θα ήταν μικρότερη.

M535 E28
20-04-12, 18:46
Είμαστε οκ.. σε εμένα πήγαινε, το καταλάβαμε όλοι πλέον...
Αφήστε τα τεκμήρια... Σας παρακαλώ, απο το τίποτα, θέμα θα κάνουμε...

δεν υπάρχει θέμα παναγιώτη...υπάρχει κόλλημα
επειδή καίει 15 λίτρα με το 1,8 πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να καίμε παραπάνω ή διαφορετικά λέμε ψέμματα για να παίρνουμε μπόνους από το μότορσπορτ

ditris
20-04-12, 20:07
Παιδιά μην αρπάζεστε. Δεν υπάρχει λόγος.

Δημήτρη (makos), δεν καταλαβαίνω το νόημα της πολύ αναλυτικής δοκιμής κατανάλωσης σε τραγική κίνηση.

Σε τέτοιες συνθήκες, το να κάψεις 12 ή 19 είναι και θέμα υπομονής ή συνήθειας.

Εφ'οσον τώρα έβαλες το BC επέτρεψε να σου γράψουμε τις παρατηρήσεις μας όσοι το έχουμε πιο πολλά χρόνια.

Καταρχάς, όταν μηδενίζεις δείχνει -.-
Με το που κάνεις ένα μέτρο δείχνει 39.5 γιατί είναι η μέγιστη ένδειξη. Αν είχε 69, θα έδειχνε 69:smokin:.
Σιγά σιγά πέφτει η ένδειξη γιατί φυσικά είναι ειδικές οι συνθήκες αυτής της κατανάλωσης.

Επειδή μηδένισες και μετά δεν μπόρεσες ποτέ να ξεκολλήσεις από το σταμάτα-ξεκίνα, για αυτό πέτυχες την ένδειξη να μην πέσει.

Σε πραγματική μικτή διαδρομή, η κατανάλωση είναι μικρότερη. Θα το δείς στη συνέχεια πως θα κυμαίνεται.

Εγώ πάντως από το βενζιν-άδικο (που μηδενίζω), μέχρι το σπίτι (2 χλμ), δεν έχω καταφέρει να γυρίσω σπίτι με πάνω από 14-15 με όσο πιο λάθος οδήγηση γίνεται...

Για να καταλάβεις όμως τι συμβαίνει, το range που δείχνει με βάση την κατανάλωση των τελευταίων 5 λεπτών δεν πέφτει.

Δηλαδή.
Γεμίζεις μετά από 500χλμ με 10.0 μέση. Σου δείχνει range 630. Μηδενίζεις τη μέση κατανάλωση.
Κάνεις 2 χλμ σε κίνηση με 18lt/100km.
Το range όμως δεν έπεσε στο 400km. Παραμένει στο 625 με 630...
Απλά στην αρχή που μετράει όταν μηδενίζεις υπάρχει ένα πρόβλημα.

Έχεις κάνει μόνο 1-2χλμ και έχεις κάψει πολύ (50ml) βενζίνη με 0 ταχύτητα, παίζει μεγάλο ρόλο στο συνολικό υπολογισμό η χαμένη βενζίνη του ρελαντί. Στα 100km αυτός ο παράγοντας είναι πολύ μικρότερος.

Είμαι σίγουρος ότι αν έκανες πολύ περισσότερα χλμ ακόμα και με τέτοια κίνηση, στο τέλος η κατανάλωση θα ήταν μικρότερη.
Δημήτρη σίγουρα ήταν απλά μια αναλυτική αναφορά το τι ενδειξεις δειχνει το B.C σε συνθηκες μεγαλης κινησης και με φωτος μιας κ δεν ειχα βρει γραμμενο στο φορουμ κατι τετοιο!
Σίγουρα σε αυτο που λες, ότι σε πραγματική μικτή διαδρομή,σε περισσοτερα χλμ διαδρομής. η κατανάλωση είναι μικρότερη, εχεις απόλυτο δίκιο κ το εβλεπα-βλεπω-καταλαβα.
Απλά το θεμα που λεω κ δεν θα πειστώ είναι ότι ο συνφορουμιτης μας αναφερει οτι καιει το σκαφος της 5ρας 10 λιτρα στην πόλη!Να μου πει το δουλευω στην μικρη επαρχιακη πολη αλλα μονιμα κινουμαι μεσα στην πολη με 50-60 με 3η(αρα δεν υπαρχει κινηση!) και κατεβαζω και καμια φορα 2ρη ταχυτητα επειδη θα βρεθω σε καμια διασταυρωση να το ψιλοδεχτώ.Αλλα μη γενικευουμε οτι αυτο σηαμινει κινση σε πόλη.Ουτε καταναλωσεις του ιδιου μοτερ(Μ54Β30) σε περιφερειακο(8 λίτρα) κινουμενοι πισω απο λεωφορεια,νταλικες και να μην εχουμε ενεργητικη ασφαλεια είναι να το αναφερουμε!
Ξερεις ακουγοντας τετοια τι θυμαμαι....εναν παππου πουχε αναφερει πως π-δα-ι σε 2 ωρες 20 γυναικες....και εννοουσε να το βαζει κ να το βγαζει σε καθεμια..κ οχι να τελειωνει σε καθεμια πρωτου παει στην αλλη!Ετσι λοιπον με αυτη τη θεωρηση των πραγματων ολα γινονται........

Υ.Γ Τεσπαντων το θεμα κ την ενταση την κλεινω εδώ!Καλη καρδια κ ο καθενας λεει κ πιστευει οτι θελει.Πεταει ο γαιδαρος.....ε ναι πεταει καμια φορα...για ναμαστε ολοι σε ισορροπιες!

rapid_fast
20-04-12, 21:05
Δημήτρη σίγουρα ήταν απλά μια αναλυτική αναφορά το τι ενδειξεις δειχνει το B.C σε συνθηκες μεγαλης κινησης και με φωτος μιας κ δεν ειχα βρει γραμμενο στο φορουμ κατι τετοιο!
Να μου πει το δουλευω στην μικρη επαρχιακη πολη αλλα μονιμα κινουμαι μεσα στην πολη με 50-60 με 3η(αρα δεν υπαρχει κινηση!) και κατεβαζω και καμια φορα 2ρη ταχυτητα επειδη θα βρεθω σε καμια διασταυρωση να το ψιλοδεχτώ.Αλλα μη γενικευουμε οτι αυτο σηαμινει κινση σε πόλη.Ουτε καταναλωσεις του ιδιου μοτερ(Μ54Β30) σε περιφερειακο(8 λίτρα) κινουμενοι πισω απο λεωφορεια,νταλικες και να μην εχουμε ενεργητικη ασφαλεια είναι να το αναφερουμε!

Υ.Γ Τεσπαντων το θεμα κ την ενταση την κλεινω εδώ!Καλη καρδια κ ο καθενας λεει κ πιστευει οτι θελει.Πεταει ο γαιδαρος.....ε ναι πεταει καμια φορα...για ναμαστε ολοι σε ισορροπιες!
Στην πυρά!!
Σε πληροφορώ οτι το Ε46 με δευτέρα και σταθερή ταχύτητα 32 μέσα στην πόλη καιει 4..
Να το ξαναπώ?? 4..
Μόλις πετάξεις μέσα τρίτη, πάει κάτω απο 4..
Εχω ρολάρει σταθερά με πέμπτη και 40 πολλαπλές φορές στην παραλιακή που ξέρω τα
φανάρια και μου έδειχνε 3-3,2. Πολλές φορές μάλιστα, πηγαίνει και στο 0, επειδή η παραλιακή έχει και κατηφόρα, ή στο 4 επειδή έχει και ανηφόρα..
Σε μία ώρα, το βαλβτρόνικ καίει 2,5-3,2 λίτρα(μετρημένα).. Αν κάνεις 1 χλμ σε μία ώρα,
θα κάψει 250-320 λίτρα στα 100..
Αν οδηγάς έξυπνα, σβήνεις, δεν μαρσάρεις, ρολάρεις και δεν το κυνηγάς,
μέσα στην πόλη, σε τραγικά άσχημες συνθήκες, το 6 το έχεις στο τσεπάκι..

gearboxer
20-04-12, 21:30
Τελικά ρε συ Παναγιώτη μάλλον εσύ καταναλώνεις περισσότερο από το αυτοκίνητο σου την ώρα που το οδηγείς..Άμα βάλεις καφέδες, τυρόπιτες, νερά σίγουρα στοιχίζεις περισσότερο ρε μπαγάσα...
Την περίπτωσή σου πρέπει να την αναλάβει ένας διδακτορικός από το Αριστοτέλειο για διατριβή...

rapid_fast
20-04-12, 21:45
Τελικά ρε συ Παναγιώτη μάλλον εσύ καταναλώνεις περισσότερο από το αυτοκίνητο σου την ώρα που το οδηγείς..Άμα βάλεις καφέδες, τυρόπιτες, νερά σίγουρα στοιχίζεις περισσότερο ρε μπαγάσα...
Την περίπτωσή σου πρέπει να την αναλάβει ένας διδακτορικός από το Αριστοτέλειο για διατριβή...

