PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε30 Ανακατασκευή


Σελίδες : [1] 2 3

alpaneras
12-05-11, 08:53
Tο αυτοκίνητο βάφτηκε, πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!! Οι φωτογραφίες το αδικούν, από κοντά είναι ΠΕΝΑ!!!

m_power_lunatic
12-05-11, 09:06
Δωσε φωτο στο λαο,διψαω για ανακατασκευη Μ3 Ε30.Το χρωμα ειναι jet black απο SPORT EVO????

alpaneras
12-05-11, 09:22
Ναι Jet Black είναι. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και βιντεάκια από την ώρα της βαφής. Ο βαφέας το έβαψε απίστευτα γρήγορα. Το χέρι του πήγαινε δεξιά αριστερά με τρελούς ρυθμούς. Την άλλη βδομάδα θα το πάρω σπίτι και τότε αρχίζει η δική μου δουλειά! Βίδα-βίδα καθάρισμα και μοντάρισμα. Άσε που έχω μαζέψει 2 σελίδες ανταλλακτικά BMW. Για να δούμε!!
Αποφάσισα να μην βγάλω τις εργοστασιακές μονώσεις στο τούνελ και στα πίσω καθίσματα γιατί είναι πολύ καλές και στο εμπόριο δεν βρίσκεις τέτοιες. Σάπια δεν παίζει να έχει από κάτω, επίσης δεν βάφονται γιατί το χρώμα και ο διαλύτης θα τις κάψουν.

Vasilis M3
12-05-11, 09:50
Πολύ καλό αποτέλεσμα!:nod:Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο (μην σου πω και ίδιο) με το avatar που χρησιμοποιείς!

alpaneras
12-05-11, 09:59
Πολύ καλό αποτέλεσμα!:nod:Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο (μην σου πω και ίδιο) με το avatar που χρησιμοποιείς!

Μάλλον για εκεί οδεύω. Έχω παραγγείλει και την κόκκινη ταινία για τους προφυλακτήρες αλλα δεν ξέρω αν θα την βάλω. Ζάντες έχει αυτές που φοράω γυαλισμένες με κέντρα βαμμένα σε χρώμα Nogaro silver.

stef
12-05-11, 10:20
Πολύ σοβαρή δουλειά δείχνει...
Φαντάζομαι οι ζάντες θα πλυθούν, θα γυαλιστούν κλπ γιατί όλο και κάποιο χρώμα θα έχει στάξει!

Vasilis M3
12-05-11, 10:27
Τις BBS RS έχεις γιατί δεν μπορώ να καταλάβω απο τις φωτογραφίες

alpaneras
12-05-11, 11:09
Οι ζάντες είναι οι BBS RC090 η αλλιώς Style 5, 8.0X17, όχι οι RS.
Βασικά και αυτές θα πάνε για refresh, έχω βρει με 250€ γυάλισμα και βάψιμο τα κέντρα έτσι ώστε να γινουν όπως στη φωτό. Χρώμα δεν έχει στάξει καθόλου από το βάψιμο γιατί είχαν μονωθεί.

BMW Power
12-05-11, 11:10
Πολύ καλή δουλειά κάνεις.

Μπράβο

m_power_lunatic
12-05-11, 11:18
Ναι Jet Black είναι. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και βιντεάκια από την ώρα της βαφής. Ο βαφέας το έβαψε απίστευτα γρήγορα. Το χέρι του πήγαινε δεξιά αριστερά με τρελούς ρυθμούς. Την άλλη βδομάδα θα το πάρω σπίτι και τότε αρχίζει η δική μου δουλειά! Βίδα-βίδα καθάρισμα και μοντάρισμα. Άσε που έχω μαζέψει 2 σελίδες ανταλλακτικά BMW. Για να δούμε!!
Αποφάσισα να μην βγάλω τις εργοστασιακές μονώσεις στο τούνελ και στα πίσω καθίσματα γιατί είναι πολύ καλές και στο εμπόριο δεν βρίσκεις τέτοιες. Σάπια δεν παίζει να έχει από κάτω, επίσης δεν βάφονται γιατί το χρώμα και ο διαλύτης θα τις κάψουν.


Ακουγεται σαν μουσικη στα αυτια μου!!!!!Η καλυτερη στιγμη της διαδικασιας (μαζι με ενα καλο φρεσκο βαψιμο).Να σου πανε ολα οπως τα θες.

P.S Περιττο να σου πω οτι θελουμε φωτο πολλες αν και σε βλεπω πηρες φορα!!!:hello:

alpaneras
12-05-11, 11:29
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω τώρα είναι να βάψω τις γέφυρες και τα άκρα και να γίνουν όπως της φωτό. Βέβαια ανεβαίνει αρκετά το budget και δεν ξέρω ακόμα αν όντως θα το κάνω. Άσε που μετά θα το λυπάμαι να το κυκλοφορήσω.

m_power_lunatic
12-05-11, 11:53
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω τώρα είναι να βάψω τις γέφυρες και τα άκρα και να γίνουν όπως της φωτό. Βέβαια ανεβαίνει αρκετά το budget και δεν ξέρω ακόμα αν όντως θα το κάνω. Άσε που μετά θα το λυπάμαι να το κυκλοφορήσω.

Καλα αυτο δεν παιζει,το φτιαχνεις ελπιζω για να το ευχαριστηθεις (εγω αυτο θα κανω) αλλα με μετρο οχι να πας και για ''τσιγαρα στο περιπτερο'' που λεει ο λογος.

Παντως ΑΝ θες τη γνωμη μου,αυτη η πινελια που λες για τις γεφυρες-ακρα κτλ ειναι η πινελια που θα ξεχωρισει πραγματικα.Ασε που οταν θα το σηκωνεις να το πλυνεις απο κατω καθε 2 φορες το χρονο θα γελας μονος σου απο χαρα!!!!!!!!!

Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

BMW Power
12-05-11, 12:01
Συμφωνώ με τον Γιάννη, να γίνει τέλεια η δουλειά.

alpaneras
12-05-11, 12:37
Κάτι πολύ καλό που έκανα είναι η πλεξούδα της μηχανής. Έγδυσα τη μόνωση και πέρασα καινούργια με μια ταινία ειδική άκαυστη που πήρα από ebay. Έχει φοβερή υφή και γενικά έδωσε πνοή καινούριου. Έβαλα μόνο στο κομμάτι της πλεξούδας μέσα στο χώρο της μηχανής που είναι και εμφανής, όχι στην υπόλοιπη στο εσωτερικό που είναι κάτω από τις μοκέτες και στο ταμπλό, δεν θα είχε σημασία και ασε που θα χρειαζόμουνα καμμια δεκαριά καρούλια.

Fanatic
12-05-11, 12:59
Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

Οντως θα ηταν πολυ χρησιμο να μαθουμε μια τετοια ανακατασκευη σε τι οικονομικα επιπεδα μπορει να κυμαινεται:feedback:

andreas_R
12-05-11, 13:19
Με το μαλακο παντα....

dimitris 029/505
12-05-11, 13:27
Οντως θα ηταν πολυ χρησιμο να μαθουμε μια τετοια ανακατασκευη σε τι οικονομικα επιπεδα μπορει να κυμαινεται:feedback:

Αντε αμα ειναι να βαλω μπρος κι εγω....αρχισα να μπαινω στα μερακια!!!!!!!!!!!!!!!

stef
12-05-11, 13:37
Παντως ΑΝ θες τη γνωμη μου,αυτη η πινελια που λες για τις γεφυρες-ακρα κτλ ειναι η πινελια που θα ξεχωρισει πραγματικα.Ασε που οταν θα το σηκωνεις να το πλυνεις απο κατω καθε 2 φορες το χρονο θα γελας μονος σου απο χαρα!!!!!!!!!

Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

Μόνο 2 φορές το χρόνο?
Κάθε μήνα ρε!
Εδώ πλένουμε τα μπρίκια που έχουμε συχνά!!
Αχχχχ
Ρε παιδι μου αυτά τα BMW παλιοαυτοκίνητα! :bowdown:
ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ
ΣΑΠΙΖΟΥΝ
ΣΒΟΥΡΙΖΟΥΝ
Και κάνουν ένα θόρυβοοοοοοοοοοοοοοοοο :thefinger
ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!!!! :tapedshut

ΧΑΧΑΧΑ

alpaneras
12-05-11, 13:42
Αντε αμα ειναι να βαλω μπρος κι εγω....αρχισα να μπαινω στα μερακια!!!!!!!!!!!!!!!

Εξαρτάται τι θέλει να κάνει καθένας. Ένα βάψιμο ξεκινάει από 1500 εως 4000 η και 5000. Εξαρτάται και τι θα βγάλει στην πορεία από σάπια και αλλα απρόβλεπτα. Πάντως με 5000 πιστεύω ότι το κάνεις τέλειο χωρίς να πιάσεις μοτέρ και σασμάν. Ακόμα δεν έχω υπολογίσει πόσο θα πάει. Τώρα μάλλον θα προχωρήσω με βαψίματα άκρων και γενικά από κάτω από το αυτοκίνητο. Πιστέυω η ηλεκτροστατική βαφή να κοστίσει κανα 500ρι + σινεμπλόκ +φρένα. Δεν έχω ρωτήσει ακόμα. Με το καλό να το πάρω από το φανοποιείο να λύσω τα ακρα και βλέπουμε.

alpaneras
12-05-11, 14:17
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

stef
12-05-11, 14:28
Υπάρχει ένα μηχανουργείο στα Καμίνια
Θα μάθω και θα σου πω αύριο που ακριβώς...

Υ.Γ: Τα φτερά του Μ3 τα βρήκες εύκολα?
Πρέπει να είναι πανάκριβα...

alpaneras
12-05-11, 14:34
Δεν έψαξα να τα βρώ γιατί ήταν πάνω στο αμάξι!!:-)

TSAF
12-05-11, 14:48
Υπάρχει ένα μηχανουργείο στα Καμίνια
Θα μάθω και θα σου πω αύριο που ακριβώς...

Υ.Γ: Τα φτερά του Μ3 τα βρήκες εύκολα?
Πρέπει να είναι πανάκριβα...


η ακρη μου παντως εχει αυτες τις τιμες στην Αυστρια

μπροστινος προφ = 550
πισω προφ = 450
πισω καπο = 350 χωρις την φτερουγα + 250 για φτερουγα
τα μπροστα φτερα απο 300 το καθενα
πισω φτερα απο 500 το καθενα.

giannis 116
12-05-11, 15:48
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

Μηπως εχεις προβληματα με τα σπειρωματα μετα απο την επιμεταλλωση; Κατσει υλικο πανω τους και τα δυσκολευει μετα να βιδωσουν;..

Vasilis M3
12-05-11, 15:49
Κερνάς καφέ να σου έρθουμε όλη η παρέα????:cheers:

Πάντως πέρα απο την πλάκα το όλο project προχωράει πολύ καλά....περιμένουμε και απο τον κύριο Νίκο (Μ3EST) τέτοια παρουσίαση..

Πες μας λίγα λόγια γενικά για το αμάξι και γενικά για το project....

stef
12-05-11, 16:02
Πλάκα πλάκα, για μια καλή μετατροπή Μ3 εαν κάτσετε να καλοσκεφτείτε θές τουλάχιστον 20Κ!!!
Αλλά να είναι πένα το αμάξι

stef
12-05-11, 16:10
η ακρη μου παντως εχει αυτες τις τιμες στην Αυστρια

μπροστινος προφ = 550
πισω προφ = 450
πισω καπο = 350 χωρις την φτερουγα + 250 για φτερουγα
τα μπροστα φτερα απο 300 το καθενα
πισω φτερα απο 500 το καθενα.

Εσύ απορώ πώς και δεν έχεις φτιάξει κανά Ε30 coupe σε Μ3 ανακατασκευή....
Εκτός εαν δεν το θυμάμαι...;)

TSAF
12-05-11, 16:16
Δεν ειμαι υπερ του κοψε-ραψε γενικοτερα (απλο Ε30 να το κανω Μ3). Αυτος ειναι ο μονος λογος. Εχω κανει ανακατασκευη (restoration) σε 2 σκαθαρια & ενα racestoration στο 2002 που πουλησα στον Σταθη με τρελλα αποτελεσματα.

alpaneras
12-05-11, 16:34
Μηπως εχεις προβληματα με τα σπειρωματα μετα απο την επιμεταλλωση; Κατσει υλικο πανω τους και τα δυσκολευει μετα να βιδωσουν;..

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ούτως η άλλως με το βίδωμα όσο παραπάνω υλικό υπάρχει θα φύγει.

quote
Κερνάς καφέ να σου έρθουμε όλη η παρέα????

Πάντως πέρα απο την πλάκα το όλο project προχωράει πολύ καλά....περιμένουμε και απο τον κύριο Νίκο (Μ3EST) τέτοια παρουσίαση..

Πες μας λίγα λόγια γενικά για το αμάξι και γενικά για το project....
unquote

Άν είναι μαζεύω όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ και μαζευόμαστε όλοι μαζί ενα Σ-Κ και το δένουμε, δεν θα πάρει παραπάνω!! χεχεχε

και μια φωτό ακόμα, μου άρεσε πολύ αυτό το στάδιο.

TSAF
12-05-11, 16:36
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

http://www.bbs-racing-wheels.com/seiten/framee.htm

Ειχα παρει διαφορα για τις ζαντες του 2002. Αυτα που θες τα εχει.

alpaneras
12-05-11, 16:39
http://www.bbs-racing-wheels.com/seiten/framee.htm

Ειχα παρει διαφορα για τις ζαντες του 2002. Αυτα που θες τα εχει.

Ευχαριστώ για το site, δεν ψάχνω βίδες για τις ζάντες αλλά για όλες τις βίδες στο χώρο μηχανής (φτερών, ψυγείου, παγουράκια βασούλες κλπ κλπ)

giannis 116
12-05-11, 16:42
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ούτως η άλλως με το βίδωμα όσο παραπάνω υλικό υπάρχει θα φύγει.



Απλα στο λεω γιατι εχω δουλεψει πολυ με γαλβανιζε βιδες-παξιμαδια και πολλες φορες ηταν απλα καημος στο βιδωμα. Ειχαν τοσο υλικο που δεν επιαναν οι βολτες ή στραβωβιδωναν και εχανα πολυ χρονο, μου σπαγαν τα νευρα και ειχα εξτρα κουραση απ αυτες τις βιδες. Πολλες φορες θελανε βιδωμα, ξεβιδωμα και ξανα βιδωμα σιγα σιγα για να βιδωσουν σωστα και σχεδον παντα με γρασσο ή σπρευ γρασσου στα σπειρωματα για να τα βοηθησει.
Ενα αλλο κολπο ειναι αν εχουν πολυ υλικο απο επιμεταλλωση, με συρματοβουρτσα τριψιμο τα σπειρωματα, οσο γινεται να καθαρισουν, μετα επανω τους γρασσακι ή σπρευ γρασσου και πανε πιο ευκολα...

TSAF
12-05-11, 16:46
Ευχαριστώ για το site, δεν ψάχνω βίδες για τις ζάντες αλλά για όλες τις βίδες στο χώρο μηχανής (φτερών, ψυγείου, παγουράκια βασούλες κλπ κλπ)

τοτε για μενα μονο τιτανιου βιδες αλλα κανουν πολλα λεφτα.

notis Motorsport
12-05-11, 18:41
Κάτι πολύ καλό που έκανα είναι η πλεξούδα της μηχανής. Έγδυσα τη μόνωση και πέρασα καινούργια με μια ταινία ειδική άκαυστη που πήρα από ebay. Έχει φοβερή υφή και γενικά έδωσε πνοή καινούριου. Έβαλα μόνο στο κομμάτι της πλεξούδας μέσα στο χώρο της μηχανής που είναι και εμφανής, όχι στην υπόλοιπη στο εσωτερικό που είναι κάτω από τις μοκέτες και στο ταμπλό, δεν θα είχε σημασία και ασε που θα χρειαζόμουνα καμμια δεκαριά καρούλια.

