PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!


kavouras20
08-06-11, 01:43
Μάγκες επιτέλους!!! Επιτέλους, είμαι και εγώ ένας υπερήφανος κάτοχος μιας υπερτέλειας Ε39 520!!!!!!!! Οι φωτογραφίες έρχονται πολύ σύντομα μην ανησυχείτε. Εγώ απλά θα πω το εξής. Εδώ και 2 μέρες που την αγόρασα, βρίσκομαι σε κατάσταση εκσπερμάτισης και αγαπάω όλον τον κόσμο!!! Σίγουρα θα σας φανούν αστεία αυτά που γράφω αλλά πιστεύω θα έχετε νιώσει και εσείς την ίδια ηδονή. Δεν αξίζει να αποκαλείται αμάξι ετσι?...είναι αμαξάρα!!! Κυριολεκτικά δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω την υπεροχή του και την αρχοντιά του!!! Με μια λέξη "προεδρικό". Οτιδήποτε απορία μου δημιουργηθεί σχετικά με το αυτοκίνητο θα σας ενημερώσω άμεσα. :yipee:

ziaba
08-06-11, 07:49
καλόριζικο καλά ταξίδια και να χαίρεσαι την αμαξαρα σου περιμένουμε φωτο

panos 316T
08-06-11, 08:29
Άπειρα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις...

Δηλαδή τώρα "κάβουρα" θα πηγαίνεις "πλάγια" ;:dblthumb2

Driftakos
08-06-11, 08:38
καλορίζικη και να την χαρείς...

gscat
08-06-11, 08:44
Καλοτάξιδο!
Είναι όπως ακριβώς τα λές!

dimitris 029/505
08-06-11, 08:50
Καλα και ασφαλη χιλιομετρα!!!!!!!!!!!!!θα ευχαριστηθεις αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!μιλαω εκ πειρας.............

BMW Power
08-06-11, 08:54
Πολύ καλό το Ε39

Καλοτάξιδο να είναι

ThaNOS E46coupe
08-06-11, 09:20
καλοτάξιδο ρε κάβουρα...!!!!! ευχομαι να το χαρείς απροβλημάτιστα!!!!!

Herth
08-06-11, 09:39
Καλοτάξιδο! Χωρίς προβλήματα, με ασφαλή χιλιόμετρα!

M535 E28
08-06-11, 10:02
εγώ δε σε παρεξηγώ καθόλου...το ίδιο ακριβώς νιώθω για την δική μου...
καλοτάξιδη!!!

andreas_R
08-06-11, 10:48
Σοβαρο αμαξι!!!

Καλοταξιδο! Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα καινουρια.


Ενα μοτερακι πιο ζωηρο μονο...

Bassakos
08-06-11, 10:50
καλοταξιδο! ! ! πολυ καλο αμαξι η Ε39 καλα και ασφαλη χλμτρα ευχομαι

gsova
08-06-11, 11:21
Καλοτάξιδο φίλε κάβουρα. Άντε και στα δικά μας (αν και δε το βλέπω με τους μπιπ που μπλέξαμε για κυβέρνηση :( )

M_enzo
08-06-11, 11:34
καλοταξιδο!! ημουν στο τσακ να το παρω, αλλα το χα φανταστει τι θα γινοταν με τα παγια τελη και το εγκατελειψα.

mitsos_chania
08-06-11, 12:33
Καλοταξιδο και απο εμενα.Σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις οσο περισσοτερο γινεται.Οσο για το αν μας φαινονται αστεια,συναισθηματα ειναι φιλε μου και ποτε δεν ειναι αστεια.

kavouras20
12-06-11, 13:47
Παιδιά επειδή δεν τα πάω και πολύ καλά με τους υπολογιστές και δεν βρίσκω άλλο τρόπο να σας δείξω την κυρία μου, σας παραθέτω ένα λίνκ που ελπίζω να σας οδηγήσει εκεί που πρέπει...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?u=13286 Σύντομα θα ανεβάσω περισσότερες!

kostastnt
12-06-11, 14:21
Πάρα πολύ ωραίο!! Πιστέυω ότι το συγκεκριμένο είναι από τα κοσμήματα που έβγαλε κατά καιρούς η bmw!!