Αλήθεια λές... Αν το δείς τεχνοκρατικά, σκέτη φύρα είμαι..
Αλλά πετυχαίνει κάτι εξωπραγματικά πράγματα αυτό το μοτέρ, που δε χορταίνεις να το
πειραματίζεσαι να το μετράς και να το βιντεοσκοπείς.....

DiMiTrIs_
20-04-12, 23:03
Στην πυρά!!
Σε πληροφορώ οτι το Ε46 με δευτέρα και σταθερή ταχύτητα 32 μέσα στην πόλη καιει 4..
Να το ξαναπώ?? 4..
Μόλις πετάξεις μέσα τρίτη, πάει κάτω απο 4..
Εχω ρολάρει σταθερά με πέμπτη και 40 πολλαπλές φορές στην παραλιακή που ξέρω τα
φανάρια και μου έδειχνε 3-3,2. Πολλές φορές μάλιστα, πηγαίνει και στο 0, επειδή η παραλιακή έχει και κατηφόρα, ή στο 4 επειδή έχει και ανηφόρα..
Σε μία ώρα, το βαλβτρόνικ καίει 2,5-3,2 λίτρα(μετρημένα).. Αν κάνεις 1 χλμ σε μία ώρα,
θα κάψει 250-320 λίτρα στα 100..
Αν οδηγάς έξυπνα, σβήνεις, δεν μαρσάρεις, ρολάρεις και δεν το κυνηγάς,
μέσα στην πόλη, σε τραγικά άσχημες συνθήκες, το 6 το έχεις στο τσεπάκι..
ρε συ γενικα με την οικονομια που πετυχαινεις συμφωνουσα μεχρι τωρα....
αλλα...πχ στο ταξιδι που ελεγες οτι πηγες αθηνα θεσσαλονικη και πισω ελεγες οτι με 105κμ/ωρα ειχες 4 λιτρα μεση..τωρα με δευτερα και 32 κμ ανα ωρα πως το δικαιολογεις παλι 4?δεν ειναι λιγο καπως?
(αφου το λες το πιστευω δεν σε αμφισβητω!απλα θελω να μ το εξηγησεις!)

topmar
21-04-12, 09:07
Καλημέρα,

από τις πιο πρόσφατες μετρήσεις, με βελτιωμένο μοτέρ......

http://img193.imageshack.us/img193/4909/img078bb.jpg

rapid_fast
21-04-12, 11:59
ρε συ γενικα με την οικονομια που πετυχαινεις συμφωνουσα μεχρι τωρα....
αλλα...πχ στο ταξιδι που ελεγες οτι πηγες αθηνα θεσσαλονικη και πισω ελεγες οτι με 105κμ/ωρα ειχες 4 λιτρα μεση..τωρα με δευτερα και 32 κμ ανα ωρα πως το δικαιολογεις παλι 4?δεν ειναι λιγο καπως?
(αφου το λες το πιστευω δεν σε αμφισβητω!απλα θελω να μ το εξηγησεις!)

Δεν έχει καθόλου αεροδυναμικές αντιστάσεις.. Αυτό είναι όλο..
Απαξ και ρολάρει, δεν καίει τίποτες..
Θα σου ανεβάσω ένα βίντεο για να το δείς και να το καταλάβεις...

giannis 116
21-04-12, 14:53
Με πολυ χαλαρη οδηγηση σε αδειες λεωφορους της Αθηνας νυχτα καταφερα να την κατεβασω την καταναλωση περιπου στο 7.7. Ειναι το καλυτερο που εχω δει ολα τα χρονια.

Σε επισης σχετικα χαλαρους ρυθμους σε εθνικη και επαρχιακες με συνοδηγο και μπαγκαζια με συνολικο βαρος περιπου 250 κιλα 'εγραψε' περιπου 8.8.

Μεσα στην πολη τωρα Αθηνα και Πειραια εχει κατσει παλι γυρω στο 10.6-10.9.

Βενζινη 95αρα την πιο φτηνη που βρισκω.

mitsos_chania
21-04-12, 18:10
Εγω σε Ε46 cabrio με Μ54Β22 εχω ενδειξη στο BC 13.9.
Πραγματικη τωρα με 55 λιτρα κανω απο 350 εως 370 χλμ.
Εχω την εντυπωση οτι καιει πολλα παρολο που δεν το κυνηγαω πλεον...

DiMiTrIs_
21-04-12, 18:44
13.9 εντος πολης δεν ειναι δυσκολο...αν ειναι εκτος πολης πιστευω ειναι πολυ οσο ταπα κ να το πηγαινεις!

rapid_fast
21-04-12, 19:07
13.9 εντος πολης δεν ειναι δυσκολο...αν ειναι εκτος πολης πιστευω ειναι πολυ οσο ταπα κ να το πηγαινεις!

Εγώ σήμερα που βιαζόμουν έκανα 11,2/100..:ban:

Driver M
21-04-12, 19:23
Εγώ με το Ε90 στο ταξίδι με χαμηλές ταχύτητες καίω γύρω στα 7λ/100χλμ, με αρκετά φυσιολογικές γύρω στο 8 και πολύ σπάνια πάνω από 8,5-8,8 ακόμα κι αν το πατήσω σε αρκετά σημεία.

Στην πόλη με όσο πιο σωστή οδήγηση γίνεται, κάτω από 8,5 δεν μπορώ να το ρίξω ακόμα και σε άδειο δρόμο (που λέει ο λόγος).
Με αρκετά προσεχτική οδήγηση και μέτρια κίνηση έχω γύρω στο 9,5.

Δεν ξέρω για το Ε46 (αν και μου φαίνεται λίγο κουλό) όμως όπως και να πας στην πόλη κάτω από 7,5 δεν υπάρχει ούτε μια στο δισεκατομμύριο να κάψεις (που κι αυτό είναι πολύ πολύ δύσκολο).

oldcarskickass
21-04-12, 20:12
Ρε σεις μην πιστεύετε τον rapid, είναι εγκάθετος της κυβέρνησης για να κινητοποιήσει τους κατόχους Ι.Χ. πολλών κυβικών να κυκλοφορούν!

Εν τω μεταξύ κάποιος πριν κάποια ποστ (κατατοπιστικότατος ε; ) ρώτησε αν συμφέρει το άναψε σβήσε.

Από δική μου εμπειρία σε Ε30 316(καρμπυρατέρ)/320,325 / Ε36 320 / Ε46 316 / E87 120d έχω να πω ότι όντως συμφέρει αρκεί η στάση να διαρκεί πάνω από λεπτό.

lefterishatzi
22-04-12, 13:37
Λοιπόν γύρισα χθές από εκδρομή λίμνη πλαστήρα, μετέωρα, καρδιτσα κλπ. 316 e92. Μέση κατανάλωση 7.7 (ένδειξη b/c, που όμως είναι αρκετά αξιόπιστο) με μέτρια οδήγηση, συνοδηγό ,βαλίτσες πίσω και a/c στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής. Στις στροφές Σοφάδες για όσους ξέρουν το πάτησα λιγάκι. Στην εθνική κατά μέσο όρο 140χλμ/ώρα +- 10χλμ/ω. Πιστεύω αρκετά καλά για 1,5tn αυτοκίνητο.

