PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρατζουνια σε ζαντα


AlexVag
28-04-11, 18:23
Παιδια πριν κατι μηνες που μας επιασαν τα χιονια την ωρα που ξεπαρκαρα το αμαξι ακουμπησα τη ζαντα στο πεζοδρομιο καθως δεν εχω μπλοκε και στο χιονι παει οπου θελει...η γρατζουνια ειναι αρκετα μικρη αλλα επειδη με εκνευριζει οταν τη βλεπω θελω να την εξαφανισω...η γρατζουνια εγινε στο σημειο της ζαντας που ειναι χρωμιο...δειτε το γκαραζ και θα καταλαβετε...υπαρχει καποια λυση που θα κοστισει λιγοτερο απο 350-400 ευρω που κανει η αλλαγη της? ειναι δυο γραμμουλες και δεν λεει να αλλαξω ολη τη ζαντα για αυτο

SerafeimS3
28-04-11, 20:06
Παιδια πριν κατι μηνες που μας επιασαν τα χιονια την ωρα που ξεπαρκαρα το αμαξι ακουμπησα τη ζαντα στο πεζοδρομιο καθως δεν εχω μπλοκε και στο χιονι παει οπου θελει...η γρατζουνια ειναι αρκετα μικρη αλλα επειδη με εκνευριζει οταν τη βλεπω θελω να την εξαφανισω...η γρατζουνια εγινε στο σημειο της ζαντας που ειναι χρωμιο...δειτε το γκαραζ και θα καταλαβετε...υπαρχει καποια λυση που θα κοστισει λιγοτερο απο 350-400 ευρω που κανει η αλλαγη της? ειναι δυο γραμμουλες και δεν λεει να αλλαξω ολη τη ζαντα για αυτο

εάν δεν έχει πάθει ζημιά η ζάντα δεν υπάρχει λόγος να την αντικαταστήσεις.μπορείς να την επισκευάσεις,με πολύ λιγότερα λεφτά από τι ανεφερες...με ένα καλό searching στο google βρίσκεις αρκετούς που κάνουν αυτή τη δουλεία....

P.S
29-04-11, 10:25
Φιλε μου δεν χρειαζεται να αλλαξεις την ζαντα σου για μια γρατζουνια...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να απευθυνθης στον Στεργιο ή στον Πετα και να στην επισκευασουν με πολυ χαμηλο κοστος και χωρις να φαινεται τιποτα μιας και ασχολουνται χρονια με το αντικειμενο.!!

HULK
29-04-11, 10:52
Αρκει να μην στην φανε γιατι ο δευτερος σε επισκευη ζαντας καταφερε να μου την φαει αρκετα και το καταλαβα οταν την εβαλα στο αμαξι και εχανε το λαστιχο αερα.Βρηκαμε μετα οτι δεν εφταιγε το λαστιχο αλλα η ζαντα και την πλακωσαμε στις κολλες κατι που δεν συνεβαινε πριν του τις παω.Θα σου προτεινα να την αφησεις ως εχει.

SerafeimS3
29-04-11, 11:20
Αρκει να μην στην φανε γιατι ο δευτερος σε επισκευη ζαντας καταφερε να μου την φαει αρκετα και το καταλαβα οταν την εβαλα στο αμαξι και εχανε το λαστιχο αερα.Βρηκαμε μετα οτι δεν εφταιγε το λαστιχο αλλα η ζαντα και την πλακωσαμε στις κολλες κατι που δεν συνεβαινε πριν του τις παω.Θα σου προτεινα να την αφησεις ως εχει.

Ακριβώς γιαυτό δε πρότεινα και γω το πέτα γιατι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

AlexVag
29-04-11, 12:04
Το θεμα ειναι οτι ειμαι απο Θεσσαλονικη και σπουδαζω ΛΑρισα οποτε μπορω να παω σε ενα απο αυτα τα δυο μερη...η chipsaway ξερετε αν ασχολουνται με ζαντες? δεν εχει στραβωσει απλα εχει 2 γρατζουνιες η μια διπλα στην αλλη...δηλαδη αν υπηρχε πινελκακι με βαφη χρωμιου θα το εκανα μονος μου...

kostastnt
29-04-11, 12:33
Βαφή χρωμίου έχω την εντύπωση ότι έχω δει στο praktiker.. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα "κάτσει" το χρώμα στην ζάντα και για πόσο καιρό αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις!

