PDA

Επιστροφή στο Forum : Civic vti vs. SLK 200 Kompressor


alexk
02-11-05, 09:12
Χθές το βράδυ, και μετά τη δουλειά (11:00) κατεβήκαμε με τον φίλο steve για μια σαλατούλα από Goody's Γλυφάδας. Για να χωνέψουμε είπαμε να πάμε μία βόλτα μέχρι την Βάρκιζα. Στο δρόμο, και στο ύψος της Ποσειδώνος (μετά ακριβώς από τη διχάλα) πετυχαίνουμε αισχρό νέο SLK 200 kompressor. Το παλικάρι που οδηγούσε είχε και όμορφη συνοδηγό. Όπως κάνει φυσικά το 98% των ΗΛΙΘΙΩΝ οδηγών SLK, θέλει να κάνει επίδειξη στη (σε) γυναίκα. Ανοίγει τέρμα από πρώτη και ο οδηγός steve το καταλαβαίνει ενώ έχουμε φάει ήδη 2 καρότσες και πατάει τέρμα. Το μοτέρ του Honda λυσσάει, το vtec μπαίνει και ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. Σε λιγάκι έχουμε μαζέψει (3η) και τον προσπερνάμε "χαλαρά". Εγώ έχω γυρίσει στο παράθυρο ΟΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑ και χαιρετάω. Βλέπω ότι οδηγός και συνοδηγός έχουν απογοητευθεί. Έφαγε μιάμιση καρότσα μέχρι τα 180 και μετά σταματήσαμε για το φανάρι.

SLK βλά*beep* καθίστε στα αυγά σας και πείτε καμμία ιστορία για τα καθίσματα του Mercedes και μην βάζετε κόντρες!!!

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Honda να τιμωρούμε κανένα, γιατί
if (bmw < 3000 )
{
$result = 'rompa';
}

TheCondor
02-11-05, 19:29
Χθές το βράδυ, και μετά τη δουλειά (11:00) κατεβήκαμε με τον φίλο steve για μια σαλατούλα από Goody's Γλυφάδας. Για να χωνέψουμε είπαμε να πάμε μία βόλτα μέχρι την Βάρκιζα. Στο δρόμο, και στο ύψος της Ποσειδώνος (μετά ακριβώς από τη διχάλα) πετυχαίνουμε αισχρό νέο SLK 200 kompressor. Το παλικάρι που οδηγούσε είχε και όμορφη συνοδηγό. Όπως κάνει φυσικά το 98% των ΗΛΙΘΙΩΝ οδηγών SLK, θέλει να κάνει επίδειξη στη (σε) γυναίκα. Ανοίγει τέρμα από πρώτη και ο οδηγός steve το καταλαβαίνει ενώ έχουμε φάει ήδη 2 καρότσες και πατάει τέρμα. Το μοτέρ του Honda λυσσάει, το vtec μπαίνει και ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. Σε λιγάκι έχουμε μαζέψει (3η) και τον προσπερνάμε "χαλαρά". Εγώ έχω γυρίσει στο παράθυρο ΟΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑ και χαιρετάω. Βλέπω ότι οδηγός και συνοδηγός έχουν απογοητευθεί. Έφαγε μιάμιση καρότσα μέχρι τα 180 και μετά σταματήσαμε για το φανάρι.

SLK βλά*beep* καθίστε στα αυγά σας και πείτε καμμία ιστορία για τα καθίσματα του Mercedes και μην βάζετε κόντρες!!!

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Honda να τιμωρούμε κανένα, γιατί
if (bmw < 3000 )
{
$result = 'rompa';
}

To SLK ποσα αλογα εχει?? Εγω μια φορα ειχα παει να ψιλοκυνηγησω ενα αλλα μονο στην ιδεα οτι θα ετρωγα τσαι απο mercedes λεω αστο δεν αξιζει! Παντως το vti λυσσαει ρε παιδι μου, το εχει ενας φιλος μου, τι ειναι αυτο το πραμα

mixalhs
02-11-05, 19:40
167 PS εχει.

mixalhs
02-11-05, 19:46
Τα αμαξια που εχουν τεχνολογια Vtec βγαζουν ολα τα αλογα οταν ειναι μεσα σε καποιο φασμα στροφων..νομιζω ξεκινουν απο τις 6100 και μετα.
Θελω να ρωτησω πανω σε αυτο...ειναι ευκολο να οδηγηθει ενα αμαξι μεσα στο vtec ωστε να μας δωσει τερμα οσο εχει;
Δεν μιλαω μονο για ευθειες φυσικα.

steve
02-11-05, 21:35
Φίλε Μιχάλη .

Το Vtec στα vti ξεκινάει από τις 5.500 μέχρι τις 8.200 στροφές .Τώρα αυτό που ρωτάς για τις στροφές ναι μπορεί να οδηγηθεί και μέσα στις στροφές αλλά δεν είναι καλό να μπαίνεις τέρμα, μπορείς να δουλεύεις εύκολα περίπου 500 με 600 στροφές κάτω από το κόφτη για να μπορέσεις αν χρειαστείς να έχεις γκάζι σε δύσκολη κατάσταση ,αλλά σκέψου ότι σε αυτές τις στροφές και λίγο να αφησεις το γκάζι σε φρενάρει αρκετά και το μοτέρ που είναι και πολύ σημαντικό.
Βέβαια αν πας να μπεις σε μια στροφή χωρίς αρκετό γκάζι δηλαδή κάτω από Vtec είναι πολύ εύκολο να πας προς τα χωράφια και να ψωνίσεις ότι βρεις μπροστά σου. :nod:
Πολύ σημαντικός παράγοντας για να κανείς τέτοια οδήγηση είναι μια καλή ανάρτηση.

mixalhs
02-11-05, 21:41
Θελει την μαγκια του το πραγμα δηλαδη!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. ;-)

steve
02-11-05, 21:50
Θελει την μαγκια του το πραγμα δηλαδη!

Αυτο ειναι σιγουρο αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα αμαξια πιστευω.:drive2:

mixalhs
02-11-05, 21:56
Το ειπα σαν βαθμο δυσκολιας.
Γιατι αλλο ειναι να πρεπει να κρατας ενα αμαξι στις 3200+ και αλλο στις 5500+

PIT
04-11-05, 10:10
Παλιοτερα(αρχες δεκαετιας 90) ειχα ενα CRX Vtec (150ps) και χαρηκα και τα 175.000χλμ που εκανα μαζι του.Φανταστικο αυτοκινητο για την εποχη του αλλα θελει προσοχη γιατι δεν συνχωρει ευκολα τα λαθη.Το εχω μετανιωσει που το εδωσα γιατι ακομα και τωρα μπορει ευκολα να πατησει πολλα απο τα καινουργια και καλα γρηγορα

mixalhs
04-11-05, 11:37
Στο Ηρακλειο εχουμε αρκετα Crx καλοφτιαγμενα..σβουρικα και ετσι, αλλα πολυ φασαρια ...πολυ φασαρια κανουν.

stef
06-11-05, 23:41
Ευτυχώς υπάρχουν και τα Honda να τιμωρούμε κανένα, γιατί
if (bmw < 3000 )
{
$result = 'rompa';
}

