PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιμάντας Χρονισμού


Dafni
26-06-11, 14:23
Geia sas paidia!
Arxika exw ena 525i tou 2001. Epidi briskomai arketo kairo sto ekswteriko to autokinito den kinite para polu (50-50 ton xrono :P) alla brisketai panw se fortisti sunexeia gia na min katastrafei kai i mpataria! Fetos loipon kleinei ta 10 xronia kai exei 58k xiliometra. I erwthsh mou loipon einai i eksis: Mhpws einai kali periodos na allaxtei o imantas xronismou? To autokinito diatirite stin pena kai ena o megalos mou erwtas, alla i suxni akinisia..... einai ena problima

:feedback:

Γειά σας παιδιά !
Αρχοκά έχω ένα 525i του 2001. Επειδή βρίσκομαι αρκετό καιρό στο εξωτερικό το αυτοκίνητο δεν κινείται πάρα πολύ (50-50 τον χρόνο) αλλά βρίσκεται πάνω σε φορτιστή συνέχεια για να μην καταστραφεί και η μπαταρία ! Φέτος λοιπόν κλείνει τα 10 χρόνια και έχει 58.000 χλμ. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : Μήπως είναι καλή περίοδος να αλλαχτεί ο ιμάντας χρονισμού ? Το αυτοκίνητο διατηρείται στην πένα και είναι ο μεγάλος μου έρωτας , αλλά η συχνή ακινησία ... είναι ένα πρόβλημα

Φίλη μου Δάφνη είναι απαράιτητο να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες ... Ευάγγελος

giannis_compact
26-06-11, 14:34
Καλησπέρα!Το αυτοκίνητό σου δεν έχει ιμάντα χρονισμού αλλά καδένα!Οπότε δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι!

Dafni
26-06-11, 14:50
Καλησπέρα!Το αυτοκίνητό σου δεν έχει ιμάντα χρονισμού αλλά καδένα!Οπότε δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι!

eee apo to 90 nomizw i bmw den exei kadena.. alla tespa den eimai kai sigouri... to diko mou, sigoura exei imanta pantws :P

ThaNOS E46coupe
26-06-11, 14:53
eee apo to 90 nomizw i bmw den exei kadena.. alla tespa den eimai kai sigouri... to diko mou, sigoura exei imanta pantws :P

το δικό μου είναι του 2000 και έχει καδένα...γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες ..είναι πολύ κουραστικό!!!!!!:flirt:

Dafni
26-06-11, 15:03
συγγνωμη αλλα ζω στο εξωτερικο χρονια και το να γραφω ελληνικα μου ειναι αρκετα δυσκολο πια.
Τα χαρτια μου λενε timing belt...... βαση μεταφρασης, αυτο ειναι ιμαντας χρονισμου... Αυτο δεν είναι λιγο περιεργο? Το αυτοκινητο ειναι απο το εξωτερικο, αλλα δεν νομιζω οτι αυτο παιζει καποιο ρολο. Επισης το εψαξα και το internet και βρικα 530χι και 525ι με ιμαντα χρονισμου και οχι καδενα. Αλλα τελος παντων. Δεν προσπαθω και λυσω αυτο το θεμα.χιχιχιχι!

giannis_compact
26-06-11, 15:57
Μπερδεύεσαι...Μήπως εννοείς τον ιμάντα του δυναμό?Και η BMW από το 90 και μετά που λές αποκλείεται να μην έχει καδένα!Όλοι οι κιντήρες της ήταν με καδένα εκτός από τον Μ40 που αποκλείεται να έχει εσένα μιας και λες ότι είναι 520 και 2000 μοντέλο!Από το 90 και μετά μόνο ο Μ40 ήταν με ιμάντα χρονισμού βαλβίδων και αυτός σε 316-318-518 μέχρι το 1992-3!

giannis_compact
26-06-11, 15:59
eee apo to 90 nomizw i bmw den exei kadena.. alla tespa den eimai kai sigouri... to diko mou, sigoura exei imanta pantws :P

Σου λέω πως άν μιλάμε όντως για 525 Ε39 του 2000 μιλάμε για τον Μ52 τον κινητήρα που είναι με καδένα σίγουρα!Αποκλείεται να έχεις ιμάντα χρονισμού!Έχει μόνο τον ιμάντα του δυναμό,όπως όλα τα αυτοκίνητα!