Stradale
22-04-12, 16:04
Με Μ3 46ρι:Σε φάση νεκρό-πρώτη-φρενο-γκαζι-δευτέρα-φρενο-πρωτη κτλ κάτω από 17 δεν βλέπεις που να χτυπιέσαι.Αν ρολάρει καλύτερα το αυτοκίνητο μπορείς να δεις το λιγότερο 14 λιτρα στα 100.

Εκτός πόλης 8 με 9 αν πας εντός ορίων (130χλμ)

Καλά να είναι,καίει τον πάτο του.

giannis 116
22-04-12, 18:15
Με Μ3 46ρι:Σε φάση νεκρό-πρώτη-φρενο-γκαζι-δευτέρα-φρενο-πρωτη κτλ κάτω από 17 δεν βλέπεις που να χτυπιέσαι.Αν ρολάρει καλύτερα το αυτοκίνητο μπορείς να δεις το λιγότερο 14 λιτρα στα 100.

Εκτός πόλης 8 με 9 αν πας εντός ορίων (130χλμ)

Καλά να είναι,καίει τον πάτο του.

Ναι αλλα...Μ3 Ε46! Τα αλογατα θελουν και σανο! Να σαι καλα να το χαιρεσαι κι ας καιει, δε πειραζει, δουλεια του. Βγαζει γουστα ομως οποτε λογικα χαλαλι οι βενζινες! :dblthumb2

gsova
25-04-12, 15:33
Τελευταία μέτρηση: 63 λίτρα για 688 χιλιόμετρα = 9,1 λίτρα/100.

80 χιλιόμετρα εθνική γκαζομένος (150/160/170+), 320 επαρχιακός χαλαρά (60-90), τα υπόλοιπα 288 Αθήνα με μέτρια κίνηση.

Τιμή βενζίνης: 1,746€

georgepap
25-04-12, 22:13
335i Ε92.......12,9L/100km-13,2/100km μεση καταναλωση

ditris
26-04-12, 00:53
Ξεκιναω σημερα στις 19:30 απο Ευοσμο.Μηδενιζω το Β.C!Η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν στα 3/4 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη!Στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830 η επιλογη 6.1 ->0538 κ η επιλογη 6.2 ->0542
Πηγαινω Τριανδρια, μετα Αεροδρομιο,μετα Ικεα, μετα Cosmos...κ μετα επιστροφη Τριανδρια, γ λιγο στη καυτατζογλου(παλιο 424 ΓΣΝ) κ στο τελος σταση στο Ρετσο(Σταυρουπολη) γ ανεφοδιασμο 10! ευρώ(τοσο υπολογιζα πως εκαψα!).Συνολικα (μεχρι Ρετσο) εκανα 67,2 χιλιομετρα.Το B.C εδειχνε μεση καταναλωση 7,3λιτρα(σολη τη διαδρομη πηγαινα χαλαρα, οχι πανω απο 3400 στροφες ποτε!).Με τιμη καυσιμου 1,754 ευρώ τα 10 ευρω πουβαλα ήταν 5,7 λίτρα.Με εξισωση των τριων η πραγματικη καταναλωση στα 100 χλμ....βγαινει 8,5 λιτρα!Δηλαδη αποκλιση 1,2 λιτρα απο το B.C!Στον ανεφοδιασμο πάλι μεσω του κρυφου μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830 η επιλογη 6.1 ->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Επίσης η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν λιγο κατω απο το 1/2 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη......

Driver M
26-04-12, 01:19
Ξεκιναω σημερα στις 19:30 απο Ευοσμο.Μηδενιζω το Β.C!Η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν στα 3/4 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη!Στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830 η επιλογη 6.1 ->0538 κ η επιλογη 6.2 ->0542
Πηγαινω Τριανδρια, μετα Αεροδρομιο,μετα Ικεα, μετα Cosmos...κ μετα επιστροφη Τριανδρια, γ λιγο στη καυτατζογλου(παλιο 424 ΓΣΝ) κ στο τελος σταση στο Ρετσο(Σταυρουπολη) γ ανεφοδιασμο 10! ευρώ(τοσο υπολογιζα πως εκαψα!).Συνολικα (μεχρι Ρετσο) εκανα 67,2 χιλιομετρα.Το B.C εδειχνε μεση καταναλωση 7,3λιτρα(σολη τη διαδρομη πηγαινα χαλαρα, οχι πανω απο 3400 στροφες ποτε!).Με τιμη καυσιμου 1,754 ευρώ τα 10 ευρω πουβαλα ήταν 5,7 λίτρα.Με εξισωση των τριων η πραγματικη καταναλωση στα 100 χλμ....βγαινει 8,5 λιτρα!Δηλαδη αποκλιση 1,2 λιτρα απο το B.C!Στον ανεφοδιασμο πάλι μεσω του κρυφου μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830 η επιλογη 6.1 ->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Επίσης η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν λιγο κατω απο το 1/2 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη......
3 λαλούν και 2 χορεύουν με λίγα λόγια οι ενδείξεισ στα Ε46.

Έχω την εντύπωση ότι γενικά οι bmw δείχνουν καταναλώσεις λίγο ό,τι να'ναι, καθώς λίγο που το έχω ψάξει κι εγώ μου φαίνεται πως έχω αποκλίσεις μεταξύ πραγματικής κατανάλωσης και ενδείξεων του trip computer.
Αντίθετα, στο 207 μου το σύστημα φαίνεται πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με διαφορές λιγότερες του μισού λίτρου ανά 100χλμ.

Sras
26-04-12, 07:47
Καλημερα
Βαλτε υγραεριο να σταματησετε να μετρατε ποσο καιει.
Sras

kplc16
26-04-12, 08:08
Να σου πω κι εγω ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν διαβασα το ποστ! Και απορω πως στην Αθηνα που εχει πολλαπλασια οχηματα να εχει αραιωσει αισθητα η κινηση μετα τα νεα μετρα και την αυξηση της τιμης της βενζινης και στη Θεσ/νικη να βλεπεις τετοιες φωτος και ντοκουμεντα απ το συμφορουμιτη μας στο Βορρα να μας δειχνει οτι πηζει το συστημα κανονικα!
Μηπως ειχε γινει κανα ατυχημα ή κανανε τιποτα εργα κι ειχαν κλεισει δρομοι?..

Και για να μη ξεφευγουμε και πολυ απ το θεμα ειδες τι σου ειναι η κινηση με την καταναλωση και το BC ειναι ακριβες και βγαζει σκληρες αληθειες σχετικα με καταναλωση και μεση ταχυτητα οταν πηζεις στην κινηση.

Στη Θεσσαλονικη λεφτα υπαρχουν. Τα κανουμε πιτσες σουβλακια μπουγατσες και ποτα. Οσοι δε τρωνε, πεινανε για να τα κανουν βενζινες:D

ditris
26-04-12, 08:35
3 λαλούν και 2 χορεύουν με λίγα λόγια οι ενδείξεισ στα Ε46.