Αυτό ξαναπές το αδερφέ!
Πολύ σωστό :nod:

petrosk
07-11-05, 14:17
Χθές το βράδυ, και μετά τη δουλειά (11:00) κατεβήκαμε με τον φίλο steve για μια σαλατούλα από Goody's Γλυφάδας. Για να χωνέψουμε είπαμε να πάμε μία βόλτα μέχρι την Βάρκιζα. Στο δρόμο, και στο ύψος της Ποσειδώνος (μετά ακριβώς από τη διχάλα) πετυχαίνουμε αισχρό νέο SLK 200 kompressor. Το παλικάρι που οδηγούσε είχε και όμορφη συνοδηγό. Όπως κάνει φυσικά το 98% των ΗΛΙΘΙΩΝ οδηγών SLK, θέλει να κάνει επίδειξη στη (σε) γυναίκα. Ανοίγει τέρμα από πρώτη και ο οδηγός steve το καταλαβαίνει ενώ έχουμε φάει ήδη 2 καρότσες και πατάει τέρμα. Το μοτέρ του Honda λυσσάει, το vtec μπαίνει και ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. Σε λιγάκι έχουμε μαζέψει (3η) και τον προσπερνάμε "χαλαρά". Εγώ έχω γυρίσει στο παράθυρο ΟΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑ και χαιρετάω. Βλέπω ότι οδηγός και συνοδηγός έχουν απογοητευθεί. Έφαγε μιάμιση καρότσα μέχρι τα 180 και μετά σταματήσαμε για το φανάρι.

SLK βλά*beep* καθίστε στα αυγά σας και πείτε καμμία ιστορία για τα καθίσματα του Mercedes και μην βάζετε κόντρες!!!

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Honda να τιμωρούμε κανένα, γιατί
if (bmw < 3000 )
{
$result = 'rompa';
}Καταρχην θα πρεπει οταν τα βαζεις με αυτοκινητα κατηγοριας BMW
να εχεις τα ιδια κυβικα με τον εχθρο(το χοντρινα).Απο εκει και περα δεν εγινε
και τιποτα που περασες με το φιλο steve ενα slk,αν σκεφτεις,οπως ειπα και χθες,οτι με το mini(μαμα παντα :chair: )τα εριξα σε ενα C 200 compressor.
::::::Σημειωση::::::Δεν εχει αναρωτηθει ποτε κανενας γιατι η MERCEDES δεν βγαζει κινητηρα
1600cc.Γιατι το αυτοκινητο δεν θα κουνιετε,εδω δεν κουνιετε το 1.8.Του βαζουν κομπρεσορα για να ξεκολλησει.

dimosbmw
07-11-05, 14:56
Χθές το βράδυ, και μετά τη δουλειά (11:00) κατεβήκαμε με τον φίλο steve για μια σαλατούλα από Goody's Γλυφάδας. Για να χωνέψουμε είπαμε να πάμε μία βόλτα μέχρι την Βάρκιζα. Στο δρόμο, και στο ύψος της Ποσειδώνος (μετά ακριβώς από τη διχάλα) πετυχαίνουμε αισχρό νέο SLK 200 kompressor. Το παλικάρι που οδηγούσε είχε και όμορφη συνοδηγό. Όπως κάνει φυσικά το 98% των ΗΛΙΘΙΩΝ οδηγών SLK, θέλει να κάνει επίδειξη στη (σε) γυναίκα. Ανοίγει τέρμα από πρώτη και ο οδηγός steve το καταλαβαίνει ενώ έχουμε φάει ήδη 2 καρότσες και πατάει τέρμα. Το μοτέρ του Honda λυσσάει, το vtec μπαίνει και ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ. Σε λιγάκι έχουμε μαζέψει (3η) και τον προσπερνάμε "χαλαρά". Εγώ έχω γυρίσει στο παράθυρο ΟΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑ και χαιρετάω. Βλέπω ότι οδηγός και συνοδηγός έχουν απογοητευθεί. Έφαγε μιάμιση καρότσα μέχρι τα 180 και μετά σταματήσαμε για το φανάρι.

SLK βλά*beep* καθίστε στα αυγά σας και πείτε καμμία ιστορία για τα καθίσματα του Mercedes και μην βάζετε κόντρες!!!

Ευτυχώς υπάρχουν και τα Honda να τιμωρούμε κανένα, γιατί
if (bmw < 3000 )
{
$result = 'rompa';
}



ΝΑΙ ΝΑΙ ΑLEXK ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ HONDA
ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!

Fad3In
07-11-05, 19:51
ΝΑΙ ΝΑΙ ΑLEXK ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ HONDA
ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!

Ναι,καλοι κινητηρες με καλη ειδικη ισχυ κτλ κτλ αλλα
πολυ φτηνιαρικα αυτοκινητα γενικα...
Δε με συγκινει ενα καλυτερο 0-100 αν οδηγω Hondaκι...:pth:
Ν.

TheCondor
08-11-05, 01:06
::::::Σημειωση::::::Δεν εχει αναρωτηθει ποτε κανενας γιατι η MERCEDES δεν βγαζει κινητηρα
1600cc.Γιατι το αυτοκινητο δεν θα κουνιετε,εδω δεν κουνιετε το 1.8.Του βαζουν κομπρεσορα για να ξεκολλησει.

Εγω παντως ακομα αναρωτιεμαι γιατι η BMW ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να βγαζει 1600αρια μοτερ, κατι που θα επρεπε να ειχε σταματησει απο την Ε36 η Ε46 ( εφοσον δεν θελουν να τον εξελιξουν - και σωστα κανουν - παιρνοντας ως γνωμονα τον λογο κιλα/ιππο ο οποιος ειναι πολυ μικρος )

stef
08-11-05, 15:09
Για να πουλάνε σε χώρες όπως η Ελλάδα και η Πορτογαλία φίλοι μου..
Απλά τα πράγματα

popolaros
08-11-05, 18:14
Τα αμαξια που εχουν τεχνολογια Vtec βγαζουν ολα τα αλογα οταν ειναι μεσα σε καποιο φασμα στροφων..νομιζω ξεκινουν απο τις 6100 και μετα.
Θελω να ρωτησω πανω σε αυτο...ειναι ευκολο να οδηγηθει ενα αμαξι μεσα στο vtec ωστε να μας δωσει τερμα οσο εχει;
Δεν μιλαω μονο για ευθειες φυσικα.

πρωτα απο ολα πρεπει να καταφερεις να βολευτεις στη θεση οδηγησης που ειναι απλα απαραδεκτη.........το εσωτερικο υψος παρα ειναι μικρο και το κεφαλι ακουμπαει συνεχεια στην οροφη και σκεψου οτι ειμαι 1,78....... το δευτερο σοκ ερχεται απο το τιμονι το οποιο εχει μεγαλη διαμετρο , προσφερει μηδενικη αισθηση και μετρια σαφηνεια..........
σαν αμαξι , ΟΚ δεν εχει την απιστευτη ακαμψια ΑΛΛΑ εχει διπλα ψαλιδια σε ολες τις γωνιες , τα οποια δυστυχως δεν δουλευουν οπως πρεπει.......το αμαξι χαζοσπινιαρι με το παραμικρο και στην τελικη δεν βγαζει τα αλογα στο δρομο......η συμπεριφορα του ηταν τυπικα υποστροφικη αλλα μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες ειδικα με το γκαζι στο πατωμα........(καμια σχεση δηλαδη με τα σημερινα TYPE R)... προσωπικα δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ο κινητηρας μιας και δεν μπορουσες να τον χρησιμοποιησεις μιας και το κιβωτιο ειναι θεομακρο.......
πιστευω οτι το προβλημα αυτου του αυτοκινητου ηταν θεμα γεωμετριας.....
(επισης και τα φρενα του ηταν μετρια)

alexk
08-11-05, 19:25
popolaros> Μιλάς για το CRX ή για όλα τα προηγούμενα Honda?

