PDA

Επιστροφή στο Forum : Οpel Corsa OPC


Vasilis M3
08-07-11, 11:37
Το λατρεύω αυτό το διαβολάκι.Ψήνω τον πατέρα μου μπας και το πάρει στην μάνα μου και σε 2 χρόνια περάσει στα χέρια μου:loser:


Ποια η γνώμη σας για το διαβολάκι????Ξέρω ότι και μαμά κόβει κ*λους,αμα το σκαλήσει και ο Πετρόπουλος τότε ράβει για τα καλά..

http://www.youtube.com/watch?v=t-EYbLgLjpo&feature=related%CE%B1

http://www.youtube.com/watch?v=j3-5HpiC9FY&feature=player_embedded

stef
08-07-11, 11:56
Προτιμώ Mini Cooper S JCW !
Πολύ πιο όμορφο και στριφτερό!

Dim77
08-07-11, 11:59
Πολύ ωραίο το Corsa, αλλά αφησε το ''μαμά''.

(το cooper είναι πολύ καλό, αλλά πολύ ακριβό και η συντήρηση του επίσης)

Vasilis M3
08-07-11, 12:15
Ναι μου αρέσει πολύ μαμά.....το πολύ πολύ πέρνω 5-6 να έχω να παίζω....:+1:

Υ.Γ. Σε 1:18 φυσικά

Vasilis M3
08-07-11, 12:18
Stef αντί για Cooper πάρε Sport Evo!!!!!!!!!:dblthumb2

manosm3
08-07-11, 15:48
Βασικα τι ακριβως θες; γιατι για βελτιωση με τερμα πιεσεις, αβανς κλπ πρεπει να του βαλεις σφυρια αλλιως σπανε

Driver M
08-07-11, 15:58
Απ'όσα γνωρίζω είναι αρκετά γρήγορο, αλλά ίσως το χειρότερα στημένο στην κατηγορία με τρελή υποστροφή.

Γνώμη μου, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στην κατηγορία (πχ 207rc στα ίδια λεφτά και cooper s πιο πάνω, φυσικά και clio rs αλλά είναι μάλλον ασύμφορο λόγω 2λιτρου κινητήρα).

Vasilis M3
08-07-11, 16:05
Βασικά μου αρέσει το σουλούπι του,και το γενικό συνολό του.(Αχ αυτά τα μπάκετ...)
Δεν το θέλω να το φτιάξω....πάει αρκετά καλά και μαμήσιο....και αν αναλογιστείς πως θα είναι το πρώτο μου αμάξι είναι μια καλή επιλογή.:greenboun

DiMiTrIs_
08-07-11, 16:44
μινι δαγκωτο....θα το μετανοιωσεις......μονο ομορφο ειναι τιποτα αλλο.....
κακοστημενο καιει παραπανω απο οσο πρεπει

antreas
08-07-11, 16:47
όμορφο το κορσάκι αλλά πολύ ζημιάρικο!!!!

AlexVag
08-07-11, 19:37
Polo gti...το πηρε η αδερφη μου και απλα γαμαει απο στησιμο...εχει 180 αλογα αλλα πιστεψεμε δεν θα μπορεις να το οδηγησεις στα ορια...το ατιμο στριβει σαν τρενο και με το dsg ειναι κορυφαιο για γρηγορες διαδρομες...

Dim77
08-07-11, 21:07
Αν σου αρέσει, πάρτο. Μια χαρά είναι. Και ο ειδικός τύπος όταν συγκρίνει, μπορεί να λέει ''το κορυφαίο τιμόνι 207, φοβερό στήσιμο το Cooper, αγωνιστικό το Clio'' αλλά δε σημαίνει ότι το Corsa είναι ταξί.
Μια χαρά είναι, άγριο, με κράτημα, φυσικά θέλει προσοχή (όπως ΌΛΑ αυτά τα αυτοκίνητα άσχετα αν έχουν ή όχι το τέλειο στήσιμο).

Αλλιώς το καλύτερο όχημα από όλα αυτά να είναι το 207 (από πολλές απόψεις).

Το mini παιδιά, σε όλα τα συνεργεία της BMW λένε ότι είναι το πιο ακριβό αυτοκίνητο από θέμα εργατικών και ξέρουμε τι σημαίνει αυτό στα συνεργεία BMW (AW :embarassm).

Είναι ωραίο, είναι καλό, αλλά είναι και πολύ ακριβότερο.