Φιλε μου συγχαρητηρια για την υπομονη και το κεφι που εχεις.
Σιγουρα το αποτελεσμα που θα βγαλεις αν συνεχισεις με τετοιο ρυθμο θα ειναι
φανταστικο.
Θα ηθελα να μου πεις σχετικα με την ταινια που πηρες απο το ebay για την πλεξουδα.
(πως θα την βρω).

alpaneras
12-05-11, 20:19
Κάνε ενα search στο ebay για corroplast και θα την βρείς.

God
12-05-11, 21:59
Κάνε ενα search στο ebay για corroplast και θα την βρείς.

Το Corroplast είναι τύπος μετάλλου (σκληρό ατσάλι που φτιάχνουν καλούπια στην βιομηχανία για την ακρίβεια). Δεν θα βρει τίποτα στο eBay με αυτό.


Coroplast λέγεται και το eBay το έχει σε πολύ καλύτερες τιμές απ'ότι θα την βρει κανείς στην Αθήνα. Τέτοιο χρησιμοποιείται και σε πολλά καινούργια αυτοκίνητα. Και η μαμά πλεξούδα του Ε34 αν δεν κάνω λάθος σε πολλά σημεία έχει.

alpaneras
13-05-11, 08:49
Όντως με ενα ρ είναι coroplast. Αυτή η ταινία κολλάει απευθείας πάνω στα καλώδια, ενώ αυτό που έχει από το εργοστάσιο η πλεξούδα είναι σαν ύφασμα και από ότι κατάλαβα δεν ήταν κολλημένο αλλά απλά τυλιγμένο στην πλεξούδα, εκτός εαν από τα χρόνια έφυγε η κόλλα.

m_power_lunatic
13-05-11, 11:35
Οι Αμερικανοι ορκιζονται σε αυτο www.por15.com εδω το προιον για οτιδηποτε κατω απο το σασι,για ριξε μια ματια...κανει για ακρα-γεφυρες κτλ..

alpaneras
13-05-11, 12:09
Οι Αμερικανοι ορκιζονται σε αυτο www.por15.com εδω το προιον για οτιδηποτε κατω απο το σασι,για ριξε μια ματια...κανει για ακρα-γεφυρες κτλ..

Έχω διαβάσει για αυτό το προιόν, πάρα πολύ καλό και πουλάνε κιτάκια ανάλογα με την δουλειά που θες να κάνεις. Όμως η σκουριά για μένα ανήκει στο παρελθόν:) !! Τα άκρα θα πάνε για αμμοβολή και ηλεκροστατική βαφή οπότε δεν χρειάζομαι κάτι τετοιο, thanks πάντως.

GIANNHS M
13-05-11, 22:56
Έχω διαβάσει για αυτό το προιόν, πάρα πολύ καλό και πουλάνε κιτάκια ανάλογα με την δουλειά που θες να κάνεις. Όμως η σκουριά για μένα ανήκει στο παρελθόν:) !! Τα άκρα θα πάνε για αμμοβολή και ηλεκροστατική βαφή οπότε δεν χρειάζομαι κάτι τετοιο, thanks πάντως.

φιλαρακι ετοιμαζεις ενα μωρο για βιτρινα!!!!σε συγχερω για το μερακι σου κ σε ζηλευω ταυτοχρονα:icon42:.σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα κ οσο μπορεις χωνε φωτο!!!!:ylsuper:
........και φορας την καλυτερη ζαντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΟΥ..ΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

mitsos_chania
14-05-11, 14:24
+1000 και απο εμενα και για την προσπαθεια και για το μερακι σου.Θελουμε πολλες φωτογραφιες

mike21
14-05-11, 15:57
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

μπορείς να αγοράσεις γαλβανισμένες βίδες,η όψη τους είναι ίδια με τις ανοξείδωτες και δίνουν ένα πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα,και είναι πάμφθηνες

alpaneras
19-05-11, 10:11
Καλημέρα!! καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Χθές το βράδυ πήρα το αυτοκίνητο από το φανοποιείο, δεν κρατιέμαι να αρχίσω να δουλεύω, περιμένω να σχολάσω από τη δουλειά για να πάω κατευθείαν εκεί. Πρώτο βήμα να βάλω τζάμια, μηχανισμούς, λάστιχα και μεντεσέδες στις πόρτες και το πορτ μπαγκάζ για να κλείνει σωστά το αυτοκίνητο.
Θα ανεβάσω φωτό σύντομα.
Όσον αφορά τις βίδες, μάλλον τελικά θα απευθυνθώ στην BMW και θα ησυχάσω, βλέπουμε.

TSAF
19-05-11, 10:39
Αντε με το καλο, θα τρελαθεις με την φαση του μονταρισματος, ειναι super

sofos 2.8i
19-05-11, 12:26
Συνεχισε ετσι, η ανταμοιβη ερχεται στο τελος με το τελειο αποτελεσμα,που θα εχεις απ'οτι βλεπω!Η εννοια του τι εστι μερακι,ευγε ευγε!!!!!!!!!!

georggge46
19-05-11, 14:31
ψάχνω βίδες για το χώρο μηχανής (φτερών, ψυγείου, παγουράκια βασούλες κλπ κλπ)

http://www.tastynuts.com/productlist.php?category=Titanium

alpaneras
20-05-11, 14:31
Έφτασε, έφτασε!!!!:ban::bullhorn:

georgepap
20-05-11, 14:47
Πανεμορφο!!!Με το καλο να το βγαλεις στο δρομο...

panose30
20-05-11, 15:33
μπραβο σου! περιμενω την συνεχεια πως και πως!!

fan1s_e21
20-05-11, 15:36
πωωωω πενταμορφο να το χαιρεσαι φιλε καλα τελειωματα

Bassakos
20-05-11, 16:07
πανεμορφο! καλη συνεχεια !!!!

stef
20-05-11, 16:21
Τι μοτέρ θα φορέσεις πάνω?

alpaneras
21-05-11, 20:36
Τι μοτέρ θα φορέσεις πάνω?

Για την ώρα θα μπεί το μοτέρ που φόραγε το S14 δίλιτρο αφού του κάνω ενα εμφανισιακό ρετουσάρισμα. Το μοτέρ που θα βάλω του χρόνου (λόγω έλλειψης ρευστού)είναι το S54 από Ε46Μ3. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να μπεί έτσι ώστε το αυτοκίνητο να οδηγιέται εύκολα σχετικά και χωρίς μεγάλο άγχος για το σασί.

Σήμερα έκατσα και μόνταρα τις πόρτες, στην αρχή νόμιζα ότι ήταν παιχνιδάκι, αλλά μετά από 5 ώρες που μου πήρε αναθεώρησα. Λάστιχα, οδηγοί, γρύλλοι, πετούγιες, κλειδαριές, ηλεκτρικά, τζάμια ηλεκτρομαγνητικές + ότι δεν θυμόμουνα πως τα έβγαλα αφού πέρασαν 5 μήνες από το λύσιμο, ε πιστεύω δικαιολογείται. Για αύριο έχω να κολλήσω καινούριες μονώσεις στο πάτωμα οδηγού συνοδηγού και να βάλω κλειδαριές στο πορτ μπαγκάζ.

Η μέρα όμως είχε και ένα δυσάρεστο. Βρήκα σαπίλα στο συρτάρι της ηλιοροφής στο πίσω μέρος εκεί που ξεκινάει η υδροροή για τα νερά. Ξενέρωσα άσχημα, πως δεν το είχα προσέξει τόσο καιρό ούτε εγώ ούτε ο βαφέας, φαίνεται μόνο αν κοιτάξεις μέσα από το συρτάρι, οχι από κάτω. Οπότε είμαι στην αναζήτηση για το ανταλλακτικό αυτό, αν γνωρίζει κανείς η αν έχει ας ενημερώσει. Το καλό είναι ότι ευτυχώς δεν έχει πάρει ο ουρανός και δεν θα χαλάσει καθόλου το χρώμα. Τέλος πάντων προχωράω δυνατά!!!

crazy_beaver
21-05-11, 22:49
πολύ ωραίο project φιλε!!!!!!!!!!Αντε με το καλό στον δρόμο!!!!!!!!!!

TSAF
24-05-11, 09:30
Για την ώρα θα μπεί το μοτέρ που φόραγε το S14 δίλιτρο αφού του κάνω ενα εμφανισιακό ρετουσάρισμα. Το μοτέρ που θα βάλω του χρόνου (λόγω έλλειψης ρευστού)είναι το S54 από Ε46Μ3. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να μπεί έτσι ώστε το αυτοκίνητο να οδηγιέται εύκολα σχετικά και χωρίς μεγάλο άγχος για το σασί.

Παρα πολυ ομορφο, μπραβο, επειδη γενικως εχω ψαχτει παρα πολυ με τα engine swaps στα Ε30 και ειδικοτερα με τα S series. Αμα χρειαστεις κατι πες μου γιατι θα εχεις ενα μικρο θεματακι με τα ηλεκτρικα.

alpaneras
24-05-11, 10:12
Παρα πολυ ομορφο, μπραβο, επειδη γενικως εχω ψαχτει παρα πολυ με τα engine swaps στα Ε30 και ειδικοτερα με τα S series. Αμα χρειαστεις κατι πες μου γιατι θα εχεις ενα μικρο θεματακι με τα ηλεκτρικα.

Έχω βρει τη λύση για το θεματάκι με τα ηλεκτρικά. Εγκέφαλος OEM από Μ3 Ε46 με επέμβαση στις λειτουργίες διαφορικού και ABS. Και φυσικά από εξωτερικό, όχι από Ελλάδα. Αχ μακάρι να είχα το budget να το φορέσω απευθείας το μοτεράκι αυτό, αλλά δεν πειράζει, θα κάνω λίγη υπομονή. Και μέχρι του χρόνου θα έχουν πέσει και οι τιμές.

TSAF
24-05-11, 10:17
Οκ, και εγω παντα για ΟΕΜ ecu μιλαω. Επισης θελεις και το σωστο κιτακι για τα οργανα ωστε να διαβαζουν σωστα.

alpaneras
24-05-11, 11:25
Οκ, και εγω παντα για ΟΕΜ ecu μιλαω. Επισης θελεις και το σωστο κιτακι για τα οργανα ωστε να διαβαζουν σωστα.

Σε αυτό δεν έχω ψαχτεί ακόμα. Ότι πληροφορία έχεις, δεκτή.

stef
24-05-11, 11:28
Ο Τsaf είναι ο άνθρωπός σου!!!!

alpaneras
24-05-11, 13:36
Βασικά το Thread ξεκίνησε λίγο ανάποδα, αλλά τέλος πάντων. Παρακάτω φωτογραφίες από την αρχή του project. Enjoy!! Όσο έχω χρόνο θα ανεβάζω φωτό.

alpaneras
24-05-11, 13:44
Και το λύσιμο, ξύσιμο ξεκίνησε!! Οι σκουριές εμφανίστηκαν! Στις άκρες του παρμπρίζ, στο πάτωμα οδηγού συνοδηγού από διαρροή καλοριφέρ, στην οροφή!!??, στην παλιά θέση της μπαταρίας κλπ κλπ.

alpaneras
24-05-11, 13:52
Και άλλες φωτο.

ditris
24-05-11, 13:55
Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι συγχαριτήρια....γ το τοσο μερακι αναπαλαίωσης...αλλα κ θελησης να μοιραστείς με το club ένα-ένα τα βήματα που έγιναν-γίνονται.......

alpaneras
24-05-11, 14:00
Και άλλες φωτο

giannis 116
24-05-11, 14:09
Το αρχικο του χρωμα ηταν λευκο σωστα?.. Το γραφει και το ταμπελακι στο θολο Alpinweiss ετσι?..

alpaneras
24-05-11, 14:10
Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι συγχαριτήρια....γ το τοσο μερακι αναπαλαίωσης...αλλα κ θελησης να μοιραστείς με το club ένα-ένα τα βήματα που έγιναν-γίνονται.......

Βασικά είχα και άλλες φωτο από τις επισκευές των σάπιων αλλά έχασα το USB stick που τις είχα πάρει από το μάστορα (τον είχα βάλει να τραβάει φωτό συνέχεια, χεχεχεχ) . Αν τις βρω θα ανεβάσω και άλλες. Έχω μέχρι και βίντεο από το βάψιμο.

alpaneras
24-05-11, 14:11
Το αρχικο του χρωμα ηταν λευκο σωστα?.. Το γραφει και το ταμπελακι στο θολο Alpinweiss ετσι?..

Ναι λευκό ήταν, έγινε μπλε και τώρα μαύρο

stef
24-05-11, 14:15
Οτιδήποτε βάλεις πάνω τώρα είναι ανταλλακτικό οriginal από Μ3 Ε30?

alpaneras
24-05-11, 14:16
Και προχωράμε.....:ylsuper:

alpaneras
24-05-11, 14:18
Οτιδήποτε βάλεις πάνω τώρα είναι ανταλλακτικό οriginal από Μ3 Ε30?

Ναι, εννοείται, αλλά τα περισσότερα ούτως η άλλως ήταν από Μ3

m_power_lunatic
24-05-11, 14:19
Το θυμαμαι το αμαξι σου,το ειχα δει οταν το πουλουσες.Ωραιο θα ηταν να το εκανες και λευκο μιας και ηταν το original χρωμα του σασι και δειχνει και ολα του τα φουσκωματα...ειναι και πολυ σπανιο σαν χρωμα στη χωρα μας στα Μ3 Ε30.Βεβαια το jet black ειναι ξεκαθαρα statememnt απο τη μερια σου του τι εχεις κατα νου και δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

Περιττο να πω οτι απο τις φωτο και τις διαδικασιες που βλεπω ''φουσκωνει'' το παντελονι μου......keep it coming!!!!!!

alpaneras
24-05-11, 14:23
Το θυμαμαι το αμαξι σου,το ειχα δει οταν το πουλουσες.Ωραιο θα ηταν να το εκανες και λευκο μιας και ηταν το original χρωμα του σασι και δειχνει και ολα του τα φουσκωματα...ειναι και πολυ σπανιο σαν χρωμα στη χωρα μας στα Μ3 Ε30.Βεβαια το jet black ειναι ξεκαθαρα statememnt απο τη μερια σου του τι εχεις κατα νου και δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

Περιττο να πω οτι απο τις φωτο και τις διαδικασιες που βλεπω ''φουσκωνει'' το παντελονι μου......keep it coming!!!!!!

Όταν είπα να κανω ανακατασκευή έλεγα να το κάνω λευκό, και μάλιστα είχα μαζέψει 100δες φωτό από λευκό. Στην πορεία όμως είδα αυτό το sport evo που έχω στο avatar μου όταν το είχε γυαλίσει ο ιδιοκτήτης του και το μαύρο έγινε μονόδρομος!!!

alpaneras
24-05-11, 14:33
............................

m_power_lunatic
24-05-11, 14:36
Πες μου οτι ΔΕΝ θα βαλεις σκουρα φαναρια μπρος-πισω και τα φρυδακια........πραγματικα για τα προαναφερθεντα με ενοχλουν οταν τα βλεπω στα Μ3 Ε30 και χαλανε τις αρμονικες γραμμες και γωνιες της Μ3 Ε30.

Μοκετα-ουρανος θα καθαρισεις και θα βαλεις τα δικα του ή νεα??

alpaneras
24-05-11, 14:39
.............................................

alpaneras
24-05-11, 14:51
Πες μου οτι ΔΕΝ θα βαλεις σκουρα φαναρια μπρος-πισω και τα φρυδακια........πραγματικα για τα προαναφερθεντα με ενοχλουν οταν τα βλεπω στα Μ3 Ε30 και χαλανε τις αρμονικες γραμμες και γωνιες της Μ3 Ε30.

Μοκετα-ουρανος θα καθαρισεις και θα βαλεις τα δικα του ή νεα??