popolaros
08-11-05, 19:33
HONDA CIVIC VTΙ (3θυρο) τα τελευταια μοντελα που βγηκανε......

mixalhs
08-11-05, 19:43
Μα κατι ακουσα οτι το civic type-r σταματαει να βγαινει ....αληθεια ειναι;

alexk
08-11-05, 19:47
HONDA CIVIC VTΙ (3θυρο) τα τελευταια μοντελα που βγηκανε......
Φίλε popolaros, είχαμε το συγκεκριμμένο αυτοκίνητο σε 3θυρο (vti πάντα) και ο steve είχε sedan 1.6 esi και sedan 1.6 vti έχει τώρα. Το vti το οδηγούσε για πολύ καιρό ο αδερφός μου που είναι 2.03m. Δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα χώρου. Το αυτοκίνητο με μαμά αναρτήσεις έστριβε αρκετά καλά. Οι επιδόσεις του εκπληκτικές, καλή σταθερότητα και ευθυβολία. Το τιμόνι σχετικά ελαφρύ και όχι πολύ καλή πληροφόρηση (αλλά πόσα προσθιοκίνητα έχουν καλή αίσθηση τιμονιού???). Ένσταση τα φρένα που για εμένα είναι πολύ λίγα.

Το 1.6 esi του steve ήταν τέζα χαμηλωμένο και με ζάντες. Εκπληκτικό στρίψιμο σε αντίθεση με ότι πιστεύουν όλοι. Εγώ 1.90 και ο steve 1.87 χωρούσαμε μια χαρά.

Το 1.6 vti που έχει τώρα ο steve έχει πιο απλή ανάρτηση. Τίμιο στρίψιμο για αυτοκίνητο με νορμάλ ανάρτηση και εκπληκτικές επιδόσεις. Το τιμόνι έχει καλή πληροφόρηση (μπάρα θόλων από εργοστάσιο).

Και τα τρία αυτοκίνητα αυτά, βγάζαν άψογα τα άλογα στο δρόμο (εκτός άν είναι βρεγμένο).

God
08-11-05, 19:53
Εγω παντως ακομα αναρωτιεμαι γιατι η BMW ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να βγαζει 1600αρια μοτερ, κατι που θα επρεπε να ειχε σταματησει απο την Ε36 η Ε46 ( εφοσον δεν θελουν να τον εξελιξουν - και σωστα κανουν - παιρνοντας ως γνωμονα τον λογο κιλα/ιππο ο οποιος ειναι πολυ μικρος )


Γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν τους νοιαζει το 0-100...τους νοιαζει ενα καλοφτιαγμενο, οικονομικο αυτοκινητο χωρις μεγαλη καταναλωση και συντηρηση.

Δεν ειμαι απο δαυτους μια και ολη την ωρα πλακωμενος αλλα το δικο μου 316 μια χαρα παει για μενα (για την ωρα!). :bowdown:


Και απο την κοινωνικη-ευαισθητη πλευρα, ολη την ωρα πλακωμενος παω, φαντασου να ειχα και κανενα αυτοκινητο με πολλα αλογα...θα τραγουδαγαμε 'εεεεβαλε ο θεοοοος σημαδιιιιι....'!:banghead:



Οσο τα τα Civic, φοβερες επιδοσεις, τρομερο μπαμ, αλλα δεν ειναι του γουστου μου. Επισης δεν νομιζω οτι ειναι και ΤΟΣΟ τρομερα. Εχει ενας φιλος μου το καινουργιο Civic 1.6 Look Type-R με τα 115 αλογα, εχουμε ανοιξει και φυσικα με εφαγε, αλλα μεχρι και τελος 4ης ηταν 4-5 καροτσες μακρια, δεν χαθηκε. Με την ιδιο υπολογισμο εγω τρωω την kompressor! Επισης δεν θα το επαιρνα ποτε γιατι μεσα σε 7 μηνες που το εχει, εχει μπει 6-7 φορες συνεργειο με πολυ χοντρες ζημιες! (χαλασμενος κομπρεσσορας του AC, σπασιμο του αξονα του σασμαν ΔΥΟ φορες κτλ) Καλα που εχει και εγγυηση...

alexk
08-11-05, 20:01
Εχει ενας φιλος μου το καινουργιο Civic 1.6 Look Type-R με τα 115 αλογα, εχουμε ανοιξει και φυσικα με εφαγε, αλλα μεχρι και τελος 4ης ηταν 4-5 καροτσες μακρια, δεν χαθηκε. Με την ιδιο υπολογισμο εγω τρωω την kompressor!
Το civic vti έχει 160 άλογα και 0-100 σε 7.6. Το kompressor δύσκολα το τρως.

God
08-11-05, 20:02
Το civic vti έχει 160 άλογα και 0-100 σε 7.6. Το kompressor δύσκολα το τρως.


A ok, νομιζα οτι ειναι ιδιο με το 1.6 το απλο τοτε. :)

popolaros
08-11-05, 23:37
Φίλε popolaros, είχαμε το συγκεκριμμένο αυτοκίνητο σε 3θυρο (vti πάντα) και ο steve είχε sedan 1.6 esi και sedan 1.6 vti έχει τώρα. Το vti το οδηγούσε για πολύ καιρό ο αδερφός μου που είναι 2.03m. Δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα χώρου. Το αυτοκίνητο με μαμά αναρτήσεις έστριβε αρκετά καλά. Οι επιδόσεις του εκπληκτικές, καλή σταθερότητα και ευθυβολία. Το τιμόνι σχετικά ελαφρύ και όχι πολύ καλή πληροφόρηση (αλλά πόσα προσθιοκίνητα έχουν καλή αίσθηση τιμονιού???). Ένσταση τα φρένα που για εμένα είναι πολύ λίγα.

Το 1.6 esi του steve ήταν τέζα χαμηλωμένο και με ζάντες. Εκπληκτικό στρίψιμο σε αντίθεση με ότι πιστεύουν όλοι. Εγώ 1.90 και ο steve 1.87 χωρούσαμε μια χαρά.

Το 1.6 vti που έχει τώρα ο steve έχει πιο απλή ανάρτηση. Τίμιο στρίψιμο για αυτοκίνητο με νορμάλ ανάρτηση και εκπληκτικές επιδόσεις. Το τιμόνι έχει καλή πληροφόρηση (μπάρα θόλων από εργοστάσιο).

Και τα τρία αυτοκίνητα αυτά, βγάζαν άψογα τα άλογα στο δρόμο (εκτός άν είναι βρεγμένο).


αποψη σου και αποψη μου ........... μαλλον δεν εκπεμπουμε στο ιδιο μηκος κυματος ή μαλλον εχουμε διαφορετικα ερεθισματα πανω στο θεμα αυτοκινητο...
προσωπικα μετα απο αυτο που ειδα και οδηγησα κατεληξα στο συμπερασματα οτι ΠΟΤΕ δεν θα αγοραζα τετοιο αυτοκινητο......

