PDA

Επιστροφή στο Forum : Auto Glym στην Αργυρουπολη


giannis 116
08-06-11, 11:50
Μια ερωτηση. Η Autoglym στην Αργυρουπολη εχει κλεισει ή εχει μεταφερθει αλλου; Περασα σημερα απο κει μ ενα φιλο μου να ρωτησει κατι και το βρηκαμε κλειστο χωρις κανενα χαρτι κολλημενο που να γραφει καποια πληροφορια για αλλαγη εδρας ή κατι αλλο.
Ξερει καποιος να λυσει την απορια μηπως;..

b-q
08-06-11, 12:46
Πράγματι το συγκεκριμένο κατάστημα έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό.
Εάν θες πληροφορίες για το πού μπορείς να βρεις τα προϊόντα της, στείλε pm, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

stef
15-06-11, 22:46
Ο αντιπρόσωπος την έχασε την αντιπροσωπεία!
Νέος αντιπρόσωπος θα τον βρείς στο site της autoglym

john
16-06-11, 13:20
ισως γιατι εβλεπαν τον κοσμο ως ευρω

stef
16-06-11, 13:32
Δεν νομίζω, άλλη είναι η ιστορία αλλά δεν είναι της παρούσης...

InsaneDriver
16-06-11, 14:04
www.parts.gr μίλα με τα παιδιά για ότι θες...

stef
16-06-11, 14:18
Πάντως καλή η Autoglym αλλά υπάρχουν και καλύτερα προιόντα!

Driver M
16-06-11, 16:59
Πάντως καλή η Autoglym αλλά υπάρχουν και καλύτερα προιόντα!
Συμφωνώ απόλυτα.
Στα λεφτά τους (για την ακρίβεια για τα λεφτά που κοστίζουν στη χώρα μας γιατί έξω είναι πολύ φτηνότερα) υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα στις περισσότερες κατηγορίες.

P.S
17-06-11, 16:28
Πάντως καλή η Autoglym αλλά υπάρχουν και καλύτερα προιόντα!

Συμφωνώ απόλυτα.
Στα λεφτά τους (για την ακρίβεια για τα λεφτά που κοστίζουν στη χώρα μας γιατί έξω είναι πολύ φτηνότερα) υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα στις περισσότερες κατηγορίες.
Σωστα αυτα που λετε παιδια αλλα εδω ακριβως ειναι και ενα σημαντικο στοιχειο....η δυναμη του marketing...
Ολες οι εταιρειες προσπαθουν να προβαλλουν και να πλασαρουν τα προιοντα τους στην αγορα ως τα καλυτερα που κυκλοφορουν ενω πολλες φορες στην πραξη διαπιστωνουμε το αντιθετο μιας και εκει μπορεις να κρινεις ενα προιον.
Γι αυτο εμεις σαν καταναλωτες θα πρεπει να το ψαχνουμε παρα πολυ και να καταληγουμε σε αυτο το προιον που θα συνδυαζει ποιοτητα,αποτελεσμα σε βαθος χρονου και τιμη....
Σαν επαγγελματιας δεν μου επιτρεπεται να σχολιαζω προιοντα,και πιστευω καταλαβαινουμε ολοι για ποιο λογο,αλλα μπορω βαση της εμπειριας μου να καταθεσω την αποψη μου σχετικα με αυτα,αφου πρωτα τα εχω δοκιμασει επισταμενα βεβαια,και βαση αυτων που εχω δει εγω θα συμφωνησω με τον φιλο stef και τον φιλο DriverM..!!

Dimpas
17-06-11, 18:39
Παίδες αν κάνετε μια μικρή αναζήτηση στο Αγγλικό ebay ( www.ebay.co.uk )
Θα καταλάβεται ότι εδώ τα προιόντα της Autoglym κοστίζουν το λιγότερο 200% από ότι στην Αγγλία !
Και επειδή ξυπνήσαμε εδώ και μερικά χρόνια , το Έλληνας να τα φάει τα κεριά του ! Του Άγγλου είναι μια χαρά κάνουν την ίδια δουλειά σε τιμή ΧΩΜΑ !

stef
17-06-11, 21:37
Το θέμα είναι ποιοι από αυτούς αποστέλλουν Ελλάδα και τι ζητάνε για μεταφορικά......

S38B38 Monsta
30-06-11, 20:51
Όταν η Autoglym έφερνε Ferrari Modena στις εκθέσεις αυτοκινήτων και έστηνε περίπτερα με γυψοσανίδες και επαγγελματικό φωτισμό, οι υπόλοιποι ξεσκονίζανε τα μπουκαλάκια τους και κοιτούσανε με το στόμα ανοιχτό για δέκα μέρες ή όσο διαρκούσε η έκθεση...


