PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 αυτόματο παράθυρο συνοδηγού


djkostas20
04-07-11, 10:06
Καλημέρα...
Μετά από επίσκεψη στο συνεργείο έκανα μία ερώτηση για το αν είναι δυνατή η λειτουργία αυτόματου κλεισίματος του παραθύρου του συνοδηγού. Διότι παρόλο που και το κουμπί στον στην μεριά του οδηγού και αυτό στην μεριά του συνοδηγού έχουν δύο "σκάλες" για το πάτημα τους στο ανεβασμα δεν λειτουργεί η δεύτερη όπως στο παράθυρο του οδηγού που ανεβαίνει μόνο του!!!

Στο συνεργείο απάντησαν πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται αλλά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς κάποια πατέντα για κάτι τέτοιο γιατί είναι πολλές οι φορές μου εκνευρίζει αυτό και ξεχνάω και το παράθυρο ανοιχτό αφού νομίζω ότι κλείνει και αυτό αυτόματα σαν του οδηγού!

*** Επίσης υπάρχει τρόπος κλειδώματος του αυτοκινήτου που να κλείνουν τα παράθυρα??? Όπως συμβαίνει σε πολλά αυτοκίνητα!!!

rapid_fast
04-07-11, 10:24
Καλημέρα...
Μετά από επίσκεψη στο συνεργείο έκανα μία ερώτηση για το αν είναι δυνατή η λειτουργία αυτόματου κλεισίματος του παραθύρου του συνοδηγού. Διότι παρόλο που και το κουμπί στον στην μεριά του οδηγού και αυτό στην μεριά του συνοδηγού έχουν δύο "σκάλες" για το πάτημα τους στο ανεβασμα δεν λειτουργεί η δεύτερη όπως στο παράθυρο του οδηγού που ανεβαίνει μόνο του!!!

Στο συνεργείο απάντησαν πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται αλλά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς κάποια πατέντα για κάτι τέτοιο γιατί είναι πολλές οι φορές μου εκνευρίζει αυτό και ξεχνάω και το παράθυρο ανοιχτό αφού νομίζω ότι κλείνει και αυτό αυτόματα σαν του οδηγού!

*** Επίσης υπάρχει τρόπος κλειδώματος του αυτοκινήτου που να κλείνουν τα παράθυρα??? Όπως συμβαίνει σε πολλά αυτοκίνητα!!!

Σε ποιό αυτοκίνητο ανεβαίνουν τα παράθυρα με το κλείδωμα????

Driftakos
04-07-11, 10:26
bmw e36 αν την ώρα που κλειδώνεις με κλειδί, κρατήσεις το κλειδί κάτω, κλείνει τα παράθυρα.

επίσης πολλοί συναγερμοί το κάνουν αυτό.

BMW Power
04-07-11, 10:30
Με κλειστή την πόρτα, δεν ανεβαίνει αυτόματα το παράθυρο? Πολύ περίεργο.

Όλα αυτά και πολλά άλλα ρυθμίζονται με τον "εγκέφαλο" της BMW.

Σε ποιό αυτοκίνητο ανεβαίνουν τα παράθυρα με το κλείδωμα????

Στο δικό σου!!!! κρατώντας πατημένο το κουμπί του κλειδώματος. Και το αντίθετο.

rapid_fast
04-07-11, 10:54
Με κλειστή την πόρτα, δεν ανεβαίνει αυτόματα το παράθυρο? Πολύ περίεργο.

Όλα αυτά και πολλά άλλα ρυθμίζονται με τον "εγκέφαλο" της BMW.



Στο δικό σου!!!! κρατώντας πατημένο το κουμπί του κλειδώματος. Και το αντίθετο.

Ναι ρε, αυτό το ξέρω..
Αλλά δεν είναι με το κλείδωμα, είναι ένα έξτρα βήμα είναι αφού είναι κλειδωμένο..
Στο RAV4 μπορείς να προγραμματίσεις, και με απλό πάτημα κουμπιού, κλειδώνει
και κλείνει παράθυρα και ηλιοροφές..
Και αν κάτι δεν πάει καλα, βαράει κόρνες και ανάβει τα αλάρμ..
Νόμιζα αυτό εννοεί ο καλλιτέχνης..

djkostas20
04-07-11, 10:58
Με κλειστή την πόρτα, δεν ανεβαίνει αυτόματα το παράθυρο? Πολύ περίεργο.

Όλα αυτά και πολλά άλλα ρυθμίζονται με τον "εγκέφαλο" της BMW.



Στο δικό σου!!!! κρατώντας πατημένο το κουμπί του κλειδώματος. Και το αντίθετο.