Πολύ προσεγμένο και περιποιημένο φαίνεται! Πρέπει να ήταν ψείρας ο προηγούμενος και εσύ τυχερός!

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω το κάλυμμα στο τιμόνι χαλάει την αισθητική του εσωτερικού :)

M_enzo
12-06-11, 14:27
ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω το κάλυμμα στο τιμόνι χαλάει την αισθητική του εσωτερικού :)


+1
αν ειναι φθαρμενο δες εδω
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21972&highlight=%E4%E5%F1%EC%E1+%F4%E9%EC%EF%ED%E9%EF%F5&page=8

bmwnikolase36
12-06-11, 14:33
Και εγω με την σειρα μου ευχαομαι καλοριζικο και καλοταξιδο
με αποιρα και ασφαλοι χιλιομετρα φιλε μου!πολυ ομορφο και προσεχμενο
φενετε!να την χερεσε...

kavouras20
12-06-11, 15:02
Πάρα πολύ ωραίο!! Πιστέυω ότι το συγκεκριμένο είναι από τα κοσμήματα που έβγαλε κατά καιρούς η bmw!!

Πολύ προσεγμένο και περιποιημένο φαίνεται! Πρέπει να ήταν ψείρας ο προηγούμενος και εσύ τυχερός!

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω το κάλυμμα στο τιμόνι χαλάει την αισθητική του εσωτερικού :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε! Όσο αφορά το κάλυμμα στο τιμόνι...πραγματικα δεν έχει το παραμικρό σημάδι πολυπιασίματος και λιωσίματος και είναι σαν καινούριο! Ούτε καν! Τίποτα! Και μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση, λες και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (ηλικιωμένος και υπερβολικά πολύ ψείρας) το έπιανε από την κόρνα αντί απ τη στεφάνη για να στρίψει...και προς το παρον λυπάμαι ακόμα και εγώ να το πιάσω και του έβαλα ένα δερμάτινο κάλυμμα!!! Αλλα σύντομα πιστεύω θα μου περάσει και θα το βγάλω! Είναι να τρελαίνεσαι...

Leonidas_Thess
12-06-11, 15:12
Φίλε Καβουρα ενα θα σου πω εγω εχει 3 μηνες που πηρα το 39αρι και το πρωι πριν παω στην δουλεια κοβω για μιση ωρα βολτες στην Πολη.:rofl2::rofl2: :rofl2::rofl2:


Ενα ειναι το σιγουρο δεν θα θελεις να βγεις απο το αμαξι .

Καλοριζικο με πολλα και ασφαλή χιλιομετρα.

gregE36
12-06-11, 19:44
καλοριζικο φιλε και καλοταξιδο

individual
12-06-11, 20:08
καλοταξιδο φιλε......
ετσι ειναι το 39αρι........βρισκεις παντα εναν λογο,για να βρισκεσαι ολο και περισσοτερο,μαζι του...
οσο για τα συναισθηματα σου.......
ολοι με 39αρι,εχουν ακριβως τα ιδια....
αισθανοντε αρχοντες ολοι...χαχαχα

Makis_
12-06-11, 22:17
Καλοτάξιδο και καλοφόρετο το νέο κόσμημα και απο εμένα.

XT660
13-06-11, 12:22
καλοταξιδο, που να βγεις και σε ταξιδι η σε στροφιλικια να δεις..... εγω οσο περνανε τα χρονια μου αρεσει πιο πολυ παρολα τα προβληματα που ειχα κατα καιρους...Επισης βρες 16'' ζαντες οταν πας για αλλαγη ελαστικων, θα δεις τρελη διαφορα στο πατημα χωρις να χασεις ανεση, τα 15" εχουν υπερβολικο προφιλ γι αυτο το αυτοκινητο...

graf-art-7
13-06-11, 17:18
Καλοταξιδο φιλε το όχημα,, πολλα και ασφαλη χιλιομετρα...
Το αυτοκίνητο ειναι αρμα,, να το χαιρεσαι...

