PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραέριο σε BMW X3 2007 2.0i


cptbabis
09-05-11, 12:31
Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.

bimmer-corfu
10-05-11, 18:14
ευχαριστούμε, χρήσιμο post γιατί το Χ3 καίει αρκετά και πολλά παιδία θα ήθελαν κάτι να κάνουν γι' αυτό

GIANNISKW
14-05-11, 07:22
Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.
εχω βαλει και εγω σε ασσο Ν46Β20Β 5ης γενιας φιλε μου
γιατι καιει βενζινη κατω απο 1900?
ποσα χλμ εχεις κανει με το συστημα?
ειδες μειωση αποδοσης τελικες ρεπριζ?
ποιο συστημα εβαλες?

God
14-05-11, 13:41
Και εμένα μου φαίνεται περίεργο που καίει βενζίνη κάτω από τις 1900RPM. Δεν βλέπω για πιο λόγο θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, ούτε γνωρίζω σύστημα με έγκριση στην Ελλάδα που να το κάνει. Εδώ εμένα που είναι πολύ παλιότερο και απλώς δουλεύει παίρνοντας το σήμα ψεκασμού του μαμά εγκεφάλου, ο οποίος επίσης προσαρμόζεται μόνος του!

rapid_fast
14-05-11, 19:25
Δεν βλέπω για πιο λόγο θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, ούτε γνωρίζω σύστημα με έγκριση στην Ελλάδα που να το κάνει. Εδώ εμένα που είναι πολύ παλιότερο και απλώς δουλεύει παίρνοντας το σήμα ψεκασμού του μαμά εγκεφάλου, ο οποίος επίσης προσαρμόζεται μόνος του!

Ολα το κάνουν.. Ο λόγος, η έλειψη υποπίεσης στην εισαγωγή, και η παρουσία αντλίας
μεταβλητής υποπίεσης.

DiMiTrIs_
14-05-11, 21:41
δηλαδη στο ρελαντι καιει συνεχεια βενζινη?βλακεια

God
14-05-11, 21:52
Ολα το κάνουν.. Ο λόγος, η έλειψη υποπίεσης στην εισαγωγή, και η παρουσία αντλίας
μεταβλητής υποπίεσης.

Σίγουρα μπορούν να το κάνουν όλα (ή τα περισσότερα) εάν προγραμματισθούν, αφού τα περισσότερα έχουν δυνατότητα να προγραμματίσεις φάσμα στροφών, αλλά ψεκάζουν ΜΟΝΟ βενζίνη. Μπορεί να παρανόησα όπως το διάβασα, ο άνθρωπος είπε "και βενζίνη", 2 καύσιμα ταυτόχρονα είναι που δεν ψεκάζει κανένα (με έγκριση). Θεωρώντας ότι μιλάμε για βενζίνη και μόνο, το θέμα είναι το γιατί στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο χρειαζόταν να γίνει. Έχω ξαναδεί valvetronic κινητήρα με LPG και δούλευε σε όλο το φάσμα χωρίς προβλήματα, χωρίς να γνωρίζω τι κιτ είχε περαστεί όμως. Θεωρώ πως είναι απλό να βάλεις εγκέφαλο που να διαβάζει τους χρόνους ψεκασμού από το OBD και να ψεκάζει ότι του λέει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου χωρίς να χρειάζεσαι την υποπίεση της εισαγωγής για κάτι. Υπάρχουν συστήματα που δεν χρειάζονται να διαβάζουν υποπίεση από την εισαγωγή για να ρυθμιστούν.

cptbabis
16-05-11, 12:13
Αναφέρω ότι καίει και βενζίνη.Αυτό το παρατήρησα από το panel που έχει τα λαμπάκια ενναλαγής καυσίμου και της ποσότητας της δεξαμενής.Οταν είμαι σε φανάρι η πάει το αυτοκίνητο κάτω από 1800-1700 στροφές ανάβουν τα λαμπάκια και του υγραεριου και τής βενζίνης και της ποσότητας της δεξαμενής.Πιθανώς να ψεκάζει μόνον βενζίνα και τα υπόλοιπα να σημαίνουν ότι το σύστημα είναι σε ετοιμότητα.Τα ίδια ανάβουν και τα πρωινά την ώρα που γίνεται η εναλλαγή σε αέριο για 3-5'' περίπου και μετά μένουν αναμμένα μόνον του υγραερίου και της ποσότητας καυσίμου.
Το παρατήρησα γιατί κάποιες μέρες με βροχή-απεργίες κ.α που είχε τρελλή κίνηση σε συγκεκριμένη καθημερινή διαδρομή έβαζα περισσότερη βενζίνη ανά 2-3 γεμίσματα αερίου και συγρόνως έβλεπα και τον υπολογιστή ταξιδίου να μου κατεβάζει τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.
Οταν το είδα ρώτησα στο συνεργείο μετατροπής και μου είπαν ότι τα valvetronic για να δουλεύουν ομαλά στίς στροφές κοντά στο ρελαντί καίνε και βενζίνη.
Προχθές ρώτησα και κάποιον με X5 και μου είπε και αυτός ότι πιθανόν να του καιει και βενζίνη γιατί βάζει περίπου 30e κάθε 500-600 χιλιόμετρα όταν κάνει χιλιόμετρα σε κίνηση,δεν το βλέπει όμως διότι στο panel έχει μόνον λαμπάκια για ποσότητα καυσίμου.
Σχετικά με μείωση απόδοσης σε ρεπρίζ δεν βλέπω η τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω καμμιά διαφορά.

cptbabis
16-05-11, 12:30
IMG 646 Η δεξαμενή
IMG 635 Το panel με αέριο και βενζίνη (κίνηση-φανάρια και εναλλαγή καυσίμου 3-5'').
IMG 638 Το panel μόνον με αέριο.

GIANNISKW
30-10-11, 10:06
IMG 646 Η δεξαμενή
IMG 635 Το panel με αέριο και βενζίνη (κίνηση-φανάρια και εναλλαγή καυσίμου 3-5'').
IMG 638 Το panel μόνον με αέριο.

στον κοφτη αναβει λαμπακι μηχανης.
γενικα ειχες θεματα με λαμπακι μηχανης ρεταρισματα..?

cptbabis
21-11-11, 14:06
στον κοφτη αναβει λαμπακι μηχανης.
γενικα ειχες θεματα με λαμπακι μηχανης ρεταρισματα..?

Οχι δεν έχω κανένα πρόβλημα, αυτές τίς ημέρες κλείνω ένα χρόνο και έχω κάνει 29000 χιλίομετρα.Ουτε λαμπάκια , ούτε ηχους εξάτμισης - μηχανής.Σχετικά με τόν κόφτη δεν ξέρω...μια δυο φορές που έχω πάει εκεί δεν το παρατήρησα.

danos
05-03-12, 21:30
Ολα το κάνουν.. Ο λόγος, η έλειψη υποπίεσης στην εισαγωγή, και η παρουσία αντλίας
μεταβλητής υποπίεσης.

Όχι, στο prins Vsi σε όλες τις στροφές δουλεύει υγραεριο άνετα τσεκαρισμενο απο μένα σε valvetronic 2.0 Χ1

pomolo
06-05-12, 18:11
IMG 646 Η δεξαμενή
IMG 635 Το panel με αέριο και βενζίνη (κίνηση-φανάρια και εναλλαγή καυσίμου 3-5'').
IMG 638 Το panel μόνον με αέριο.

καλησπέρα!

επειδή η δεξαμενή δεν είναι εμφανής στη φωτογραφία, να υποθέσω ότι έχει μπει στη θέση της ρεζέρβας? αν ναι, πώς ακριβώς έγινε? τί έκανες με τη μπαταρία και τα εργαλεία? τί χωρητικότητα έχει?

rapid_fast
06-05-12, 18:27
Όχι, στο prins Vsi σε όλες τις στροφές δουλεύει υγραεριο άνετα τσεκαρισμενο απο μένα σε valvetronic 2.0 Χ1

Και απο εμένα τσεκαρισμένο οτι καίς βενζίνη.
Και ακόμα μια φορά, είναι όπως τα λέω..
Τελευταία σελίδα, τελευταία γραμμή στο PDF

jim_pas
13-05-12, 16:19
έγω πάντως σε 2ο αυτοκίνητο που έχουμε (jeep με αμερικάνικο σύστημα υγραερίου 5ης γενιάς) έχω παρατηρήσει ότι βενζίνη καταναλώνει μόνο όταν παίρνει μπροστά και μετά πουθενά.

pomolo
13-05-12, 23:31
τελικά προχώρησα στην εγκατάσταση LPG την Παρασκευή- Σάββατο που μας πέρασε.

Μόλις έχω την ευκαιρία, θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες.

danos
15-05-12, 23:36
Και απο εμένα τσεκαρισμένο οτι καίς βενζίνη.
Και ακόμα μια φορά, είναι όπως τα λέω..
Τελευταία σελίδα, τελευταία γραμμή στο PDF

Τελικά φίλε μου έχω δίκιο η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας ..:bs:.. δεν καις βενζίνη πλην των 30 δευτερόλεπτων μέχρι να παει η θερμοκρασία νερου στους 40 βαθμούς ...

Σε αυτα που καις βενζίνη ταυτόχρονα ειναι τα άμεσου ψεκασμου η αλλιώς direct injection όπου η βενζίνη θεωρείται απαραίτητη σε ποσοστο 3-10 % tsi tfsi κτλ

Το δικο μου δεν καίει γραμμάριο βενζίνης όταν γυρίσει και με 27 ευρω η 30 λιτρα υγραεριου έχω κάπου 230-250 χιλιόμετρα στη πόλη !!

danos
15-05-12, 23:38
καλησπέρα!

