PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκέφαλος!!!!!!


AvRiLtedy
30-06-11, 10:55
:banghead: Χαιρετώ όλη την παρέα, δυστυχώς πάλι με προβλήματα, πανάκριβα. Πήγα σε συνεργείο και απ'ότι φαίνεται θα αλλάξω εγκέφαλο. Θα ήθελα να μάθω , πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος; από που προήλθε το πρόβλημα; και τέλος χρειάζεται να τον αλλάξω αναγκαστικά; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

God
30-06-11, 13:46
Και γιατί φταίει ο εγκέφαλος; Δεν μας αναφέρεις καθόλου ούτε τα βασικά του προβλήματος, πόσο μάλλον λεπτομέρειες. ΠΟΛΥ δύσκολο να φταίει ο εγκέφαλος όμως από μόνος του γιατί αν όντως χαλάσει δεν θα παίρνει μπροστά το αυτοκίνητό σου!

AvRiLtedy
30-06-11, 14:14
Λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι...
Μου άναψε το λαμπάκι για μηχανικό πρόβλημα, εκείνο το κίτρινο. Πήγα στο bmw service στο Ηράκλειο και μου είπαν ότι έχουν καεί οι αισθητήρες Λ. Άσχετο αλλά μου βρήκαν και μισοφαγωμένο συμπλέκτη με 130K χλμ. Μου λένε μια τιμή κοντά στα 1200+++ και μου φάνηκε τεράστιο το ποσό. Γύρισα σπίτι και είχα γράψει εδώ και με βοηθήσατε μου είχατε βρει links που πουλούσαν και Λ και συμπλέκτη. Παρόλα αυτά εγώ είχα άλλα τρεχάματα εκείνον τον καιρό και δεν μπόρεσα να αποκαταστήσω τη βλάβη του αυτοκινήτου. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά στις μετακινήσεις μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά απο 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος (σήμερα) , στράφηκα προς το πρόβλημα του αυτοκινήτου και είπα να το πάω σε συνεργείο στην Δράμα. Αυτός μου είπε ότι δεν έχει το πρόβλημα ο αισθητήρας Λ αλλά παίζει κάτι με έναν εξαγωγέα καυσίμου/αερίου. Μου λέει όλα μαζί με συμπλέκτη και εργατικά 850. Χωρίς πολλά πολλά δέχτηκα. Τα έκανε όλα κομπλέ , αλλά σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι. Έχω ταξίδι για αύριο μέχρι Κοζάνη και επιστροφή δηλαδή 700-800χλμ περίπου και μου έδωσε τη μπεμπούλα λέγοντας ότι το πρόβλημα τώρα υπάρχει δεν πειράζει. Θα του το ξαναπάω την Δευτέρα. Τέλος μου είπε ότι 9/10 περιπτώσεις που έχουν αυτό το πρόβλημα διορθώνονται. Τι ΣΚ@Τ@ μπορεί να έχει ο εγκέφαλος; Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..

God
30-06-11, 14:37
...και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι.

Να του πεις ότι ο δικός του εγκέφαλος έχει πρόβλημα και χρειάζεται νευροχειρούργο.

Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δεν είναι κινητό μέρος για να χαλάσει "επειδή το άφησες έτσι". Είναι ηλεκτρονικό που πάει να πει ότι είτε δουλεύει είτε όχι και χωρίς καμία ενδιάμεση κατάσταση, συν το ότι αν χαλάσει το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί καν αφού αυτός ελέγχει τα πάντα!

rapid_fast
30-06-11, 14:56
Σχόλια??
Σίγουρα θές??
Καταρχήν σε κατακρεούργησε στην τιμή..
Ακολούθως, οσα χρόνια και να αφήσεις την dme, δεν αλλάζει κάτι, όπως σωστά λέει και ο GOD..

M535 E28
30-06-11, 15:10
Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..

