PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ξανα με καντραν


e46..
20-06-11, 23:21
γεια σας παιδια για δευτερη φορα εχω προβλημα με το καντραν ε39 ενω τα φλας δουλευουν εξωτερικα στο καντραν δεν δουλευουν οπως και ολες οι αλλες ενδιξεις σιγα σιγα δεν θα δουλευουν για δευτερη φορα. την πρωτη μου αντικαταστησανε το καντραν και ολα οκ τωρα παλι τα ιδια ξερει καποιος τιποτα να βοηθησει?καπου καπου δεν δουλευουν οι υαλοκαθαριστηρες και ο εργοστασιακος συναγερμος αν αυτο μπορει να βοηθεισει....:nixweiss:

panos 316T
20-06-11, 23:41
Εγω θα το πηγαινα σε εναν καλο ηλεκτρολογο νατο δει γιατι μου μυριζει βραχυκυκλωμα..

stelmaniac
20-06-11, 23:54
τσεκαρε και τον εγκεφαλο...

Dimitris ///M
23-07-11, 02:26
Να μην ανοίγω νεο θέμα.... Στο Ε34 κάτι έχει φάει φρίκη τον τελευταίο χρόνο και δεν φαίνονται καλά τα εξής: η οθόνη των χιλιομέτρων/inspection.... Ανάβει μεν η οθόνη αλλά τα γράμματα δεν φαίνονται καθαρά.... Στην αρχή φαινόντουσαν αλλά μόλις ζεσταινόταν τα έχανες.... Τώρα ίσα που αχνοφαίνονται! Υπόψιν δεν είναι φωτισμός backlight....

Τι μπορεί να είναι αυτό και πως διορθώνεται? Μήπως να ανοίξω το καντράν να δω ψυχρές κολλήσεις?

BMW Power
23-07-11, 09:13
Δες εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27219)

MZ3
23-07-11, 10:29
Κανε αυτο το τεστ για τα οργανα να δεις αν αναβουν λαμακια και τα ρεστα

Μπορει να μην περνει τις εντολες η να ειναι απο καπου αλου και να μην φταινε τα
Οργανα . Αυτες της εντολες της δινει η LCM

Dimitris ///M
23-07-11, 14:44
Thnx Admin! Θα προσπαθήσω το απόγευμα!

MZ3 τα χω κάνει όλα φίλε μου οι εντολές λειτουργούν κανονικά, και στην οθόνη βγαίνουν οι εντολές απλά δεν εμφανιζονται.... Εμφανίζονται όπως είναι στην υπογραφή σου....

e46..
04-08-11, 20:56
παιδια βοηθηστε λιγο με το 39 τωρα εξακολουθει το προβλημα και δεν ανοιγοκληνουν τα παραθυρα δεν αναβει η οπισθεν αναβει τα αλαρμ οταν θελει οπως και τα αλλα τα κανει οταν θελει γιατι οταν τα κανει και το σβησεις αναβοντας το για καποια δευτερα λεπτα ωρα δουλευουν ολα και μετα παλι τα ιδια.αλλαξα καντραν κανει τα ιδια και οταν κανω τεστ στο καντραν την πρωτη κανει κανονικα και την δευτερη το στροφομετρο παει μεχρι 6.βοηθηστε σας παρακαλω

MZ3
04-08-11, 21:41
παιδια βοηθηστε λιγο με το 39 τωρα εξακολουθει το προβλημα και δεν ανοιγοκληνουν τα παραθυρα δεν αναβει η οπισθεν αναβει τα αλαρμ οταν θελει οπως και τα αλλα τα κανει οταν θελει γιατι οταν τα κανει και το σβησεις αναβοντας το για καποια δευτερα λεπτα ωρα δουλευουν ολα και μετα παλι τα ιδια.αλλαξα καντραν κανει τα ιδια και οταν κανω τεστ στο καντραν την πρωτη κανει κανονικα και την δευτερη το στροφομετρο παει μεχρι 6.βοηθηστε σας παρακαλω



δοκιμασε να βαλεις μια lcm (μοναδα φοτων) απο αλλο αμαξη μηπως και εχεις εκει θεμα
δεν νομιζω τα αλλα καντραν να τα πληρωσες ε?

