PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή χρώματος Jeep Wrangler


S38B38 Monsta
02-05-11, 19:42
Σήμερα ξεκινήσαμε ένα μεγάλο project που θα πάρει μερικές μέρες.

Την ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ενός ασημί Wrangler σε ΜΑΤ ΛΕΥΚΟ. Η διαδικασία θα γίνει με ειδική μεμβράνη χρώματος αυτοκινήτου (και όχι κάποια φθηνή επιγραφοποιείας).

Επιπλέον οι μεντεσέδες σε πόρτες / καπό / πίσω πόρτα θα βαφτούν ΜΑΤ ΜΑΥΡΟ με χρώμα και βερνίκι αυτοκινήτου. Το καπό θα αλλαχθεί με άλλο πιο 'άγριο' και θα ντυθεί κι αυτό ΜΑΤ ΛΕΥΚΟ.


Μερικές φωτό από το αυτοκίνητο όπως ήρθε σήμερα το πρωί και πως 'κατάντησε' μέχρι το μεσημέρι. Μέχρι και τα παράθυρα από τις πόρτες αφαιρέσανε τα μαστόρια προκειμένου να γίνει η καλύτερη δυνατή εγκατάσταση.


Θα έχω περισσότερες από αύριο, as things progress.


Thanks for looking!!!

SerafeimS3
02-05-11, 22:39
έτσι όπως τα περιγράφεις θα βγει κούκλα..να το χαρείς όσο δε πάει... ;)

fz21
02-05-11, 22:57
έτσι όπως τα περιγράφεις θα βγει κούκλα..να το χαρείς όσο δε πάει... ;)

+1

για τι κόστος μιλαμε περιπου η ολη διαδικασία ? ? ?

απο εγγυηση τι παιζει ?

S38B38 Monsta
04-05-11, 07:37
+1

για τι κόστος μιλαμε περιπου η ολη διαδικασία ? ? ?

απο εγγυηση τι παιζει ?


Το κόστος ποικίλει αναλόγως το όχημα (βαθμός δυσκολίας) και τα τ.μ. μεμβράνης που απαιτούνται για το wrapping.

Για τη ποιότητα της μεμβράνης εγγυάται η 3Μ. Όσο για την εγκατάσταση όπως μπορείς να δεις γίνεται ότι καλύτερο, ώστε να μην έχουμε προβλήματα από πλυσίματα ή τις υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι (shrinkage).

Ότι πληροφορία χρειάζεσαι στη διάθεσή σου.

S38B38 Monsta
04-05-11, 07:41
Προχωρήσαμε με τα ξηλώματα και η μεμβράνη είχε τη πρώτη στενή της επαφή με τη λαμαρίνα.

SerafeimS3
04-05-11, 09:59
+1

για τι κόστος μιλαμε περιπου η ολη διαδικασία ? ? ?

απο εγγυηση τι παιζει ?

από όσο γνωρίζω ξεκινάνε οι τιμές από 1200+ ανάλογα το αυτοκίνητο και το βαθμό δυσκολίας
από θέμα εγγύησης κάποιοι δίνουν 5 χρόνια..

ntinos
04-05-11, 15:35
Δεν θα το εκανα (τετοιο ξηλωμα) στο αυτοκινητο μου με τιποτα.

S38B38 Monsta
04-05-11, 20:00
από όσο γνωρίζω ξεκινάνε οι τιμές από 1200+ ανάλογα το αυτοκίνητο και το βαθμό δυσκολίας
από θέμα εγγύησης κάποιοι δίνουν 5 χρόνια..

Χαίρομαι που έθιξες το παραπάνω θέμα της εγγύησης. Χωρίς λοιπόν να θέλω να αποτρέψω κάποιον από το να 'ντύσει' το αυτοκίνητό του, θα πω ότι η μεμβράνη ΔΕΝ είναι για όλους. Και εξηγώ:

Οι μεμβράνες αυτοκινήτου βρίσκονται στην ελληνική αγορά και η ευρύτερη τοποθέτησή τους ξεκίνησε μόλις πριν ένα χρόνο και κάτι.

Οι εταιρείες που τις κατασκευάζουν και απ όσο γνωρίζω η 3Μ δεν δίνει κάποια γραπτή εγγύηση για την μεμβράνη, παρά μόνο στα ....λόγια.

Πως λοιπόν να δώσει κάποιος εφαρμοστής εγγύηση στον πελάτη του για την αντοχή του υλικού? Θα τον αποζημιώσει ο αντιπρόσωπος σε περίπτωση ζημιάς ? Δε νομίζω.

