PDA

Επιστροφή στο Forum : 2012 Τέλη κυκλοφορίας και έκτακτη εισφορά (άνω των 1929cc)


Σελίδες : 1 2 [3]

Veldrin
06-06-12, 16:13
Φορολογήσιμοι ίπποι 11, αυτοκίνητο 2ετίας (εισαγωγή), τεκμήριο στα 6400 ευρώ, και υπολογίζεται και ένα στανταρ τεκμήριο διαβίωσης 3000 ευρώ που βάζουν =9400 ευρώ.

4400 ευρώ * 10% = 440 ευρώ απο του χρόνου. Φέτος έχω αφορολόγητο στις 9000 επειδή είμαι 29 χρονών άρα πληρώνω 40 ευρώ. Αυτό βγάζω τώρα που το έψαχνα απο αυτά που μου είπατε και σας ευχαριστώ.

Εκεί (εφορία Πρέβεζας) είπαν για χιλιάρικο και επέμεναν κιόλας... ! Να δώ τι θα κάνω μαζί τους !

Veldrin
06-06-12, 17:18
Τι έλεγα και χάρηκα ; Α ναι.. βλακείες... 984 ευρώ υπολογισμένα και μετρημένα θα πρέπει να πληρώσω !

Αν πάω αποδείξεις 3000 ευρώ θα πληρώσω 680, αλλα μετά υπάρχει η πιθανότητα να με καλέσουν να δώσω εξηγήσεις...

tsumalis
06-06-12, 20:36
Τι έλεγα και χάρηκα ; Α ναι.. βλακείες... 984 ευρώ υπολογισμένα και μετρημένα θα πρέπει να πληρώσω !

Αν πάω αποδείξεις 3000 ευρώ θα πληρώσω 680, αλλα μετά υπάρχει η πιθανότητα να με καλέσουν να δώσω εξηγήσεις...

Σωστά σου τα λένε για το ποσό των 984 ή 680 διότι το έξυπνο Υ.Ο λέι ότι έχεις αφορολόγητο 9000 ευρώ εφόσον δεν το υπερβαίνεις είται από εισόδημα είτε από τεκμήρια
Εσύ μαζέυεις τεκμήρια 9300 άρα χάνεις το αφορολόγητο των 9000 και έχεις μόνο των 5000
οπότε 9300-5000 = 4300 χ 10% = 430 και επειδή πάλι το έξυπνο Υ.Ο θεωρεί ότι τα τεκμήρια αποτελούν εισόδημα από ελευθέριο επαγγελμα σου βάζει και προκαταβολή 50% επί του φόρου για την επόμενη χρονιά τελικά 430+215= 645 και όλα αυτά εφόσον έχεις αποδείξεις το 25% του 9300 δηλαδή 2325 ευρώ .
Αυτό που έχω να πώ εν κατακλείδι είναι ότι οι σύμβουλοι του Βενιζέλου έκαναν πραγματικά πολύ πονηρη δουλειά με τα τεκμήρια για να μην πω καμιά πιο βαριά λέξη .......

giannis 116
06-06-12, 22:14
Τι έλεγα και χάρηκα ; Α ναι.. βλακείες... 984 ευρώ υπολογισμένα και μετρημένα θα πρέπει να πληρώσω !

Αν πάω αποδείξεις 3000 ευρώ θα πληρώσω 680, αλλα μετά υπάρχει η πιθανότητα να με καλέσουν να δώσω εξηγήσεις...

Γι αυτα αλλα και για αλλα πολλα που τα εχουμε ηδη συζητησει εκει που θα πας, αν μπορεσεις παρε υπηκοοτητα...και γραψτα ΟΛΑ στα π@π@κια σου εδω περα!!! :pimp: :ylsuper: :nutkick:

Veldrin
07-06-12, 01:12
Γι αυτα αλλα και για αλλα πολλα που τα εχουμε ηδη συζητησει εκει που θα πας, αν μπορεσεις παρε υπηκοοτητα...και γραψτα ΟΛΑ στα π@π@κια σου εδω περα!!! :pimp: :ylsuper: :nutkick:

Φίλε tsumalis σ'ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Το σκεφτόμουν πως μπορεί να βγαίνει όλο αυτό και έχεις δίκιο. Αν είχα 1400 αυτοκίνητο, πλήρωνα φόρο 200κάτι ευρώ... Κοινώς για 400 ευρώ παραπάνω τεκμήριο απο το αφορολόγητο μου, θα πληρώσω 1000 ευρώ φόρο... Τρελαίνομαιιι...


Γιάννη, μόνο για διακοπές φίλε ! Όπως το είπες ! Μόνο για διακοπές και τίποτε άλλο !!! :+1:

kplc16
20-06-12, 17:30
ακουσα μια μπαρουφα οτι οποιος παει να παραλαβει πινακιδες για το δευτερο εξαμηνο πλωρωνει τα μισα τελη κυκλοφοριας;
Δε μπορω να πιστεψω οτι οι παγαποντηδες σκαρφιστηκαν κατοι τετοιο για να μαζεψουν χρηματα.

paganis
20-06-12, 18:31
ακουσα μια μπαρουφα οτι οποιος παει να παραλαβει πινακιδες για το δευτερο εξαμηνο πλωρωνει τα μισα τελη κυκλοφοριας;
Δε μπορω να πιστεψω οτι οι παγαποντηδες σκαρφιστηκαν κατοι τετοιο για να μαζεψουν χρηματα.

μακαρι να το εκαναν ετσι...! παρα πολλοι, οπως και εγω εχουμε ενα καμπριο αυτοκινητο επιπλεον για ευχαριστηση...και το χρησιμοποιουμε για τους καλοκαιρινους μηνες! εγω προσωπικα τις κατεθεσα τον δεκεμβρη για τα τεκμηρια...αν ομως πληρωνα αναλογικα για κανα τριμηνο...και αντιστοιχη επιβαρυνση στο τεκμηριο...θα πηγαινα να τις παρω....!

rapid_fast
20-06-12, 19:19
μακαρι να το εκαναν ετσι...! παρα πολλοι, οπως και εγω εχουμε ενα καμπριο αυτοκινητο επιπλεον για ευχαριστηση...και το χρησιμοποιουμε για τους καλοκαιρινους μηνες! εγω προσωπικα τις κατεθεσα τον δεκεμβρη για τα τεκμηρια...αν ομως πληρωνα αναλογικα για κανα τριμηνο...και αντιστοιχη επιβαρυνση στο τεκμηριο...θα πηγαινα να τις παρω....!

Στο τεκμήριο, ασφαλώς και η επιβάρυνση είναι με τους μήνες κυκλοφορίας...
Ασφαλέστατα...

Stradale
20-06-12, 20:03
Για να καταλάβω, αν εχεις αμάξι 2000 κυβικά και μηδέν εισόδημα μπορει να σου έρθει να δώσεις κανά χιλιαρικο; Ή υπερβαλω;

120ihatch
20-06-12, 20:59
Αν δεν κάνω λάθος, καινούργιο δίλιτρο...και να μην έχεις εισόδημα κάπου εκεί πρέπει να βγαίνει (και αν δεν είναι χιλιάρικο, τότε σίγουρα θα είναι 800ευρώ μόνογια το αμάξι... αν έχεις και σπίτι.... άστα....)

Πάντως φίλε μου, γενικώς τα 2χίλιαρα φέτος στην εφορία πέφτουν σύννεφο....

LEO328
20-06-12, 21:30
καλα μας κανουνε.αφου παλι κομμα μνημονιου δεν βγαλανε πρωτο?τα 2 μνημονιακα κομματα δεν πηραν συνολο 40%?ε τοτε εμεις φταιμε!εγω παντως δεν τους ψηφισα και παρολα αυτο θα πληρωσω και εγω τις λαλακιες των αλλων.....να δω τι θα λενε αυτοι που τους ψηφισαν τωρα που θα αρχισουν να ερχονται τα χιλιαρικα και βαλε της εφοριας.....δωστε και αλλο αφου τα θελει ο πωπος τους!
υ.γ. συγνωμη αν παραφερθηκα αλλα ο ελληνας ειναι πολυ ηλιθιος....

Lambros
20-06-12, 22:35
καλα μας κανουνε.αφου παλι κομμα μνημονιου δεν βγαλανε πρωτο?τα 2 μνημονιακα κομματα δεν πηραν συνολο 40%?ε τοτε εμεις φταιμε!εγω παντως δεν τους ψηφισα και παρολα αυτο θα πληρωσω και εγω τις λαλακιες των αλλων.....να δω τι θα λενε αυτοι που τους ψηφισαν τωρα που θα αρχισουν να ερχονται τα χιλιαρικα και βαλε της εφοριας.....δωστε και αλλο αφου τα θελει ο πωπος τους!
υ.γ. συγνωμη αν παραφερθηκα αλλα ο ελληνας ειναι πολυ ηλιθιος....

Συγγνώμη και εγώ ρε Λεωνίδα αλλά αν ψήφιζε συριζα θα ήταν πιο έξυπνος?

bimmerm
20-06-12, 22:45
και λιγα λες.θα ηταν ακομα πιο χαζος,ιδιοι ειναι,μην σου πω χειροτεροι.αφου κανανε μεταγγραφη τους συμβουλους του... λυγισμενα υποβρυχια και την κατσελη που επαιζε ξυλο με τον τσιπρα στα λιμανια,που υποστηριξε το λεφτα υπαρχουν και ψηφισε το μνημονιο.μια μνημονιακη σε ενα κομμα που μιλουσε για ακυρωση του.και μετα δεν θελανε να ειναι μαζι με τους αλλους στην κυβερνηση γιατι ειχαν υπογραψει το μνημονιο.η κατσελη δλδλ τι εκανε?υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο,μια απο τα ιδια με ταους αλλους.

Driver M
20-06-12, 22:56
Συγγνώμη και εγώ ρε Λεωνίδα αλλά αν ψήφιζε συριζα θα ήταν πιο έξυπνος?
Όταν με την ίδια πράξη (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στην προκειμένη) περιμένεις άλλο αποτέλεσμα (καλύτερες συνθήκες διαβίωσης), είσαι παρανοϊκός κατά τον Αϊνστάιν.

Άρα ναι, όποιος ψήφιζε σύριζα ή οποιοδήποτε άλλο αντιμνημονιακό κόμμα θα ήταν σίγουρα πιο έξυπνος και στην τελική, θα είχε λόγο να διαμαρτύρεται.
Τώρα πρέπει απλά να σκάσει και να δεχτεί το αποτέλεσμα των επιλογών του.

gearboxer
20-06-12, 23:22
Όταν με την ίδια πράξη (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στην προκειμένη) περιμένεις άλλο αποτέλεσμα (καλύτερες συνθήκες διαβίωσης), είσαι παρανοϊκός κατά τον Αϊνστάιν.

Άρα ναι, όποιος ψήφιζε σύριζα ή οποιοδήποτε άλλο αντιμνημονιακό κόμμα θα ήταν σίγουρα πιο έξυπνος και στην τελική, θα είχε λόγο να διαμαρτύρεται.
Τώρα πρέπει απλά να σκάσει και να δεχτεί το αποτέλεσμα των επιλογών του.

Έχεις απόλυτο δίκιο...
Ο Τσίπρας θα στεκόνταν απέναντι στους Ευρωπαίους με σθένος και θα τα άλλαζε όλα...
Ο Τσίπρας θα τύπωνε λεφτά και θα διόριζε 100.000 δημοσίους υπαλλήλους...
Ο Τσίπρας θα έβρισκε τρόπο να προσελκίσει ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα...
Ο Τσίπρας θα έδινε νέα πνοή στην μεσαία και χαμηλή τάξη ανεβάζοντας τον κατώτερο μισθό και τις συντάξεις ερχόμενος σε σύγκρουση με το Κεφάλαιο και τους μεγαλοεπιχειρηματίες....

(Παρεπιμπτώντος...μιλάμε για έναν άνθρωπο που έκρινε δικαιολογημένο το όνομα των Σκοπίων ως Μακεδονία...μόνο αυτό για όποιον είναι Έλληνας αποτελεί κριτήριο όχι απλά για να μην τον ψηφίσει αλλά για να τον μουτζώσει...)

ΔΕΝ είμαι ούτε Πασοκατζής ούτε ΝεοΔημοκράτης...ΜΑΚΡΙΑ απο μένα.....αλλά δεν αντέχω άλλο τον ανόητο Έλληνα που έχει ανάγκη να πιστέυει πάντοντε σε ένα ΨΕΜΑ...σε μία ψεύτικη ελπίδα...σε τιποτένιους "ήρωες" όπως ο Ανδρέας, ο Καραμανλής, ο Γιωργάκης και ο φρέσκος μας ο Τσίπρας...

Πάρτε λοιπόν χαμπάρι ότι αυτό το καλοσκηνοθετημένο έργο που βλέπετε είναι μαγειρεμένο προ πολλού από πολλά και μεγάλα κεφάλια και καλοσχεδιασμένο για να φαίνεται αληθινό..Ο λαός μπορεί να αντιδράσει αλλά το σύστημα το έχει προβλέψει κι αυτό: Στέλνει "νέα" πολιτικά πρόσωπα γεμάτα ελπίδα, στέλνει κούφιες υποσχέσεις, επιστρατεύει ΜΜΕ με την παραδοσιακή συνταγή προπαγάνδας, στέλνει ΜΑΤ και τα κάνει όλα ρημάδι...

Αλλά ΝΕΟ-Έλληνα είσαι άξιος της μοίρας σου να ζείς το ίδιο έργο ξανά και ξανά και να νοιώθεις κάθε φορά προδωμένος, γιατί αν και περνιέσαι για ξύπνιος, είσαι ο μεγαλύτερος μ@λ@κας που πάτησε στα ιερά αυτά χώματα τα τελευταία 3000 χρόνια (συμπεριλαμβανομένων και των εχθρών σου)....

120ihatch
20-06-12, 23:39
http://www.afelis.gr/wp-content/uploads/2011/12/386640_2743507231988_1386692853_33011233_216436303 _n.jpg

Driver M
20-06-12, 23:57
Έχεις απόλυτο δίκιο...
Ο Τσίπρας θα στεκόνταν απέναντι στους Ευρωπαίους με σθένος και θα τα άλλαζε όλα...
Ο Τσίπρας θα τύπωνε λεφτά και θα διόριζε 100.000 δημοσίους υπαλλήλους...
Ο Τσίπρας θα έβρισκε τρόπο να προσελκίσει ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα...
Ο Τσίπρας θα έδινε νέα πνοή στην μεσαία και χαμηλή τάξη ανεβάζοντας τον κατώτερο μισθό και τις συντάξεις ερχόμενος σε σύγκρουση με το Κεφάλαιο και τους μεγαλοεπιχειρηματίες....

(Παρεπιμπτώντος...μιλάμε για έναν άνθρωπο που έκρινε δικαιολογημένο το όνομα των Σκοπίων ως Μακεδονία...μόνο αυτό για όποιον είναι Έλληνας αποτελεί κριτήριο όχι απλά για να μην τον ψηφίσει αλλά για να τον μουτζώσει...)

ΔΕΝ είμαι ούτε Πασοκατζής ούτε ΝεοΔημοκράτης...ΜΑΚΡΙΑ απο μένα.....αλλά δεν αντέχω άλλο τον ανόητο Έλληνα που έχει ανάγκη να πιστέυει πάντοντε σε ένα ΨΕΜΑ...σε μία ψεύτικη ελπίδα...σε τιποτένιους "ήρωες" όπως ο Ανδρέας, ο Καραμανλής, ο Γιωργάκης και ο φρέσκος μας ο Τσίπρας...

Πάρτε λοιπόν χαμπάρι ότι αυτό το καλοσκηνοθετημένο έργο που βλέπετε είναι μαγειρεμένο προ πολλού από πολλά και μεγάλα κεφάλια και καλοσχεδιασμένο για να φαίνεται αληθινό..Ο λαός μπορεί να αντιδράσει αλλά το σύστημα το έχει προβλέψει κι αυτό: Στέλνει "νέα" πολιτικά πρόσωπα γεμάτα ελπίδα, στέλνει κούφιες υποσχέσεις, επιστρατεύει ΜΜΕ με την παραδοσιακή συνταγή προπαγάνδας, στέλνει ΜΑΤ και τα κάνει όλα ρημάδι...

Αλλά ΝΕΟ-Έλληνα είσαι άξιος της μοίρας σου να ζείς το ίδιο έργο ξανά και ξανά και να νοιώθεις κάθε φορά προδωμένος, γιατί αν και περνιέσαι για ξύπνιος, είσαι ο μεγαλύτερος μ@λ@κας που πάτησε στα ιερά αυτά χώματα τα τελευταία 3000 χρόνια (συμπεριλαμβανομένων και των εχθρών σου)....
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ευάγγελος Σαμαράς και τα κόμματά τους είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ επικίνδυνα και ανίκανα.
Οποιοσδήποτε άλλος έχει τις περισσότερες πιθανότητες να αποδειχτεί μια από τα ίδια, υπάρχει όμως και μια μικρή πιθανότητα να κάνει την έκπληξη.

Όταν λοιπόν έχεις φτάσει στον πάτο, δεν ξαναψηφίζεις αυτόν που σε έφτασε εκεί.
Δεν βάζεις τον πυρομανή να σβήσει τη φωτιά.
Ψηφίζεις κάποιον άλλο και το πολύ πολύ να ξανακάνεις πάλι λανθασμένη επιλογη.
Όταν όμως κάποιοι είναι εγγύηση αποτυχίας και αλητείας, τότε πολύ απλά τους τιμωρείς καταψηφίζοντάς τους και πας παρακάτω, σε καμμια περίπτωση όμως δεν τους ξαναδίνεις εξουσία γιατί θα σε καταστρέψουν και θα είσαι και συνένοχος.

Απλά και ξάστερα πράγματα για κάθε νοήμονα άνθρωπο.
Φυσικά όμως, όχι γι'αυτούς που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Veldrin
21-06-12, 00:04
Για να καταλάβω, αν εχεις αμάξι 2000 κυβικά και μηδέν εισόδημα μπορει να σου έρθει να δώσεις κανά χιλιαρικο; Ή υπερβαλω;

Όχι είναι ακόμα χειρότερα. Αν έχεις μηδέν εισόδημα και αμάξι 1600 κυβικά κάτω της 5ετίας δίνεις φόρο χιλιάρικο...

Να τους χαιρόμαστε. Και όσοι τους ψηφίσαν είναι για να πάνε στο δρομοκαίτειο...

120ihatch
21-06-12, 00:43
Όχι είναι ακόμα χειρότερα. Αν έχεις μηδέν εισόδημα και αμάξι 1600 κυβικά κάτω της 5ετίας δίνεις φόρο χιλιάρικο...

Να τους χαιρόμαστε. Και όσοι τους ψηφίσαν είναι για να πάνε στο δρομοκαίτειο...


Είναι ακριβώς έτσι.... πριν μερικές ώρες ήμουν στον λογιστή μου και συζητούσαμε διάφορες περιπτώσεις ανάμεσά τους και αυτή.....

Dim77
21-06-12, 00:44
Συμφωνώ με τον gearboxer... απόλυτα.


Το δυστυχές σε αυτές τις εκλογες είναι ότι κανείς δεν προσέφερε ελπίδα για κάτι διαφορετικό και κάτι ανακουφιστικό για το σύνολο του Ελληνικού λαού. Πραγματικά κάποιος που θα τα μελετήσει από όλες τις απόψεις δεν είχε κανέναν να ψηφίσει με βεβαιότητα...κανέναν.


Επίσης και επειδή εμφανίζεται στο θέμα με τα τέλη κυκλοφορίας...

Πιστεύει κανείς άνθρωπος ότι το Συριζα ή το ΚΚΕ ή οποιοσδήποτε άλλος, θα μείωνε τέλη, εισφορές κλπ για αυτοκίνητα άνω των 1929cc...???

Όχι γιατί αν το πιστεύει ....:bricks1:


Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο από τεχνοκράτες που θα μελετήσουν τα προφανή κέρδη από επανακυκλοφορία οχημάτων (που είναι πολύ δύσκολη πια)
Γενικώς...ξεχάστε το.

Driver M
21-06-12, 02:12
Συμφωνώ με τον gearboxer... απόλυτα.


Το δυστυχές σε αυτές τις εκλογες είναι ότι κανείς δεν προσέφερε ελπίδα για κάτι διαφορετικό και κάτι ανακουφιστικό για το σύνολο του Ελληνικού λαού. Πραγματικά κάποιος που θα τα μελετήσει από όλες τις απόψεις δεν είχε κανέναν να ψηφίσει με βεβαιότητα...κανέναν.


Επίσης και επειδή εμφανίζεται στο θέμα με τα τέλη κυκλοφορίας...

Πιστεύει κανείς άνθρωπος ότι το Συριζα ή το ΚΚΕ ή οποιοσδήποτε άλλος, θα μείωνε τέλη, εισφορές κλπ για αυτοκίνητα άνω των 1929cc...???

Όχι γιατί αν το πιστεύει ....:bricks1:


Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο από τεχνοκράτες που θα μελετήσουν τα προφανή κέρδη από επανακυκλοφορία οχημάτων (που είναι πολύ δύσκολη πια)
Γενικώς...ξεχάστε το.
Δεν χρειάζονται τεχνοκράτες.
Άνθρωποι με κοινή λογική χρειάζονται.

Και προφανώς το να μειώσουν τέλη και εισφορές για 2λιτρα και πάνω, όπως και την τιμή της βενζίνης, θα σήμαινε αυξημένα έσοδα για το κράτος, οπότε και οι αναρχικοί να κυβερνούσαν, που λέει ο λόγος, θα το έκαναν γιατί και προσοδοφόρο για το κράτος θα ήταν και μια μεγάλη μερίδα "προνομιούχων" με 2λιτρα, ακόμα και 3λιτρα, που τα'χουν να σαπίζουν στα γκαράζ, θα ελάφραινε.

Να δούμε πάντως τώρα οι τεχνοκράτες της Τρόικα και της κυβέρνησης αν θα το κάνουν.
Είμαι εντελώς σίγουρος ότι δεν πρόκειται.
Όχι γιατί δεν ξέρουν ότι θα είναι προσοδοφόρο για τα ταμεία, αλλά γιατί δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά η σωτηρία της χώρας παρα μόνο το ξεπούλημά της, κάτι που θα γίνει πολύ ευκολότερα με μηδενικά έσοδα και εξαθλιωμένους πολίτες.

Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του τόπικ και δεν θα επεκταθώ.

Veldrin
21-06-12, 04:06
Μα είναι πολύ απλό το θέμα. Έστω η περίπτωση μου.

Άνεργος 1 χρόνου -> 1600cc αυτοκίνητο -> τέλη + φόρος + ασφάλεια = 1600 ευρώ το χρόνο για να είναι το αμάξι σε ακινησία.

Επιλογές:
1) Πουλάς το αυτοκίνητο
2) Τρώς απο τις αποταμιεύσεις για να το συντηρήσεις.

Κάντε μια αναγωγή σε κάποιον που είναι σε παρόμοια θέση, αλλα εκτός απο αυτό, έχει στο όνομα του κι ένα σπίτι + ένα οικόπεδο... Κάθε επιλογή είναι, επιλογή ξεπουλήματος ατομικού πλούτου.