e46..
04-08-11, 22:01
το πληρωσα φιλε αλλα θα τα παρω πισω ο τυπος ειναι οκ εσυ τι λες να φταιει αν ξερεις καποιον που μπορει ν βοηθησει συμβουλευσουτον κα πες μου εχω σοβαρο προβλημα σε ευχαριστω

e46..
04-08-11, 22:02
ξεχασα να σου πω οτι και οι υαλοκαθαριστηρες δεν δουλευουν

MZ3
05-08-11, 00:37
στην θέση σου θα εβλεπα τι σφαλματα βγαζει το διαγνωστικό
τωρα σου λεω για την μοναδα φώτων γιατι αυτη δίνει ολες αυτες της εντολες που αναφέρεις για να δουλεψουνε ολα τα παραπανω αν οχι ολα τα περισσότερα
βαλε απο αλλο ε 39 οτι μοντελο νανε μονο για δοκιμη να δεις αν αλλάζει κατι
αν βαλεις απο μοντελο χωρίς ξενον θα σου βγαζει σφαλμα για λαμπες αλλα η σηματοδοτες θα
αναβουνε ας πουμε
κανε μια δοκημη και μετα βλεπεις
αν το σώσεις με κωδικοποίηση την μοναδα καλώς αλλιώς περνεις μια μεταχειρο.. αν ειναι απο εκει φυσικά

κατι αλλο στο μυαλο δεν μου ερχετε τωρα

μηπως εχεις τπτ βραχυκυκλωμένους εγκεφάλους απο νερά σκουρια κ.τ.λ?
καλο ηλεκτρολόγο θελεις αλλα μην πας καπου που δεν εχουν τα διαγνωστικα της bmw GT1, progman κτλ, ειναι δωρο αδωρο που λεμε ακρη δεν θα βγαλεις

bmwfan
05-08-11, 09:02
παιδια βοηθηστε λιγο με το 39 τωρα εξακολουθει το προβλημα και δεν ανοιγοκληνουν τα παραθυρα δεν αναβει η οπισθεν αναβει τα αλαρμ οταν θελει οπως και τα αλλα τα κανει οταν θελει γιατι οταν τα κανει και το σβησεις αναβοντας το για καποια δευτερα λεπτα ωρα δουλευουν ολα και μετα παλι τα ιδια.αλλαξα καντραν κανει τα ιδια και οταν κανω τεστ στο καντραν την πρωτη κανει κανονικα και την δευτερη το στροφομετρο παει μεχρι 6.βοηθηστε σας παρακαλω

Μπορεί να φταίει η βασική μονάδα αμαξώματος ή κάποιος εγκέφαλος σου μπλοκάρει το K-BUS.

Δοκίμασε μία τέτοια μονάδα και δές το . Υ/Κ-Παράθυρα δουλέυουν απο αυτόν. Η όπισθεν μπορεί να μην ανάβει γιατί το καντράν που έβαλες να μην είναι κωδικοποιημένο σωστά (manual-automatic κιβώτιο ).

Μ.Φ.Χ

e46..
05-08-11, 20:33
παιδια ευχαριστω που ασχολειστε θα ειθελα να ρωτησω βαζωντας το καντραν θελει κωδικοποιηση?

bmwfan
06-08-11, 11:42
Ό εξοπλισμός του αυτοκινήτου αποθηκέυεται στο καντράν και όχι μονο , οπότε με την αλλαγή του θέλει κωδικοποίηση για να καταλάβει τον εξοπλισμό πόσα κυβικά είναι , εάν είναι αυτόματο ή manual κ.τ.λ

e46..
07-08-11, 00:49
παιδια μηπως δεν δουλευουν ολα τα παραπανω επιδει δεν κωδικοπιοισα το καινουριο (μεταχιρισμενο)καντραν?

ThaNOS E46coupe
07-08-11, 12:19
παιδια μηπως δεν δουλευουν ολα τα παραπανω επιδει δεν κωδικοπιοισα το καινουριο (μεταχιρισμενο)καντραν?

:bugeye: πλάκα κάνεις έτσι????????:rtfm::soapbox: εννοείται ρε παλικάρι!!!!!!!!!

e46..
08-08-11, 22:59
δηλαδη θελει κωδικοποιιση θανο και μετα θα δουμε τι κανει?

ThaNOS E46coupe
09-08-11, 00:18
δηλαδη θελει κωδικοποιιση θανο και μετα θα δουμε τι κανει?

φιλαρακο οτιδηποτε ηλεκτρονικο (οχι ηλεκτρολογικο) βαζεις στο αυτοκινητο χρειαζεται κωδικοποιηση....περιμενουμε νεα σου...

e46..
10-08-11, 23:46
θανο ευχαριστω. την επομενη βδομαδα εκλεισα ραντεβου και βλεπουμε .μολις εχω νεα θα τα μαθετε ευχαριστω ολους που ασχολουντε

ThaNOS E46coupe
11-08-11, 00:37
δεν κανει τπτ...καλα αποτελεσματα ευχομαι....