επειδή η δεξαμενή δεν είναι εμφανής στη φωτογραφία, να υποθέσω ότι έχει μπει στη θέση της ρεζέρβας? αν ναι, πώς ακριβώς έγινε? τί έκανες με τη μπαταρία και τα εργαλεία? τί χωρητικότητα έχει?

Κυλινδρο η ρεζέρβας ειναι ;

danos
15-05-12, 23:42
τελικά προχώρησα στην εγκατάσταση LPG την Παρασκευή- Σάββατο που μας πέρασε.

Μόλις έχω την ευκαιρία, θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες.

Τι σύστημα έβαλες ; Πως παίζει με το valetronic ? σήμερα έμαθα για το νεο prins silver line 2.0 για μέχρι 180 άλογα στα 1300 ευρω και μπεκ prins by keihin www.qgas.gr εγω έδωσα 1400 + 300 το valve care

kplc16
16-05-12, 06:36
σε ενα almera εχω βαλει ενα brc. κατα τα λεγομενα του μηχανικου καιει βενζινη στην εκινιση μεχρι να ερθει σε μια θερμοκρασια το αυτοκινητο κι οταν ειναι ''αυξημενα'' τα φορτια ψεκαζει και μια ποσοτητα βενζινης. Τωρα τι εννοει αυξημενα φορτια δεν εχω καταλαβει.Εννοει υψηλο ρυθμο περιστροφης η ρελαντι;
Παντως η καταναλωση ειναι αυξημενη κατα 1,5 λτ στο lpg σε σχεση με τη βενζινη στο ταξιδι ανα 100χλμ.Για πολη δε εχω να πω κατι.
Ο δεικτης της βενζινης μου δειχνει οτι το αμαξι ρουφαει βενζινη και οταν δεν ειναι παγωμενο.

120ihatch
16-05-12, 07:15
:thumbsdow
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΤΕ. ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΤΣΙ

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ? :nixweiss:

rapid_fast
16-05-12, 09:04
Τελικά φίλε μου έχω δίκιο η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας ..:bs:.. δεν καις βενζίνη πλην των 30 δευτερόλεπτων μέχρι να παει η θερμοκρασία νερου στους 40 βαθμούς ...

Σε αυτα που καις βενζίνη ταυτόχρονα ειναι τα άμεσου ψεκασμου η αλλιώς direct injection όπου η βενζίνη θεωρείται απαραίτητη σε ποσοστο 3-10 % tsi tfsi κτλ

Το δικο μου δεν καίει γραμμάριο βενζίνης όταν γυρίσει και με 27 ευρω η 30 λιτρα υγραεριου έχω κάπου 230-250 χιλιόμετρα στη πόλη !!
Και λίγα λές για την ημιμάθεια..
Δεν είπα πουθενά οτι καίς ταυτόχρονα βενζίνη, (ούτε δέχομαι πως στα οχήματα άμεσου ψεκασμού χρειάζεται να ψεκάζει βενζίνη ταυτόχρονα με αέριο. Mονο στο πετρέλαιο γίνεται ταυτόχρονος ψεκασμός αερίου και πετρελαίου.)
Είπα, και εξακολουθώ να λέω, ότι στο ρελαντί, δεν έχεις υποπίεση στα valvetronic,
οπότε ψεκάζεις ΜΟΝΟ βενζίνη.. Οταν ανεβούν οι στροφές, και η αντλία δημιουργήσει
υποπίεση, μπορείς να ψεκάσεις αέριο. Μέχρι τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
Είπα ακόμα, και εξακολουθώ να λέω, ότι σε ψηλές στροφές με μεγάλα φορτία, δεν καις
υγραέριο, αλλά βενζίνη.. Διαφορετικά, έχεις πτώση απόδοσης απο ατροφία.
Αν θές 500κε αέρα και 40κε ψεκασμού σε υγρό για μία καύση (δηλαδή 540κε), χρειάζεσαι 500κε αέρα, και 160κε αερίου για μία καυση (δηλαδή 660κε).
Ο θάλαμος είναι 540κε εσύ θές να βάλεις 660, δεν χωράνε, άρα ατροφία, ή στραγγαλισμός,
άρα πτώση απόδοσης κλπ κλπ. (το λέω απλά και χοντρικά για να γίνει κατανοητό απο
τον μέσο αναγνώστη)
Το δικό σου λές, δεν καίει γραμμάριο βενζίνης.
Εγώ λέω καίει, και πολλά.. (εγώ έχω άδικο με τα λεγόμενα σου, σεβαστό)
Δείξε μου λοιπόν με ποιόν τρόπο το μετράς.
Και εγώ θα σου βάλω μετά φωτογραφία απο το bexprins....

giannis 116
16-05-12, 13:31
τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF......

Και τοτε αμα αναφλεγοταν θα εμοιαζε τ αμαξι με δρακο που ξεφυσαει φωτιες πριν γινει παραναλωμα! :rofl2:

pomolo
16-05-12, 15:12
Τι σύστημα έβαλες ; Πως παίζει με το valetronic ? σήμερα έμαθα για το νεο prins silver line 2.0 για μέχρι 180 άλογα στα 1300 ευρω και μπεκ prins by keihin www.qgas.gr εγω έδωσα 1400 + 300 το valve care

επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες::

Το αυτοκίνητό μου είναι 1 BMW X3 2.0i, μοντέλο 2008 με 80.000 χλμ.

Τοποθέτησα το σύστημα της LANDI RENZO (odb). Δεν απαιτήθηκε κάτι εξαιρετικό ή διαφορετικό στην εγκατάσταση, ώστε να ρυθμίζει το valvetronic, καθώς το LANDI RENZO το κάνει μέσω του εγκεφάλου (απ' ότι έχω καταλάβει... συγχωρήστε μου την έλλειψη τεχνικών γνώσεων, άλλα αν κάποιος χρειάζεται μια πιο εξειδικευμένη πληροφορία, μου θέτει το ερώτημα και το μεταφέρω, ώστε να του δώσω την ακριβή απάντηση). Τα σωληνάκια είναι FARO.

Η δεξαμενή τοποθετήθηκε στη θέση της ρεζέρβας, ΧΩΡΙΣ επέμβαση στο σασί- λαμαρίνες ή στο χώρο μπαταρίας. Ήμουν κάθετος σε αυτά τα 2, καθώς και το χώρο αποσκευών χρειάζομαι λόγω καροτσιών και 3 τέκνων και να μπλέξω με κοπές ΔΕΝ ήθελα.

Η βαλβίδα πλήρωσης καυσίμου τοποθετήθηκε στον προφυλακτήρα, αλλά σε ΜΗ εμφανές σημείο: δλδ αριστερά και από κάτω. θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φωτό κάποια στιγμή για να είναι εμφανής. (εκ των υστέρων πρόσεξα ότι στη φωτό IMG_0379) φαίνεται στη δεξιά πλευρά του προφυλακτήρα- από κάτω).

Η τοποθέτηση του δείκτη καυσίμου- λειτουργίας (μπουτόν/ λαμπάκια) προτίμησα να το βάλω δίπλα στα κουμπιά του κλιματισμού, καθώς (α) πρόκειται για φθηνό πλαστικό, (β) είναι εύκολα ορατό, (γ) δεν ήθελα να τρυπήσω τα πλαστικά του ταμπλώ κάπου, (δ) στο σημείο που είναι η ένδειξη πίεσης ελαστικών και το hill descent, δεν μπορούσαμε να τρυπήσουμε καθώς υπήρχε η fix πλακέτα που σε μένα έχει και το parctronic.

Κατά την εκκίνηση της μίζας παρατήρησα ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη βενζίνη, ενώ στη συνέχεια αποκλειστικά και μόνον αέριο. Από τα πρώτα χιλιόμετρα που έχω κάνει, θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι η ίδια με τη βενζίνη σε αντίστοιχες διαδρομές, ενδεχομένως και κάτι τις μικρότερη: θα επανέλθω όταν θα έχω κάνει τα πρώτα 1.000 χλμ. Σημ: Καμία διαφορά ως προς τις επιδόσεις.

Η εγκατάσταση έγινε από την eco-gas στη Θεσσαλονίκη. Η τιμή που πήρα ήταν μακράν φθηνότερη απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει εδώ, μάλλον λόγω της σύστασης που μου έγινε.

Foto Gallery από την εγκατάσταση (http://gallery.me.com/sioutas#100160&view=grid&bgcolor=black&sel=15) (Συγχωρέστε μου το άπλυτο αυτοκίνητο, αλλά με τόσες βροχές τελευταία...)

ακόμη 1 σημείωση:: η δεξαμενή καυσίμου είναι 47lt

kplc16
16-05-12, 15:57
@ pomolo, μην παιρνεις ορκο για τις επιδοσεις. Προσπαθησε να θυμηθεις πως ανεβαινες στη Καρδια, Χορτιατη και συγκρινε το με το πως πας τωρα στις ιδιε ςανηφορικες διαδρομες.

120ihatch
16-05-12, 18:06
επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες::

Το αυτοκίνητό μου είναι 1 BMW X3 2.0i, μοντέλο 2008 με 80.000 χλμ.

Τοποθέτησα το σύστημα της LANDI RENZO (odb). Δεν απαιτήθηκε κάτι εξαιρετικό ή διαφορετικό στην εγκατάσταση, ώστε να ρυθμίζει το valvetronic, καθώς το LANDI RENZO το κάνει μέσω του εγκεφάλου (απ' ότι έχω καταλάβει... συγχωρήστε μου την έλλειψη τεχνικών γνώσεων, άλλα αν κάποιος χρειάζεται μια πιο εξειδικευμένη πληροφορία, μου θέτει το ερώτημα και το μεταφέρω, ώστε να του δώσω την ακριβή απάντηση). Τα σωληνάκια είναι FARO.

