PDA

Επιστροφή στο Forum : 116i 2005


thanasis2008
06-05-11, 12:13
Kαλημερα σε ολους , θα ηθελα βοηθεια σχετικα με το κομπρεσερ του κλιματισμου αν γνωριζει καποιος μαγαζι με ανταλλακτικα γιατι στην bmw μου ειπαν 1500 ευρω. To αυτοκινητο ειναι 116i 7ος του 2005 .Ευχαριστω .

giannis 116
06-05-11, 12:42
Δυστυχως απο αντιπροσωπεια καπου εκει εισαι. Τον ειχα αλλαξει εγω πριν χρονια, περιπου το 2007-08 δε θυμαμαι ακριβως και εκανε τοτε μονο το ανταλλακτικο καινουριο 900€, βαλε εργατικα, φρεον, ΦΠΑ κλπ χρεωσεις αντιπροσωπειας θα σε παει γυρω στα 1200-1300 στανταρ!
Σου εσπασε η τροχαλια του συμπιεστη μηπως;..
Αν θες σου δινω στοιχεια καλου συνεργειου που εχει συμπιεστη ετοιμο για τετοιες περιπτωσεις, μαλιστα χτες μολις μου το συζηταγε αυτο! Δεν ειναι αντιπροσωπεια αλλα ειναι καλο εξειδικευμενο στα BMW και κανει καλες τιμες. Αν θες μ ενα πμ σου δινω στοιχεια και λεπτομερειες.
Αλλιως ψαξε και ρωτα για μεταχειρισμενα-ανακατασκευασμενα, υπαρχουν αρκετα στην αγορα και στο ιντερνετ και ειναι εξισου καλα με τα καινουρια.

thanasis2008
06-05-11, 12:48
Δυστυχως απο αντιπροσωπεια καπου εκει εισαι. Τον ειχα αλλαξει εγω πριν χρονια, περιπου το 2007-08 δε θυμαμαι ακριβως και εκανε τοτε μονο το ανταλλακτικο καινουριο 900€, βαλε εργατικα, φρεον, ΦΠΑ κλπ χρεωσεις αντιπροσωπειας θα σε παει γυρω στα 1200-1300 στανταρ!
Σου εσπασε η τροχαλια του συμπιεστη μηπως;..
Αν θες σου δινω στοιχεια καλου συνεργειου που εχει συμπιεστη ετοιμο για τετοιες περιπτωσεις, μαλιστα χτες μολις μου το συζηταγε αυτο! Δεν ειναι αντιπροσωπεια αλλα ειναι καλο εξειδικευμενο στα BMW και κανει καλες τιμες. Αν θες μ ενα πμ σου δινω στοιχεια και λεπτομερειες.
Αλλιως ψαξε και ρωτα για μεταχειρισμενα-ανακατασκευασμενα, υπαρχουν αρκετα στην αγορα και στο ιντερνετ και ειναι εξισου καλα με τα καινουρια.

Δεν εχει σπασει τροχαλια το κομπρεσερ εχει προβλημα μονο ,
στειλε μου π.μ το μαγαζι σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

giannis 116
06-05-11, 12:55
Εχεις πμ για συνεργειο, ελπιζω να βρεις ακρη φτηνα και καλα.

sdrala
09-05-11, 14:34
τι μου θύμησες τώρα.πονεμένη ιστορία. μου είχε χαλάσει και μένα και η φάση είναι ότι το είχα βγάλει από το συνεργείο την προηγούμενη μέρα.τους είχα πει ότι κάνει θόρυβο και μου είπαν άστο δεν έχεις πρόβλημα....την επόμενη μέρα έμεινα στην εθνική οδό στο Κιάτο και ήρθαν με φόρτωσαν από την Κόρινθο. 1000 ευρώ πήγε όλη η δουλειά. η φάση είναι ότι είναι μονίμως συνδεδεμένο στη μηχανή γιαυτό και χαλάει άσχετα αν χρησιμοποιείς air-condition και δυστυχώς δεν είναι το ίδιο με της E46 για να βρεις μεταχειρισμένο.
Βέβαια οι της BMW καταλάβαν το λάθος τους και το κομπρεσέρ που φοράω τώρα δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα εδώ και 4 χρόνια. δυστυχώς δε νομίζω να επισκευάζεται άρα ψάξου με κανένα μεταχειρισμένο όχι όμως πρώτης γενιάς που φορούσε το αυτοκίνητο μας γιατί είναι ελαττωματικά.

kostastnt
09-05-11, 14:46
Απότι βλέπω το κομπρεσσέρ έχει αλλάξει 4 κωδικούς... Τόσο βλάκες είναι στην bmw και το βγάλαν 3 φορές λάθος??