Κι εγώ ψάχνω Θεσσαλονική κανάν καλό ζαντά, να μου ισιώσει μια ζάντα να την έχω για ρεζέρβα..

SerafeimS3
29-04-11, 12:39
Το θεμα ειναι οτι ειμαι απο Θεσσαλονικη και σπουδαζω ΛΑρισα οποτε μπορω να παω σε ενα απο αυτα τα δυο μερη...η chipsaway ξερετε αν ασχολουνται με ζαντες? δεν εχει στραβωσει απλα εχει 2 γρατζουνιες η μια διπλα στην αλλη...δηλαδη αν υπηρχε πινελκακι με βαφη χρωμιου θα το εκανα μονος μου...

γνώμη μου είναι,καλύτερα να αφήσεις τις ερασιτεχνικές δουλειές και να πας σε κάτι πιο επαγγελματικό..
από το site της chipsaway υποστηρίζει ότι διορθώνει-επισκευάζει γρατζουνιές σε ζάντες..

http://www.chipsaway.gr/site/images/photos/ypiresies_banners/05.jpg

AlexVag
29-04-11, 12:47
θα παω στο chipsaway και στο paintbull να ρωτησω αλλιως παω πρακτικερ...χαχα...ρε παιδια μια γραμουλα ουτε ενος εκατοστου ειναι μην φανταστειτε τιποτα σπουδαιο...αν βρω χρωμα ειναι ετοιμο...

ThaNOS E46coupe
29-04-11, 14:58
πέρνα μιά βόλτα απ αυτόν. σίγουρα θα κάνεις σωστή δουλειά....http://www.car.gr/parts/view/1424659/

EVERGET
29-04-11, 17:59
Όχι στον πάντως στον Π.., και μένα έχανε ζάντα μετά από βαφή...οι άνθρωποι είναι η τσαπατσουλιά προσωποποιημένη!!! Και σε αντιμετωπίζουν σαν να σε πληρώνουν όχι σαν να πληρώνεις!!!

BILL VUZAS
29-04-11, 20:16
Διόρθωσα χθες τις δύο ζάντες που είχαν παρόμοιες γρατζουνιές.Δεν φαίνεται καμιά ατέλια.Λόγω του ότι έβαψα και άλλα μικροκτυπήματα δεν ξέρω ακριβές κόστος,νομίζω 50-70 ευρω η ζάντα.Στην οδό Λαγκαδά,απέναντι από το πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά.Δεν είναι τίποτα δύσκολο,ρουτίνα για αυτούς.

AlexVag
29-04-11, 21:53
Διόρθωσα χθες τις δύο ζάντες που είχαν παρόμοιες γρατζουνιές.Δεν φαίνεται καμιά ατέλια.Λόγω του ότι έβαψα και άλλα μικροκτυπήματα δεν ξέρω ακριβές κόστος,νομίζω 50-70 ευρω η ζάντα.Στην οδό Λαγκαδά,απέναντι από το πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά.Δεν είναι τίποτα δύσκολο,ρουτίνα για αυτούς.

ωπ φιλε μου για πες το ονομα του μαγαζιου...γιατι αυριο θα παω να παρω το αμαξι απο το συνεργειο και θα ειμαι εκει κοντα

DJ THEO
29-04-11, 22:46
Μακρια απο τον Π.....μου ισιωσε της ζαντες κ τις εφαγε τοσο πολυ ωστε εχαναν αερα...επισης επειδη η μια ειχε ενα σπασιμο μου την περασε βουρτσα μετα να μην φαινεται το κολλημα.Αναγκαστικα λοιπον μου τις περασε κ τις υπολοιπες(μιλαω για ζαντες μπραμπους στο σμαρτ) κ γυαλιζαν σαν να ειχαν γινει νικελ.Παω λοιπον να το πλυνω κ το νικελ θολωνει!!Με την βουρτσα λοιπον που τις περασε εφυγε το λουστρο απο τις ζαντες κ με τα καθαριστικα που βαζουν στα πληντυρια καθε φορα γινοταν κ χειροτερο.Επισης μου εκανε κ κατι σημαδακια σε μια που φυσικα το αρνηθηκε κ αυτο.ΔΕΝ ασχοληθηκα κ πολυ μαζι του,γτ το αμαξι ηταν leasing και καταφερα κ μου εβαλαν καινουριες καθως εχουν κ ενα τριχιλιαρο...Ουφ το ειπα κ ξελαφρωσα...αν κ λιγο οφφ τοπικ...