bmw_trelamenos
13-06-11, 18:26
Μάγκες επιτέλους!!! Επιτέλους, είμαι και εγώ ένας υπερήφανος κάτοχος μιας υπερτέλειας Ε39 520!!!!!!!! Οι φωτογραφίες έρχονται πολύ σύντομα μην ανησυχείτε. Εγώ απλά θα πω το εξής. Εδώ και 2 μέρες που την αγόρασα, βρίσκομαι σε κατάσταση εκσπερμάτισης και αγαπάω όλον τον κόσμο!!! Σίγουρα θα σας φανούν αστεία αυτά που γράφω αλλά πιστεύω θα έχετε νιώσει και εσείς την ίδια ηδονή. Δεν αξίζει να αποκαλείται αμάξι ετσι?...είναι αμαξάρα!!! Κυριολεκτικά δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω την υπεροχή του και την αρχοντιά του!!! Με μια λέξη "προεδρικό". Οτιδήποτε απορία μου δημιουργηθεί σχετικά με το αυτοκίνητο θα σας ενημερώσω άμεσα. :yipee:


Αρχηγέ καλοτάξιδο, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις. Έτσι ένιωθα και εγώ όταν πήρα το δικό μου Ε39 το 2006, έτσι αισθάνομαι και τώρα. Το αμάξι κυριολεκτικά το χαίρεσαι ακόμα και στη πιο σύντομη διαδρομή. Μια συμβουλή μόνο. Κοίταζε αραιά και που το κοντέρ γιατί πιάνει πολύύύύύ εύκολα και χαλαρά τα χλμ και δεν το παίρνεις πρέφα. Πας με 180 χλμ και νομίζεις ότι πας με 120 :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Και πάλι καλοτάξιδο φίλε

bimmer-corfu
18-06-11, 17:26
απο τα αμάξια που μας κάνουν υπερήφανους σα φόρουμ!

sierra
18-06-11, 23:20
Καλοτάξιδο καλά και ασφαλή χιλιόμετρα και να ΄σαι καλά να την χαίρεσαι....:hello::hello::hello:

kavouras20
22-06-11, 01:56
Παιδιά να είστε ολοι καλά σας ευχαριστώ όλους, και εύχομαι και σε εσάς να αποκτήσετε την αμαξάρα που επιθυμείτε η να μετατρέψετε το καμάρι σας σε κτήνος!!! Προχωράω στο δρόμο με τελείως ανεβασμένα τα παράθυρα και κλειστή τη μουσική και προσπαθώ να ακούσω ένα γ@...νο τσικ...τίποτα!!! :D Το μόνο που ακούγεται είναι ο γλυκός ήχος από το αεράκι από το air condition που βγαίνει από τις γρύλλιες και ίσα που ακούγεται ο ήχος του κινητήρα! Με το που κάνω ότι κατεβάζω το παράθυρο, η κόλαση η ίδια!!! Φασαρία, ζέστη, κόρνες, φωνές, κακό, κίνηση...πάνω το παράυθρο πάλι!!! Ωστόσο παρατήρησα πως με κοιτάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν και το οδηγάω αλλά και οι διάφοροι γνωστοι μου, καθώς θα έλεγα πως ΔΕΝ είναι και τόσο αληθινό το χαμόγελο που σου ρίχνουν, ενώ φοβάμαι τόσο πολύ όταν τυχαίνει να το αφήσω κάπου εκτός γκαράζ (φυσικά κουκουλωμένο) όταν ακούω, και βλέπω, τόσα και τόσα που γίνονται και στην γειτονιά μου αλλά και παντού, από κακόβουλους-ζηλόφθονους μ@λ@κες, που περνάνε, το βλέπουν, σου τραβάνε μια κλειδιά από πάνω μέχρι κάτω και φεύγουν, ακόμα και κουκουλωμένο να είναι τους κινεί το ενδιαφέρον να το ξεκουκουλώσουν να τσεκάρουν τι είναι, και να σου χώσουν μαχαίρι στην καρδιά! Και εσύ ξυπνάς το πρωί να πας στην δουλεία σου και ξενερώνεις τόσο άσχημα που λές δεν θα το ξαναπλύνω να γυαλίζει ούτε κεριά ούτε τίποτα :banghead: :banghead: :banghead: Θα επιστρέψω στο θέμα του Ε39 γιατί ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα:

1ον) Όταν θέλω να παρκάρω σε δρόμο με κλήση, πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ ότι το αμάξι δεν κινείται καθολου εμπρός η πίσω τραβόντας το χειρόφρενο όσο χρειάζεται, και μετά να οπλίσω στην θέση (Ρ) του σασμάν, ή δεν παίζει ρόλο γιατί διάβασα πως η θέση (Ρ) ακινητοποιεί το αμάξι μέ έναν πείρο ο οποίος όμως δεν πρέπει να "τρώει" όλο το βάρος του αυτοκινήτου, ειδικά όταν είναι σε απότομη κατηφόρα και με ένα τόσο βαρύ αμάξι.