Έχω την εντύπωση ότι γενικά οι bmw δείχνουν καταναλώσεις λίγο ό,τι να'ναι, καθώς λίγο που το έχω ψάξει κι εγώ μου φαίνεται πως έχω αποκλίσεις μεταξύ πραγματικής κατανάλωσης και ενδείξεων του trip computer.
Αντίθετα, στο 207 μου το σύστημα φαίνεται πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με διαφορές λιγότερες του μισού λίτρου ανά 100χλμ.
όταν τάλεγα εγώ ότι δεν πρεπει να μετραμε βάση B.C την κατανάλωση αλλα βάση μανικας δεν με ακουγανε!
--Δεν ξερω αν για να μετραει σωστα τη μεση καταναλωση το Β.C ... πρεπει να ειναι 100% foul το ρεζερβουαρ και μεχρι να αδειασει?....εγω θερωρω λίγο αισιόδοξες τις ενδειξεις του....πάντως-----
το περιεργο είναι που στο κρυφο μενου(πρωτου ξεκινησω) στο B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830(20,8 λιτρα στην αριστερη πλευρα τεποζιτου,30 λιτρα δεξια μερια τεποζιτου) λιτρα η επιλογη 6.1 ->0538(συνολο υπαρχοντων λιτρων δεξαμενης) κ η επιλογη 6.2 ->0542(παλι συνολο υπαρχοντων λίτρων???).......
ενώ μετα τον ανεφοδιασμο στουκρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Και πως η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν λιγο κατω απο το 1/2 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη......σαν ναχα καψει δηλαδη και παραπανω απο 5,7 λιτρα για τα 6,7 χλμ!Μήπως η ενδειξη 6.2 είναι πιο σωστη, κ δεν ειναι ιδια πριν κ μετα επειδη οντως εκαψε κανενα 5λιτρο παραπανω(γιαυτο κ η ενδειξη αναλογικης βελονες δεν ηρθε στο ιδιο σημειο!)....
Υπαρχουν πολλά τινα..ή οι ενδειξεις(ιδιως κρυφου μενου) γ τα λιτρα του ρεζερβουαρ...πρεπει να δειχνουν πραγματι ότι ναναι...ή ναμουν τοσο κωλοφαρδος κ ναβαλα ακριβως τα ιδια λίτρα(ετσι εδειχνε το κρυφο μενου πλην επιλογης 6.2) αλλα να χαλασε? η ενδειξη του αναλογικου οργανου..ή νακαψε παραπανω απο 5,7 λιτρα το αυτοκινητο για αυτα τα 67 χλμ....ή να μας εκλεψε ο βενζινας..ή όλα μαζί!Απάντηση δεν θα μαθουμε........
Υ.Γ σήμερα θα μετρηθει κ η καταναλωση για τη διαδρομη Θεσνικη-Σερρες κ επιστροφή, μιας κ εχω δουλεια εκει!.....

rapid_fast
26-04-12, 09:56
το περιεργο είναι που στο κρυφο μενου(πρωτου ξεκινησω) στο B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830(20,8 λιτρα στην αριστερη πλευρα τεποζιτου,30 λιτρα δεξια μερια τεποζιτου) λιτρα η επιλογη 6.1 ->0538(συνολο υπαρχοντων λιτρων δεξαμενης) κ η επιλογη 6.2 ->0542(παλι συνολο υπαρχοντων λίτρων???).......
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)

Dim77
26-04-12, 11:31
Το δικό μου BC πάντως εδώ και 80.000 χλμ μετράει με ακρίβεια 0.05lt/100km (λιγότερο από την κλίμακα)...

Πχ. 8.8 το BC 8.85 με την αντλία. (έχουν τύχει και μικρότερες αποκλίσεις ή μεγαλύτερες, αλλά πάνω από 0.2lt/100km διαφορά δεν έχω δεί και φυσικά ξέρω ποιός φταίει και δεν είναι το BC...:mad: )

Αλλά. Πάντα γεμίζω το ρεζερβουάρ και πάντα μηδενίζω το BC και τον μερικό χιλιομετρητή, αμέσως.
Αν τύχει και δε γεμίσω αλλά βάλω 20-30 ευρώ, δεν μηδενίζω καν τους μετρητές.

Με 10 ευρώ και με 20 ευρώ δε μετράς ποτέ σωστά, άσε που δεν είσαι και σίγουρος αν σε ψιλοκλέβουν στο βενζινάδικο.

gearboxer
26-04-12, 13:41
Το θέμα ρε συ Μήτσο με το BC είναι κυρίως στο ρελαντί που τουλάχιστον στο 18άρι του Ε36 δεν μετράει κάν (στο κρυφό μενού που δείχνει και στιγμιαία κατανάλωση δείχνει μηδέν). Αυτό σημαίνει ότι αν σε ένα γέμισμα το αυτοκίνητο φάει πολύ κίνηση ο μετρητής βγαίνει κατά πολύ off...Μόνο σε ταξίδι μπορείς να τσεκάρεις την ακρίβειά του

ditris
26-04-12, 13:54
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)

Παναγιώτη ξέρω ότι το 0538 το διαιρώ με το 10 κ άρα είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
Ομοια το 0542 είναι 54,2 λίτρα.Απλα΄δεν ήξερα ότι στην ένδειξη εκτός του ρεζερβουάρ, έχει και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

ditris
26-04-12, 13:56
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)
Πως όμως μετα τον ανεφοδιασμο των 10 ευρώ στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538.Τοσο κωλοφαρδος ήμουν που οι ενδειξεις αυτες έπεσαν ακριβως μα ακριβως ίδιες??Και γιατι η αναλογικη ενδειξη της βελονας ήταν αισθητα πιο κατω οταν γεμισα(σε σχεση με οταν πρωτοξεκινησα) αν μπηκαν τα ιδια λιτρα?? Εγω γ τα πλήρη λιτρα του αυτοκινητου δηλαδη να κοιταω μονο την επιλογη 6.2 του B.C?

rapid_fast
26-04-12, 19:08
Πως όμως μετα τον ανεφοδιασμο των 10 ευρώ στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538.Τοσο κωλοφαρδος ήμουν που οι ενδειξεις αυτες έπεσαν ακριβως μα ακριβως ίδιες??Και γιατι η αναλογικη ενδειξη της βελονας ήταν αισθητα πιο κατω οταν γεμισα(σε σχεση με οταν πρωτοξεκινησα) αν μπηκαν τα ιδια λιτρα?? Εγω γ τα πλήρη λιτρα του αυτοκινητου δηλαδη να κοιταω μονο την επιλογη 6.2 του B.C?

Στο ξαναλέω, το 20830 είναι λάθος.. Πρέπει να είναι 208300 για να είναι σωστό..
Δεν κοιτάζω το κρυφό μενού, έχω φανερό μενού για τα λίτρα, μέσω του dynavin..
Αυτό που μπορείς να κάνεις, για να ξέρεις που βρίσκεσαι, είναι να γεμίσεις φούλ..
Η βελόνα σου θα ξεπεράσει το τέρμα κατα το 1/8.. Εκεί, πόσα λίτρα έχεις?

ditris
26-04-12, 23:43
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..

Είχες δίκιο...έλειπε ένα ψηφίο.....η σωστη ένδειξη(τάχα γραψει σε χαρτάκι!) ήταν 208330 δηλαδη το αριστερο μερος του τεπόζιτου είχε 20,8 λίτρα κ το δεξί 33 λίτρα...........

ditris
26-04-12, 23:51
Χτες ανέφερα πως μετα τον ανεφοδιασμο στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->208330 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Σήμερα το πρωι πριν ξεκινησω γ Σερρες....ξανακοιταξα τις ενδειξεις(μπας κ ειχε κολλησει κανενας αισθητηρας χτες βραδυ!)...η 6.0 επιλογη εδειχνε ->208330 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0513 σε σχεση με το 0492 που την αφησα χτες βραδυ!Τελικα η ενδειξη αυτή τι είναι( η 6.2)? Όλα τα λίτρα που βρισκονται στο αυτοκινητο(ρεζερβουαρ,εναπομειναντα σε σωληνωσεις,φιλτρο καυσιμου κτλ)?Κ γιατι αυτη η ενδειξη μεταβληθηκε σχεδον κατα 2 λίτρα σε σχεση με χτες βραδυ που αφησα το αυτοκινητο σβηστο?

rapid_fast
26-04-12, 23:53
Είχες δίκιο...έλειπε ένα ψηφίο.....η σωστη ένδειξη(τάχα γραψει σε χαρτάκι!) ήταν 208330 δηλαδη το αριστερο μερος του τεπόζιτου είχε 20,8 λίτρα κ το δεξί 33 λίτρα...........