Και είτε θα το πληρώσεις, με το κράτος να τα βάζει στον ειδικό λογαριασμό στέλνοντας τα λεφτά έξω, είτε θα σου κάνει κατάσχεση, με το ίδιο αποτέλεσμα, είτε θα τα πουλήσεις, με τους Έλληνες αυτή την περίοδο να έχουν 0 αγοραστική δύναμη.

Υ.Γ : Και το αστείο, είναι πως το κράτος που μου ζητάει τα παράλογα, είναι το ίδιο που δε με αφήνει να δουλέψω καθώς καθυστερεί 11 χρόνια να μου δώσει επαγγελματικά δικαιώματα για πτυχίο που το ίδιο μου απένειμε... Δηλαδή σύμφωνα με αυτούς, θα έπρεπε να γεννάω λεφτά.

Και μετά έχουν το θράσος να λένε να μείνουν οι νέοι άνθρωποι στη χώρα. Έχε χάρη που γενικά είμαι χαρούμενος και αισιόδοξος άνθρωπος, αλλιώς δε θα με έβλεπα πολύ στα καλά μου.

LEO328
21-06-12, 06:53
ενταξει παιδια τοτε ας παμε να πληρωσουμε τις χιλιαρουμπες και το νοικι (χαρατσι) στα ιδια μας τα σπιτια και ας μην μιλαμε καθολου για το ποσα θα πληρωσει ο ενας και ο αλλος γιατι ειναι ολοι λεφταδες και μας τρεχουν απο την τσεπη τα λεφτα.......
ολα ωραια και καλα.ουτε να μας νοιαζει για το μελλον των παιδιων μας ουτε τιποτα.εγω προσωπικα σιχαινομαι την πολιτικη.
αλλα οταν βλεπω πρωτο κομμα μνημονιακο απο κει φαινεται η κριση του ελληνα.
εγω το ειπα γενικα και καποιοι μου απαντησαν για συριζα κ.λ.π. λες και γω ανεφερα αυτο το κομμα.προσωπικα δεν με ενδιαφερει κανενας απο αυτους.αυτοι κοιτανε την παρτη τους και πως θα μας μαμησουν...και μεις παμε και ψαναψηφιζουμε τους ιδιους.....μια αλλαγη προσωπου δεν εκανε ποτε κακο οταν οι αλλοι τα εχουνε κανει ταναπου......
ερχονται τωρα οι σωτηρες να μας ξαναμαμησουν....ετοιμαστητε....υπουργος οικονομικων ο προεδρος της εθνικης τραπεζας λεει που δεν εχει δουλεψει ποτε μεροκαματο στην ζωη του.χαχαχαχα
τεσπα τι θελω και μιλαω οταν δεν καταλαβαινουν μερικοι......
εγω παντως σημερα θα ειμαι με την εθνικη ελλαδας και οχι με το μνημονιο.....χαχαχαχα

Lambros
21-06-12, 09:47
ενταξει παιδια τοτε ας παμε να πληρωσουμε τις χιλιαρουμπες και το νοικι (χαρατσι) στα ιδια μας τα σπιτια και ας μην μιλαμε καθολου για το ποσα θα πληρωσει ο ενας και ο αλλος γιατι ειναι ολοι λεφταδες και μας τρεχουν απο την τσεπη τα λεφτα.......
ολα ωραια και καλα.ουτε να μας νοιαζει για το μελλον των παιδιων μας ουτε τιποτα.εγω προσωπικα σιχαινομαι την πολιτικη.
αλλα οταν βλεπω πρωτο κομμα μνημονιακο απο κει φαινεται η κριση του ελληνα.
εγω το ειπα γενικα και καποιοι μου απαντησαν για συριζα κ.λ.π. λες και γω ανεφερα αυτο το κομμα.προσωπικα δεν με ενδιαφερει κανενας απο αυτους.αυτοι κοιτανε την παρτη τους και πως θα μας μαμησουν...και μεις παμε και ψαναψηφιζουμε τους ιδιους.....μια αλλαγη προσωπου δεν εκανε ποτε κακο οταν οι αλλοι τα εχουνε κανει ταναπου......
ερχονται τωρα οι σωτηρες να μας ξαναμαμησουν....ετοιμαστητε....υπουργος οικονομικων ο προεδρος της εθνικης τραπεζας λεει που δεν εχει δουλεψει ποτε μεροκαματο στην ζωη του.χαχαχαχα
τεσπα τι θελω και μιλαω οταν δεν καταλαβαινουν μερικοι......
εγω παντως σημερα θα ειμαι με την εθνικη ελλαδας και οχι με το μνημονιο.....χαχαχαχα

Αύριο παίζουμε ρε!Κοίτα μην στηθείς σε καμιά τηλεόραση και περιμένεις!!!

alf
21-06-12, 10:11
αλλα οταν βλεπω πρωτο κομμα μνημονιακο απο κει φαινεται η κριση του ελληνα.
εγω το ειπα γενικα και καποιοι μου απαντησαν για συριζα κ.λ.π. λες και γω ανεφερα αυτο το κομμα.προσωπικα δεν με ενδιαφερει κανενας απο αυτους.αυτοι κοιτανε την παρτη τους και πως θα μας μαμησουν...και μεις παμε και ψαναψηφιζουμε τους ιδιους.....μια αλλαγη προσωπου δεν εκανε ποτε κακο οταν οι αλλοι τα εχουνε κανει ταναπου......
ερχονται τωρα οι σωτηρες να μας ξαναμαμησουν....ετοιμαστητε....υπουργος οικονομικων ο προεδρος της εθνικης τραπεζας λεει που δεν εχει δουλεψει ποτε μεροκαματο στην ζωη του.χαχαχαχα

Συμφωνώ απολύτως. Δεν έχει σημασία ποιοι ψήφισαν συριζα, ανεξ.ελλ, δημαρ, Χρ.Αυ κτλ, ούτε αν θα βγαίναν αυτοί τι θα κάνανε γιατι πολύ απλά δεν θα μάθουμε ποτέ.
Το 43% των ελλήνων (όσων ασχολήθηκε βεβαια) ψήφισε για άλλη μια φορά πασοκ/νδ. Απο εκει και περα τι να συζηταμε τωρα..

BMW Power
21-06-12, 10:29
Το τραγικότερο όλων είναι το μεγαλύτερο ποσοστό αποχής διαχρονικά, και αυτό στην χειρότερη περίοδο για την χώρα τα τελευταία χρόνια.

http://www.gegonota.net/2012/06/388.html

120ihatch
21-06-12, 11:13
Όσοι ψήφισαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ έβαψαν τα χέρια τους με αίμα... (αυτή τη φορά δεν υπήρχαν δικαιολογίες)

^αν δεν καταλαβαίνει κάποιος το παραπάνω, να το πει...

LefterisK
21-06-12, 14:24
στο 316ε36compact :
<<Αν δεν κάνω λάθος, καινούργιο δίλιτρο...και να μην έχεις εισόδημα κάπου εκεί πρέπει να βγαίνει (και αν δεν είναι χιλιάρικο, τότε σίγουρα θα είναι 800ευρώ μόνογια το αμάξι... αν έχεις και σπίτι.... άστα....)

Πάντως φίλε μου, γενικώς τα 2χίλιαρα φέτος στην εφορία πέφτουν σύννεφο....>>

συγγνωμη αλλα γνωριζω οτι το 2.0 κατω της 5ετιας εχει περιπου 8.800ευρω τεκμηριο διαβιωσης/συντηρησης ή οπως σκ@τ@ αλλιως το λενε...κανω καπου λαθος;
το τεκμηριο ειναι με τους μηνες κυκλοφοριας, το σημα τελων κυκλοφοριας παει με τον ημερολογιακο χρονο. τουλαχιστον εδω στην αγγλια ειναι πιο λογικοι και μπορεις να το πληρωνεις και ανα 6μηνο και φυσικα σαν ημερομηνια εναρξης πιανεται η μερα που το πληρωνεις, δλδ αν καποιος αγορασει αμαξι σημερα τοτε τα τελη κυκλοφοριας που θα πληρωσει θα ληξουν στις 21/06/2013 (αν αγορασει ετησιο)...μονο εμεις ειμαστε τα κοροιδα...για να μην αναφερω κ το κατα πολυ μικροτερο κοστος του αντιστοιχου road tax εδω...


για να βγω κ εγω λιγο off topic μετη σειρα μου, σαφως οσοι ψηφισαν νδ-πασοκ εβαψαν τα χερια τους με αιμα, σαφως οσοι δεν πηγαν να ψηφισουν εβαψαν τα χερια τους με αιμα, σαφως υπαρχουν κ καποια ατομα που ισχυριζονται οτι με συριζα-κκε κλπ θα ηταν χειροτερα τα πραγματα....με ολα αυτα καποιος, ισως, να τα εχει ολιγον χαμενα, ετσι;
προσωπικα θεωρω οτι το να μενεις τελειως απραγος κ να μην ψηφιζεις καποιον (ωστε να του δωσεις δυναμη να "φαει" και αυτος λιγακι -ή να φαει πολυ, αναλογως την ορεξη του κ τις περιστασεις- ) ειναι σιγουρα αθλιο, οπως επισης το να πηγαινεις να ψηφιζεις παλι αυτους που μας εφτασαν εδω στα σκ@τ@ με την ακαταπαυστη λαιμαργια τους και την ηλιθια ασχετοσυνη τους και που μονο 1-2 απο τα λαμογια αυτα μπηκαν φυλακη για να βγουν συντομα λογω ηλικιας ειναι κ αυτο αθλιο....ετσι;

LefterisK
21-06-12, 14:42
με τετοιους μηχανισμους που διαθετουμε κ την τοσο μεγαλη κινητοποιηση που υπαρχει πλεον σε ολους τους ελεγκτικους μηχανισμους της χωρας, οριστε μια λυση για το πως θα βγουμε απο τα χαλια μας...θα κληθουν να πληρωσουν ολοι...κ εδω νοουνται ολοι μα ολοι :
http://gr.news.yahoo.com/%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%84%CE%AC%C E%BA%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BA-093541999.html

Επιτελους βρεθηκε η λυσις....

rapid_fast
21-06-12, 18:06
Το τραγικότερο όλων είναι το μεγαλύτερο ποσοστό αποχής διαχρονικά, και αυτό στην χειρότερη περίοδο για την χώρα τα τελευταία χρόνια.

http://www.gegonota.net/2012/06/388.html

Το τραγικό είναι να βλέπεις ανθρώπους να μην έχουν την οικονομική
δυνατότητα να πληρώσουν 1 ευρώ, για να πάν να ψηφίσουν..
Πόσο μάλλον σε άλλους νομούς..
Δεν ξέρω τι γίνεται κάτω, εδώ τα πράγματα είναι πέρα απο κάθε φαντασία..

stelmaniac
21-06-12, 22:40
Το επαγγελμα του μελλοντος στην αθηνα ειναι η ανακυκλωση. Το κακο ειναι οτι δεν αφορα τους ελληνες. Οι πακιστανοι παιρνουν απ'τα σκουπιδια τα παντα: Μεταλλα, πλαστικα, χαρτια, ξυλα, τα παντα. Στις μαντρες ανακυκλωσης ομως δεν μπορει να πλησιασει ελληνας γιατι εχουν ηδη γκετοποιηθει, η ανακυκλωση απ'τα σκουπιδια δηλαδη ειναι πακιστανικο μονοπωλιο....χαχαχαχαχαχααααααα
Α στο διαολο, α στο διαολο γκιαουρηδες βρωμογενιτσαροι καλα σας λεγανε τ' αφεντικα σας
Στις κρισιμοτερες υποτιθεται εκλογες της νεοτερης κωλοελλαδας, ψηφησατε 42% ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΟΥΡΑΚΟΤΑΓΚΟΙ

ΖΗΤΩ Η ΤΟΥΡΚΙΑ. Οποιος γκιαουρης με πλησιασει και μου το παιξει πατριωτης θα με στειλει φυλακη, δεν αντεχω αλλο.....

giannis 116
21-06-12, 22:46
Το επαγγελμα του μελλοντος στην αθηνα ειναι η ανακυκλωση. Το κακο ειναι οτι δεν αφορα τους ελληνες. Οι πακιστανοι παιρνουν απ'τα σκουπιδια τα παντα: Μεταλλα, πλαστικα, χαρτια, ξυλα, τα παντα. Στις μαντρες ανακυκλωσης ομως δεν μπορει να πλησιασει ελληνας γιατι εχουν ηδη γκετοποιηθει, η ανακυκλωση απ'τα σκουπιδια δηλαδη ειναι πακιστανικο μονοπωλιο....χαχαχαχαχαχααααααα
Α στο διαολο, α στο διαολο γκιαουρηδες βρωμογενιτσαροι καλα σας λεγανε τ' αφεντικα σας
Στις κρισιμοτερες υποτιθεται εκλογες της νεοτερης κωλοελλαδας, ψηφησατε 42% ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΟΥΡΑΚΟΤΑΓΚΟΙ

ΖΗΤΩ Η ΤΟΥΡΚΙΑ. Οποιος γκιαουρης με πλησιασει και μου το παιξει πατριωτης θα με στειλει φυλακη, δεν αντεχω αλλο.....

Δε μ αφηνει να σου ριξω θετικη...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pvhTh8-ROiY

Αυτοι ειναι αυτοι που τους ξαναψηφισαν...

harrisdriver
21-06-12, 23:23
Οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους ταιριάζουν :icon_kidr

gearboxer
22-06-12, 09:38
Το επαγγελμα του μελλοντος στην αθηνα ειναι η ανακυκλωση. Το κακο ειναι οτι δεν αφορα τους ελληνες. Οι πακιστανοι παιρνουν απ'τα σκουπιδια τα παντα: Μεταλλα, πλαστικα, χαρτια, ξυλα, τα παντα. Στις μαντρες ανακυκλωσης ομως δεν μπορει να πλησιασει ελληνας γιατι εχουν ηδη γκετοποιηθει, η ανακυκλωση απ'τα σκουπιδια δηλαδη ειναι πακιστανικο μονοπωλιο....χαχαχαχαχαχααααααα
Α στο διαολο, α στο διαολο γκιαουρηδες βρωμογενιτσαροι καλα σας λεγανε τ' αφεντικα σας
Στις κρισιμοτερες υποτιθεται εκλογες της νεοτερης κωλοελλαδας, ψηφησατε 42% ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΟΥΡΑΚΟΤΑΓΚΟΙ

ΖΗΤΩ Η ΤΟΥΡΚΙΑ. Οποιος γκιαουρης με πλησιασει και μου το παιξει πατριωτης θα με στειλει φυλακη, δεν αντεχω αλλο.....


Ρε συ Στέλιο επιτρέπεται λογοτέχνης άνθρωπος να μιλάς σαν λαχαναγορίτης; :shakehead

God
22-06-12, 09:52
Α στο διαολο, α στο διαολο γκιαουρηδες βρωμογενιτσαροι καλα σας λεγανε τ' αφεντικα σας
Στις κρισιμοτερες υποτιθεται εκλογες της νεοτερης κωλοελλαδας, ψηφησατε 42% ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΟΥΡΑΚΟΤΑΓΚΟΙ

Καλά, εδώ που τα λέμε και οι "διαφορετικοί" από μετανάστες των πρώην μεγάλων κομμάτων είναι οι περισσότεροι. Ο ένας κάνει πλάτες στον άλλον και αν τυχόν κάτσει και ποσοστό σε κανέναν εκτός της κλίκας, είτε θα τον περιθωριοποιήσουμε ή θα ψάξουμε να δούμε πως θα του βγάλουμε και παράνομο το κόμμα. Έτσι γινόταν κάποτε με το ΚΚΕ, έτσι και σήμερα με άλλους. Και η πολιτική στην Ελλάδα γκετοποιημένη είναι βλέπεις...

stelmaniac
22-06-12, 14:42
Ρε συ Στέλιο επιτρέπεται λογοτέχνης άνθρωπος να μιλάς σαν λαχαναγορίτης; :shakehead

To φορουμ αυτο ειναι ενας χωρος αποτελουμενος απο παλιους και αξιολογους φιλους που εδω και χρονια μου δινουν βημα για να εξωτερικευω πολλες φορες τον δηλητηριασμενο ψυχισμο μου, επιτρεποντας μου να πω και μια κουβεντα παραπανω. Ομως μεχρι εκει, πιστεψε με δε με εχεις ακουσει ποτε να μιλαω σα λαχαναγοριτης κι ουτε θα ηθελες. Δεν υπερβαλω, οι φιλοι το γνωριζουν...Απ'το να ψηφιζω καλυτερα να βριζω γιατι στις βρισιες μου εγω δεν ειμαι εκει....:icon_kidr

Dim77
22-06-12, 14:55
To φορουμ αυτο ειναι ενας χωρος αποτελουμενος απο παλιους και αξιολογους φιλους που εδω και χρονια μου δινουν βημα για να εξωτερικευω πολλες φορες τον δηλητηριασμενο ψυχισμο μου, επιτρεποντας μου να πω και μια κουβεντα παραπανω. Ομως μεχρι εκει, πιστεψε με δε με εχεις ακουσει ποτε να μιλαω σα λαχαναγοριτης κι ουτε θα ηθελες. Δεν υπερβαλω, οι φιλοι το γνωριζουν...Απ'το να ψηφιζω καλυτερα να βριζω γιατι στις βρισιες μου εγω δεν ειμαι εκει....:icon_kidr

Στην επόμενη συνάντηση θα υπάρξει λογοτεχνικό υβριστικό απαύγασμα από τον Στέλιο με θέμα εκλογές 2012, Euro 2012, καταπληκτικά Ιαπωνικά αυτοκίνητα 2012 και τέλη κυκλοφορίας 2012 :icon_kidr

Θα φροντίσω προσωπικά να τον έχω μπαρουτιάσει, αφού του κάνω διάλεξη επί ημίωρο, για την υπεροχή των Ιαπωνικών αυτοκινήτων απέναντι στα βρωμερά Γερμανικά κατασκευάσματα και φυσικά, εξυμνώντας με επιχειρήματα ότι τα τελευταία 50 χρόνια η Corvette είναι το καλύτερο σπορ αυτοκίνητο του κόσμου σε αντίθεση με τις Γερμανικές κατσαρίδες από το Τσούφενχαουζεν και φυσικά ότι σαν τα αμερικάνικα αυτοκίνητα δεν υπάρχουν... :D :owned:

120ihatch
22-06-12, 15:12
To φορουμ αυτο ειναι ενας χωρος αποτελουμενος απο παλιους και αξιολογους φιλους που εδω και χρονια μου δινουν βημα για να εξωτερικευω πολλες φορες τον δηλητηριασμενο ψυχισμο μου, επιτρεποντας μου να πω και μια κουβεντα παραπανω. Ομως μεχρι εκει, πιστεψε με δε με εχεις ακουσει ποτε να μιλαω σα λαχαναγοριτης κι ουτε θα ηθελες. Δεν υπερβαλω, οι φιλοι το γνωριζουν...Απ'το να ψηφιζω καλυτερα να βριζω γιατι στις βρισιες μου εγω δεν ειμαι εκει....:icon_kidr


Aν δεν τα χώσεις εδώ Στέλιο που είμαστε εμείς και κακά τα ψέμματα επικοινωνούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τόσα χρόνια, που θα τα χώσεις?

Λίγο-πολύ στα ίδια σκατά είμαστε όλοι.... ΧΏΣΕ ΕΛΕΎΘΕΡΑ :yippee:



Υ.Γ ακόμα και όταν "χώνεις", ανοίγεις μερικά παραθυράκια για να σκεφτούμε 1-2 πράγματα....

stelmaniac
22-06-12, 15:40
Στην επόμενη συνάντηση θα υπάρξει λογοτεχνικό υβριστικό απαύγασμα από τον Στέλιο με θέμα εκλογές 2012, Euro 2012, καταπληκτικά Ιαπωνικά αυτοκίνητα 2012 και τέλη κυκλοφορίας 2012 :icon_kidr

Θα φροντίσω προσωπικά να τον έχω μπαρουτιάσει, αφού του κάνω διάλεξη επί ημίωρο, για την υπεροχή των Ιαπωνικών αυτοκινήτων απέναντι στα βρωμερά Γερμανικά κατασκευάσματα και φυσικά, εξυμνώντας με επιχειρήματα ότι τα τελευταία 50 χρόνια η Corvette είναι το καλύτερο σπορ αυτοκίνητο του κόσμου σε αντίθεση με τις Γερμανικές κατσαρίδες από το Τσούφενχαουζεν και φυσικά ότι σαν τα αμερικάνικα αυτοκίνητα δεν υπάρχουν... :D :owned:

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω σχεδον ολα τα αιμα μου για να χωνεψω καθοτι εφαγα πολυ γαμωτο με τετοια ζεστη και εχω βγαλει το μυαλο απ'την πριζα...Στη επομενη συναντηση θα σας αποδειξω γιατι και πως οι Γερμανοι ειναι ο εκλεκτος λαος του θεου..:pth: Οι πρωτοι 20 που θα τηλεφωνησουν θα παρακολουθησουν τη διαλεξη δωρεαν...Δε σε βλεπω καλα Δημητρακη

Dim77
22-06-12, 16:21
Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω σχεδον ολα τα αιμα μου για να χωνεψω καθοτι εφαγα πολυ γαμωτο με τετοια ζεστη και εχω βγαλει το μυαλο απ'την πριζα...Στη επομενη συναντηση θα σας αποδειξω γιατι και πως οι Γερμανοι ειναι ο εκλεκτος λαος του θεου..:pth: Οι πρωτοι 20 που θα τηλεφωνησουν θα παρακολουθησουν τη διαλεξη δωρεαν...Δε σε βλεπω καλα Δημητρακη

Θα τους καταπιούν οι Ιάπωνες αμάσητους και ωμούς...σαν σούσι...αφού τους στείλει η Ελλάδα εκτός euro :thefinger:thefinger

labrina
23-06-12, 22:40
Η Ελπιδα πεθαινει τελευταια!!! Γι'αυτο επιμενω!!!

Νομιζω οτι και ο νομος ειναι ξεκαθαρος....

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3986

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/1b/c6/58/1bc6588fea6749f058285e14d58c916569b92ec8/application/pdf/N.+3986.pdf

Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012 - 2015.


Παροτι στο αρθρο 29 λεει για την εκτακτη εισφορα στα εισοδηματα...

1. Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισο−
δήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των
φυσικών προσώπων, που προέκυψαν κατά τις διαχει−
ριστικές χρήσεις 2010 έως και 2014 και δηλώνονται με
τις δηλώσεις των αντίστοιχων οικονομικών ετών 2011 –
2015.

Για την εκτακτη εισφορα σε αντικειμενικες δαπανες (αρθρο 30) λεει:

1. Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά στα ποσά της ετήσιας
αντικειμενικής δαπάνης που προκύπτουν από την κυρι−
ότητα ή κατοχή επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρή−
σης, σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης, αεροσκαφών,
ελικοπτέρων και ανεμοπτέρων, καθώς και δεξαμενών
κολύμβησης, όπως αυτά προκύπτουν από τη δήλωση
φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011.

Αλλα παρολαυτα καλο θα ηταν μας φωτισει και καποιος φιλος λογιστης......
Τελικά τι θα γίνει θα πληρώσουμε την έκτακτη εισφορά φέτοs?

tsumalis
24-06-12, 08:31
Τελικά τι θα γίνει θα πληρώσουμε την έκτακτη εισφορά φέτοs?