Ο Νότης...τι λέει για όλα αυτά? :embarassm :smokin:

Υ.Γ. Να πάρεις όποιο αυτοκίνητο σου αρέσει. Αν ένα άλλο είναι λίγο καλύτερο κάπου, αλλά δε σου αρέσει...άστο.

Καλύτερα 316 coupe E46:king: παρά Golf-polo-A3 2.0 TFSi 1000 ps...


Υ.Γ.2. Πάρε αυτοκίνητο με χειροκίνητο κιβώτιο να ευχαριστηθείς. Αργότερα έχεις χρόνια για να βαρεθείς και να πάρεις DKG, DSG και ότι άλλο τέτοιο θα υπάρχει αναγκαστικά τότε.

Dimzan
08-07-11, 22:41
να το παρεις αλλα μην το περιαξεις με ενα απλο φπε. παιζουν πολλα σπασμενα ετσι.

θελει λεφτα για να ανεβασει αλογα με αξιοπιστια

Vasilis M3
09-07-11, 15:48
O Νότης τι να πεί....αφού δεν μου δίνει το μπεμπόνι (καλά κάνει...:icon02:) του είπα να δώσουμε το Golf 1.6 FSI της μάνας μου να πάρουμε ένα OPC ωραίο που έχω βρεί αλλά δεν θέλει...

Υ.Γ.1 Το ξέρω απλά ζήτησα και τις γνώμες σας να δώ και απο την μεριά σας τι προτείνετε...
Καλύτερα με τα πόδια ή με το ποδήλατο(:king:) γιατί εκεί που είναι η βενζίνη αυτά θα μας σώσουν...

Υ.Γ.2 Σίγουρα θα έχει χειροκίνητο κιβώτιο γιατί έτσι όπως λες και εσύ το ευχαριστιέσαι περισσότερο...άλλωστε τα αυτόματα είναι για γέρους...(Ακούς Νότη....:smokin:)

Φίλε AlexVag το είχα σκεφτεί για ένα Polάκι GTI αλλά δεν βγάζει αυτή την αγριάδια του τέρατος που βγάζει το Corsa...Το Corsa είναι τέρας σε θέμα εμφάνισης...
Τώρα σε θέμα μοτέρ-αξιοπιστίας σίγουρα νικητής είναι το Polo μιας και έχουμε έναν πολύ γρήγορο,οικονομικό και αξιόπιστο κινητήρα...

Φίλε Dimzan το αυτοκίνητο θα μείνει μαμήσιο,μετά απο 1-2 χρόνια συμβίωσης μαζί του τότε ίσως του κάνω το πρώτο στάδιο που λες και εσύ...(δεν έχω σκοπό για παραπάνω..)

Φίλε Αντρέα τι ζημιές ακριβώς ξέρεις να βγάζει???

Φίλε Dim77 (όλοι Δημήτρηδες είστε..) το πολύ πολύ του βάζω πάνω ένα S14 2.5 375 hp που φορούσαν τα αγωνιστηκά Ε30 και κερνάω κολώνες και πιτόγυρα στον Ζάχο:screwy:

TAZ118!
09-07-11, 16:32
Συντομα παρουσιαζεται το Fiesta ST με 182 αλογατα.....

Stallion3.2
14-07-11, 20:51
μιας και μιλάτε για στρίψιμο... Abarth κανείς? GrandePunto Essesse με 180 αλογάκια απο 1.4, τη μεγαλύτερη ροπή της κατηγορίας, μακράν το καλύτερο στήσιμο, κάνεις Ειδική διαδρομή ακόμα και το σπίτι-γραφείο... 4πίστονα, Koni FSD, 18άρες Ultraleggera όλα στανταρ..... και δες και μια ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1611034/

Kostas Christ
14-07-11, 21:44
ενα θεματακι με το τιμονι το εχει ομως, οπως και με το σασμαν... απο αισθηση λιγα πραγματα... παιρνεις swift sport με τα ιδια του χωνεις και 4κ βελτιωση και μιλας οντως για ειδικες παντου...

Dimzan
14-07-11, 21:50
ενα θεματακι με το τιμονι το εχει ομως, οπως και με το σασμαν... απο αισθηση λιγα πραγματα... παιρνεις swift sport με τα ιδια του χωνεις και 4κ βελτιωση και μιλας οντως για ειδικες παντου...


