PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαρμογή νανοτεχνολογίας στο αυτοκίνητο.


BILL VUZAS
18-04-11, 16:16
Σκέπτομαι για εφαρμογή νανοτεχνολογίας στο αυτοκίνητο.Προστατεύει το χρώμα τα τζάμια τις ζάντες-λάστιχα.Επίσης καθαρίζεται πολύ εύκολα το αυτοκίνητο, δεν κολάνε τα μυγάκια και γενικά προστατεύει από ηλιακή ακτινοβολία.Ειδικά για αυτοκίνητα που βρίσκονται συνεχώς έξω και όχι σε κλειστά πάρκινγκ.Έμαθα κάποια πράγματα πολύ ενδιαφέροντα απο το διαδύκτιο και από προσωπική ενημέρωση σε κατάστημα πώλησης του προιόντος.Το έχει περάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

P.S
18-04-11, 17:20
Σκέπτομαι για εφαρμογή νανοτεχνολογίας στο αυτοκίνητο.Προστατεύει το χρώμα τα τζάμια τις ζάντες-λάστιχα.Επίσης καθαρίζεται πολύ εύκολα το αυτοκίνητο, δεν κολάνε τα μυγάκια και γενικά προστατεύει από ηλιακή ακτινοβολία.Ειδικά για αυτοκίνητα που βρίσκονται συνεχώς έξω και όχι σε κλειστά πάρκινγκ.Έμαθα κάποια πράγματα πολύ ενδιαφέροντα απο το διαδύκτιο και από προσωπική ενημέρωση σε κατάστημα πώλησης του προιόντος.Το έχει περάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?
Φιλε μου εγω τα εχω στο καταστημα μου και τα εφαρμοζω εδω και 2 χρονια και αν θες μπορεις να ερθεις να σου δειξω και σε demo αλλα και σε αυτ/το τι ακριβως ειναι και τι κανει η νανοτεχνολογια οπως και αν πατησης πανω στην υπογραφη μου.!

stef
18-04-11, 17:24
Του είσαι λίγο μακρυά....

P.S
18-04-11, 17:28
Του είσαι λίγο μακρυά....
Δεν πειραζει Στεφανε......οτι θελει αν ειμαστε μακρια μπορει να επικοινωνηση μαζι μου και να του εξηγησω οτι θελει ακομα και να του πω πως εφαρμοζεται σε καθε τι που τον ενδιαφερει η νανοτεχνολογια οπως και τι μας προσφερει.!!

BILL VUZAS
18-04-11, 21:15
Δεν πειραζει Στεφανε......οτι θελει αν ειμαστε μακρια μπορει να επικοινωνηση μαζι μου και να του εξηγησω οτι θελει ακομα και να του πω πως εφαρμοζεται σε καθε τι που τον ενδιαφερει η νανοτεχνολογια οπως και τι μας προσφερει.!!

Έχω διαβάσει αρκετά,ενημερώθηκα από φιλικό κατάστημα στην περιοχή μου (είμαστε λίί..γο μακριά).Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,στην συνέχεια θα μας φανείς χρήσιμος,αλλά θα ήθελα εντυπώσεις από πελάτη,στην καθημερινότητά του πως το αντιμετωπίζει.
Πάντως εδώ μου είπε το κατάστημα ότι για το αμάξωμα θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια και στα τζάμια 2 χρόνια.Ευκολία στο πλύσιμο πολύ λίγο απορυπαντικό και το βασικότερο προστασία από την φθορά του χρόνου,ειδικά για αυτοκίνητα που δεν είναι σε κλειστό πάρκινγκ.Δεν θαμπώνει το χρώμα δεν χαλάνε τα πλαστικά κτλ.
Δεν ξέρω αν κάπου είμαι λάθος.

P.S
19-04-11, 11:22
Έχω διαβάσει αρκετά,ενημερώθηκα από φιλικό κατάστημα στην περιοχή μου (είμαστε λίί..γο μακριά).Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,στην συνέχεια θα μας φανείς χρήσιμος,αλλά θα ήθελα εντυπώσεις από πελάτη,στην καθημερινότητά του πως το αντιμετωπίζει.
Πάντως εδώ μου είπε το κατάστημα ότι για το αμάξωμα θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια και στα τζάμια 2 χρόνια.Ευκολία στο πλύσιμο πολύ λίγο απορυπαντικό και το βασικότερο προστασία από την φθορά του χρόνου,ειδικά για αυτοκίνητα που δεν είναι σε κλειστό πάρκινγκ.Δεν θαμπώνει το χρώμα δεν χαλάνε τα πλαστικά κτλ.
Δεν ξέρω αν κάπου είμαι λάθος.
Φιλε μου οτι θα χρειαζεσαι λιγο απορυπαντικο για καθαρισμα αυτο ειναι σιγουρο εκει που θα διαφωνησω ειναι ως προς την διαρκεια του γιατι στα τζαμια διαρκει 1 χρονο και για το βερνικι του αυτ/του η διαρκεια του ειναι 2 χρονια οπως και στης ζαντες ειναι 2 χρονια.

Για να κρατηση παραπανω θα πρεπει να γινεται μια επανεφαρμογη της νανοτεχνολογιας μια φορα το χρονο και πολυ βασικο ρολο παιζει να μην χρησιμοποιουμε ΚΑΘΟΛΟΥ κερι κατα τη διαρκεια πλυσης του αυτ/του μας γιατι νανοτεχνολογια και κερι δεν συμβαδιζουν και αυτο εχει σαν αποτελεσμα το κερι να μειωνει την διαρκεια ζωης της νανοτεχνολογιας οπως και η νανοτεχνολογια δεν μπορει να εφαρμοστει σε ενα κερωμενο αυτ/το μιας και για να εχουμε το απολυτο αποτελεσμα θα πρεπει η επιφανεια που θα σφραγισουμε με νανο να ειναι εντελως καθαρη απο καταλοιπα κεριου.