Το συγκεκριμένο κατάστημα (κεντρική αντιπροσωπεία) πράγματι έχει κλείσει, δυστυχώς.


Τώρα λίγα λόγια για την ιστορία μιας που αναφέρθηκε από άλλους:

Πράγματι οι τιμές μπορεί να έτζουζαν λίγο, όμως το επίπεδο υπηρεσίας ήταν εξαιρετικό. Η πελατεία (για εποχές '97-'04) σπάνια και ζηλευτή. Όπως επίσης και το γεγονός ότι υπήρχαν γραπτές διαδικασίες για τα πάντα, ενώ οι υπάλληλοι τις εκτελούσαν βήμα προς βήμα. Πάντα. Το μαγαζί θα μπορούσε να είχε το δικό του ISO.


Τέλος η αντιπροσωπεία άλλαξε χέρια (τεράστιο το πελατολόγιο), αλλά ο 'προηγούμενος' δεν την 'έχασε' από κανέναν. Αν είχε συμβεί αυτό, θα μπορούσε ακόμα να λειτουργεί ως κατάστημα υπηρεσιών. Άλλα ήταν τα προβλήματα και φυσικά δεν αφορούν κανέναν από εμάς.


ΥΓ: Φυσικά και υπάρχουν καλύτερα προϊόντα, ΟΜΩΣ, το value for money της Autoglym λιανικής παραμένει εξαιρετικό, καθώς είναι πολύ ποιοτικά και ανήκουν στο upper scale της κατηγορίας. Επίσης η Autoglym διαθέτει μία ολοκληρωμένη σειρά για τον επαγγελματία detailer (auto-moto-marine).

giannis 116
02-07-11, 04:46
Όταν η Autoglym έφερνε Ferrari Modena στις εκθέσεις αυτοκινήτων και έστηνε περίπτερα με γυψοσανίδες και επαγγελματικό φωτισμό, οι υπόλοιποι ξεσκονίζανε τα μπουκαλάκια τους και κοιτούσανε με το στόμα ανοιχτό για δέκα μέρες ή όσο διαρκούσε η έκθεση...


Το συγκεκριμένο κατάστημα (κεντρική αντιπροσωπεία) πράγματι έχει κλείσει, δυστυχώς.


Τώρα λίγα λόγια για την ιστορία μιας που αναφέρθηκε από άλλους:

Πράγματι οι τιμές μπορεί να έτζουζαν λίγο, όμως το επίπεδο υπηρεσίας ήταν εξαιρετικό. Η πελατεία (για εποχές '97-'04) σπάνια και ζηλευτή. Όπως επίσης και το γεγονός ότι υπήρχαν γραπτές διαδικασίες για τα πάντα, ενώ οι υπάλληλοι τις εκτελούσαν βήμα προς βήμα. Πάντα. Το μαγαζί θα μπορούσε να είχε το δικό του ISO.


Τέλος η αντιπροσωπεία άλλαξε χέρια (τεράστιο το πελατολόγιο), αλλά ο 'προηγούμενος' δεν την 'έχασε' από κανέναν. Αν είχε συμβεί αυτό, θα μπορούσε ακόμα να λειτουργεί ως κατάστημα υπηρεσιών. Άλλα ήταν τα προβλήματα και φυσικά δεν αφορούν κανέναν από εμάς.


ΥΓ: Φυσικά και υπάρχουν καλύτερα προϊόντα, ΟΜΩΣ, το value for money της Autoglym λιανικής παραμένει εξαιρετικό, καθώς είναι πολύ ποιοτικά και ανήκουν στο upper scale της κατηγορίας. Επίσης η Autoglym διαθέτει μία ολοκληρωμένη σειρά για τον επαγγελματία detailer (auto-moto-marine).

Συμφωνω με τα γραφομενα σου. Ειχε τυχει να παω μια και μοναδικη φορα εκει για ενα καλο καθαρισμα μεσα εξω και ενα απλο κερωμα πριν λιγα χρονια.
Η τιμη ηταν εξωφρενικη θα ελεγα αλλα οταν το παρελαβα τ αμαξι ηταν απλα σα να το ειχα μολις παραλαβει κι ας ειχε τοση ταλιπωρια ηδη πανω του, σε χρωμα αλλα και μεσα σε μοκετες, πλαστικα κλπ. Πραγματικα χαρηκα που το ειδα ετσι και ξεχασα για λιγο την τσουχτερη τιμη. Για να πω την αληθεια ποτε κανεις αλλος 'detailer' δεν καταφερε να το κανει το αυτοκινητο να δειχνει ετσι.
Επισης μου εκαναν μεγαλη εντυπωση οι 'ταπετσαριες' απο φωτογραφιες στους τοιχους του μαγαζιου με παμπολλα αυτοκινητα, πολλα απο αυτα πανακριβα σαν τη Φεραρι που αναφερθηκε πριν, απο εκθεσεις κλπ κλπ.