τρομερο στηριμο το swift αλλα και τρομερο κοπανημα στις λακουβες... εικαζω -δεν ξερω- πως τα αλλα 2 ειναι καλυτερα

Nick_compact
14-07-11, 22:00
μιας και μιλάτε για στρίψιμο... Abarth κανείς? GrandePunto Essesse με 180 αλογάκια απο 1.4, τη μεγαλύτερη ροπή της κατηγορίας, μακράν το καλύτερο στήσιμο, κάνεις Ειδική διαδρομή ακόμα και το σπίτι-γραφείο... 4πίστονα, Koni FSD, 18άρες Ultraleggera όλα στανταρ..... και δες και μια ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1611034/

Προφανώς δεν εντάσεις στην ίδια κατηγορία το MINI έτσι; :bullhorn:

antreas
14-07-11, 22:28
Υ.Γ.1 Το ξέρω απλά ζήτησα και τις γνώμες σας να δώ και απο την μεριά σας τι προτείνετε...
Καλύτερα με τα πόδια ή με το ποδήλατο(:king:) γιατί εκεί που είναι η βενζίνη αυτά θα μας σώσουν...


Φίλε Αντρέα τι ζημιές ακριβώς ξέρεις να βγάζει???

:screwy:

Για ζημιές που έχω ακούσει συμπεριλαμβάνουν από ηλεκτρονικά μέχρη ΕΜΒΟΛΑ και
αυτά από κατόχου OPC όχι του τύπου με είπε ενασ φίλος του φίλου και τέτοια.
Πάντως άμα θες να το κάνεις το πήραμα να πάρεις τέτοιο καρότσι να ξέρεις οτι
θέλει πολύ καθαρό καύσιμο γιατί ειναι πιεσμένο μηχανάκι και δεν το βγάζει και καμια σοβαρη εταιρεια

Driver M
14-07-11, 22:38
Kαλό το ss, αλλά πράγματι δεν ακούγονται τα καλύτερα για το τιμόνι του, απ'όσο γνωρίζω δεν βγαίνει εκτός το esp και ένας 1600άρης κινητήρας έχει περισσότερες προοπτικές βελτίωσης από τον 1400άρη της fiat, αν φυσικά κάτι τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Εμφανισιακά όμως είναι πολύ όμορφο και αν αυτό είναι το κύριο κριτήριο κάποιου, τότε σίγουρα το punto είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο απ'το opc.
Και πάλι όμως, το rc είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερη επιλογή.

sakkunen
14-07-11, 23:51
ενα θεματακι με το τιμονι το εχει ομως, οπως και με το σασμαν... απο αισθηση λιγα πραγματα... παιρνεις swift sport με τα ιδια του χωνεις και 4κ βελτιωση και μιλας οντως για ειδικες παντου...

τρομερο στηριμο το swift αλλα και τρομερο κοπανημα στις λακουβες... εικαζω -δεν ξερω- πως τα αλλα 2 ειναι καλυτερα

Μιας κ αναφέρετε το swift, είναι από τα πολύ λίγα οχήματα που οι οδηγοί τους παίζουν οπουδήποτε στο δρόμο. Κάνω τρελό παιχνίδι κ στα στροφιλίκια κ στις Ε.Ο που τα πετυχαίνω.

6zylindermaniac
15-07-11, 09:14
Το swift είναι πολύ καλά στημένο και παιχνιδιάρικο με το πίσω μέρος αλλά σαν μειονέκτηματα α) ο κινητήρας του δεν είναι τόσο πρόθυμος όσο οι τούρμπο ανταγωνιστές του β) η θέση οδήγησης είναι πολύ ψηλή (για τα γούστα μου τουλάχιστον) γ) έχει πολύ κοντό 5άρα σασμάν (θυμίζει κλιμάκωση 106 με 13/59) που σημαίνει οτι για 140 χλμ σταθερά στο ταξίδι πρέπει να πηγαίνεις σταθερά με 4500 στροφές.

Τo punto abarth έχει ΠΟΛΥ πρόσφυση, αποτελεσματικό στις στροφές, αλλά δεν είναι παιχνιδιάρικο (ποιό είναι θα μου πείτε απο τα καινούργια...) ενώ οι επιδόσεις του λόγω μικρής τουρμπίνας δεν είναι οι αναμενόμενες. Φυσικά είναι κουκλί και ως abarth punto και ως abarth 500.