Οχι για το οικονομικό έτος 2012 δεν υπαρχει εκτακτη εισφορά για αυτοκίνητα ανω των 1929 κε πισινες κλπ.
Αυξησανε όμως το τελος επιτηδεύματος από 300 σε 400 για εμπορικες επιχειρήσεις και απο 400 σε 500 για ελευθερους επαγγελματίες.
Αυτό ισχύει σήμερα , φυσικά εάν δεν τους βγεί ο λογαριασμός τον οκτώβριο μπορεί να το επιβάλουν και για το 2012.
Στα εκκαθαριστικά της εφορίας που εκδίδονται μεσω internet δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμου.

bimmerm
06-07-12, 16:40
'' ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 250 ΕΥΡΩ
Από τα 2 εκατ. ανασφάλιστα αυτοκίνητα τα 750.000 είναι κρατικά!


Ριζικά αναμένεται να αλλάξει ο τρόπος διάθεσης των σημάτων Τελών Κυκλοφορίας στα τέλη του 2012 και σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «Η» καταργούνται τα αυτοκόλλητα που τοποθετούνταν στα παρμπρίζ των οχημάτων και πλέον οι ιδιοκτήτες όλων των τύπων οχημάτων θα καταβάλουν το αντίτιμο που αναλογεί στο όχημά τους στις τράπεζες.
Ειδικότερα το κόστος αποστολής των ειδοποιητηρίων αλλά και των αυτοκόλλητων σημάτων κοστίζει στο κράτος 80 εκατ. ευρώ και με το τωρινό σύστημα έχουν διαπιστωθεί πάρα πολλά κρούσματα παράνομης τοποθέτησης αυτοκόλλητου σήματος σε οχήματα που δεν έχουν καταβληθεί τα Τέλη Κυκλοφορίας. Η διαδικασία είναι πολύ απλή καθώς κάποιος ο οποίος διέθετε 2 ή περισσότερα ΙΧ φρόντιζε να καταβάλλει τα Τέλη στο όχημα εκείνο που είχε τον μικρότερο κινητήρα ή τις χαμηλότερες εκπομπές ρύπων. Κατόπιν μετά από 10 ή 20 ημέρες μετέβαινε στην εφορία προσκομίζοντας την απόδειξγη καταβολής των Τελών του ΙΧ του με την αιτιολογία πως καταστράφηκε το παρμπρίζ όπου είχε τοποθετηθεί το αυτοκόλλητο και αποκτούσε έναντι 3 ευρώ νέο αυτοκόλλητο το οποίο και τοποθετούσε στο όχημα που δεν είχε καταβάλλει τα Τέλη Κυκλοφορίας!
Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν ακόμη και σε αστυνομικό έλεγχο να έπεφτε ο παραβάτης έφευγε ανενόχλητος καθώς το αυτοκόλλητο των Τελών ήταν αρκετό για να πείσει τους αστυνομικούς πως έχει καταβάλλει τα Τέλη του ΙΧ του.
Το νέο σύστημα
Το νέο σύστημα προμήθειας των Τελών Κυκλοφορίας θα είναι απλό και σύμφωνα με πληροφορίες της «Η» οι ιδιοκτήτες οχημάτων θα μεταβαίνουν στην εφορία με την φορολογική τους δήλωση αλλά και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους ώστε οι υπάλληλοι να μην χρειάζεται να βεβαιώσουν ούτε τους φορολογήσιμους ίππους αν πρόκειται για παλιό ΙΧ ούτε τις εκπομπές ρύπων αν πρόκειται για καινούριο. Ετσι θα αποφευχθούν οι ουρές χιλιομέτρων που παρατηρούνται στις εφορίες τις τελευταίες ημέρες διάθεσης των Τελών καθώς οι ιδιοκτήτες θα μπορούν να καταβάλλουν τα Τέλη τους είτε μέσω πιστωτικής είτε μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής.
Παράλληλα δεν θα μπορεί να υπάρχει «νοθεία» στο τίμημα Τελών του κάθε οχήματος και οι επιτίδειοι δεν θα μπορούν να κολλάνε το σήμα ενός οχήματος 1.000 κ.εκ. σε ένα super car ή λιμουζίνα με κινητήρα 4 ή 5 λίτρων!
Σε περίπτωση δε που διαπιστωθεί πως ο κάτοχος κάποιου ΙΧ έχει δηλώσει ψευδή στοιχεία για τον κυβισμό του οχήματός του θα εμπλέκεται η εφορία όπου θα μπλοκάρει την εκκαθάριση της φορολογικής του δήλωσης...
Ανασφάλιστα ΙΧ: Ερχονται 1 εκατ. κλήσεις ύψους 250 ευρώ έκαστος!
Στο στόχαστρο της Εποπτικής Ασφαλιστικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος μπαίνουν τα ανασφάλιστα ΙΧ και σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «Η» μέχρι τέλος Ιουλίου περίπου 1 εκατ. ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που τα έχουν ανασφάλιστα θα ειδοποιηθούν πως πρέπει να καταβάλλουν 250 ευρώ έκαστος! Με απλό υπολογισμό το ύψος των προστίμων αν καταβληθεί από όλους τους παραβάτες ανέρχεται σε 250 εκατ. ευρώ...
Βέβαια το σχέδιο της Εποπτικής Ασφαλιστικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος για τις Ασφαλιστικές πέραν της πρώτης ειδοποίησης με το πρόστιμο των 250 ευρώ για κάθε παραβάτη έχει συνέχεια καθώς θα δίνεται το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη του οχήματος μέσα σε 10 έως 20 ημέρες να προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του οχήματός του γλιτώνοντας το δεύτερο πρόστιμο που ανέρχεται σε 500 ευρώ και αφαίρεση της άδειας και των πινακίδων κυκλοφορίας!
Ωστόσο στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς διατηρούν τις επιφυλάξεις τους για την αποδοτικότητα του μέτρου ενώ παράλληλα διατύπωσαν και τις έντονες αμφιβολίες τους για την αποστολή express των προστίμων σε 1 εκατ. κατόχους οχημάτων μέσα σε 20 ημέρες.
Ο πρώην πρόεδρος της Ενωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος κ. Κώστας Μπερτσιάς μιλώντας στην «Η» δήλωσε μεταξύ άλλων πως: «Το θέμα των ανασφάλιστων αυτοκινήτων είναι πάρα πολύ σοβαρό και απασχολεί τον κλάδο για περισσότερα από 20 χρόνια. Εμείς χαιρετίζουμε την συγκεκριμένη ενέργεια όχι τόσο ως φοροεισπρακτικό μέτρο αλλά ως μια κίνηση έχουν ακολουθήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια άλλα κράτη-μέλη στα οποία δεν κυκλοφορούν ανασφάλιστα αυτοκίνητα. Παράλληλα θα σταματήσουν επιτέλους να εκποιούνται περιούσιες από το Επικουρικό Ταμείο καθώς θα πρέπει να γνωρίζουν οι καταναλωτές πως αν εμπλακούν σε ατύχημα και το όχημά τους είναι ανασφάλιστο κάποια στιγμή το Επικουρικό που έχει καταβάλλει την αποζημίωση που αναλογεί στο ασφαλισμένο ΙΧ θα εκποιήσει ότι περιουσιακό στοιχείο έχει ο κάτοχος του ανασφάλιστου οχήματος. Και πρέπει να με πιστέψετε τέτοια περιστατικά είναι καθημερινά στο Επικουρικό Ταμείο όπου οι κάτοχοι ανασφάλιστων ΙΧ χάνουν τα σπίτια τους για λίγες χιλιάδες ευρώ...».
Πάντως οι παραβάτες θα πρέπει να γνωρίζουν πως ακόμη και αν έχουν καταβάλλει τα Τέλη Κυκλοφορίας τα οχήματά τους βάσει της νομοθεσίας πρέπει να είναι ασφαλισμένα ακόμη και αν δεν τα κινούν. Υπάρχουν βέβαια κάποιες εξαιρέσεις που έχουν να κάνουν με ναυτικούς, επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται και σε άλλες χώρες, κ.ά.
Επίσης από τα 2 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα τα στελέχη της Εποπτικής Ασφαλιστικής Αρχής της Τράπεζας της Ελλάδος μετά το «ξεκεθάρισμα» που έκαναν ανακάλυψαν πως τα 700.000 αφορούν κρατικά οχήματα ενώ περίπου σε 350.000 ΙΧ έχουν κατατεθεί οι πινακίδες κυκλοφορίας.
Τελικά αν επιβεβαιωθούν τα στοιχεία των ανθρώπων της Εποπτικής Αρχής σχεδόν το 50% των ανασφάλιστων οχημάτων είναι κρατικά! ''

[Πηγή: Ημερησία]

konc
06-07-12, 16:58
Αν κατάλαβα καλά, απλά καταργείται το αυτοκόλλητο. Πλεόν δεν θα υπάρχει κανένας τρόπος να ξεχωρίσεις στο δρόμο και χωρίς έλεγχο αν το όχημα έχει πληρώσει τα τέλη (όχι ότι τώρα είναι αξιόπιστο).

Αυτός που έτσι και αλλιώς παρανομούσε και δεν πλήρωνε τα τέλη για το μεγάλο το αυτοκίνητο,
απλά θα συνεχίσει να μην τα πληρώνει χωρίς καν να μπει στη διαδικασία να βρει δεύτερο αυτοκόλλητο.
Το ίδιο δεν έκανε και πριν? Δεν πήγαινε καθόλου να πάρει το "ακριβό" αυτοκόλλητο, δεν θα πάει και τώρα.

Τι καταλαβαίνω λάθος? (Το "τίποτα, μόνο συνεχίζουμε να είμαστε τόσο στόκοι" δεν θέλω καν να το σκέφτομαι...)

manosm3
06-07-12, 18:55
Αν καταλαβα καλα, θα εχω κλειδωμενο το αυτοκινητο μου στο γκαραζ, με πινακιδες και αδεια και θα μου στειλουν προστιμο επειδη εληξε η ασφαλεια μου;;; :icon42:

konc
06-07-12, 18:57
Εντάξει.. δεν έχω διάθεση ούτε να γελάσω πια.

Driver M
06-07-12, 21:07
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος (με πληρωμένα τέλη) δεν ασφάλισε το αυτοκίνητό του το πρώτο 6μηνο του 2012, γιατί δεν το κυκλοφορούσε, εκτός απ'το πρόστιμο των 250 ευρώ που θα κληθεί να πληρώσει στο μπου***λοκράτος θα πρέπει να πληρώσει και το ποσό της ασφάλειας για το 6μηνο που πέρασε?
Η θα πληρώσει μόνο το πρόστιμο και απλά θα κάνει νέα ασφάλεια για απο'δω και μπρος?

Ε ρε τι τραβάμε με τους άθλιους που έχουμε μπλέξει...

paganis
06-07-12, 21:24
αντι οι αθλιοι ...να αυξησουν τους ελενχους στους δρομους ,τιμωρωντας εκεινους που πραγματικα κυκλοφορουν με ανασφαλιστα...θα επιβαλλουν προστιμα σε εκεινους που πληρωσαν τελη και το ασφαλιζουν για το διαστημα που πραγματικα το χρησιμοποιουν!
αντε γ/.....ητε...επιτελους....! στο φιναλε...θα εισπραξουν ,..,.παλι κατατεθημενες πικακιδες...

konc
06-07-12, 21:29
Μπα δεν παίζει αυτό, δεν τους συμφέρει. Θα έχουν σκεφτεί ότι θα βγει ένα γραφείο της πλάκας, θα κάνει μια μίνιμουμ ασφάλεια 6μήνου μόνο με τις υποχρεωτικές καλύψεις που θα κοστίζει < του προστίμου, οπότε δεν βλέπω τέτοιο ενδεχόμενο. Μάλλον θα ασφαλίζεις το αμάξι για το επόμενο 6μηνο, θα προσκομίζεις το ασφαλιστήριο και θα τελειώνει το θέμα χωρίς να πληρώσεις καν το πρόστιμο αν το κάνεις γρήγορα.
Και είμαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι όλο αυτό είναι 100% παράνομο.. Αλλά που να βρεις το δίκιο σου σε ένα τελειωμένο #@$!ρδέλο όταν βαράει την πόρτα η τσατσά να συντομεύεις...

Driver M
06-07-12, 22:16
Μπα δεν παίζει αυτό, δεν τους συμφέρει. Θα έχουν σκεφτεί ότι θα βγει ένα γραφείο της πλάκας, θα κάνει μια μίνιμουμ ασφάλεια 6μήνου μόνο με τις υποχρεωτικές καλύψεις που θα κοστίζει < του προστίμου, οπότε δεν βλέπω τέτοιο ενδεχόμενο. Μάλλον θα ασφαλίζεις το αμάξι για το επόμενο 6μηνο, θα προσκομίζεις το ασφαλιστήριο και θα τελειώνει το θέμα χωρίς να πληρώσεις καν το πρόστιμο αν το κάνεις γρήγορα.
Και είμαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι όλο αυτό είναι 100% παράνομο.. Αλλά που να βρεις το δίκιο σου σε ένα τελειωμένο #@$!ρδέλο όταν βαράει την πόρτα η τσατσά να συντομεύεις...
Δηλαδή αν πάει κάποιος τη Δευτέρα να κάνει καινούρια ασφάλιση λες να γλιτώσει το πρόστιμο κι ας ήταν το αμάξι ανασφάλιστο όλο το 2012?

konc
06-07-12, 23:24
Μάντης δεν είμαι ούτε κάτι παραπάνω ξέρω, απλά διαβάζοντας το κείμενο και αναλογιζόμενος προηγούμενα μέτρα και πως κατέληξαν φαντάζομαι ότι έτσι θα γίνει. Μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως, είναι μοναχά προσωπική μου άποψη πως ούτε οι ίδιοι ξέρουν ακόμα τι ακριβώς θα γίνει και πως τελικά όλο αυτό είναι εντελώς παράνομο και δεν θα εφαρμοστεί 100% όπως αναφέρεται παραπάνω.

Αλλά και μάντης να ήμουν, αυτό το... πράμα (κράτος δεν το λες) θα με είχε αφήσει άνεργο :D

oldcarskickass
06-07-12, 23:30
Ρε παιδιά κάθε χρόνο ΤΕΤΟΙΑ εποχή που ξέρουν ότι ο έλληνας δεν παρακολουθεί τίποτα και δεν ενδιαφέρεται για τίποτα (πραγματικά όμως) παίζουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ την καραμέλα με τα αυτοκίνητα.

Είτε με τα αυτοκίνητα είτε με επικείμενους καύσωνες (οι οποίοι ποτέ δεν έρχονται, αλλά μετά από κάθε δελτίο καύσωνα σκάει διαφήμιση του Χκωτσόβολου για προσφορές σε κλιματιστικά).

Απορώ πραγματικά γιατί τρελαίνεστε αφού έτσι και αλλιώς θα το πληρώσετε-ουμε και θα πούμε και ένα τραγούδι.

Αυτό που πρέπει ΟΛΟΙ να σκεφτόμαστε είναι ότι κάθε μέρα στο γ@μ@ΕΘΝΟΣ (όχι γ@μ@κράτος, αυτό καλά κάνει την δουλειά του, για το έθνος μιλάω) είναι μια μέρα χαμένη από την μίζερη και τιποτένια ζωή σας. Έξω ρε έξω μετανάστευση ακόμα και για λάτζα. Άι σιχτίρ.

stauros772000
07-07-12, 05:20
δεν μπορει να σε υποχρεωσει να ασφαλισεις το οχημα που δεν κινεις και ας εχει πινακιδα.μπορει να σε τσακωσει ενω το κινεις,και πρεπει να σου παρει και τα βρακια......ολα τα αλλα ειναι τρομολαγνεια και ο ελληνας το καταπινει αμασητο...αλλα εγω βλεπω ενα καλο αν κατα τυχη εφαρμοσουν κατι τετοιο......ή θα αναγκαστουν να βαλουν τα τελη αναλογικα με τα χλμ(στην βενζινη το καλυτερο) ή επιτελους ο ελληνας θα μαθει πως η ζωη του δεν γυρναει γυρω απο το αυτοκινητο και θα γεμισουν οι εφοριες με πινακιδες.....γιατι ετσι οπως τα εκαναν,δεν μπορει να πουληθει οχημα ακομα και 1800 κυβικων.....αλλα το ζορι ειναι με την ιδιοκτησια ακινητου.τα αυτοκινητα ειναι πλεον η τελευταια τρυπα του ζουρνα......και σιγουρα μια μεταναστευση,ακομα και σε χωρα υποτιθεμενα κατωτερη απο την μπανανια, ειναι καλυτερη λυση......

BMW Power
07-07-12, 08:29
Όσον αφορά στην έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα για το οικονομικό έτος 2011, που σημαίνει ότι πληρώνεται το 2012, θα έρθει χωριστά (όπως ήρθε και πέρυσι μαζί με την έκτακτη εισφορά στο εισόδημα).

kplc16
07-07-12, 08:38
Όσον αφορά στην έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα για το οικονομικό έτος 2011, που σημαίνει ότι πληρώνεται το 2012, θα έρθει χωριστά (όπως ήρθε και πέρυσι μαζί με την έκτακτη εισφορά στο εισόδημα).

Δημητρη χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, η εκτακτη εισφορα που πληρωσα τον 09/11, αφορουσε το 11 και οχι το 2010.

BMW Power
07-07-12, 10:25
Για να μπορεί να σε χρεώσει έκτακτη εισφορά για το αυτοκίνητο, πρέπει να ξέρει πόσους μήνες το είχες στην ιδιοκτησία σου μέσα στον χρόνο.

Αυτή είναι και η λογική της δήλωσης γενικότερα, μιας και η δήλωση που κάνουμε το 2011 πχ. αφορά τα εισοδήματα του 2010. Οπότε και το ποσό που πληρώθηκε το 2011 σαν εισφορά ήταν για την χρήση του 2010.

Η ενημέρωση για την εισφορά του 2011 (που θα πληρωθεί τώρα) είναι από τον λογιστή και όταν του είπα πως σε κάποιους ήρθε η εκκαθάριση αλλά δεν έχει εισφορά, μου είπε πως θα έρθει χωριστά. Αν κάνει λάθος θα είμαι πολύ χαρούμενος (890ευρώ στην τσέπη) και απλά θα αλλάξω λογιστή.

*detari*
07-07-12, 11:36
και απλά θα αλλάξω λογιστή.δεν θα χρειαστεί...

zaharias
19-11-12, 10:43
Μιλωντας με ενα γνωστο στο τηλ ο οποιος ψαχνεται για αγορα BMW.. συζητωντας για εκτακτες εισφορες κτλ.. μου ειπε οτι αν ενα αυτοκινητο που ειναι μοντελο (κατασκευη) πχ 2001 και εχει γινει εισαγωγη το 2007 για παραδειγμα, με αποτελεσμα να ΕΧΕΙ εκτακτη εισφορα, επειδη φαινεται σαν πρωτη αδεια το ετος εισαγωγης στην Ελλαδα (το 2007 σαν τυχαιο παραδειγμα), ΜΠΟΡΕΙ με ενα χαρτι (στο Υπ. Συγκοινωνιων να υποθεσω.. ή δεν ξερω που..) να αλλαξει η ημερομηνια στην αδεια και να γινει πχ 2001 ή 2002..?? (για να γλυτωσει την εκτακτη εισφορα ολα αυτα)
Ισχυει κατι τετοιο ή του λενε μπουρδες..??

Dim77
19-11-12, 11:13
Δε νομίζω Ζαχαρία...και εμένα 2002 είναι και δηλωνεται 2006.

Πρώτη άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα μετράει.

MZ3
19-11-12, 12:12
Μιλωντας με ενα γνωστο στο τηλ ο οποιος ψαχνεται για αγορα BMW.. συζητωντας για εκτακτες εισφορες κτλ.. μου ειπε οτι αν ενα αυτοκινητο που ειναι μοντελο (κατασκευη) πχ 2001 και εχει γινει εισαγωγη το 2007 για παραδειγμα, με αποτελεσμα να ΕΧΕΙ εκτακτη εισφορα, επειδη φαινεται σαν πρωτη αδεια το ετος εισαγωγης στην Ελλαδα (το 2007 σαν τυχαιο παραδειγμα), ΜΠΟΡΕΙ με ενα χαρτι (στο Υπ. Συγκοινωνιων να υποθεσω.. ή δεν ξερω που..) να αλλαξει η ημερομηνια στην αδεια και να γινει πχ 2001 ή 2002..?? (για να γλυτωσει την εκτακτη εισφορα ολα αυτα)
Ισχυει κατι τετοιο ή του λενε μπουρδες..??


1 ενα χαρτι απο μιχανολογικο που να πιστοποιη την ημερομινια κατασκευεις του αυτοκηνητου

2 πας στον εφορο σου εξηγωντας οτι ειναι παλιατζουρια το οχημα

3 περιμενεις 2 χρονια να ακυροθει το χαρατσι που εφαγες αφου το εχεις πληρωση

Tomi
19-11-12, 18:39
Είσαι σίγουρος φίλε μου;;;
Ρώτησα δυο διεκπεραιοτες και μου είπαν δεν γίνεται..
Μετράει η πρώτη άδεια στην Ελλάδα και οχι η ημερομηνία κατασκευής..

MZ3
19-11-12, 19:26
εγραψα τι εχω κανει απο μονος μου χωρις να ρωτησω κανεναν

το χαρτι ελεγε 10 ετων αμαξη δεν πληρωνεις δεν εγραφε που κυκλοφορουσε τα 10 ετη

και με αυτη την λογικη επραξα

τωρα αν θα τα επιστρεψουν ποτε δεν ξερω, ο λογιστης μου ειπε θα τα επιστρεψουν και η εφορια τα εβγαλε ληξηπροθεσμα
θα δηξη το μελον τι θα γινει

kplc16
19-11-12, 19:48
με τα σημερινα μετρα, για ενα αυτοκινητο που εκλεισε 10ετια τον Ιουλιο 2012, θα πληρωσω εκτακτη εισφορα το Σεπτεμβριο 2013 για τους τελευταιους 5 μηνες του 2012;

Φανταζομαι οτι οι ιδιοκτητες των αυτοκινητων που ειναι παλαιοτερα των 10 ετων απαλλασονται πληρως απο την εκτακτη εισφορα.

Οι γνωστες ας με επιβεβαιωσουν ή ας με διαψευσουν.

xristaras
20-11-12, 11:11
Θα πληρώσεις αναλογία

eNeRGy
20-11-12, 11:48
Εχει ανακοινωθει εκτακτη εισφορα για φετος γιατι εμενα δεν μου ηρθε κατι...

rapid_fast
20-11-12, 12:18
Θα πληρώσεις αναλογία

Δεν υπάρχει αναλογία..
Είτε 1-1-έτους είναι το αυτοκίνητο, είτε 31-12-έτους είναι, είναι ένα και το αυτό..

Driver M
20-11-12, 14:38
Ρε παιδιά, αφού δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά!
Ούτε για πέρσι υπήρξε.

kplc16
20-11-12, 14:43
Ρε παιδιά, αφού δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά!
Ούτε για πέρσι υπήρξε.

μεσα στο 2012 δε μου ηρθε εκτακτη εισφορα για το αυτοκινητο.
Μεσα στο 2011 ηρθε εισφορα εκτακτη μαζι την 'αλληλεγγυη'.

BMW Power
20-11-12, 14:49
Δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά για την χρήση του 2011 (πληρωμή 2012) αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα την επαναφέρουν.