Εδώ φαίνεται αυτό που λέω: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UF11&mospid=48922&btnr=64_1430&hg=64&fg=50

giannis 116
09-05-11, 16:04
Εχει αλλαξει και προμηθευτη μαλιστα. Νομιζω τα αρχικα προβληματικα ηταν της Ισπανικης Valeo και τελευταια βαζει της Γιαπωνεζικης Denso.
Εμενα μου ειχε σπασει η τροχαλια. Ειχα κι εγω θορυβο σα μεταλλικο 'θροισμα' απ το μοτερ, μου ειχαν αλλαξει σχεδον ολα τα ρουλεμαν και τις τροχαλιες πλην αυτου που δεν αλλαζεται γιατι ειναι ενα σωμα με τον αξονα του συμπιεστη και στο τελος εσπασε και μ αφησε κι εμενα. Παντως ειχα διαβασει παλιοτερα, μπορει κι εδω δε θυμαμαι καλα, οτι ο Καρας στο Αργος επισκευαζει τετοιου ειδους βλαβες ενω ολοι οι αλλοι τα αλλαζουν.
Αλλα εδω ο φιλος μας δεν εχει θεμα με την τροχαλια αλλα με τον ιδιο το συμπιεστη, οποτε δυστυχως δε τη γλιτωνει την αλλαγη. Ελπιζω να βρει ακρη. Ανταλλακτικα μεταχειρω βρισκονται παντως.

ntinos
10-05-11, 11:50
Kαλημερα σε ολους , θα ηθελα βοηθεια σχετικα με το κομπρεσερ του κλιματισμου αν γνωριζει καποιος μαγαζι με ανταλλακτικα γιατι στην bmw μου ειπαν 1500 ευρω. To αυτοκινητο ειναι 116i 7ος του 2005 .Ευχαριστω .

Eιχα βρει εναν μεταχειρισμενο και μαζι με την εργασια εδωσα ενα 300αρι (περιπου)

Ψαξε να βρεις και εσυ μεταχειρισμενο, δεν αξιζει να δωσεις τοσα πολλα χρηματα για καινουργιο. (περιπου στο 1/5 με 1/6 απο οσο κοστιζει σημερα το αυτοκινητο σου αν το πουλησεις)

thanasis2008
10-05-11, 13:52
Καλησπερα και ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια , εχω βρει καποια και ειμαι στην διαδικασια του ελεγχου , περιπου στα 500 ευρω η τιμη απο μαγαζι που φερνει ανταλλακτικα απο γερμανια και 350 μεταχειρισμενο.

thanasis2008
10-05-11, 13:54
τι μου θύμησες τώρα.πονεμένη ιστορία. μου είχε χαλάσει και μένα και η φάση είναι ότι το είχα βγάλει από το συνεργείο την προηγούμενη μέρα.τους είχα πει ότι κάνει θόρυβο και μου είπαν άστο δεν έχεις πρόβλημα....την επόμενη μέρα έμεινα στην εθνική οδό στο Κιάτο και ήρθαν με φόρτωσαν από την Κόρινθο. 1000 ευρώ πήγε όλη η δουλειά. η φάση είναι ότι είναι μονίμως συνδεδεμένο στη μηχανή γιαυτό και χαλάει άσχετα αν χρησιμοποιείς air-condition και δυστυχώς δεν είναι το ίδιο με της E46 για να βρεις μεταχειρισμένο.
Βέβαια οι της BMW καταλάβαν το λάθος τους και το κομπρεσέρ που φοράω τώρα δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα εδώ και 4 χρόνια. δυστυχώς δε νομίζω να επισκευάζεται άρα ψάξου με κανένα μεταχειρισμένο όχι όμως πρώτης γενιάς που φορούσε το αυτοκίνητο μας γιατί είναι ελαττωματικά.
Ευχαριστω φιλε μου δεν το ηξερα για πρωτης κ δευτερης γενιας , πως το αναγνωριζω εχει καποιο κωδικο?

AvRiLtedy
11-05-11, 15:16
Φίλε εγώ πήρα απο Γερμανία και μου βγήκε μισή τιμή ακριβώς. Μέσα απο τη bmw της Γερμανίας, Στουτγκάρδη.

kostastnt
13-05-11, 15:51
Στο Link που έδωσα πιο πάνω φαίνονται όλοι οι κωδικοί..

Σε εμάς που δεν χάλασε υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να το συντηρούμε για να μην χαλάσει?

Κανά λάδωμα, κανά γρασάρισμα, κανά σφίξιμο?

rapid_fast
13-05-11, 16:08
Φίλε εγώ πήρα απο Γερμανία και μου βγήκε μισή τιμή ακριβώς. Μέσα απο τη bmw της Γερμανίας, Στουτγκάρδη.

Καμμία περίπτωση.
Ολοι με τον ίδιο τιμοκατάλογο παιζουν και χρεώνουν.

giannis 116
13-05-11, 17:07
Στο Link που έδωσα πιο πάνω φαίνονται όλοι οι κωδικοί..

Σε εμάς που δεν χάλασε υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να το συντηρούμε για να μην χαλάσει?