Με κλειστή την πόρτα και πάλι όχι...πρέπει να το κρατάω πατημένο μέχρι να κλείσει... Όσο για το κλειδί θα το δοκιμάσω! Θέλει κάποια θέση όπως ανεφέρεται σε παραπάνω πόστ ή απλώς να είναι κρατημένο το κουμπί κλειδώματος???



rapid_fast.....σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα υπάρχει τρόπος χωρίς συναγερμό, όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο να κλείνουν και τα παράθυρα και όταν το ξεκλειδώνεις να ανοίγουν!!!

*** Να σημειώσω το αυτοκίνητο είναι 2/2004 αν παίζει ρόλο!

djkostas20
04-07-11, 11:05
Λοιπόν μόλις κατέβηκα και δοκίμασα το κλειδί... Δεν λειτουργεί! Το κράτησα πατημένο μέχρι και 10"! Και προς τα κάτω και δίπλα στην πόρτα και από μπροστά! Τίποτα!

BMW Power
04-07-11, 11:25
Κώστα στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο συνεργείο που έχει αντίστοιχο μηχάνημα θα στα ρυθμίσουν, αν βέβαια έχουν την όρεξη να ασχοληθούν και το βασικότερο αν ξέρουν.

Πάντως η αρχική εργοστασιακή ρύθμιση είναι να μην ανεβάζει τα παράθυρα και να μην κλείνει την κουκούλα το Roadster Ζ4 με το κλείδωμα. Με το ξεκλείδωμα όμως ανοίγει τα πάντα.

Στο δικό μου ανεβαίνει αυτόματα του συνοδηγού μόνο με κλειστή την πόρτα.

djkostas20
04-07-11, 11:43
Κώστα στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο συνεργείο που έχει αντίστοιχο μηχάνημα θα στα ρυθμίσουν, αν βέβαια έχουν την όρεξη να ασχοληθούν και το βασικότερο αν ξέρουν.

Πάντως η αρχική εργοστασιακή ρύθμιση είναι να μην ανεβάζει τα παράθυρα και να μην κλείνει την κουκούλα το Roadster Ζ4 με το κλείδωμα. Με το ξεκλείδωμα όμως ανοίγει τα πάντα.

Στο δικό μου ανεβαίνει αυτόματα του συνοδηγού μόνο με κλειστή την πόρτα.


Η κουκούλα είναι το λιγότερο... Δοκίμασα και το ξεκλείδωμα και δεν κατεβαίνουν τα παράθυρα. Όσο για την λειτουργία με κλειστή την πόρτα σε διαβεβαιώνω ότι ούτε με κλειστή στην πόρτα ανεβαίνει μόνο του το παράθυρο παρά μόνο κατεβαίνει όλο μόνο του!!! Πάντα μιλάμε για του συνοδηγού και όχι του οδηγού που με κλειστή την πόρτα όντως ανεβοκατεβαίνει αυτόματα!!!!

stef
04-07-11, 11:48
Πάντως η αρχική εργοστασιακή ρύθμιση είναι να μην ανεβάζει τα παράθυρα και να μην κλείνει την κουκούλα το Roadster Ζ4 με το κλείδωμα. Με το ξεκλείδωμα όμως ανοίγει τα πάντα.

Στο δικό μου ανεβαίνει αυτόματα του συνοδηγού μόνο με κλειστή την πόρτα.

Στο δικό μου το έχω προγραμματίσει να κλείνει τα παράθυρα & την κουκούλα στο κλείδωμα.
Όπως και στο ξεκλείδωμα ανοίγει τα πάντα
Το παράθυρο του συνοδηγού από την πλευρά του συνοδηγού κλείνει αυτόματα όπως και από τα διπλά διακοπτάκια του οδηγού...

johnstam
04-07-11, 16:03
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριοσ στο φορουμ με ένα 318 του 2004 το οποίο απόκτησα πρόσφατα αυτό με τον αυτοματισμό τον παραθύρων o electric life που είναι στην θεσσαλονικη έχει ένα αυτοματισμό που παρεμβαίνει στο μοτερ του παραθύρου και τον διακόπτη και με ένα πάτημα ανεβαίνει το παράθυρο όχι παρατεταμένο και εαν το πατησεις πριν ανεβει σταματάει τι ίδιο γίνεται και στο κατέβασμα.

djkostas20
04-07-11, 16:04
Στο δικό μου το έχω προγραμματίσει να κλείνει τα παράθυρα & την κουκούλα στο κλείδωμα.
Όπως και στο ξεκλείδωμα ανοίγει τα πάντα
Το παράθυρο του συνοδηγού από την πλευρά του συνοδηγού κλείνει αυτόματα όπως και από τα διπλά διακοπτάκια του οδηγού...