Η δεξαμενή τοποθετήθηκε στη θέση της ρεζέρβας, ΧΩΡΙΣ επέμβαση στο σασί- λαμαρίνες ή στο χώρο μπαταρίας. Ήμουν κάθετος σε αυτά τα 2, καθώς και το χώρο αποσκευών χρειάζομαι λόγω καροτσιών και 3 τέκνων και να μπλέξω με κοπές ΔΕΝ ήθελα.

Η βαλβίδα πλήρωσης καυσίμου τοποθετήθηκε στον προφυλακτήρα, αλλά σε ΜΗ εμφανές σημείο: δλδ αριστερά και από κάτω. θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φωτό κάποια στιγμή για να είναι εμφανής. (εκ των υστέρων πρόσεξα ότι στη φωτό IMG_0379) φαίνεται στη δεξιά πλευρά του προφυλακτήρα- από κάτω).

Η τοποθέτηση του δείκτη καυσίμου- λειτουργίας (μπουτόν/ λαμπάκια) προτίμησα να το βάλω δίπλα στα κουμπιά του κλιματισμού, καθώς (α) πρόκειται για φθηνό πλαστικό, (β) είναι εύκολα ορατό, (γ) δεν ήθελα να τρυπήσω τα πλαστικά του ταμπλώ κάπου, (δ) στο σημείο που είναι η ένδειξη πίεσης ελαστικών και το hill descent, δεν μπορούσαμε να τρυπήσουμε καθώς υπήρχε η fix πλακέτα που σε μένα έχει και το parctronic.

Κατά την εκκίνηση της μίζας παρατήρησα ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη βενζίνη, ενώ στη συνέχεια αποκλειστικά και μόνον αέριο. Από τα πρώτα χιλιόμετρα που έχω κάνει, θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι η ίδια με τη βενζίνη σε αντίστοιχες διαδρομές, ενδεχομένως και κάτι τις μικρότερη: θα επανέλθω όταν θα έχω κάνει τα πρώτα 1.000 χλμ. Σημ: Καμία διαφορά ως προς τις επιδόσεις.

Η εγκατάσταση έγινε από την eco-gas στη Θεσσαλονίκη. Η τιμή που πήρα ήταν μακράν φθηνότερη απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει εδώ, μάλλον λόγω της σύστασης που μου έγινε.

Foto Gallery από την εγκατάσταση (http://gallery.me.com/sioutas#100160&view=grid&bgcolor=black&sel=15) (Συγχωρέστε μου το άπλυτο αυτοκίνητο, αλλά με τόσες βροχές τελευταία...)


Ωραία παρουσίαση με αρκετές πληροφορίες (η θετική μπήκε ήδη) :D

-> ενημέρωσέ μας για τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν ;)

pomolo
16-05-12, 19:44
@ pomolo, μην παιρνεις ορκο για τις επιδοσεις. Προσπαθησε να θυμηθεις πως ανεβαινες στη Καρδια, Χορτιατη και συγκρινε το με το πως πας τωρα στις ιδιε ςανηφορικες διαδρομες.

τις επόμενες μέρες θα πάω προς Καλλικράτεια και θα σου πώ για την Καρδία, αλλά για την ώρα στο ανέβα-κατέβα Πανόραμα δεν έχω δει διαφορά...

kplc16
16-05-12, 21:23
τις επόμενες μέρες θα πάω προς Καλλικράτεια και θα σου πώ για την Καρδία, αλλά για την ώρα στο ανέβα-κατέβα Πανόραμα δεν έχω δει διαφορά...

Πανοραμα με Χορτιατη η χωρις χορτιατη;Οταν πας καρδια ''κοψ'το'' με 4η ή 5η και δοκιμασε να φορτωσεις. Καντο και με βενζινη καντο και με γκαζι.

Με το αλμερα 1.5 εχω τρελη διαφορα οταν ειμαστε τεσσερα ατομα και οδεουμε για τα τουνελ της Εγνατιας απο Θεσσαλονικη προς Γρεβενα.
Αλλα και να χανεις σε δυναμη εκει που πηγε η βενζινη....

pomolo
19-05-12, 21:24
επέστρεψα πριν από λίγο από Χαλκιδική:
-- στο X3, 2 ενήλικες + 3 πιτσιρίκια με καρότσια και τη σχετική προίκα τους...

Δεν είδα διαφορά στην ανηφόρα της Καρδίας.
Κατανάλωση με μέση ταχύτητα 120- 140, αν πιστέψω την ένδειξη στο ταμπλό του Χ3, γύρω από το 9,5.

1 διορθωσούλα σχετικά με την εγκατάσταση:: πρόκειται για το σύστημα LANDI LSI της LANDI RENZO. (το ξαναείδα τώρα στο τιμολόγιο...)

Από τα "προβλήματα": χρειάζεται ρύθμιση η ένδειξη πλήρωσης του ρεζερβουάρ αερίου, καθώς μου έδειχνε συνέχεια ότι είμαι full και κάποια στιγμή άρχισε το beeper ότι τελείωνε το αέριο και θα περνούσε στη βενζίνη. Μου το είχαν πει όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο ότι θα συνέβαινε, ώστε να μην ανησυχήσω και θα το ρυθμίσουν στην επόμενη επίσκεψη μου.

Σημ: Δηλώνω εντυπωσιασμένος από το πόσα βενζινάδικα έχουν πλέον LPG !! τιμή BP AutoGas δίπλα από το εργοστάσιο ΤΣΑΝΤΑΛΗ:: 0,85 €

Αυτά για την ώρα...

danos
20-05-12, 01:26
Και λίγα λές για την ημιμάθεια..
Δεν είπα πουθενά οτι καίς ταυτόχρονα βενζίνη, (ούτε δέχομαι πως στα οχήματα άμεσου ψεκασμού χρειάζεται να ψεκάζει βενζίνη ταυτόχρονα με αέριο. Mονο στο πετρέλαιο γίνεται ταυτόχρονος ψεκασμός αερίου και πετρελαίου.)
Είπα, και εξακολουθώ να λέω, ότι στο ρελαντί, δεν έχεις υποπίεση στα valvetronic,
οπότε ψεκάζεις ΜΟΝΟ βενζίνη.. Οταν ανεβούν οι στροφές, και η αντλία δημιουργήσει
υποπίεση, μπορείς να ψεκάσεις αέριο. Μέχρι τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
Είπα ακόμα, και εξακολουθώ να λέω, ότι σε ψηλές στροφές με μεγάλα φορτία, δεν καις
υγραέριο, αλλά βενζίνη.. Διαφορετικά, έχεις πτώση απόδοσης απο ατροφία.
Αν θές 500κε αέρα και 40κε ψεκασμού σε υγρό για μία καύση (δηλαδή 540κε), χρειάζεσαι 500κε αέρα, και 160κε αερίου για μία καυση (δηλαδή 660κε).
Ο θάλαμος είναι 540κε εσύ θές να βάλεις 660, δεν χωράνε, άρα ατροφία, ή στραγγαλισμός,
άρα πτώση απόδοσης κλπ κλπ. (το λέω απλά και χοντρικά για να γίνει κατανοητό απο
τον μέσο αναγνώστη)
Το δικό σου λές, δεν καίει γραμμάριο βενζίνης.
Εγώ λέω καίει, και πολλά.. (εγώ έχω άδικο με τα λεγόμενα σου, σεβαστό)
Δείξε μου λοιπόν με ποιόν τρόπο το μετράς.
Και εγώ θα σου βάλω μετά φωτογραφία απο το bexprins....

Οκ καιω βενζίνη με τα λαμπάκια του υγραεριου ανάμενα και το σύστημα γυρισμένο στο υγραεριο αλλα δεν το βλέπω να συμβαίνει ξέρω οτι στα ladi renzo και αλλα συστηματα βασισμένα στην AEB έχει επιλογή να γυρνα το ρελαντι στη βενζίνη. ( multiair / valvetronic ) όχι όμως στο prins !! Δεν ξέρω τι κάνει το σύστημα και πως το κάνει αλλα δεν καίει βενζίνη στο ρελαντι !! Το bexprins καμία σχέση δεν έχει με το prins του εγκαταστατη μου διότι το έχω φάει να βρω μήπως ψεκαζει και λίγο βενζίνη για λιπανση αλλα τζίφος και έβαλα valve care

ioannis214
04-10-12, 14:04
Καλησπερα

Pomolo, η εγκατασταση της δεξαμενης δεν σου δημιουργει προβληματα με το να ειναι πλεον το χαμηλοτερο σημειο του αυτομινητου σου;;; Επειδη εχω το ιδιο αυτοινητο και λιγο πολυ θελω ακριβως οτι εχεις κανει, σε δυο εταιριες εγκαταστασης που ρωτησα (επωνυμες) το προβλημα θα ηταν οτι η δεξαμενη θα ηταν το χαμηλοτερο σημειο του αυτοκινητου, το οποιο το κανει επικινδυνο για να χτυπηθει απο πετρα, πεζοδρομιο ψηλο κτλ κτλ.... Εσυ εχεις τετοιο θεμα;; Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες που εχεις στο link παραπανω, μηπως μπορεις να δωσεις καποιο αλλο;; Η αν μπορεις να μου στειλεις μερικες με την δεξαμενη ιδιαιτερα σε PM.