Κανά λάδωμα, κανά γρασάρισμα, κανά σφίξιμο?

Τιποτα απολυτως δε μπορεις να κανεις, τουλαχιστον απο αυτα που λες. Αυτα τα εξαρτηματα ειναι ετσι ωστε να μη χρειαζονται προληπτικη συντηρηση, ειναι δηλαδη εφ ορου ζωης maintenance free υποτιθεται. Το μονο που μπορεις να κανεις μια φορα το χρονο πριν απο καθε καλοκαιρι, να ελεγχεται το κυκλωμα του φρεον οτι δουλευει σωστα, βγαζει καλη ψυξη, ελεγχος της πιεσης του στο κυκλωμα κι αν απαιτειται συμπληρωση, τιποτα αλλο.
Καποιοι ανα καποια χρονια ή χιλιομετρα αλλαζουν προληπτικα το φρεον (μαζι και το λαδι του συμπιεστη). Για μενα εφ οσον βγαζει καλη ψυξη ισως μονο ενας ελεγχος πιεσης του κυκλωματος καθε ενα ή δυο χρονια.
Για μενα καλο θα ειναι ο μηχανικος ή κι εμεις μονοι μας μια στο τοσο να ακουμε και να βλεπουμε το μοτερ σε λειτουργια και αν παρατηρηθουν θορυβοι, κραδασμοι ή λειτουργια οχι νορμαλ στο λουρι και στις τροχαλιες να αλλαζονται οσα εξαρτηματα απαιτουν αντικατασταση για να προλαβουμε μια μεγαλυτερη ζημια.

kostastnt
14-05-11, 13:24
Σωθήκαμε πάλι με τις βλακείες της bmw :)

Ευτυχώς θορύβους δεν κάνει, οπότε απλά θα πάω να δω τι συμπίεση.. Αν και υγρό άλλαξα πέρυσι ή πρόπερσι και ήταν όλα κομπλέ...

giannis 116
14-05-11, 20:33
Σωθήκαμε πάλι με τις βλακείες της bmw :)

Ευτυχώς θορύβους δεν κάνει, οπότε απλά θα πάω να δω τι συμπίεση.. Αν και υγρό άλλαξα πέρυσι ή πρόπερσι και ήταν όλα κομπλέ...

Πιεση του κυκλωματος του φρεον, συμπιεση μετραμε στους κυλινδρους και ειναι αλλο πραγμα.

stamos ci
14-05-11, 23:12
αδερφε να σε ροτισο εβαλα στο δικο μου να μετρισο εαν βγαζει ικανοποιοτικα κρυο αερα και μου εδιξε το ρολογακι θερμοκρασιασ εκοβε στοθσ 8βαθμου και επερνε στουσ 10 το ειχα ριθμισι στο 16 σε σκια με τιν 3η πιεσι τοθ αερα 3 γραμουλεσ και ανακικλοσι του αερα ον ΕΙΝΑΙ καλι ι θερμοκρασια ι να παο να κοιταξο κανενα ΑC ευχαριστο

giannis 116
15-05-11, 07:40
αδερφε να σε ροτισο εβαλα στο δικο μου να μετρισο εαν βγαζει ικανοποιοτικα κρυο αερα και μου εδιξε το ρολογακι θερμοκρασιασ εκοβε στοθσ 8βαθμου και επερνε στουσ 10 το ειχα ριθμισι στο 16 σε σκια με τιν 3η πιεσι τοθ αερα 3 γραμουλεσ και ανακικλοσι του αερα ον ΕΙΝΑΙ καλι ι θερμοκρασια ι να παο να κοιταξο κανενα ΑC ευχαριστο

Στο συνεργειο τι σου ειπαν γι αυτο;

stamos ci
15-05-11, 17:41
απλα ροταο μιποσ το εχεισ μετρισι και εχεισ δει αλλη θερμοκρασια ευχαριστο

TAZ118!
15-05-11, 19:31
Κοιτα αυτα....

http://cgi.ebay.de/Klimakompressor-original-BMW-1-3-E81-E82-E87-E88-E90-/260780450047?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3cb7b9e0ff

http://cgi.ebay.de/Klimakompressor-original-BMW-1-3-E81-E87-E90-E91-E92-/250816055517?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3a65cd48dd

http://cgi.ebay.de/BMW-KLIMAKOMPRESSOR-E81-E87N-E88-E90-E91-E92-E93-NEU-/280675756487?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item41599429c7

http://cgi.ebay.de/4130367-Klimakompressor-BMW-1-E87-09-2004-116-i-/150593613422?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2310142e6e

kostastnt
16-05-11, 17:04
Πιεση του κυκλωματος του φρεον, συμπιεση μετραμε στους κυλινδρους και ειναι αλλο πραγμα.

Σωστός :) Σήμερα το τσέκαρα και δεν είχα ευτυχώς θορύβο!

Χτύπα ξύλο όμως και να πάθει κάτι με τα λίνκ του ebay παλεύται η κατάσταση :)