Τώρα σου βγαίνουνε τα νούμερα σωστά, ή πάλι υπάρχει κενό αριθμητικής??

ditris
26-04-12, 23:59
Σήμερα για διαδρομη 204 χιλιομετρων(80% περιφερειακο, 10% επαρχιακο δρομο+10% στην πόλη) το B.C έδειχνε μεση καταναλωση 6,6 λίτρα....τη πλήρη διαδρομη,συνθηκες μαζί με φωτος θα την αφηγηθω....
Υ.Γ Μετα απο αυτή την διαδρομη των 204 χλμ η ένδειξη 6.0 εδειχνε->077329 η ένδειξη 6.1 εδειχνε->0404 κ η ένδειξη 6.2 εδειχνε->0374(σε σχεση με το πρωι που ταχα αφησει: 6.0->208330 6.1 ->0538 κ η 6.2 εδειχνε->0513(ασχετα είπαμε που χτες βραδυ έδειχνε 0492!).....

ditris
27-04-12, 00:04
Τώρα σου βγαίνουνε τα νούμερα σωστά, ή πάλι υπάρχει κενό αριθμητικής??
Με κοροιδευεις εσύ ε???Ε ναι λοιπον έχω...απορίες!Τι ακριβως είναι η ενδειξη 6.2?

ditris
27-04-12, 00:23
Τώρα σου βγαίνουνε τα νούμερα σωστά, ή πάλι υπάρχει κενό αριθμητικής??
Ξέχασα να αναφέρω πριν....δεν προλαβα να χαρω το B.C εδώ κ μία βδομάδα σήμερα στις 10 το πρωι κ καθως είμαι δερβένι βλεπω την επισυναπτομενη φωτο μαζί με το χαρακτηριστικο προειδοπιητικο ήχο!Στη διαδρομη εβλεπα διαφορα...απο -25, ξανα -40 μερικες σπανιες φορες +15, άλλες φορες +17...ασχετα αν εξω είχε σίγουρα +26!
Με ματιασαν ή χαλασε ο αισθητηρας?Για πες καμια ιδεα?

Dim77
27-04-12, 08:08
Μάλλον βγήκε από τη θέση του ο αισθητήρας.

NIKOS Z3
27-04-12, 08:49
μεσα στο κεντρο με παρα πολυ κινηση 3 ευρω 40 km honda innova ξακαρφωτο αλλα τοσο καιει!!!!!

rapid_fast
27-04-12, 09:24
Οπως τα λέει ο Δημητρης, βγαίνουν οι επαφές...

KAZA
18-06-12, 18:58
Ε30 318i = 13,9 Lt/100km
Αναλυτικότερα …..
23 λίτρα για 165km με 4 άτομα μέσα και το a/c σε λειτουργία για όλο το ταξίδι + επαρχιακός δρόμος ……με καθόλου οικονομική οδήγηση το γκάζι όπου ήθελε πάτημα το πατούσα ανελέητα ….

Bassakos
18-06-12, 21:19
Ε30 318i = 13,9 Lt/100km
Αναλυτικότερα …..
23 λίτρα για 165km με 4 άτομα μέσα και το a/c σε λειτουργία για όλο το ταξίδι + επαρχιακός δρόμος ……με καθόλου οικονομική οδήγηση το γκάζι όπου ήθελε πάτημα το πατούσα ανελέητα ….
OMG! του εδωσες και καταλαβε!!

zografias
18-06-12, 21:48
Z3 1.8 '98 με οικονομική οδήγηση = 8lt/100km
με νορμάλ οδήγηση = 9lt/100km
σπασμένο δεν το μετράω για να μην απογοητευτώ... :D

KAZA
18-06-12, 21:59
OMG! του εδωσες και καταλαβε!!

Εμ τι περιμένεις από τον Μ10 που έχει μέση κατανάλωση 9-10 λίτρα με χαλαρή οδήγηση χωρίς a/c σε λειτουργία και από φορτίο μόνο τον οδηγό ….. μη ξεχνάς μιλάμε για τεχνολογία προ 27 έτη!

Ταχύτητα από 100 – 140 km/h (τα 140 για 10km ήταν μόνο) επαρχιακός ο δρόμος έτσι …..;

Σίγουρα συμφέρει το 2.5άρι σου …. Πόσο θα είχες εσύ; 9 Lt/100km;

Υ.Γ. Μπροστά στην χαρά του a/c τι είναι μωρέ τα 23 λίτρα στα 165 – 170 χιλιόμετρα; :lamer:

Dimzan
18-06-12, 22:08
πωπω φιλε παρα πολλα! ουτε rx8 να ηταν ! μακαρι να μπορεις να καις και να πληρωνεις...

τι σου ειναι η εξελιξη της τεχνολογιας...

KAZA
20-06-12, 15:51
Ε30 318i = 13,9 Lt/100km
Αναλυτικότερα …..
23 λίτρα για 165km με 4 άτομα μέσα και το a/c σε λειτουργία για όλο το ταξίδι + επαρχιακός δρόμος ……με καθόλου οικονομική οδήγηση το γκάζι όπου ήθελε πάτημα το πατούσα ανελέητα ….

Όπως λέει και ο τίτλος μία διόρθωση να κάνω στα λίτρα που καταναλώθηκαν ….

Με γέμισμα η αντλία έδειξε 20 λίτρα απλά εγώ το υπολόγιζα 23 βάση της βελόνας αλλά το σωστό για να βρούμε τι έχουμε κάψει είναι η αντλία (εννοείτε πως είχα ξεκινήσει με γεμάτο ρεζερβουάρ) οπότε έχουμε και λέμε ….


Ε30 318i = 12,12 Lt/100km
Αναλυτικότερα …..
20 λίτρα για 165km με 4 άτομα μέσα και το a/c σε λειτουργία για όλο το ταξίδι + επαρχιακός δρόμος ……με καθόλου οικονομική οδήγηση το γκάζι όπου ήθελε πάτημα το πατούσα ανελέητα …. :banned:

Stradale
25-06-12, 10:28
Μετα απο σχεδον 1500 χιλιόμετρα μονομιας με το Μ3 είχα μέση κατανάλωση 8,5 στα 100. Πάνω απο 140 ήταν ελάχιστες οι φορές που πήγα. Not bad at all.

BMW Power
25-06-12, 11:40
Να μεταφέρω το post εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=14)?

Το ποιο οικονομικό Μ3 ever!!!

LEO328
25-06-12, 11:47
Μετα απο σχεδον 1500 χιλιόμετρα μονομιας με το Μ3 είχα μέση κατανάλωση 8,5 στα 100. Πάνω απο 140 ήταν ελάχιστες οι φορές που πήγα. Not bad at all.


μηπως κατι υπολογιζεις λαθος????:icon11:

pacman
25-06-12, 12:02
Μετα απο σχεδον 1500 χιλιόμετρα μονομιας με το Μ3 είχα μέση κατανάλωση 8,5 στα 100. Πάνω απο 140 ήταν ελάχιστες οι φορές που πήγα. Not bad at all.

χλωμό....
κάτι κάνεις λάθος

M535 E28
25-06-12, 12:16
μετα από 7000χλμ το cons1 δείχνει 8,8 λίτρα
70% εθνικό και επαρχιακό δίκτυο, 30% πόλη
Ε39 530

Bassakos
25-06-12, 12:21
Εμ τι περιμένεις από τον Μ10 που έχει μέση κατανάλωση 9-10 λίτρα με χαλαρή οδήγηση χωρίς a/c σε λειτουργία και από φορτίο μόνο τον οδηγό ….. μη ξεχνάς μιλάμε για τεχνολογία προ 27 έτη!

Ταχύτητα από 100 – 140 km/h (τα 140 για 10km ήταν μόνο) επαρχιακός ο δρόμος έτσι …..;

Σίγουρα συμφέρει το 2.5άρι σου …. Πόσο θα είχες εσύ; 9 Lt/100km;

Υ.Γ. Μπροστά στην χαρά του a/c τι είναι μωρέ τα 23 λίτρα στα 165 – 170 χιλιόμετρα; :lamer:

σε καταλαβαινω, εξαλου ειχες και βαρος + AC + το ποδι στο πατωμα , οποτε ειναι λογικοτατο
για το 25αρι απλα θα σου πω οτι μονος μου σε ταξιδι εθνικη χαλαρα με 110-120 κμ καιω καπου στα 6 -6,5 λιτρα , και φοραω κοντα διαφορικο δλδ στα 120 κμ εχω 3300rpm με 5τη

Stradale
25-06-12, 13:12
χλωμό....
κάτι κάνεις λάθος

Καθε 330χλμ έβαζα 28 με 27 λίτρα απο γεμάτο ρεζερβουάρ. Χίλια τα εκατό,δεν έκανα κατι λάθος. Το εταίρο αυτοκίνητο, μια 156 1.6 έβαζε 21 με 22 για να δεις μια τάξη μεγέθους.

topmar
25-06-12, 13:31
Καλησπέρα,

ταξίδι από Σέρρες προς Οφρύνιο Καβάλας μετ'επιστροφής, ήτοι 140ΚΜ, σύνολο με 2 ενήλικες και 3 τέκνα επιβαίνοντες και πόρτμπαγκάζ τίγκα:

ΚΜ = 140
ΜΩΤ = 74,8Km/h
Ένδειξη BC = 5,7 l/100Km
Συνολικό Καύσιμο = 7,98 l
Κόστος Λίτρου Πετρελαίου = 1,43 €/l
Κόστος Ταξιδιού σε Ευρώ= 11,41 €

Φθηνότερα δεν γίνεται.....