LefterisK
21-11-12, 01:39
1 ενα χαρτι απο μιχανολογικο που να πιστοποιη την ημερομινια κατασκευεις του αυτοκηνητου

2 πας στον εφορο σου εξηγωντας οτι ειναι παλιατζουρια το οχημα

3 περιμενεις 2 χρονια να ακυροθει το χαρατσι που εφαγες αφου το εχεις πληρωση


με ΚΑΘΕ επιφυλαξη διαβαζοντας αυτο το μηνυμα θα ηθελα να αναφερω την σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο.
εγω, για να αποκτησω βρετανικες πινακιδες, μαζι με απειρα πραγματα που μου ζητηθηκε να κανω, με υποχρεωσαν να παρουσιασω πιστοποιητικο συμμορφωσης ή αλλιως certificate of conformity του αυτοκινητου μου (μεσω vin number κλπ) το οποιο στο χορηγει το επισημο δικτυο του κατασκευαστη και στο οποιο αναφερεται, μαζι με ολα τα αλλα, και η ακριβης ημερομηνια κατασκευης/παραγωγης του αυτοκινητου για το οποιο ζητας το πιστοποιητικο.

στην ελλαδα αποσα ξερουμε και βασει της ισχυουσας νομοθεσιας, μετραει η 1η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου εντος χωρας. ισως ομως με αυτο το πιστοποιητικο κ αρκετη ορεξη καποιος να θελει να το ψαξει παραπανω.

MZ3
21-11-12, 03:11
με ΚΑΘΕ επιφυλαξη διαβαζοντας αυτο το μηνυμα θα ηθελα να αναφερω την σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο.
εγω, για να αποκτησω βρετανικες πινακιδες, μαζι με απειρα πραγματα που μου ζητηθηκε να κανω, με υποχρεωσαν να παρουσιασω πιστοποιητικο συμμορφωσης ή αλλιως certificate of conformity του αυτοκινητου μου (μεσω vin number κλπ) το οποιο στο χορηγει το επισημο δικτυο του κατασκευαστη και στο οποιο αναφερεται, μαζι με ολα τα αλλα, και η ακριβης ημερομηνια κατασκευης/παραγωγης του αυτοκινητου για το οποιο ζητας το πιστοποιητικο.

στην ελλαδα αποσα ξερουμε και βασει της ισχυουσας νομοθεσιας, μετραει η 1η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου εντος χωρας. ισως ομως με αυτο το πιστοποιητικο κ αρκετη ορεξη καποιος να θελει να το ψαξει παραπανω.


εννοείτε
και εμένα για να μου δώσει χαρτί το μηχανολογικό ζήτησε πρώτη κυκλοφορία απο το τελονιο που έχει ολα τα σχετικά χαρτιά και μετα μου εδωσε βεβαίωση πότε πρωτοκυκλοφόρησε. δεν έγραφε που και στην εφορία δεν τους ένοιαζε
ο έφορος το έκανε δεκτό το αίτημα αλλά περιμένουμε τώρα και την αφαίρεση
ζήσε μαι μου να φας τρυφυλη ενα πράγμα

BMW Power
21-11-12, 14:35
Και μιας και μιλάμε για τέλη, μπείτε στο παρακάτω site για να τα τυπώσετε:
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012-telhkykl.do

bimmerm
21-11-12, 15:56
ξερω οτι οποιος δεν εχει υπολογιστη παει στην τραπεζα και το βλεπουν ονλαιν απο το σχετικο σαιτ προσκομιζοντας τους τα 2 στοιχεια μας.
αντε καλα υπολογιστη σχεδον ολοι εχουμε...αυτο το πολυ φυσικο για τους υπευθυνους των υπουργειων οτι εχουμε και εκτυπωτη!!!!!
εγω εχω αλλα πως το θεωρουν τοσο σιγουρο οτι εχουν ολοι????

MarinosE46
21-11-12, 16:26
ξερω οτι οποιος δεν εχει υπολογιστη παει στην τραπεζα και το βλεπουν ονλαιν απο το σχετικο σαιτ προσκομιζοντας τους τα 2 στοιχεια μας.
αντε καλα υπολογιστη σχεδον ολοι εχουμε...αυτο το πολυ φυσικο για τους υπευθυνους των υπουργειων οτι εχουμε και εκτυπωτη!!!!!
εγω εχω αλλα πως το θεωρουν τοσο σιγουρο οτι εχουν ολοι????

Απλά δε τους νοιάζει τι καιι πως.Σου λέει ''θα κόψει το λαιμό του ο πολίτης και θα βρει άκρη γιατί αλλιώς θα φάει και πρόστιμο από πάνω''.

MarinosE46
21-11-12, 16:37
Και μιας και μιλάμε για τέλη, μπείτε στο παρακάτω site για να τα τυπώσετε:
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012-telhkykl.do

Δυστυχώς δεν ανοίγει το λινκ.

jkourkoulis
21-11-12, 16:52
Μπες εδώ: https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/login.do

Offtopic: Γενικότερα μην ανοίγετε έτοιμα link όταν είναι να βάλετε κωδικούς. Προφανώς εδώ δεν έχει κάποια αξία καθώς δε νομίζω να μπορεί κάποιος να κερδίσει κάτι από το ΑΦΜ και τον αριθμό κυκλοφορίας σας απλά τώρα μου ήρθε στο μυαλό που είδα τα λινκ και είπα να το πω.

MarinosE46
21-11-12, 16:56
Μπες εδώ: https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/login.do

ούτε εδώ.και δε βρίσκω και το χαρτί με τον κλειδάριθμο.Εκανα μια απόπειρα να τα εκτυπώσω αλλά χωρίς κλειδάριθμο δε γινόταν.

jkourkoulis
21-11-12, 17:02
Αν μπεις στην αρχική σελίδα http://www.gsis.gr/ και πατήσεις εκεί που λέει χωρίς κωδικούς δε σε βγάζει; Μόλις το έκανα χωρίς πρόβλημα...

MarinosE46
21-11-12, 17:04
θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω΄.Ευχαριστώ πάντως.

MarinosE46
21-11-12, 17:06
δουλεύει το link.χίλια ευχαριστώ!!!

jkourkoulis
21-11-12, 17:08
Να 'σαι καλά φίλε, άντε καλοπλήρωτα τώρα :P

MarinosE46
21-11-12, 17:10
Να 'σαι καλά φίλε, άντε καλοπλήρωτα τώρα :P

καλα να είμαστε να πληρώνουμε!

giannis 116
22-11-12, 01:26
Εγω πηγα και τα πληρωσα σημερα. Το τυπωσα το πατσαβουροχαρτο σ εναν εκτυπωτη στη δουλεια και ειχα καζουρα κι απο συναδελφους, τι το περασες εδω μεσα ΚΕΠ και αλλα τετοια, αλλα τι να κανα που δεν εχω εκτυπωτη σπιτι?!

Στο ταχυδρομειο δεν ενιωσα ομως και τοσο χαβαλε και πλακιτσα οπως πριν στη δουλεια με συναδελφους...265€ στην υγεια τους... :soapbox: :mad:

LEO328
22-11-12, 06:29
ούτε εδώ.και δε βρίσκω και το χαρτί με τον κλειδάριθμο.Εκανα μια απόπειρα να τα εκτυπώσω αλλά χωρίς κλειδάριθμο δε γινόταν.

και εψαχνα να βρω τον κλειδαριθμο μια μερα σαν μαλ..... αλλα οταν τελικα μπηκα στο taxisnet το τυπωσα βαζοντας μονο αφμ και πινακιδα.προφανως λογω οτι ο λογιστης με ειχε εγγραψει ηδη που μου εκανε την δηλωση ηλεκτρονικα....
υ.γ. 1 και γω μια απο τα ιδια.στη δουλεια το τυπωσα.
υ.γ. 2 δεν παν να φτιαξουν κανα δρομο λεω γω για να μην πω τιπτ αλλο...:icon02:

STR
22-11-12, 09:30
Στα αυτοκινητα που ειχαν καταθεσει πινακιδες για το 2012 , δεν ειναι διαθεσιμο το σημα του 2013 στο συστημα του gsis .

BMW Power
22-11-12, 15:23
Πατήστε το κουμπί ΕΙΣΟΔΟΣ (https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012/telhkykl/index.jsp)

Driver M
22-11-12, 17:01
Στα αυτοκινητα που ειχαν καταθεσει πινακιδες για το 2012 , δεν ειναι διαθεσιμο το σημα του 2013 στο συστημα του gsis .
Και πως το βρίσκουμε τότε ?

sakis4paok
22-11-12, 21:24
Και πως το βρίσκουμε τότε ?
Πηγαινεις στην τραπεζα με αδεια και ταυτοτητα και το πληρωνεις,οταν ειναι να παρουν λεφτα
ολα ειναι απλα!!

STR
23-11-12, 09:23
Πηγαινεις στην τραπεζα με αδεια και ταυτοτητα και το πληρωνεις,οταν ειναι να παρουν λεφτα
ολα ειναι απλα!!

Σε αυτοκινητα που εχεις καταθεσει πινακιδες δεν εχεις την αδεια φυσικα .

Driver M
23-11-12, 13:48
Σε αυτοκινητα που εχεις καταθεσει πινακιδες δεν εχεις την αδεια φυσικα .
Γι'αυτό ρωτάω.

Πας στην εφορία λογικά να πάρεις τις πινακίδες και την άδεια πίσω πρώτα και μετά όλα τα άλλα.
Σωστά?

STR
23-11-12, 13:56
Γι'αυτό ρωτάω.

Πας στην εφορία λογικά να πάρεις τις πινακίδες και την άδεια πίσω πρώτα και μετά όλα τα άλλα.
Σωστά?
Χωρις να ειμαι σιγουρος , πας εφορια,εκδιδεις σημα, πληρωνεις σημα, παιρνεις αδεια και πινακιδες...

Driver M
23-11-12, 14:59
Χωρις να ειμαι σιγουρος , πας εφορια,εκδιδεις σημα, πληρωνεις σημα, παιρνεις αδεια και πινακιδες...
Ναι, κάπως έτσι.

Σε κανα μήνα θα ξέρω επακριβώς, όταν και θα πάω να τις πάρω πίσω.
Μόνο μην ξαναβάλουν καμια έκτακτη εισφορά γιατί θα τις ξαναεπιστρέψω αλλά συνοδευόμενες (με σκόνη άνθρακα, χειροβομβίδα, θα δείξει).

topmar
26-04-13, 13:14
Αλλαγές στη Φορολόγηση των Αυτοκινήτων - Αλλάζουν και τα Τεκμήρια (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=206010&catid=13)

Αλλαγές στον τρόπο φορολόγησης των ΙΧ φέρνει στη ζωή μας το υπουργείο Οικονομικών, που φαίνεται πως έχει καταλήξει πως στο εξής, τα αυτοκίνητα θα φορολογούνται βάσει της λιανικής και όχι της εργοστασιακής τους αξίας.

Το οικονομικό επιτελείο κατέληξε σε αυτή την απόφαση γιατί κάποιες εισαγωγικές εταιρείες έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν ανάλογα με τις φορολογικές περιστάσεις τις εργοστασιακές αξίες των μοντέλων τους, με αποτέλεσμα να μην καταβάλλουν τους φόρους που πρέπει και να αυξάνουν περαιτέρω τα ήδη υψηλά περιθώρια κέρδους τους.

Όπως γράφει η Ημερησία, μέχρι σήμερα τα καινούρια αυτοκίνητα κατά την εισαγωγή τους φορολογούνται βάσει της εργοστασιακής τους αξίας αλλά και του κυβισμού του κινητήρα με ποσοστό 5% έως 50% με επιπλέον τον ΦΠΑ.

Στο εξής, η φορολόγηση των καινούριων αλλά και εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων θα απορρέει από την αξία λιανικής του κάθε μοντέλου που θα δηλώνει ο κάθε εισαγωγέας στην Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου και θα διατηρηθούν οι συντελεστές φόρων που κυμαίνονται από 5% έως 50%.

Στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα το Τέλος Ταξινόμησης θα απορρέει από την αξία λιανικής επίσης του εκάστοτε μοντέλου αφού έχει υπολογιστεί η απομείωση της τιμής του λόγω παλαιότητας σε πραγματικό χρόνο και όχι βάσει των απαρχαιωμένων συντελεστών.

Εκπλήξεις στο κόστος χρήσης

Οι αλλαγές εδώ αφορούν εκατομμύρια ιδιοκτήτες ΙΧ.
Τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης δεν θα επιβάλλεται πλέον βάσει των κυβικών του κινητήρα αλλά βάσει της Αξίας Λιανικής κάποιου αυτοκινήτου.

Δηλαδή, αν κάποιος έχει ένα 2λιτρο αυτοκίνητο 5ετίας δεν θα καταβάλλει Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ το τεκμήριό του θα μειωθεί πάρα πολύ.

Όσοι όμως έχουν υπερπολυτελή αυτοκίνητα αξίας από 40.000 έως και 80.000 ευρώ ή ακόμη και ακριβότερα χωρίς όμως να κινούνται από μεγάλους κινητήρες, θα πέσουν στην «τσιμπίδα» των φόρων καθώς και το Τεκμήριο θα είναι υψηλότερο ενώ παράλληλα θα πρέπει να καταβάλλουν και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που θα τους αναλογεί, αναφέρει το δημοσίευμα της Ημερησίας.

peter79
26-04-13, 13:43
Αλλαγές στη Φορολόγηση των Αυτοκινήτων - Αλλάζουν και τα Τεκμήρια (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=206010&catid=13)

Αλλαγές στον τρόπο φορολόγησης των ΙΧ φέρνει στη ζωή μας το υπουργείο Οικονομικών, που φαίνεται πως έχει καταλήξει πως στο εξής, τα αυτοκίνητα θα φορολογούνται βάσει της λιανικής και όχι της εργοστασιακής τους αξίας.

Το οικονομικό επιτελείο κατέληξε σε αυτή την απόφαση γιατί κάποιες εισαγωγικές εταιρείες έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν ανάλογα με τις φορολογικές περιστάσεις τις εργοστασιακές αξίες των μοντέλων τους, με αποτέλεσμα να μην καταβάλλουν τους φόρους που πρέπει και να αυξάνουν περαιτέρω τα ήδη υψηλά περιθώρια κέρδους τους.

Όπως γράφει η Ημερησία, μέχρι σήμερα τα καινούρια αυτοκίνητα κατά την εισαγωγή τους φορολογούνται βάσει της εργοστασιακής τους αξίας αλλά και του κυβισμού του κινητήρα με ποσοστό 5% έως 50% με επιπλέον τον ΦΠΑ.

Στο εξής, η φορολόγηση των καινούριων αλλά και εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων θα απορρέει από την αξία λιανικής του κάθε μοντέλου που θα δηλώνει ο κάθε εισαγωγέας στην Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου και θα διατηρηθούν οι συντελεστές φόρων που κυμαίνονται από 5% έως 50%.

Στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα το Τέλος Ταξινόμησης θα απορρέει από την αξία λιανικής επίσης του εκάστοτε μοντέλου αφού έχει υπολογιστεί η απομείωση της τιμής του λόγω παλαιότητας σε πραγματικό χρόνο και όχι βάσει των απαρχαιωμένων συντελεστών.

Εκπλήξεις στο κόστος χρήσης

Οι αλλαγές εδώ αφορούν εκατομμύρια ιδιοκτήτες ΙΧ.
Τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης δεν θα επιβάλλεται πλέον βάσει των κυβικών του κινητήρα αλλά βάσει της Αξίας Λιανικής κάποιου αυτοκινήτου.

Δηλαδή, αν κάποιος έχει ένα 2λιτρο αυτοκίνητο 5ετίας δεν θα καταβάλλει Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ το τεκμήριό του θα μειωθεί πάρα πολύ.

Όσοι όμως έχουν υπερπολυτελή αυτοκίνητα αξίας από 40.000 έως και 80.000 ευρώ ή ακόμη και ακριβότερα χωρίς όμως να κινούνται από μεγάλους κινητήρες, θα πέσουν στην «τσιμπίδα» των φόρων καθώς και το Τεκμήριο θα είναι υψηλότερο ενώ παράλληλα θα πρέπει να καταβάλλουν και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που θα τους αναλογεί, αναφέρει το δημοσίευμα της Ημερησίας.


1. να δούμε αν εφαρμοστεί
2. αν θα εφαρμοστεί στα οχήματα που εισάγονται από σήμερα και μετά...

όπως έγινε με τα τελη κυκλοφορίας και τα καυσαέρια... :nono:

topmar
26-04-13, 14:46
.......
2. αν θα εφαρμοστεί στα οχήματα που εισάγονται από σήμερα και μετά...

όπως έγινε με τα τελη κυκλοφορίας και τα καυσαέρια... :nono:

Μην τους βάζεις ιδέες ....

Driver M
26-04-13, 15:37
Εγώ πάντως όφελος στην τσέπη μου από αυτούς που κυβερνούν, δεν περιμένω.
Τώρα αν υπάρξει καμια ψευτομείωση 10% στα πιο παλιά αυτοκίνητα και ρημάξουν στα τέλη τα καινούρια, γονατίζοντας εντελώς την αγορά καινούριου αυτοκινήτου (που κάτι τέτοιο κόβω να κάνουν), θα είναι εξίσου καταστροφικό.

Από ανθρώπους που επαναφέρουν την έκτακτη εισφορά όταν έχει λήξει η διορία για τα τέλη κυκλοφορίας, παγιδεύοντας πολύ κόσμο που αν το ήξερε θα είχε καταθέσει πινακίδες, είναι αστείο ακόμα και να συζητάμε κάποιο πραγματικά δίκαιο μέτρο.

Dimpas
28-04-13, 11:28
Δεν έχω καμια εμπιστοσύνη σε τέτοιου τύπου διαρροές !
Ακόμα και άν ψηφιστεί και γίνει "Νόμος" πάλι σε ένα χρόνο θα αλλάξει !

LefterisK
14-11-13, 22:35
να ρωτησω, αυτο ισχυει τωρα σχετικα με τα τεκμηρια οχηματων;
http://www.autotriti.gr/newcars/tekmhria/

επισης, τι γινεται με τον πολυτελη φορο διαβιωσης στα 2λιτρα ανω της 5ετιας;
τελος, κατι λεγεται οτι δεν θα πληρωνουν τεκμηριο οσα εισαχθουν ελλαδα αλλα ηταν εξωτερικο απο το 2010;
δεν εχω καλη ενημερωση εδω που βρισκομαι και επειδη εχει αρχισει κ σφιγγει ο κλοιος (ενα χρονο τωρα δεν εχω καταφερει να σταθω ακομα στα ποδια μου, δυστυχως) με βλεπω να γυρναω πισω πριν το τελος του χρονου.
εν ολιγοις λοιπον, ψαχνομαι να δω αν θα γυρισω με το αμαξι μου ή οχι (σκ@τ@ στα μουτρα των @λητων αλλα δεν θα εχω δουλεια ουτε εσοδα για να πληρωνω και τεκμηρια πολυτελους διαβιωσης στους @λητες)

να υπενθυμισω οτι το αμαξι ειναι του 2.0λτ του 2007 και απο 9/12 μεχρι τωρα εχει αγγλικες πινακιδες μιας κ δεν θα μπορουσε να κυκλοφορει εδω με ελληνικες ανω του 6μηνου, οπως γινεται και στην ελλαδα δλδ (ή μαλλον οπως θα επρεπε να ισχυε και να εφαρμοζεται και εκει, εδω οι καμερες στους δρομους δινουν και παιρνουν...)

sierra
18-11-13, 00:25
Σήμερα διάβασα αυτό και θα πάω αύριο να δω τι γίνετε:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

topmar
18-11-13, 07:50
Σήμερα διάβασα αυτό και θα πάω αύριο να δω τι γίνετε:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

Καλή επιτυχία..... ενημέρωσε μετά και εμάς που έχουμε το ίδιο πρόβλημα.....

M535 E28
18-11-13, 09:28
προσωπικά έκανα ιστορία στο υπουργείο συγκοινωνιών στον άλιμο, και ανέγραψαν στην άδεια κυκλοφορίας και την πρώτη άδεια του αυτοκινήτου στη γερμανία.
το αποτέλεσμα είναι να μη μου βεβαιώνει φόρο το taxis, αλλά μήνυμα ότι γίνεται έλεγχος για το αν πρέπει να υπαχθώ στον εμμετικό νόμο.

Tomi
18-11-13, 10:09
Μακαρι να περάσει ο νόμος και να ισχύει η πραγματική πρώτη κυκλοφορία..να μπορέσουμε να ξαναβάλουμε πινακίδες στα μωρά μας..έχω δεκαετία και άδεια 2009....

rapid_fast
18-11-13, 10:53
Μακαρι να περάσει ο νόμος και να ισχύει η πραγματική πρώτη κυκλοφορία..να μπορέσουμε να ξαναβάλουμε πινακίδες στα μωρά μας..έχω δεκαετία και άδεια 2009....

Αν περάσει τέτοιος νόμος, πρέπει να επιστρέψει αναδρομικά τα χρήματα σε αυτούς που τα πήρε..

sierra
18-11-13, 17:29
Σύμφωνα με αυτό:
http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113048199
σήμερα πήρα τηλέφωνο την
BMW Hellas
Λ. Κύμης & Σενέκα 10, 14564 Κηφισιά
210 9118000 (η BMW σην Λ. βουλιαγμένης και Ζέππα 10 μετακόμησε Κηφισιά)
και τους ζήτησα μια βεβαίωση για την πρώτη κυκλοφορία (ταξινόμηση) του αυτοκινήτου μου και μου είπαν να στείλω την άδεια με Φαξ ή στο email: BMWHELLAS.AFTERSALES@BMW.GR Επειδή δεν έχω Φαξ ή να στείλω email δεν τα πάω και καλά με αυτά και μιας και η BMW είναι μακριά από εμένα αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο τον ΣΠΑΝΌ :
Στοιχεία επικοινωνίας.
Σπανός ΑΕ
Επίσημος Έμπορος και
Εξουσιοδοτημένος Επισκευαστής BMW και ΜΙΝΙ
Κεντρικό
Πωλήσεις
Λεωφ. Συγγρού & Αμφιθέας,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 24 449, Fax: + 30 210 94 26 346
e-mail: sales@bmw-spanos.gr
After Sales
Λεωφ. Αμφιθέας 8,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 16 666, Fax: + 30 210 94 31 802
e-mail: service@bmw-spanos.gr
και ρώτησα αν μπορώ να πάρω την βεβαίωση απ΄αυτούς και μου είπαν πως ναι. Πήγα λοιπόν στον ΣΠΑΝΌ στη Ρεσεψιόν στην Έκθεση και μια γλυκύτατη και εξυπηρετική κοπέλα πήρε την άδεια την έβγαλε φωτοτυπία μου κράτησε το τηλέφωνο και μου είπε ότι μάλλον αύριο θα την έχει και θα με ειδοποιήσει. Μετά κατευθείαν στον Έφορο. Αυτά προς το παρών. Πιστεύω να βοήθησα...

topmar
18-11-13, 19:20
Σύμφωνα με αυτό:
http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113048199
σήμερα πήρα τηλέφωνο την
BMW Hellas
Λ. Κύμης & Σενέκα 10, 14564 Κηφισιά
210 9118000 (η BMW σην Λ. βουλιαγμένης και Ζέππα 10 μετακόμησε Κηφισιά)
και τους ζήτησα μια βεβαίωση για την πρώτη κυκλοφορία (ταξινόμηση) του αυτοκινήτου μου και μου είπαν να στείλω την άδεια με Φαξ ή στο email: BMWHELLAS.AFTERSALES@BMW.GR Επειδή δεν έχω Φαξ ή να στείλω email δεν τα πάω και καλά με αυτά και μιας και η BMW είναι μακριά από εμένα αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο τον ΣΠΑΝΌ :
Στοιχεία επικοινωνίας.
Σπανός ΑΕ
Επίσημος Έμπορος και
Εξουσιοδοτημένος Επισκευαστής BMW και ΜΙΝΙ
Κεντρικό
Πωλήσεις
Λεωφ. Συγγρού & Αμφιθέας,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 24 449, Fax: + 30 210 94 26 346
e-mail: sales@bmw-spanos.gr
After Sales
Λεωφ. Αμφιθέας 8,171 22 Αθήνα
Τηλ.: + 30 210 94 16 666, Fax: + 30 210 94 31 802
e-mail: service@bmw-spanos.gr
και ρώτησα αν μπορώ να πάρω την βεβαίωση απ΄αυτούς και μου είπαν πως ναι. Πήγα λοιπόν στον ΣΠΑΝΌ στη Ρεσεψιόν στην Έκθεση και μια γλυκύτατη και εξυπηρετική κοπέλα πήρε την άδεια την έβγαλε φωτοτυπία μου κράτησε το τηλέφωνο και μου είπε ότι μάλλον αύριο θα την έχει και θα με ειδοποιήσει. Μετά κατευθείαν στον Έφορο. Αυτά προς το παρών. Πιστεύω να βοήθησα...