μάλλον κάποια άκρη έχει να βγάζει χρήμα από εγκεφάλους :icon02:

να δω τί άλλο θα ακούσουμε από τα ''μαστόρια''

mike21
30-06-11, 18:56
όντως ο εγκέφαλος ή δουλεύει ή δέν δουλεύει,δέν υπάρχει ενδοιάμεση κατάσταση,και απο ότι έχω δεί είναι το τελαιυτέο που κοιτάς,τώρα στη περιπτωσή σου θα σου έλεγα να το πάς και κάπου αλλού,πάρε μερικές γνώμες ακόμη κάπως πιό σίγουρες
πάντως με μεγάλη ευκολία σου λένε...αυτό είναι...χωρίς να είναι σίγουροι ότι όντως αυτό φταίει,αδιαφορώντας για το κόστος της μαντεψιάς τους,(καινούργιος εγκέφαλος 1500+)

fz21
30-06-11, 19:00
Λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι...
Μου άναψε το λαμπάκι για μηχανικό πρόβλημα, εκείνο το κίτρινο. Πήγα στο bmw service στο Ηράκλειο και μου είπαν ότι έχουν καεί οι αισθητήρες Λ. Άσχετο αλλά μου βρήκαν και μισοφαγωμένο συμπλέκτη με 130K χλμ. Μου λένε μια τιμή κοντά στα 1200+++ και μου φάνηκε τεράστιο το ποσό. Γύρισα σπίτι και είχα γράψει εδώ και με βοηθήσατε μου είχατε βρει links που πουλούσαν και Λ και συμπλέκτη. Παρόλα αυτά εγώ είχα άλλα τρεχάματα εκείνον τον καιρό και δεν μπόρεσα να αποκαταστήσω τη βλάβη του αυτοκινήτου. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά στις μετακινήσεις μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά απο 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος (σήμερα) , στράφηκα προς το πρόβλημα του αυτοκινήτου και είπα να το πάω σε συνεργείο στην Δράμα. Αυτός μου είπε ότι δεν έχει το πρόβλημα ο αισθητήρας Λ αλλά παίζει κάτι με έναν εξαγωγέα καυσίμου/αερίου. Μου λέει όλα μαζί με συμπλέκτη και εργατικά 850. Χωρίς πολλά πολλά δέχτηκα. Τα έκανε όλα κομπλέ , αλλά σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι. Έχω ταξίδι για αύριο μέχρι Κοζάνη και επιστροφή δηλαδή 700-800χλμ περίπου και μου έδωσε τη μπεμπούλα λέγοντας ότι το πρόβλημα τώρα υπάρχει δεν πειράζει. Θα του το ξαναπάω την Δευτέρα. Τέλος μου είπε ότι 9/10 περιπτώσεις που έχουν αυτό το πρόβλημα διορθώνονται. Τι ΣΚ@Τ@ μπορεί να έχει ο εγκέφαλος; Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..
με λιγα λόγια το παλικαρι ασχολειται με λαδια-φιλτρα-μπουζί-εγκεφάλους...!
αυτα ειναι,ισως να φτιάχνει κανενα σπιτάκι και να ειναι στα μπετα αλλιως δεν εξηγηται οτι μπαινει εκει μεσα να θελει εγκεφαλο... :rofl2:
"μακρια και αλλαργα" που λενε και στο χωριο μου....δηλαδη τρεχα και οχι μονο δεν κανει αψογη δουλεια αλλα πρεπει να ειναι και απατεωνας Αλφα ποιότητας !!!!!!!!!!!
δρομο και οπου σταθεις και βρεθεις στολιζετον για το ποσο "επαγγελματιας" :thumbsdow ειναι,μπας και σωσεις και καναν αλλον ανθρωπακο απο τα δοντια του..............!