ThaNOS E46coupe
26-06-11, 15:59
Γιάννη μαλλον εννοεί το λουρί που είναι για τις τρόμπες και κλπ....

rapid_fast
26-06-11, 16:02
Σιγά μην βρήκες τρίλιτρο με ιμάντα χρονισμου...
Σιγά να μην έχει το αυτοκίνητο σου ιμάντα χρονισμου..
Σιγά να μην έχεις το όχημα σε φορτιστή συνέχεια..

Dafni
26-06-11, 16:34
Den uparxei problima paidia. Euxaristw pou den mou apantise kaneis sas se auto pou ousiastika sas rwtisa, alla piastikate apo kati allo, apla gia na me kritikarete kai ton me kraksete. Iswsw tha eprepe na allaksete to onoma tou foroum se kati antistoixo.
Kserw oti to autokinito mou exei imanta xronismou gt ton exw dei. Eimai mixanologos mixanikos kai kserw ti mou ginetai den eimai kai teleiws zwo. Mporei na einai to 2002 i 2003 kai na min thumamai kala twra gt den einai to mono autokinito pou diathetw twra.Auto omws den nomizw oti einai logos na fereste etsi se kapoion.
Kai kati teleutaio..... An leipeis apo tin ellada 6 mines kai to autokinito den kounietai katholou kai mporeis, einai kalo na to mprizareis gia na min gamhseis teleiws tin mpataria sou. An nomizeis oti auto den ginetai, ok. Egw den sou fernw antirisi. Gt opoios mallon leei kati diaforetiko edw, tha pesete oloi na ton fate.
Me sugxwrite gia ta greeklish mou alla egw auta mporw na grapsw eukola.
Kali mas mera.

E36 RULES!!
26-06-11, 16:52
Eδώ αλυσίδα το δινει παντως.. :nixweiss:

http://realoem.com/bmw/partgrp.do?model=DT31&mospid=47541&hg=11&fg=25

Για την μπαταρια τωρα, επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια θεση με εσενα (3 και 4 μηνες συνεχομενα εξωτερικο, μετα λιγο Ελλαδα, και παλι λεγοντας), υπάρχει ανθρωπος στην Ελλαδα ισα-ισα να το βαζει μπροστά? Εγω λεω στον πατερα μου μια φορα στις 2 εβδομαδες να το κανει και μια βολτα γυρω απο το τετραγωνο, για να μην την ακουσει το αμαξι απο την ακινησια γενικοτερα..

Οσο για τα greeklish, here you go :)

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

giannis 116
26-06-11, 16:53
Αν ειναι ευκολο γραψε τον αρ πλαισιου του αυτοκινητου (VIN) και τον κωδικο του κινητηρα. Με αυτα τα δυο νουμερα μπορει καποιος με σιγουρια να ψαξει σε σχετικα sites και να δει εαν εχει η οχι ιμαντα χρονισμου.

Επισης οταν λες 'τα χαρτια μου λενε...timing belt...' μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης. Ποια χαρτια ακριβως και τι γραφουν επακριβως;

Dafni
26-06-11, 17:33
Οχι δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να το βαζει μπροστα... Περιεργο, αλλα τι να κανουμε! Οποτε τι κανεις σε αυτη την περιπτωση? Δεν το βαζεις σε μονιμο charger? Γιατι προσωπικα διερκινα ειρωνια σε προηγουμενο post. H μηπως εκανα καποιο λαθος? Tespa...

επισης βρηκα οτι;
http://www.discountautoparts.com/autopages/BMW-525i-Timing-Belt.html
http://www.overnightautoparts.com/bmw-525i-525-i-003-timing-belt.html

αλλα και παλι κανενας δεν ξερει να μου απαντησει στην αρχικη μου ερωτηση?

zami
26-06-11, 17:39
Καλωσηρθες!
εχεις προσωπικό μνμ!

