PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζάντες σε Ζ4.. από 16 σε 18?


harrys
16-06-11, 04:48
Σκέφτομαι να αλλάξω ζάντες από μαμά σε 18 m6..
Από τα 16αρια τα runflat που είναι αρκετά σκληρά λέτε να γίνει πιο σκληρό με 18αρια συμβατικά?
Λέτε να μπλέξω?
Από την άλλη τα 17αρια λίγο μικρά θα είναι πάλι για αυτό το αμάξι...

stef
16-06-11, 08:40
Η Μ6 δεν φοράει 18άρια αλλά 19άρες!
Εκτός εαν μιλάς για replica..

BMW Power
16-06-11, 08:50
Τα 18άρια είναι η πιο ωραία διάσταση στο μάτι για το Ζ4.

Το θέμα όμως είναι τι Ζ4 έχεις. Το 2λιτρο για παράδειγμα θα ψοφήσει με την 18άρα.

Για το θέμα του κοπανήματος τα 18 άρια με συμβατικά λάστιχα στην σωστή διάσταση (225/40 R 18 88W 255/35 R 18 90W) πιθανώς να είναι πιο άνετα από τα 16άρια run flat ιδίως αν είναι παλιά.

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα Μ6 replica

George Ftoulis
16-06-11, 09:55
Καλώς σας βρήκα, θα ήθελα τη βοήθειά σας, έχοντας διαβάσει τα σχετικά Post αναφορικά με τις ζάντες δεν μπορώ να καταλήξω στις διαστάσεις.

Φοράω 205/60/16 αν θυμάμαι καλά, το κενό μεταξύ θόλων και ελαστικού είναι μεγάλο και νομίζω ότι χάνει από πλευράς εμφάνισης. Γνωρίζοντας το θέμα της άνεσης το οποίο θυσιάζεται.. όσο ανεβαίνουν οι διαστάσεις, θεωρείται ότι δεν αξίζει να επενδύσω χρήματα για αλλαγή μόνο από 16 σε 17 ? (Θα ήταν καλύτερα να πήγαινα σε 18 ?)

1. Αν πάω σε 17 θα πρέπει υποχρεωτικά να πάω και σε μεγαλύτερη διάσταση ελαστικών ?
2. Υπάρχουν καλές replica ? δεδομένου ότι οι γνήσιες κοστίζουν σημαντικά περισσότερο.
3. Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ή ανάλογο site με γνήσιες Μετ/νες ?
4. Έχουμε κανένα μαγαζί που συνεργαζόμαστε για αλλαγή ζαντών - ελαστικών ?

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Chris316
16-06-11, 10:16
Πρώτα από όλα καλημέρα από μένα. Το θέμα ζάντα είναι αρκετά περίεργο.... πρέπει να το ψάξεις αρκετά για να μην έχεις τα κλασικά προβλήματα. Μια σωστή επιλογή θα σε γλιτώσει από πολλά πονοκεφαλιάσματα και δε μιλώ για την ομορφιά. Θα προσπαθήσω να σου απαριθμίσω τα σημαντικότερα "θέματα" (αν όχι προβλήματα) μιας επιλογής σου και όποιος θέλει προσθέτει κι άλλα.
1. Ο συνδυασμός ζάντας-προφίλ ελαστικού θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην εργοστασιακή διάμετρο για το μοντέλο σου (318 για παράδειγμα)
2. Η ζάντα που θα επιλέξεις προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερη καθώς μεγαλύτερες διαστάσεις-->περισσότερο βάρος (όχι κατ ανάγκη βέβαια αλλά...) πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα "κουράζεις" άσκοπα τον κινητήρα σου και τα λοιπά μηχανικά μέρη να στρίψουν κάτι πιο βαρύ από αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν....
3. Η ζάντα πρέπει να είναι ΚΑΙ ανθεκτική (σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένης προσοχή να είναι ίσια και καλό θα ήταν να μην έχει επισκευαστεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη)
4. Το λάστιχο τώρα στην 17" μπορείς να βάλεις από 205 μέχρι και 255 στις ακραίες περιπτώσεις ΑΛΛΑ σε κάθε σου επιλογή πρέπει η ζάντα να το δέχεται... (για παράδειγμα μια 7άρα στο φάρδος ζάντα το δέχεται το 205 πολύ οικεία)
5. Οι ρέπλικα θέλουν αρκετή προσοχή στην επιλογή ως προς τα παραπάνω που σου ανέφερα
6. Έχε υπόψιν σου και τις τιμές των ελαστικών στις διάφορες διαστάσεις γιατί ζάντα αλλάζεις μια φορά αλλά λάστιχα κάθε 2 χρόνια.... και δεν είμαστε για τέτοια περιττά έξοδα σε περίοδο κρίσης
7. Ρίξε μια ματιά θα πρότεινα στο car.gr Υπάρχουν αρκετά σχέδια και μεγέθη και μερικές τετράδες είναι και καλοδιατηρημένες αλλά και πάλι θέλει προσοχή....
Ελπίζω να μην κούρασα και να βοήθησα λίγο...