Ευχαριστώ για την ενημέρωση......φτιάξε το link, δεν δουλεύει......

ΥΓ:Εγώ έχω την 1η άδεια, ήμουν ήδη ο 1ος ιδιοκτήτης...στο εξωτερικό....

sierra
18-11-13, 22:03
Αυτό λες;
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

topmar
18-11-13, 22:41
Αυτό λες;
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113048199

Ναι, δεν άνοιγε πριν..... αυτό που δεν μου αρέσει είναι που στο άρθρο γράφει πως η τελική απόφαση για την αποδοχή της αλλαγής του 1ου έτους κυκλοφορίας, απτεται στην διακριτική ευχέρεια του εφορου...... ξέρεις δηλαδή.... δεν γίνεται δεκτή...

sierra
18-11-13, 22:48
Ξέρεις κάτι; Το έχεις κάνει;

topmar
18-11-13, 23:04
Ξέρεις κάτι; Το έχεις κάνει;

Όχι, ακόμα δεν το έχω κάνει.... αλλά το άρθρο γράφει :

"... και προσκομίζοντας τις επίσημες βεβαιώσεις του εργοστασίου ο Διευθυντής μπορεί να αποφανθεί την μείωση του τεκμηρίου ή άλλων φόρων που επιβάλλονται άδικα!...."

Εσύ τι κατάλαβες;

sierra
18-11-13, 23:30
Νόμιζα ότι το έχεις κάνει. Λέει ότι ο διευθυντής θα αποφανθεί Αλλά δεν νομίζω να το απορρίψει. Θα το δούμε όταν πάω...

sierra
22-11-13, 22:53
Καλησπέρα σε όλους. Σας γράφω από το υπέροχο Παράλιο Άστρος με ένα φανταστικό καιρό σήμερα (ήμουν με το φανελάκι) και με ένα αποδοτικό ψάρεμα. Αλλά ας τα αφήσω αυτά γιατί μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν και ας μπούμε στο θέμα μας. Χθες πριν φύγω, μόλις ξεκινούσα για την ακρίβεια, με ειδοποίησαν από τον Σπανό ότι η βεβαίωση μου ήταν έτοιμη, οπότε πέρασα από εκεί και την πήρα. Η βεβαίωση έγραφε ότι:
Το όχημα μάρκας BMW E46.........και αριθμό πλαισίου ........
1. Κατασκευάσθηκε στις 30 - 11 - 2001 και
2. Έτος πρώτης ταξινόμησης και κυκλοφορίας 02 - 01 - 2002 σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Λοιπών μόλις επιστρέψω Αθήνα την επόμενη εβδομάδα, θα πάω εφορία και θα σας πω νεώτερα. Νομίζω ότι αυτό το: χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, λέει πολλά γιατί δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο και εμείς ήμαστε Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θα δούμε τι θα γίνει...:

stauros772000
23-11-13, 04:39
βλεπω να φωνασκειτε και να τρεχετε για να γλυτωσετε τον φορο πολυτελειας και για τα τελη μουγκα......δεν εχει μελλον ο ελληνας,ειναι καταδικασμενος να αφανιστει......το κακο ειναι οτι ολο και καποιος θα επιβιωσει και αυτη η σκατορατσα θα ξαναεμφανιστει ,μετα απο καιρο ,σε αυτον τον πλανητη......

rapid_fast
23-11-13, 07:07
βλεπω να φωνασκειτε και να τρεχετε για να γλυτωσετε τον φορο πολυτελειας και για τα τελη μουγκα......δεν εχει μελλον ο ελληνας,ειναι καταδικασμενος να αφανιστει......το κακο ειναι οτι ολο και καποιος θα επιβιωσει και αυτη η σκατορατσα θα ξαναεμφανιστει ,μετα απο καιρο ,σε αυτον τον πλανητη......

Δε μιλάς σωστά..
Τα τέλη είναι δεδομένα, και δεν υπάρχει τρόπος να τα αποφύγεις και να κυκλοφορείς νόμιμα.
Το έκτακτο τέλος, υπάρχει ενδεχομένως δυνατότητα να μην πληρωθεί εάν και εφόσον ένα όχημα είναι παλαιότερο αυτού που αναγράφει η ελληνική άδεια κυκλοφορίας και γίνει
αποδεκτή σαν πρώτη μέρα κυκλοφορίας του η πραγματική και όχι η πλασματική

GIANNHS M
23-11-13, 17:42
Όχι, ακόμα δεν το έχω κάνει.... αλλά το άρθρο γράφει :

"... και προσκομίζοντας τις επίσημες βεβαιώσεις του εργοστασίου ο Διευθυντής μπορεί να αποφανθεί την μείωση του τεκμηρίου ή άλλων φόρων που επιβάλλονται άδικα!...."

Εσύ τι κατάλαβες;

εγω καταλαβαινω πως αν εχει μαμησει την προηγουμενη νυχτα θα κανεις τη δουλεια σου,αν οχι τη μαμησες εσυ.ετσι απλα γιατι στο ελληνικο κρατος δεν υπαρχει σταθερη ΄΄πολιτικη΄΄ σε οτι αφορα την εξυπηρετηση στιςδημοσιες υπηρεσιες .(σας εχω κ 2 ιστοριουλες αν θελετε)

Δε μιλάς σωστά..
Τα τέλη είναι δεδομένα, και δεν υπάρχει τρόπος να τα αποφύγεις και να κυκλοφορείς νόμιμα.
Το έκτακτο τέλος, υπάρχει ενδεχομένως δυνατότητα να μην πληρωθεί εάν και εφόσον ένα όχημα είναι παλαιότερο αυτού που αναγράφει η ελληνική άδεια κυκλοφορίας και γίνει
αποδεκτή σαν πρώτη μέρα κυκλοφορίας του η πραγματική και όχι η πλασματική

το θεμα ειναι οτι αποδεχομαστε πολλα αμαχητοι κ καποιοι ευνοουντε....οι υπολοιποι .......:ban:......:ban:......:ban:......

GIANNHS M
23-11-13, 17:46
τοσα χρονια εχουμε τη λογικη...΄΄ας οικονομαω εγω κ ολοι οι αλλοι να πανε να μαμηθουνε΄΄ τωρα μην απορειτε που ηρθε η σειρα να μαμηθεις....

Υ.Γ.μηνυμα προς ολους!!!

sierra
23-11-13, 19:33
τοσα χρονια εχουμε τη λογικη...΄΄ας οικονομαω εγω κ ολοι οι αλλοι να πανε να μαμηθουνε΄΄ τωρα μην απορειτε που ηρθε η σειρα να μαμηθεις....

Υ.Γ.μηνυμα προς ολους!!!

Δεν κατάλαβα που πάει αυτό που λες. Εγώ δεν είμαι πλούσιος, ούτε κρύβω τίποτα ακόμα και την ηλικία μου, και τα οικονομούσα και τώρα ήρθε η σειρά μου. Έφτασα στα 54 μου να πάρω ένα BMW και αυτό μεταχειρισμένο και ήξερα ότι θα δώσω και 660 € για τέλη και το δέχθηκα, να δώσω όμως και άλλα 340 € επειδή έτσι ήρθε σε κάποιους και είναι και πλασματικό, γιατί ψευδός λέει ότι το αμάξι μου είναι του 2004, θα το πολεμήσω όσο μπορώ. Εξ΄άλλου τώρα είμαστε χώρα της ΕΟΚ όπως σε άλλα θέματα έτσι και σε αυτό. Μάλλον αυτά πρέπει να τα πεις σε κάποιους που είναι 23 ή 24 ετών και έχουν BMW ή κάποιο άλλο αμάξι. Συμφωνώ από ότι κατάλαβες με τον Πάνο (Ραπίντ). Σε παρακαλώ άλλη φορά μην λες μήνυμα προς όλους γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι...

GIANNHS M
23-11-13, 20:00
Δεν κατάλαβα που πάει αυτό που λες. Εγώ δεν είμαι πλούσιος, ούτε κρύβω τίποτα ακόμα και την ηλικία μου, και τα οικονομούσα και τώρα ήρθε η σειρά μου. Έφτασα στα 54 μου να πάρω ένα BMW και αυτό μεταχειρισμένο και ήξερα ότι θα δώσω και 660 € για τέλη και το δέχθηκα, να δώσω όμως και άλλα 340 € επειδή έτσι ήρθε σε κάποιους και είναι και πλασματικό, γιατί ψευδός λέει ότι το αμάξι μου είναι του 2004, θα το πολεμήσω όσο μπορώ. Εξ΄άλλου τώρα είμαστε χώρα της ΕΟΚ όπως σε άλλα θέματα έτσι και σε αυτό. Μάλλον αυτά πρέπει να τα πεις σε κάποιους που είναι 23 ή 24 ετών και έχουν BMW ή κάποιο άλλο αμάξι. Συμφωνώ από ότι κατάλαβες με τον Πάνο (Ραπίντ). Σε παρακαλώ άλλη φορά μην λες μήνυμα προς όλους γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι...

αγαπητε συμφορητη δεν το ανεφερα για να σε προσβαλω ουτε οικονομικα,ουτε ηλικιακα,ουτε να κρινω μεσα απο ενα ποστ το τι ανθρωπος εισαι.
καλα κανεις κ ψαχνεις να βρεις το δικιο σου σε αυτο το κοσμο που ζουμε ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ας το παραδεχτουμε....εξου κ οι κουβεντα μου προς ολους....κ σαφως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αλλα τωρα τι να κανω να καθομαι κ να απανταω στο καθενα προσωπικα ή να πω την αποψη που εχω ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ που ζουμε .εγω λεω τι βλεπω τα τελευταια χρονια κ οχι τι εισαι.
επισης αυτα τα λεω κ στα πιτσιρικια που εχουν μια (Α) ποιοτητα ζωης χωρις να ιδρωσουν για να αναγνωριζουν αξιες κλπ κλπ κλπ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
γενικοτερα ζουμε σε ενα αδικο κοσμο......αλλα μονο απο την επανασταση ενος δεν γινεται τιποτα....πρεπει να επαναστατησουμε ολοι......γιατι τα 660 ειναι δικαιο???κ αντε δικαιο για σενα κ για μενα,γι'αυτον που εχει 25ετιας γιατι να ειναι 660....???????

MarinosE46
24-11-13, 07:18
Σίγουρα είναι άδικο να έχεις ένα αυτοκίνητο εισαγωγής δεκαετίας που το κάθε του εξτρά έχει πληρωθεί χρυσό όταν εισήχθη στο τελωνείο και να πληρώνεις και φόρο από πάνω επειδή εκτελωνίστηκε αργότερα.
Συμφωνώ με το Γιάννη πως και τα τέλη είναι άδικα.Δεν μπορεί ένα αυτοκίνητο 1800 κυβικών να πληρώνει 300 ευρώ τέλη και ένα αυτοκίνητο με 129 κυβικά παραπάνω να πληρώνει 660 ευρώ(ενώ πλήρωνε 430).Δηλαδή τόσο γκάζι έχει ένα δίλιτρο και κατσαρώνει την άσφαλτο για να πληρώσεις τόσο ή μήπως χρειάζεται 2 στρέμματα για να παρκάρει???

Dim77
24-11-13, 10:57
Δεν είναι θέμα ''γκαζιού''...πάντα υπήρχε το σκαλοπάτι χ2 στα 1929+ (14φ.ι.)

Όπως όταν το 1.6 και το 1.8 πλήρωναν 168 ευρώ, το 2.0 ήταν 370 ευρώ, έτσι και τώρα που τα 1.6-1.8 είναι στα 270 και 300, το δίλιτρο (1.929+) είναι στα 660....

Ακρίβυναν πολύ τα τέλη....εσύ το βλέπεις στο 2λιτρο, αλλά σκέψου και τον άνθρωπο που έμεινε με το sunny 1.6 του 90 (παράδειγμα) γιατί δεν έχει μια, να του ζητάνε 300....

Fanatic
24-11-13, 11:04
Κακως λεγονται τελη κυκλοφοριας αφου δεν ειναι καν αναλογα της ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ...το Ζ μου που κανει το πολυ 5-6.000χλμ το χρονο να πληρωνει φετος κοντα 1400 ευρω ενω ενα που κανει 20-30.000 και ειναι χιλιαρι ισως να μην πληρωνει καν κιολας...

Ας αλλαξουν ονομα ρε παιδι μου παρα τελη κυκλοφοριας να το λενε τελη γαμπριλικιου... :P

Dim77
24-11-13, 11:07
Μα αφού αποδέχθηκαν (παραδέχτηκαν) ότι τα τέλη δεν είναι ανταποδοτικά (δηλαδή τέλη), αλλά απλά ένας φόρος.

oldcarskickass
24-11-13, 13:02
Κακως λεγονται τελη κυκλοφοριας αφου δεν ειναι καν αναλογα της ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ...το Ζ μου που κανει το πολυ 5-6.000χλμ το χρονο να πληρωνει φετος κοντα 1400 ευρω ενω ενα που κανει 20-30.000 και ειναι χιλιαρι ισως να μην πληρωνει καν κιολας...

Ας αλλαξουν ονομα ρε παιδι μου παρα τελη κυκλοφοριας να το λενε τελη γαμπριλικιου... :P

Αυτό και μόνο, δηλαδή η μετονομασία σε τέλη γαμπριλικίου, θα ήταν ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βήμα προς την ανάπτυξη.

stauros772000
25-11-13, 04:18
το συστημα δουλευει χαρην της λογικης του σιερρα,που δεχεται να πληρωνει τα 660,αλλα τον πειραξαν τα 440.σου λεει το συστημα"του χρονου που θα τους χωσω ΚΑΙ τα τελη γαμπριλικιου,θα λενε τι καλα που ηταν με τελη και φορο πολυτελειας μονο.......".................και του αλλου χρονου που θα βαλει τελη αναπνοης,και του παραλλου χρονου που θα βαλει τελη συνευρεσεως........καλα το πατε...........

Α8hnaios
25-11-13, 10:18
Τωρα που πηραν πολλοι μικρομεσαιου κυβισμου ερχεται η ωρα τους! :(

InsaneDriver
25-11-13, 11:52
Έρχεται... http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/allagh_sth_forologia_aytokinhtwn_apo_1_600_kyvika. 2519931.html

Fanatic
25-11-13, 12:04
Μηπως να αλλαζαμε forum να πηγαιναμε προς bmw-motorrad.gr?

Kαμενο χαρτι το αυτοκινητο στην Ελλαδα...

Αυτο παντως βγαζει τα ιδια αλογα με το δικο μου :P http://image.motorcyclistonline.com/f/firstrides/122_1212_2013_bmw_hp4/39598409+w620/122-1212-03-o+2013-BMW-HP4+.jpg

oldcarskickass
26-11-13, 00:29
Έρχεται... http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/allagh_sth_forologia_aytokinhtwn_apo_1_600_kyvika. 2519931.html

Ναι και θα ισχύσει για αυτά που θα αγοραστούν ΜΕΤΑ το μέτρο.

Δλδ όπως το βλέπω οι νέες άδειες αθ εκδίδονται και θα αναγράφουν ώρα και δευτερόλεπτα πάνω για να ξέρει ο άλλος ακριβώς τι δεν θα πληρώσει.

Vassilis E46 Cabrio
01-12-13, 09:23
Την Παρασκευή πληρώθηκαν 660 Τ.Κ.

Αφήνω τον Φ.Π για αργότερα κοντά στις γιορτές....
Μου κακοφάνηκε μέχρι αηδίας...
Ειλικρινά θέλω να βάλω τα κλάματα....

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την λύση της πώλησης...

sierra
07-12-13, 23:16
Νεότερα από την φορολογία των αυτοκινήτων.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113160733

sierra
11-12-13, 14:52
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 €, 221€ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 € αν συμφωνώ. Του είπα ναι μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40€, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

GIANNHS M
11-12-13, 21:21
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 €, 221€ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 € αν συμφωνώ. Του είπα ναι μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40€, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

τα 40 ευρω γιατι στα πηρανε?για ποιο προστιμο?για κατι που ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ????

sierra
11-12-13, 21:54
Για τις εργασίες που θα κάνουν. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, γιατί εδώ είναι Ελλάδα.

GIANNHS M
11-12-13, 22:56
Για τις εργασίες που θα κάνουν. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, γιατί εδώ είναι Ελλάδα.

δε ψαχνω...απλα για οτι κ να κανεις πρεπει να χαλας λεφτα....ειτε λιγα ειτε πολλα.
κουφαλες ολοι τους.

sierra
11-12-13, 23:20
Κουφάλες και κλέφτες ακριβώς έτσι...

LefterisK
12-12-13, 00:01
ωραιος, μπραβο. αντε κ καλα αποτελεσματα κ ξεμπερδεματα.
ισως επρεπε να διαφωνουσες λιγο με το "προστιμο" των 40, αλλα παλι "παραδεχθηκες" οτι εσυ ειχες κανει λαθος αρχικα ωστε να ξεμπερδευεις

topmar
12-12-13, 07:39
Καλημέρα,

νεότερα επί του θέματος, από το site Capital.gr (http://www.capital.gr/tax/gmessages/showTopic.asp?id=4115918&nid=1923157)

Διορθώνουν την αδικία με τα εισαγόμενα ΙΧ υψηλού κυβισμού
11/12/2013
09:59
Του Σπύρου Δημητρέλη

Τη διόρθωση της αδικίας που υφίστανται χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έκαναν το λάθος να αγοράζουν εισαγόμενο μεταχειρισμένο ΙΧ υψηλού κυβισμού προωθεί το υπουργείο Οικονομικών. Πολλοί καταβάλουν υψηλότερο φόρο πολυτελούς διαβίωσης και βαρύνονται με πιο τσουχτερά τεκμήρια σε σχέση με άλλους φορολογούμενους που έχουν νεότερα ΙΧ του ίδιου κυβισμού.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται στους φορολογούμενους που έχουν στην κατοχή τους οχήματα ηλικίας έως δέκα ετών τα οποία είναι άνω των 1.929 κυβικών. Ο φόρος υπολογίζεται επί του ετήσιο τεκμηρίου διαβίωσης με συντελεστή 5% για τα οχήματα έως 2.500 κυβικών και 10% για τα οχήματα υψηλότερου κυβισμού. Σημειώνεται ότι στα οχήματα ηλικίας άνω των πέντε και έως 10 ετών το ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης μειώνεται κατά 30% με αποτέλεσμα να μειώνεται και ο οφειλόμενος φόρος πολυτελούς διαβίωσης.

Ωστόσο, οι φορολογούμενοι που αποκτούν εισαγόμενο μεταχειρισμένο ΙΧ το οποίο έχει πρωτοκυκλοφορήσει σε ξένη χώρα βρίσκονται αντιμέτωποι με τον παραλογισμό να θεωρείται το αυτοκίνητό τους καινούριο όταν το ταξινομήσουν στην Ελλάδα. Ουσιαστικά, θεωρείται ότι είναι μοντέλο του έτους στο οποίο πήρε ελληνικές πινακίδες Αυτό έχει οδηγήσει σε μεγάλες αδικίες.

Για παράδειγμα, φορολογούμενος έχει αγοράσει στην Ελλάδα καινούριο ένα ΙΧ 3.000 κυβικών εκατοστών το 2002. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος βαρύνεται με ετήσιο τεκμήριο 8.900 ευρώ και δεν επιβαρύνεται με ετήσιο φόρο πολυτελούς διαβίωσης καθώς το όχημά του είναι ηλικίας άνω των 10 ετών. Ας υποθέσουμε ότι ένας άλλος φορολογούμενος έχει αγοράσει ως εισαγόμενο μεταχειρισμένο όχημα του ίδιου κυβισμού και της ίδιας μάρκας το οποίο έχει πρωτοκυκλοφορήσει στη Γερμανία το 2002. Ο φορολογούμενος αυτός απέκτησε το όχημα το 2011, δηλαδή το ταξινόμησε για πρώτη φορά στην Ελλάδα (απέκτησε ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας) αυτή τη χρονιά. Στην περίπτωση αυτή το ελληνικό φορολογικό σύστημα θεωρεί ότι το όχημα είναι μόλις 2 ετών ενώ στην πραγματικότητα είναι 11ετών. Μάλιστα εξαιτίας αυτού του λόγου το αυτοκίνητο βαρύνεται με τεκμήριο 17.800 ευρώ και ο ιδιοκτήτης του καλείται να πληρώσει φόρο πολυτελούς διαβίωσης 1.780 ευρώ. Έτσι, ενώ έχε το ίδιο ακριβώς όχημα με τον πρώτο φορολογούμενο πληρώνει περισσότερα από αυτόν.

Για να λυθεί το πρόβλημα το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να θεωρείται πρώτο έτος κυκλοφορίας αυτό που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί για πρώτη φορά στην ξένη χώρα, δηλαδή στη χώρα στην οποία πρωτοκυκλοφόρησε. Με αυτόν τον τρόπο θα διορθωθεί η παραπάνω αδικία.

john_bmw
29-01-14, 07:48
Καλημερα.τι κανουμε με τον φορο πολυτελειας?εμενα ειναι εισαγωγης του 2006 αλλα μοντελο 2001.ρωτησα σημερα στην εφορια αλλα μου ειπε οτι φορολογείται βασει του ποτε ηρθε στην ελλαδα.Πρεπει να τον πληρωσουμε η υπαρχει τιποτα αλλο να κανουμε?

BMW Power
29-01-14, 08:40
Μπορείς να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο και να κάνεις αγωγή.

Την αγωγή σου θα την στηρίξεις στο γεγονός ότι ο νόμος δεν ισχύει για τα αυτοκίνητα που εισήχθησαν στην Ελλάδα από το 2012 και μετά. Οπότε πρόκειται για κατάφωρη αδικία εις βάρος σου.