Σε ευχαριστω

pomolo
04-10-12, 21:43
Καλησπερα

Pomolo, η εγκατασταση της δεξαμενης δεν σου δημιουργει προβληματα με το να ειναι πλεον το χαμηλοτερο σημειο του αυτομινητου σου;;; Επειδη εχω το ιδιο αυτοινητο και λιγο πολυ θελω ακριβως οτι εχεις κανει, σε δυο εταιριες εγκαταστασης που ρωτησα (επωνυμες) το προβλημα θα ηταν οτι η δεξαμενη θα ηταν το χαμηλοτερο σημειο του αυτοκινητου, το οποιο το κανει επικινδυνο για να χτυπηθει απο πετρα, πεζοδρομιο ψηλο κτλ κτλ.... Εσυ εχεις τετοιο θεμα;; Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες που εχεις στο link παραπανω, μηπως μπορεις να δωσεις καποιο αλλο;; Η αν μπορεις να μου στειλεις μερικες με την δεξαμενη ιδιαιτερα σε PM.

Σε ευχαριστω

Γιάννη καλησπέρα,

(1) η εγκατάσταση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Είναι όντως το χαμηλότερο σημείο του αυτοκινήτου, αλλά αυτό είναι 1 δάκτυλο ουσιαστικά πιο κάτω από την εξάτμιση. Δεν το θεωρώ σημαντικό για 1 αυτοκίνητο τύπου τζίπ, που ούτως ή άλλως είναι ψηλότερο από τα κοινά αυτοκίνητα.

(2) Οι άλλες λύσεις θα ήταν (α) να χτυπήσω από κάτω το σασί ώστε να σηκωθεί λίγο, (β) να "διαμόρφωνα" το χώρο της μπαταρίας και να την μετέφερα μπροστά. Και οι 2 λύσεις απαιτούσαν παρεμβάσεις που δεν ήθελα να κάνω στο αυτοκίνητο.

(3) Το βασικό μου πρόβλημα ήταν να μην θυσιάσω χώρο porte-baggages. Με τρία πιτσιρίκια, δεν έχω επιλογές να μην χρησιμοποιώ κάθε οφέλιμο εκατοστό αυτού του χώρου. Επιπλέον, δεν ήθελα τη λύση την μπαγκαζιέρας στην οροφή, καθώς θα θυσίαζα την ηλιοροφή του αυτοκινήτου αλλά και θα έκοβε από την αεροδυναμική του. Η κατασκευή η ίδια και αν από ατύχημα ξηλωθεί ολόκληρη, εύκολα επισκευάζεται: Δεν έχει ουσιαστικά κάτι σημαντικό να πάθει ζημιά. Επιπλέον, παρκάροντας σε σημεία φέρνοντας το πίσω μέρος του αυτοκινήτου ουσιαστικά πάνω από το πεζοδρόμιο, δεν είχα ποτέ κανένα προβλημα. Από την άλλη, δεν είμαι ο άνθρωπος που θα πάρω το bmw και θα τρέχω κάνοντας τον κυνηγό αρκούδων σε βουνά και λαγκάδια. Θα ανέβω στο βουνό για εκδρομή και σε κανένα χιονοδρομικό. [Πήρα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο γιατί είχε καλές κριτικές στο θέμα οδικής συμπεριφοράς (και μου το έχει αποδείξει στην πράξη),
γιατί βολεύει τη γυναίκα μου να οδηγεί από ψηλά 1 μεγάλο σε όγκο αυτοκίνητο και φυσικά για λόγους ασφάλειας. Σίγουρα όχι για να πηγαίνω στα απάτητα.] Από χωματόδρομους για παράδειγμα ανεβήκαμε στη μονή Σαγματά [χωματόδρομος 40-λεπτου] εννοείται χωρίς την παραμικρή αίσθηση προβλήματος.

(4) Για φωτογραφίες, στείλε μου 1 PM με κάποιο email σου, να σου στείλω κάποιο λίνκ να τις δεις και να τις κατεβάσεις.

ΣΗΜ: Γενικότερη κατανάλωση μεικτού κύκλου στη Θεσσαλονίκη: Γύρω από τα 14 lt.

ioannis214
04-10-12, 23:03
Σε ευχαριστω πολυ για το λινκ με τος φωτογραφιες.

Λιγο πολυ οι αναγκες μου για χρηση του χωρου με περιοριζουν και δεν θελω να βαλω δεξαμενη μεσα στο αμαξι. Απο την αλλη εχω δει εγκαταστασεις με μεταφορα μπαταριας κτλ και δεν με εμπνεουν καθολου. Δυστυχως οταν πηγα στην BRC (μια εταιρια με σεβαστο ονομα) ουσιαστικα με συμβουλεψαν να μην βαλω δεξαμενη κατω στην ρεζερβα γιατι θα ειναι αρκετα εκτεθιμενη ως το χαμηλοτερο σημειο και θα υπαρχει ο κινδυνος να χτυπηθει απο πετρα κτλ να υπαρξει διαροη απο την δεξαμενη, η οποια λογο εγγυτητας στην εξατμιση του αυτοκινητου δημιουργει κινδυνο αναφλεξης του αεριου. Αν σκεφτουμε οτι το LPG αναφλεγεται στους 450 και πανω βαθμους και μια εξατμιση δουλευει απο 400 με 700 βαθμους σε καποιες ζορικες καταστασεις, δημιουργει μια επικινδυνη συνταγη. Για συτο το λογο ηθελα να δω καιμτην εγκατασταση σου και την εμπειρια σου.

Θα πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα!

pomolo
04-10-12, 23:30
μήπως είναι υπερβολικό αυτό που λες για τις θερμοκρασίες εξωτερικά τις εξάτμισης?

God
04-10-12, 23:53
Αν σκεφτουμε οτι το LPG αναφλεγεται στους 450 και πανω βαθμους και μια εξατμιση δουλευει απο 400 με 700 βαθμους σε καποιες ζορικες καταστασεις, δημιουργει μια επικινδυνη συνταγη.

Η έξοδος των καυσαερίων από τον θάλαμο καύσης είναι η θερμοκρασία που αναγράφεις. Τα μέταλλα της εξάτμισης ούτε καν κοντά σε αυτή δεν πλησιάζουν, αλλιώς αν πέρναγες από χόρτα θα έβαζες φωτιά. Φαντάσου ότι την εξάτμιση την βαστούν λαστιχένιοι σύνδεσμοι, εξ'ολοκλήρου κιόλας σε ορισμένα οχήματα (π.χ. Ε30). H θερμοκρασία ανάφλεξης του καλύτερου (απλού) ελαστικού ανάρτησης είναι 275°C.

ioannis214
05-10-12, 06:48
Δεν γνωριζω ακριβεις θερμοκρασιες, αναφερω λιγο πολυ τι μου ειπαν. Ομως γνωριζω οτι ο καταλυτης οντως δουλευει στους 400... Τωρα τι να σας πω....μηχανικος δεν ειμαι, απλες γνωσεις εχω μονο!

gnx
05-10-12, 08:16
Πόσα λίτρα ρεζερβουαρ σου είπαν ότι θα σου βάλουν στη θέση της ρεζερβας;

ioannis214
05-10-12, 09:15
Μιλανε για ρεζερβουαρ ωφελιμης χωρητικοτητας 40λτ. Αν θυμαμαι καλα,μικροτερο ρεζερβουαρ δεν ειχε καποιο οφελος γιατι η διαμετρος ηταν μικροτερη και οχι το φαρδος του, οποτε δεν κερδιζα κατι ετσι. Στην διαμετρο χωραει και λιγο μεγαλυτερο ντεποζιτο.

gnx
05-10-12, 09:32
Και εμένα αυτό μου ειχαν πει και τους ειπα οτι δεν παίζει...'εψαξαν κανα διήμερο και μου βρήκαν πενηντάρι.

Μια χαρα ειναι, ειναι ενα εκατοστό πιό κάτω από το χαμηλό σημείο του πλαστικού που συγκρατεί τη ρεζέρβα. Απλά το πλαστικό αυτό όσο πάει προς τον προφυλακτήρα ανεβαίνει λοξά ενώ το ρεζερβουάρ είναι παράλληλο με το εδαφος. Δεν το βλέπω σαν πρόβλημα.

Στο net θα δείς και μεγαλύτερα που κατεβαίνουν μέχρι το διαφορικό αυτά είναι πρόβλημα.

ioannis214
05-10-12, 10:22
Gnx...ενδιαφεροντα πραγματα μου λες... Εχεις τιποτα links σχετικα με τετοιες εγκατστασεις σε x3; Εχω ψαξει αρκετες φορες και το μονο που εχω βρει ειναι κατι φωτο απο αγγλια, αλλα οντως η δεξαμενη κατεβαινει πολυ χαμηλα. Εσυ εχεις κανει τις μετρησεις που αναφερεις; Γιατι ετσι οπως το ειχαμε δει στην BRC ουσιαστικα η ρεζερβα ειναι πιο χαμηλα απο ολα....διαφορικα εξατμισεις... Αν ηταν το διαφορικο πιο χαμηλα δεν θα με ενοιαζε καθολου! Απομπισω δεν με ανησυχει τοσο που δεν θα ανεβαινει, θα φαινεται λιγο ασχημα αλλα ξεπερνιεται το ζητημα! Ποια δεξαμενη σου βρηκαν... Αν την εχω στα υποψι!

rapid_fast
05-10-12, 10:49
Η έξοδος των καυσαερίων από τον θάλαμο καύσης είναι η θερμοκρασία που αναγράφεις. Τα μέταλλα της εξάτμισης ούτε καν κοντά σε αυτή δεν πλησιάζουν, αλλιώς αν πέρναγες από χόρτα θα έβαζες φωτιά. Φαντάσου ότι την εξάτμιση την βαστούν λαστιχένιοι σύνδεσμοι, εξ'ολοκλήρου κιόλας σε ορισμένα οχήματα (π.χ. Ε30). H θερμοκρασία ανάφλεξης του καλύτερου (απλού) ελαστικού ανάρτησης είναι 275°C.