Φρυδάκια δεν θα βάλω, ούτε σκούρα φανάρια μπροστά. Τώρα για πίσω το σκέφτομαι, έχω το δεξί σκούρο Startec και ψάψνω για το αριστερό.
Μοκέτα θα βάλω την ίδια και ίσως την βάψω μαύρη γιατί ειναι γκρί. Ουρανό έφτιαξα καινούριο μαύρο ύφασμα τελικά γιατί ο ταπετσέρης μου είπε πως το alcadara με τον καιρό θα κρεμάσει. Δεν θα τον βάλω όμως ακόμα μέχρι να λυσω το δέμα με την ηλιοροφή.

alpaneras
24-05-11, 15:43
.................................................. ....................................

alpaneras
24-05-11, 15:55
.................................................. .......................
Τέλος, ως εδώ έχω φτάσει. to be continued.....

m_power_lunatic
24-05-11, 16:22
Φρυδάκια δεν θα βάλω, ούτε σκούρα φανάρια μπροστά. Τώρα για πίσω το σκέφτομαι, έχω το δεξί σκούρο Startec και ψάψνω για το αριστερό.
Μοκέτα θα βάλω την ίδια και ίσως την βάψω μαύρη γιατί ειναι γκρί. Ουρανό έφτιαξα καινούριο μαύρο ύφασμα τελικά γιατί ο ταπετσέρης μου είπε πως το alcadara με τον καιρό θα κρεμάσει. Δεν θα τον βάλω όμως ακόμα μέχρι να λυσω το δέμα με την ηλιοροφή.

Προτεινω να ΜΗΝ βαλεις ουτε τα πισω,φαντασου πως θα φαινεται στους γνωστες απο κοντινη αποσταση,ο συνειρμος ''SPORT EVO'' θα ειναι αμεσος και σιγουρα μια χαρα θα την εχουμε ολοι βλεποντας το απο κοντα πως θα ειναι απο κοντα το real thing.Γνωμη μου ταπεινη και νομιζω οτι θα ξεχωρισεις μιας και οι περισσοτεροι ψαχνουν να βαλουν τα STARTEC και εδω και στο εξωτερικο.Ειμαι δηλαδη του original clean look στην Μ3 Ε30.

Tην μοκετα να τη βαψεις μαυρη οπως λες μιας και αλλα εχουν την γκρι και αλλα την μαυρη η οποια ειναι πενταμορφη και δινει μαζι με τον μαυρο ουρανο μια πιο αρμονικη εικονα και αισθηση του ''κουβουκλιου''.

Μπραβο-μπραβο χιλια μπραβο απο εμενα και βλεποντας την εργαλειοθηκη σου στις εικονες να το δουλευεις μονος σου το αμαξι πραγματικα σε χαιρομαι!

giannis 116
24-05-11, 16:22
Οι διατρητες 'λαμες' που φαινονται κολλημενες στους εμπρος θολους ειναι σε ολα τα αμαξωματα Ε30 ή μονο στα Μ3 για λογους εξτρα ενισχυσεων;..

m_power_lunatic
24-05-11, 16:34
Παρατηρησα οτι δεν θα βαλεις το κεραιακι της Μ3 Ε30 μπροστα στον ουρανο ή μηπως δεν βλεπω καλα????Αν δεν κανω λαθος και οταν ηταν μπλε δεν το ειχε,σου αρεσει περισσοτερο ετσι???

Τα DTM τα αγωνιστικα τα τελευταια (2.5) δεν την ειχανε σε αυτη την θεση αλλα αρκετα πιο πισω τα τελευταια ενω τα 2.3 τα πρωτα δεν ειχανε καθολου οπως το εχεις τωρα εσυ.

alpaneras
24-05-11, 16:40
Οι διατρητες 'λαμες' που φαινονται κολλημενες στους εμπρος θολους ειναι σε ολα τα αμαξωματα Ε30 ή μονο στα Μ3 για λογους εξτρα ενισχυσεων;..

Από όσο ξέρω είναι σε όλα τα Ε30. Άλλωστε το μούτρο στο δικό μου είναι από απλό Ε30

alpaneras
24-05-11, 16:45
Παρατηρησα οτι δεν θα βαλεις το κεραιακι της Μ3 Ε30 μπροστα στον ουρανο ή μηπως δεν βλεπω καλα????Αν δεν κανω λαθος και οταν ηταν μπλε δεν το ειχε,σου αρεσει περισσοτερο ετσι???

Τα DTM τα αγωνιστικα τα τελευταια (2.5) δεν την ειχανε σε αυτη την θεση αλλα αρκετα πιο πισω τα τελευταια ενω τα 2.3 τα πρωτα δεν ειχανε καθολου οπως το εχεις τωρα εσυ.

Ναι όντως όταν ήταν μπλέ δεν είχε κεραία. Όμως όταν το έλυσα είδα ότι υπήρχε τρύπα και την είχαν μπαλώσει. Φυσικά την ξανάνοιξα την τρύπα και θα βάλω κεραία, απλά δεν φαίνεται στις φωτό. Την έχω ήδη αγοράσει καινούρια από τον κατασκευαστή που τις έφτιαχνε τότε.

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-E30-M3-TOURING-ROOF-ANTENNAE-AERIAL-OEM-NEW-/390096559216?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5ad3911c70

m_power_lunatic
24-05-11, 16:49
Ναι όντως όταν ήταν μπλέ δεν είχε κεραία. Όμως όταν το έλυσα είδα ότι υπήρχε τρύπα και την είχαν μπαλώσει. Φυσικά την ξανάνοιξα την τρύπα και θα βάλω κεραία, απλά δεν φαίνεται στις φωτό. Την έχω ήδη αγοράσει καινούρια από τον κατασκευαστή που τις έφτιαχνε τότε.

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-E30-M3-TOURING-ROOF-ANTENNAE-AERIAL-OEM-NEW-/390096559216?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5ad3911c70

P-L-A-Y-E-R......τελος!Μεσα στο μυαλο μου εισαι,θα εκανα ακριβως το ιδιο.

Χαιρομαι παρα πολυ και το αποτελεσμα θα ειναι φανταστικο,αν σου πω το χαιρομαι σαν να ειναι δικο μου.......

GIANNHS M
24-05-11, 16:51
Φρυδάκια δεν θα βάλω, ούτε σκούρα φανάρια μπροστά. Τώρα για πίσω το σκέφτομαι, έχω το δεξί σκούρο Startec και ψάψνω για το αριστερό.
Μοκέτα θα βάλω την ίδια και ίσως την βάψω μαύρη γιατί ειναι γκρί. Ουρανό έφτιαξα καινούριο μαύρο ύφασμα τελικά γιατί ο ταπετσέρης μου είπε πως το alcadara με τον καιρό θα κρεμάσει. Δεν θα τον βάλω όμως ακόμα μέχρι να λυσω το δέμα με την ηλιοροφή.

συγχαρητηρια για το κουκλι που ετοιμαζεις για αλλη μια φορα...στο θεμα μοκετας γιατι δεν κολλας μια μαυρη απο πανω,αφου κανεις ενα βιολογικο τη μαμισια,κ ετσι θα εισαι πρωτος.???στο δικο μου αυτο εχω κανει κ εχει κατσει τελεια,ουτε που φαινεται οτι φοραει δυο μοκετες.
κ αν ποτε χρειαστει να τη βγαλεις μπαινοβγαινει με τον ιδιο βαθμο δυσκολιας-ευκολιας.
οσο αφορα την ηλιοροφη εχω να σου προτεινω ανθρωπο (αν δεν εχεις) που τις φτιαχνει.
κ για μενα το μωρο καντο ολο δερμα ΠΑΝΤΟΥ.

alpaneras
24-05-11, 16:58
συγχαρητηρια για το κουκλι που ετοιμαζεις για αλλη μια φορα...στο θεμα μοκετας γιατι δεν κολλας μια μαυρη απο πανω,αφου κανεις ενα βιολογικο τη μαμισια,κ ετσι θα εισαι πρωτος.???στο δικο μου αυτο εχω κανει κ εχει κατσει τελεια,ουτε που φαινεται οτι φοραει δυο μοκετες.
κ αν ποτε χρειαστει να τη βγαλεις μπαινοβγαινει με τον ιδιο βαθμο δυσκολιας-ευκολιας.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό, μήπως όμως θα "παχύνει" πολύ το πάτωμα? Αν έχεις καμμιά φωτό να το δώ θα βοηθούσε.
Απλά το βάψιμο μπορώ να το κάνω μόνος μου με λίγα λεφτά γλυτώνοντας τα εργατικά και το υλικό της μοκέτας που πρέπει να πάει σε ταπετσέρη. Δες εδώ τι έκανε αυτός. Δυστυχώς ο ουρανός είναι ήδη έτοιμος και μένει το μοντάρισμα, εγώ αλκαντάρα ήθελα αλλα δεν.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=37916&page=17

alpaneras
24-05-11, 17:00
P-L-A-Y-E-R......τελος!Μεσα στο μυαλο μου εισαι,θα εκανα ακριβως το ιδιο.

Χαιρομαι παρα πολυ και το αποτελεσμα θα ειναι φανταστικο,αν σου πω το χαιρομαι σαν να ειναι δικο μου.......

Που ξέρεις, σε καμμιά 40ρια χρόνια που θα το βαρεθώ ισως γίνει δικό σου!!!:cheers:

GIANNHS M
24-05-11, 17:08
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό, μήπως όμως θα "παχύνει" πολύ το πάτωμα? Αν έχεις καμμιά φωτό να το δώ θα βοηθούσε.
Απλά το βάψιμο μπορώ να το κάνω μόνος μου με λίγα λεφτά γλυτώνοντας τα εργατικά και το υλικό της μοκέτας που πρέπει να πάει σε ταπετσέρη. Δες εδώ τι έκανε αυτός. Δυστυχώς ο ουρανός είναι ήδη έτοιμος και μένει το μοντάρισμα, εγώ αλκαντάρα ήθελα αλλα δεν.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=37916&page=17

το πατωμα δεν θα παχυνει παραπανω απο 2-3 ΧΙΛΙΟΣΤΑ = ΤΙΠΟΤΑ.κολωνες,πλαστικα φιλιστρινα στις πορτες,καπακια απο ηχεια,κονσολες ΤΑ ΠΑΝΤΑ κουμπωνουν κανονικα.στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα + οτι θα εχεις λιγο καλυτερη μονωση απο θορυβο!!!!!αν δεν εχεις ταπετσερη σου προτεινω το δικο μου.φωτο εχω τραβηξει αλλα θα τις βαλω εντος των ημερων.στην επομενη συναντηση θα προσπαθησω να ερθω με το αμαξι ετσι ωστε να το δεις γιατι απο τη φωτο δεν μπορεις να κρινεις κ πολλα.Κ μην κολλας στα ψιλα.ετοιμαζεις κατι ωραιο καντο οσο πιο σωστα γινεται.στο φιναλε για χαρη του Μ3 ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ.!!!!!!ΧΑΧΑΧΑ ΣΩΣΤΟΣ?!?!?!?!?!?

GIANNHS M
24-05-11, 17:11
εγω δεν μιλησα για αλκανταρα ΑΛΛΑ για δερμα.το αλκανταρα καλο εχει θεματα μετα απο τη χρηση οσο κ αν το προσεχεις!!!!

KAZA
24-05-11, 17:44
alpanera ένα θα σου πω …… με έχεις αρρωστήσει με αυτά που βλέπω!!!!!!!!
Άστο ……. αρκετά για σήμερα θα μείνω πάνω στο pc , μπράβο πάντως για το εν λόγο εγχείρημα σου !
Υ.Γ. Πόσο πήγε το μαλλί για λύσιμο σκουριά βάψιμο κ.τ.λ.

alpaneras
24-05-11, 21:10
alpanera ένα θα σου πω …… με έχεις αρρωστήσει με αυτά που βλέπω!!!!!!!!
Άστο ……. αρκετά για σήμερα θα μείνω πάνω στο pc , μπράβο πάντως για το εν λόγο εγχείρημα σου !
Υ.Γ. Πόσο πήγε το μαλλί για λύσιμο σκουριά βάψιμο κ.τ.λ.

Θα προτιμήσω να μην αναφερθώ σε τιμές κλπ προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και συζητήσεων του τύπου "πολλά έδωσες", "σε φάγανε"η και "τσάμπα σου πήγε" και λοιπών άλλων θεμάτων. Άλλωστε όλοι γνωρίζουν πόσο έχει ένα βάψιμο πάνω κάτω.
Εκεί που το πήγα εγώ ο άνθρωπος ήταν γνωστός μου (συμφοιτητής μου) και είναι αμαξοποιείο λεωφορείων πάνω από 60 χρόνια στο χώρο με τον πρώτο φούρνο για διώροφα στην Ελλάδα. Και βέβαια εκεί ασχολήθηκαν μόνο με τη λαμαρίνα, τα λύσε δέσε ήταν δικά μου. Όπως καταλαβαίνεις το θέμα λαμαρίνα για αυτούς είναι παιχνιδάκι αφου χτίζουν ΄λεωφορεία από σασί και πάνω.

Παραθέτω και την σελίδα του.
http://www.tsokos-vbc.com/ist.htm

alpaneras
24-05-11, 21:15
εγω δεν μιλησα για αλκανταρα ΑΛΛΑ για δερμα.το αλκανταρα καλο εχει θεματα μετα απο τη χρηση οσο κ αν το προσεχεις!!!!

Δυατυχώς το δέρμα δεν είναι ελαστικό και μπαίνει λίγο δύσκολα στην οροφή. Πάντως για το υπόλοιπο αυτοκίνητο ναι συμφωνώ για όλο δέρμα.

GIANNHS M
24-05-11, 22:38
Δυατυχώς το δέρμα δεν είναι ελαστικό και μπαίνει λίγο δύσκολα στην οροφή. Πάντως για το υπόλοιπο αυτοκίνητο ναι συμφωνώ για όλο δέρμα.

δεν ξερω αν ειναι ελαστικο κ πως δουλευεται(μπορει κ να χεις δικιο) αλλα τις κονσολες κ το ταμπλο μου που εχω ντυσει που εχουν τις κουρμπες κτλ,τα ξερεις,εχει κατσει πολυ καλα προς το παρων.(το μελλον αβεβαιο)

alpaneras
25-05-11, 08:33
δεν ξερω αν ειναι ελαστικο κ πως δουλευεται(μπορει κ να χεις δικιο) αλλα τις κονσολες κ το ταμπλο μου που εχω ντυσει που εχουν τις κουρμπες κτλ,τα ξερεις,εχει κατσει πολυ καλα προς το παρων.(το μελλον αβεβαιο)

Για δες σαλόνι!! Ότι καλύτερο έχω δεί!!
Και ουρανός από alcantara.

jkarpas
25-05-11, 08:41
απλά πανέμορφο.... αλλα δεν είναι εργοστασιακό.

crazy_beaver
25-05-11, 09:55
Όνειρο το πρότζεκτ!!!!!!

TSAF
25-05-11, 10:05
Από όσο ξέρω είναι σε όλα τα Ε30. Άλλωστε το μούτρο στο δικό μου είναι από απλό Ε30

Να ξερεις παντως οτι τα cabrio E30 εχουν ακομα πιο δεμενους πυργους μπροστα. Ολα τα Ε30 convertible εχουν κατι λαμες που ειναι αρκετα χοντρες και δενουν τους θολους μπροστα (δες την φωτογραφια).
Στην Γερμανια στα πιο πολλα Μ3 οι Γερμανοι το κανουν αυτο για να δενουν τους θολους λιγο παραπανω. Με αυτο μια θολoμπαρα, μια σωστη coilover αναρτηση και με μια χιαστη απο κατω ο,τι και να φορεσεις απο μοτερ δεν θα εχεις κανενα προβλημα , ουτε με τους θολους αλλα ουτε και με τον καθρεπτη που συνηθως κοβονται.

Action Man
25-05-11, 14:00
Ανυπομονώ να το δώ έτοιμο!

alpaneras
25-05-11, 14:04
Ανυπομονώ να το δώ έτοιμο!

Εγώ να δείς, αλλά δεν το βλέπω πριν τον Ιούλιο!!
Σήμερα έκανα και την πρώτη παραγγελία στη ΒMW, θα μου ράψουν ωραίο κουστουμάκι εκεί πέρα.:)

GIANNHS M
26-05-11, 14:29
Για δες σαλόνι!! Ότι καλύτερο έχω δεί!!
Και ουρανός από alcantara.