371 * 4 = 1.484 ευρώ και σε 4 άτοκες δώσεις. Πόσα νομίζεις ότι θα σου κοστίσει ο δικαστικός αγώνας?

rapid_fast
01-02-14, 07:19
Τα τέλη πλέον θα ανάγονται με βάση την εργοστασιακή αξία των οχημάτων..

6ylinder
01-02-14, 08:58
Έχει ακουστεί, αλλά πότε θα υπάρχει κάτι επίσημο; Εάν ισχύσει, θα αρχίσουν λογικά να ξανανεβαίνουν οι αξίες των παλαιών 2λιτρων κλπ...

stef
01-02-14, 09:04
Κάτι ψήνεται....

http://t.co/UZufv7cMnR

6ylinder
01-02-14, 09:07
Αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που λέει ο rapid, για το οποίο είχε ακουστεί ότι θα υπήρχε συζήτηση τον προηγούμενο Οκτώβρη, που δεν έγινε ποτέ...

rapid_fast
01-02-14, 09:27
To ανέφεραν το πρωί στον αφτια..
Απλά δεν είχαν εικόνα για την ποσόστοση επι της εργοστασιακής αξίας και την
απομείωση ΑΝ θα υπάρχει..

Υ.Γ. ήταν κάθετοι οτι ο τρόπος υπολογισμού για τα τέλη του 2015 θα είναι με εργοστασιακή αξια..

alf
01-02-14, 20:09
Καινούργια προοπτική

http://www.zougla.gr/automoto/article/teli-kikloforias-analoga-me-ta-xiliometra

Dim77
01-02-14, 23:43
Παιδιά.... Μην κοιτάτε τι γράφει ο κάθε μαθητευομενος δημοσιογράφος που είτε 1)το φαντάστηκε για να γράψει άρθρο, 2)πηρε '' πληροφορία '' από την καθαρίστρια η τον θυρωρο που δουλεύει στο υπουργείο και του έδωσε την είδηση, 3) πήρε την πληροφορία από στέλεχος του υπουργείου που ως συνήθως πετάνε σενάρια για να γίνει ντόρος η να δουν αντιδράσεις

Η αντικειμενικη αξία είναι πιο ρεαλιστική για ΝΈΕΣ ταξινομήσεις μόνο. Για τα υπάρχοντα οχήματα είναι αδύνατη η αλλαγή. Μόνο νέες αυξήσεις.

stef
02-02-14, 20:35
Η αντικειμενικη αξία είναι πιο ρεαλιστική για ΝΈΕΣ ταξινομήσεις μόνο. Για τα υπάρχοντα οχήματα είναι αδύνατη η αλλαγή. Μόνο νέες αυξήσεις.



Επειδή μυρίζομαι εκλογές, κάτι θα αλλάξει για όλους...

LEO328
03-02-14, 08:33
Καινούργια προοπτική

http://www.zougla.gr/automoto/article/teli-kikloforias-analoga-me-ta-xiliometra

τα χιλιομετρα που εκανα αγαπη μου για σενα....χααχαχχααχ:clap:
ρε τι τραβαμε με δαυτους....ολο λενε λενε λενε και δεν γινεται τιπτ...
αντε να δω τι αλλο θα βγαλουν....

God
03-02-14, 21:05
Καινούργια προοπτική

http://www.zougla.gr/automoto/article/teli-kikloforias-analoga-me-ta-xiliometra

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί. Όχι μόνο είναι τεχνοοικονομικά ανέφικτο αλλά παραβιάζει καμία δεκαριά νόμους και 2-3 συνταγματικά άρθρα. Όποιος το έγραψε αυτό το άρθρο δεν ξέρει τι του γίνεται, δυστυχώς.

sierra
03-02-14, 21:37
Σήμερα το διάβασα τι λέτε αξίζει;

http://eisodos17.blogspot.gr/2014/02/blog-post_2978.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

MZ3
03-02-14, 22:17
αν μας βαλουν gps θα μας ερχονται και η κλησεις για υπερβολικη ταχυτητα ουρανοκατεβατα

καλυτερα σκετα τα τελη πιο φτηνα θα μας βγαινει

alf
03-02-14, 22:19
αν μας βαλουν gps θα μας ερχονται και η κλησεις για υπερβολικη ταχυτητα ουρανοκατεβατα


άσε που (όλως τυχαίως) θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρίσκεται ο καθένας μας..

MarinosE46
03-02-14, 23:19
άσε που (όλως τυχαίως) θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρίσκεται ο καθένας μας..

Είναι ο πρώτος και κύριος λόγος που δε θα επιθυμούσα να τεθεί κάτι τέτοιο σε εφαρμογή...Δε νομίζω ότι είναι καν νόμιμο ένα τέτοιο μέτρο.

LefterisK
04-02-14, 00:09
Τα αγγλακια (οι αγγλικες ασφαλιστικες εταιρειες) μπορουν να ζητησουν να εγκαταστησουν gps για να κανουν monitoring σε νεαρους οδηγους και να αρνηθουν να πληρωσουν σε τυχον ατυχημα εαν ο ασφαλιζομενος οδηγος ετρεχε παραπανω του οριου.
μηπως αθελα μου τους βαζω ιδέες?

oldcarskickass
04-02-14, 12:14
άσε που (όλως τυχαίως) θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρίσκεται ο καθένας μας..

Ενώ τώρα ας πούμε δεν γνωρίζουν. χαχαχαχαχαχαχ

topmar
12-02-14, 22:11
Τέλη κυκλοφορίας 2015 - Την "πληρώνουν" μικρού & μεσαίου κυβισμού. Αναλυτικοί πίνακες.

Αυξήσεις στα τέλη κυκλοφορίας των μικρομεσαίων ΙΧ αναμένεται να επιφέρει η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού με βάση την ετήσια χιλιομετρική απόσταση που διανύει ο κάτοχος του ΙΧ.

Αυτό είναι ένα σενάριο που εξετάζεται από την Κυβέρνηση, βάσει του λεγόμενου «Ολλανδικού μοντέλου», σύμφωνα με το οποίο η επιβάρυνση ενός ΙΧ υπολογίζεται με το γινόμενο των ετήσιων χιλιόμετρων (που καταγράφονται μέσω συσκευής GPS) και του συντελεστή 0,03 (ετήσια διανυθέντα χλμ. επί 0,03€).

Αν και το σενάριο αυτό έχει ελάχιστες πιθανότητες να επιβεβαιωθεί λόγω και του κόστους των συσκευών GPS (βέβαια με τις κυβερνήσεις των τελευταίων ετών ποτέ δεν είσαι σίγουρος), εάν όμως ισχύσει θα επιφέρει σημαντικές αυξήσεις στα μικρομεσαίου κυβισμού ΙΧ προς όφελος των μεγάλων σε κυβισμό, τα οποία θα ανασάνουν σημαντικά και από τη μείωση του φόρου πολυτελούς διαβίωσης κατά 30%, όπως προτίθεται το ΥΠΟΙΚ.

Διπλασιασμός τελών!

Λαμβάνοντας υπόψη ένα ιδιαίτερα συντηρητικό σενάριο, αυτό των 10.000 διανυθέντων χλμ. κατά μέσο όρο (στην Ελλάδα υπολογίζεται στα 15.000χλμ./έτος) και κάνοντας έναν απλό υπολογισμό (βλέπε σχετικό πίνακα) παρατηρούμε ότι τα μικρού κυβισμού ΙΧ επιβαρύνονται σημαντικά, ακόμη και με υπερδιπλασιασμό των τελών κυκλοφορίας.

Ωφελημένοι (αν και ελάχιστοι οι εναπομείναντες) οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων άνω των 1.929 κ.εκ., καθώς εκεί αναμένεται να υπάρξει μείωση τουλάχιστον 50%!

Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας ως 30/10/2010*

Κυβισμός - Τέλη - Νέα τέλη

786-1.071 κ.εκ. - 120 ευρώ - 300

1.072-1.357 κ.εκ. - 135 ευρώ - 300

1.358-1.548 κ.εκ. - 240 ευρώ - 300

1.549-1.738 κ.εκ. - 265 ευρώ - 300

1.739-1.928 κ.εκ. - 300 ευρώ - 300

1.929-2.357 κ.εκ. - 660 ευρώ - 300

2.358-3.000 κ.εκ. - 880 ευρώ - 300

3.001-4.000 κ.εκ. - 1100 ευρώ - 300

4.001 κ.εκ. και άνω - 1320 ευρώ - 300


*Τέλη κυκλοφορίας βάσει του κυβισμού του κινητήρα.

Αλλά και στα νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα, εκείνα δηλαδή που τα τέλη κυκλοφορίας υπολογίζονται με βάση την εκπομπή CO2 θα υπάρξουν πολύ σημαντικές αυξήσεις. Ωφελημένα και εδώ τα μεγάλα αυτοκίνητα!

Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/11/2010*

Εκπομπές CO2 g/km - Τέλη/gr - Τέλη - Νέα Τέλη

0-100 - 0 ευρώ/gr - 0 - 300

101-120 - 0,9 ευρώ/gr - 108 - 300

121-140 - 1,1 ευρώ/gr - 154 - 300

141-160 - 1,7 ευρώ/gr - 272 - 300

161-180 - 2,25 ευρώ/gr - 405 - 300

181-200 - 2,55 ευρώ/gr - 510 - 300

201-250 - 2,8 ευρώ/gr - 700 - 300

Άνω των 250 - 3,4 ευρώ/gr - 850 - 300

*Τέλη κυκλοφορίας με βάση το CO2

ΠΗΓΗ (http://caranddriver.e-go.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7328113)

120ihatch
13-02-14, 10:00
Τα τελη πανω στην τιμη των καυσίμων και τέλος. Το κινείς, πληρώνεις. Είναι οικονομικό? (μικρό/νεας τεχνολογιας) δεν πληρώνεις. Δεν το κινείς? δεν πληρ'ωνεις. Καιει πολύ (μεγάλου κυβισμού) και κάνεις και χιλιόμετρα? πληρώνεις.
Ούτε gps ούτε τίποτα.

Fanatic
13-02-14, 10:02
Καλα αυτο με το gps ακουγεται ανεκδοτο! Γελαει ο κοσμος...

BMW Power
13-02-14, 10:03
Τα τελη πανω στην τιμη των καυσίμων και τέλος. Το κινείς, πληρώνεις. Είναι οικονομικό? (μικρό/νεας τεχνολογιας) δεν πληρώνεις. Δεν το κινείς? δεν πληρ'ωνεις. Καιει πολύ (μεγάλου κυβισμού) και κάνεις και χιλιόμετρα? πληρώνεις.
Ούτε gps ούτε τίποτα.

Συμφωνώ απόλυτα, είναι το πιο δίκαιο!!!

Dim77
13-02-14, 10:05
Τα έχουν βάλει τα τέλη στην τιμή των καυσίμων το Γενάρη του 2011 αν θυμάστε που πήγε η βενζίνη από 1.05 στο 1.45....και το Νοέμβρη ήρθαν και τα σημειώματα με τα τέλη.

rapid_fast
13-02-14, 10:31
Σιγά το δίκαιο να είναι τα τέλη ενσωματωμένα στο καύσιμο..
Η φθορά που προκαλούν οι διαφορετικές κατηγορίες οχημάτων δεν είναι ίδια.
Ο χώρος στάθμευσης που καταλαμβάνουν όλα τα αυτοκίνητα δεν είναι ίδιος.
Οι τουρίστες με τα οχήματα τους, τι υποχρέωση έχουν να πληρώνουν Ελληνικά τέλη κυκλοφορίας?
Να βάλουν και την ασφάλιση μέσα στην τιμή του καυσίμου αν είναι, και να είναι όλοι αυτομάτως
ασφαλισμένοι..
Και όσο περισσότερο κυκλοφορούν, τόσο περισσότερο να πληρώνουν. (διότι ένας που κυκλοφορεί πολύ έχει περισσότερες πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα)
Αυτά είναι μέθοδοι και ημίμετρα αυτών που δεν μπορούν, ή δεν έχουν το μυαλό να σκεφτούν
σοβαρά μέτρα υπολογισμού των τελών.
Στο φινάλε, ένα όχημα που παρκάρει και παραμένει ακινητοποιημένο όλο το χρόνο, καταλαμβάνει δημόσιο χώρο 10 τετραγωνικών και πρέπει να πληρώσει κανονικά.

Υ.Γ. Όλοι στην παραμεθόριο φουλάρουν σε γειτονικές χώρες, έτσι και αλλιώς..

Dimpas
13-02-14, 12:15
Παίδες μην ακούτε και περισσότερο μην πιστεύετε τι λέει κάθε παπαγαλάκι δημοσιογραφίσκος !
Έρχονται εκλογές !

Dim77
13-02-14, 12:18
Παίδες μην ακούτε και περισσότερο μην πιστεύετε τι λέει κάθε παπαγαλάκι δημοσιογραφίσκος !
Έρχονται εκλογές !

Αυτό ακριβώς είναι.

Θα βγαίνει ο κάθε συντάκτης να ανακυκλώνει συζητήσεις του καφενείου της βουλής, ή ότι ονειρεύτηκε το βράδυ γιατί το πρωί έπρεπε να παρουσιάσει άρθρο.

Fanatic
13-02-14, 12:23
Σιγά το δίκαιο να είναι τα τέλη ενσωματωμένα στο καύσιμο..
Η φθορά που προκαλούν οι διαφορετικές κατηγορίες οχημάτων δεν είναι ίδια.
Ο χώρος στάθμευσης που καταλαμβάνουν όλα τα αυτοκίνητα δεν είναι ίδιος.
Οι τουρίστες με τα οχήματα τους, τι υποχρέωση έχουν να πληρώνουν Ελληνικά τέλη κυκλοφορίας?
Να βάλουν και την ασφάλιση μέσα στην τιμή του καυσίμου αν είναι, και να είναι όλοι αυτομάτως
ασφαλισμένοι..
Και όσο περισσότερο κυκλοφορούν, τόσο περισσότερο να πληρώνουν. (διότι ένας που κυκλοφορεί πολύ έχει περισσότερες πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα)
Αυτά είναι μέθοδοι και ημίμετρα αυτών που δεν μπορούν, ή δεν έχουν το μυαλό να σκεφτούν
σοβαρά μέτρα υπολογισμού των τελών.
Στο φινάλε, ένα όχημα που παρκάρει και παραμένει ακινητοποιημένο όλο το χρόνο, καταλαμβάνει δημόσιο χώρο 10 τετραγωνικών και πρέπει να πληρώσει κανονικά.

Υ.Γ. Όλοι στην παραμεθόριο φουλάρουν σε γειτονικές χώρες, έτσι και αλλιώς..

Τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ λεγονται, οχι τελη καταληψης χωρου...αλλιως οι χοντροι θα πρεπει να πληρωνουν μεγαλυτερο φορο απο τους αδυνατους(χμμμμμ :scratchch).Τα τελη πρεπει να ειναι αναλογα της χρησης που κανει κανεις στο δρομο.

rapid_fast
13-02-14, 17:49
Τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ λεγονται, οχι τελη καταληψης χωρου...αλλιως οι χοντροι θα πρεπει να πληρωνουν μεγαλυτερο φορο απο τους αδυνατους(χμμμμμ :scratchch).Τα τελη πρεπει να ειναι αναλογα της χρησης που κανει κανεις στο δρομο.

Συμφωνώ μαζί σου για τον εποικοδομητικό διάλογο..
Τότε όταν παραδίνεις πινακίδες γιατί δεν γίνεται δεκτή η παράδοση αν δεν προσκομίσεις
Ε1-Ε9 φορολογική δήλωση και υπεύθυνη δήλωση που να αποδεικνύει και να βεβαιώνει οτι έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης για να αποθέσεις το όχημα κατά την διάρκεια της ακινησίας του?? ε?? ε???
Τάχα για να μην μπορούν να παραδώσουν πινακίδες όλοι??
Ετσι και αλλιώς, όχημα με πινακίδες ή χωρίς, μετά την παρέλευση του μήνα
ο δήμος έχει υποχρέωση να το μαζέψει αν είναι παρκαρισμένο στην ίδια θέση..
Ψάξτε λίγο τους νόμους.. ψάξτε... ;)):ban:

Dim77
13-02-14, 17:59
Τα τέλη κυκλοφορίας, είναι και για να μένει παρκαρισμένο το αυτοκίνητο στο δημόσιο δρόμο. Έχει δίκαιο ο ραπιντ. Το άδικο είναι:

1) Ακριβά τέλη για όλους αν τα συγκρίνουμε με πριν 3-4 χρόνια ακόμα και για ΙΧ 1.4lt 20ετίας.
2) Ενσωμάτωση τελών στο καύσιμο πριν 3 χρόνια (έτσι έδωσαν τότε στη δημοσιότητα από την κυβέρνηση την αύξηση της βενζίνης κατά 40%) και ....διατήρηση και των τελών στο τέλος.
3) Εξευτελισμός της τιμής της περιουσίας κινητής και ακίνητης στη χώρα.
4) Εξευτελισμός (γενικά) του βιοτικού επιπέδου στο 99% του Ελληνικού λαού, οπότε η ατέρμονη γκρίνια είναι δικαιολογημένη.

LefterisK
13-02-14, 21:03
Τα έχουν βάλει τα τέλη στην τιμή των καυσίμων το Γενάρη του 2011 αν θυμάστε που πήγε η βενζίνη από 1.05 στο 1.45....και το Νοέμβρη ήρθαν και τα σημειώματα με τα τέλη.

ετσι! αλλα κι αυτο ξεχαστηκε απο εμας τους ελληναρες..

sierra
13-02-14, 22:29
Αν και καθυστερημένα σας ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα με την εφορία για τον Φόρο Πολυτελείας. Πήγα στις 03-12-2013 στην υπάλληλο και της είπα ότι θέλω να διορθωθεί η ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου γιατί έχω γράψει λάθος (έτσι της είπα) και είναι του 2001 και όχι του 2004. Με ρώτησε από πού προκύπτει αυτό και γιατί το θέλω. Της είπα ότι έχω βεβαίωση από την επίσημη αντιπροσωπεία και της έδωσα την βεβαίωση και το θέλω για να μην πληρώσω τον Φόρο Πολυτελείας. Σημειωτέον ότι δεν μου ζήτησαν την Άδεια Κυκλοφορίας. Μου ζήτησε το έντυπο του φόρου που μου έχουν βγάλει και να κάνω και μία αίτηση που θα ζητώ την απαλλαγή φόρου. Επειδή δεν το είχα τυπώσει πήγα σπίτι το έβγαλα (μου είχα βγάλει 231 €, 221€ με έκπτωση για 8 μήνες που το είχα) και ξαναπήγα. Μου έδωσε ένα έντυπο Ε1 και να γράψω τα στοιχεία μου και του αυτοκινήτου και την σωστή ημερομηνία ταξινόμησης, και μία αίτηση που στην αιτιολογία έγραψα για απαλλαγή του Φόρου. Τα ήλεγξε και μετά μου τα έδωσε να πάω στον Έφορο γιατί έχει κάποιο πρόστιμο. Πήγα στον έφορο τα κοίταξε και αυτός, με ρώτησε και τα σχετικά και μου είπε ότι ή διαδικασία έχει ένα πρόστιμο 40 € αν συμφωνώ. Του είπα ναι μου έδωσε τα χαρτιά τα ξαναπήγα στην κοπέλα, έγραψε κάτι επάνω και πήγα έκοψα ένα παράβολο στο ταμείο 40€, πήγα μετά τις τα έδωσα και μου είπε ότι να περιμένω απάντηση από τον νέο χρόνο κατά τον Φλεβάρη και ότι δεν χρειάζεται τώρα να πληρώσω. Τώρα η επόμενη κίνηση μου είναι να πάω στο Υπουργείο με την βεβαίωση της BMW και να ζητήσω να μου αλλάξουν την ημερομηνία και στην άδεια. Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα… Σας ζάλισα λίγο ε;…

Τελικά μου ήρθε ο φόρος να πληρώσω. Δεν δέχθηκαν την ημερομηνία κυκλοφορίας της BMW Μου ήρθε 227 € με την έκπτωση. Τώρα θα πάω στο υπουργείο για διόρθωση να δω τι θα μου πουν. Θα σας πω νεώτερα όταν έχω...

sierra
18-03-14, 01:13
Αυτό το είδα σήμερα:
http://gr.news.yahoo.com/%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B5%C F%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AD%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%C F%83%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B6%C E%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-111509794.html

BMW Power
01-04-14, 11:32
οι αλλαγές για τα αυτοκίνητα, σύμφωνα με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε

Dimpas
01-04-14, 12:00
λίγο ποιό συγκεντρωμένη νέα κατάσταση ?
Αλλάξαν τα τεκμήρια διαβίωσης ?

BMW Power
01-04-14, 12:13
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113247060

"Από την άλλη μεριά φαίνεται πως αποφασίστηκε από το Οικονομικό Επιτελείο οι ρυθμίσεις που αφορούν σε μείωση των Τεκμηρίων Διαβίωσης και κατ' επέκταση του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης, στην κατάργηση του Φόρου Πολυτελείας, στα Τέλη Κυκλοφορίας, στην υποχρεωτική ασφάλιση των εταιρικών ΙΧ αλλά και εκείνων που έχουν στις εκθέσεις τους οι έμποροι μεταφέρονται σε άλλο νομοσχέδιο που αναμένεται να κατατεθεί στα τέλη Απριλίου με αρχές Μαϊου, δηλαδή λίγες ημέρες πριν τις εκλογές..."

sierra
02-07-14, 08:49
Εχθές πήγα στο υπουργείο για να κάνω διόρθωση της ημερομηνίας 1ης κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Πήγα στο υπουργείο που ανήκω και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο υπουργείο που έχει τον πρώτο φάκελο κατά την εισαγωγή στην Ελλάδα του αυτοκινήτου. Πήγα εκεί έκανα μια αίτηση και μια φωτοτυπία της ταυτότητας παρέδωσα και την άδεια και σήμερα θα πάω να την πάρω και θα πάω και στην εφορία για να διορθώσω αυτή την πληγή με τον φόρο πολυτελείας. Νεώτερα όταν ξεμπερδέψω. Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. Για πληροφορίες εδώ: http://www.yme.gr/index.php?tid=549 ... :hello: :hello: :hello:

alf
02-07-14, 10:01
Έκανα την ίδια ακριβώς δουλειά πριν δύο εβδομάδες, μόνο που μάλλον ήμουν πιο τυχερός και μου δώσανε την καινούργια άδεια αυθημερόν (σε μισή ώρα αν το πιστεύετε).
Παρόλα αυτά αν και μου είπαν οτι αυτόματα ενημερώνεται και η ΔΟΥ, μέσα στο ταξισνετ φαίνεται οτι υπήρχε ενημέρωση των στοιχείων την ημερομηνία που έγινε η αλλαγη, αλλα τα στοιχεία παραμένουν τα ίδια..

peter79
02-07-14, 10:20
Έκανα την ίδια ακριβώς δουλειά πριν δύο εβδομάδες, μόνο που μάλλον ήμουν πιο τυχερός και μου δώσανε την καινούργια άδεια αυθημερόν (σε μισή ώρα αν το πιστεύετε).
Παρόλα αυτά αν και μου είπαν οτι αυτόματα ενημερώνεται και η ΔΟΥ, μέσα στο ταξισνετ φαίνεται οτι υπήρχε ενημέρωση των στοιχείων την ημερομηνία που έγινε η αλλαγη, αλλα τα στοιχεία παραμένουν τα ίδια..