Stef όλα αυτά τα προγραμμάτισες στο συνεργείο ή μόνος σου. Θα ήθελα να το προγραμματίσω και εγώ αυτό.
Όσο για το παράθυρο θα ξαναπώ. Είτε από κουμπί που έχει ο συνοδηγός είτε από αυτό που έχει ο οδηγός για τον χειρισμό του παραθύρου του συνοδηγού δεν λειτουργεί κανένα στην δεύτερη σκάλα αυτόματα(μιλάω μόνο για το ανέβασμα)!!!

Επίσης με το κλείδωμα και ξεκλείδωμα δεν κάνει τίποτα άλλο το αυτοκίνητο. Ούτε παράθυρα, ούτε κουκούλα ούτε φραπέ!

Και στην αντιπροσωπεία λένε ότι δεν γίνεται και έτσι είναι από τη μάνα του αυτοκίνητο. Αν γίνεται παρακαλώ ας μου πείτε που το προγραμματίσατε γιατί με αυτούς εδώ στην Πάτρα δεν θα βγάλω νόημα!

Driver M
04-07-11, 16:15
Οκ, για το αυτόματο κλείσιμο με το κλείδωμα το καταλαβαίνω να θέλει έξτρα προγραμματισμό (στα Ε9Χ πάντως, τουλάχιστον με τον εργοστασιακό συναγερμό που έχω, λειτουργεί κανονικά), αλλά μου κάνει εντύπωση το κουμπί του παραθύρου του συνοδηγού να έχει 2 σκάλες και παρόλα αυτά να πρέπει να το κρατάς πατημένο.
Έχω την εντύπωση πως η σκάλα για το αυτόματο κατέβασμα των παραθύρων ήταν στον βασικό εξοπλισμό στη Ζ4 και αν ισχύει αυτό, τότε μάλλον έχει ξερυθμιστεί και θέλει προγραμματισμό απ'τον εγκέφαλο.
Κι έτσι να μην ήταν όμως, και τώρα με προγραμματισμό σίγουρα θα γίνεται, τη στιγμή που υπάρχει και η σκάλα στο κουμπί.

djkostas20
04-07-11, 16:19
Αυτό το λογικά τους το είπα εδώ στην αντιπροσωπεία και μου λένε όχι δεν γίνεται...Έτσι είναι από εργοστάσιο και ας έχει δύο σκάλες το κουμπί!!! Περίεργο αλλά ότι μου λένε σας λέω!

BMW Power
04-07-11, 19:41
Αυτό το λογικά τους το είπα εδώ στην αντιπροσωπεία και μου λένε όχι δεν γίνεται...

Αυτό απλά δεν παίζει.

Υπάρχει και η περίπτωση να έχει απλά χαλάσει ο διακόπτης. Από τον διακόπτη του συνοδηγού λειτουργεί η αυτόματη ανύψωση?

mitsos_chania
04-07-11, 19:53
Αυτό απλά δεν παίζει.

Υπάρχει και η περίπτωση να έχει απλά χαλάσει ο διακόπτης. Από τον διακόπτη του συνοδηγού λειτουργεί η αυτόματη ανύψωση?

Κι ομως παιζει.Το ιδιο ακριβως πραγμα μου ειχαν πει και μενα στην αντιπροσωπεια(ακριβως η ιδια περιπτωση με τον κωστα μονο σε αλλο μοντελο).Τελικα πηγα σε ενα εξουσιοδοτημενο και το προγραμματισα κανονικα.

Το θεμα ειναι γινεται με προγραμματισμο σε ε46 να κλεινουν τα παραθυρα απλα με το κλειδωμα?Χωρις να χρειαζεται δλδ το παρατεταμενο πατημα??

BMW Power
04-07-11, 20:11
Αυτά που έχω γράψει πιο πάνω εννοώ συνονόματε όταν λέω ότι δεν παίζει. Όχι ότι δεν πιστεύω τον Κώστα.

Απλά με ένα πάτημα δεν γίνεται, μόνο με παρατεταμένο.

sakkunen
04-07-11, 21:11
Εγώ όταν κλειδώνω, κλείνουν κ τα παράθυρα. Με ένα πάτημα όλα αυτά.

rapid_fast
05-07-11, 06:45
Εγώ όταν κλειδώνω, κλείνουν κ τα παράθυρα. Με ένα πάτημα όλα αυτά.