παρα πολυ ωραιο αλλα μονο για εκθεση ετσι???φοβασαι να το αγγιξεις.!!!κ τρελο χρημα!!!

alpaneras
30-05-11, 09:07
Ένα μικρό update από το Σ-Κ. Έφτιαξα τη σκουριά στο συρτάρι της ηλιοροφής, τελικά δεν ήταν τόσο άσχημα ώστε να θέλει αλλαγή ο ουρανός. Το έτριψα με συρματόβουρτσα να φύγει η σκουριά και μετά έβαλα 2 χέρια ένα χημικό το οποίο την αδρανοποιεί. Τέλος αστάρι μετάλλου και έτοιμο. Δυστυχώς δεν φαίνεται με φωτό το σημείο.
Έπειτα έλυσα όλο το μπροστινό σύστημα. Μάλλον δεν είχε ξαναλυθεί τα τελευταία 23 χρόνια με αποτέλεσμα να κοπούν 2 βίδες της γέφυρας μέσα στο ράμφος παρόλο που το είχα πλακώσει σε αντισκωριακά. Χοντρό πακέτο, να δούμε τώρα πως θα τις βγάλω. Θα χρειαστεί να αλλάξω τα σινεμπλόκ της αντιστρεπτικής τα οποία είναι κατεστραμένα, τα link της αντιστρεπτικής και τα ακρόμπαρα. €€€€€ παντού κόστος!!!
Ελπίζω μέχρι Παρασκεύη να έχουν βαφτεί και να αγοράσω τα ανταλακτικά έτσι ώστε να μοντάρω Σ-Κ. Βλέπουμε........

Ά, έβαλα και την κόκκινη γραμμή στους προφυλακτήρες. Είναι ταινία της 3Μ.

takism3
30-05-11, 09:50
ηλεκτροκολλιση επανω στη βιδα με ενα κομματι σιδερο(αν δεν ειναι πολυ βαθια) για να μπορεσεις να τη στριψεις....αλλιως .....!!!!ειδικο τρυπανει για να τη ''φαει''αλλα εκει οπως ειναι αστα να πανε...δυσκολα.....

alpaneras
30-05-11, 10:57
ηλεκτροκολλιση επανω στη βιδα με ενα κομματι σιδερο(αν δεν ειναι πολυ βαθια) για να μπορεσεις να τη στριψεις....αλλιως .....!!!!ειδικο τρυπανει για να τη ''φαει''αλλα εκει οπως ειναι αστα να πανε...δυσκολα.....


Mάλλον θα πάρω τρυπάνια κοβαλτίου να την ξετρυπήσω ολόκληρη. Ένας φίλος έχει ειδικό εργαλείο για τέτοιες δουλειές και θα βοηθήσει.

Vasilis M3
30-05-11, 19:05
Προχωράς πολύ πολύ καλά!Συνέχισε έτσι!
Μια ερώτηση:
Δεν φοβάσε που το αφήνεις έτσι έξω?:confused:

kostasdc
30-05-11, 20:18
ωραια πραγματα!!!

alpaneras
31-05-11, 08:45
Προχωράς πολύ πολύ καλά!Συνέχισε έτσι!
Μια ερώτηση:
Δεν φοβάσε που το αφήνεις έτσι έξω?

Τώρα που δεν έχει άκρα, τι να φοβηθώ. Με το που συναρμπλογήσω το μπροστινό σύστημα θα το ξαναβάλω στο γκαράζ. Δυστυχώς είναι στενός ο χώρος στο γκαράζ και σκοτεινός και δεν διατίθεται για τέτοιου είδους δουλειές.

Τελικά πάω και για καινούργια ψαλίδια μπροστά, έχουν σκιστεί από ένα μπαλάκι σε κάθε ψαλίδι. Θα μπορούσα να πάρω μόνο τα μπαλάκια και να τα βάλω πάνω αλλά αυτό θα άξιζε μόνο σε περίπτωση που είχα τα αλουμινένια ψαλίδια. Και το κουστούμι μεγαλώνει.....!!1

TSAF
31-05-11, 09:00
Τώρα που δεν έχει άκρα, τι να φοβηθώ. Με το που συναρμπλογήσω το μπροστινό σύστημα θα το ξαναβάλω στο γκαράζ. Δυστυχώς είναι στενός ο χώρος στο γκαράζ και σκοτεινός και δεν διατίθεται για τέτοιου είδους δουλειές.

Τελικά πάω και για καινούργια ψαλίδια μπροστά, έχουν σκιστεί από ένα μπαλάκι σε κάθε ψαλίδι. Θα μπορούσα να πάρω μόνο τα μπαλάκια και να τα βάλω πάνω αλλά αυτό θα άξιζε μόνο σε περίπτωση που είχα τα αλουμινένια ψαλίδια. Και το κουστούμι μεγαλώνει.....!!1

Στειλε στα παιδια ειναι super.

alpaneras
31-05-11, 09:19
Στειλε στα παιδια ειναι super.

Δεν έχω βάλει παραγγελία ακόμα, αλλά μάλλον πάω για αγορά από Αγγλία που έχω βρεί οικονομικά. Φυσικά ξεχνάω τα γνήσια BMW, άλλωστε αν δεν κάνω λάθος τα γνήσια είναι Lemfoerder

m_power_lunatic
31-05-11, 09:57
Eχεις το dead pedal με το αναγλυφο ///Μ για το αριστερο ποδι????

Απο αναρτηση τι θα κανεις???Εχεις BILSTEIN απο οτι βλεπω με EIBACH ελατηριο,χτυπαγε ή ανετο σχετικα???Αντιστρεπτικες,κανενα powerflex συνεμπλοκ σκεφτεσαι???Θυμασαι τι μαρκα μπαρα θολων πισω εχεις (ειχες παρει θυμαμαι).

P.S Σε επρηξα αλλα....

alpaneras
31-05-11, 10:46
Eχεις το dead pedal με το αναγλυφο ///Μ για το αριστερο ποδι????

Απο αναρτηση τι θα κανεις???Εχεις BILSTEIN απο οτι βλεπω με EIBACH ελατηριο,χτυπαγε ή ανετο σχετικα???Αντιστρεπτικες,κανενα powerflex συνεμπλοκ σκεφτεσαι???Θυμασαι τι μαρκα μπαρα θολων πισω εχεις (ειχες παρει θυμαμαι).

P.S Σε επρηξα αλλα....

Ναι έχω το dead pedal από Sport Evo. Δεν έχω φτάσει ακόμα στην ανάρτηση. Δεν πολυχτύπαγε με αυτή την ανάρτηση. Όσο για σινεμπλόκ σκέφτομαι να πάρω αυτά που είναι μισή τιμή από powerflex. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280550560700&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Μπάρα θόλων έχω πάρει μια custom από ενα group buy από Αμερική αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα.Δεν είναι κάτι το φοβερό πάντως.

TSAF
31-05-11, 10:51
Να βαλεις απο κατω "χιαστι" θα γινει αλλο αυτοκινητο.

m_power_lunatic
31-05-11, 11:56
Τι ειχες βαλει εσυ TSAF???Απο Ε36 και ανοιξες επιπλεον τρυπες ή κατι σαν και αυτο που προστατευει και το ευαισθητο καρτερ???

http://www.m42club.com/forums/showthread.php?t=10526

oldcarskickass
31-05-11, 12:05
Δε νομίζω 1 πόντος λαμαρίνα (εκτός αν είναι από σουπερμανίτη) να μπορεί να προστατέψει το κάρτερ του Ε30 εκεί που βρίσκεται.

Απλά κάνει το αμάξι πιο στιβαρό.

TSAF
31-05-11, 12:08
Τι ειχες βαλει εσυ TSAF???Απο Ε36 και ανοιξες επιπλεον τρυπες ή κατι σαν και αυτο που προστατευει και το ευαισθητο καρτερ???

http://www.m42club.com/forums/showthread.php?t=10526

Το εχω βαλει στο cabrio και το εχω φερει απο Αμερικη

BMW E30 X-Brace
http://www.masonengineering.net/Subpages/E30.htm

TSAF
31-05-11, 12:20
το Χ brace κανει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στο δεσιμο του αυτοκινητου.

alpaneras
31-05-11, 15:51
το Χ brace κανει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στο δεσιμο του αυτοκινητου.

Ωραία!!!! Μόλις πρόσθεσα ένα ακόμα νουμεράκι στη λίστα με τα things to do....!!!!
Κουμπαράς έχει γίνει.

zaharias
31-05-11, 17:07
Ωραία!!!! Μόλις πρόσθεσα ένα ακόμα νουμεράκι στη λίστα με τα things to do....!!!!
Κουμπαράς έχει γίνει.

Και τρυπιος μαλιστα.. :D :D

alpaneras
03-06-11, 12:10
Τελικά τα πράγματα έχουν ώς εξής
Έστειλα μπροστά γέφυρα, μπρός ελατήρια και αντιστρεπτική για αμμοβολή και ηλεκτροστατική βαφή.
Παρήγγειλα καινούρια μπροστινά ψαλίδια, κομπλέ σετ σινεμπλόκ πολυουρεθάνης, καινούρια link αντιστρεπτικής μπρος πίσω και ακρόμπαρα. Τα γόνατα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και δεν χρειάζονται βάψιμο. Περιμένω να έρθουν τα πράγματα για να τελειώσω με το μπροστινό και να πάω πίσω που έχει και πολύ παραπάνω δουλειά. Επίσης σκέφτομαι να κάνω σερβις στις δαγκάνες αλλά μέσα στα σχέδιά μου είναι να βάλω άλλα φρένα οπότε μάλλον θα καθαριστούν μόνο και θα περάσω ένα καθάρισμα σε τόρνο τις δισκόπλακες + καινούρια τακάκια.

TSAF
03-06-11, 13:01
Απο αναρτηση τι θα κανεις?

alpaneras
03-06-11, 15:29
Απο αναρτηση τι θα κανεις?

Για την ώρα θα μείνω με την ίδια, δηλαδή Bilstein αμορτισέρ και Eibach ελατήρια. Από ότι είδα το αμορτισέρ έχει ανοιχτεί για σέρβις (σημάδια από μέγγενη στο γόνατο) και δεν είχε καθόλου διαρροές.

alpaneras
06-06-11, 10:19
Παρέλαβα κάποια πράγματα από την ηλεκτροστατική βαφή. Μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα και από την ποιοότητα αλλά και από το κόστος. Πιστεύω είναι ένα must για όποιον κάνει τέτοιου είδους επισκευές. Το επόμενο μέσα στη βδομάδα είναι σέρβις και βάψιμο στις δαγκάνες και στην κρεμαγιέρα.

TSAF
06-06-11, 10:35
Ωραια αλλα επειδη θα βαλεις και αλλο μοτερ να παιξεις με αυτα που ειπαμε στο τηλεφωνο. Ωραια δουλεια εκανες.

e30 1984
06-06-11, 10:35
μπραβο σου αψογη δουλεια εχεις κανει !!!!

alpaneras
06-06-11, 10:40
Ωραια αλλα επειδη θα βαλεις και αλλο μοτερ να παιξεις με αυτα που ειπαμε στο τηλεφωνο. Ωραια δουλεια εκανες.
Noted!!

μπραβο σου αψογη δουλεια εχεις κανει !!!!

Ευχαριστώ!!

alpaneras
14-06-11, 15:05
Update:
-Καθάρισμα κρεμαγιέρας και αντικατάσταση και των 2 φούσκων.
-Παρέλαβα κάποια πράγματα από BMW όπως λάστιχα πόρτας οδηγού συνοδηγού μέσα έξω, διάφορα βιδάκια κλιπσάκια, φλάντζες πίσω φαναριών, καινούρια παξιμάδια πολλαπλής.καινούρια o-ring καλοριφέρ για αποφυγή διαρροών-σαπίσματος πατώματος, κλιπς διακοσμητικών κ.α
-Ήρθαν και τα ψαλίδια και τα ακρόμπαρα, περιμένω τα σινεμπλόκ για να δέσω μπροστά και να πάω στον πίσω άξονα.
-Μπήκε ο μαύρος ουρανός, δεν έχω βγάλει φωτό αλλά έγινε πολύ καλή δουλειά.
-Έβαλα brake booster, πετάλια, abs και ετοιμάζομαι για καλοριφέρ.
-Κιτ επισκευής τρόμπας φρένων
- Επόμενο είναι η πλεξούδα!!!!

Αυτά είναι τα καλά, το κακό είναι ότι από την αποθήκευση έχουν στραβώσει όλα τα σωληνάκια των φρένων στο χώρο μηχανής και έχουν γίνει ότι ναναι η καμπύλες. Βέβαια είναι εύκαμπτα τα σωληνάκια και ξαναλυγίζουν αλλά το αποτέλεσμα δεν θα είναι το αρχικό. Σκέφτομαι μήπως τα φτιάξω από την αρχή.

E30MANIAC
14-06-11, 20:14
Αλεξανδρε,πολυ καλη δουλεια!Προχωρα οπως πας και σιγουρα θα φτιαξεις τελειο οχημα!

alpaneras
15-06-11, 10:00
Αλεξανδρε,πολυ καλη δουλεια!Προχωρα οπως πας και σιγουρα θα φτιαξεις τελειο οχημα!

Ευχαριστώ Παναγιώτη, ετοιμάσου, όπου να'ναι θα σε χρειαστώ πάλι!!

m_power_lunatic
15-06-11, 10:42
Αλεξανδρε,πολυ καλη δουλεια!Προχωρα οπως πας και σιγουρα θα φτιαξεις τελειο οχημα!

Συνφωνω απολυτως.Ο Αλεξανδρος ειναι σε σωστο δρομο απο την αρχη,ανυπομονω να δω το τελικο αποτελεσμα.

Αλεξανδρε μεινε πιστος σε αυτο που ξεκινησες απο την αρχη,μην ξεχνας φωτος οπωσδηποτε αν δεν σου κανει κοπο.Κανεις κατι αρκετα δυσκολο για το ειδος του αυτοκινητου και καλο ειναι να υπαρχει ενας μπουσουλας για τους υπολοιπους.

Τι ελατηρια φορας???Ποσο χαμηλωνουν το αμαξι???Τα BILSTEIN ειναι τα χοντροκαλαμα???Αν δεν βαριεσαι βαλε κανενα κωδικο που γραφουνε πανω τα αμορτισερ/ελατηρια???Το ειχες καθολου με 16αρια??Για την ανεση σε ρωταω.....

Σε ευχαριστουμε προκαταβολικα!

alpaneras
15-06-11, 12:03
Συνφωνω απολυτως.Ο Αλεξανδρος ειναι σε σωστο δρομο απο την αρχη,ανυπομονω να δω το τελικο αποτελεσμα.

Αλεξανδρε μεινε πιστος σε αυτο που ξεκινησες απο την αρχη,μην ξεχνας φωτος οπωσδηποτε αν δεν σου κανει κοπο.Κανεις κατι αρκετα δυσκολο για το ειδος του αυτοκινητου και καλο ειναι να υπαρχει ενας μπουσουλας για τους υπολοιπους.

Τι ελατηρια φορας???Ποσο χαμηλωνουν το αμαξι???Τα BILSTEIN ειναι τα χοντροκαλαμα???Αν δεν βαριεσαι βαλε κανενα κωδικο που γραφουνε πανω τα αμορτισερ/ελατηρια???Το ειχες καθολου με 16αρια??Για την ανεση σε ρωταω.....

Σε ευχαριστουμε προκαταβολικα!

Τα ελατήρια είναι τα EIBACH, δεν ξέρω πόσο χαμηλώνουν το αμάξι γιατί τα είχε πάνω από τότε που το πήρα. Ο κωδικός τους είναι αυτός που φαίνεται στην φωτό.
Όσο για τα αμορτισέρ, ναι είναι τα χοντροκάλαμα (αρκετά). Φωτό από τα πίσω συννημένη, τα μπροστά δεν γράφουν τίποτα αφού είναι μόνο τα φυσίγγια(μπουκάλες)! Μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως δεν ξέρω αν είναι ο σωστός συνδυασμός αυτός. Με την ανάρτηση θα ασχοληθώ αργότερα.