E36 RULES!!
26-06-11, 18:00
Ο ιμαντας χρονισμου, σιγουρα θελει αλλαγη ειτε καθε καποιο ορισμενο αριθμο χιλιομετρων, είτε καθε καποιο ορισμενο χρονικό διάστημα. Επειδη ειμαι 3.085 χλμ (google maps FTW :D) μακριά απο το καπω του αυτοκινητου μου ειναι ψιλοδυσκολο να σου απαντησω..

Mε λιγο google search ειδα οτι οι περισσοτεροι λενε καθε 50k μίλια ή 4 χρονια.. Για Ε30 ομως, και οχι για το δικο σου μοτερ.

Δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά για να σου απαντησω με σιγουριά, αλλα μια ιδέα πιστεύω πανω-κατω την παιρνεις ;)

rapid_fast
26-06-11, 18:11
Οχι δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να το βαζει μπροστα... Περιεργο, αλλα τι να κανουμε! Οποτε τι κανεις σε αυτη την περιπτωση? Δεν το βαζεις σε μονιμο charger? Γιατι προσωπικα διερκινα ειρωνια σε προηγουμενο post. H μηπως εκανα καποιο λαθος? Tespa...

επισης βρηκα οτι;
http://www.discountautoparts.com/autopages/BMW-525i-Timing-Belt.html
http://www.overnightautoparts.com/bmw-525i-525-i-003-timing-belt.html

αλλα και παλι κανενας δεν ξερει να μου απαντησει στην αρχικη μου ερωτηση?

Καμμία ειρωνία στο πόστ μου..
Δεν έχεις ιμάντα χρονισμου,
δεν έχεις βρεί τρίλιτρο bmw με ιμάντα χρονισμου,
δεν εχεις το αυτοκίνητο μόνιμα σε φορτιστη.
Επιπρόσθετα,
δεν εισαι γυναίκα,
δεν εισαι μηχανικός
δεν έχεις δει πως είναι ιμαντας χρονισμού στη ζωή σου.
όσο και να θες να πείσεις οτι εισαι Δάφνη, και να απαντας
σαν γυναικα, είσαι απλά για το Δαφνί.
Δεν υπάρχει καμμία αρχική ερώτηση άλυτη.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16590
δες και εδω μηχανικε, πως ειναι το μοτέρ σου μέσα, και το γραναζι για το
χρονισμό του ιμάντα που λες πως ειδες..
http://www.youtube.com/watch?v=hUD9V4S6BbA&feature=related

Dafni
26-06-11, 18:46
Καμμία ειρωνία στο πόστ μου..
Δεν έχεις ιμάντα χρονισμου,
δεν έχεις βρεί τρίλιτρο bmw με ιμάντα χρονισμου,
δεν εχεις το αυτοκίνητο μόνιμα σε φορτιστη.
Επιπρόσθετα,
δεν εισαι γυναίκα,
δεν εισαι μηχανικός
δεν έχεις δει πως είναι ιμαντας χρονισμού στη ζωή σου.
όσο και να θες να πείσεις οτι εισαι Δάφνη, και να απαντας
σαν γυναικα, είσαι απλά για το Δαφνί.
Δεν υπάρχει καμμία αρχική ερώτηση άλυτη.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16590
δες και εδω μηχανικε, πως ειναι το μοτέρ σου μέσα, και το γραναζι για το
χρονισμό του ιμάντα που λες πως ειδες..
http://www.youtube.com/watch?v=hUD9V4S6BbA&feature=related