God
08-11-05, 23:53
αποψη σου και αποψη μου ........... μαλλον δεν εκπεμπουμε στο ιδιο μηκος κυματος ή μαλλον εχουμε διαφορετικα ερεθισματα πανω στο θεμα αυτοκινητο...
προσωπικα μετα απο αυτο που ειδα και οδηγησα κατεληξα στο συμπερασματα οτι ΠΟΤΕ δεν θα αγοραζα τετοιο αυτοκινητο......


Βρε παιδια, το αυτοκινητο ειναι και θεμα γουστου. Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη και διαφορετικες αναγκες.


Το Civic του φιλου μου που περιεγραψα παραπανω το οδηγησα και εγω. Δεν μου εκανε αισθηση στο κιβωτιο ταχυτητων (που ειναι σαν πανω στο ταμπλο) το οποιο ειχε μεν μικρες διαδρομες αλλα 'χτυπουσε' και καθολου αισθηση στο τιμονι. Εχω μαθει σε πισωκινητα βαρια αυτοκινητα, και ποτε δεν ειχα δικο μου αυτοκινητο με υδραυλικο τιμονι, οποτε λογικο ειναι ενα τιμονι που δεν σου μεταδιδει καμια πληροφορια απο τον δρομο να μου φανει απαραδεκτο. Για εναν αλλον, το αμαξι μπορει να φανει τελειο και ενα πισωκινητο να του φανει για πεταμα!
Σε μεγαλες ταχυτητες δεν το ανοιξα να δω τι κανει φυσικα, μια βολτιτσα το πηρα. Επισης δεν μου αρεσε που χτυπουσε πολυ με την παραμικρη λακουβα.

Kostas Christ
09-11-05, 11:42
Τα 1800 κυβικα δεν πανε και εχω προσωπικη εμπειρια το θεμα ειναι οτι αν βελτιωθει και απο τα 163 αττια φτασει στα 240 με αναλογια κιλων/ιππων 5,7 δεν θα ειναι και το πιο ευκολο αυτοκινητο να τσαγιασεις. Α και μην ξεχνατε οτι οσοι περνουν μερσεντες τα παιρνουν για δειξουν οτι και καλα εχουν καλο και ακριβο αυτοκινητο χωρις να ενδιαφερονται για επιδοσεις και οδηγικη απολαυση και σας μιλαω ειλικρινα αν στο δικο μας δεν πεσουν τουλαχιστον 5-6 χιλιαρικα οδηγικη απολαυση δεν βλεπουμε

alexk
09-11-05, 11:49
Α και μην ξεχνατε οτι οσοι περνουν μερσεντες τα παιρνουν για δειξουν οτι και καλα εχουν καλο και ακριβο αυτοκινητο χωρις να ενδιαφερονται για επιδοσεις και οδηγικη απολαυση

Έχω πάντως ένα γείτονά μου, γύρω στα 22-24 ετών με ένα SL 55 AMG, Carlsson βελτιωμένο. Από ότι έχω δει στη Βουλιαγμένης, δεν το έχει για μούρη... Τι bmw τον περνάει?

God
09-11-05, 13:56
Έχω πάντως ένα γείτονά μου, γύρω στα 22-24 ετών με ένα SL 55 AMG, Carlsson βελτιωμένο. Από ότι έχω δει στη Βουλιαγμένης, δεν το έχει για μούρη... Τι bmw τον περνάει?


Αυτος μπαινει στην κατηγορια 'παρα πολυ μεγαλη τσεπη'. Κρινοντας απο την ηλικια, 'του μπαμπα' το πιθανοτερο. Δεν νομιζω να προλαβε να δουλεψε 2-3 χρονια και να εκανε εκατομυρια.


Αρκετες BMW, αλλα για αρχη ριξε ενα τηλ του Μ3Power να το συζητησουν το θεμα αν προκυψει...


Το ποιος περναει ποιον κανει τα αυτοκινητα βρε παιδια? Απο ποτε?

Fad3In
09-11-05, 14:17
Έχω πάντως ένα γείτονά μου, γύρω στα 22-24 ετών με ένα SL 55 AMG, Carlsson βελτιωμένο. Από ότι έχω δει στη Βουλιαγμένης, δεν το έχει για μούρη... Τι bmw τον περνάει?

Και τι σημαινει δηλαδη αυτο; :banghead:
Που ξερεις; Καποιος με αναλογα λεφτα και ενα
Μ5 νεο να του ριχνει μετα και απο βελτιωσεις! :p:
Ν.

alexk
09-11-05, 14:48
God> Κάποιος ανέφερε ότι οι ιδιοκτήτες MB τα παίρνουν για την μούρη και δεν ενδιαφέρονται για επιδόσεις και οδική συμπεριφορά. Καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Επίσης, δεν βλέπω να είναι κακό κάποιος να έχει χρήμματα από την οικογένειά του, ακόμη και για να μπορεί να πάρει ένα τόσο ακριβό αυτοκίνητο. Αυτό τον κάνει λιγότερο καλό ή άξιο άνθρωπο από εμάς δηλαδή???

Fad3In> Πάλι, ανέφερα αυτό το παράδειγμα γιατί κάποιος φίλος ανέφερε ότι τα Mercedes αγοράζονται αποκλειστικά και μόνο για επίδειξη και όχι για οδήγηση. Μ5 πάντως βελτιωμένο δεν έχω δει ακόμη...

Πάλι όμως γυρίσαμε την συζήτηση σε κόντρα bmw vs. mercedes και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας τρώει τόσο πολύ αυτό το θέμα. Αναφέραμε αρχικά μια κόντρα ενός honda με ένα mercedes και πάλι καταλήξαμε στο να πούμε ποιο είναι πιο γρήγορο και γιατί οι ιδιοκτήτες mercedes είναι ανάπηροι, χαζοί, άσχετοι οδηγοί κτλ.

Ώς εκ'τούτου, το thread κλείνει.

mixalhs
09-11-05, 14:56
Αlexk For you

God
09-11-05, 15:46
God> Κάποιος ανέφερε ότι οι ιδιοκτήτες MB τα παίρνουν για την μούρη και δεν ενδιαφέρονται για επιδόσεις και οδική συμπεριφορά. Καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Επίσης, δεν βλέπω να είναι κακό κάποιος να έχει χρήμματα από την οικογένειά του, ακόμη και για να μπορεί να πάρει ένα τόσο ακριβό αυτοκίνητο. Αυτό τον κάνει λιγότερο καλό ή άξιο άνθρωπο από εμάς δηλαδή???

Αυτο λεω και εγω. Το καθε αυτοκινητο ειναι διαφορετικο, ακομα και στην ιδια κατηγορια . Μην το κανουμε σαν τους τυπους που μου λεγανε οτι το Punto GT τρωει και την 740...λες και η 740 ειναι κανενα αμαξακι των 600 κιλων για να βγεις να πας λαικη!