2ον) Την θέση (Ρ) πρέπει να την βάζω μόνο με σβηστό τον κινητήρα η και με αναμμένο?

3ον) Επειδή είναι μπεζ το δερματάκι του και λερώνει εύκολα, θέλω όποιος ξέρει, να μου πεί έναν τρόπο να κάνω μερικά σημεία που έχουν κάπως ψιλομαυρίσει (πχ. στο καθισμα του οδηγού λιγο αριστερά και δεξιά, στο υποβραχιόνιο ελάχιστα) και να τα κάνω όπως είναι στο πίσω κάθισμα, δηλαδή σαν καινούρια! Δοκίμασα με έναν τρόπο βάζοντας χλιαρό νεράκι σε έναν κουβά με ελάχιστο σαπούνι για τα χέρια χωρίς να κάνει αφρό να τα περάσω με ένα μαλακό πανι, και στη συνέχεια τα πέρασα και με ενα συντηρητικό-καθαριστικό δέρματος της leathercare που αγόρασα από το πρακτικερ , αλλα δεν έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

4ον) Χρησιμοποιώ 100άρα και συγκεκριμένα της ΒΡ. Πειράζει ή να βάζω 95άρα απλή?

5ον) Το MAF είναι αυτό το μαύρο εξάρτημα "βαρελάκι" που λένε, ενώ είναι συχνό πρόβλημα στα Ε39 και πρέπει να το αλλάζεις προληπτικα, χωρίς απαραίτητα να σου ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορείτε να μου δείξετε κάποια φώτο από το συγκεκριμένο εξάρτημα να καταλάβω ποιό ακριβώς είναι?

Προς το παρόν αυτά. Ελπίζω να μην βρω άλλα να σας ζαλίσω. Σας ευχαριστώ πολύ.

stauros772000
22-06-11, 04:31
για τσι πρωτες τρεις ερωτησεις,δεν ξερω/δεν απαντω,γιατι δεν τα εχω.
4) δεν πειραζει η 95αρα,αυξανεται ελαχιστα η καταναλωση ως και 0.5-1 λιτρο/100χλμ.αυτο το παρατηρησα αναμεσα σε απλη 95αρα - vpower racing.
5) http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.bmwtips.com/tipsntricks/CamshaftPositionSensor/replacement_files/cps2a.jpg&imgrefurl=http://www.bmwtips.com/tipsntricks/CamshaftPositionSensor/replacement.htm&usg=__FXI0OcBEKyqhtB5NDXElUnfnTCw=&h=480&w=640&sz=81&hl=el&start=2&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=tJcVLfQxhF_Q1M:&tbnh=103&tbnw=137&prev=/search%3Fq%3Dmaf%2Be39%26um%3D1%26hl%3Del%26client %3Dopera%26sa%3DN%26rls%3Den%26channel%3Dsuggest%2 6tbm%3Disch&ei=5VIBTum7MczLtAaU8cT_DA

οντως θελει αλλαγη ανα μεγαλα διαστηματα,και κυριως οταν παρατηρεις οτι εχεις αυξημενη καταναλωση χωρις πατηματα-αλλη ζημια στο μοτερ.