AvRiLtedy
30-06-11, 23:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νέα θα έχετε από Τρίτη , Τετάρτη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

rapid_fast
30-06-11, 23:40
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νέα θα έχετε από Τρίτη , Τετάρτη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Φίλε,
αν θές άκουσε με..
Αν έχει βλάβη ο εγκέφαλος, βγάζει συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος (1211 νομίζω)..
Μη τυχόν και αλλάξεις εγκέφαλο αν δεν σου βγάλει το συγκεκριμένο κωδικό..
Και αν τον βγάλει, κάνεις ρεσέτ, και βάζεις μπρός το όχημα.
Περιμένεις 30 δευτερόλεπτα, σβήνεις, περιμένεις άλλα 30 δευτερόλεπτα με το ρολόι..
Αν στο βγάλει ξανα, αλλάζεις εγκέφαλο..
Αν όχι, δεν ειναι εγκέφαλος..

giannis 116
02-07-11, 04:02
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8150&page=58

Εχει και πιο πριν προιστορια το προβλημα με τον δικο μου εγκεφαλο, αλλα απ τη σελιδα 58 και μετα εχει ζουμι η υποθεση. Διαβασε προσεκτικα τη 'δυναστεια' μου και θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει για εγκεφαλο που τελικα δεν πρεπει να ηταν εγκεφαλος και σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις...
Για οτι αλλη απορια σχετικα εδω ειμαστε...Πιστευω οτι πλεον εχω αποκτησει μετα απο ολα αυτα αρκετη εμπειρια τουλαχιστον να βοηθησω εναν συνανθρωπο να μη την πατησει οπως την πατησα οικτρα εγω...

120ihatch
05-07-11, 00:22
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8150&page=58

Εχει και πιο πριν προιστορια το προβλημα με τον δικο μου εγκεφαλο, αλλα απ τη σελιδα 58 και μετα εχει ζουμι η υποθεση. Διαβασε προσεκτικα τη 'δυναστεια' μου και θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει για εγκεφαλο που τελικα δεν πρεπει να ηταν εγκεφαλος και σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις...
Για οτι αλλη απορια σχετικα εδω ειμαστε...Πιστευω οτι πλεον εχω αποκτησει μετα απο ολα αυτα αρκετη εμπειρια τουλαχιστον να βοηθησω εναν συνανθρωπο να μη την πατησει οπως την πατησα οικτρα εγω...


Γιάννη μου, έχεις καταλάβει τι μπορεί να ήταν τελικά?
Ποια θα ήταν δηλαδή η αλλαγή που έπρεπε να είχε γίνει στο αυτοκίνητό σου από την αρχή για να μην είχες μπλέξει σε αυτό τον "γολγοθά" ?
(μήπως είχε κάποια σχέση με το sprint booster που είχες βάλει στο παρελθόν? -> συγχώρεσέ με αν δεν θυμάμαι καλά)

giannis 116
07-07-11, 20:50
Ακομη δεν εχουμε καταληξει σε σαφη συμπερασματα καθως μετα την αφαιρεση του σπριντ μπουστερ το ξανακανε αλλα μονο μια φορα ενω πριν το εκανε σχεδον μια με δυο φορες το μηνα. Ισως να ειναι συνδυασμος πολλων λογων κανεις δεν εχει πει με ακριβεια ακομη.

AvRiLtedy
19-07-11, 23:48
Αυτός μου είπε ότι ήμουν "κωλόφαρδος" και ότι το λαμπάκι έσβησε από μόνο του και μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε. Ότι να είναι :icon11:

3 φορές πήγα εκεί το αμαξί. Συμπεριφέρεται σαν να βαριέται να το κοιτάξει και επίσης του είπα να μου χαλαρώσει το χειρόφρενο και ούτε που το πείραξε. Τέλος πάντων σε 20 μέρες θα το ξαναπάω, θα ξαναγράψω.

120ihatch
20-07-11, 00:49
Αυτός μου είπε ότι ήμουν "κωλόφαρδος" και ότι το λαμπάκι έσβησε από μόνο του και μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε. Ότι να είναι :icon11:

3 φορές πήγα εκεί το αμαξί. Συμπεριφέρεται σαν να βαριέται να το κοιτάξει και επίσης του είπα να μου χαλαρώσει το χειρόφρενο και ούτε που το πείραξε. Τέλος πάντων σε 20 μέρες θα το ξαναπάω, θα ξαναγράψω.