Mαλλον θα ξερεις καλυτερα aπο εμενα για το πως αφηνω το δικο μου αυτοκινητο. Bεβαια το οτι εχεις σκαλωσει τοσο πολυ σε αυτο το πραγμα, δειχνει οτι ειναι ενα σκαλωμενο και κομπλεξικο ατομο. Το ερωτημα ειναι γιατι? Δεν ειμαι σε θεση να το απαντησω αυτο. Οχι βεβαια οτι με ενδιαφερει και πολυ.
Επιπροσθετα, αν ειμαι γυναικα και αν ειμαι μηχανικος δεν ειναι αναγκη να στο αποδειξω. Τελος, δεν υπαρχει καμια αρχικη ερωτηση τωρα αλυτη. Ετσι κ αλλιως, δεν την απαντησες εσυ. :)

antreas
26-06-11, 18:47
DAFNI Εδώ έχουν τα 36αρια καδενα σιγά να εχεις εσύ ενενηνταρι με ιμάντα.
Δέστο και λίγο λογικά

giannis 116
26-06-11, 19:03
DAFNI Εδώ έχουν τα 36αρια καδενα σιγά να εχεις εσύ ενενηνταρι με ιμάντα.
Δέστο και λίγο λογικά

Δεν αναφερθηκε σε 90αρι αλλα σε σειρα 5 του 2001.

rapid_fast
26-06-11, 19:17
Mαλλον θα ξερεις καλυτερα aπο εμενα για το πως αφηνω το δικο μου αυτοκινητο. Bεβαια το οτι εχεις σκαλωσει τοσο πολυ σε αυτο το πραγμα, δειχνει οτι ειναι ενα σκαλωμενο και κομπλεξικο ατομο. Το ερωτημα ειναι γιατι? Δεν ειμαι σε θεση να το απαντησω αυτο. Οχι βεβαια οτι με ενδιαφερει και πολυ.
Επιπροσθετα, αν ειμαι γυναικα και αν ειμαι μηχανικος δεν ειναι αναγκη να στο αποδειξω. Τελος, δεν υπαρχει καμια αρχικη ερωτηση τωρα αλυτη. Ετσι κ αλλιως, δεν την απαντησες εσυ. :)

Σίγουρα δεν ξέρω καλυτερα απο εσένα πώς το έχεις αφημένο.
Σίγουρα όμως ξέρω, ότι δεν το έχεις σε φορτιστή.
Δεν έχω σκαλώσει σε αυτό, και μη με αποκαλεις κομπλεξικό.
Αρνήθηκα να σε χαρακτηρίσω εξ αρχής, αν και θα μπορούσα, και θα έπρεπε.
Δεν εχει ιμάντα χρονισμού το αυτοκίνητο σου, δεν έχεις δεί ποτέ στη ζωή σου
ιμάντα χρονισμου στο αυτοκίνητο που αναφέρεις, δεν υπάρχει ούτε ένα χαρτί του οχήματος
να αναφέρει για ιμάντα χρονισμού όπως είπες,
μηχανολόγος μηχανικός δεν είσαι όπως είπες,
και προφανώς η δήλωση σου οτι ξέρεις τι σου γίνεται και ότι δεν είσαι ζώο,
αναιρείται απο τα λόγια σου και την συμπεριφορά σου.
Είναι το λιγότερο ντροπιαστικό, να το παίζεις κοριτσάκι.

Αυτοκίνητο δεν έχεις ούτε σε majorette..
Πλέον είμαι και για αυτό σίγουρος.


Υ.Γ. Αν μου σβήσει admin τα γράμματα, θα αποχωρήσω απο το φόρουμ..

Dim77
26-06-11, 19:26
Το 525ι με μοτέρ Μ54 έχει καδένα (αλυσίδα) χρονισμού.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/525i-M54/browse/engine/
Αναφέρεται ώς timing chain.

Αναφέρεις ότι τα BMW από το 90 δεν έχουν καδένα ...και όμως τα περισσότερα έχουν.

Είσαι μηχανολόγος μηχανικός και είδες τον ιμάντα χρονισμού των εκκεντροφόρων (timing belt)?

Για το γένος (άρρεν/θήλυ) δεν με απασχολεί. Τα greeklish είναι κανονισμός του φόρουμ όμως και απαγορεύονται.

Ελπίζω να μην μπήκες για να ''κάνεις πλάκα''.

Αν παρα ταύτα έχεις δεί κάποιον ιμάντα στο χώρο του κινητήρα σου, ελπίζω να μην εννοείς τα belt drive water pump/alternator ή το belt drive climate compressor και ...αν είναι έτσι...σκίσε το πτυχίο του μηχανολόγου-μηχανικού.