LEO328
22-06-11, 09:16
αδερφε να χαιρεσαι την μεγαλοχαρη!ειναι πραγματικο γερμανικο τανκ!:bugeye: καλοριζικο να το χαρεσαι παντα με ασφαλεια και να το προσεχεις για να σε προσεχει και κεινο.ασε τους αλλους να χαζευουν.χαχαχαχα!

kavouras20
22-06-11, 15:06
αδερφε να χαιρεσαι την μεγαλοχαρη!ειναι πραγματικο γερμανικο τανκ!:bugeye: καλοριζικο να το χαρεσαι παντα με ασφαλεια και να το προσεχεις για να σε προσεχει και κεινο.ασε τους αλλους να χαζευουν.χαχαχαχα!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε LEO :) Και εσένα σου εύχομαι να δώσεις όσα μαθήματα δεν πρόλαβα να δώσω εγώ με το παλιό μου ταπεινό Ε36 318 Μ40...αφού οφείλω να ομολογήσω πως ήμουν και εγώ έτοιμος να βάλω ένα μοτέρ σαν αυτό που φοράς εσύ τώρα :ices_ange.......με το 318 πέρναγα πολλούς ειδικά στην κίνηση...σαν παιχνιδακι μου φαινόταν! Με το 328 τι θα έκανα άραγε??? Με αυτή την απορία θα μείνω. Έχεις ένα αξιοζήλευτο αμάξι, ειδικά για αυτούς που ξέρουν ;) Είπα να σοβαρευτώ όμως και να ακολουθήσω εντελώς διαφορετικό δρόμο, τον δρόμο με τις 5 λωρίδες!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Και πάλι σε ευχαριστώ!

Dreamcatcher
22-06-11, 15:09
επισης να προσθεσω στον φιλο για το 4. σημειο οτι εμενα τουλαχιστον με την βρωμο-95αρα βενζινη που εχουμε για χωρα, βαραει συχνα πυκνα πειρακια! οποτε καλο ειναι οποτε μπορεις να βαζεις καλυτερης ποιοτητας βενζινη.. βεβαια με λιγο διαβασμα που εριξα και εδω μεσα στο φορουμ σας αλλα και σε αλλα του εξωτερικου αυτο μπορει να συνδεεται και με το 5. σημειο, οτι ο ΜΑΦ ειναι για αλλαγη σιγα σιγα..

kavouras20
22-06-11, 15:23
επισης να προσθεσω στον φιλο για το 4. σημειο οτι εμενα τουλαχιστον με την βρωμο-95αρα βενζινη που εχουμε για χωρα, βαραει συχνα πυκνα πειρακια! οποτε καλο ειναι οποτε μπορεις να βαζεις καλυτερης ποιοτητας βενζινη.. βεβαια με λιγο διαβασμα που εριξα και εδω μεσα στο φορουμ σας αλλα και σε αλλα του εξωτερικου αυτο μπορει να συνδεεται και με το 5. σημειο, οτι ο ΜΑΦ ειναι για αλλαγη σιγα σιγα..

Ενοείται φίλε μου ότι στην τιμή πλέον που έφθασε η βενζίνη...τι 1,62 τι 1,75!!! Τα δίνεις που τα δίνεις στο κράτος, κάνε και λίγο καλό στον κινητήρα σου! Όσο για τον ΜΑΦ πως θα σιγουρευτώ ότι όντως έχει πρόβλημα και χρειάζεται αλλαγή και δεν φταίει η κακή ποιότητα βενζίνης?

laantonios
22-06-11, 21:17
καλοτάξιδο φίλε. Πραγματικά αξιόλογο εργαλείο!!

george316
23-06-11, 09:18
να το χαιρεσαι!!μπραβο!!!καλοταξιδο

Dreamcatcher
23-06-11, 16:18
Ενοείται φίλε μου ότι στην τιμή πλέον που έφθασε η βενζίνη...τι 1,62 τι 1,75!!! Τα δίνεις που τα δίνεις στο κράτος, κάνε και λίγο καλό στον κινητήρα σου! Όσο για τον ΜΑΦ πως θα σιγουρευτώ ότι όντως έχει πρόβλημα και χρειάζεται αλλαγή και δεν φταίει η κακή ποιότητα βενζίνης?Για τον ΜΑΦ σε BMW εχω ακουσει πως τα πρωτα συμπτωματα ειναι ανεξηγητα ψηλη καταναλωση, πειρακια χαμηλα, γενικα μειωμενη αποδοση και κομπιασματα σε χαμηλες στροφες ως και αποτομα σβησηματα στο ρελαντι. Απο προσωπικη εμπειρια σε αλλο αμαξι με ΜΑΦ + turbo ειχα ολα τα πανω συν τρελα κομπιασματα οταν τουρμπιζε.
Στο 39αρι για την ωρα παρατηρω πειρακια και μερικες φορες μου σβηνει στο ρελαντι στα καλα καθουμενα (σπανια βεβαια αλλα συμβαινει..).. με βλεπω στο mafshop στα συντομα σε αναζητηση!

santorini
23-06-11, 22:13
Καλοταξιδο είναι παρα πολυ καλο αυτοκίνητο. Θα το καταχαρεις. Αρχοντικό πραγματικά

Janus
24-06-11, 07:20
Καλορίζικο και καλοτάξιδο ! Να χαρείς πολλά απολαυστικά 6κύλινδρα χιλιόμετρα !Εξαιρετική επιλογή :+1: !