Επισης κατι αλλο σημαντικο ειναι οτι για το καθε ειδος που θελουμε να εφαρμοσουμε νανοτεχνολογια θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε και διαφορετικο υλικο,δηλαδη αλλο για το βερνικι,αλλο για τζαμια,αλλο για ζαντες,αλλο για πλαστικα κ.ο.κ.

BILL VUZAS
19-04-11, 21:44
Αυτό για το κερί το άκουσα.Μεγάλη διαφορά στην χρονική διάρκεια,5 χρόνια μου είπαν, 2 χρόνια λες εσύ,κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
Αυτό για την επαναεφαρμογή κάθε χρόνο πρώτη φορά το ακούω.Πάντως στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι σημαντικότατο ρόλο παίζει το καλό καθάρισμα με τα ειδικά υγρά.Σήμερα εφάρμοσε νανοτεχνολογία στο εσωτερικό ενός Χ5,καθάριζε γύρω στις έξι ώρες πριν αρχίσει το"σφράγισμα".
Με προβλημάτισε η μικρή χρονική διάρκεια που λες,2 χρόνια.Το Γερμανικό εργοστάσιο αναφέρει 8 χρόνια για τα προιόντα του,οπότε ο εδώ αντιπρόσωπος για νάναι σίγουρος λέει 5 χρόνια.Τα δύο είναι λίγα,θα το ψάξω περισσότερο.:deal:

P.S
20-04-11, 09:08
Αυτό για το κερί το άκουσα.Μεγάλη διαφορά στην χρονική διάρκεια,5 χρόνια μου είπαν, 2 χρόνια λες εσύ,κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
Αυτό για την επαναεφαρμογή κάθε χρόνο πρώτη φορά το ακούω.Πάντως στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι σημαντικότατο ρόλο παίζει το καλό καθάρισμα με τα ειδικά υγρά.Σήμερα εφάρμοσε νανοτεχνολογία στο εσωτερικό ενός Χ5,καθάριζε γύρω στις έξι ώρες πριν αρχίσει το"σφράγισμα".
Με προβλημάτισε η μικρή χρονική διάρκεια που λες,2 χρόνια.Το Γερμανικό εργοστάσιο αναφέρει 8 χρόνια για τα προιόντα του,οπότε ο εδώ αντιπρόσωπος για νάναι σίγουρος λέει 5 χρόνια.Τα δύο είναι λίγα,θα το ψάξω περισσότερο.:deal:
Φιλε μου την εφαρμοζω 2 χρονια την νανοτεχνολογια,ειναι γερμανικη εταιρεια αυτη που δουλευω,και αν δεις και την εγγυηση που δινουμε οση την εφαρμοζουμε το αναφερει επανω οτι για να διατηρηθη 5 χρονια θα πρεπει να γινεται επαναεφαρμογη μια φορα τον χρονο.

Στο εσωτερικο του αυτ/του διατηρητε αναλογως με την τριβη που εχει το καθε μερος του δηλαδη μπορει να παρατηρηθη το εξης φαινομενο,αν τα πισω καθισματα δεν τα χρησιμοποιουμε πολυ τοτε θα διατηρηθη πολυ περισσοτερο απο οτι στο καθισμα του οδηγου που χρησιμοποιητε καθημερινα.

Οσο για το οτι το ποιο σημαντικο ρολο παιζει το καθαρισμα των επιφανειων που θα την εφαρμοσουμε με τα ειδικα υγρα θα συμφωνησω απολυτα μιας και η εκαστοτε επιφανεια θα πρεπει να ειναι τελειως καθαρη και απαλλαγμενη απο τυχων υπολειματα κεριου για να γινει σωστα η σφραγιση και να εχει την επιθυμητη διαρκεια.

Αλλη μια εφαρμογη της νανοτεχνολογιας ειναι στης κουκουλες των cabrio που εκει διατηρητε 2 χρονια.

Παντως εγω που ασχολουμαι και εχω ρωτηση επισταμενα για την διαρκεια στο καθε ειδος η απαντηση που εχω παρει ειναι αυτες που σου αναφερω και οτι διατηρητε παραπανω χρονια μονο αν γινεται επαναεφαρμογη μια φορα τον χρονο.

BILL VUZAS
20-04-11, 09:34
Αγαπητέ P.S. ευχαριστώ για τις άμεσες και καίριες απαντήσεις.
Διαβάζοντας το σάιτ της εταιρίας σχετικά με την αντοχή στον χρόνο δεν γράφει κάτι για την τακτική επαναεφαρμογή.Θα το ερευνήσω και θα ενημερώσω.:scratchch

P.S
20-04-11, 10:24
Αγαπητέ P.S. ευχαριστώ για τις άμεσες και καίριες απαντήσεις.
Διαβάζοντας το σάιτ της εταιρίας σχετικά με την αντοχή στον χρόνο δεν γράφει κάτι για την τακτική επαναεφαρμογή.Θα το ερευνήσω και θα ενημερώσω.:scratchch
Δεν χρειαζεται να με ευχαριστης φιλε μου,δεν εκανα τιποτα.

Οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.!

Αν θες σου στελνω και την εγγυηση που δινουμε να δεις το τι ακριβως αναφερει.

Παντως σαν τεχνολογια ειναι πολυ καλη...τουλαχιστον αυτο εχω διαπιστωση εγω στα 2 χρονια.

Μπορεις να μπεις και στο σαιτ μου να δεις ολα αυτα που σου αναφερω αλλα και εφαρμογες της νανοτεχνολογιας.