Υπάρχει ενα θερμικό προστατευτικό αλουμινίου για αυτο το λόγο.
Διαφορετικα, θα εβαζες, έτσι όπως έβαζαν τα πρώτα καταλυτικά BX..
Παρκάριζες στα χόρτα, κατέβαινε η υδροπνευματική, και άρπαζε φωτιά σε χρόνο dt...
creative technology και πιπεριές Γαλλίας, άχρηστοι μηχανικοί τρισάθλιοι..
160-180 είναι πάντως η θερμοκρασία της εξάτμιση στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου.
Φτάνει-δε φτάνει για να ανάψεις ξερόχορτα σε άμεση επαφή... :greenboun
Και όσο πάς προς τα πίσω πέφτει προς τους 70-60.. (κάπου εκεί.. τζίφος δηλαδή)

gnx
08-10-12, 21:36
Gnx...ενδιαφεροντα πραγματα μου λες... Εχεις τιποτα links σχετικα με τετοιες εγκατστασεις σε x3; Εχω ψαξει αρκετες φορες και το μονο που εχω βρει ειναι κατι φωτο απο αγγλια, αλλα οντως η δεξαμενη κατεβαινει πολυ χαμηλα. Εσυ εχεις κανει τις μετρησεις που αναφερεις; Γιατι ετσι οπως το ειχαμε δει στην BRC ουσιαστικα η ρεζερβα ειναι πιο χαμηλα απο ολα....διαφορικα εξατμισεις... Αν ηταν το διαφορικο πιο χαμηλα δεν θα με ενοιαζε καθολου! Απομπισω δεν με ανησυχει τοσο που δεν θα ανεβαινει, θα φαινεται λιγο ασχημα αλλα ξεπερνιεται το ζητημα! Ποια δεξαμενη σου βρηκαν... Αν την εχω στα υποψι!

Άμα κάνεις ενα search για LPG BMW X3 θα δεις κάποια.

cptbabis
18-10-12, 13:50
Και στο δικό μου η δεξαμενή -50lit-κατεβαίνει λίγο και είναι σχεδόν στο ιδιο ύψος με την εξάτμιση και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε λογικούς χωματόδρομους-χιόνια.

ioannis214
27-10-12, 17:47
Καλησπέρα

Τελικά προχώρησα και εγώ στην εγκατάσταση συστήματος LPG στο 10/2006 Χ3 2lt με 153000Km.

Επέλεξα την εγκατάσταση της δεξαμενής στον χώρο της ρεζέρβας. Η δεξαμενή είναι συνολικής χωρητικότητας 62lt με οφέλιμο όγκο περίπου 50lt. Η εγκατάσταση έγινε μέσα σε 2 ημέρες και τουλάχιστον προσωπικά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις λεπτομέρειες. Το σύστημα είναι της LOVATO και η τιμή εγκατάστασης ήταν πολύ καλή αν κρίνω απο αυτά που έχω ακούσει γενικά και με πολύ καλό διακανονισμό (11 άτοκες δόσεις με κάρτα!). Αν επιτρέπεται απο τους κανόνες πολύ ευχαρίστως να σας πώ και το μαγαζί στην θεσσαλονίκη, γιατί πάντα πιστεύω ότι πρέπει και τα καλά άλλα και τα άσχημα να λέγονται επώνυμα, εφόσον υπάρχουν εμπειρίες αρκετά αντικειμενικές, γιατί οι καταναλωτές μόνο έτσι έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε προτς το καλύτερο την αγορά και να κερδίζουμε και να μην γίνονται οι γνωστές ελληνικές κομπίνες!!

Προυπόθεση για μένα ήταν η λειτουργικότητα του αυτοκινήτου να μην επηρεαστεί, εξου και η τοποθέτηση στη ρεζέρβα γατι χρειάζομαι τον χώρο στο πορτ μπαγκαζ. Επίσης σημαντικό ήταν η δεξαμενή να είναι διακριτική (img1445,1447,1446), τόσο για αισθητικούς σκοπούς αλλα και λειτουργικούς. Ως τύπου τζίπ αμάξι είναι εύκολο να βρεί το αμάξι αν ξαφνικά η δεξαμενή του αερίου είναι το χαμηλότερο σημείο του πατώματος. Αυτή την στιγμή η δεξαμενή περίπου κάθεται στο ίδιο ύψος με την εξάτμιση (ή 1 εκ χαμηλότερα) (img1448). Σε κάθε περίπτωση η απόσταση απο το έδαφος είναι στα 23 εκ με όριο απο το ΚΤΕΟ τα 20 εκ. Μπορείτε να δείτε στις φωρογραφίες πως φαίνεται απο διάφορες γωνίες. Για να το πετύχουμε αυτό, βρήκαμε δεξαμενη external full toroidal με μεγάλη διάμετρο (νομίζω 650) και ύψος 20cm (θέλαμε 18 ιδανικά για μέγιστη απόκρυψη και ασφάλεια, αλλα δεν βρέθηκε με μεγάλη διάμετρο) (img1462).

Δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ την τάπα πλήρωσης στον προφυλακτήρα... και ευτυχώς και ο τεχνικός εγκατάστασης είχε τα ίδια μυαλά με μένα, και μπήκε δίπλα στην τάπα της βενζίνης (img1450)! Επιπλέον, μου άρεσε ιδιαίτερα η πρόταση του να βάλουμε το διακοπτάκι του αερίου στο σταχτοδοχείο μέσα!!! Στην αρχή δεν μ'αρεσε αλλα μετά διαπίστωσα ότι ειναι έξυπνη λύση γιατί δεν πειράζεις τίποτα αισθητικά μέσα στο αμάξι και δεν φαίνεται κιόλας (img1453).

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες οι παρεμβάσεις στην μηχανή είναι ελάχιστες (img1458) με τα μπεκ όμορφα τακτοποιημένα και τον πνευμονα και φίλτρο του αερίου διακριτικά βαλμένα σε χώρο που υπήρχε στην μηχανή (img1457,1460), όπως έχω δει και σε άλλες εγκαταστάσεις σε Χ3. Ο εγκέφαλος μπήκε μέσα στο κουτί που είναι και ο εγκεφαλος της BMW, οπότε δεν φάινεται τίποτα.

Εντυπώσεις απο τις πρώτες ημέρες είναι ότι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στην λειτουργία της μηχανης (ΚΑΜΙΑ!!)... κατανάλωση είναι πολύ νωρίς για να πώ... αλλα σίγουρα όταν σήμερα γέμισα 20lt με 18€... εεεε... ζαλίστικα λίγο!!!

GEORGE 1974
28-10-12, 15:15
Καλησπέρα

Τελικά προχώρησα και εγώ στην εγκατάσταση συστήματος LPG στο 10/2006 Χ3 2lt με 153000Km.

Επέλεξα την εγκατάσταση της δεξαμενής στον χώρο της ρεζέρβας. Η δεξαμενή είναι συνολικής χωρητικότητας 62lt με οφέλιμο όγκο περίπου 50lt. Η εγκατάσταση έγινε μέσα σε 2 ημέρες και τουλάχιστον προσωπικά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις λεπτομέρειες. Το σύστημα είναι της LOVATO και η τιμή εγκατάστασης ήταν πολύ καλή αν κρίνω απο αυτά που έχω ακούσει γενικά και με πολύ καλό διακανονισμό (11 άτοκες δόσεις με κάρτα!). Αν επιτρέπεται απο τους κανόνες πολύ ευχαρίστως να σας πώ και το μαγαζί στην θεσσαλονίκη, γιατί πάντα πιστεύω ότι πρέπει και τα καλά άλλα και τα άσχημα να λέγονται επώνυμα, εφόσον υπάρχουν εμπειρίες αρκετά αντικειμενικές, γιατί οι καταναλωτές μόνο έτσι έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε προτς το καλύτερο την αγορά και να κερδίζουμε και να μην γίνονται οι γνωστές ελληνικές κομπίνες!!

Προυπόθεση για μένα ήταν η λειτουργικότητα του αυτοκινήτου να μην επηρεαστεί, εξου και η τοποθέτηση στη ρεζέρβα γατι χρειάζομαι τον χώρο στο πορτ μπαγκαζ. Επίσης σημαντικό ήταν η δεξαμενή να είναι διακριτική (img1445,1447,1446), τόσο για αισθητικούς σκοπούς αλλα και λειτουργικούς. Ως τύπου τζίπ αμάξι είναι εύκολο να βρεί το αμάξι αν ξαφνικά η δεξαμενή του αερίου είναι το χαμηλότερο σημείο του πατώματος. Αυτή την στιγμή η δεξαμενή περίπου κάθεται στο ίδιο ύψος με την εξάτμιση (ή 1 εκ χαμηλότερα) (img1448). Σε κάθε περίπτωση η απόσταση απο το έδαφος είναι στα 23 εκ με όριο απο το ΚΤΕΟ τα 20 εκ. Μπορείτε να δείτε στις φωρογραφίες πως φαίνεται απο διάφορες γωνίες. Για να το πετύχουμε αυτό, βρήκαμε δεξαμενη external full toroidal με μεγάλη διάμετρο (νομίζω 650) και ύψος 20cm (θέλαμε 18 ιδανικά για μέγιστη απόκρυψη και ασφάλεια, αλλα δεν βρέθηκε με μεγάλη διάμετρο) (img1462).

Δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτώ την τάπα πλήρωσης στον προφυλακτήρα... και ευτυχώς και ο τεχνικός εγκατάστασης είχε τα ίδια μυαλά με μένα, και μπήκε δίπλα στην τάπα της βενζίνης (img1450)! Επιπλέον, μου άρεσε ιδιαίτερα η πρόταση του να βάλουμε το διακοπτάκι του αερίου στο σταχτοδοχείο μέσα!!! Στην αρχή δεν μ'αρεσε αλλα μετά διαπίστωσα ότι ειναι έξυπνη λύση γιατί δεν πειράζεις τίποτα αισθητικά μέσα στο αμάξι και δεν φαίνεται κιόλας (img1453).