M_enzo
16-06-11, 10:24
Καλώς σας βρήκα, θα ήθελα τη βοήθειά σας, έχοντας διαβάσει τα σχετικά Post αναφορικά με τις ζάντες δεν μπορώ να καταλήξω στις διαστάσεις.

Φοράω 205/60/16 αν θυμάμαι καλά, το κενό μεταξύ θόλων και ελαστικού είναι μεγάλο και νομίζω ότι χάνει από πλευράς εμφάνισης. Γνωρίζοντας το θέμα της άνεσης το οποίο θυσιάζεται.. όσο ανεβαίνουν οι διαστάσεις, θεωρείται ότι δεν αξίζει να επενδύσω χρήματα για αλλαγή μόνο από 16 σε 17 ? (Θα ήταν καλύτερα να πήγαινα σε 18 ?)

1. Αν πάω σε 17 θα πρέπει υποχρεωτικά να πάω και σε μεγαλύτερη διάσταση ελαστικών ?
2. Υπάρχουν καλές replica ? δεδομένου ότι οι γνήσιες κοστίζουν σημαντικά περισσότερο.
3. Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ή ανάλογο site με γνήσιες Μετ/νες ?
4. Έχουμε κανένα μαγαζί που συνεργαζόμαστε για αλλαγή ζαντών - ελαστικών ?

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

για τι αμαξι μιλαμε;

George Ftoulis
16-06-11, 11:00
Παράλειψη.. Ζ4 2000cc 2006

M_enzo
16-06-11, 11:14
αν εμπαιναν και σ'αρεσαν οι δικες μου ευχαριστως θα κατεβαινα σε 16αρες, αλλα νομιζω δεν μπαινουν.
οντως παντως για z4 αισθητικα οι 16αρες ειναι πολυ "λιγες". εδω οι 17αρες δεν γεμιζουν ουτε τους δικους μου θολους.
παρολα ταυτα οι 17'' θα ειναι καλος συμβιβασμος απο ανεση και εμφανιση θεωρω. οπως ειπωθηκε ψαξε στο car.gr

George Ftoulis
16-06-11, 11:30
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας.

stef
16-06-11, 13:14
Το θέμα είναι όπως αναφέρθηκε και πιο πριν , τι Ζ4 έχεις?
Πόσα κυβικά...
Από εκεί ξεκινάμε πιστεύω...

M_enzo
16-06-11, 13:16
Ζ4 2000cc 2006

john
16-06-11, 13:26
πουλαω αν ενδιαφερεσαι τις δικες μου oem 17αρες 157 σχεδιο βασικος εξοπλισμος απο ε92 320 & 325

stef
16-06-11, 13:31
Μέχρι 17άρες είσαι ΟΚ
Μην βάλεις 18άρες στο Ζ4 με 2000 κυβικά
Και μιλάμε πάντα για ΟΕΜ ζάντες

harrys
16-06-11, 14:52
BMW Power

2.5αρι έχω..
Αφού πιστέυεις ότι ίσως να είναι και πιο άνετο με τα 18αρια συμβατικά σε σχέση με τα runflat.. τότε θα τα βάλω.
Τα runflat που φοράει είναι του 2006!! Νομίζω παλιά θεωρούνται χαχα!

Και γιατί να μην βάλω replica? Είναι πανφτηνες!! Ας σπάσουν... τόσο φτηνές που είναι τι πειράζει..