ΥΓ: Η Mito ακόμα απορεί.....:pth:

pacman
25-06-12, 16:30
Καθε 330χλμ έβαζα 28 με 27 λίτρα απο γεμάτο ρεζερβουάρ. Χίλια τα εκατό,δεν έκανα κατι λάθος. Το εταίρο αυτοκίνητο, μια 156 1.6 έβαζε 21 με 22 για να δεις μια τάξη μεγέθους.

με πόσα πήγαινες?
ήσουν συνέχεια με αυτόματο?
τι να πω!!!
σουπερ σουπερ σουπερ!!!!
ποτέ δεν είδα κάτω από 10....

Stradale
25-06-12, 17:32
με πόσα πήγαινες?
ήσουν συνέχεια με αυτόματο?
τι να πω!!!
σουπερ σουπερ σουπερ!!!!
ποτέ δεν είδα κάτω από 10....

Ναι,κατά 80% ήμουν με αυτόματο πιλότο.

Η διαδρομή ήταν από Ρουμανια στην Ελλάδα.

Γενικά λόγο αστυνομίας-δρόμων-κίνησης πήγαινα με 80 μέχρι 120. Πολύ σπάνια το άνοιξα πάνω από 140.Ήμασταν 3 άτομα,αποσκευές και περιστασιακά A/C μέχρι τα μισά του ταξιδιου γιατι μετά έπιασε νύχτα. Επίσης είμαι με τα 18ρια αν και λίγη σημασία παίζει σε τόσα κυβικά. Ίσως είσαι λιγο πιο επιθετικός στην οδήγηση, πάντως πίστεψε με μπορεί να πέσει κάτω από 9 η κατανάλωση...Και σκέψου δεν έχω κάνει ακόμα ρυθμιση βαλβίδων,μπεκ και κάτι αλλα που θελω να δουλευει ρολόι ο S54 :)

ditris
04-07-12, 12:58
χτες έκανα 220χλμ....και έπειτα (σημερα) πήγα στο βενζινάδικο να γεμίσω παρατηρώντας πόσα λίτρα απλης αμολυβδης θα πάρει(στο σημείο που θα σκάσει η μάνικα).Φυσικα για στρογγυλοποιηση του ποσού(εσκασε στα 16,003 λίτρα ή 25,59 ευρω.... ενώ το στρογυλοποιησαμε στα 16,27 λίτρα για ναναι ακριβως 26 ευρώ!). Κανοντας αναγωγή στα 100χλμ έβγαλα πως εκαψα 7,395 λίτρα στα 100χλμ.Να σημειωσω οτι το Β.C εδειχνε 6,7 λίτρα(φαινεται κ στην επισυναπτομενη φωτο).
Η διαδρομη(συνολο 220 χλμ) που εκανα ήταν Ευοσμος-Τριανδρια-Σερρες(Κοιλαδα)-Αη Γιαννης-Βαμβακια-τριανδρια-Ευοσμος.Ουσιαστικα 85+ % περιφερειακος λιγο επαρχιακος δρομος(10%) και ένα 3% πόλη!Οδηγουσα με τον πιο συντηρητικο τροπο που μπορουσα(στα πλαισια της λογικης κ όχι " πληρους χασίματος" της ενεργητικης ασφαλειας).Το A/C ήταν μονιμα αναμμενο και ημασταν 2 επιβαινοντες συν το μισο πορτ-παγκαζ αποσκευες!Ποτε δεν ξεπερασα τις 3500rpm και φυσικα ποτε δεν πατησα πανω απο 120χλμ/ωρα.Συνηθως στο περιφεριακο κινουμουν με 100-110χλμ/ωρα.

Υ.Γ Η τιμή της απλής αμόλυβδης αυτήν την περιοδο ειναι στα 1,599Ε/λίτρο κ η απόδειξη πληρωμης(με τα "στρογγυλοποιημενα" λίτρα που πήρε) για ναναι ακριβως 26 ευρω το κοστος ανεφοδιασμου(πουλεγα) φαινεται στην αλλη φωτο......

yiannisl
05-07-12, 00:37
E39 520i (1997) - Inline-6

Χαμηλότερη κατανάλωση ως τώρα (Άσχετα με το που κινούμαι): 8.3 Lt/100Km
Υψηλότερη Κατανάλωση ως τώρα (Άσχετα με το που κινούμαι): 11.0 Lt/100Km

1η, 2η, 3η το πάω χαλαρά, 4η και πιο πολύ 5η του πίνω το αίμα.

Με κόστος βενζίνης (Shell FuelSave) 1.77 EUR, καλύπτω 710Km με 125 EUR καυσίμου. :friday:

Προσωπικά πιστεύω πως είναι εξαιρετικά τα νούμερα, για ένα 2-Λιτρο αμαξί 15-Ετίας! :cheers:

rapid_fast
05-07-12, 06:40
χτες έκανα 220χλμ....και έπειτα (σημερα) πήγα στο βενζινάδικο να γεμίσω παρατηρώντας πόσα λίτρα απλης αμολυβδης θα πάρει(στο σημείο που θα σκάσει η μάνικα).Φυσικα για στρογγυλοποιηση του ποσού(εσκασε στα 16,003 λίτρα ή 25,59 ευρω.... ενώ το στρογυλοποιησαμε στα 16,27 λίτρα για ναναι ακριβως 26 ευρώ!). Κανοντας αναγωγή στα 100χλμ έβγαλα πως εκαψα 7,395 λίτρα στα 100χλμ.Να σημειωσω οτι το Β.C εδειχνε 6,7 λίτρα(φαινεται κ στην επισυναπτομενη φωτο).
Η διαδρομη(συνολο 220 χλμ) που εκανα ήταν Ευοσμος-Τριανδρια-Σερρες(Κοιλαδα)-Αη Γιαννης-Βαμβακια-τριανδρια-Ευοσμος.Ουσιαστικα 85+ % περιφερειακος λιγο επαρχιακος δρομος(10%) και ένα 3% πόλη!Οδηγουσα με τον πιο συντηρητικο τροπο που μπορουσα(στα πλαισια της λογικης κ όχι " πληρους χασίματος" της ενεργητικης ασφαλειας).Το A/C ήταν μονιμα αναμμενο και ημασταν 2 επιβαινοντες συν το μισο πορτ-παγκαζ αποσκευες!Ποτε δεν ξεπερασα τις 3500rpm και φυσικα ποτε δεν πατησα πανω απο 120χλμ/ωρα.Συνηθως στο περιφεριακο κινουμουν με 100-110χλμ/ωρα.

Υ.Γ Η τιμή της απλής αμόλυβδης αυτήν την περιοδο ειναι στα 1,599Ε/λίτρο κ η απόδειξη πληρωμης(με τα "στρογγυλοποιημενα" λίτρα που πήρε) για ναναι ακριβως 26 ευρω το κοστος ανεφοδιασμου(πουλεγα) φαινεται στην αλλη φωτο......