Όσον αφορά τα ερωτήματά σου :

2) και αναμμένο να είναι δεν πειράζει να βάλεις Ρ , αρκεί εννοείται να μην κινείσαι και να πατάς το φρένο.

4) Για μέσα στην πόλη με μια καλή ποιότητα 95άρα είσαι ΟΚ, για ταξίδι εννοείται 100άρα !
Αν παρ΄όλα αυτά έχεις ενδοιασμούς για 95άρα, η Vpower είναι πλέον 97 οκτάνια και σε τιμή μπορείς να την βρείς και με 5 λεπτά μόνο πιο ακριβή από την 95άρα.

kavouras20
24-06-11, 15:02
Για τον ΜΑΦ σε BMW εχω ακουσει πως τα πρωτα συμπτωματα ειναι ανεξηγητα ψηλη καταναλωση, πειρακια χαμηλα, γενικα μειωμενη αποδοση και κομπιασματα σε χαμηλες στροφες ως και αποτομα σβησηματα στο ρελαντι. Απο προσωπικη εμπειρια σε αλλο αμαξι με ΜΑΦ + turbo ειχα ολα τα πανω συν τρελα κομπιασματα οταν τουρμπιζε.
Στο 39αρι για την ωρα παρατηρω πειρακια και μερικες φορες μου σβηνει στο ρελαντι στα καλα καθουμενα (σπανια βεβαια αλλα συμβαινει..).. με βλεπω στο mafshop στα συντομα σε αναζητηση!

Ώστε έτσι συνάδελφε...κοίτα προς το παρόν δεν παρατήρησα κανένα από τα συμπτώματα που αναφέρεις. Το ρελαντί της είναι καρφωμένο! Το μόνο που μου έκανε ήταν να μου ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα. Πήγα λοιπόν σε εξουσιοδοτημένο, και ο μηχανικός δοκίμασε ενώ δούλευε η μηχανή να ανοίξει σιγά σιγά την τάπα του λαδιού όπου μόλις το έκανε ακουγόταν ένας ήχος σαν σφύριγμα επειδή λέει ρούφαγε αέρα και κάτι τέτοια που δεν πολυκατάλαβα...μου λέει κανονικά δεν πρέπει να το κάνει αυτό...μετά ανακαλύψαμε ότι τον ήχο αυτό τον κάνει και με βιδωμένη την τάπα όταν πατάγαμε λίγο γκάζι στο ρελαντί...εν πάσει περιπτώσει μου το έσβησε το λαμπάκι στο διαγνωστικό με σκοπό να αλλάξω βενζίνη (έβαλα από 95αρα ΒΡ 100άρα ΒΡ) και αν μου ξαναανάψει και το διαγνωστικό δείξει πάλι τον ΜΑΦ, τότε να τον αλλάξω. Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αν έχει χαμηλή απόδοση το αμάξι γιατί και λίγο καιρό το έχω, και δεν έχω οδηγήσει άλλο ίδιο 39άρι γενικότερα για να συγκρίνω. Προς το παρόν όλα φαίνονται να είναι ΟΚ και το λαμπάκι μια βδομάδα τώρα δεν άναψε! Δεν ξέρω μήπως έπρεπε να το γράψω αυτό στα τεχνικά θέματα καλύτερα...

Dreamcatcher
24-06-11, 15:23
το κιτρινο λαμπακι μηχανης εννοεις; αυτο πιθανοτατα ειναι και απο αισθητηρες λ, μπορει λογω κακης βενζινης καποιος να αναψε... μου τυχαινει που και που αυτο και φαινεται και μεσα στο διαγνωστικο. εσενα εδειξε θεμα στον μαφ;