πρέπει να καταθέσεις και την παλιά άδεια? εννοώ τη ξένη που είχε το αμάξι όταν έγινε η εισαγωγή? αυτή δεν έχει μείνει μαζί με τα χαρτιά εκτελωνισμού στο φάκελο του αυτοκινήτου?

alf
02-07-14, 10:48
πρέπει να καταθέσεις και την παλιά άδεια? εννοώ τη ξένη που είχε το αμάξι όταν έγινε η εισαγωγή? αυτή δεν έχει μείνει μαζί με τα χαρτιά εκτελωνισμού στο φάκελο του αυτοκινήτου?

Ακριβώς, αυτή την έχει το υπουργείο.
Εσυ το μόνο που χρειάζεσαι είναι να πας στο στο υπουργείο/τομέα που έγινε ο εκτελωνισμός με την παρούσα άδεια και την ταυτότητά σου. Κάνεις μία αίτηση και περιμένεις.

sierra
05-07-14, 12:41
Την Πέμπτη πήγα εφορία και τους είπα τι έκανα και μου είπαν ότι θα γίνουν υπηρεσιακά οι αλλαγές αλλά ένας υπάλληλος μου έδωσε και έκανα και μια αίτηση που ζητούσα την απαλλαγή του φόρου και την επιστροφή του γιατί στην δήλωση που είχα υποβάλει τον είχαν μέσα. Στις 14 που κλείνει το σύστημα θα μπούμε να δούμε τι έγινε μου είπε η φοροτεχνικός. Όταν έχω νέα θα σας πω...

Vassilis E46 Cabrio
20-08-14, 15:52
Νεότερα απο το μέτωπο...

Πήγα χθες στο μηχανολογικό της περιοχής μου...
Μέσα στο σύστημα βλέπουν ότι το αυτοκίνητο μου πήρε,
Πρώτη Άδεια Κυκλοφορίας Διεθνώς : 08/2003
Πρώτη Άδεια Κυκλοφορίας Ελλάδα : 07/2008

Σε ερώτησή μου στους υπαλλήλους του μηχανολογικού για να κάνω κάποια αίτηση για να έρθει ο φάκελος του αυτοκινήτου μου απάντησαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει πλέον...

Τώρα απο δω και πέρα τι άλλες ενέργειες πρέπει να κάνω????

Ο λογιστής μου είπε μετά απο τηλεφώνημά μου ότι δεν έχει ψηφιστεί κανένας νόμος ακόμη ότι ισχύει η άδεια κυκλοφορίας διεθνώς για την απαλλαγεί απο Φ.Π.

Στην φορολογική δήλωση που κάναμε πριν κανα 2μηνο μου έχουν βάλει μέσα τον Φ.Π. του 2013...
Τι γίνετε τώρα???

rapid_fast
20-08-14, 23:31
Ο λογιστής μου είπε μετά απο τηλεφώνημά μου ότι δεν έχει ψηφιστεί κανένας νόμος ακόμη ότι ισχύει η άδεια κυκλοφορίας διεθνώς για την απαλλαγεί απο Φ.Π.

Στην φορολογική δήλωση που κάναμε πριν κανα 2μηνο μου έχουν βάλει μέσα τον Φ.Π. του 2013...
Τι γίνετε τώρα???
Εσύ πληρώνεις κανονικά στις 29-08....
Αν υπάρχει αλλαγή την συμψηφίζεις αργότερα...

Vassilis E46 Cabrio
23-08-14, 08:49
Νεότερα απο το μέτωπο Νο2....

Σήμερα μετά απο 3 προσπάθειες να έρθω σε επαφή με τον λογιστή επιβεβαιώθηκε ότι υπάρχει και έχει ψηφιστεί ο συγκεκριμένος νόμος περί πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς...

Έτσι απαλλάσομαι απο τον Φ.Π. για τα επόμενα χρόνια (ας ελπίσουμε να μην αλλάξει κάτι πάλι)...

Όπως μου είπε και ο ίδιος (λογιστής) δεν χρειάζεται να πάω στην εφορία ή κάπου αλλού διότι θα ενημερωθούν αυτόματα τα συστήματα του υπουργείου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
Που πιθανόν μπορεί να έχει γίνει είδη...

giannis 116
30-08-14, 18:04
Νεότερα απο το μέτωπο Νο2....

Σήμερα μετά απο 3 προσπάθειες να έρθω σε επαφή με τον λογιστή επιβεβαιώθηκε ότι υπάρχει και έχει ψηφιστεί ο συγκεκριμένος νόμος περί πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς...

Έτσι απαλλάσομαι απο τον Φ.Π. για τα επόμενα χρόνια (ας ελπίσουμε να μην αλλάξει κάτι πάλι)...

Όπως μου είπε και ο ίδιος (λογιστής) δεν χρειάζεται να πάω στην εφορία ή κάπου αλλού διότι θα ενημερωθούν αυτόματα τα συστήματα του υπουργείου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
Που πιθανόν μπορεί να έχει γίνει είδη...

Αυτο που λες σα να θυμαμαι να το ειδα και εγω για το δικο μου στο Taxisnet, εγραφε 1η αδεια (απο κατασκευης) Νοε.2004, στη Γερμανια οπου και το ειχα παρει καινουριο, οποτε σωστο. 1η αδεια στην Ελλαδα Ιαν.2007, επισης σωστο γιατι τοτε εκτελωνιστηκε τ αμαξι κι εβαλε πινακιδες εδω στην Ελλαδα. Αν ξαναμπω ταξισνετ για αλλη δουλεια, και το θυμηθω, θα το ξανατσεκαρω για 100%.

rapid_fast
30-08-14, 19:09
Αυτο που λες σα να θυμαμαι να το ειδα και εγω για το δικο μου στο Taxisnet, εγραφε 1η αδεια (απο κατασκευης) Νοε.2004, στη Γερμανια οπου και το ειχα παρει καινουριο, οποτε σωστο. 1η αδεια στην Ελλαδα Ιαν.2007, επισης σωστο γιατι τοτε εκτελωνιστηκε τ αμαξι κι εβαλε πινακιδες εδω στην Ελλαδα. Αν ξαναμπω ταξισνετ για αλλη δουλεια, και το θυμηθω, θα το ξανατσεκαρω για 100%.

Δεν έχει δύο πεδία για την άδεια του οχήματος η φορολογική δήλωση.. ένα έχει...

giannis 116
01-09-14, 17:37
Δεν έχει δύο πεδία για την άδεια του οχήματος η φορολογική δήλωση.. ένα έχει...

Θα το ξανατσεκαρω για σιγουρια, παντως καπου το ειχα δει, εννοω σε επισημα 'παπίερ' που λεμε, του κρατους, οτι εγραφε για ημερομηνιες εκδοσης αδειων..

LEO328
04-11-14, 07:27
παιδια να ρωτησω κατι με τους μακακες που χουμε μπλεξει?
αν καταθεσω πινακιδες το δεκεμβρη και παω να τις παρω τον απριλιο (ετσι και αλλιως τωρα με κρυα και το παιδι δεν το πολυχρησιμοποιω το Bmw καθως κινουμε καθημερινως με το corolla που χει υγραεριο) θα πληρωσω ολα τα τελη η' την αναλογια για 8 μηνες μονο?
ισχυει αυτο ειναι ακομα στο θα?

rapid_fast
04-11-14, 09:24
παιδια να ρωτησω κατι με τους μακακες που χουμε μπλεξει?
αν καταθεσω πινακιδες το δεκεμβρη και παω να τις παρω τον απριλιο (ετσι και αλλιως τωρα με κρυα και το παιδι δεν το πολυχρησιμοποιω το Bmw καθως κινουμε καθημερινως με το corolla που χει υγραεριο) θα πληρωσω ολα τα τελη η' την αναλογια για 8 μηνες μονο?
ισχυει αυτο ειναι ακομα στο θα?

Και πώς θα έρθεις στην κοπή της πίτας? μου λές??

LEO328
04-11-14, 12:56
[QUOTE=rapid_fast;502350]Και πώς θα έρθεις στην κοπή της πίτας? μου λές??[/Q

χαχαχαχ:icon18::bigthumb::ices_ange
αυτο δεν το σκεφτηκα καθολου..θα σκασω με ε11 corolla Και ο dim με carina!:bigthumb:
σοβαρα τωρα ισχυει αυτο η' δεν ξερουμε ακομα?

6ylinder
04-11-14, 12:59
Παίρνεις πινακίδα ημέρας από την εφορία, καβαλάς το 6κύλινδρο και έρχεσαι! Βέβαια...παίζει να επεκταθεί η τάση των τακτικών συναντήσεων χωρίς BMW και στην κοπή...οπότε έλα με το Corolla Lpg και μπαίνεις πίστα για χειρόφρενα και μεγάλες συγκινήσεις!!!:dblthumb2

tasos.kamv
04-11-14, 13:12
παιδια να ρωτησω κατι με τους μακακες που χουμε μπλεξει?
αν καταθεσω πινακιδες το δεκεμβρη και παω να τις παρω τον απριλιο (ετσι και αλλιως τωρα με κρυα και το παιδι δεν το πολυχρησιμοποιω το Bmw καθως κινουμε καθημερινως με το corolla που χει υγραεριο) θα πληρωσω ολα τα τελη η' την αναλογια για 8 μηνες μονο?
ισχυει αυτο ειναι ακομα στο θα?

Λεωνίδα δες την τελευταία παράγραφο του εν λόγω άρθρου (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2147504)...

Fanatic
17-11-14, 21:27
Τις προαλλες εμαθα κατι που ισως ειναι γνωστο σε πολλους (ισως και να εχει αναφερθει καπου στις 69 σελιδες εδω) αλλα οταν το ακουσα ενιωσα για αλλη μια φορα μαλακας...

Απο τον φορο πολυτελειας εξαιρουνται αυτοκινητα τα οποια ειναι γραμμενα σε εταιρια...@@ μαντολες δλδ...το 70% των αυτοκινητων πανω απο 3κ.εκ....

rapid_fast
17-11-14, 21:36
Τις προαλλες εμαθα κατι που ισως ειναι γνωστο σε πολλους (ισως και να εχει αναφερθει καπου στις 69 σελιδες εδω) αλλα οταν το ακουσα ενιωσα για αλλη μια φορα μαλακας...

Απο τον φορο πολυτελειας εξαιρουνται αυτοκινητα τα οποια ειναι γραμμενα σε εταιρια...@@ μαντολες δλδ...το 70% των αυτοκινητων πανω απο 3κ.εκ....

Νομίζω εξαιρούνται μόνο οι εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων...

Fanatic
17-11-14, 21:43
Νομίζω εξαιρούνται μόνο οι εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων...

Μιλουσα με εναν φιλο με ενα S2000 του 09' που το εχουν γραμμενο στην εταιρια του και μου ειπε δεν πληρωνει φορο πολυτελειας...:banghead:

InsaneDriver
17-11-14, 22:07
Ο Φίλος σου είναι φοροφυγάς...Γιατί μπορεί η εταιρεία να μην πληρώνει, όμως είναι υποχρεωμένη να δηλώνει ποιος κάνει χρήση του αυτοκινήτου και να το δηλώνει στην δική του δήλωση ώς χρήστης.
Και φυσικά να πληρώνει τον φόρο πολυτελείας.

Fanatic
17-11-14, 22:32
Ο Φίλος σου είναι φοροφυγάς...Γιατί μπορεί η εταιρεία να μην πληρώνει, όμως είναι υποχρεωμένη να δηλώνει ποιος κάνει χρήση του αυτοκινήτου και να το δηλώνει στην δική του δήλωση ώς χρήστης.
Και φυσικά να πληρώνει τον φόρο πολυτελείας.

Ηοndακιας, τι περιμενεις! (θα του τα χωσω παντως)

Φανταζομαι βεβαια, μιας που ζουμε στο Ελλαδισταν οτι οι περισσοτεροι δυστηχως κανουν το ιδιο γιατι πολυ απλα μπορουν...

InsaneDriver
17-11-14, 22:38
Γενικά πάντως τώρα που γίνονται διασταυρώσεις κτλπ κάποια στιγμή ίσως ''χτυπήσει'' στην εφορία ότι το αμάξι αυτό δεν είναι δηλωμένο σε κάποιον ιδιοκτήτη και πάει έλεγχος στην εταιρεία του.
Αν αξίζει να φας έλεγχο για τον φόρο πολυτελείας και να τρέχεις να αποδείξεις σε άλλα ότι δεν είσαι ελέφαντας, τι να πω...;;;

LEO328
18-11-14, 13:42
ρωτησε σημερα ο πατερας μου στην εφορια που ανηκουμε και του ειπαν καταφατικα οτι ισχυει και για το 2015 αυτο που ρωταγα.
δηλδ αν καταθεσεις πινακιδες εως 31 δεκεμβριου και πας να τις παρεις π.χ. τον ιουνιο πληρωνεις την αναλογια του σηματος για τους υπολοιπους 6 μηνες μονο και οχι ολοκληρο.
τον δεκεμβριο θα τις δωσω.(28/12 που ληγει και η ασφαλεια-μια χαρα καθεται κιολας και θα κανω αρση τον μαιο που ανοιγει ο καιρος και μια ασφαλιση και να πανε να μαμηθουν τα μπουρδελα).
το θεμα ειναι πως αν δεν υπαρχει 2ο αμαξι στην οικογενεια (εγω εχω το κορολα του πατερα μου με υγραεριο) εκει αναγκαστικα πας και τα πληρωνεις για να εχεις ενα μεταφορικο μεσο...εκει υπολογιζουν και αυτοι...:icon18:

tsalin
18-11-14, 18:43
Τα αυτοκίνητα που είναι στο όνομα εταιρίας ακόμα και αν είναι ενοικιαζόμενα (operating leasing) ή leasing με επαναγορά, έχουν άλλους περιορισμούς. Για παράδειγμα αν είναι πάνω από 1600cc (επιβατικά) τα έξοδα τους εκπίπτουν μόνο κατά 50% (αν δεν κάνω λάθος), ενώ για τα πάνω από 2000cc μόνο κατά 25%. Για τα ποσοστά δεν είμαι 100% βέβαιος, αλλά σίγουρα εκπίπτει μικρότερο ποσοστό από ότι στα 1400cc και κάτω. Επίσης στη δήλωση του διαχειριστή μπαίνουν υποχρεωτικά όλα τα αυτοκίνητα με το τεκμήριο να βαραίνει το μεγαλύτερο. Επίσης νομίζω ότι με νεώτερη οδηγία η εταιρία δίνει λίστα στην εφορία με το ποιός οδηγεί ποιό αυτοκίνητο, ώστε να υπολογίζεται το τεκμήριο ανάλογα. Κάποια στιγμή είχαν πει ότι μπορεί να υπολογιζόταν και ως εισόδημα, αλλά τελικά αυτό έμεινε προς το παρόν στα χαρτιά.

Για τον φόρο πολυελείας επίσης δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι δεν πληρώνουν αν είναι ιδιοκτησία της εταιρίας. Αν είναι σε καθεστώς operating leasing ή leasing, τότε ναι δεν πληρώνουν γιατί ο φόρος είναι κατά πάσα πιθανότητα ενσωματωμένος στο μίσθωμα (το ίδιο και τα τέλη κυκλοφορίας, οι ασφάλειες, η συντήρηση, τα λάστιχα κλπ κλπ).

Driver M
19-11-14, 00:25
Για του χρονου (2015) τι θα γινει με τον φορο πολυτελειας?
Υπαρχει καμια ενημερωση? Προσωπικα θεωρω οτι θα τον φαμε στη μαπα παλι.

stefanos9
19-11-14, 13:10
στη δηλωση του 2015 (ιουνιο) θα υπαρχει.

Στου 2016 μαλλον μεχρι 2500cc, δεν θα χει φορο !

Driver M
19-11-14, 14:43
στη δηλωση του 2015 (ιουνιο) θα υπαρχει.

Στου 2016 μαλλον μεχρι 2500cc, δεν θα χει φορο !
Οταν λεω για το 2015 αναφερομαι για τη φορολογικη δηλωση του 2016.

Εχεις καποια πληροφορηση οτι δεν θα υπαρχει φιλε?

rapid_fast
19-11-14, 17:21
Αφήστε τα σενάρια..
Δεν έχει αλλάξει τίποτα..
Και διόδια θα πληρώνουμε, και τέλη, και εισφορές, και τεκμήριο θα έχουμε..
Όποιος και αν βγεί κυβέρνηση..

Driver M
20-11-14, 00:28
Αφήστε τα σενάρια..
Δεν έχει αλλάξει τίποτα..
Και διόδια θα πληρώνουμε, και τέλη, και εισφορές, και τεκμήριο θα έχουμε..
Όποιος και αν βγεί κυβέρνηση..
Τι σχεση εχουν τα διοδια που πληρωναμε μια ζωη (αν και οχι τοσο πανακριβα) με την εκτακτη εισφορα ας πουμε?
Τα οικονομικα μετρα προσαρμοζονται και αλλαζουν πολυ ευκολα και θεωρω κι εγω λογικο να καταργηθει ή να μειωθει φετος η εκτακτη εισφορα σαν κινητρο για να παρουν καποιοι πισω τις πινακιδες και να κερδισει το κρατος απο τα ετσι κι αλλιως υπερογκα τελη κυκλοφοριας.

Τωρα το τι θα κανει οποιος βγει κυβερνηση ασ'το να το δουμε και μην κανεις εσυ σεναρια.

rapid_fast
20-11-14, 11:40
Τι σχεση εχουν τα διοδια που πληρωναμε μια ζωη (αν και οχι τοσο πανακριβα) με την εκτακτη εισφορα ας πουμε?
Τα οικονομικα μετρα προσαρμοζονται και αλλαζουν πολυ ευκολα και θεωρω κι εγω λογικο να καταργηθει ή να μειωθει φετος η εκτακτη εισφορα σαν κινητρο για να παρουν καποιοι πισω τις πινακιδες και να κερδισει το κρατος απο τα ετσι κι αλλιως υπερογκα τελη κυκλοφοριας.

Τωρα το τι θα κανει οποιος βγει κυβερνηση ασ'το να το δουμε και μην κανεις εσυ σεναρια.

Δεν κάνω σενάρια..
Τα δεδομένα λέω.. Με ψηφισμένο προυπολογισμό πηγαίνεις στο 2015, και αυτό δεν αλλάζει..

Driver M
20-11-14, 15:51
Δεν κάνω σενάρια..
Τα δεδομένα λέω.. Με ψηφισμένο προυπολογισμό πηγαίνεις στο 2015, και αυτό δεν αλλάζει..
Όταν αλλάζει η κυβέρνηση, μια χαρά αλλάζει και ο ψηφισμένος από την προηγούμενη προϋπολογισμός.
Αρκεί να υπάρχει θέληση, εδώ είναι το ζητούμενο.

stelmaniac
20-11-14, 16:24
Όταν αλλάζει η κυβέρνηση, μια χαρά αλλάζει και ο ψηφισμένος από την προηγούμενη προϋπολογισμός.
Αρκεί να υπάρχει θέληση, εδώ είναι το ζητούμενο.

Kι αυτη τη θεληση την εχει ο ΣΥΡΙΖΑ ας πουμε;
Δεν το συνεχιζω γιατι θα το χοντρυνω πολυ ασχημα...

Dim77
20-11-14, 16:37
Μην κατηγορείτε τους άλλους για σενάρια παιδιά....το μεγαλύτερο σενάριο που ακούγεται εδώ και 3-4 χρόνια είναι ότι θα μειωθούν τα τέλη κυκλοφορίας για άνω των 14 φ.ι.

Είναι πίκρα το ξέρουμε και το πάθαμε όλοι.
Είναι όμως το λιγότερο που ενδιαφέρει κυβερνώντες και πολύ κόσμο....

Εντωμεταξύ τα πιο πολλά οχήματα πλέον χωρίς πινακίδες έχουν πωληθεί και σε εξευτελιστικές τιμές.
Δεν πρόκειται να πλουτίσει το κράτος από τυχόν επανακτήσεις πινακίδων. Το πολύ πολύ να το κάνουν με το μήνα όπως και υποσχέθηκαν προ μηνός.

Εδώ δεν μπορούν ακόμα να κάνουν την πολυπόθητη ρύθμιση των 100 δόσεων για τα χρέη προς το κράτος, που έχουν υποσχεθεί (''τελειωμένη δουλειά'') από αρχές Σεπτέμβρη...

LEO328
24-11-14, 10:31
καλα εμενα μυριζε και τελικα παλι βγηκα αληθινος.
ξαναπηγε σημερα παλι στην εφορια ο πατερας μου για αλλη διυκρινηση οσον αφορα τη δηλωση θεσης που βρισκεται το ακινιτοποιημενο οχημα και σημερα του ειπαν τελικα δεν ισχυει!!!!:bricks1:
δηλδ οτι και να τις καταθεσεις το 14 και πας το 15 να τις παρεις οποτε και να πας πληρωνεις ολοκληρο το σημα!
αλλα λενε πριν 5 μερες αλλα σημερα...:shakehead
τελικα ξερει κανα παιδι να μας πει σιγουρα???

rapid_fast
24-11-14, 10:44
Λεωνίδα,
το μέτρο μερικών τελών κυκλοφορίας ήταν έκτακτο με ισχύ μέχρι τις 31-12-2014.
Αν κάνουν κάτι επι του θέματος, αυτό θα γίνει λογικά μετά τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο,
οπότε και θα δούνε το ισοζύγιο αυτοκινήτων/τελών..

Driver M
24-11-14, 16:30
Kι αυτη τη θεληση την εχει ο ΣΥΡΙΖΑ ας πουμε;
Δεν το συνεχιζω γιατι θα το χοντρυνω πολυ ασχημα...
Δεν ειναι θεμα συριζα ή ψυριζα, οποιαδηποτε κυβερνηση ειχε κοινη λογικη και ηθελε αυξηση των εσοδων της, θα μειωνε και τα τελη κυκλοφοριας στα υψηλου κυβισμου και θα καταργουσε την εκτακτη εισφορα, τουλαχιστον για αυτοκινητα μεχρι 2.500 κυβικα που ειναι και το 90% των αυτοκινητων "υψηλου" κυβισμου και δεν συνιστουν ουτε δειγμα πλουτου ουτε τιποτ'αλλο, οπως ενα αυτοκινητο 4.000 κυβικων ας πουμε.

rapid_fast
24-11-14, 18:32
Δεν είναι ο κυβισμός που κάνει ενα αυτοκίνητο πολυτελές..
Δεν είναι το ίδιο να έχεις μερσεντές ή bmw ή λότους ελάν στα 1600 κυβικά, και το ίδιο να έχεις χιουντάι 1600 κυβικά..
Δεν είναι το ίδιο να έχεις χιουντάι τουσόν 3500 κυβικά και Χ3-Χ5 3000 κυβικά..
Το όλο ζήτημα διαχειρίζεται με συγκεκριμένο τρόπο απο το Ελληνικό κράτος υπέρ αυτών
που ζουν πράγματι με υπερπολυτέλεια, και εις βάρος αυτών που απλά επέλεξαν κάτι λειτουργικό ...
Δεν ζητήθηκε όμως ποτέ και απο κανέναν να γίνει αυτός ο διαχωρισμός απο το κράτος, όπως ζητήθηκε για 1002 άλλα πράγματα..
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω με ποιόν τρόπο θα αυξήσει τα έσοδα το κράτος εάν καταργήσει
την έκτακτη εισφορά.
Το 99% του κόσμου που παρέδωσε πινακίδες, το έκανε επειδή τα εισοδήματα του δεν έφταναν για να καλύψει τα τεκμήρια διαβίωσης.. Αυτή είναι η άποψη μου...