Αραγε αυτοι που ειχαν αυτο το μαγαζι ή τελος παντων οι 'μαστοροι' αυτου του μαγαζιου δουλευουν καπου τωρα αλλου?.. Αν ναι, μπορει να μου δωσει καποιος καποια πληροφορια με πμ για να μη φανει οτι τους κανουμε και διαφημιση?..

Driver M
02-07-11, 12:05
Όταν η Autoglym έφερνε Ferrari Modena στις εκθέσεις αυτοκινήτων και έστηνε περίπτερα με γυψοσανίδες και επαγγελματικό φωτισμό, οι υπόλοιποι ξεσκονίζανε τα μπουκαλάκια τους και κοιτούσανε με το στόμα ανοιχτό για δέκα μέρες ή όσο διαρκούσε η έκθεση...


Το συγκεκριμένο κατάστημα (κεντρική αντιπροσωπεία) πράγματι έχει κλείσει, δυστυχώς.


Τώρα λίγα λόγια για την ιστορία μιας που αναφέρθηκε από άλλους:

Πράγματι οι τιμές μπορεί να έτζουζαν λίγο, όμως το επίπεδο υπηρεσίας ήταν εξαιρετικό. Η πελατεία (για εποχές '97-'04) σπάνια και ζηλευτή. Όπως επίσης και το γεγονός ότι υπήρχαν γραπτές διαδικασίες για τα πάντα, ενώ οι υπάλληλοι τις εκτελούσαν βήμα προς βήμα. Πάντα. Το μαγαζί θα μπορούσε να είχε το δικό του ISO.


Τέλος η αντιπροσωπεία άλλαξε χέρια (τεράστιο το πελατολόγιο), αλλά ο 'προηγούμενος' δεν την 'έχασε' από κανέναν. Αν είχε συμβεί αυτό, θα μπορούσε ακόμα να λειτουργεί ως κατάστημα υπηρεσιών. Άλλα ήταν τα προβλήματα και φυσικά δεν αφορούν κανέναν από εμάς.


ΥΓ: Φυσικά και υπάρχουν καλύτερα προϊόντα, ΟΜΩΣ, το value for money της Autoglym λιανικής παραμένει εξαιρετικό, καθώς είναι πολύ ποιοτικά και ανήκουν στο upper scale της κατηγορίας. Επίσης η Autoglym διαθέτει μία ολοκληρωμένη σειρά για τον επαγγελματία detailer (auto-moto-marine).
Κώστα δεν ξέρω για τα υπόλοιπα μιας και δεν είχε τύχει να δω δείγματα δουλειάς του μαγαζιού αυτού (αλλά για να το λες έτσι θα'ναι), όμως τα AG δεν είναι καθόλου value for money στη χώρα μας, ενώ και σαν ποιότητα θα τα χαρακτήριζα (με λίγες εξαιρέσεις) στο μέσο όρο, μιας και τα περισσότερα είναι παλαιότερης γενιάς προϊόντα (βλέπε πχ την srp, το σαμπουάν κλπ).

Γενικά, αν είχαν κι εδώ τιμές εξωτερικού όπως έχουν άλλα προϊόντα, τότε πράγματι θα ήταν τίμια προϊόντα.
Αλλά όταν πχ το HD (που είναι αρκετά καλό κερί κατά τ'άλλα) έχει 60-65 ευρώ και έξω 40-45 και η srp έχει τα 250ml όσο έξω το λίτρο, τότε πολύ απλά δεν πολυαξίζει κανείς να ασχοληθεί με την εταιρεία αυτή εκτός και αν κάνει παραγγελία από εξωτερικό και κυρίως Αγγλία.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τη meguiars που ενώ έχει αρκετά καλά προϊόντα, οι τεράστιες διαφορές τιμών σε σχέση με ΗΠΑ και Αγγλία πολύ απλά χαντακώνουν ορισμένα αξιόλογα προϊόντα και τα βγάζει αυτομάτως εκτός συναγωνισμού, ιδίως κεριά-σαμπουάν.

stef
02-07-11, 19:34
Θα συμφωνήσω απόλυτα με Άρη
Με τα λεφτά της AG στην Ελλάδα φέρνεις zymol, zaino μη σου πω και swissvax από εξωτερικό...

iparout
20-10-11, 15:39
Ήμουν κι εγώ τακτικός πελάτης του συγκεκριμένου καταστήματος επί πολλά χρόνια μέχρι που έκλεισε. Λίγο πριν κλείσει οριστικά, είχαν κολλήσει ένα χαρτί έξω από την πόρτα "ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ" και τα τηλέφωνα δεν τα σήκωνε κανείς. Λόγω της μακροχρόνιας επαγγελματικής μου συνεργασίας με το εν λόγω κατάστημα, είχα τη δυνατότητα να μιλάω λίγο πιο ανοιχτά με την ιδιοκτήτρια, η οποία τους τελευταίους μήνες μου ανέφερε συνεχώς ότι η δουλεία είχε πέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Το γιατί έκλεισε, τελικά, δεν το έμαθα ποτέ (δεν ρώτησα και δεν έψαξα), ελπίζω πάντως να μην συνέβη κάτι πολύ άσχημο.