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες οι παρεμβάσεις στην μηχανή είναι ελάχιστες (img1458) με τα μπεκ όμορφα τακτοποιημένα και τον πνευμονα και φίλτρο του αερίου διακριτικά βαλμένα σε χώρο που υπήρχε στην μηχανή (img1457,1460), όπως έχω δει και σε άλλες εγκαταστάσεις σε Χ3. Ο εγκέφαλος μπήκε μέσα στο κουτί που είναι και ο εγκεφαλος της BMW, οπότε δεν φάινεται τίποτα.

Εντυπώσεις απο τις πρώτες ημέρες είναι ότι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στην λειτουργία της μηχανης (ΚΑΜΙΑ!!)... κατανάλωση είναι πολύ νωρίς για να πώ... αλλα σίγουρα όταν σήμερα γέμισα 20lt με 18€... εεεε... ζαλίστικα λίγο!!!

Καλορίζικο φίλε μου ,σου έυχομαι πολλα και απροβλημάτστα χιλιόμετρα,η τιμή του αεριου σε σχέση με την βενζίνη ποσω είναι ?δίοτι το αέριο μου φαίνεται ακριβώ!! στα Ιωάννινα έχει απο 0.80 εως 0,84 το ακριβώτερο και στην αθήνα απο 0,842 έως 0,90 !! και πάλι καλοριζικο και καλοτάξιδο...

ioannis214
28-10-12, 15:51
Σε ευχαριστω.... Οι τιμες αεριου ειναι περιπου 0,895 το λιτρο και βενζινη ειναι 1,7. Οποτε και να ανεβει το 1€ το αεριο και η βενζινη να μεινει στο ιδιο, πραγμα αδυνατο διοτι αναλογικα και η βενζινη θα ανεβει αντιστοιχα, αλλα λεμε τωρα.... Παλι 70 λεπτα στο λιτρο φθηνοτερα, οποτε αν κανεις χιλιομετρα και μιας που ρουφαει λιγο παραπανω το μηχανημα, σιγουρα κανεις οικονομια, μετα την αποσβεση της εγκαταστασης παντα!

zourlas
24-09-13, 20:33
Καλησπέρα,

Κανένας δυσαρεστημένος με το LPG conversion του ? Απλά ρωτάω γιατί μόλις πήρα και εγώ ένα 2lt E83 και το σκέφτομαι.

Ευχαριστώ

ioannis214
24-09-13, 20:46
Μπα... Μια χαρα ικανοποιημενος εμαι. Εχω κανει αποσβεση εδω και ενα μηνα τωρα, το μηχανημα δυλευει καλα, παω με μονο +4% παραπανω καταναλωση σε σχεση με βενζινη, αρκει να γεμισω σε πρατηριο με καλο μιγμα, γιατι γινεται ο κακος χαμος εκει εξω με νοθειες, κλεψιματα κτλ. Ολα καλα!

zourlas
26-09-13, 16:17
Thanks Ioanni. Γενικώς με καταναλώσεις είσαι οκ? Πόσο περίπου γεμίζεις?
Επίσης πόσο σου πήρε να κάνεις απόσβεση?

ioannis214
30-09-13, 15:15
Αποσβεση εκανα καπου μεταξυ 13000 χλμ και 15000 χλμ.ειναι λιγο δυσκολονα βγαλω ακριβως το ποτε γιαι εξαρταται απο ποσο πολυ κινεισαι μεσα στην πολη ποσα αναψεσβησε κανεις με το αμαξι κτλ. Γενικα να ξερεις οτι οσο κανεις χιλιομετρα με λιγα αναψε σβησε, τοσο πιο γρηγορα κανεις αποσβεση, αμα ομως δουλευεις ολο πολη με μικρες συντομες αποστασεις δεν συμφερει πολυ. Δηλαδη τον χειμωνα που αργει να ζεστΘει η μηχανη και να γυρισει στο αεριο μπορει για αποσταση 2 -3 χιλιομετρων να καιει μονο βενζινη, οποτε οταν το σβηνω και το ξανανανβω μετα απο 4-5 ωρες παλι βενζινη καει!

Η καταναλωση μου μεικτος κυκλος ειναι περιπου 13 lt/100kmμε βενζινη και με αεριο 13,6 lt/100km. Εκτος πολης στα ταξιδια ειμαι καλυτερα γυρω στα 11. Αλλα ολα ειναι σχετικα αναλογα με πολλα πραγματα. Γενικα αν εχω βαλει αξιοπιστο μιγμα αεριου καιω 4% παραπανω αερο απο οτι βενζινη, μεχρι μαι 10% μερικες φορες θα το δεχτω αλλα δεν θα κοιταξω να αποφυγω το συγκεκριμε ο πρατηριο, παραπανω αμα καιει βαζω απαγορευτικο στο πρατηριο, δεν ξαναπαταω και το λεω οπου βρεθω και οπου σταθω.

Γεμιζω, συνηθως με 35€ (αναλογα με την τμη αρριου) περιπου 40λιτρα συνηθως. Η δεξαμενη μου ειναι 60λιτρων αλλα οφελιμο ειναι το 80% δλαδη 46 λιτρα. Η δεξαμενη ειναι απο κατω στην ρεζερβα.

Συνολικα ειμαι ικανοποιημενος πολυ. Αν εισαι θεσσαλονικη θα σου προτεινα να πας εκει που το εβαλα και εγω πολυ καλη δουλεια ομορφη και σωστη εξυπηρετηση και ξερουν τα bmw καλα. Ομως για λογους δεοντολογικους αμα σε ενδιαφερει θα πρεπει να σου στειλω μηνυμα.

GEORGE 1974
30-09-13, 15:51
Φίλε μου έχω κάνει 23000 χλμ με αέριο χώρις κανένα πρόβλημα !!Απο κατανάλώσει ,απο 0% έως10% βενζινηόχι πάντα .Μην το ματιάσω κιόλας !ο καιρός θα δείξει ,μέχρι
στιγμής πάντως είναι το μοναδικο πραγμα ,που έχω κάνει και δέν το έχω μετανιώσει !!!!:hello::hello:
Φυσικά απόσβεση έχω κάνει απο τα 17000 χλμ . Το αέριο το έχω 16 μήνες ...

zourlas
07-10-13, 09:36
Αποσβεση εκανα καπου μεταξυ 13000 χλμ και 15000 χλμ.ειναι λιγο δυσκολονα βγαλω ακριβως το ποτε γιαι εξαρταται απο ποσο πολυ κινεισαι μεσα στην πολη ποσα αναψεσβησε κανεις με το αμαξι κτλ. Γενικα να ξερεις οτι οσο κανεις χιλιομετρα με λιγα αναψε σβησε, τοσο πιο γρηγορα κανεις αποσβεση, αμα ομως δουλευεις ολο πολη με μικρες συντομες αποστασεις δεν συμφερει πολυ. Δηλαδη τον χειμωνα που αργει να ζεστΘει η μηχανη και να γυρισει στο αεριο μπορει για αποσταση 2 -3 χιλιομετρων να καιει μονο βενζινη, οποτε οταν το σβηνω και το ξανανανβω μετα απο 4-5 ωρες παλι βενζινη καει!

Η καταναλωση μου μεικτος κυκλος ειναι περιπου 13 lt/100kmμε βενζινη και με αεριο 13,6 lt/100km. Εκτος πολης στα ταξιδια ειμαι καλυτερα γυρω στα 11. Αλλα ολα ειναι σχετικα αναλογα με πολλα πραγματα. Γενικα αν εχω βαλει αξιοπιστο μιγμα αεριου καιω 4% παραπανω αερο απο οτι βενζινη, μεχρι μαι 10% μερικες φορες θα το δεχτω αλλα δεν θα κοιταξω να αποφυγω το συγκεκριμε ο πρατηριο, παραπανω αμα καιει βαζω απαγορευτικο στο πρατηριο, δεν ξαναπαταω και το λεω οπου βρεθω και οπου σταθω.

Γεμιζω, συνηθως με 35€ (αναλογα με την τμη αρριου) περιπου 40λιτρα συνηθως. Η δεξαμενη μου ειναι 60λιτρων αλλα οφελιμο ειναι το 80% δλαδη 46 λιτρα. Η δεξαμενη ειναι απο κατω στην ρεζερβα.

Συνολικα ειμαι ικανοποιημενος πολυ. Αν εισαι θεσσαλονικη θα σου προτεινα να πας εκει που το εβαλα και εγω πολυ καλη δουλεια ομορφη και σωστη εξυπηρετηση και ξερουν τα bmw καλα. Ομως για λογους δεοντολογικους αμα σε ενδιαφερει θα πρεπει να σου στειλω μηνυμα.

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που τις μοιράστηκες. Δυστυχώς είμαι Αθήνα αλλά το κοιτάω και εγώ άμεσα.

zourlas
07-10-13, 09:38
Φίλε μου έχω κάνει 23000 χλμ με αέριο χώρις κανένα πρόβλημα !!Απο κατανάλώσει ,απο 0% έως10% βενζινηόχι πάντα .Μην το ματιάσω κιόλας !ο καιρός θα δείξει ,μέχρι
στιγμής πάντως είναι το μοναδικο πραγμα ,που έχω κάνει και δέν το έχω μετανιώσει !!!!:hello::hello:
Φυσικά απόσβεση έχω κάνει απο τα 17000 χλμ . Το αέριο το έχω 16 μήνες ...

Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.

tasos.kamv
07-10-13, 14:40
Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.