Το δευτερο...θεμα ανθρωπου. Εγω ποτε δεν θα δεχομουν να παρω χρηματα απο τον πατερα μου για να παρω κατι, ειδικα τοσο ακριβο, ειδικοτερα την στιγμη που και το δικο του δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση. Δουλεψα, τοσα αντεξε η τσεπη μου, αυτο μπορεσα και πηρα. Ανετα μπορουσα να ζητησω να μου 'τσονταρουν' να παρω ενα Ε36 316 η ενα Ε30 318is, δεν το εκανα γιατι θελω οτι κανω να ειναι δικο μου και οχι με την πλατη του μπαμπα. Τωρα αν ο καθε πατερας του καθε 22χρονου με SL55 AMG θελει και νιωθει οτι ειναι καλο να παρει στον γιο του ενα αμαξι που κανει περισσοτερο απο τις ετησιες αποδοχες 5 μισθωτων μαζι ετσι απλα για δωρο γενεθλιων, προβλημα δικο του...αν ο γιος του μαθει ετσι θα μαθει να μην σεβεται το χρημα, και οταν δεν σεβεσαι το χρημα δεν σε σεβεται και αυτο.

Οπως ελεγε και ο παππους μου καποτε 'Οτι φτιαξαμε φτιαξαμε, η επομενη γενια ας τα χαρει γιατι η παραεπομενη θα τα πουλησει και θα τα φαει'.

Συγνωμη για το :offtopic:

Action Man
09-11-05, 15:58
Με λιγα λογια οποιος εχει καλο αυτοκινητο απο τα 20 ειναι μαλακισμενο καο κακομαθημενο???
Και αν ειναι το καλυτερο παιδι,εργατικος,τιμιος,μετριοφρων παλι θα τον κραξουμε???
Εγω ολα τα αυτοκινητα που ειχα(εκτος απο το πρωτο)ν τα εχω παρει μονος μου.....τι παει να πει αυτο???..οτι ειμαι καλο παιδι...ενω καποιος αλλος που δεν πληρωσε για να τα παρει...... ειναι καραγκιοζης??
Οι καλοι ανθρωποι αλλου φαινονται.......

mixalhs
09-11-05, 16:03
Εχεις απολυτο δικιο Action Man(δεν ξερω και το ονομα σου).
Οι γενικευσεις ειναι πολυ κακο πραγμα.
Α..υπαρχει και η ζηλια...μην την ξεχναμε..παντου φυτρωνει !!!

God
09-11-05, 16:27
Με λιγα λογια οποιος εχει καλο αυτοκινητο απο τα 20 ειναι μαλακισμενο καο κακομαθημενο???
Και αν ειναι το καλυτερο παιδι,εργατικος,τιμιος,μετριοφρων παλι θα τον κραξουμε???
Εγω ολα τα αυτοκινητα που ειχα(εκτος απο το πρωτο)ν τα εχω παρει μονος μου.....τι παει να πει αυτο???..οτι ειμαι καλο παιδι...ενω καποιος αλλος που δεν πληρωσε για να τα παρει...... ειναι καραγκιοζης??
Οι καλοι ανθρωποι αλλου φαινονται.......

Χαρακτηρισμους δεν εβαλα ουτε εναν εγω, εσυ τους λες. :nixweiss:

Απλα εγω πιστευω (αν και δεν φταινε τα παιδια αλλα οι γονεις!) οτι η πλειοψηφια που τρωει του μπαμπα (οσο περισσοτερα τοσο χειροτερο) ειναι κακομαθημενοι...στην καλυτερη περιπτωση. Οχι πως ειναι ολοι τους. Μπορει να ειναι και το καλυτερο παιδι. Γενικευσεις ποτε δεν ισχυουν. Οι δικες μου λιγες εμπειριες, καλες δεν ηταν παντως, σαν ανθρωποι δεν περνουσαν τις εξετασεις. :chair:

Επισης ειναι κατι που εγω δεν θα εκανα οπως ειπα. Οι αλλοι, δικο τους θεμα και προβλημα το τι κανουν! :hello:

Octane
09-11-05, 17:21
Ειναι η δευτερη φορα μεσα σ'αυτο το μηνα που θα αναφερω τη λεξη "κομπλεξ" στο site (+ δεν το ειχα κανει ποτε ως τωρα απο τοτε που ξεκινησε).Δυστυχως απ'οτι βλεπω υπαρχει τρελο εδω μεσα.

Το thread παντως εχει ξεσκιστει ηδη πολλες φορες σε αυτες τις τεσσερις σελιδες,οποτε θα προτεινα αν θελει καποιος απ'τους κομπλεξικους (να + η τριτη) ας ανοιξει ενα "περι λεφτων του μπαμπα κ.α.".

Ο "Alexk" + ο "Action Man" με καλυψαν πληρως.

Octane
09-11-05, 17:29
(καθαρα απο περιεργεια,χωρις ιχνος ειρωνειας.)

Φιλε δεν εχω δει ποτε (μα ΠΟΤΕ) να γραψεις κατι θετικο για ενα αυτοκινητο.

1)"Ποιο αυτοκινητο θα ηθελες να ειχες/θα επαιρνες?"
Εννοειται μια "λογικη" τιμη,ή μηπως δεν υπαρχει κανενα καλο με "λιγα" χρηματα? (Αν + πιστευω οτι + στα 80.000 ευρω παλι κατι δε θα ειναι καλο στο αυτοκινητο).

2)"Ποιο αυτοκινητο εχεις?" (Αν θεωρηθει αδιακριτη ερωτηση,δεν περιμενω απαντηση)

Υ.Γ.Να παρακαλεσω θερμα να μη σβηστει κανενα απ'τα posts μου.Δεν ειμαι σε κανενα απ'τα 2 περισσοτερο εκτος θεματος απο αλλους ουτε προσβαλλω κανεναν.Ευχαριστω.

Fad3In
09-11-05, 18:33
Fad3In> Πάλι, ανέφερα αυτό το παράδειγμα γιατί κάποιος φίλος ανέφερε ότι τα Mercedes αγοράζονται αποκλειστικά και μόνο για επίδειξη και όχι για οδήγηση. Μ5 πάντως βελτιωμένο δεν έχω δει ακόμη...


Nα πω την αληθεια μου; :nixweiss:
Αλεξ,για να απαντησω στην απορια σου εχω να πω οτι ουτε MERCEDES SL55 εχω δει πολλες βελτιωμενες,περα απο καποιες AMG που αγοραζονται φυσικα ετσι ευθυς εξαρχης μιας που η MERCEDES την εχει στην κατοχη της!
Απο κει και περα,ειτε το θες ειτε οχι,οι MERCEDES οπως και οι BMW αγοραζονται κατα κυριο λογο για το status που αντιπροσωπευουν και ΜΕΤΑ για ολα τ αλλα! Μα πως και διαφωνεις μ αυτο; :banghead:

Προσωπικα δεν εχω κανενα κομπλεξ με κανενα αυτοκινητο...
Στην τελικη μ εχουν περασει απο πανω και πλαγιως κι οπως θες ακομα και FIATακια και δε δινω δεκαρα![/I] :p:

Μ10 οδηγαω...δεν περιμενω θαυματα σε αντιθεση
με καποιους αλλους απ οτι φαινεται!
Ν.

alexk
09-11-05, 19:33
Φίλε Νικήτα, νομίζω ότι μιλάω σε ήρεμο τόνο και όχι με απολυτότητα, σε αντίθεση με εσένα. Για το ποιος είναι ο κύριος λόγος που αγοράζονται κάποια αυτοκίνητα, προσωπικά και από τη μικρή μου εμπειρία, διαφέρει από το status που αναφέρεις (και μόνο το status).