Ενα σκέτο και ξερό?? όχι παρατεταμένο??

djkostas20
05-07-11, 09:25
Από οποιοδήποτε κουμπί δεν λειτουργεί του συνοδηγού σε αυτόματη λειτουργία!!! Όσο για τα παράθυρα στο κλέιδωμα ούτε ανοίγουν ούτε κλείνουν ούτε με ένα απλό πάτημα, ούτε με ένα παρατεταμένο ούτε με δύο πατήματα ούτε με τρία πατήματα... Απλώς κλειδώνει το αυτοκίνητο!
Θα πάω στο συνεργείο που πηγαίνω πλέον το αυτοκίνητο μου και ελπίζω σε θετική απάντηση...

BMW Power
05-07-11, 09:35
Είναι καθαρά θέμα προγραμματισμού Κώστα.

djkostas20
05-07-11, 09:46
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και ελπίζω να το γνωρίζει και το συνεργείο και να μπεί στην διαδικασία να μου το προγραμματίσει! Γιατί το θεωρητικά επίσημο συνεργείο δεν δέχεται ότι υπαρχει σφάλμα στον προγραμματισμό και δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να κάνει την διόρθωση...

BMW Power
05-07-11, 10:02
Δεν είναι θέμα σφάλματος Κώστα, είναι θέμα επιλογής.

Είναι πολύ εύκολη διαδικασία, αρκεί να ασχοληθεί κάποιος.

Υπάρχουν και άλλες επιλογές, πέραν της κουκούλας και των παραθύρων.

Κλείδωμα των ασφαλειών μετά τα 20km/h
Follow me home φώτα με χρονική ρύθμιση
Key memory
Αν έχεις μνήμες στα καθίσματα ο δεξής καθρέπτης να κατεβαίνει βάζοντας όπισθεν για να σε βοηθά στο παρκάρισμα
κλπ.

djkostas20
05-07-11, 10:14
Παράθυρα και κουκούλα είναι αρκετά για εμένα!!! Τα υπόλοιπα να σου πώ δεν με νοιάζουν και τόσο.... Οπότε ελπίζω να έχει όρεξη να ασχοληθεί ο τυπάς από το συνεργείο!

M_enzo
05-07-11, 11:30
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25330
απ'οτι εμαθα και γω ειναι θεμα προγραμματισμου. αν βγαλεις ακρη πες μας που πηγες να ξερουμε

sakkunen
05-07-11, 17:12
Ενα σκέτο και ξερό?? όχι παρατεταμένο??

γιεπ. :deal:

djkostas20
06-07-11, 09:43
Λοιπόν χθές το μεσημέρι πήγα στο συνεργείο! Μου είπε ότι όντως μπορεί να το προγραμματίσει για να ανεβαίνει αυτόματα και να προγραμματίσει να ανεβαίνουν τα παράθυρα με το κλειδί. Για να κλείνει η κουκούλα με το κλείδωμα δεν το ήξερε και μου είπε ότι θα ρωτούσε όμως για να το μάθει.

Επίσης τον ρώτησα αν πρέπει να κρατάω το κουμπί του κλειδιού πατημένο μέχρι να κλείσουν ή αν με το που ξεκινήσει η διαδικασία να κλείσουν δεν χρειάζεται πλέον να πατάω το κουμπί!

Μου εξήγησε λοιπόν ότι αυτό έχει να κάνει με την τεχνολογία που έχει πάνω στο αυτοκίνητο μου, έαν δηλαδή είναι παλιά ή καινούρια. Στην πιο παλιά αν αφήσεις το κουμπί η διαδικασία σταματάει ενώ σε νεότερες όταν ξεκινήσει η διαδικασία εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι!

Fanatic
07-07-11, 18:21
Το δικο μου Ζ ειναι 7/2004 και κλεινει αυτοματα το παραθυρο οπως το θες. Επιπλεον οπως ειναι ανοιγει παραθυρα, κουκουλα με παρατεταμενο πατημα ξεκλειδωματος. Θελω να το παω για προγραμματισμο να τα κλεινει και ολα στο κλειδωμα.

Geo_3D
07-07-11, 18:31
Η κοντρα μου εδω και χρονια με τον Μpower...αυτο το μαμημενο παραθυρο του συνοδηγου να κλεινει αυτοματα και οχι χειροκινητα

Στα facelift compact γινεται,ενω στα pro,οχι.

Δεν ειναι θεμα διακοπτη,δεν ειναι θεμα μοναδας ΖΚΕ,δεν ειναι θεμα προγραμματισμου...Η λυση ειναι....δεν εχω ιδεα γιατι ο Mpower δεν μου λεει,και δεν προκειται ποτε να μου πει!!!!....αλλά γινεται!!!*^$%&$%&*$%^#&*()$%&*#$%^*