... εννοείς θα ξαναπάς σε αυτόν?? :idea::idea::chair:

bmwfan
02-08-11, 22:08
Έχετε παρεξηγησει κάτι.Ο εγκέφαλος δεν μπορούμε να πούμε οτι χάλασε μόνο όταν το αμάξι δεν παίρνει μπροστά.Εκτός απο εγκέφαλος λέγεται και μονάδα ελέγχου που αυτό σημαίνει ότι μπορεί και κανει ελέγχους σε αρκετά εξαρτήματα του κινητήρα να δέχεται σήματα απο πολλούς αισθητήρες , να στέλνει εντολές σε ενεργοποιητές-βαλβίδες κτλ.Η μονάδα έχει έναν κεντρικό επεξεργαστή αλλά όχι μόνον αυτόν για να πούμε οτι εάν είναι σωστός αυτός λειτουργούν και όλα τέλεια.
Τη θέλω να πώ και έκανα αυτόν τον πρόλογο.(Κάποιοι απο εσάς τα ξέρετε.)
π.χ Μπορεί να έχει χαλάσει μία αντίσταση-ένας κρύσταλος κ.α. που εκεί συνδέεται ο αισθητήρας λ'άμδα για να δώσει τις τιμές στον εγκέφαλο , εμείς όμως πάνω στον εγκέφαλο έχουμε χαλασμένη την αντίσταση , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί ο εγκέφαλος να δεί τις τιμές του λάμδα επειδή έχει χαλάση κάτι απο αυτόν(ένα μικρό εξάρτημα) τα υπόλοιπα όμως που περνάνε απο άλλες αντιστάσεις και είναι καλές δουλέυουν κανονικά και το αμάξι μας δουλέυει απλά βγάζει καυσαέρια ή και έχει δυσλειτουργία. Στην παραπάνω περίπτωση που είπα δέν θα πούμε οτι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος????

Θα πουμε αποκλείεται να βγάζει καυσαέρια και να θέλει εγκέφαλο και αυτός που στο είπε είναι απατεώνας???

Απλά λέω και την άλλη άποψη χωρίς να αποκλείω οτι αυτός που το είπε μπορεί να το κανει για τους λόγους που είπατε.

Φιλικά πάντα

God
02-08-11, 22:44
π.χ Μπορεί να έχει χαλάσει μία αντίσταση-ένας κρύσταλος κ.α. που εκεί συνδέεται ο αισθητήρας λ'άμδα για να δώσει τις τιμές στον εγκέφαλο , εμείς όμως πάνω στον εγκέφαλο έχουμε χαλασμένη την αντίσταση , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί ο εγκέφαλος να δεί τις τιμές του λάμδα επειδή έχει χαλάση κάτι απο αυτόν(ένα μικρό εξάρτημα) τα υπόλοιπα όμως που περνάνε απο άλλες αντιστάσεις και είναι καλές δουλέυουν κανονικά και το αμάξι μας δουλέυει απλά βγάζει καυσαέρια ή και έχει δυσλειτουργία. Στην παραπάνω περίπτωση που είπα δέν θα πούμε οτι είναι χαλασμένος ο εγκέφαλος????

Θα πουμε αποκλείεται να βγάζει καυσαέρια και να θέλει εγκέφαλο και αυτός που στο είπε είναι απατεώνας???

Ναι. Αυτό γιατί ακόμα και αν θεωρήσουμε πως χάλασε ένα μικροεξάρτημα ακόμα και αν αυτό είναι απίθανο για την γενικότερη λειτουργία του εγκεφάλου, ο εγκέφαλος θα καταγράψει και θα δείχνει βλάβη στον αισθητήρα που δεν μπορεί να διαβάσει. Επίσης, εάν δεις ακόμα και 20 ετών εγκεφάλους, θα δεις πως δεν έχουν πολλά μικρο-εξαρτήματα παρά κυρίως αντιστασούλες (που δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα) και ολοκληρωμένα, αλλά και όταν υπάρχουν πυκνωτάκια κατά 99% είναι στερεού τύπου (που ακόμα και σήμερα οι περισσότεροι ηλεκτρονικοί υπολογιστές δεν χρησιμοποιούν) τα οποία επίσης δεν παθαίνουν τίποτα - αλλά και σήμα αισθητήρα μέσω αντιστάσεων δεν έχω δει εώς σήμερα εγκέφαλο να περνάει. Εάν χαλάσει ολόκληρο ένα ολοκληρωμένο, απίθανο να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο. Και τέλος ο εγκέφαλος αυτό-ελέγχεται, υπάρχουν τουλάχιστον 2 κωδικοί σφαλμάτων που αφορούν τον ίδιο τον εγκέφαλο ακόμα και στα πρώτα συστήματα της Bosch...