Από ότι βλέπω είμαι το πνεύμα αντιλογίας κάθε φορά και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό (να χαλάω την παρέα). Γι'αυτό, στο θέμα αυτοκινήτου και σε αυτόν εδώ τον ηλεκτρονικό χώρο έχω να κάνω αυτό το τελευταίο post, γι'αυτό που ανέφερες για τα θαύματα και μάλλον πηγαίνει για εμένα. Δεν περιμένω θαύματα, γιατί τα θαύματα έχουν βαλβίδες τιτανίου...

God
09-11-05, 20:21
Ειναι η δευτερη φορα μεσα σ'αυτο το μηνα που θα αναφερω τη λεξη "κομπλεξ" στο site (+ δεν το ειχα κανει ποτε ως τωρα απο τοτε που ξεκινησε).Δυστυχως απ'οτι βλεπω υπαρχει τρελο εδω μεσα.

Το thread παντως εχει ξεσκιστει ηδη πολλες φορες σε αυτες τις τεσσερις σελιδες,οποτε θα προτεινα αν θελει καποιος απ'τους κομπλεξικους (να + η τριτη) ας ανοιξει ενα "περι λεφτων του μπαμπα κ.α.".

Ο "Alexk" + ο "Action Man" με καλυψαν πληρως.


Φιλε Octane, δεν μου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι. Δεν μου αρεσει να μου βαζουν λογια στο στομα που δεν λεω, ειδικα οταν εγω δεν χαρακτηριζω κανεναν. Αυτοματως βρεθηκα να λεω 'μ@λ@κισμενα και κακομαθημενα' χωρις εγω να πω τιποτα τετοιο. Ισα ισα, εγω λεω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις, δεν φταινε τα παιδια αλλα οι γονεις τους που καταντανε ετσι, οσοι καταντανε. Επισης δεν μου αρεσει να με λενε 'κομπλεξικο' επειδη απλα εχω αλλη αποψη. Δεν ξερω τον ορισμο του κομπλεξικου, μπορεις να μου τον εξηγησεις αν εχεις την καλοσυνη? Γιατι εγω τουλαχιστον δεν βλαστημαω το ιδιο μου το αυτοκινητο σε οποιαδηποτε ευκαιρια, δεν με νοιαζει αν με τρωει στο δρομο μια κοπελια με ενα saxo και αν ο θεος μας εδωσε τα honda για να κανουμε καμια κοντρα (και να λυσουμε εμμεσως το προβλημα του υπερπληθυσμου), ουτε με νοιαζει αν ο γειτονας μου εχει SL55 tuned by mastrokostas αφου δεν εκλεψε τα δικα μου λεφτα για να την παρει...

Επισης δεν με νοιαζει αν η bmw ειναι πρωτα για μοστρα η δεν ξερω και εγω για τι αλλο...ειναι ενα αμαξι που με βολευει εμενα για αυτα που θελω εγω να κανω, δεν με νοιαζει το τι σκεφτονται και τι λενε οι υπολοιποι απο κει και περα. Οποιου δεν του αρεσει, ας μην το παρει. Δεν το πουλαω ετσι και αλλιως....αν καποιος δεν ειναι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο του, ας το δωσει πουθενα να μην το ταλαιπωρει κιολας.

Ελπιζω να 'καλυφθηκες' καλυτερα.


Πολλα νευρακια βλεπω εδω μεσα και δεν εχω ορεξη....παω για καφε. :yippee:

mixalhs
09-11-05, 20:32
Επισης δεν με νοιαζει αν η bmw ειναι πρωτα για μοστρα η δεν ξερω και εγω για τι αλλο...ειναι ενα αμαξι που με βολευει εμενα για αυτα που θελω εγω να κανω, δεν με νοιαζει το τι σκεφτονται και τι λενε οι υπολοιποι απο κει και περα. Οποιου δεν του αρεσει, ας μην το παρει. Δεν το πουλαω ετσι και αλλιως....αν καποιος δεν ειναι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο του, ας το δωσει πουθενα να μην το ταλαιπωρει κιολας.

Αυτο ακριβως ειναι η απαντηση που μπορει να δωσει ενας 20αρης που εχει ενα ΜΒ SL55!Σιγουρα Θα γελαει με ολα τα αλλα που λενε οτι βρηκε ετοιμα λεφτα κτλπ.

God
09-11-05, 21:30
Αυτο ακριβως ειναι η απαντηση που μπορει να δωσει ενας 20αρης που εχει ενα ΜΒ SL55!Σιγουρα Θα γελαει με ολα τα αλλα που λενε οτι βρηκε ετοιμα λεφτα κτλπ.


Να'σαι καλα βρε Μιχαλη, μια και το ειπα εγω πρωτα, τωρα νοιωθω σαν να εχω SL55. :hello: :yippee:

Octane
09-11-05, 21:54
Φιλε Octane, δεν μου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι. Δεν μου αρεσει να μου βαζουν λογια στο στομα που δεν λεω, ειδικα οταν εγω δεν χαρακτηριζω κανεναν. Αυτοματως βρεθηκα να λεω 'μαλακισμενα και κακομαθημενα' χωρις εγω να πω τιποτα τετοιο. Ισα ισα, εγω λεω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις, δεν φταινε τα παιδια αλλα οι γονεις τους που καταντανε ετσι, οσοι καταντανε. Επισης δεν μου αρεσει να με λενε 'κομπλεξικο' επειδη απλα εχω αλλη αποψη. Δεν ξερω τον ορισμο του κομπλεξικου, μπορεις να μου τον εξηγησεις αν εχεις την καλοσυνη? Γιατι εγω τουλαχιστον δεν βλαστημαω το ιδιο μου το αυτοκινητο σε οποιαδηποτε ευκαιρια, δεν με νοιαζει αν με τρωει στο δρομο μια κοπελια με ενα saxo και αν ο θεος μας εδωσε τα honda για να κανουμε καμια κοντρα (και να λυσουμε εμμεσως το προβλημα του υπερπληθυσμου), ουτε με νοιαζει αν ο γειτονας μου εχει SL55 tuned by mastrokostas αφου δεν εκλεψε τα δικα μου λεφτα για να την παρει...

Επισης δεν με νοιαζει αν η bmw ειναι πρωτα για μοστρα η δεν ξερω και εγω για τι αλλο...ειναι ενα αμαξι που με βολευει εμενα για αυτα που θελω εγω να κανω, δεν με νοιαζει το τι σκεφτονται και τι λενε οι υπολοιποι απο κει και περα. Οποιου δεν του αρεσει, ας μην το παρει. Δεν το πουλαω ετσι και αλλιως....αν καποιος δεν ειναι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο του, ας το δωσει πουθενα να μην το ταλαιπωρει κιολας.

Ελπιζω να 'καλυφθηκες' καλυτερα.


Πολλα νευρακια βλεπω εδω μεσα και δεν εχω ορεξη....παω για καφε. :yippee:
Φιλε "God" θα σου απαντησω συντομα,γιατι μολις γυρισα + ειμαι πτωμα.(Το κανω ομως γιατι βλεπω οτι εισαι "μεσα",ωστε να μην περιμενεις μεχρι αυριο :cheers: )

Λοιπον:

1)Μου λες οτι δε σου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι,αλλα εγω δεν ειπα πολλους.Μονο για καποιο κομπλεξ μιλησα.