Σε 16ρια δεν τα είχα γιατί το Μ3 είχε 17ρια πάντα.

Μόλις ήρθαν τα σινεμπλόκ!!!!! Απόψε έχει ξενύχτι..............!!!!!!!!!!!!!!! Θα δέσω!!!!!!

TSAF
15-06-11, 12:14
Ρε παιδια το θεμα αναρτηση / τεχνολογια εχει προχωρησει πολυ. Δεν πρεπει να το βλεπετε ετσι πλεον.

alpaneras
20-06-11, 16:00
Έκανα κάποια πρόοδο το Σ-Κ που μας πέρασε. Έδεσα το μπροστά σύστημα, τοποθετήθηκαν σχεδόν όλα, με ταλαιπώτησαν αρκετά οι βίδες που είχαν κοπεί μέσα στο ράμφος αλλα τελικά τις έβγαλα και έκανα ένα χτένισμα στα σπειρώματα. Φωτό δεν έχω βγάλει ακόμα.

Επίσης πέρασα την πλεξούδα......... πιστεύω ότι είναι ότι πιο δύσκολο υπάρχει στο αυτοκίνητο, δεν έχω τελειώσει ακόμα, μπροστά στο χώρο μηχανής είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά μέσα και ειδικά κάτω από το τιμόνι είναι πολύ ζόρικα. Τα καλώδια είναι ατελείωτα και θέλει μεγάλη προσοχή πως θα τα περάσεις και από πού. Όταν με το καλό τελειώσω θα έχω και έναν πυροσβεστήρα μαζί μου μόλις συνδέσω την μπαταρία για παν ενδεχόμενο!! :-)

andreas_R
21-06-11, 09:24
Ωραιος φιλε μου δωστου να καταλαβει!!!


Αχρειαστος να ειναι ο πυροσβεστηρας!!!

TSAF
21-06-11, 12:31
Έκανα κάποια πρόοδο το Σ-Κ που μας πέρασε. Έδεσα το μπροστά σύστημα, τοποθετήθηκαν σχεδόν όλα, με ταλαιπώτησαν αρκετά οι βίδες που είχαν κοπεί μέσα στο ράμφος αλλα τελικά τις έβγαλα και έκανα ένα χτένισμα στα σπειρώματα. Φωτό δεν έχω βγάλει ακόμα.

Επίσης πέρασα την πλεξούδα......... πιστεύω ότι είναι ότι πιο δύσκολο υπάρχει στο αυτοκίνητο, δεν έχω τελειώσει ακόμα, μπροστά στο χώρο μηχανής είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά μέσα και ειδικά κάτω από το τιμόνι είναι πολύ ζόρικα. Τα καλώδια είναι ατελείωτα και θέλει μεγάλη προσοχή πως θα τα περάσεις και από πού. Όταν με το καλό τελειώσω θα έχω και έναν πυροσβεστήρα μαζί μου μόλις συνδέσω την μπαταρία για παν ενδεχόμενο!! :-)

Well Done!!!!

billparas
21-06-11, 21:00
Άντε με το καλό να το δούμε κι εμείς.

TeoB
22-06-11, 08:03
Καλημέρα!
Αν το είχες βάλει για πώληση το αυτοκίνητο όπως ήταν στην αρχή (μπλε με τις motorsport ζάντες) πρέπει να είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο.
Βλέπω την δουλειά που του κάνεις και εύχομαι τα καλύτερα!
Πάλι καλά που δεν το πήρα γιατί δεν πρόκειται να του έκανα τόση δουλειά (αν κ το θέλω πολύ) λόγω έλλειψης ρευστού....κ ένα τέτοιο project θέλει σωστή δουλειά αν το ξεκινήσεις,
Έχω ένα τέτοιο project στα υπ' όψη για αργότερα.
Καλά τελειώματα, καλές βόλτες κ εύχομαι το τελικό αποτέλεσμα να σε ικανοποιήσει περισσότερο απ' ότι περιμένεις!

alpaneras
22-06-11, 08:52
Καλημέρα!
Αν το είχες βάλει για πώληση το αυτοκίνητο όπως ήταν στην αρχή (μπλε με τις motorsport ζάντες) πρέπει να είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο.
Βλέπω την δουλειά που του κάνεις και εύχομαι τα καλύτερα!
Πάλι καλά που δεν το πήρα γιατί δεν πρόκειται να του έκανα τόση δουλειά (αν κ το θέλω πολύ) λόγω έλλειψης ρευστού....κ ένα τέτοιο project θέλει σωστή δουλειά αν το ξεκινήσεις,
Έχω ένα τέτοιο project στα υπ' όψη για αργότερα.
Καλά τελειώματα, καλές βόλτες κ εύχομαι το τελικό αποτέλεσμα να σε ικανοποιήσει περισσότερο απ' ότι περιμένεις!

Καλημέρα, το ότι κάνω όλη αυτή τη δουλειά δεν σημαίνει ότι χρειαζόταν κιόλας, Το αυτοκίνητο κυκλοφορούσε κανονικά και το μόνο που έιχε ήταν κάτι σάπια και μάλιστα εκτός από τη οροφή, σε σημεία που δεν χρειαζόντουσαν βάψιμο γιατί ήταν στο εσωτερικό κυρίως και σε μέρη που δεν φαίνονταν.
Το μοτεράκι του είναι σε άριστη κατάσταση από θέμα λειτουργίας, πιστεψέ με έχω ακούσει αρκετά μοτερ S14 και αυτό δουλεύει πιο ήπια από όλα.
Απλώς εδώ που έφτασα και στο σημείο που το έλυσα δεν αξίζει να μην αλλάξω κάποια πράγματα που είναι πολύ έυκολο τώρα παρά αργότερα. Π.χ χθές πήρα τακάκια μπροστά, λέω ας πάρω και τα πίσω παρόλο που ήταν καλά, ε ας πάρω και τις σιαγόνες για το χειρόφρενο, ε ας πάρω και τα καλωδιάκια για τα τακάκια και κάπως έτσι πάει το όλο θέμα, φεύγουν τα 100ρικα για πλάκα.
Η αλήθεια είναι ότι το ευχαριστιέμαι που κάθε μέρα βάζω και κάτι καινούριο πάνω, από το πρωί χθές που πήρα τα τακάκια δεν κρατιόμουνα να πάω να τα βάλω!!! Πέφτω για ύπνο το βράδυ και σκέφτομαι τι δουλειές θα κάνω την επόμενη μέρα στο αμάξι, μου έχει γίνει έμμονη ιδέα!!
Σου εύχομαι με το καλό να πάρεις και σύ ένα στο άμεσο μέλλον.

alpaneras
22-06-11, 08:53
Άντε με το καλό να το δούμε κι εμείς.

Σε περιμένω Σ-Κ

TeoB
22-06-11, 08:59
Καλά κάνεις κ ασχολείσαι τόσο διεξοδικά!
Ο μόνος λόγος που ανέφερα τις εργασίες στο αυτοκίνητο ήταν για το μεράκι σου, όχι για το ότι ήταν απαραίτητες ώστε να κυκλοφορήσει.
Γι αυτό σου είπα ότι αν το έπαιρνα κ εγώ θα ξεκινούσα κάτι τέτοιο, κ εγώ τα ίδια θα έκανα!
Ας πάρω αυτό μήπως και...ας πάρω κ εκείνο, άντε κ εδώ που φτάσαμε ας πάρω κ το άλλο.
Κ ο κουμπαράς θα έπιανε πάτο...:-)
Καλή συνέχεια στο project!
Κράτα μας ενήμερους ε;!;!

m_power_lunatic
22-06-11, 09:00
Aλεξανδρε,ειναι οπως τα λες.Δεν γινοταν να μην τα κανεις ολα αυτα.

Οταν θα ολοκληρωθει και θα ειναι σαν να βγηκε απο την εκθεση-γιατι ετσι θα ειναι-θα παλαβωσεις-ουμε.Περιμενω με αγωνια την ολοκληρωση!

Καπου μεσα στο καλοκαιρι θα τελειωσει και του Νικου Αλ. το ασημενιο οποτε βλεπω τρελη παρεα για βολτες και συναντησεις.Εχω υποψη μου και αλλους φιλους με Μ3 Ε30 που θα θελανε να ερθουνε.

alpaneras
22-06-11, 09:17
Aλεξανδρε,ειναι οπως τα λες.Δεν γινοταν να μην τα κανεις ολα αυτα.

Οταν θα ολοκληρωθει και θα ειναι σαν να βγηκε απο την εκθεση-γιατι ετσι θα ειναι-θα παλαβωσεις-ουμε.Περιμενω με αγωνια την ολοκληρωση!

Καπου μεσα στο καλοκαιρι θα τελειωσει και του Νικου Αλ. το ασημενιο οποτε βλεπω τρελη παρεα για βολτες και συναντησεις.Εχω υποψη μου και αλλους φιλους με Μ3 Ε30 που θα θελανε να ερθουνε.

Βασικά εγώ υπολογίζω κάνα μήνα από τώρα για να το έχω έτοιμο να κυκλοφορεί με μικροελλείψεις. Την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσω να ασχολούμαι με το μοτέρ, σκέφτομαι να κάνω μια γενική φλάντζες τσιμούχες και βαψίματα αλλά θα επειδή δεν θέλω να πάει μακριά η βαλίτσα πάλι μπορεί να κάνω και τσιγγουνιές. Ούτως η άλλως του χρόνου θα το αλλάξω το μοτέρ...... Σήμερα αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσω τον πίσω άξονα, θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Μακάρι καλοκαιράκι να πηγαίνουμε βόλτα με τα φουσκωτά ( Μ3 εννοώ) lololol!

m_power_lunatic
22-06-11, 09:24
Στο θεμα του μοτερ κατα τη γνωμη μου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να συγκρατηθεις και να περιορισεις το κοστος αφου θα μπει μελλοντικα ο S54.Δεν χρειαζεται να κανεις περιττα εξοδα,αφου δουλευει ησυχα και ρολοι μην κανεις τιποτα,ενα καλο σερβις και ειναι ετοιμο...ready 2 go!!!!!!!

Nαι βολτα με τα φουσκωτα.....τρελη ατακα!!!!!!!!!!

TSAF
22-06-11, 09:30
Βασικά εγώ υπολογίζω κάνα μήνα από τώρα για να το έχω έτοιμο να κυκλοφορεί με μικροελλείψεις. Την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσω να ασχολούμαι με το μοτέρ, σκέφτομαι να κάνω μια γενική φλάντζες τσιμούχες και βαψίματα αλλά θα επειδή δεν θέλω να πάει μακριά η βαλίτσα πάλι μπορεί να κάνω και τσιγγουνιές. Ούτως η άλλως του χρόνου θα το αλλάξω το μοτέρ...... Σήμερα αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσω τον πίσω άξονα, θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Μακάρι καλοκαιράκι να πηγαίνουμε βόλτα με τα φουσκωτά ( Μ3 εννοώ) lololol!

Να ξερεις οτι στην Γερμανια τα καλα S14 μοτερ κομπλε ξεκινανε απο 3500 και φτανουν εως και 4200. Τροφη για σκεψη για να κανεις τραμπα με S54 + μερικα euro from your side.

alpaneras
22-06-11, 09:57
Να ξερεις οτι στην Γερμανια τα καλα S14 μοτερ κομπλε ξεκινανε απο 3500 και φτανουν εως και 4200. Τροφη για σκεψη για να κανεις τραμπα με S54 + μερικα euro from your side.

Έχω αποφασίσει να το κρατήσω το μοτέρ, θα το αφήσω σε μια αποθήκη να παλιώνει (σαν το παλιό καλό κρασί).
Βέβαια μια τελευταία αγορά που έκανα είναι αυτό που με κάνει να θέλω να του κάνω γενική φλάντζες. Αγόρασα αυτή τη βάση στήριξης για τα μοτέρ για να μπορέσεις να το δουλέψεις και που μάλιστα γυρίζει κιόλας για να δουλεύεις και στα κάρτερ από κάτω. Καινούριο παιχνιδάκι και δεν θα παίξω μαζί του????? Τις προάλες πήγα και μέτρησα τις διαστάσεις του μοτέρ να δώ αν χωράει στο ασανσέρ και χωράει οριακά αν του βγάλω εισαγωγή χεχεεχχε. Έχει αναστενάξει το μπαλκόνι σπίτι μου!! Εκτός από το σασί έχει περάσαει όλο το Μ3 από κει.

alpaneras
22-06-11, 10:04
Στο θεμα του μοτερ κατα τη γνωμη μου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να συγκρατηθεις και να περιορισεις το κοστος αφου θα μπει μελλοντικα ο S54.Δεν χρειαζεται να κανεις περιττα εξοδα,αφου δουλευει ησυχα και ρολοι μην κανεις τιποτα,ενα καλο σερβις και ειναι ετοιμο...ready 2 go!!!!!!!

Nαι βολτα με τα φουσκωτα.....τρελη ατακα!!!!!!!!!!

Αυτό με το φουσκωτό το άκουσα όταν το είχα βάλει αγγελία με παίρναν και μου λέγανε
με βαριά νταλικερίσια φωνή: έλα φιλαράκι... για το φουσκωτό σε παίρνω τηλ., χχεχεχε

alpaneras
23-06-11, 10:32
Χθές βράδυ κατέβασα τον πίσω άξονα με διαφορικό και ψαλίδια, δούλεψα μέχρι τις 23:30!!!!!!
Σκέφτομαι να βάψω και το ντεπόζιτο.......πππφφφφφφφφφφφ!!!! Κάτι έπαθε το USB μου και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό σήμερα. Από αύριο......

TSAF
23-06-11, 10:37
Χθές βράδυ κατέβασα τον πίσω άξονα με διαφορικό και ψαλίδια, δούλεψα μέχρι τις 23:30!!!!!!
Σκέφτομαι να βάψω και το ντεπόζιτο.......πππφφφφφφφφφφφ!!!! Κάτι έπαθε το USB μου και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό σήμερα. Από αύριο......

Α δεν θελω τετοια χαχαχαχα. Να βαψεις τα παντα.:smokin::smokin::smokin:

alpaneras
23-06-11, 12:31
......................................

alpaneras
23-06-11, 12:37
.................

TSAF
23-06-11, 12:48
Ωραια πραγματα. Να φτιαξεις και τα πισω.

dimitris 029/505
23-06-11, 12:57
Πως βγαζεις ακρη με ολα αυτα τα καλωδια?????????????

alpaneras
23-06-11, 13:14
Πως βγαζεις ακρη με ολα αυτα τα καλωδια?????????????

Βγάζω??? :smashtard Σ-Κ έχω πολυ δουλειά μου φαίνεται.
Βασικά όλα κάπου πάνε, σιγά σιγά θα αρχίσω να συνδέω καταναλώσει και θα δούμε

alpaneras
13-07-11, 09:31
Έγινε κάποια πρόοδο τον τελευταίο καιρό. Πήγα για ηλεκτροστατική τα άκρα, πέρασα τα σινεμπλόκ και έβαλα καινούρια ρουλεμάν στα πίσω άκρα. Επίσης καινούριους σιαγόνες, τακάκια και καλωδιάκια φρένων. Χθές το βράδυ τα τοποθέτησα αλλά δεν έχω φωτό ακόμα. Κάποιες φωτό από τα άκρα συννημένες. Το ντεπόζιτο το έβαψα μόνος μου, το μαγαζί που πήγα τα άλλα πράγματα φοβόταν να το κάνει μπας και γίνει κάνα μπάμ από τις αναθυμιάσεις.

TSAF
13-07-11, 09:33
Ωραια δουλεια εκανες.

alpaneras
18-07-11, 17:18
Το μοτέρ πήγε για πλύσιμο σε βενζινάδικο, δεν την πάλευα να φάω 2 μέρες με βενζίνες-πετρέλαια χημικά κλπ για να το καθαρίσω μόνος. Οπότε παλάγκο στο ένα αμάξι και μοτέρ στο δεύτερο. Μόλις πήγα στο βενζινάδικο έπαθαν πλάκα οι άνθρωποι!! χεχεχεε. Επειδή φοβήθηκα κάποια στιγμή τον Πακιστανό που το έπλενε, πήρα την κατάσταση στα χέρια μου!!
Αυτά το περασμένο Σ-Κ.