Τέλος, στο άκυρο σχόλιο της υπόθεσης, σε καμία περίπτωση ο εγκέφαλος δεν χαλάει "επειδή τον άφησες καιρό έτσι". Μπορεί να μην είναι απατεώνας κάποιος επειδή σίγουρα δεν είναι αδύνατον να χαλάσει ένας εγκέφαλος, αλλά σίγουρα δεν είναι άγιος όταν δουλεύει τον κόσμο έτσι...

bmwfan
04-08-11, 09:57
Ναι. Αυτό γιατί ακόμα και αν θεωρήσουμε πως χάλασε ένα μικροεξάρτημα ακόμα και αν αυτό είναι απίθανο για την γενικότερη λειτουργία του εγκεφάλου, ...

Απίθανο !!!!!δέν νομίζω ,έχω δεί αρκετές περιπτώσεις αλλά θα πρέπει να γράφω μέχρι αύριο.-πολύ σπάνιο ναι..θα συμφωνούσα.


ο εγκέφαλος θα καταγράψει και θα δείχνει βλάβη στον αισθητήρα που δεν μπορεί να διαβάσει. ...
Δέν διαφωνώ σε αυτό ούτε είπα κάτι τέτοιο. Ότι δεν θα υπάρχει βλάβη καταγεγραμμένη.


- αλλά και σήμα αισθητήρα μέσω αντιστάσεων δεν έχω δει εώς σήμερα εγκέφαλο να περνάει....
Μάλλον δεν έχεις δεί πολλούς.
Αυτό που είπα ήταν ένα παράδειγμα και τυχαία ,είπα αμέσως ένα εξάρτημα που έχει σίγουρα ένας εγκέφαλος- Εάν πώ τρανσίστορ-θυρίστορ κ.α. είμαστε εντάξει?? :cheers:
Αλλά παρόλα αυτά για δες την φωτό για να δείς την αντίσταση.:deal:
http://img580.imageshack.us/img580/4606/20110804085538.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/20110804085538.jpg/)

Εάν χαλάσει ολόκληρο ένα ολοκληρωμένο, απίθανο να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο.....

Συμφωνώ

Τέλος, στο άκυρο σχόλιο της υπόθεσης, σε καμία περίπτωση ο εγκέφαλος δεν χαλάει "επειδή τον άφησες καιρό έτσι". Μπορεί να μην είναι απατεώνας κάποιος επειδή σίγουρα δεν είναι αδύνατον να χαλάσει ένας εγκέφαλος, αλλά σίγουρα δεν είναι άγιος όταν δουλεύει τον κόσμο έτσι...

Συμφωνώ

God
04-08-11, 11:01
Μάλλον δεν έχεις δεί πολλούς.
Αυτό που είπα ήταν ένα παράδειγμα και τυχαία ,είπα αμέσως ένα εξάρτημα που έχει σίγουρα ένας εγκέφαλος- Εάν πώ τρανσίστορ-θυρίστορ κ.α. είμαστε εντάξει?? :cheers:
Αλλά παρόλα αυτά για δες την φωτό για να δείς την αντίσταση.:deal:


Έχω δει αρκετούς, ευτυχώς...

Φυσικά και αν πεις τσανσίστορ είμαστε εντάξει. Αυτό στην φωτογραφία υποδεικνύει την αντίσταση του καλωδίου Rc από τον συλλέκτη του transistor ως και τον αισθητήρα και όχι "φυσική" αντίσταση, πάντα έτσι και στις δύο μεριές με "ορθογώνια" την αντίσταση καλωδίου/επαφών βάζεις. Αλλά όπως και να'χει, άλλο αντίσταση στον συλλέκτη ενός τρανσίστορ και άλλο να περνάς το σήμα μέσα από αντίσταση...

bmwfan
04-08-11, 14:37
Έχω δει αρκετούς, ευτυχώς...