Στο δια ταυτα... Το συγκεκριμένο μαγαζί έκανε πραγματικά ΕΞΑΡΕΤΙΚΗ δουλειά στα πάντα (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, συντήρηση κ.τ.λ.), σε σημείο που δεν με ένοιαζε καθόλου το αρκετά τσουχτερό χρηματικό αντίτιμο που πλήρωνα κάθε φορά. Ειλικρινά, το αυτοκίνητο γινόταν βιτρίνας. Το έβλεπες και έτριβες τα μάτια σου. Τα παιδιά που δούλευαν εκεί (όλοι αλλοδαποί) είχαν πολύ μεγάλη εμπειρία και πραγματικά τα χέρια τους έκαναν θαύματα.

Οι καινούριοι αντιπρόσωποι δεν έχουν δικό τους πλυντήριο, απλά σε παραπέμπουν σε κάποια πλυντήρια με τα οποία συνεργάζονται και χρησιμοποιούν τα υλικά της Autoglym (στην περίπτωση τη δική μου με παρέπεμψαν σε βενζινάδικο BP !).

Αυτό που θέλω εγώ να ρωτήσω είναι το εξής : Επειδή εγώ πραγματικά δεν έχω βρει ακόμη κανέναν που να κάνει τόσο καλή δουλειά όσο η Autoglym που έκλεισε, υπάρχει κανείς που να έχει βρει κάποια εξίσου αξιόλογη εναλλακτική ?

Fanatic
20-10-11, 15:52
Τις προαλλες που περασα απο εκει καθοτι ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου το ειδα ανοιχτο. Νομιζω ξανανοιξε.

giannis 116
23-10-11, 18:10
.........να μιλάω λίγο πιο ανοιχτά με την ιδιοκτήτρια, η οποία τους τελευταίους μήνες μου ανέφερε συνεχώς ότι η δουλεία είχε πέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Το γιατί έκλεισε, τελικά, δεν το έμαθα ποτέ (δεν ρώτησα και δεν έψαξα), ελπίζω πάντως να μην συνέβη κάτι πολύ άσχημο.

Στο δια ταυτα... Το συγκεκριμένο μαγαζί έκανε πραγματικά ΕΞΑΡΕΤΙΚΗ δουλειά στα πάντα (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, συντήρηση κ.τ.λ.), σε σημείο που δεν με ένοιαζε καθόλου το αρκετά τσουχτερό χρηματικό αντίτιμο που πλήρωνα κάθε φορά. Ειλικρινά, το αυτοκίνητο γινόταν βιτρίνας. Το έβλεπες και έτριβες τα μάτια σου.

Αυτό που θέλω εγώ να ρωτήσω είναι το εξής : Επειδή εγώ πραγματικά δεν έχω βρει ακόμη κανέναν που να κάνει τόσο καλή δουλειά όσο η Autoglym που έκλεισε, υπάρχει κανείς που να έχει βρει κάποια εξίσου αξιόλογη εναλλακτική ?

Ενας απ τους λογους που εκλεισε πρεπει να ηταν και οι τσουχτερες τιμες. Οντως να μην ηταν καποιος αλλος σοβαρος λογος οπως υγειας πχ.

Θα συμφωνησω οτι τ αμαξι το κανανε σα καινουριο κι ακομα δεν εχω βρει ουτε εγω αλλο μαγαζι που να το κανει ετσι.

Ειναι καποια στιγμη οταν βρω χρονο (και χρημα να ναι καλα τα μετρα!), θελω να το παω σε καποιον που εχω υποψη κι εχω ακουσει/διαβασει αρκετα θετικα, για γυαλισμα κερωμα και περιποιηση εσωτερικου. Μετα θα εχω αποψη να συγκρινω και θα σου πω τη γνωμη μου. Τωρα δε μπορω να προτεινω κανεναν καθως δε γνωριζω.

giannis 116
23-10-11, 18:11
Τις προαλλες που περασα απο εκει καθοτι ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου το ειδα ανοιχτο. Νομιζω ξανανοιξε.

Ακουγεται ενδιαφερον, ισως περασω καμια 'αναγνωριστικη' βολτα απο κει να δω τι λεει το 'νεο' μαγαζι.