Προχθές έβαλα και μοτέρ-σασμάν, φωτό αύριο.

TSAF
18-07-11, 17:21
ετσι γερα και ας εχει 40 εξω.

alpaneras
18-07-11, 17:28
ετσι γερα και ας εχει 40 εξω.

Καλά, όχι ότι δεν κλάταρα το Σάββατο από θερμοκρασίες, κόντεψα να κάψω φλάντζα!:smokin:
Μπορεί να ήπια και 3 μπουκάλια μεγάλα νερό+σουβλάκια+άφθονος καφές!!! Φτωχικά...μαζεύω να βάλω το S54!!

Dimitris ///M
18-07-11, 17:32
Το μοτέρ πήγε για πλύσιμο σε βενζινάδικο, δεν την πάλευα να φάω 2 μέρες με βενζίνες-πετρέλαια χημικά κλπ για να το καθαρίσω μόνος. Οπότε παλάγκο στο ένα αμάξι και μοτέρ στο δεύτερο. Μόλις πήγα στο βενζινάδικο έπαθαν πλάκα οι άνθρωποι!! χεχεχεε. Επειδή φοβήθηκα κάποια στιγμή τον Πακιστανό που το έπλενε, πήρα την κατάσταση στα χέρια μου!!
Αυτά το περασμένο Σ-Κ.

Προχθές έβαλα και μοτέρ-σασμάν, φωτό αύριο.

Δεν υπάρχεις ρε φίλε χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Φαντάζομαι τον πακιστανό... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πάντως μπράβο σου και καλύτερο θα έλεγα απο το να έτρωγες τα χέρια σου με πετρέλαια και βενζίνες .....ειδικά με τα 40άρια έξω!

alpaneras
18-07-11, 17:40
Δεν υπάρχεις ρε φίλε χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Φαντάζομαι τον πακιστανό... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πάντως μπράβο σου και καλύτερο θα έλεγα απο το να έτρωγες τα χέρια σου με πετρέλαια και βενζίνες .....ειδικά με τα 40άρια έξω!

Τον πακιστανό τον έκανα ψιλολούτσα και θα συνέχιζα για πολύ ώρα ακόμα αν δεν μου το έλεγε ένας άλλος. Φώναζε ο φουκαράς ότι του έρχονται τα νερά πάνω του αλλά δεν άκουγα από την φασαρία!!!! :rockon:

Dimitris ///M
18-07-11, 17:43
Σαν τον άλλον που πήγα να πλύνω το δικό μου και έπλενε μόνο ένα σημείο.... Και πήρα το πιεστικό και του άλλαξα τα φώτα (του μοτέρ)

KAZA
18-07-11, 21:10
Αφού δεν σε πλησίασαν κάτι κύριοι με άσπρες ποδιές να σε μαζέψουν , ούτε στον παπά!
Καλά όταν σε είδαν να βγάζεις παλάγκο και μοτέρ και ζητούσες πλύσιμο πως ήταν οι φάτσες τους;
Δεν υπάρχεις φίλε !!!!!!!!!!!!!!!!! Φαντάσου τι θα λέει ο Πακιστανός για το Ελλάντα στην χώρα του !!!!!!!!!! :dblthumb2

alpaneras
19-07-11, 08:33
Βασικά είδαν το μοτέρ στο πορτ μπαγκάζ και μου λένε, φίλε δεν ξέρω αν μπορούμε να το βγάλουμε, είναι πολύ βαρύ. Κοιτάω και χαμογελάω και ανοίγω το έτερο αυτοκίνητο με το παλάγκο. Είδα τους βενζινάδες να σκουντιούνται!!χεχεχε
Καλά αν άφηνα το Πακιστάνι να το πλύνει μάλλον θα πήγαινα για αλλαγή μοτέρ, για αυτόν δεν έχει καμμιά σημασία να πάρει λίγο νερό μέσα από πολλαπλή η από εισαγωγή.

alpaneras
19-07-11, 13:16
Μοτέρ σασμάν μαζί μέσα. Επίσης αγόρασα short shift λεβιεδάκι από ebay.

TSAF
19-07-11, 13:25
Κατι λαθος βλεπω. Δεν μου κανει για S54 αυτο. Το σασμαν μου αρεσει αλλα το μοτερ αυτο δεν μου κανει.

alpaneras
27-07-11, 15:18
Είμαι σε διαδικασία αλλαγής όλων των ζουμιών, εξαέρωση κλπ κλπ. Ελπίζω την άλλη βδομάδα να το βάλω μπρος.

TSAF
27-07-11, 15:31
το ψυγειο λαδιου να καθαρισεις γιατι στην foto δειχνει καπως............

alpaneras
27-07-11, 16:33
το ψυγειο λαδιου να καθαρισεις γιατι στην foto δειχνει καπως............

Το ψυγείο λαδιού το έπλυνα μέσα στη ντουσιέρα και είχα ταπώσει τις σωλήνες. Όμως είχε λίγο λάδι μέσα και όταν πήγα να το βάλω ψιλολερώθηκε. Πάντως δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, είναι αρκετά ταλαπωρημένο και με ένα κόλλημα. Ούτως η άλλως όμως δεν με νοιάζει εφόσον θα μπεί από S54 στο μέλλον!!!!!!!!!!!!!!:rockon:

Δεν πρόσεξες ότι οι καρδιές είναι μπλέ όμως!! :-) Θα τις αλλάξω..

TSAF
27-07-11, 16:43
οπως το εβαλες το μοτερ - βγαλτο και πουλησε το.

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=s14+motor&_sacat=0&_odkw=s14&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

φορ εξαμπλ

alpaneras
27-07-11, 16:55
οπως το εβαλες το μοτερ - βγαλτο και πουλησε το.

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=s14+motor&_sacat=0&_odkw=s14&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

φορ εξαμπλ

Καλά, αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν, δεν νομίζω ότι το πουλάει τελικά κανένας.
Ας το βάλω να βγάλω βίντεο να δουλεύει, συμπιέσεις κλπ κλπ και μετά βλέπουμε.
Έχω ένα βιντεάκι στο κινητό από όταν το πήγα στο φανοποιείο το Γενάρη που έχει πολύ πλάκα την ώρα που οδηγούσα και δείχνει πόσο καλά δουλεύει το μοτέρ αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω. Το έχω στο blackberry κινητό μου και είναι 7.2 ΜΒ

TSAF
27-07-11, 17:03
Και ομως. Βαλε μια αγγελια να το κανεις ανταλλαγη με ενα S54. Π Ο Υ Λ Η Σ Ε Τ Ο!!!!!!!!! και θα το κανουμε Ο Π Λ Ο με S54 & το dogleg το σασμαν.

M_enzo
27-07-11, 22:35
το αμαξι ειναι original; αν ναι τρελλη αμαρτια να μπει μοτερ απο δυο γενιες μεταγενεστερη Μ3

mike21
28-07-11, 07:12
Και ομως. Βαλε μια αγγελια να το κανεις ανταλλαγη με ενα S54. Π Ο Υ Λ Η Σ Ε Τ Ο!!!!!!!!! και θα το κανουμε Ο Π Λ Ο με S54 & το dogleg το σασμαν.

+1000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000000000000000000000000000000000000000000

mike21
28-07-11, 07:46
το αμαξι ειναι original; αν ναι τρελλη αμαρτια να μπει μοτερ απο δυο γενιες μεταγενεστερη Μ3

καλό είναι το original αλλά το αμάξι γίνεται πραγματικά όπλο με αυτά που περιγράφει ο tsaf,είναι τρελή ικανοποίηση να οδηγάς ένα τέτοιο αμάξι,το απόλυτο σχήμα με ένα τρελό μοτέρ...απλά τέλειο

alpaneras
28-07-11, 08:25
το αμαξι ειναι original; αν ναι τρελλη αμαρτια να μπει μοτερ απο δυο γενιες μεταγενεστερη Μ3

Μετατροπή είναι το αυτοκίνητο. Αμαρτία είναι να είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα!!

TSAF
28-07-11, 09:49
Μετατροπή είναι το αυτοκίνητο. Αμαρτία είναι να είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα!!

Well said!!!!!!!!!!

GIANNHS M
31-07-11, 21:10
Και ομως. Βαλε μια αγγελια να το κανεις ανταλλαγη με ενα S54. Π Ο Υ Λ Η Σ Ε Τ Ο!!!!!!!!! και θα το κανουμε Ο Π Λ Ο με S54 & το dogleg το σασμαν.

το S54 ποσο το βρισκουμε δηλαδη? (μ'αρεσει η ιδεα)

alpaneras
02-08-11, 08:49
το S54 ποσο το βρισκουμε δηλαδη? (μ'αρεσει η ιδεα)

Εγώ πιστεύω ότι με 5000 παίρνεις μοτέρ σασμάν πλεξούδα εγκέφαλο.
Έχει τώρα σε αγγελία 6000 όλα αυτά + διαφορικό ημιαξόνια και κεντρικό.

alpaneras
02-08-11, 09:26
Μόλις παρέλαβα τα αυτοκόλλητα του χώρου μηχανής.

alpaneras
02-08-11, 11:00
Εγώ πιστεύω ότι με 5000 παίρνεις μοτέρ σασμάν πλεξούδα εγκέφαλο.
Έχει τώρα σε αγγελία 6000 όλα αυτά + διαφορικό ημιαξόνια και κεντρικό.

5000 σήμερα!!! Ψήσου!!
http://www.car.gr/parts/view/794988/

dimitris 029/505
02-08-11, 12:26
Μόλις παρέλαβα τα αυτοκόλλητα του χώρου μηχανής.

Απο που τα βρηκες ολα αυτα????Ενδιαφερομαι κι εγω.....μεχρι και οι οδηγιες για το στρωσιμο του μοτερ υπαρχουν που μπαινει στο παρμπριζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επαθα πλακα.....και δεν αλλαζα το παρμπριζ γιατι δεν ηθελα να χασω το αυτοκολλητακι.....Δωσε στοιχεια .........:+1:

alpaneras
02-08-11, 13:39
Απο που τα βρηκες ολα αυτα????Ενδιαφερομαι κι εγω.....μεχρι και οι οδηγιες για το στρωσιμο του μοτερ υπαρχουν που μπαινει στο παρμπριζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επαθα πλακα.....και δεν αλλαζα το παρμπριζ γιατι δεν ηθελα να χασω το αυτοκολλητακι.....Δωσε στοιχεια .........:+1:

Μετά από αρκετούς μήνες κατάφερα τελικά να τα παραλάβω, σκέψου τα πλήρωσα μέσα Ιουνίου και ήρθαν σήμερα.
Είναι από έναν Αμερικάνο που βγάζει reproduction labels ότι ακριβώς θέλεις.
Παρακάτω το Link από την αγγελία που έχει και το email του. Αν θέλεις να επικοινωνήσεις καλύτερα είναι με mail, απαντάει.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=46595

email: bmwmotorsports1@aol.com

και link με φωτό
http://www.flickr.com/photos/56346630@N05/

mike21
02-08-11, 16:05
για τσεκάρετε αυτό .......http://www.car.gr/parts/view/1524000/

dimitris 029/505
02-08-11, 20:34
Μετά από αρκετούς μήνες κατάφερα τελικά να τα παραλάβω, σκέψου τα πλήρωσα μέσα Ιουνίου και ήρθαν σήμερα.
Είναι από έναν Αμερικάνο που βγάζει reproduction labels ότι ακριβώς θέλεις.
Παρακάτω το Link από την αγγελία που έχει και το email του. Αν θέλεις να επικοινωνήσεις καλύτερα είναι με mail, απαντάει.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=46595

email: bmwmotorsports1@aol.com

και link με φωτό
http://www.flickr.com/photos/56346630@N05/

Πολυ καλος....θα τον χρειαστω σιγουρα....βαζω κατι ιδεες μ εσας που εμπλεξα και ξεσηκωνομαι!!!!!!!!!!!!!! :dblthumb2

alpaneras
03-08-11, 08:34
Πολυ καλος....θα τον χρειαστω σιγουρα....βαζω κατι ιδεες μ εσας που εμπλεξα και ξεσηκωνομαι!!!!!!!!!!!!!! :dblthumb2

Αν το θέλεις το αυτοκόλλητο του παρμπριζ πάντως πες το μου, γιατί δεν νομίζω να το κολλήσω.

dimitris 029/505
03-08-11, 11:08
Αν το θέλεις το αυτοκόλλητο του παρμπριζ πάντως πες το μου, γιατί δεν νομίζω να το κολλήσω.

Αν δεν σου κανει κοπο βαλτο σε μια ακρη.Αν ξεκινησω να κανω κατι μαζεματακια που θελω θα αλλαξω και παρμπριζ γιατι εχει κατι σημαδακια οποτε θα μου χρειαστει.....ευχαριστω παντως!

alpaneras
04-08-11, 14:39
Αν δεν σου κανει κοπο βαλτο σε μια ακρη.Αν ξεκινησω να κανω κατι μαζεματακια που θελω θα αλλαξω και παρμπριζ γιατι εχει κατι σημαδακια οποτε θα μου χρειαστει.....ευχαριστω παντως!

Οκ, το έχω στην άκρη, όποτε θες μου λές.
Προχθές προσπάθησα να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο αλλά δεν μιζάρει.
Έχω ξενερώσει απίστευτα, το troubleshooting είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι μια συνηθισμένη εργασία.
Το κακό είναι ότι μου έχει περισσέψει ένα μαύρο καλώδιο περίπου 60cm με στρογγυλούς ακροδέκτες όπως αυτά των γειώσεων αλλά δεν ξέρω αν είναι δικό μου η βρέθηκε τυχαία επάνω στο μοτέρ μου.
- Τσέκαρα όλες τις γειώσεις, μοτέρ, μίζας, εγκεφάλου, κομπλέ.
- Πρέπει να τσεκάρω όλο τον χαμό με τα καλώδια κάτω από το ταμπλό, από εκεί είναι το πρόβλημα σίγουρα, δεν δίνει εντολή η μίζα, γ%$ώ την ταλαιπωρία μου!
ΠΠφφφφφ.........

BMW Power
04-08-11, 15:04
Υπομονή και θα βρείς την άκρη. Είναι πταίσμα μπροστά σε όλη την δουλειά που έχεις κάνει με την ανακατασκευή!!!

alpaneras
04-08-11, 15:22
Υπομονή και θα βρείς την άκρη. Είναι πταίσμα μπροστά σε όλη την δουλειά που έχεις κάνει με την ανακατασκευή!!!

Το Σ-Κ θέλω να το οδηγήσω πάση θυσία, να πάω για ευθυγράμμιση και τίποτα σφυξίματα με πιστόλι σε συνεργείο. Φυσικά το εσωτερικό θα είναι σώβρακο ακόμα....

alpaneras
31-08-11, 13:27
Επιστροφή και πάλι μετά από διακοπές με νέα.

Το αυτοκίνητο πλέον κινείται, το έβαλα μπροστά και έκανα βολτίτσα.
Πήγα για ευθυγράμμιση γιατί ήταν αλλού για αλλού, τώρα πατάει καλά αλλά θα κάνω καμμιά 1000ρα χλμ ακόμα και θα ξαναπάω για ευθυγράμμιση έτσι ώστε να έχουν πατήσει καλά τα σινεμπλόκ.
Όσον αφορά το εσωτερικό έχω μείνει πίσω και τελικά χρειάζομαι ηλεκτρολόγο γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ίσως τελικά αλλάξω πλεξούδα και τελειώνω. Είναι ακόμα γυμνό μέσα και δεν πρόκειται να βάλω μοκέτες και καθίσματα αν δεν σιγουρευτώ ότι δουλέυουν όλα και δεν έχω τίποτα διρροές από καλοριφέρ κλπ τα οποία είναι κύριες αιτίες που σαπίζει το αυτοκίνητο.
Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί λιγάκι και το έχω αφήσει και δεν πολυασχολούμαι....αλλά για καμμιά δυο βδομάδες μόνο. Τώρα φτιάχνω αντάπτορες για τις βάσεις των καθισμάτων για να βάλω τα recaro από sport evo που έχω.
Φωτό συννημένες.