Κάτι κάνεις στραβά, ή κάτι στραβό έχει το αυτοκίνητο σου...
Πηγαινοέρχομαι σερί Ιερισσό-Σέρρες και επιστροφή απο Σταυρό-Ᾱμφίπολη μια εβδομάδα τώρα πηγαίνω πλακωμένος (1 ώρα 10 λεπτά 124 χιλιόμετρα φίδι δρόμος) ανοίγω και 170
στα 15 χιλιόμετρα της εγνατίας, πάω πάνω απο 140 στο Αμφίπολη-Σέρρες,
το έχω κάνει 2 φορές και απο Νιγρίτα, που είναι 3 χειρότερα απο στροφές και ανηφοροκατηφόρες, και έχω κατανάλωση 7.9-8.0..
Δεν μπορεί να καίς τόσα πολλά και να πάς χαλαρά..
Δεν μπορεί... (μήπως πάς χαλαρά για τα μέτρα σου, αλλά πλακωμένος στην πραγματικότητα??)
Πόση είναι η μέση ταχύτητα σου στο BC??

ditris
05-07-12, 09:52
Κάτι κάνεις στραβά, ή κάτι στραβό έχει το αυτοκίνητο σου...

Δεν μπορεί να καίς τόσα πολλά και να πάς χαλαρά..

Δεν μπορεί... (μήπως πάς χαλαρά για τα μέτρα σου, αλλά πλακωμένος στην πραγματικότητα??)

Πόση είναι η μέση ταχύτητα σου στο BC??
Ξεκινώ απο το τελευταίο(δηλαδή μέση ωριαία ταχ. βάση B.C).....κ να αναφέρω-πληροφορήσω πως αυτή η ένδειξη του B.C) σε όλα τα 46ρια δείχνει ότι νάναι πραγματικά! Σε εμένα που ρώτησες έδειχνε Μ.Ω.Τ 67χλμ/ώρα!

Επαναλαμβάνω ότι στη διαδρομή αυτή των 220χλμ ο κλιματισμός ήταν μόνιμα αναμμένος και φορώ ελαστικά 225-40-18. Το B.C όπως προειπα έδειχνε 6,7 λίτρα μέση κατανάλωση ενώ βάση ανεφοδιασμού τα λίτρα που καταναλωσα ήταν 7,4/100χλμ.Μη νομίζεις και με 120-140(με προσεκτικες επιταχυνσεις-επιβραδυνσεις) να πήγαινα στο ταξίδι η κατανάλωση θα ανεβαινε 1,5 λίτρα δηλαδή σύνολο στα 7,4+1,5=8,9...όσο δηλαδή αυτή που ανέφερες για σένα. Αν δεν λειτουργούσα και το κλιματιστικο και φορουσα και τα στοκ ελαστικα 205-55-16 σίγουρα 1 με 1,5 λίτρο θα τοχα εξοικονομησει.Δηλαδή με οικονομική οδηγηση...χωρις χρηση κλιματισμου και με στοκ ελαστικα 205-55-16 η πραγματικη καταναλωση για τις συνθηκες που ανεφερα θαταν περιπου 6 λίτρα/100χλμ.Πιστευω απο τις οικονομικοτερες τιμες που μπορει να επιτευχθει με τον M43TUB19.............

pacman
05-07-12, 10:47
Ναι,κατά 80% ήμουν με αυτόματο πιλότο.

Η διαδρομή ήταν από Ρουμανια στην Ελλάδα.

Γενικά λόγο αστυνομίας-δρόμων-κίνησης πήγαινα με 80 μέχρι 120. Πολύ σπάνια το άνοιξα πάνω από 140.Ήμασταν 3 άτομα,αποσκευές και περιστασιακά A/C μέχρι τα μισά του ταξιδιου γιατι μετά έπιασε νύχτα. Επίσης είμαι με τα 18ρια αν και λίγη σημασία παίζει σε τόσα κυβικά. Ίσως είσαι λιγο πιο επιθετικός στην οδήγηση, πάντως πίστεψε με μπορεί να πέσει κάτω από 9 η κατανάλωση...Και σκέψου δεν έχω κάνει ακόμα ρυθμιση βαλβίδων,μπεκ και κάτι αλλα που θελω να δουλευει ρολόι ο S54 :)

respect!
το μοτερ σου λάμπει!

KAZA
05-07-12, 17:45
το έχω κάνει 2 φορές και απο Νιγρίτα, που είναι 3 χειρότερα απο στροφές και ανηφοροκατηφόρες, και έχω κατανάλωση 7.9-8.0..


Αν εννοείς Νιγρίτα – Θεσσαλονίκη μέσω Σοχού …… Σε καταλαβαίνω γιατί αυτή την διαδρομή την κάνω 1 φορά το μήνα και έχω γράψει την κατανάλωση που έχω με τον 1.8 Μ10 L-Jetronic η τελευταία μέτρηση ήταν αυτή με a/c …..


Ε30 318i = 12,12 Lt/100km
Αναλυτικότερα …..
20 λίτρα για 165km με 4 άτομα μέσα και το a/c σε λειτουργία για όλο το ταξίδι + επαρχιακός δρόμος ……με καθόλου οικονομική οδήγηση το γκάζι όπου ήθελε πάτημα το πατούσα ανελέητα …. :banned:


Χωρίς a/c κάπου στα 10.5 – 11.0 …..

Υ.Γ. Όλα αυτά ΧΩΡΙΣ οικονομική οδήγηση , με ελαστικά 205/50/15 , μοτέρ με 260000 χιλιόμετρα αλλά με service πάντα στην ώρα του και σε αντιπροσωπία (εκτός του τελευταίου που έγινε και θα γίνεται σε ειδικευμένο συνεργείο BMW)

topmar
05-10-12, 10:24
Καλημέρα,

15νθήμερη μέτρηση κατανάλωσης με το νέο όχημα που οδηγώ, ένα Volvo Irizar B7R (http://www.newbussearch.com.au/Article/New-Bus-Search-Reviews-the-Irizar-VolvoB7R/67) (7.000cc - 290HP - 1200NM).......μέση κατανάλωση: 46,6 l/100Km

:gaysex:

rapid_fast
05-10-12, 10:55
Καλημέρα,

15νθήμερη μέτρηση κατανάλωσης με το νέο όχημα που οδηγώ, ένα Volvo Irizar B7R (http://www.newbussearch.com.au/Article/New-Bus-Search-Reviews-the-Irizar-VolvoB7R/67) (7.000cc - 290HP - 1200NM).......μέση κατανάλωση: 46,6 l/100Km

:gaysex:

Αποκλείεται,
το renault r 385 major, μου καίει 0,6 λίτρα / χιλιόμετρο..
Άδειο το πάς;;

topmar
05-10-12, 12:17
Αποκλείεται,
το renault r 385 major, μου καίει 0,6 λίτρα / χιλιόμετρο..
Άδειο το πάς;;

Όχι....με 25 άτομα Μ.Ο......άλλο το φορτηγό άλλο το Λ/Φ.....

6ylinder
05-10-12, 12:43
Πόλη αποκλειστικά, με κίνηση σταμάτα ξεκίνα κ με οικονομική οδήγηση....~12,5lt/100 :bricks1:

318is M44.

tasos.kamv
05-10-12, 12:48
Πόλη αποκλειστικά, με κίνηση σταμάτα ξεκίνα κ με οικονομική οδήγηση....~12,5lt/100 :bricks1:

318is M44.

Εχθές κόντευε να με τρελάνει ο Straight Six... μου έλεγε ότι το is σου μέσα στην πόλη καίει 8.5-9lt/100km .... :eek:

6ylinder
05-10-12, 13:11
Σιγά μην καίει κ 9! Η αλήθεια είναι ότι όταν το μέτρησα με το OBC είχε εκείνες τις μέρες τρελή κίνηση στον άξονα Κατεχάκη-Μεσογείων-Αλεξάνδρας-Λυκαβηττός. Με λίγο πιο νορμάλ κίνηση καίει με οικονομική οδήγηση ~11-11,5.

Σε ταξίδι πάντως το καλοκαίρι έμεινα φουλ ικανοποιημένος!

Αθήνα-Ηγουμενίτσα, 3 άτομα, φορτωμένος τίγκα, με Α/C και ταχύτητες σε εθνική 130-150 στη διαδρομή Αθήνα-Λαμία-Καλαμπάκα-Εγνατία-Ηγουμενίτσα και με ανηφόρες για Καλαμπάκα, έκαψε 8,0lt/100! Για μένα μια χαρά.