...


Ωραίος.;)

και δεν σου έχει τύχει ποτέ να υπολειτουργεί ένας εγκέφαλος???? δλδ να έχει σφάλμα μόνο σε ένα εξάρτημα απο αυτόν, ώστε να μην μπορεί να κάνει μία λειτουργία απο τις πολλές που κάνει????

Μ.Φ.Χ

God
04-08-11, 16:13
Ωραίος.;)

και δεν σου έχει τύχει ποτέ να υπολειτουργεί ένας εγκέφαλος???? δλδ να έχει σφάλμα μόνο σε ένα εξάρτημα απο αυτόν, ώστε να μην μπορεί να κάνει μία λειτουργία απο τις πολλές που κάνει????

Μ.Φ.Χ

Προσωπικά όχι, ποτέ. Δεν λέω πως είναι αδύνατον αλλά όπως είπα είναι απίθανο και θα καταγράψει βλάβη ο ίδιος.

Nick_compact
04-08-11, 17:59
Προσωπικά όχι, ποτέ. Δεν λέω πως είναι αδύνατον αλλά όπως είπα είναι απίθανο και θα καταγράψει βλάβη ο ίδιος.

Γνωριζω 2 περιπτώσεις που ο εγκέφαλος παρουσίασε πρόβλημα, χωρίς να υπάρχει βλάβη με την μορφή σφάλματος. Μια στου κολλητού μου το focus, έκαψε έξοδο πολλαπλασιαστή. Μια σε συνάδελφο μου στην δουλειά σε rover 25, δεν έδινε παλμό στο 1 μπεκ από 4 και ρετάριζε.

AvRiLtedy
22-08-11, 22:04
Επιστρέφουμε λοιπόν. Και εννοείται πως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα... Τσάμπα 800 ευρώ λοιπόν στον κλέφτη. Κατέβηκα Κρήτη τώρα. Θα το πάω σε ένα συνεργείο εδώ κάτω. Δεν θέλω να το ξανασυζητήσω αυτό το θέμα. Εγκεφαλικά ανάπηρος ο μηχανικός.

rapid_fast
22-08-11, 22:11
Επιστρέφουμε λοιπόν. Και εννοείται πως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα... Τσάμπα 800 ευρώ λοιπόν στον κλέφτη. Κατέβηκα Κρήτη τώρα. Θα το πάω σε ένα συνεργείο εδώ κάτω. Δεν θέλω να το ξανασυζητήσω αυτό το θέμα. Εγκεφαλικά ανάπηρος ο μηχανικός.

Φίλε, αν σου άλλαξε τον εγκέφαλο, να τον πάς πίσω..
Σε καλύπτει η εγγύηση..
Μη το αφήνεις, τα δούλεψες τα λεφτά, δεν τα βρήκες πεταμένα..

M535 E28
22-08-11, 22:11
αφού πήγες πάλι εκεί...κρίμα τον κόπο και χρήματά σου

DiMiTrIs_
22-08-11, 22:14
βασικα στο ειπαν οι περισσοτεροι εδω οτι δεν ειναι εγκεφαλος

335turbo
22-08-11, 22:27
βασικα στο ειπαν οι περισσοτεροι εδω οτι δεν ειναι εγκεφαλος

παρε τα λεφτα πισω γιατι θα χρειαστουν για να το φτιαξεις...ελπιζω να κρατησες τον παλιο

giannis 116
23-08-11, 21:53
Επιστρέφουμε λοιπόν. Και εννοείται πως εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα... Τσάμπα 800 ευρώ λοιπόν στον κλέφτη. Κατέβηκα Κρήτη τώρα. Θα το πάω σε ένα συνεργείο εδώ κάτω. Δεν θέλω να το ξανασυζητήσω αυτό το θέμα. Εγκεφαλικά ανάπηρος ο μηχανικός.