ΕΝΑΑΑ πράγμα με ανυσηχεί πλέον.. με τα 16αρια στα πεζοδρόμια ακουμπάω συνέχεια.. πιο πολύ επίτηδες το κάνω... πλέον με τα 18αρια νομίζω ότι δεν θα μπορώ να ακουμπάω ε? :( :( :( :(

Αλλάζει καθόλου το βήμα? Λετε να έχει καθόλου αύξηση κατανάλωσης?

stef
16-06-11, 14:58
Εγώ από 17άρια ΟΕΜ πήγα σε 18άρια ΟΕΜ runflat και τώρα θα αλλάξω σε συμβατικά και θα μαλακώσει πολύ το αμάξι.
Μόνο OEM ζάντες στο Ζ4, τα υπόλοιπα είναι περιττά...

BMW Power
16-06-11, 15:06
BMW Power

2.5αρι έχω..
Αφού πιστέυεις ότι ίσως να είναι και πιο άνετο με τα 18αρια συμβατικά σε σχέση με τα runflat.. τότε θα τα βάλω.
Τα runflat που φοράει είναι του 2006!! Νομίζω παλιά θεωρούνται χαχα!

Και γιατί να μην βάλω replica? Είναι πανφτηνες!! Ας σπάσουν... τόσο φτηνές που είναι τι πειράζει..


ΕΝΑΑΑ πράγμα με ανυσηχεί πλέον.. με τα 16αρια στα πεζοδρόμια ακουμπάω συνέχεια.. πιο πολύ επίτηδες το κάνω... πλέον με τα 18αρια νομίζω ότι δεν θα μπορώ να ακουμπάω ε?

Αλλάζει καθόλου το βήμα? Λετε να έχει καθόλου αύξηση κατανάλωσης?

Με το 2.5 δεν θα έχεις θέμα με τις 18άρες αλλά για τους Ελληνικούς δρόμους οι replica νομίζω ότι θα στραβώσουν εύκολα, ειδικά αν δεν τις προσέχεις όπως λές.

Μην το βλέπεις από θέμα τιμής αλλά ασφάλειας!!!

2006 λάστιχα και δει run flat = κούτσουρα μιλάω εκ πείρας :angryfire

Fanatic
16-06-11, 17:39
Εγώ από 17άρια ΟΕΜ πήγα σε 18άρια ΟΕΜ runflat και τώρα θα αλλάξω σε συμβατικά και θα μαλακώσει πολύ το αμάξι.
Μόνο OEM ζάντες στο Ζ4, τα υπόλοιπα είναι περιττά...


Στεφανε για τι λαστιχα σκεφτεσαι?

Και εγω ειμαι για αλλαγη απο Σεπτεμβρη και ειμαι πολυ σκεπτικος μηπως παω σε συμβατικα αλλιως θα δοκιμασω τα Michelin PS2 ZP για τα οποια απ οτι διαβασα στο Z4 Forum ειναι πολυ ευχαριστημενοι αρκετοι σε σχεση με τα κουτσουρα Bridgestone potenza re050...

Το θεμα ειναι οτι τα RF ειναι φοβερη ευκολια και για ασφαλεια...ηδη δυο φορες μεσα στους λιγους μηνες που εχω την Ζ μου το εχουν αποδειξει....

Driver M
16-06-11, 17:51
Στεφανε για τι λαστιχα σκεφτεσαι?

Και εγω ειμαι για αλλαγη απο Σεπτεμβρη και ειμαι πολυ σκεπτικος μηπως παω σε συμβατικα αλλιως θα δοκιμασω τα Michelin PS2 ZP για τα οποια απ οτι διαβασα στο Z4 Forum ειναι πολυ ευχαριστημενοι αρκετοι σε σχεση με τα κουτσουρα Bridgestone potenza re050...

Το θεμα ειναι οτι τα RF ειναι φοβερη ευκολια και για ασφαλεια...ηδη δυο φορες μεσα στους λιγους μηνες που εχω την Ζ μου το εχουν αποδειξει....
Ρίξε μια ματία και στα potenza s001.
Τα φοράω εδώ και 1,5 μήνα περίπου και είναι καταπληκτικά σε όλα.