Επίσης, λείπεις μισό χρόνο και θεωρείς καλύτερο το να βάλεις τη μπαταρία σε φορτιστή συνέχεια, αντί απλά να βγάλεις τους πόλους?

Μην απορείς που υπάρχει επιθετικό ύφος όταν το προκαλείς εσύ. Εδώ ίσα ίσα είναι όλοι καλοδεχούμενοι.

gyiama
26-06-11, 19:58
εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει φαει σκαλωμα ο φιλος/φιλη οτι το αμαξι του εχει ιμαντα χρονισμου και 2ον τι σκαλωμα εφαγες εσυ ρε ραπιντ και του την βγαινεις ετσι?εχετε τπτ προσωπικα η γνωριζεις κατι παραπανω?η απλα επειδη επιμνει οτι εχει ιμαντα.και αλλοι λενε οτι βαλανε νερο στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων και πηραν 4 αλογα τι να κανουμε τωρα να σκασουμε?εχει ιμαντα το δικο του/της?εχει ιμαντα.ας παει να τον αλλαξει θα σκασουμε και γι αυτο τωρα?

rapid_fast
26-06-11, 20:05
εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει φαει σκαλωμα ο φιλος/φιλη οτι το αμαξι του εχει ιμαντα χρονισμου και 2ον τι σκαλωμα εφαγες εσυ ρε ραπιντ και του την βγαινεις ετσι?εχετε τπτ προσωπικα η γνωριζεις κατι παραπανω?η απλα επειδη επιμνει οτι εχει ιμαντα.και αλλοι λενε οτι βαλανε νερο στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων και πηραν 4 αλογα τι να κανουμε τωρα να σκασουμε?εχει ιμαντα το δικο του/της?εχει ιμαντα.ας παει να τον αλλαξει θα σκασουμε και γι αυτο τωρα?

Τρώω σκάλωμα με αυτους που λένε σκόπιμα ψέμματα και με νομίζουν για βλάκα..

gyiama
26-06-11, 20:07
ναι οκ απλα για να θεωρεις οτι λεει ψεματα ο αλλος ημαινει οτι κατι γνωριζεις για το ατομο του.διαφορετικα απλα μπορει να ειναι καποιος/α κολλημενος/η και επιμενει σε κατι που δεν γνωριζει

EVANGELOS
26-06-11, 20:21
παρακαλώ να μην γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ...

Επιτρέπονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ...

Επιτρέπεται να κρίνονονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Επιτρέπεται να διατυπώνονται χαρακτηρισμοί ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ - ΘΕΣΕΩΝ

ΔΕΝ επιτρέπεται να χαρακτηρίζονται όσοι/όσες διατυπώνουν τις απόψεις

π.χ. Μία άποψη μπορέι να χαρακτηρισθεί ως "κουταμάρα" ... ένας χρήστης δεν επιτρέπεται να χαρακτηρισθεί ως "κουτός"

rapid_fast
26-06-11, 21:45
παρακαλώ να μην γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ...

Επιτρέπονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ...

Επιτρέπεται να κρίνονονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Επιτρέπεται να διατυπώνονται χαρακτηρισμοί ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ - ΘΕΣΕΩΝ

ΔΕΝ επιτρέπεται να χαρακτηρίζονται όσοι/όσες διατυπώνουν τις απόψεις

π.χ. Μία άποψη μπορέι να χαρακτηρισθεί ως "κουταμάρα" ... ένας χρήστης δεν επιτρέπεται να χαρακτηρισθεί ως "κουτός"

Συγγνώμη Ευάγγελε, και συμφορουμίστες...

ziaba
26-06-11, 23:32
ας υποθέσουμε ότι εχει ιμαντα κ το χει αφήσει εδω και 10 χρονια χωρίς να τον αλλάξει ποίος σωστός μηχανολόγος μηχανικός το κάνει αυτό?