Για την αρτιότητα της εγκατάστασης, δεν το συζητώ καν, εννοείται ότι καλύπτεται από εγγύηση.

Όμως η αντοχή του υλικού είναι διαφορετικό θέμα. Πως να ξέρουμε πως θα συμπεριφερθεί η μεμβράνη μετά από 2-3-4-5 χρόνια, όταν ο ίδιος κατασκευαστής δεν στο υπογράφει? Ή για παράδειγμα, αν κάποιος απρόσεκτος σε πλυντήριο αυτοκινήτου την πυροβολήσει με τα 800bar από κοντά προσπαθώντας να βγάλει τα ενοχλητικά μυγάκια από τη μάσκα, θα της κάνει εγγυημένα ζημιά, όπως άλλωστε θα έκανε και στο κανονικό βερνίκι του αυτοκινήτου. Αν λοιπόν ο πελάτης έχει κάποια εγγύηση, θα απαιτήσει αντικατάσταση και άντε εσύ να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Έτσι γεννιόνται και άλλα ερωτήματα. Όπως, τι χρήση θα της κάνει ο ιδιοκτήτης? Θα πλένει το αμάξι σε αυτόματο πλυντήριο με βούρτσες? Ή στο χέρι με μαλακό σφουγγάρι? Θα κάθεται τ αμάξι στον ήλιο όλη τη μέρα όλο το καλοκαίρι? Ή σε σκιερό μέρος μέσα σε γκαράζ?

Φαντάζομαι λοιπόν ότι αντιλαμβάνεστε πως η .......εγγύηση δεν αποτελεί παρά μόνο ένα μαρκετινίστικο τρικ ώστε να μπει ο πελάτης στο μαγαζί.

Και ξανάρχομαι στην αρχική μου παράγραφο όπου ανέφερα ότι η μεμβράνη δεν είναι για όλους. Για να τη χαρούμε όσο το δυνατό περισσότερο, η μεμβράνη θέλει ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ και ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ. Ένα κατεβατό με το τι 'πρέπει' και τι 'δεν πρέπει' να κάνουμε. Όποιος είναι διατεθειμένος να τα τηρήσει, θα έχει μελλοντικά και τα καλύτερα αποτελέσματα. ;)

Dim77
04-05-11, 20:29
Έχω μια απορία. Η άδεια του αυτοκινήτου γράφει επάνω κάποιο χρώμα.
Τι γίνεται με αυτό το πράγμα? Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Φαντάζομαι ότι αν έχεις ένα μαύρο αυτοκίνητο και το ντύσεις με μαύρη μεμβράνη δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά από ασημί σε άσπρο ματ, μαύρο ματ κλπ, δεν υπάρχει θέμα?

S38B38 Monsta
04-05-11, 20:46
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με ένα παράβολο των 80 ευρώ έχεις τη καινούρια άδεια στα χέρια σου που θα αναγράφει το νέο πλέον χρώμα.

Dim77
04-05-11, 20:49
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με ένα παράβολο των 80 ευρώ έχεις τη καινούρια άδεια στα χέρια σου που θα αναγράφει το νέο πλέον χρώμα.

Ευχαριστώ.:cheers:
Είναι ενδιαφέρον πάντως και σε μερικά αυτοκίνητα που έχω δεί στο δρόμο φαίνεται ωραίο (όχι σε όλα όμως). (π.χ. το πιο ωραίο από όλα ήταν ένα Mercedes SL 55 AMG...ήταν όντως χάρμα οφθαλμών).

E36 RULES!!
04-05-11, 22:42
Mε το χρώμα του αυτοκινήτου τι γινεται? Απ'οτι εχω καταλαβει η μεμβράνη εχει μικρες μικρες τρυπουλες? (το DiNoc κατι τετοιο πρεπει να εχει)

Δεν εχω ιδέα, απλα απ'οτι έχω ακούσει το λέω, και θα με ενδιέφερε πολύ να μαθω την τεχνολογία της μεμβράνης απο καποιον γνώστη και επαγγελματία και οχι λογια του αερα ;)

Αν μετα απο χρόνια (αναφερομαι σε λογικό διαστημα, οχι να το αφησουμε πανω 10 χρονια π.χ. κατω απο τον ήλιο) την αφαιρέσουμε, θα έχει κάνει ζημιά στο βερνίκι, ή οπουδήποτε θα μπορεί να γίνει ζημιά?

S38B38 Monsta
05-05-11, 07:36
Mε το χρώμα του αυτοκινήτου τι γινεται? Απ'οτι εχω καταλαβει η μεμβράνη εχει μικρες μικρες τρυπουλες? (το DiNoc κατι τετοιο πρεπει να εχει)


Σωστά. Αυτό βοηθάει κάπως στην τοποθέτηση τον επαγγελματία εφαρμοστή.