Εννοείται πως δεν έχω μετανιώσει στιγμή που πέταξα τα re 050 rft και πήγα σε συμβατικά.
BMW Power

2.5αρι έχω..
Αφού πιστέυεις ότι ίσως να είναι και πιο άνετο με τα 18αρια συμβατικά σε σχέση με τα runflat.. τότε θα τα βάλω.
Τα runflat που φοράει είναι του 2006!! Νομίζω παλιά θεωρούνται χαχα!

Και γιατί να μην βάλω replica? Είναι πανφτηνες!! Ας σπάσουν... τόσο φτηνές που είναι τι πειράζει..


ΕΝΑΑΑ πράγμα με ανυσηχεί πλέον.. με τα 16αρια στα πεζοδρόμια ακουμπάω συνέχεια.. πιο πολύ επίτηδες το κάνω... πλέον με τα 18αρια νομίζω ότι δεν θα μπορώ να ακουμπάω ε? :( :( :( :(

Αλλάζει καθόλου το βήμα? Λετε να έχει καθόλου αύξηση κατανάλωσης?
Αυτό γιατί το κάνεις?
Πάντως με τις 18άρες λογικά θα ακουμπάς ευκολότερα τα πεζοδρόμια οπότε χρειάζεται προσοχή, αλλά αφού σου αρέσει, κανένα πρόβλημα.

Όσο για την κατανάλωση, λίγο ναι, όπως και το βήμα.
Αλλά λογικά θα είναι μικρές οι διαφορές.

stef
16-06-11, 18:17
Στεφανε για τι λαστιχα σκεφτεσαι?

Και εγω ειμαι για αλλαγη απο Σεπτεμβρη και ειμαι πολυ σκεπτικος μηπως παω σε συμβατικα αλλιως θα δοκιμασω τα Michelin PS2 ZP για τα οποια απ οτι διαβασα στο Z4 Forum ειναι πολυ ευχαριστημενοι αρκετοι σε σχεση με τα κουτσουρα Bridgestone potenza re050...

Το θεμα ειναι οτι τα RF ειναι φοβερη ευκολια και για ασφαλεια...ηδη δυο φορες μεσα στους λιγους μηνες που εχω την Ζ μου το εχουν αποδειξει....

Σκέφτομαι για Continental SportContact αλλά περιμένω το 5 να το βγάλει σε 225/40
255/35 το έχει βγάλει ήδη...
Αλλιώς το 3 !!

harrys
16-06-11, 19:45
Γιατί να μην βάλω 8αρες μπρος πίσω και 225 μπρός πίσω?
Εξάλλου από το εργοστάσιο αυτά φοράει σε 16αρες..
Το 255 για πίσω είναι υπερβολή για αυτό το αμάξι νομίζω..

stef
16-06-11, 20:35
Ο κατασκευαστής δίνει:
8άρες μπροστά με 225/40/15
8,5άρες πίσω με 255/35/18

harrys
16-06-11, 23:13
Βρε παιδιά ο κατασκευαστής στις 18άρες το έκανε αυτό για καλύτερο εφε και μόνο...
Στις 16αρες γιατί το βάζει με 225 μπρος πίσω..
Στις 17αρες το ίδιο κάνει 225 μπρος πίσω..
Ε στις 18 το κάνει για εφέ και μόνο..

Εγώ δεν θέλω εφε... 225 μπρος πίσω θα βάλω..

stef
17-06-11, 01:02
OK όπως νομίζεις

harrys
18-06-11, 18:42
Μπήκαν...
Ίσως είναι πιο μαλακά τα 18αρια από τα 16αρια runflat τελικά χαχα...

225 40 18 μπρος πίσω ειναι μονο 1% μεγαλύτερα από τα 225 50 16
Οπότε ούτε σε κατανάλωση θα χάσω ούτε σε βήμα ούτε σε τίποτα..
Πολύ ευχαρηστημένος από το αποτέλεσμα!!!

BMW Power
19-06-11, 09:29
Μπήκαν...
Πολύ ευχαρηστημένος από το αποτέλεσμα!!!

Αυτό είναι και το βασικότερο.

Ελπίζω να μην έχεις θέματα με τις replica.

Καλοφόρετα