2)Δε νομιζω οτι εβαλα λογια στο στομα καποιου.(ουτε στο δικο σου)

3)Για αυτο που λες για τους γονεις,μπορει να εχεις + δικιο (τουλαχιστον οσον αφορα την SL,παντως δεν ξερουμε πως ακριβως εγινε + προσωπικα δε με ενδιαφερει κιολας).
Στο κατω κατω ομως,ποιος εισαι εσυ,εγω ή οποιος αλλος,που θα κρινει τον καθενα!?!?
Τα'χει εκεινος?Ο πατερας του?Η θεια του?Η προγιαγια του? ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ .

4)Επισης θα σε παρακαλουσα να μη με ειρωνευεσαι (περι καλοσυνης).
Δυστυχως παραειμαι καλο παιδι + απο καλοσυνη ξεχυλιζω (οσοι με ξερουν μπορουν να το επιβεβαιωσουν).
Επειδη λοιπον διακρινω αυτη την ειρωνεια,επετρεψε μου να μη σου απαντησω + να σε παραπεμψω σε καποιο λεξικο,εγκυκλοπαιδεια ή ο,τι αλλο.

5)Αυτα περι βλασθημιας του αυτοκινητου,η κοπελα με το saxo,ο λογος που ο Θεος μας εδωσε τα Honda κλπ μονο ως σαλτσες μπορω να τα λαβω γιατι δε βλεπω που κολλανε.

6)Οσο για το ποιο αυτοκινητο βολευει τον καθενα μας,να'σαι σιγουρος οτι για μετακινηση θα καλυπτε το 99% απο ολους μας ενα Panda (+ μαλιστα το παλιο για να μην τιθεται θεμα μοστρας) + για το 1% που ταξιδευουν συχνα ισως να τους βολευε καλυτερα ενα Picanto (που παρεπιπτοντως αρεσει πολυ στην αδερφη μου).
Τωρα αν μου πεις οτι "εγω θελω πισωκινητο για να κανω αυτα που θελω",θα μπορουσες να παρεις ενα starlet πρωτης γενιας,ενα Lada ή εναν σκαραβαιο.
Δεν το εκανες ομως + ξερεις γιατι?Γιατι ετσι γουσταρεις!!Γιατι γουσταρεις bmw + ειναι ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ.
Ετσι λοιπον,οπως δε σε νοιαζει τι σκεφτονται + τι λενε οι υπολοιποι,ετσι δεν νοιαζει + τους υπολοιπους με τα "τερατα" + τα λεφτα του μπαμπα τι θα σκεφτεις + τι θα πεις εσυ,εγω + οποιος αλλος.

Ελπιζω να μην παρεξηγησεις τιποτα απ'οσα λεω,ειναι λιγο μ@λ@κι@ να τα λεμε με γραπτα μηνυματα + οχι απο κοντα που μπορεις να καταλαβεις πολυ πιο ευκολα το υφος μου + τον τροπο με τον οποιο τα λεω ολα αυτα.

Φιλικα,Πανος
:cheers:

God
09-11-05, 22:21
Φιλε "God" θα σου απαντησω συντομα,γιατι μολις γυρισα + ειμαι πτωμα.(Το κανω ομως γιατι βλεπω οτι εισαι "μεσα",ωστε να μην περιμενεις μεχρι αυριο :cheers: )

Λοιπον:

4)Επισης θα σε παρακαλουσα να μη με ειρωνευεσαι (περι καλοσυνης).
Δυστυχως παραειμαι καλο παιδι + απο καλοσυνη ξεχυλιζω (οσοι με ξερουν μπορουν να το επιβεβαιωσουν).
Επειδη λοιπον διακρινω αυτη την ειρωνεια,επετρεψε μου να μη σου απαντησω + να σε παραπεμψω σε καποιο λεξικο,εγκυκλοπαιδεια ή ο,τι αλλο.

Φιλικα,Πανος
:cheers:


Μονο για το (4) Πανο, να διευκρινησω οτι δεν ειρωνευομαι ουτε λεω 'εμμεσα' κατι, ΠΟΤΕ, εκτος και αν ΞΕΚΑΘΑΡΑ το γραφω ο ιδιος. Μιλαω παντα ισα και ντομπρα. Με την ιδια λογικη εξαλλου, εσυ με αποκαλεσες 'κομπλεξικο' ξεκαθαρα στο παραπανω post σου και τωρα μου λες οτι δεν μιλας για χαρακτηρισμους.

Τα υπολοιπα, οπως και στην δικη μου απαντηση, ειναι γενικα και αοριστα, οχι γενικευμενα στο προσωπο σου. Μην τα παιρνεις ολα μετροιτης.

Διατηρεις το δικαιωμα να μην απαντησεις, οπως και για ολες τις αλλες παραγραφους της απαντησης σου δεν θα απαντησω εγω. Ειναι απλα η γνωμη σου και δεν κρινω οτι χρειαζεσαι απαντηση...



Για το 6, αν θελεις την γνωμη μου...

Ηθελα ενα αυτοκινητο που να μην με προδιδει ποτε. Να μην βγαζει βλαβες ακομα και με χιλιαδες των χιλιαδων χιλιομετρα και πολυ ξεσκισμα στην πλατη του. Να εχει χαμηλη συντηρηση και αφθονα ανταλλακτικα αν συμβει κατι. Να ειμαι ανετος οσο γινεται μεσα του και εξω του (και να κανουμε και καμια πονηρια στο πισω καθισμα αμα λαχει, νεα παιδια ειμαστε). Να το φορτωνω 500 κιλα στο πορτ-μπαγκαζ και να βαζω 5 ατομα των 100 κιλων μεσα χωρις να σπασουν τα ακρομπαρα του. Να μην χτυπαει σε λακουβες κτλ. Να μην αφηνω πλατεια που να μην περασω απο πανω και πεζοδρομιο που να μην παρκαρω. Να εχει καλη αισθηση του τιμονιου και καλη παθητικη ασφαλεια, γιατι ο καλος οδηγος δεν ειναι ο μαγκας οδηγος αλλα αυτος που προσεχει τους ατζαμηδες. Και τελευταιο και κυριοτερο, να ξερω οτι θα σκασει ο αλλος πανω μου με 70 χλμ/ω και θα διαλυθει αυτος, οχι εγω. Γιατι κυκλοφορουν και πολλοι 'out-of-this-world'. Και πισωκινητο, γιατι ετσι εμαθα.

Απ'οτι καταλαβαινεις, εχω ενα αυτοκινητο που μονο καιει βενζινη (και απο αυτη λιγη), πολυ ανετο, δεν μασαει τα @@ του απο 'εμποδια' και οι 2 που επεσαν πανω μου καταφεραν απλα να μου το βαψουν ενω τα δικα τους πηγαν για αλλαγμα. Γιατι να εχω παραπονο απο το αυτοκινητο μου? Ερωτευμενος ειμαι μαζι της! :wub:


Επειδη οντως ειναι μ@λ@κι@ να τα λεμε με μυνηματα, πρεπει να κανονισουμε να παμε να τα πουμε απο κοντα, με μεζεδακι και μπυριτσα....:cheers:

Octane
09-11-05, 22:46
Μονο για το (4) Πανο, να διευκρινησω οτι δεν ειρωνευομαι ουτε λεω 'εμμεσα' κατι, ΠΟΤΕ, εκτος και αν ΞΕΚΑΘΑΡΑ το γραφω ο ιδιος. Μιλαω παντα ισα και ντομπρα. Με την ιδια λογικη εξαλλου, εσυ με αποκαλεσες 'κομπλεξικο' ξεκαθαρα στο παραπανω post σου και τωρα μου λες οτι δεν μιλας για χαρακτηρισμους.