Δεν εχω ιδέα, απλα απ'οτι έχω ακούσει το λέω, και θα με ενδιέφερε πολύ να μαθω την τεχνολογία της μεμβράνης απο καποιον γνώστη και επαγγελματία και οχι λογια του αερα ;)

Είμαι σίγουρος πως αν κάνεις ένα εκτενέστερο ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρεις αρκετές πληροφορίες.


Αν μετα απο χρόνια (αναφερομαι σε λογικό διαστημα, οχι να το αφησουμε πανω 10 χρονια π.χ. κατω απο τον ήλιο) την αφαιρέσουμε, θα έχει κάνει ζημιά στο βερνίκι, ή οπουδήποτε θα μπορεί να γίνει ζημιά?

Υπάρχουν ειδικά συντηρητικά μεμβράνης στο εμπόριο και όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ, είναι απαραίτητα ώστε να κρατήσουν τη μεμβράνη 'ζωντανή' και ελαστική για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σκέψου το όπως το κανονικό χρώμα του αυτοκινήτου. Τι θα κάνει αν μείνει κάποια χρόνια χωρίς καμία συντήρηση?

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου, αν έχει τοποθετηθεί από την αρχή μεμβράνη αυτοκινήτου και όχι επιγραφοποιείας (μερικοί τοποθετούν τη 2η για πολύ πιο οικονομική λύση), τότε δεν θα κάνει ζημιά στην αφαίρεσή της ΕΚΤΟΣ κι αν μιλάμε για εφαρμογή σε κακό-ξανά-βαμένες επιφάνειες, όπου εκεί, ναι, υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποια αποκόλληση.

6zylindermaniac
05-05-11, 10:18
:useless:!!!!!!!!!!

S38B38 Monsta
05-05-11, 12:40
Τραβηγμένη πριν λίγα λεπτά.

Tο γλυκό αρχίζει και δένει...






Thanks for looking :)

E36 RULES!!
05-05-11, 22:49
Σωστά. Αυτό βοηθάει κάπως στην τοποθέτηση τον επαγγελματία εφαρμοστή.




Είμαι σίγουρος πως αν κάνεις ένα εκτενέστερο ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρεις αρκετές πληροφορίες.




Υπάρχουν ειδικά συντηρητικά μεμβράνης στο εμπόριο και όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ, είναι απαραίτητα ώστε να κρατήσουν τη μεμβράνη 'ζωντανή' και ελαστική για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σκέψου το όπως το κανονικό χρώμα του αυτοκινήτου. Τι θα κάνει αν μείνει κάποια χρόνια χωρίς καμία συντήρηση?

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου, αν έχει τοποθετηθεί από την αρχή μεμβράνη αυτοκινήτου και όχι επιγραφοποιείας (μερικοί τοποθετούν τη 2η για πολύ πιο οικονομική λύση), τότε δεν θα κάνει ζημιά στην αφαίρεσή της ΕΚΤΟΣ κι αν μιλάμε για εφαρμογή σε κακό-ξανά-βαμένες επιφάνειες, όπου εκεί, ναι, υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποια αποκόλληση.

Με κάλυψες! Ευχαριστώ πολύ!!:dblthumb2

S38B38 Monsta
06-05-11, 14:50
Λίγο πριν το τέλος guyz... :yippee:

gnx
09-05-11, 14:28
Δείχνει πολύ ψαρωτικό Κώστα.

S38B38 Monsta
09-05-11, 20:41
Συγνώμη για τη καθυστέρηση, αυτές είναι και οι τελικές φωτό.

zaharias
09-05-11, 21:38
Οσο μπορω να καταλαβω απο τις φωτο ειναι φοβερο.. Φανταζομαι απο κοντα.. Μπραβο Κωστα.. :) Αλλα μια ωραια δουλιτσα..
(Μην ξεχνας να σβηνεις τις πινακιδες :D)

S38B38 Monsta
10-05-11, 07:38
Οσο μπορω να καταλαβω απο τις φωτο ειναι φοβερο.. Φανταζομαι απο κοντα.. Μπραβο Κωστα.. :) Αλλα μια ωραια δουλιτσα..
(Μην ξεχνας να σβηνεις τις πινακιδες :D)

Ευχαριστώ :)

'Οσο για τις πινακίδες, πάντα τις σβήνω, απλά ο συγκεκριμένος δεν έχει γενικά κανένα κόλλημα.