Driver M
24-11-14, 19:57
Δεν είναι ο κυβισμός που κάνει ενα αυτοκίνητο πολυτελές..
Δεν είναι το ίδιο να έχεις μερσεντές ή bmw ή λότους ελάν στα 1600 κυβικά, και το ίδιο να έχεις χιουντάι 1600 κυβικά..
Δεν είναι το ίδιο να έχεις χιουντάι τουσόν 3500 κυβικά και Χ3-Χ5 3000 κυβικά..
Το όλο ζήτημα διαχειρίζεται με συγκεκριμένο τρόπο απο το Ελληνικό κράτος υπέρ αυτών
που ζουν πράγματι με υπερπολυτέλεια, και εις βάρος αυτών που απλά επέλεξαν κάτι λειτουργικό ...
Δεν ζητήθηκε όμως ποτέ και απο κανέναν να γίνει αυτός ο διαχωρισμός απο το κράτος, όπως ζητήθηκε για 1002 άλλα πράγματα..
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω με ποιόν τρόπο θα αυξήσει τα έσοδα το κράτος εάν καταργήσει
την έκτακτη εισφορά.
Το 99% του κόσμου που παρέδωσε πινακίδες, το έκανε επειδή τα εισοδήματα του δεν έφταναν για να καλύψει τα τεκμήρια διαβίωσης.. Αυτή είναι η άποψη μου...
Ειναι και ο κυβισμος που κανει ενα αυτοκινητο πολυτελες.
Ξερεις πολλα 4λιτρα που ειχαν φυσιολογικο κοστος κτησης?
Τα 2-2.500 κυβικα ομως οντως δεν καθιστουν ενα αυτοκινητο ως πολυτελες που να πρεπει να πληρωνει εξτρα εισφορα.

Και οχι, η πλειοψηφια που παρεδωσε τις πινακιδες σε διλιτρα και ανω ειναι γιατι δεν εχει ή θεωρει κοροιδια να πληρωσει τοσο υψηλα τελη κυκλοφοριας συν την εκτακτη εισφορα.
Εμενα ουτε μου περισσευει το χιλιαρικο αλλα το θεωρω και κοροιδια να το δωσω για να κινησω την 320, οταν αν ειχα ενα 1800αρι audi πχ θα εδινα 300 ευρω (φετος θα το βγαλω μονο το Δεκεμβρη για να πληρωσω το 1/12 απο τελη και χαρατσι). Κι ας τα καλυπτω τα τεκμηρια.
Σαν εμενα ειναι και οι περισσοτεροι και αν καταργουνταν η εκτακτη εισφορα και μειωνοντουσαν και τα τελη, εστω 15-20%, θα ξαναπερναμε πισω τις πινακιδες.
Αλλα δεν πειραζει, απ'το να πληρωνω τους λωποδυτες προτιμω να εχω το αμαξι στο γκαραζ σαν επιπλο.

rapid_fast
24-11-14, 22:08
Alfa Romeo 4C 4C 1.75 TBi TCT 240hp
1742 κυβικά 82.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Lotus Elise Elise 1.8 S CR
1796 κυβικά 84.350,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Porsche Boxster Coupe 2.9
2893 κυβικά, 87.900,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

Chrysler 300 C 300 C 5.7
5654 κυβικά, 84.500,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

JEEP GRAND CHEROKEE
3604 κυβικά.. 64.888,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για κροίσους...

MERCEDES E CABRIO 250cgi
1796 κυβικά 72.150,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχαδάκια..

MERCEDES SLK 350 BlueEFFICIENCY
3498 κυβικά 75.750,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για απίστευτα πλούσιους..

MERCEDES E COUPE 350 CGI
3498 κυβικά 76.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

Driver M
24-11-14, 22:27
Alfa Romeo 4C 4C 1.75 TBi TCT 240hp
1742 κυβικά 82.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Lotus Elise Elise 1.8 S CR
1796 κυβικά 84.350,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχούς..

Porsche Boxster Coupe 2.9
2893 κυβικά, 87.900,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

Chrysler 300 C 300 C 5.7
5654 κυβικά, 84.500,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..

JEEP GRAND CHEROKEE
3604 κυβικά.. 64.888,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για κροίσους...

MERCEDES E CABRIO 250cgi
1796 κυβικά 72.150,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για φτωχαδάκια..

MERCEDES SLK 350 BlueEFFICIENCY
3498 κυβικά 75.750,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για απίστευτα πλούσιους..

MERCEDES E COUPE 350 CGI
3498 κυβικά 76.000,00 τιμή αγοράς..
Αμάξι για ζάπλουτους..
Ναι μπραβο κατι απεδειξες τωρα επειδη πηρες καποιες εξαιρεσεις και τοβτραβηξες απ'τα μαλλια.

Επειδη λοιπον ενα 1800αρι κοστιζει οσο καποια 4λιτρα, σημαινει οτι τα τελευταια κατα κανονα δεν ειναι αυτοκινητα για υψηλα εισοδηματα...ωραια λογικη.
Οσοι θελουν να καταλαβουν τι λεω, το εχουν καταλαβει.
Δεν περιμενουν παραδειγματα οπως το chrysler για να μας πεισεις οτι ενα αμαξι 5.000+ κυβικων ειναι τι, το ιδιο προσιτο με το μεσο 1600αρι ή διλιτρο?
Και μονο η βενζινη που καιει το 300c το κανει αμαξι για λιγους και 10 χιλιαρικα να εκανε.

Διλιτρα αυτοκινητα εχει παρα πολυς κοσμος και δεν ειναι τιποτα το εξωπραγματικο, ουτε σαν κοστος κτησης ουτε σαν κοστος χρησης.
4λιτρα παλι, τα οποια αν δεν εχουν πολυ υψηλο κοστος κτησης εχουν σιγουρα χρησης (συνηθως εχουν και τα 2) ειχαν κι εχουν ελαχιστοι που κατα κανονα ειναι προνομιουχοι και μπορουν να πληρωσουν και περισσοτερους φορους.

Dim77
25-11-14, 07:35
2λιτρο είναι και το Sportage και το Tuscon που έκαναν 23χιλιάρικα καινούριο. Και κάποια στιγμή είχαν προσφορές και τα έδιναν 20.000. Ούτε όσο ένα Golf 1.6 FSi. Τι δηλαδή....είναι διλιτρα πολυτελείας?

2.4 είναι το Hyundai sonata του 2004 που έκανε τα μισά από μια 520.

2λιτρα και 2.5 ήταν τα Nissan Xtrail που τα έπαιρναν για οικογενειακά εργαλεία (είναι) και τα φορολογούν ως BMW Χ3 2.0 και 2.5

Τα 3 λιτρα sedan όπως Mondeo ή Vectra (3.2) της προηγούμενης γενιάς που έκαναν κάτω από 40.000 ευρώ (λιγότερο από μια 320 επίσης)....και με φορολογικό κόστος όπως μια 3 λιτρη BMW ή Jaguar των 80000 ευρώ...

Ή έχει το ίδιο κόστος αγοράς και χρήσης ένα 350Ζ των 3.5 λιτρων με ένα Kia Sorento 3.5 και μια 911 Τ 3.6?

Μια Corvette 6.2 lt και 90.000 ευρώ είναι πραγματικά πολυτελέστερη από μια Porsche 911 150000+ ευρώ και 3.6-3.8 λιτρα?

Μιλάω για αυτοκίνητα που κυκλοφορούσαν τα χρόνια των ''μη'' τεκμηρίων και υπάρχουν ακόμα γιατί δεν έχει νόημα από το 2010 και έπειτα που άλλαξαν τα πράγματα.

Η Ε200 των 1.8 λιτρων ή ένα A6 1.8T είναι προφανώς πιο ευτελές και οικονομικό από το προαναφερθέν Hyundai Sonata...
Το κράτος τα έχει κάνει απλά σκ@τ@.

Η διαφορά είναι ότι το σύστημα εώς το 2002-3 ήταν σκ@τ@, αλλά το ήξερε ο κόσμος και έκανε το λογαριασμό του τι θα πάρει κλπ.
Από εκεί και πέρα, άφησαν τον κόσμο να πάρει ότι θέλει (καλώς ή κακώς) χωρίς μέτρο.
Το 2009, δε, ΩΘΗΣΑΝ τον κόσμο να πάρει όσο μεγαλύτερο κυβισμό μπορεί αφού με τις εκπτώσεις έβγαιναν τα 2λιτρα+ άνω ίδια τιμή σχεδόν με το μικρότερου κυβισμού ίδιο μοντέλο.

Και μετά επανέφεραν το παλιό χαζό σύστημα σαν βλ@κες αντί να αντιγράψουν έστω έτοιμο από άλλη χώρα ένα άλλο πιο σωστό σύστημα.

Και περιμένετε εσείς τώρα να το διορθώσουν.....

sierra
25-11-14, 13:26
Σας έχω νέα σχετικά με τον φόρο πολυτελείας. Πριν το καλοκαίρι αφού πήρα την νέα άδεια από το υπουργείο που λέει ότι το αμάξι μου είναι του 2002 και όχι του 2004 που έγραφε η προηγούμενη άδεια και πήγα στην Εφορία και έκανα αίτηση για συμπληρωματική διόρθωση της 1ης άδειας κυκλοφορίας. Μέχρι σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από την Εφορία, σήμερα πήγα για κάποια δουλειά στην Εφορία και λέω δεν ρωτάω τι έγινε με αυτή την υπόθεση. Και πήρα την σοβαρή απάντηση της προϊσταμένης: Κύριε ακόμα δεν έχει ανοίξει το σύστημα για αυτού του είδους τις διορθώσεις, θα περιμένετε. Και την ρώτησα χαζά (λες και δεν ξέρω πως δουλεύουν)," Πότε περίπου υπολογίζετε;" και μου λέει: " - Μάλλον από τον νέο χρόνο " . Από ότι καταλαβαίνετε θα τον πληρώσουμε και εφέτος γιατί είναι μέσα στον φόρο εισοδήματος και από του χρόνου βλέπουμε... Αυτή είναι η Ελλάδα μας...

BMW Power
25-11-14, 14:07
Εγώ Παναγιώτη έκανα την διαδικασία αλλαγής της άδειας μέσω διεκπεραιωτή και πήρα στα χέρια μου το νέο χαρτάκι (μιας και δεν είχαν έντυπο αδείας) με την διπλή αναγραφή της ημερομηνίας με κόστος 200 ευρώ.

Το μυστικό όμως δεν είναι τόσο στο χαρτί αλλά στην δήλωση φόρου εισοδήματος όπου μπορείς να επέμβεις στην αναγραφόμενη πρώτη ταξινόμηση του αυτοκινήτου και να βάλεις την χρονολογία πρώτης ταξινόμησης στην Ευρώπη που είναι στην δικιά μου περίπτωση το 2002.

Ίσως να μπορείς να κάνεις ακόμη διορθωτική δήλωση ηλεκτρονικά.

InsaneDriver
25-11-14, 14:13
200 Eυρώ;;;
Γιατί τόσα; Εγώ πήγα μια μέρα στην Εθνική άμυνα στο υπουργείο και σε 1 ώρα ήταν έτοιμο.
Πιο πολύ δηλαδή άργησε να σταλεί με fax το πιστοποιητικό ταξινόμησης από το τελωνείο Ελευσίνας, παρά η γραφειοκρατεία.

Υπερβολικά χρήματα σου πήρε.

BMW Power
25-11-14, 14:17
Χάρη, δεν το αναφέρω για καλό το 200άρι αλλά για κλεψιά.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι θα έπρεπε να πάρω και άδεια μια μέρα για να την κάνω την διαδικασία.

rapid_fast
25-11-14, 14:24
Ναι μπραβο κατι απεδειξες τωρα επειδη πηρες καποιες εξαιρεσεις και τοβτραβηξες απ'τα μαλλια.

Επειδη λοιπον ενα 1800αρι κοστιζει οσο καποια 4λιτρα, σημαινει οτι τα τελευταια κατα κανονα δεν ειναι αυτοκινητα για υψηλα εισοδηματα...ωραια λογικη.
Οσοι θελουν να καταλαβουν τι λεω, το εχουν καταλαβει.

Εγώ το τράβηξα απο τα μαλλιά? Εγώ? με τα απλά καθημερινά παραδείγματα ζωής?
Ζητάς να έχει την ίδια αντιμετώπιση αυτό:
MERCEDES E CABRIO 250cgi
1796 κυβικά 72.150,00 τιμή αγοράς..

και αυτό:
Peugeot 508 4d 1.6 VTi BMP Access
1598 κυβικά.. με 22.950 τιμή αγοράς..

ή με αυτό..:
Opel Insignia 4d-5d 2.0D Cosmo 140hp
1956 κυβικά 29.800,00 τιμή αγοράς...

Και θέλεις να με πείσεις οτι αυτό,
Audi A8 A8 2.0 TFSI Hybrid tiptronic
1984 κυβικά και αγορά 103.400,00 ευρώ
είναι για τα φτωχαδάκια, ενώ το 5λιτρο με τα μισά λεφτά αλλά την ίδια κατανάλωση
είναι για τους κροίσους..
Λυπάμαι, αλλά δεν ταιριάζει η λογική με κανένα μαθηματικό νούμερο..
Και όταν δεν ταιριάζουν τα νούμερα, κάτι είναι λάθος..

InsaneDriver
25-11-14, 14:28
Χάρη, δεν το αναφέρω για καλό το 200άρι αλλά για κλεψιά.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι θα έπρεπε να πάρω και άδεια μια μέρα για να την κάνω την διαδικασία.

Ρε αν το ήξερα θα στο έκανα εγώ με μια εξουσιοδότηση δωρεάν.
Είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου το υπουργείο.
Θα έριχνα την αίτηση 5 λεπτά και την άλλη μέρα θα πέρναγα να το πάρω έτοιμο. Σιγά..

Μιλάμε απαράδεκτος ο τύπος!!!

rapid_fast
25-11-14, 14:35
Εγώ Παναγιώτη έκανα την διαδικασία αλλαγής της άδειας μέσω διεκπεραιωτή και πήρα στα χέρια μου το νέο χαρτάκι (μιας και δεν είχαν έντυπο αδείας) με την διπλή αναγραφή της ημερομηνίας με κόστος 200 ευρώ.

Το μυστικό όμως δεν είναι τόσο στο χαρτί αλλά στην δήλωση φόρου εισοδήματος όπου μπορείς να επέμβεις στην αναγραφόμενη πρώτη ταξινόμηση του αυτοκινήτου και να βάλεις την χρονολογία πρώτης ταξινόμησης στην Ευρώπη που είναι στην δικιά μου περίπτωση το 2002.

Ίσως να μπορείς να κάνεις ακόμη διορθωτική δήλωση ηλεκτρονικά.

Η αλλαγή γίνεται αυτόματα ηλεκτρονικά και εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση και οι
δύο ημερομηνίες..
Δεν χρειάζεται να αλλαχτεί η άδεια κυκλοφορίας.
Εμένα έχει γίνει η αλλαγή αυτόματα, έχει 2 εβδομάδες που το είδα..
(εκτός αν έκανε παρέμβαση η λογίστρια μου και έκανε την αλλαγή, πράγμα που δεν ξέρω)
Πλέον τεκμήριο και έκτακτη εισφορά, με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας στο εξωτερικό..

BMW Power
25-11-14, 14:42
Τώρα που το έμαθα ότι μένεις κοντά θα σε πήξω με τις αλλαγές από λευκό χαρτάκι σε κανονική άδεια χαχα

Παναγιώτη, εγώ το έκανα μόνος μου και άλλαξα στην δήλωση την χρονολογία από 2006 που είχε το ταχισνετ σε 2002.

oldcarskickass
01-12-14, 18:56
Βασικά σε μια χώρα όπου το μέσο εισόδημα είναι περίπου στο χιλιάρικο όσοι δίνουν για αγορά αυτοκινήτο πάνω από 12 μισθούς (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ του αυτοκινήτου) θα έπρεπε να πληρώνουν και φόρο βλακείας, άσχετα με το αν καλύπτουν τα τεκμήρια ή θέλουν/μπορούν να πληρώσουν και τα τέλη.

sierra
19-12-14, 23:22
Καινούργια υπηρεσία για φορολογικά...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63768313

sierra
31-03-15, 21:11
Για τις πινακίδες ακόμα ισχύει αυτό...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=113140437

sierra
01-04-15, 14:00
Καλημέρααα. Πάλι εδώ. Σήμερα ξημέρωσε καλή ημέρα. Μου ήρθε ειδοποίηση για επιστροφή φόρου. Αμέσως πήγα ΕΦΟΡΊΑ να δω τι είναι και ήταν ο ΦΌΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΊΑΣ του 2014 που είχα κάνει την διορθωτική την 1 - 7 - 2014. Έτσι εισέπραξα την 300αρα. Σε καλή μου μεριά. Εύχομαι σε όλους γρήγορα να τον πάρετε πίσω...

LefterisK
01-04-15, 18:42
σε καλη μερια λοιπον! ευχαριστα νεα κ για αλλα παιδια απο εδω μεσα

sierra
01-04-15, 23:35
Ευχαριστώ και μακάρι να τα πάρουν όλοι πίσω από τους κλέφτες...

topmar
02-04-15, 07:56
Καλημέρα,

και η δική μου επιστροφή των 132€ πιστώθηκε περί τα τέλη Φεβρουαρίου, με την αίτηση να έχει κατατεθεί από Ιούλιο 2014......

Κάτι είναι και αυτό. ..φυσικά μετά τις νέες ανακοινώσεις περί αύξησης φόρων, σύντομα θα τα επιστρέψουμε πίσω βλέπω. ..

tacos
02-04-15, 08:14
Καλημέρα,

και η δική μου επιστροφή των 132€ πιστώθηκε περί τα τέλη Φεβρουαρίου, με την αίτηση να έχει κατατεθεί από Ιούλιο 2014......

Κάτι είναι και αυτό. ..φυσικά μετά τις νέες ανακοινώσεις περί αύξησης φόρων, σύντομα θα τα επιστρέψουμε πίσω βλέπω. ..

Και με τοκο!

InsaneDriver
02-04-15, 11:56
Ερώτηση. Επιστροφή φόρου επειδή διορθώσατε την ημερομηνία στην άδεια;
Και εγώ διόρθωσα την ημερομηνία προς το τέλος του 2014.
Δικαιούμαι να πάρω πίσω χρήματα που πλήρωσα στην φορολογική δήλωση του 2014(ή και του 2013) και ο υπολογισμός είχε γίνει με την ημερομηνία εισαγωγής;

topmar
02-04-15, 12:07
Ερώτηση. Επιστροφή φόρου επειδή διορθώσατε την ημερομηνία στην άδεια;
Και εγώ διόρθωσα την ημερομηνία προς το τέλος του 2014.
Δικαιούμαι να πάρω πίσω χρήματα που πλήρωσα στην φορολογική δήλωση του 2014(ή και του 2013) και ο υπολογισμός είχε γίνει με την ημερομηνία εισαγωγής;

Στην δική μου περίπτωση, η διόρθωση της ημερομηνίας από 2010 (Έκδοση Ελληνικής άδειας) σε 2008 (Έκδοση πρώτης άδειας αυτοκινήτου), είχε ως συνέπεια να γίνει από 4 ετών σε 6 ετών ηλικίας. Ως συνέπεια, το τεκμήριο από 8800€ έπεσε στα 6150€, οπότε ο φόρος πολυτελείας έπεσε από 440€ στα 308€, δηλαδή 132€ λιγότερα.

Επειδή όμως είχαν ήδη υπολογίσει στην φορολογική δήλωση το αυτοκίνητο να είναι 4ετιας, αρα 440€, μετά την διόρθωση αναγκαστικά πρέπει να επιστρέψουν τη διαφορά... .

Οπότε ναι, πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει και στην περίπτωση σου......

Βέβαια, πιο ευνοϊκή είναι η αλλαγή για όσους πάνε πάνω από 10ετια τα οχήματα τους, οπότε από 308€ πέφτουν στο 0$, και εισπράττουν τα 308€ πίσω. ...

sierra
02-04-15, 20:45
Στην δική μου περίπτωση, η διόρθωση της ημερομηνίας από 2010 (Έκδοση Ελληνικής άδειας) σε 2008 (Έκδοση πρώτης άδειας αυτοκινήτου), είχε ως συνέπεια να γίνει από 4 ετών σε 6 ετών ηλικίας. Ως συνέπεια, το τεκμήριο από 8800€ έπεσε στα 6150€, οπότε ο φόρος πολυτελείας έπεσε από 440€ στα 308€, δηλαδή 132€ λιγότερα.

Επειδή όμως είχαν ήδη υπολογίσει στην φορολογική δήλωση το αυτοκίνητο να είναι 4ετιας, αρα 440€, μετά την διόρθωση αναγκαστικά πρέπει να επιστρέψουν τη διαφορά... .

Οπότε ναι, πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει και στην περίπτωση σου......

Βέβαια, πιο ευνοϊκή είναι η αλλαγή για όσους πάνε πάνω από 10ετια τα οχήματα τους, οπότε από 308€ πέφτουν στο 0$, και εισπράττουν τα 308€ πίσω. ...

Και εμένα έτσι έγινε, είχε βεβαιωθεί ο φόρος του 2014 τα πλήρωσα, στις 25 - 2 - 2015 πιστοποιήθηκε η επιστροφή από την διόρθωση και χθες μου ήρθε η ειδοποίηση να πάω να εισπράξω και δεν τους τα άφησα ούτε μια μέρα. Εύχομαι όλοι να τα πάρουν γρήγορα. Όσο για τα εφετινά με τους νέους φόρους θα δούμε εμείς να είμαστε καλά. Καλό Πάσχα σε όλους και του χρόνου να είμαστε πάλι εδώ... :cheers:

InsaneDriver
02-04-15, 23:28
Η επιστροφή έγινε αυτόματα ή χρειάστηκε αίτηση;

topmar
02-04-15, 23:47
Η επιστροφή έγινε αυτόματα ή χρειάστηκε αίτηση;

Με αίτηση στο εισόδημα.. ...αφού τελειώσεις με το τμήμα αυτοκινήτου βέβαια. ..

InsaneDriver
03-04-15, 13:04
Yποθέτω δεν μπορείς να ζητήσεις και αναδρομικά για 1 ή 2 χρονιές πριν...;;;

topmar
03-04-15, 13:21
Yποθέτω δεν μπορείς να ζητήσεις και αναδρομικά για 1 ή 2 χρονιές πριν...;;;

Η νομοθεσία άλλαξε τον Απρίλιο 2014, οπότε πιάνει αλλαγές που αφορούν το 2014 και μετά.. ...

sierra
03-04-15, 23:19
Yποθέτω δεν μπορείς να ζητήσεις και αναδρομικά για 1 ή 2 χρονιές πριν...;;;


Έχω ζητήσει εγώ και του 2013 αλλά ακόμα τίποτα, δεν πήρα ούτε αρνητική ούτε θετική απάντηση...