Τα υπολοιπα, οπως και στην δικη μου απαντηση, ειναι γενικα και αοριστα, οχι γενικευμενα στο προσωπο σου. Μην τα παιρνεις ολα μετροιτης.

Διατηρεις το δικαιωμα να μην απαντησεις, οπως και για ολες τις αλλες παραγραφους της απαντησης σου δεν θα απαντησω εγω. Ειναι απλα η γνωμη σου και δεν κρινω οτι χρειαζεσαι απαντηση...



Για το 6, αν θελεις την γνωμη μου...

Ηθελα ενα αυτοκινητο που να μην με προδιδει ποτε. Να μην βγαζει βλαβες ακομα και με χιλιαδες των χιλιαδων χιλιομετρα και πολυ ξεσκισμα στην πλατη του. Να εχει χαμηλη συντηρηση και αφθονα ανταλλακτικα αν συμβει κατι. Να ειμαι ανετος οσο γινεται μεσα του και εξω του (και να κανουμε και καμια πονηρια στο πισω καθισμα αμα λαχει, νεα παιδια ειμαστε). Να το φορτωνω 500 κιλα στο πορτ-μπαγκαζ και να βαζω 5 ατομα των 100 κιλων μεσα χωρις να σπασουν τα ακρομπαρα του. Να μην χτυπαει σε λακουβες κτλ. Να μην αφηνω πλατεια που να μην περασω απο πανω και πεζοδρομιο που να μην παρκαρω. Να εχει καλη αισθηση του τιμονιου και καλη παθητικη ασφαλεια, γιατι ο καλος οδηγος δεν ειναι ο μαγκας οδηγος αλλα αυτος που προσεχει τους ατζαμηδες. Και τελευταιο και κυριοτερο, να ξερω οτι θα σκασει ο αλλος πανω μου με 70 χλμ/ω και θα διαλυθει αυτος, οχι εγω. Γιατι κυκλοφορουν και πολλοι 'out-of-this-world'. Και πισωκινητο, γιατι ετσι εμαθα.

Απ'οτι καταλαβαινεις, εχω ενα αυτοκινητο που μονο καιει βενζινη (και απο αυτη λιγη), πολυ ανετο, δεν μασαει τα @@ του απο 'εμποδια' και οι 2 που επεσαν πανω μου καταφεραν απλα να μου το βαψουν ενω τα δικα τους πηγαν για αλλαγμα. Γιατι να εχω παραπονο απο το αυτοκινητο μου? Ερωτευμενος ειμαι μαζι της! :wub:


Επειδη οντως ειναι μ@λ@κι@ να τα λεμε με μυνηματα, πρεπει να κανονισουμε να παμε να τα πουμε απο κοντα, με μεζεδακι και μπυριτσα....:cheers:

Κοιτα δεν καταλαβες καλα ή εγω δεν το ειπα σωστα.Το "κομπλεξικος" το ειπα + το παραδεχτηκα μαλιστα + στο προηγουμενο μηνυμα,δεν εκανα την "παπια".Αυτο που εννοουσα ηταν ο πληθυντικος που ειπες για τους χαρακτηρισμους.Εγω εναν ειπα ΜΟΝΟ.

Με τα υπολοιπα συμφωνω,εκτος απ'την παθητικη ασφαλεια.Δεν εχει να κανει με το ποσο καταστρεφεται (τη ζημια που παθαινει) ενα αυτοκινητο,αλλα το ποσο προστατευει τους επιβατες.Προσωπικα πιστευω οτι ενα τωρινο polo πχ ειναι πιο ασφαλες.(Αποψη μου βεβαια...)

Θα΄θελα πολυ να πηγαιναμε για μεζεδακι + μπυριτσα φιλε (το ονομα σου?)αλλα ειμαι εξωτερικο για σπουδες.Ισως τα Χριστουγεννα.
:cheers:

Καληνυχτα!

God
09-11-05, 23:18
Θα΄θελα πολυ να πηγαιναμε για μεζεδακι + μπυριτσα φιλε (το ονομα σου?)αλλα ειμαι εξωτερικο για σπουδες.Ισως τα Χριστουγεννα.


Καληνυχτα!

Ναι αυτο ειναι λιγο προβλημα...:ices_ange
Μανος εγω.


Για Polo δεν ξερω και ουσιαστικα δεν αμφιβαλλω κιολας μια και εχω την VW σε καλη υποληψη...παντως η A-Romeo 147 και το Nissan sunny 8?' δεν τα καταφεραν....το πρωτο πηγε για ολοκληρο μπρος τροπετο και το αλλο για πεταμα (πηραν κολωνες μπροστα). Εγω ουτε κουνηθηκα απο την θεση μου και τις δυο φορες και σχετικα μηδαμινες ζημιες στο αυτοκινητο, φαρνατζοδουλειες μονο. Πισω προφυλακτηρας,φαναρι,καπω και δεξι φτερο την μια (εσκασε πισω μου σε φαναρι) ενω αυτος αλλαξε κυριολεκτικα τροπετο. Η μηχανη του ειχε καρφωθει στη μεση στο ταμπλο. Αν πεσω εγω πανω σε ενα τετοιο τι θα γινει ηθελα να'ξερα? Την αλλη μια απο τα ιδια μπρος αριστερα ομως (πεταχτηκε γκαζωτος απο στοπ και τον εβαλα στην θεση του). Ουτε μετωπι δεν πηρε και του εβαλα ολο το μπρος αριστερο του αυτοκινητου του 4 δαχτυλα μεσα πηγαινοντας με 2ρα ρελαντι και 20-30 χλμ/ω....

Μωρε ειναι ψιλο-αρμα, απο εμπειρια....:whip: :nod:

ΥΓ, δεν πιστεψα ποτε οτι τα αμαξια πρεπει να τσαλακωνουν για να εχουν καλη παθητικη ασφαλεια...αν παρατσαλακωσουν, τσαλακωνεις και εσυ μαζι τους! Τουλαχιστον οσοι το κανουν σωστα, παει στο δι@λο, αλλα οι περισσοτεροι απλα τα κανουν παιχνιδια. Βλεπε κινεζικο SUV. :ices_ange

Action Man
10-11-05, 00:16
God-Mανο,και τα δικα μου λογια παρεξηγησες......
Κανουμε μια απλη φιλικη συζητηση,και απλα σου εξηγησα οτι δεν ειναι ωραιο να κρινουμε καποιον μικρο σε ηλικια απο το ακριβο οχημα που οδηγει....
Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι καβαλοκαλαμιοτες,αλλα υπαρχουν και σωστα ατομα...
...Ο γραπτος λογος φερνει παρεξηγησεις...μην το ξεχνατε αυτο:nod:
ΦΙΛΙΚΑ

Strax
10-11-05, 08:57
Αυτό το Thread έχει παρεκκλίνει πολύ, δεν προσφέρει πλεόν στη συζήτηση και για αυτό κλείνει.