Dimitris ///M
31-08-11, 13:35
Μια ερώτηση. Απο κάτω έχεις ρίξει πίσσα ή είναι η ιδέα μου?

alpaneras
31-08-11, 13:58
Μια ερώτηση. Απο κάτω έχεις ρίξει πίσσα ή είναι η ιδέα μου?

Ναι έχω ρίξει, δεν είναι ιδέα σου.

Dimitris ///M
31-08-11, 14:04
Καλή φάση! Θένξ!

m_power_lunatic
31-08-11, 14:35
Φοβερο εγινε,μπραβο Αλεξανδρε!

Κατανοητη η κουραση φιλε,εχεις δικιο....με την ησυχια σου τωρα μας και θα δροσισει και ο καιρος και θα ειναι ποιο ευκολο να το δουλεψεις.

Στον Μακη παντως του αρεσε παρα πολυ που τα λεγαμε χθες.Το αλλο του Γιωργου με το 3.8 το ''αδερφακι'' το ειδες???Το εκανα βολτα χθες και μετα την ανακατασκευη και τις ενισχυσεις που δεχθηκε εγινε πολυ δεμενο....δεν ακουγεται τι-πο-τα μεσα,ουτε στρεβλωσεις ουτε τιποτα.Οσο για το 3.8.......ασε με δεν θελω να το σκεφτομαι το κολασμενο!!!!

TSAF
31-08-11, 14:56
Ετοιμη υπαρχει η μετατροπη και την ξερεις κιολας. Αντε να βαλουμε κανα μοτερ σωστο μεσα.

alpaneras
31-08-11, 15:05
Φοβερο εγινε,μπραβο Αλεξανδρε!

Κατανοητη η κουραση φιλε,εχεις δικιο....με την ησυχια σου τωρα μας και θα δροσισει και ο καιρος και θα ειναι ποιο ευκολο να το δουλεψεις.

Στον Μακη παντως του αρεσε παρα πολυ που τα λεγαμε χθες.Το αλλο του Γιωργου με το 3.8 το ''αδερφακι'' το ειδες???Το εκανα βολτα χθες και μετα την ανακατασκευη και τις ενισχυσεις που δεχθηκε εγινε πολυ δεμενο....δεν ακουγεται τι-πο-τα μεσα,ουτε στρεβλωσεις ουτε τιποτα.Οσο για το 3.8.......ασε με δεν θελω να το σκεφτομαι το κολασμενο!!!!

Το είδα το 3.8 το έχει στομώσει στις μονώσεις και σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αυτό, για αυτο και θα καθυστερήσω λίγο με το εσωτερικό. Θα είναι πολύ καλό να μην ακούγεται τίποτα μέσα στο σαλόνι. 3.8???μμμμμμ!!!!! τα θέλω όλα

alpaneras
31-08-11, 15:07
Ετοιμη υπαρχει η μετατροπη και την ξερεις κιολας. Αντε να βαλουμε κανα μοτερ σωστο μεσα.

Ναι και έχω πάει και βόλτα...!!! πφφφφ και plug & play......κολάζομαι!!

TSAF
31-08-11, 15:11
Να ξερεις οτι αυτο το 3,8 δεν ειναι σαν τα αλλα. Εχει κανει γενικη επισκευη και γενικοτερα ΚΕΝΤΑΕΙ!!! Δεν στο λεω ετσι αλλα εχουνε εμφανιστει κατι "εραστες" για την μετατροπη. Τετοιο 3,8 σε αυτα τα λεφτα πολυ δυσκολα να ξαναβρεθει. Εχε υποψη σου οτι τα S54 δεν εχουν καμια σχεση σε "δυναμη" με τα S38. Mονο και μονο τα κυβικα κανουν την διαφορα.

manosm3
31-08-11, 15:24
Επιστροφή και πάλι μετά από διακοπές με νέα.

Το αυτοκίνητο πλέον κινείται, το έβαλα μπροστά και έκανα βολτίτσα.
Πήγα για ευθυγράμμιση γιατί ήταν αλλού για αλλού, τώρα πατάει καλά αλλά θα κάνω καμμιά 1000ρα χλμ ακόμα και θα ξαναπάω για ευθυγράμμιση έτσι ώστε να έχουν πατήσει καλά τα σινεμπλόκ.
Όσον αφορά το εσωτερικό έχω μείνει πίσω και τελικά χρειάζομαι ηλεκτρολόγο γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ίσως τελικά αλλάξω πλεξούδα και τελειώνω. Είναι ακόμα γυμνό μέσα και δεν πρόκειται να βάλω μοκέτες και καθίσματα αν δεν σιγουρευτώ ότι δουλέυουν όλα και δεν έχω τίποτα διρροές από καλοριφέρ κλπ τα οποία είναι κύριες αιτίες που σαπίζει το αυτοκίνητο.
Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί λιγάκι και το έχω αφήσει και δεν πολυασχολούμαι....αλλά για καμμιά δυο βδομάδες μόνο. Τώρα φτιάχνω αντάπτορες για τις βάσεις των καθισμάτων για να βάλω τα recaro από sport evo που έχω.
Φωτό συννημένες.

Φίλε γαμώ!
Αλλά η εξάτμισή σου έχει κάποια θεματάκια :scratchch

alpaneras
31-08-11, 15:29
Φίλε γαμώ!
Αλλά η εξάτμισή σου έχει κάποια θεματάκια :scratchch

Εξάτμιση είχα αλλάξει το τελικό καζανάκι και τους σωλήνες πίσω ακριβώς πριν το λύσω για βάψιμο. Ναι το μεσαίο κομμάτι θέλει αλλαγή αλλά δεν αξίζει τον κόπο εφόσον αν αλλάξω μοτέρ θα θέλω πάλι εξάτμιση, οπότε πεταμένα λεφτά.

TSAF
31-08-11, 16:25
Πραγματι πεταμενα λεφτα. Α να ξερεις οτι αυτο το 3,8 εχει και το πολυποθητο χταποδι απο Ε28 Μ5 (θεωρειτε αγιο δισκοποτηρο για μετατροπη σε Ε30). Αμα ακουσεις ποσο κανει το χταποδι στην BMW θα παθεις εγκεφαλικο.

dimitris 029/505
31-08-11, 16:43
Πραγματι πεταμενα λεφτα. Α να ξερεις οτι αυτο το 3,8 εχει και το πολυποθητο χταποδι απο Ε28 Μ5 (θεωρειτε αγιο δισκοποτηρο για μετατροπη σε Ε30). Αμα ακουσεις ποσο κανει το χταποδι στην BMW θα παθεις εγκεφαλικο.

Αχ αυτο το 3.8 τι μας κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε ποσο κοστιζει αυτη η μετατροπη η ειναι απορρητο????Το 3.2 το μοτερ απο Ε36 μπαινει η ειναι πιο δυσκολο?????????Αμα πουληθει η πενταρα βλεπω να με βαζετε σε μεγαλα βασανα.............

TSAF
31-08-11, 16:54
Αχ αυτο το 3.8 τι μας κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε ποσο κοστιζει αυτη η μετατροπη η ειναι απορρητο????Το 3.2 το μοτερ απο Ε36 μπαινει η ειναι πιο δυσκολο?????????Αμα πουληθει η πενταρα βλεπω να με βαζετε σε μεγαλα βασανα.............

μοτερ κομπλε, βασεις, εξατμιση κομπλε, να υπολογιζεις 6000. Δυστυχως πουλησαμε την μπομπα αζωτου αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι εκει. Τα S50 B30 & B32 θελουνε μια ψιλο μοντιφα στο χταποδι. Στο δικο μου το παλιο που ειχα ενα πραγματικα πολυ δυνατο S50 B30, o S38 του Κωστα ηταν απο αλλο πλανητη Σε δυναμη δεν εχουνε καμια σχεση με τον S38. There's No Replacement for Displacement.

mike21
31-08-11, 17:56
Υπάρχει αυτό εδώ έτοιμο για να μπεί σε ε30,είναι απο γενική επισκευή
http://www.car.gr/parts/view/1486969/
και αυτός που το δίνει είναι πολύ εντάξει παιδί

Kostas Christ
31-08-11, 20:00
Αχ αυτο το 3.8 τι μας κανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε ποσο κοστιζει αυτη η μετατροπη η ειναι απορρητο????Το 3.2 το μοτερ απο Ε36 μπαινει η ειναι πιο δυσκολο?????????Αμα πουληθει η πενταρα βλεπω να με βαζετε σε μεγαλα βασανα.............

σε αυθεντικο? κριμα δεν ειναι?

TSAF
31-08-11, 20:04
σε αυθεντικο? κριμα δεν ειναι?

Γιατι αφου δεν αλλαζει κατι πανω στην καροτσα. Ανα πασα ωρα και στιγμη ξαναβαζεις το ψοφιμι πανω τον S14.

parouskas
31-08-11, 20:33
πωπω παιδια μ κανατε ζημια με τις φωτος!!!βαλτε κιαλες!!!

Kostas Christ
31-08-11, 23:04
Γιατι αφου δεν αλλαζει κατι πανω στην καροτσα. Ανα πασα ωρα και στιγμη ξαναβαζεις το ψοφιμι πανω τον S14.

ψοφιμι μπορει... αλλα στον χαρακτηρα του παιζει πολυ σημαντικο ρολο... μ αυτο ειναι καλοζυγισμενο... με το εξακυλινδρο θα εχει πολυ παραπανω γκαζι... αλλα οχι το τελειο στησιμο...

Vasilis M3
01-09-11, 07:43
ψοφιμι μπορει... αλλα στον χαρακτηρα του παιζει πολυ σημαντικο ρολο... μ αυτο ειναι καλοζυγισμενο... με το εξακυλινδρο θα εχει πολυ παραπανω γκαζι... αλλα οχι το τελειο στησιμο...


:+1:

Δεν πέρνεις Μ3 Ε30 για τα γκάζια....αν θές γκάζια πας σε Ε46-Ε92.....

mike21
01-09-11, 08:05
Για πολλούς σε αυτό το φόρουμ το Ε30 Μ3 είναι το πιό όμορφο BMW που υπάρχει,γιατί να μήν το παντρέψει με ένα σοβαρό μοτέρ και να έχει το απόλυτο όχημα απο όλες τις απόψεις,ο S14 κακά τα ψέματα με τα σημερινά δεδομένα δέν πέρνει τα πόδια του,εμένα προσωπικά μεγαλύτερη απόλαυση μου προσφέρει ένα δυνατό μοτέρ παρά το να λέω ότι το αμάξι είναι στην εργοστασιακή μορφή και δέν έχει πειραχτεί τίποτα κτλ,ότι ευχαριστεί τον καθένα βέβαια,σεβαστές όλες οι απόψεις.
Σε συνθήκες δρόμου είναι ελάχιστες οι διαφορές στο ζύγισμα με την τοποθέτηση μεγάλου εξακύλινδρου

TSAF
01-09-11, 09:12
Για πολλούς σε αυτό το φόρουμ το Ε30 Μ3 είναι το πιό όμορφο BMW που υπάρχει,γιατί να μήν το παντρέψει με ένα σοβαρό μοτέρ και να έχει το απόλυτο όχημα απο όλες τις απόψεις,ο S14 κακά τα ψέματα με τα σημερινά δεδομένα δέν πέρνει τα πόδια του,εμένα προσωπικά μεγαλύτερη απόλαυση μου προσφέρει ένα δυνατό μοτέρ παρά το να λέω ότι το αμάξι είναι στην εργοστασιακή μορφή και δέν έχει πειραχτεί τίποτα κτλ,ότι ευχαριστεί τον καθένα βέβαια,σεβαστές όλες οι απόψεις.
Σε συνθήκες δρόμου είναι ελάχιστες οι διαφορές στο ζύγισμα με την τοποθέτηση μεγάλου εξακύλινδρου

Well said. Επισης το θεμα βαρους σε Ε30 με αλλο μοτερ το εχουμε υπερ-αναλυση. Τα εχουμε πει & τα εχουμε ξαναπει. Μεχρι πινακα με το πραγματικο βαρος ολων τον μοτερ εχουμε βαλει και οι διαφορες με τις καινουργιες αναρτησεις ειναι ανυπαρκτες. Δεν μπορει ενα τοσο κακο αυτοκινητο να εχει μονο 200 αλογα. Οπως ειπε και ο φιλος Mike σεβαστές όλες οι απόψεις. Eιχα Ε30 με μεγαλο μοτερ και ξερω τι λεω.

dimitris 029/505
01-09-11, 10:39
Γιατι αφου δεν αλλαζει κατι πανω στην καροτσα. Ανα πασα ωρα και στιγμη ξαναβαζεις το ψοφιμι πανω τον S14.

Ακριβως!!!!!!!!!!!!!!Αν προχωρησω καποια στιγμη σε τετοιο θεμα τα δικα του πραγματα θα μπουν στην ακρη και θα φυλαχθουν σαν κορη οφθαλμου!!!!!Κι εγω πιστευω οτι ενα τετοιο αμαξι με ενα δυνατο μοτερ θα γινει οπλο.....δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το ζυγισμα μιας και δεν προκειται να μπω σε πιστα....οταν παω ομως μια χαλαρη βολτιτσα η ενα ταξιδακι θελω να ξερω οτι εχω δυναμη και ειναι εκει οποτε την ζητησω

alpaneras
01-09-11, 11:40
Ακριβως!!!!!!!!!!!!!!Αν προχωρησω καποια στιγμη σε τετοιο θεμα τα δικα του πραγματα θα μπουν στην ακρη και θα φυλαχθουν σαν κορη οφθαλμου!!!!!Κι εγω πιστευω οτι ενα τετοιο αμαξι με ενα δυνατο μοτερ θα γινει οπλο.....δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το ζυγισμα μιας και δεν προκειται να μπω σε πιστα....οταν παω ομως μια χαλαρη βολτιτσα η ενα ταξιδακι θελω να ξερω οτι εχω δυναμη και ειναι εκει οποτε την ζητησω

Ρε παιδιά δεν κάνουμε ένα group buy για μοτέρ!:p:

TSAF
01-09-11, 12:18
Ρε παιδιά δεν κάνουμε ένα group buy για μοτέρ!:p:
Μοτερ παντα βρισκεις και θα βρισκεις, το θεμα ειναι αυτο που αγοραζεις να ξερεις τι ειναι. Κανονικα σε τετοια μοτερ πρεπει αμεσως να λυσεις τα παντα και να αλλαξεις προλυπτικα μερικα περιφεριακα οπως τρομπα λαδιου με καινουργια, μεταλλα, φλατζες παντου, τρομπα νερου, κλπ. Αμα το μοτερ το ξερεις, ξερεις το αυτοκινητο που το φοραγε και τον ιδιοκτητη τοτε προχωρας αναλογα.

Kostas Christ
01-09-11, 12:54
Well said. Επισης το θεμα βαρους σε Ε30 με αλλο μοτερ το εχουμε υπερ-αναλυση. Τα εχουμε πει & τα εχουμε ξαναπει. Μεχρι πινακα με το πραγματικο βαρος ολων τον μοτερ εχουμε βαλει και οι διαφορες με τις καινουργιες αναρτησεις ειναι ανυπαρκτες. Δεν μπορει ενα τοσο κακο αυτοκινητο να εχει μονο 200 αλογα. Οπως ειπε και ο φιλος Mike σεβαστές όλες οι απόψεις. Eιχα Ε30 με μεγαλο μοτερ και ξερω τι λεω.

εχουμε υπεραναλυσει τα βαρη των μοτερ σε απολυτη τιμη, δεν εχουμε πει τιποτα ομως για την κατανομη τους στο αυτοκινητο.