Έχεις σχεδόν ολόιδιο κινητήρα με τον πολύ καλό φίλο Γιώργο (George 1974)!!
Εσύ φοράς Ν46Β20 και ο Γιώργος Ν42Β18!! Εσύ είσαι 2-λιτρος και ο Γιώργος 1.8. Ο κυβισμός δεν μας επηρεάζει. Σαν μοτέρ, λειτουργία, είναι το ίδιο πράγμα. Ο Ν42 είναι πρώτης γενιάς valvetronic και ο N46 είναι πιο καινούριος, ελαφρώς βελτιωμένος σε σχέση με τον "πρόγονό" του και με λίγο παραπάνω συμπίεση...
Δες πιο κάτω τη photo του Ν42 κινητήρα να δεις την ομοιότητα με τον δικό σου...

GEORGE 1974
08-10-13, 07:46
Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.

Οπως είπε και ο Τάσος είναι το ίδιο μοτέρ !!!!!

SpyrosK
08-10-13, 20:22
εγω στο χ3 μου και μετα 9 χιλ χλμ ναι μεν η εγκατασταση και η αποδοση ειναι καλη αλλα στη καταναλωση προβληματιζομαι. Δεν εχω δει τοσο χαμηλη διαφορα οσο αναφερει ο φιλος πιο πανω. Ειναι αυξημενη κατα μεσο ορο 20%. Να φταιει το μιγμα δεν ξερω... Το αμαξι ειναι του 2009 και το συστημα ειναι το Ολλανδικο prins.

tasos.kamv
08-10-13, 20:27
Κατά πάσα πιθανότητα θες ρύθμισμα...
Το λαμπάκι του κινητήρα αργεί να ανάψει. Έχει μεγάλη ανοχή σε πλούσια ή φτωχά μίγματα..

rapid_fast
08-10-13, 21:13
εγω στο χ3 μου και μετα 9 χιλ χλμ ναι μεν η εγκατασταση και η αποδοση ειναι καλη αλλα στη καταναλωση προβληματιζομαι. Δεν εχω δει τοσο χαμηλη διαφορα οσο αναφερει ο φιλος πιο πανω. Ειναι αυξημενη κατα μεσο ορο 20%. Να φταιει το μιγμα δεν ξερω... Το αμαξι ειναι του 2009 και το συστημα ειναι το Ολλανδικο prins.

Πόση βενζίνη σου καίει έχεις μετρήσει??
Η πρόσθετη κατανάλωση του 20% που αναφέρεις δεν είναι παράλογη. Θα την έλεγα φυσιολογική.. Σε υψηλούς ρυθμούς 40 λίτρα υγραέριο δεν βγάζουν 200 χιλιόμετρα, ενω
το BC είναι στα 9,8

SpyrosK
10-10-13, 09:06
Μπα... Μια χαρα ικανοποιημενος εμαι. Εχω κανει αποσβεση εδω και ενα μηνα τωρα, το μηχανημα δυλευει καλα, παω με μονο +4% παραπανω καταναλωση σε σχεση με βενζινη, αρκει να γεμισω σε πρατηριο με καλο μιγμα, γιατι γινεται ο κακος χαμος εκει εξω με νοθειες, κλεψιματα κτλ. Ολα καλα!

υπάρχουν πρατήρια με καλό μιγμα? πραγματικά δεν έχω δει διαφορές μεταξύ αυτών που βάζω αέριο. Και πάντα η κατανάλωση είναι αυξημένη κατά περίπου απο +15% ως + 25%. 'Η ρύθμιση θέλει το σύστημα ή κακό μίγμα βάζω ή κάτι δεν πάει πολύ σωστα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι κατά ποσο παιζει ρόλο ότι δεν έχει τρυπηθεί η πολλαπλή εισαγωγής (αλλά έχει βάλει αντάπτορες), και τα μπουζί δεν είναι υγραερίου.
Επίσης άκουσα και ότι, τουλάχιστον για το καλοκαίρι που έχει ζέστη , καλό είναι να γεμίζεις πρωί ή βράδυ και όχι μεσημέρι με υψηλές θερμοκρασίες, γιατί διογκώνεται το μίγμα και τελικά βάζεις λιγότερο από αυτο που πληρώνεις , άρα και η κατανάλωση επηρηάζεται.

tasos.kamv
10-10-13, 09:59
Σπύρο,
έχεις καθόλου εικόνα τι διόρθωση στους λ έχεις με το αέριο (additive & multiplicative lambda adaptation)???
Εγώ είχα φτάσει στο δικό μου να παίζω με πολλαπλασιαστικό λ 0.88 (το έκανα για δοκιμή από μόνος μου) και δεν άναβε το άτιμο το check engine!!!
Πιστεύω 99% θα θες ρύθμισμα!

SpyrosK
10-10-13, 16:13
Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα δεν εχω αποψη γι αυτα που γραφεις, δεν το εχω ψαξει. Θα το παω για ρυθμιση στον εγκαταστατη και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...

tasos.kamv
10-10-13, 20:59
Το 46-άρι του κολλητού φίλου George 1974 που έχει το ίδιο σύστημα με εσένα, έχει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τέλειες προσαρμογές στους λ και πηγαίνει στο 110% (:rockon:) της απόδοσής του (λέμε τώρα... :rofl2:)!!!! Η κατανάλωσή είναι απόλυτα φυσιολογική! Θα μας τα πει καλύτερα ο ίδιος... :bigthumb:

GEORGE 1974
10-10-13, 22:06
Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα δεν εχω αποψη γι αυτα που γραφεις, δεν το εχω ψαξει. Θα το παω για ρυθμιση στον εγκαταστατη και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...

Φίλε μου θα σου πω αυτό .
Α) Με 45 λίτρα αέριο μικτα χλμ εντός και εκτός κάνω απο 430 χλμ έως 460 χλμ ..
Β) Εκτός πάω στα Γιάννενα με 34 λιτρα αέριο ( Είναι 430 χλμ απο Αθήνα ) ,στην Διαδρομη έως Πατρα πάω απο 120 χλμ έως 150 χλμ , αυτές είναι οι ταχύτητες που χρησιμο-ποιω στα ταξίδια !

Το δικό σου το αμάξι νόμιζω ότι είναι ποιό βαρύ αλλα και στήν βενζίνη δέν νομίζω
να είναι και πάρα πολυ οικονομικό ..
Πές μας όμως , ποσα χιλιόμετρα κάνεις εντός μέχρι να σου αδειάσει τελείως το αέριο και
να σε γυρίσει σε βενζίνη !!
Πάντα θα το μετράς όταν αδείσει τελείως το αέριο ...

ΜΙΧΑΛΗΣ
11-10-13, 20:39
Ας πω κι εγω αναφορικα τις εντυπωσεις μου!Εχω βαλει υγραεριο εδω και 1,5 χρονο σε ενα punto nova sprorting της autogas italia, εχω κανει 25000 απροβληματιστα τελειως χλμ. και καταναλωση 32 ευρω στα 480-500 χλμ (κυριως εθνικη):embarassm. Επισης δεν εχω δει καμια διαφορα στην αποδοση μεταξυ βενζινης-αεριου(εξρταται παντα αν ειναι καθαρο το αεριο ή οχι)
Παιζει μεγαλο ρολο ποιος θα κανει την εγκατασταση!Οτι πληρωσεις παιρνεις θα πω εγω!
Εκτος απο τα σερβις του φροντιζω οταν θελω να πατησω τερμα γκαζι για ωρα να το γυρναω παντα μα παντα βενζινη!
Κατι που εχω παρατηρησει εγω--->οταν το αεριο δεν εχει νοθευτει, ο δεικτης (λαμπακια) σταθμη αεριου δειχνει ολοσωστα! Την νοθεια την καταλαβαινω διοτι αισθανομαι απωλεια στην αποδοση.Αυτα.

rapid_fast
12-10-13, 08:06
Ας πω κι εγω αναφορικα τις εντυπωσεις μου!Εχω βαλει υγραεριο εδω και 1,5 χρονο σε ενα punto nova sprorting της autogas italia, εχω κανει 25000 απροβληματιστα τελειως χλμ. και καταναλωση 32 ευρω στα 480-500 χλμ (κυριως εθνικη):embarassm. Επισης δεν εχω δει καμια διαφορα στην αποδοση μεταξυ βενζινης-αεριου(εξρταται παντα αν ειναι καθαρο το αεριο ή οχι)
Παιζει μεγαλο ρολο ποιος θα κανει την εγκατασταση!Οτι πληρωσεις παιρνεις θα πω εγω!
Εκτος απο τα σερβις του φροντιζω οταν θελω να πατησω τερμα γκαζι για ωρα να το γυρναω παντα μα παντα βενζινη!
Κατι που εχω παρατηρησει εγω--->οταν το αεριο δεν εχει νοθευτει, ο δεικτης (λαμπακια) σταθμη αεριου δειχνει ολοσωστα! Την νοθεια την καταλαβαινω διοτι αισθανομαι απωλεια στην αποδοση.Αυτα.

Το μείγμα βουτανίου προπανίου αλλάζει απο τις ίδιες της εταιρίες, ανάλογα με τις θερμοκρασίες του περιβάλλοντος.
Θέλοντας και μη, η απόδοση είναι μεταβαλλόμενη ακόμα και χωρίς νοθεία.
Η διαφορά στην κατανάλωση έχει να κάνει συνεπώς και με το αυθεντικό μείγμα το οποίο
είναι μεταβλητό.
Αυτά έχω να πώ επί του θέματος..
Στην παρούσα, έχω ήδη κάνει με 42 λίτρα 460 χιλιόμετρα, και χθές μόνο μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι. (έχω άλλα 80χλμ)
Στο ίδιο βενζινάδικο, στο προηγούμενο γέμισμα, στα 198 χιλιόμετρα ξόδεψα όλο το αέριο και γύρισε σε βενζίνη..
Αυτά..