Άλλη φορά Ξυλόκαστρο-Αθήνα, 3 άτομα χωρίς αποσκευές όμως, με λίγο A/C και ~120 έκαψε 6,9lt/100!

Τάσο όταν το Τriumph 2500 ήταν σε κυκλοφορία, με απολύτως οικονομική οδήγηση σε πόλη, έκαιγε 13,5-15 lt/100! Όταν όμως το πάταγα για να ακούσω τον εξακύλινδρο και να νομίσω ότι πάω γρήγορα, άνοιγαν οι πύλες της κολάσεως και τα καρμπυρατέρ ρούφαγαν ότι έβρισκαν μπροστά τους! Εκεί έβλεπες το δείκτη να κάνει ελεύθερη πτώση :bigthumb:!!!

Και έβαζα και super, κανά 10λεπτο ακριβότερη από την αμόλυβδη!!!!

peter79
09-10-12, 12:00
320si

μετακίνηση αποκλειστικά σε πόλη σταμάτα ξεκίνα

6ylinder
09-10-12, 12:26
Κ εγώ σε σταμάτα ξεκίνα έχω δει κανά 14άρι!

Straight six
09-10-12, 12:40
Εχθές κόντευε να με τρελάνει ο Straight Six... μου έλεγε ότι το is σου μέσα στην πόλη καίει 8.5-9lt/100km .... :eek:


ηταν τιμες πριν καλιμπραριστει το obc ρε...εγω για μεση ειχα πει που εδειχνε το obc.μπορει να θυμαμαι και λαθος.παντως 8.5 δεν γινεται να καιει οντως..μλκ μου

InsaneDriver
11-10-12, 11:16
320si

μετακίνηση αποκλειστικά σε πόλη σταμάτα ξεκίνα

Ω ρε φίλε...το 335 με σχεδόν 400 άλογα καίει λιγότερο στην πόλη σε κίνηση στο κέντρο


ΑΟΥΤΣ

peter79
11-10-12, 15:46
Ω ρε φίλε...το 335 με σχεδόν 400 άλογα καίει λιγότερο στην πόλη σε κίνηση στο κέντρο


ΑΟΥΤΣ

αν δεις τα χαρακτηριστικά και των 2 που δίνει η BMW είναι σχεδόν τα ίδια.
και οι ρύποι ανά ΚΜ και οι καταναλώσεις.
ΝΑΙ η si έχει την κατανάλωση του 335 δυστυχώς

petroscf
11-10-12, 17:49
Παρακαλω ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ==>ΜΕΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ LT/100KM!:deal: :)

BMW E21 315 ==>12-13LT/100KM(διπλασια αν παω σπασμενος....ατιμο καρμπυρατερ!!)

Πάντως εγώ πάω στοίχημα ότι τα παραλές, ή θέλει 1) ένα καλόσέρβις το αμάξι σου και 2) ένα καλό καθάρισμα και ρύθμιση το καρμπυρατέρ σου - άσχετο, το "μαμά" έχεις;

Ελπίζω σύντομα να μετρήσω την κατανάλωση και να σας πώ κι εγώ...

stefos
11-10-12, 21:21
Μιάς και είναι επίκαιρο το θέμα να βάλω και εγώ το "λιθαράκι" μου. Ο Ν42Β20 της μπέμπας μου σε ταξίδια στο χωριό μου, με χρήση cruise control για εθνική και οδήγηση με "ροή" για τον επαρχειακό κάνω 7,5-7,8 λίτρα. Στην Αθήνα με σταμάτα-ξεκίνα και πολύ χαλαρά (συχνές αλλαγές, αλλαγές πριν 3.500 rpm) 10-12 λίτρα. Σημείωση το αυτοκίνητο μου φοράει ελαφρώς πιο κοντό διαφορικό (3,45 από 3,38).

xristaras
12-10-12, 03:00
Ε90, 320i, N46b20 μοτέρ.
Αθήνα 9.7-10.8
Εθνικη με 140 και φορτωμένος 6 με 7.5

oldcarskickass
12-10-12, 11:12
Ε46 316 pre facelift (M43) 4 door με 192.000 χλμ

Αθήνα Κοζάνη 4.5 ώρες (από Σαραντάπορο) 70€ απλή αμόλυβδη με 1.78€/lt
Κοζάνη Αθήνα 7 ώρες (από Σαραντάπορο πάλι) και λόγω χαλαρού ταξιδιού και λόγω μεγάλης βροχής από Σούρπη μέχρι λίγο μετά τη Χαλκίδα 60€ με 1.79€/lt
Σύνολο χιλιομέτρων 1119

π@@τάνα κρίση.

dimimav
12-10-12, 11:25
Ε46 316 pre facelift (M43) 4 door με 192.000 χλμ

Αθήνα Κοζάνη 4.5 ώρες (από Σαραντάπορο) 70€ απλή αμόλυβδη με 1.78€/lt
Κοζάνη Αθήνα 7 ώρες (από Σαραντάπορο πάλι) και λόγω χαλαρού ταξιδιού και λόγω μεγάλης βροχής από Σούρπη μέχρι λίγο μετά τη Χαλκίδα 60€ με 1.79€/lt
Σύνολο χιλιομέτρων 1119

π@@τάνα κρίση.

Καλά έκαψες βρε!είχες cruise control στην εθνική;

oldcarskickass
12-10-12, 12:00
Καλά έκαψες βρε!είχες cruise control στην εθνική;

Ναι το ξέρω ότι σε λίτρα πήγε καλά το θέμα, σε θέμα κόστους όμως...
Ειδικά αν σκεφτείς ότι παλιά (προ 5 - 6 χρόνια που πήγαινα συχνότερα) είχε τύχει να βγάλω το ταξίδι με 50€ πάνω κάτω μαζί με τα διόδια.
Όχι δεν έχει cruise control, πόδι (45 νούμερο και φόραγα adidas :icon11: )

dimimav
12-10-12, 12:13
Ναι το ξέρω ότι σε λίτρα πήγε καλά το θέμα, σε θέμα κόστους όμως...
Ειδικά αν σκεφτείς ότι παλιά (προ 5 - 6 χρόνια που πήγαινα συχνότερα) είχε τύχει να βγάλω το ταξίδι με 50€ πάνω κάτω μαζί με τα διόδια.
Όχι δεν έχει cruise control, πόδι (45 νούμερο και φόραγα adidas :icon11: )

Τι συγκρίνεις τώρα!αξέχαστες εποχές με φθηνή βενζίνη που χαιρόμαστάν τα αμάξια!τώρα πας να το πατήσεις κ το σκέφτεσαι εκεί φθάσαμε!αφού ήταν adidas έκανες καλή κατανάλωση γιατί αν είχες nike δεν θα έβγαινες με :party:τίποτα

kostastnt
12-10-12, 13:42
e87 116i 2004

7lt/100km εθνική πηγαίνοντας 130-140 με 4 άτομα και αποσκευές.. Επιστροφή με 160-180 11+lt/100km..

Πόλη περίπου 8-9lt/100km αν και δεν μπορεί να μετρηθεί σωστά επειδή δεν το βάζω ποτέ μέσα στην πόλη παρά μόνο για κουβάλημα αν τύχει τίποτα..

Α8hnaios
12-10-12, 16:02
Ίσα ίσα που άναψε το λαμπάκι και βάζω 20Ευρώ με 85.7 λεπτά τιμή λίτρου !!!!.

Τι συγκρίνεις τώρα!αξέχαστες εποχές με φθηνή βενζίνη που χαιρόμαστάν τα αμάξια!τώρα πας να το πατήσεις κ το σκέφτεσαι εκεί φθάσαμε!

Νοεμβρης του 05 Α! ρε εποχες...

εμενα 320 ci 6cyl 9.5 εως 9.7 :embarassm

MZ3
12-10-12, 18:18
τελευταία δεν με πολυαπασχολη το θέμα
έχω μπαξη ένα seicento 1.1 απο το καλοκαίρι και είμαι στο 1/3 της κατανάλωσης που είχα :jester:

exei καταντιση αηδία η τιμή της βενζίνας
αν επερνε αναλογικά και το λάδι της μηχανής πάνω θα έπρεπε να κάνει το tws 50 ευρώ το λίτρο
:tapedshut