Chris316
15-07-11, 09:33
Μιας και το πιάσαμε το θέμα... έχω οδηγήσει το abarth essesse και πολλές περισσότερες φορές το grande t-jet.... Πήρα πίσω όλα αυτά που έλεγα τόσα χρόνια για τη Fiat. Και τα 2 είναι πολύ καλά και το t-jet που είναι και του γαμπρού μου τρώει πολύ σκίσιμο και πολλά χιλιόμετρα (ήδη βρίσκεται στα 70000 κοντά) και το μόνο που έχει βγάλει είναι βάσεις μηχανής (που υποψιάζομαι ότι είναι το σημείο που πάσχει...αν και τονίζω τρώει πολύ σκίσιμο). Εντάξει το τιμόνι τους δεν είναι BMW αλλά δεν το λες άθλιο. Θα το χαρακτήριζα σπορ τιμόνι πόλης και όχι βουνού αλλά απόψεις είναι αυτές....

Το Suzukaki τώρα είναι ένα αυτοκίνητο που θα είναι δίπλα σου στο φανάρι....125 άλογα (και θα λέει αλήθεια)... θα φύγετε και δε θα σπινιάρει σχεδόν καθόλου (κάτι σαν launch control)... και αν καταφέρεις να τον πιάσεις πριν τα 215 θα είσαι άρχοντας.... Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ σασμάν, εκλπηκτικό, ΤΕΛΕΙΟ..... και στις στροφές καταργεί την κακοφημία του προγόνου του....

Τώρα για το OPC... Πανέμορφο αμάξι. Πολλή δύναμη από λίγα κυβικά. Επίσης λίγο σπινιάρισμα (για αμάξι χωρίς launch control). Δυστυχώς μου έχει ξεφύγει από ένα test drive αυτό αλλά θα το ήθελα. Σημαντική παρατήρηση που ίσως να μη ξέρετε μερικοί.... Το corsa OPC μοιράζεται το ίδιο πλαίσιο-σασί με το Grande punto. Αν πετύχετε 2 τέτοια δίπλα προσέξτε τα καλύτερα και αν είναι και τα καπώ πάνω θα δείτε ακόμα πιο τρομακτικές ομοιότητες στο χώρο του κινητήρα... Εμείς "σφαζόμαστε" κι αυτοί συνεργάζονται...

6zylindermaniac
15-07-11, 09:35
Corsa, mito, punto είναι το ίδιο πλαίσιο... όπως και opel astra, alfa giulietta, fiat bravo, lancia delta!

Vasilis M3
15-07-11, 10:28
Mοιάζουν απίστευτα μεταξύ τους....:whip:

Εγώ έναν φίλο μου που ρώτησα που έχει Corsa OPC (προσοχή δεν το ξεσκίζει) το προσέχει πάρα πολύ και μου λέει δεν έχει χρειαστεί τίποτα το αμάξι...πάρα πολύ αξιόπιστο και γρήγορο.

Αυτοί που ρωτήσατε εσείς τους πίνουν το αίμα?είναι κοντράκιδες?
Γιατί μόλις μου είπατε ότι τα ΟPC βγάζουν προβλήματα πραγματικά απόρρησα...

sakkunen
15-07-11, 15:13
Μιας και το πιάσαμε το θέμα... έχω οδηγήσει το abarth essesse και πολλές περισσότερες φορές το grande t-jet.... Πήρα πίσω όλα αυτά που έλεγα τόσα χρόνια για τη Fiat. Και τα 2 είναι πολύ καλά και το t-jet που είναι και του γαμπρού μου τρώει πολύ σκίσιμο και πολλά χιλιόμετρα (ήδη βρίσκεται στα 70000 κοντά) και το μόνο που έχει βγάλει είναι βάσεις μηχανής (που υποψιάζομαι ότι είναι το σημείο που πάσχει...αν και τονίζω τρώει πολύ σκίσιμο). Εντάξει το τιμόνι τους δεν είναι BMW αλλά δεν το λες άθλιο. Θα το χαρακτήριζα σπορ τιμόνι πόλης και όχι βουνού αλλά απόψεις είναι αυτές....

Το Suzukaki τώρα είναι ένα αυτοκίνητο που θα είναι δίπλα σου στο φανάρι....125 άλογα (και θα λέει αλήθεια)... θα φύγετε και δε θα σπινιάρει σχεδόν καθόλου (κάτι σαν launch control)... και αν καταφέρεις να τον πιάσεις πριν τα 215 θα είσαι άρχοντας.... Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ σασμάν, εκλπηκτικό, ΤΕΛΕΙΟ..... και στις στροφές καταργεί την κακοφημία του προγόνου του....