SpyrosK
14-10-13, 10:29
Αρχικά να επαναλάβω οτι το συστημα που έχω ειναι το Prins και πιστευω έγινε καλή δουλειά στην εγκατάσταση από τον μηχανικό στην Αθήνα που έχει βάλει το σύστημα αυτό σε πολλά Χ3. από εκει και πέρα, θα το πάω για έλεγχο - ρύθμιση και θα δούμε τι θα δείξει. Μιλώντας με τον μηχανικό μου είπε ότι παιζει βασικό ρόλο η ώρα που βάζει κανείς το αέριο δηλ. η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επηρηάζει το μείγμα και άρα την κατανάλωση ως και 5%. Συνεπώς εχουν λογική οι διαφορές στη κατανάλωση. Παντως στη περίπτωση μου και πάντα μετρώντας απο γέμισμα σε γέμισμα, σε συγκριση με τον υπολογιστή του αυτοκινήτου (τον οποίο πάντα μηδενίζω όταν βάζω αέριο), έχω δεί από +14% έως +26%.

GEORGE 1974
14-10-13, 14:15
Aσε το κομπιουτερ τι λέει δέν Ισχύει στο αέριο , μέτρα με ένα γεμάτο τεποζιτο αερίου πόσα χιλιόμετρα βγάζεις , μέχρι να σε γυρίσει σε βενζίνα !!!!
Τι χωριτικότητα έχεις σε αέριο ??

SpyrosK
14-10-13, 19:50
Aσε το κομπιουτερ τι λέει δέν Ισχύει στο αέριο , μέτρα με ένα γεμάτο τεποζιτο αερίου πόσα χιλιόμετρα βγάζεις , μέχρι να σε γυρίσει σε βενζίνα !!!!
Τι χωριτικότητα έχεις σε αέριο ??

Εννοειται οτι η μετρηση που κανω ειναι απο γεμισμα μεχρι να τελειωσει το αεριο και να γυρισει σε βενζινη, και βλεποντας τα διανυθεντα χλμ υπολογιζω την καταναλωση. Τον υπολογιστη του αυτοκινητου τον εχω για συγκριση αφου τον μηδενιζω στο γεμισμα με αεριο.

GEORGE 1974
14-10-13, 21:27
Εννοειται οτι η μετρηση που κανω ειναι απο γεμισμα μεχρι να τελειωσει το αεριο και να γυρισει σε βενζινη, και βλεποντας τα διανυθεντα χλμ υπολογιζω την καταναλωση. Τον υπολογιστη του αυτοκινητου τον εχω για συγκριση αφου τον μηδενιζω στο γεμισμα με αεριο.

Ωραία πόσα λίτρα αέριο χωράει η μπούκάλα αερίου και πόσα χιλιόμετρα βγάζει ???

SpyrosK
15-10-13, 08:32
Καημέρα στο forum. H μπουκάλα τύπου σαμπρέλας γεμίζει κατα μέσο όρο με 45-46 λτ. Τώρα ανάλογα τη χρήση με βγάζει απο 280-320 κμ στη πόλη (ΑΘήνα), δηλ 15 με 16 λτ στα 100 κμ. και 350-400 κμ στην εθνική οδό, δηλ. 11,5 με 13 λτ στα 100 κμ. Αντίστοιχα με βενζίνη ήθελα περίπου 13 λτ / 100 κμ στη πόλη και 10 λτ/100 κμ στην εθνική. Αν υπολογίσεις την αύξηση της κατανάλωσης βγαίνει περίπου +15 με 25%. Αυτά

tasos.kamv
15-10-13, 08:54
Νομίζω καις λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό σε lpg. Συνήθως η αύξηση είναι της τάξεως του 10-15% απ ότι σε βενζίνη...
Πήγαινε να ελέγξεις και να ρυθμίσεις πάλι το lpg.
Και μην ξεχνάς ότι το μοτέρ που φοράς είναι ΑΒΥΣΣΟΣ στις προσαρμογές των λ... :bugeye:

GEORGE 1974
15-10-13, 11:50
Καημέρα στο forum. H μπουκάλα τύπου σαμπρέλας γεμίζει κατα μέσο όρο με 45-46 λτ. Τώρα ανάλογα τη χρήση με βγάζει απο 280-320 κμ στη πόλη (ΑΘήνα), δηλ 15 με 16 λτ στα 100 κμ. και 350-400 κμ στην εθνική οδό, δηλ. 11,5 με 13 λτ στα 100 κμ. Αντίστοιχα με βενζίνη ήθελα περίπου 13 λτ / 100 κμ στη πόλη και 10 λτ/100 κμ στην εθνική. Αν υπολογίσεις την αύξηση της κατανάλωσης βγαίνει περίπου +15 με 25%. Αυτά

Εγω κάνω απο 430 - 470 πολη και εθνική 480- 550 νομίζω είσαι καλά μην ξεχνας τον παραγοντα , ότι είσαι ποιο βαρύς,ποιο ψυλλο από εμένα και νομίξω ότι έχεις τετρακίνηση μόνυμα , επίσης
τα Πρινς δέν καίνε καθόλου βενζίνη σε όλο το φάσμα των στροφων .Πήγαινε να στο κοιτάξει αλλά για εμένα άστο όπως είναι !!!

gnx
17-10-13, 11:19
Καημέρα στο forum. H μπουκάλα τύπου σαμπρέλας γεμίζει κατα μέσο όρο με 45-46 λτ. Τώρα ανάλογα τη χρήση με βγάζει απο 280-320 κμ στη πόλη (ΑΘήνα), δηλ 15 με 16 λτ στα 100 κμ. και 350-400 κμ στην εθνική οδό, δηλ. 11,5 με 13 λτ στα 100 κμ. Αντίστοιχα με βενζίνη ήθελα περίπου 13 λτ / 100 κμ στη πόλη και 10 λτ/100 κμ στην εθνική. Αν υπολογίσεις την αύξηση της κατανάλωσης βγαίνει περίπου +15 με 25%. Αυτά

Τόσο καταλαβαίνω ότι καίω και εγώ και με γκάζι και με βενζίνη σε 2λιτρο Χ3.

SpyrosK
17-10-13, 14:09
χθες πήγα και διορθώσαμε ελαφρώς τις ρυθμίσεις στον λ και τα fueltrims. θα δούμε πως θα παει , αν και δεν νομίζω να δω σημαντικές διαφορές. Ούτως ή άλλως κάπου εκεί ειναι η κατανάλωση του Χ3.

M8CSI
17-10-13, 19:38
Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.

εκανες την καλυτερη οχι Επιλογη αλλα ΕΠΕΝΔΥΣΗ θα το Χαρακτηριζα αυτο φιλε

tacos
17-10-13, 21:14
Σε Χ3 2,5 SI 218 hp εχει τοποθετησει κανεις καποιο κιτ απο το οποιο ειναι ευχαριστημενος και το προτεινει?.

cptbabis
08-11-13, 10:36
εκανες την καλυτερη οχι Επιλογη αλλα ΕΠΕΝΔΥΣΗ θα το Χαρακτηριζα αυτο φιλε

Τελικά βλέπω ότι ήταν καλή επένδυση-επιλογή.Εως σήμερα έχω κάνει με το αέριο 72.000 km χωρίς κανένα πρόβλημα.Οταν εννοώ κανένα .....εννοώ απολύτως κανένα.Μία φορά θυμήθηκα και άλλαξα φίλτρο.
Κατανάλωση μικτή (βενζίνη-αέριο)-(Πόλη-Εθνική Οδό) με ταχύτητες 140-150 km/h πάω στο 13,5 lit/100 km με μέση τιμή λίτρου καυσίμου (βενζίνη-αέριο) 1,010 euro (με τιμές 2013).
Αυτονομία σε Εθνική Οδό με δεξαμενή 50 lit έχω περί των 440 km και στην πόλη λόγω και τής κατανάλωσης βενζίνης περί των 480 km.Από θέμα πρατηρίων υπάρχουν παντού πλέον και χωρίς ιδιαίτερο προγραμματισμό γυρίζεις όλη την Ελλάδα-Ευρώπη χωρίς να βάλεις βενζίνη.

M8CSI
08-11-13, 19:38
Τελικά βλέπω ότι ήταν καλή επένδυση-επιλογή.Εως σήμερα έχω κάνει με το αέριο 72.000 km χωρίς κανένα πρόβλημα.Οταν εννοώ κανένα .....εννοώ απολύτως κανένα.Μία φορά θυμήθηκα και άλλαξα φίλτρο.
Κατανάλωση μικτή (βενζίνη-αέριο)-(Πόλη-Εθνική Οδό) με ταχύτητες 140-150 km/h πάω στο 13,5 lit/100 km με μέση τιμή λίτρου καυσίμου (βενζίνη-αέριο) 1,010 euro (με τιμές 2013).
Αυτονομία σε Εθνική Οδό με δεξαμενή 50 lit έχω περί των 440 km και στην πόλη λόγω και τής κατανάλωσης βενζίνης περί των 480 km.Από θέμα πρατηρίων υπάρχουν παντού πλέον και χωρίς ιδιαίτερο προγραμματισμό γυρίζεις όλη την Ελλάδα-Ευρώπη χωρίς να βάλεις βενζίνη.
ε φυσικα τωρα τι να λεμε οταν με τιμη κιλου 0,80 το υγραεριο ( και σε πρατηρια esso που ξερω το βρισκης και 0.50 το κιλο) αλλα ουτως η αλλως εχεις 250 χιλ. με 20 ευρω ετσι το δουλευης καθημερινα πας παντου