PDA

Επιστροφή στο Forum : software update


M535 E28
08-05-11, 13:29
διαβάζω στα ξένα φόρα για αναβάθμιση λογισμικού...υπάρχει τέτοια δυνατότητα από την bmw?
υπάρχει software update για τον εγκέφαλο του m54b30?

georgiou
08-05-11, 16:23
Υπάρχει όντως..

Εγώ ήθελα να κάνω update αλλά στην αντιπροσωπία μου είπανε ότι κατά τη διαδικασία ίσως να ζητήσει μια νέα μονάδα το αυτοκίνητο λόγω αλλαγής κωδικού απο την Bmw(πχ abs,dsc units etc.)
και να γίνει πολύς χαμός για το τίποτα που ίσως κοστίσει πολλά χρήματα..
Γίνεται με δικό σου ρίσκο και αν ας πούμε σου ζητήσει κάτι κατά την πορεία της εγκατάστασης δεν μπορεί να γυρίσει στην προηγούμενη version..

Δικιά σου η πίτα δικό σου και το μαχαίρι..

M535 E28
08-05-11, 16:51
περίεργο μου φαίνεται αυτό...η αναβάθμιση υποτίθεται είναι για να βελτιώνει όχι για να κάνει το λογισμικό ασύμβατο με τα περιφερειακά

MZ3
09-05-11, 13:48
δικαιολογιες για να μην ασχολιουνται..
αυτα μονο Ελλαδα..

Fanatic
09-05-11, 13:51
Υπαρχει μια εκφραση που ακουω παρα πολυ συχνα οσον αφορα τα update σε ολα τα συστηματα...if it works ok don't mess with it....

Driftakos
09-05-11, 13:56
Υπαρχει μια εκφραση που ακουω παρα πολυ συχνα οσον αφορα τα update σε ολα τα συστηματα...if it works ok don't mess with it....

ω..ναι..ακριβως

BMW Power
09-05-11, 14:01
Διαφωνώ 100%

Όλα τα updates ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται, και σε όλους στους εγκεφάλους.

Λύνουν πολλά θέματα που μπορεί να μην έχεις καν πάρει είδηση.

MZ3
09-05-11, 14:04
και μαλιστα το λενε και οι Εγγλεζοι..
παντως η καθε εταιρια κανει τα απντειτ για να ειναι πιο αποδοτικοι και οικονομικοι και οικολογικη η κηνητηρες οσο μηλαμε για εγγεφαλο μηχανης
και διορθονουν και διαφορα bags η πιο αμεσες λειτουργιες σε αλλα εγγεφαλακια

στο εξωτερικο υπαρχουν καπιοι (γιατι καπιοι και οχι ολοι? :p) που με το nsc κανουν μονοι τους τα update απλα τρωει πολη ωρα με τα αφτερ μαρκετ καλοδιοα και χρειαζεται να ειναι και στην μπρηζα το αυτοκηνητο για να μην χανει το ρευμα κ.τ.λ κ.τ.λ
απλα πιος εδω (bmw) χωρης να εχει θεμα με εγγεφαλο θα σου κανει update οταν θα χρειαστει χειρουργικες κινησεις και 4-5 ωρες για να γινει το update?

M535 E28
09-05-11, 15:24
σίγουρα κάποιο συνεργείο θα υπάρχει να το κάνει
έχει κάνει κάποιος από εδώ;
λίγο αν μου βελτιώσει την απόκριση του ηλεκτρόγκαζου θα είμαι ευχαριστημένος

BMW Power
09-05-11, 15:31
Κανονικά υποχρεούνται όλες οι αντιπροσωπίες να κάνουν update τους εγκεφάλους αλλά δυστυχώς δεν το κάνουν εκτός και αν ζητηθεί. Και πάλι βέβαια μπορεί να σου πουν "ναι το κάναμε" και να μην έχουν κάνει τίποτε.