mike21
26-06-11, 23:56
επειδή το ε21 μένει συχνά απο μπαταρία(όλο και κάτι του φτιάχνω και το αφήνω εκτός για μήνες)βάζω συχνά τη μπαταρία του στο φορτιστή,έχει δύο ρυθμίσεις,slow και boost,στο slow την αφήνεις για 24 ώρες βγάζοντας τα καπάκια(ανοικτού τύπου)γιατί ζεσταίνονται πολύ τα υγρά της,εάν είναι κλειστού την αφήνεις λιγότερο και την παρακολουθείς για να μήν έχεις καμία άσχημη εξέλιξη γιατί θερμαίνεται πολύ
και τώρα να απαντήσουμε στην ερώτηση,μετά απο δέκα χρόνια ένας ιμάντας χρονισμού χρειάζεται αντικατάσταση ακόμα και εάν έχει κάνει ένα χιλιόμετρο το χρόνο το αμάξι

Driver M
27-06-11, 01:01
Σίγουρα δεν ξέρω καλυτερα απο εσένα πώς το έχεις αφημένο.
Σίγουρα όμως ξέρω, ότι δεν το έχεις σε φορτιστή.
Δεν έχω σκαλώσει σε αυτό, και μη με αποκαλεις κομπλεξικό.
Αρνήθηκα να σε χαρακτηρίσω εξ αρχής, αν και θα μπορούσα, και θα έπρεπε.
Δεν εχει ιμάντα χρονισμού το αυτοκίνητο σου, δεν έχεις δεί ποτέ στη ζωή σου
ιμάντα χρονισμου στο αυτοκίνητο που αναφέρεις, δεν υπάρχει ούτε ένα χαρτί του οχήματος
να αναφέρει για ιμάντα χρονισμού όπως είπες,
μηχανολόγος μηχανικός δεν είσαι όπως είπες,
και προφανώς η δήλωση σου οτι ξέρεις τι σου γίνεται και ότι δεν είσαι ζώο,
αναιρείται απο τα λόγια σου και την συμπεριφορά σου.
Είναι το λιγότερο ντροπιαστικό, να το παίζεις κοριτσάκι.

Αυτοκίνητο δεν έχεις ούτε σε majorette..
Πλέον είμαι και για αυτό σίγουρος.


Υ.Γ. Αν μου σβήσει admin τα γράμματα, θα αποχωρήσω απο το φόρουμ..
Ρε συ μύγα σε τσίμπησε?
Καλά όλα τ'άλλα, αλλά αυτά που έχω σε bold που τα ξέρεις?
Μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε?

Κι εσύ κοπελιά απ'ότι όλοι σου λένε έχεις καδένα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι τσάμπα.

ThaNOS E46coupe
27-06-11, 01:30
καμία μέρα που θα γυρίσει α σο ταξίδι είμαι βέβαιος οτι θα ψάχνει να βρει το φορτιστη μαζί κ την μπαταρία του/της.- δεν υπάρχει απλά αυτό, με καμία κυβέρνηση. Αν η μπαταρία μείνει πάνω από 24 ώρες στη φόρτιση ειναι σχεδόν σίγουρο οτι θα κάνει ένα πολύ μεγάλο μπουμ.επίσης είμαι σίγουρος οτι η δάφνη έχει μπει απλά να μας κάνει πλάκα. Ήμου σίγουρος απ το 2 η 3 πόστ της. Και έχω να του πω οτι αν έχει πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού καλύτερα να το κάνει προσαναμα για το τζάκι.μπορούμε κύριε/ κύρια αντ να δούμε τή φωτο απ το υπέρμοτέρ σου? Και εννοείται να φαίνεται ο ο ιμαντας του? Όσο για τον ραπιντ : φίλε είσαι πολύ μεγάλο γατονι λέμε.

Veldrin
27-06-11, 08:34
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν ξαναδιαβάσει κάποιος τα μηνύματα του/της "Δάφνη" απο την αρχή, κάνει λίγο μπάμ οτί κάτι δεν πάει καλά. Αλλιώς όπως πολύ σωστά είπε ο giannis116 ας μας γράψει VIN να δούμε το ένα και μοναδικό BMW που έφυγε απο το εργοστάσιο με ιμάντα χρονισμού τα τελευταία 15 χρόνια.