Αλλος ενας που την πατησε... Στα λεγα εγω που την εχω πατησει το ιδιο καθως και αλλος κοσμος απο εδω αλλα τελικα δε μας ακουσες...
Οπως και να χει κυνηγα το να παρεις χρημα πισω γιατι ειναι κριμα πραγματικα.

AvRiLtedy
05-09-11, 02:58
Όχι παιδιά δεν μου άλλαξε τον εγκέφαλο ευτυχώς! Σας καταλαβαίνω όλους και έχετε όλοι απόλυτο δίκιο. Ευχαριστώ και για την υποστήριξη. Το θέμα είναι ότι σε αυτό το μπ(@)!)#λο κράτος δεν βγάζω άκρη. Μέχρι και οι γνωστοί σου σε κλέβουν. Περισσότερα νέα θα έχουμε σε λίγο καιρό μόλις ανέβω. Γιάννη, εννοείται πως σε άκουσα και διάβασα και τι έπαθες. Φυσικά και σας ακούω, αλλιώς δεν έχω λόγο να βρίσκομαι εδώ. Θα προσπαθήσω να πάρω τα χρήματα πίσω. Ευχαριστώ και πάλι

kostastnt
05-09-11, 11:13
Αφού δεν άλλαξε εγκέφαλο 800€ γιατί πήρε?

Εσένα τι μοντέλο είναι ο άσσος?

Veldrin
05-09-11, 11:18
Λοιπόν όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι...
Μου άναψε το λαμπάκι για μηχανικό πρόβλημα, εκείνο το κίτρινο. Πήγα στο bmw service στο Ηράκλειο και μου είπαν ότι έχουν καεί οι αισθητήρες Λ. Άσχετο αλλά μου βρήκαν και μισοφαγωμένο συμπλέκτη με 130K χλμ. Μου λένε μια τιμή κοντά στα 1200+++ και μου φάνηκε τεράστιο το ποσό. Γύρισα σπίτι και είχα γράψει εδώ και με βοηθήσατε μου είχατε βρει links που πουλούσαν και Λ και συμπλέκτη. Παρόλα αυτά εγώ είχα άλλα τρεχάματα εκείνον τον καιρό και δεν μπόρεσα να αποκαταστήσω τη βλάβη του αυτοκινήτου. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά στις μετακινήσεις μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά απο 9 μήνες αν δεν κάνω λάθος (σήμερα) , στράφηκα προς το πρόβλημα του αυτοκινήτου και είπα να το πάω σε συνεργείο στην Δράμα. Αυτός μου είπε ότι δεν έχει το πρόβλημα ο αισθητήρας Λ αλλά παίζει κάτι με έναν εξαγωγέα καυσίμου/αερίου. Μου λέει όλα μαζί με συμπλέκτη και εργατικά 850. Χωρίς πολλά πολλά δέχτηκα. Τα έκανε όλα κομπλέ , αλλά σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και ότι φταίει που το άφησα τόσο καιρό έτσι. Έχω ταξίδι για αύριο μέχρι Κοζάνη και επιστροφή δηλαδή 700-800χλμ περίπου και μου έδωσε τη μπεμπούλα λέγοντας ότι το πρόβλημα τώρα υπάρχει δεν πειράζει. Θα του το ξαναπάω την Δευτέρα. Τέλος μου είπε ότι 9/10 περιπτώσεις που έχουν αυτό το πρόβλημα διορθώνονται. Τι ΣΚ@Τ@ μπορεί να έχει ο εγκέφαλος; Του είχα πάει και το mercedes ( C 180 compressor 2006 ) πέρυσι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και μου άλλαξε πάλι τον εγκέφαλο με έναν μεταχειρισμένο. Τα νεύρα μου.... Υποτίθεται ότι το παλικάρι κάνει άψογη δουλειά στον τομέα του. Περιμένω σχόλια..

Γι αυτό βρε παιδιά το λέει ο άνθρωπος. Κυνήγα το θέμα όσο μπορείς, σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις ανώδυνα.(για την τσέπη σου)