στο εξακυλινδρο εχεις περισσοτερο βαρος μπροστα απο τον εμπρος αξονα, που ειναι και αυτο που κανει τη ζημια

ενδιαφερον θα ηταν ενα αναλυτικο ζυγισμα 2 αυτοκινητων με διαφορετικα μοτερ για να δουμε διαφορες στην κατανομη κτλ επακριβως

υγ. αφου μιλαμε μονο για το δρομο και δεν μας ενδιαφερουν οριακες καταστασεις, τοτε σαφως η ροπη και η δυναμη εχουν ρο προβαδισμα, απλα καλως η κακως αλλοιωνεται ο χαρακτηρας του αυτοκινητου.

e30 1984
01-09-11, 13:39
http://www.stanleyku.com/thekucars/2011/01/22/s54-e30/

TSAF
01-09-11, 13:43
Πλεον ειναι πανευκολο να βαλεις τον S54 με ολες τις λειτουργιες του κανονικα (Vanos, sport button, etc).

e30 1984
01-09-11, 14:07
Πλεον ειναι πανευκολο να βαλεις τον S54 με ολες τις λειτουργιες του κανονικα (Vanos, sport button, etc).

:+1: !!!!

e30 1984
01-09-11, 14:10
http://thecarhobby.blogspot.com/2010/06/ls1-powered-bmw-3-series.html bmw e30 with LS1 corvette engine 5.6 l 350 hp

dimitris 029/505
01-09-11, 16:14
Πλεον ειναι πανευκολο να βαλεις τον S54 με ολες τις λειτουργιες του κανονικα (Vanos, sport button, etc).

Τετοια να γινονται!!!!!!!!!!!!!Αλλα αυτη η μετατροπη θα εχει μαλλον απλησιαστο κοστος......και ο 3.8 καλος ειναι..........

TSAF
01-09-11, 16:16
Iδιο κοστος εχουνε σχεδον.

Kostas Christ
01-09-11, 16:25
Iδιο κοστος εχουνε σχεδον.

να φανταστω οτι συνλονικα μιλαμε για 8-9000, θεωρωντας οτι μονο η μετατροπη κανει περιπου στις 6000 οπως ειδα πριν σε μια αγγελια, περιπου 1000 για τις διαφορες επισκευες (εκτος και ξερεις το μοτερ εκ των προτερων) και κανα 1000 ακομα για τα εργατικα

με τοσα χρηματα θεωρεις οτι δε μπορεις να βελτιωσεις τον s14 καταλληλα?

TSAF
01-09-11, 16:29
οχι συνολο αγορα & περαστικα = 10,000. Κανενα S14 δεν εχει τετοια δυναμη και τα πραγματα για S14 κανουν μαγικα λεφτα. 10,000 για να φτιαξεις σωστο S14 δεν φτανουν για πολλα πραγματα. Και πες οτι θες να ασχοληθεις. Ξερεις σε τι τιμες παιζουνε τα 2,5αρια? Πιστεψε με δεν υπαρχει κανενας λογος.

alpaneras
01-09-11, 16:36
να φανταστω οτι συνλονικα μιλαμε για 8-9000, θεωρωντας οτι μονο η μετατροπη κανει περιπου στις 6000 οπως ειδα πριν σε μια αγγελια, περιπου 1000 για τις διαφορες επισκευες (εκτος και ξερεις το μοτερ εκ των προτερων) και κανα 1000 ακομα για τα εργατικα

με τοσα χρηματα θεωρεις οτι δε μπορεις να βελτιωσεις τον s14 καταλληλα?

Δυστυχώς όσο και να βελτιωσεις τον S14 το πολύ να πάρεις 260 άλογα και να έχεις δώσει κανα 10ρικο. Οπότε είναι μονόδρομος η αλλαγή μοτέρ.

TSAF
01-09-11, 16:46
Δυστυχώς όσο και να βελτιωσεις τον S14 το πολύ να πάρεις 260 άλογα και να έχεις δώσει κανα 10ρικο. Οπότε είναι μονόδρομος η αλλαγή μοτέρ.

:+1:!!!!!!!!!!!!!

το καλο ειναι οτι τα ψοφιμια πιανουν καλα λεφτα

http://www.ebay.de/itm/BMW-M3-E30-Kompl-Motor-M-3-E-30-S14-320is-engine-/120428439625?pt=DE_Autoteile&hash=item1c0a182849

http://www.ebay.de/itm/BMW-E30-M3-MOTOR-S14-2-3-liter-Komplett-195-PS-/200646525944?pt=DE_Autoteile&hash=item2eb77703f8

alpaneras
01-09-11, 16:56
:+1:!!!!!!!!!!!!!

το καλο ειναι οτι τα ψοφιμια πιανουν καλα λεφτα

http://www.ebay.de/itm/BMW-M3-E30-Kompl-Motor-M-3-E-30-S14-320is-engine-/120428439625?pt=DE_Autoteile&hash=item1c0a182849

http://www.ebay.de/itm/BMW-E30-M3-MOTOR-S14-2-3-liter-Komplett-195-PS-/200646525944?pt=DE_Autoteile&hash=item2eb77703f8

Αυτές οι αγγελίες υπάρχουν για να υπάρχουν!! Δεν νομίζω ότι αγοράζει κανείς σε αυτές τις τιμές. Αν είναι έτσι το πουλάω όπως είναι τώρα αμέσως και πάω για άλλα. Και ποιός θα πάρει μοτέρ από Έλληνα στο ebay?????

Kostas Christ
01-09-11, 16:56
θυμαμαι οτι ο σταματης στο κοκκινο ειχε 310 αλογα ατμοσφαιρα, ειχε ριξει πολλα λεφτα βεβαια αλλα δεν ξερω ποσα...

TSAF
01-09-11, 17:08
Εαν μιλαμε για τον Σταματη που εχει τωρα ενα 46αρι Μ3, το κοκκινο ειχε 6cyl 28αρι νομιζω απο Ε36 με κομπρεσσορα. Δεν ειχε πανω του S14. Tο κοκκινο ηταν παλια πρασινο με S38.

TSAF
01-09-11, 17:10
Αυτές οι αγγελίες υπάρχουν για να υπάρχουν!! Δεν νομίζω ότι αγοράζει κανείς σε αυτές τις τιμές. Αν είναι έτσι το πουλάω όπως είναι τώρα αμέσως και πάω για άλλα. Και ποιός θα πάρει μοτέρ από Έλληνα στο ebay?????

Αμα το κανεις listed για 4000 κομπλε, το μοτερ θα πουληθει σιγουρα.

Kostas Christ
01-09-11, 17:39
Εαν μιλαμε για τον Σταματη που εχει τωρα ενα 46αρι Μ3, το κοκκινο ειχε 6cyl 28αρι νομιζω απο Ε36 με κομπρεσσορα. Δεν ειχε πανω του S14. Tο κοκκινο ηταν παλια πρασινο με S38.

πριν το εξακυλινδρο με τον κομπρεσσορα ειχε s14 πανω 310 αλογα

dimitris 029/505
01-09-11, 17:40
Αυτο το μαγαζι το γνωριζει κανενας?????http://www.car.gr/parts/view/660255/

TSAF
01-09-11, 18:39
πριν το εξακυλινδρο με τον κομπρεσσορα ειχε s14 πανω 310 αλογα

Ποτε δεν ειχε S14 με 310 αλογα. Ο S14 με τετοια δυναμη θα θελει καθε 30 με 40 ωρες λειτουργειας γενικο rebuild οπως κανουνε στα kit cars και γενικοτερα στα αγωνιστικα. Τα DTM ηταν κοντα στα 320-330 νομιζω προς το τελος τους και καθε 25 ωρες ηθελαν γενικο. Αυτο στο λεω 1000%.

Action Man
01-09-11, 20:27
Ποτε δεν ειχε S14 με 310 αλογα. Ο S14 με τετοια δυναμη θα θελει καθε 30 με 40 ωρες λειτουργειας γενικο rebuild οπως κανουνε στα kit cars και γενικοτερα στα αγωνιστικα. Τα DTM ηταν κοντα στα 320-330 νομιζω προς το τελος τους και καθε 25 ωρες ηθελαν γενικο. Αυτο στο λεω 1000%.
Θα σου φανει απιστευτο,αλλα τοσα ηταν.Δεν αντεξε για πολλες "βολτες" αλλα ηταν τρομερο πριονι.
Το ειχα παρει βολτα με τον Ξενοκρατη συνοδηγο και ειλικρινα δεν εχω ξαναοδηγησει τετοιο s14.
Μετα εβαλε Μ50Β25 κομπρεσερατο.

alpaneras
29-09-11, 09:32
http://www.ebay.co.uk/itm/bmw-e34-m5-3-8-s38-engine-e30-m3-325i-sport-e30-conversion-/230679130845?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35b58c32dd

Χμμμμμ!!!!!!!!!!! Έτσι όπως πάει η παγκόσμια οικονομία, πιστεύω ότι θα βρώ μοτέρ Μ3 Ε46 με κάνα 3000ρο κομπλέ. Από ότι βλέπω, τουλάχιστον εγχώρια, δεν κινείται τίποτα.

TSAF
29-09-11, 09:38
Καλο αλλα για Ε30 θελει πολλα ακομα. δεν εχει σασμαν σωστο, δεν εχει χταποδι απο Ε28 Μ5, δεν εχει ψυξη απο Ε28 Μ5, δεν εχει μπομπα αζωτου, δεν εχει, δεν εχει. Σαν τιμη ομως για S38 ειναι ΤΣΑΜΠΑ.

alpaneras
29-09-11, 09:50
Καλο αλλα για Ε30 θελει πολλα ακομα. δεν εχει σασμαν σωστο, δεν εχει χταποδι απο Ε28 Μ5, δεν εχει ψυξη απο Ε28 Μ5, δεν εχει μπομπα αζωτου, δεν εχει, δεν εχει. Σαν τιμη ομως για S38 ειναι ΤΣΑΜΠΑ.

Σασμάν σωστό έχω, μπόμπα αζώτου δεν χρειάζεται γιατί υπάρχει και άλλη λύση με μικρότερο booster ώστε να χωράει η εισαγωγή, ψυγεία υπάρχουν άφθονα στο εμπόριο και δεν είναι ανάγκη να βάλεις από E28, σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι στην πολλαπλή.

TSAF
29-09-11, 09:53
Με μικροτερο σεβρο δεν θα εχεις φρενα. Οσοι το κανανε αυτο κλαινε ακομα, αφου εχεις το σασμαν εισαι super, αλλα εγω δεν μιλαω για το ψυγειο αλλα για την τρομπα νερου. Ψυγειο ετσι και αλλιως θες custom. Εαν δεν βαλεις μπομπα θες αγωνιστικη πεταλιερα με ξεχωριστο κυκλωμα για να εχεις φρενα και εκει το κοστος θα ξεπερασει τα 1000 ευρω μονο για αγορα. Προχτες την φεραμε απο Αγγλια για το μαυρο που ειχες παει βολτα.

alpaneras
29-09-11, 10:38
Γιατί χρειάζεται άλλη τρόμπα νερού? Του Μ5 δεν είναι αρκετή, ή μήπως εμποδίζει κάπου, σε καμμιά γέφυρα?
Όσο για τα φρένα, κάποιοι στην Αμερική έχουν βγάλει εντελώς το booster με ένα delete kit και ισχυρίζονται ότι παλεύεται χωρίς να τουνμπανιάζει ο τετρακέφαλος. Όχι ότι είμαι οπαδός αυτής της λύσης.

TSAF
29-09-11, 10:52
Ναι ειναι καθαρα θεμα χωρου. Οσον αφορα τα φρενα εμεις σε ολα τα δικα μας παιζουμε με BMW parts only.

alpaneras
29-09-11, 11:20
Θέλω βιντεάκι η βόλτα όταν τελειώσετε με τα φρένα. :-)

TSAF
29-09-11, 11:21
No problem!!!!!

alpaneras
29-09-11, 12:18
Παραθέτω το link με το booster delete kit. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλώς βάζει εναν αντάπτορα στη θέση του booster.

http://www.s14.net/forums/showthread.php?t=50006

alpaneras
29-09-11, 17:03
Πλησιάζω στο τέλος με τα ηλεκτρικά, επιτέλους βρήκα άκρη σε όλα.
Πολλά προβλήματα είχα από τις φύσες στις πόρτες, μια που τις έβγαλα και δεν ξαναδούλεψαν ποτέ από τότε. Τις έχω παραγγείλει καινούριες και περιμένω να έρθουν απ΄έξω. Επίσης θα αλλάξω τους ακροδέκτες μέσα στη φύσα. Τους πήρα από εδω από το εμπόριο γιατί από BMW manual δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ούτε εγώ ούτε η BMW. Ελπίζω μέσα στην επόμενη βδομάδα να έρθουν και να ντύσω επιτέλους το εσωτερικό γιατί ακόμα είναι σώβρακο!!

TSAF
29-09-11, 17:07
ωραιος παμε δυνατα!!!!!!!!

alpaneras
04-10-11, 16:27
Καλησπέρα, προσπαθώ να βρώ αυτή τη μπογιά για να βάψω την μοκέτα από γκρί σε μαύρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Σε μερικούς μοκετάδες που ρώτησα μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτο στην Ελλάδα.
http://www.ebay.co.uk/itm/BLACK-CARPET-FABRIC-DYE-SUITABLE-DYE-MOST-COLOURS-/290426203560?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item439ec02da8
Και βίντεο.
http://www.youtube.com/watch?v=Wk46TJQDPeA

Αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει αντίστοιχο προιόν ας στείλει πληροφορίες.
Πάντως επειδή πρόκειται για χημικό, δεν πετάει, οπότε δεν μπορεί να έρθει από έξω.
Επίσης με σπρέυ το βλέπω λίγο δύσκολο, γιατί λόγω αλλαγής χρώματος είναι δύσκολο να εισχωρήσει μέσα στη μοκέτα.

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 16:31
Καλησπέρα, προσπαθώ να βρώ αυτή τη μπογιά για να βάψω την μοκέτα από γκρί σε μαύρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Σε μερικούς μοκετάδες που ρώτησα μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτο στην Ελλάδα.
http://www.ebay.co.uk/itm/BLACK-CARPET-FABRIC-DYE-SUITABLE-DYE-MOST-COLOURS-/290426203560?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item439ec02da8
Και βίντεο.
http://www.youtube.com/watch?v=Wk46TJQDPeA

Αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει αντίστοιχο προιόν ας στείλει πληροφορίες.
Πάντως επειδή πρόκειται για χημικό, δεν πετάει, οπότε δεν μπορεί να έρθει από έξω.

γιατί δέ τα βάφεις με μπογιές που βάφουν τα ρούχα? τις βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ αυτές....

Dimitris ///M
04-10-11, 16:35
γιατί δέ τα βάφεις με μπογιές που βάφουν τα ρούχα? τις βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ αυτές....

:feedback:

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 16:46
:feedback:

http://www.youtube.com/watch?v=KtkLmqMEo80&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=uEYzJoUX-QE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=TXe0gFf04Oc&feature=results_main&playnext=1&list=PL3D0CA8A12B9A649E

παρεμπιπτόντως στο πρώτο βίντεο πολύ πάτος το μωρό!!!!!

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 16:46
πάρε άλο ένα!!!!!!http://www.youtube.com/watch?v=ivtaXntlRx0&feature=related

zaharias
04-10-11, 19:27
γιατί δέ τα βάφεις με μπογιές που βάφουν τα ρούχα? τις βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ αυτές....

Σωστος!!! :D Ολα βαφονται!!! Check this out.. http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=725670&highlight=rit+dye

alpaneras
05-10-11, 09:02
Καλά όλα αυτά, που θα βρώ μπογιά όμως?

Θα ρίξω μια ματιά στο super market πάντως και βλέπουμε.

zaharias
05-10-11, 10:26
Καλά όλα αυτά, που θα βρώ μπογιά όμως?

Θα ρίξω μια ματιά στο super market πάντως και βλέπουμε.

Σουπερ μαρκετ και τη συγκεκριμενη (Rit Dye) στο ebay..