Τώρα για το OPC... Πανέμορφο αμάξι. Πολλή δύναμη από λίγα κυβικά. Επίσης λίγο σπινιάρισμα (για αμάξι χωρίς launch control). Δυστυχώς μου έχει ξεφύγει από ένα test drive αυτό αλλά θα το ήθελα. Σημαντική παρατήρηση που ίσως να μη ξέρετε μερικοί.... Το corsa OPC μοιράζεται το ίδιο πλαίσιο-σασί με το Grande punto. Αν πετύχετε 2 τέτοια δίπλα προσέξτε τα καλύτερα και αν είναι και τα καπώ πάνω θα δείτε ακόμα πιο τρομακτικές ομοιότητες στο χώρο του κινητήρα... Εμείς "σφαζόμαστε" κι αυτοί συνεργάζονται...

Το punto t-jet είναι ανάλατο αυτοκίνητο ενώ το abarth είναι σα να βάζεις κάλιο αντί για νάτριο. Δε ξέρω για το ss πόσο αλλάζει. Επίσης δε ξέρω τι αλλάζει στα punto multiair.

Η καλύτερη επιλογή είναι το rc - δε ξέρω τι λέει το polo gti - αλλά μιας κ πλέον δεν οδηγούνται όπως πρέπει, παίρνεις ένα rallye+τουρμπίνα rc+πρόγραμμα+i/c, κ μπορείς πλέον να γράφεις αξιοπρεπείς κόντρες στα forum.

Stallion3.2
15-07-11, 18:32
Corsa, mito, punto είναι το ίδιο πλαίσιο... ναι.... όπως και opel astra, alfa giulietta, fiat bravo, lancia delta! ΟΧΙ! ίδιο πλαίσιο έχουν bravo/delta, η giulietta έχει ΝΕΟ! και όλα δεν έχουν καμμία σχέση με opel.

Stallion3.2
15-07-11, 18:34
Προφανώς δεν εντάσεις στην ίδια κατηγορία το MINI έτσι; :bullhorn:

με τα λευτά που θα ξοδέψεις για να πάρεις ένα mini που θα πιάσει ένα ss παίρνεις ένα ss μονό και ένα ζυγό για να μπαίνεις κάθε μέρα δαχτύλιο, έλεος με το Mini...σε λίγο θα φοβόμαστε να το συγκρίνουμε με ferrari, και κάτι άλλο:

ΣΙΓΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ! (αν και είναι όντως καλύτερο απο της Fiat)

manosm3
15-07-11, 19:13
με τα λευτά που θα ξοδέψεις για να πάρεις ένα mini που θα πιάσει ένα ss παίρνεις ένα ss μονό και ένα ζυγό για να μπαίνεις κάθε μέρα δαχτύλιο, έλεος με το Mini...σε λίγο θα φοβόμαστε να το συγκρίνουμε με ferrari, και κάτι άλλο:

ΣΙΓΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ! (αν και είναι όντως καλύτερο απο της Fiat)

lol... τι λέει... :bs: Με το τιμονι του μινι, ενα κλικ να κανεις εχεις αλλαξει λωριδα. Το πουντο ειναι η μεγαλυτερη πατατα της κατηγοριας. Δεν υπαρχει πουθενα στις συγκρισεις. Το μινι και το κλιο ειναι οι βασιλιαδες.

Chris316
15-07-11, 20:19
Το punto t-jet είναι ανάλατο αυτοκίνητο ενώ το abarth είναι σα να βάζεις κάλιο αντί για νάτριο. Δε ξέρω για το ss πόσο αλλάζει. Επίσης δε ξέρω τι αλλάζει στα punto multiair.

Η καλύτερη επιλογή είναι το rc - δε ξέρω τι λέει το polo gti - αλλά μιας κ πλέον δεν οδηγούνται όπως πρέπει, παίρνεις ένα rallye+τουρμπίνα rc+πρόγραμμα+i/c, κ μπορείς πλέον να γράφεις αξιοπρεπείς κόντρες στα forum.


Στο Polo GTI η VW έκανε ένα ακόμα λάθος πιστεύω. Δεν έπρεπε να το κάνουν τοοοσο γρήγορο. Μιλάνε για 6,7 στα 0-100 από 1400cc τη στιγμή που το "καλό" της μοτέρ (δίλιτρο τούρμπο) στο Golf βγάζει 6,9... Σαν να λέμε έβαλα χέρια μου κι έβγαλα τα μάτια μου... Γνώμη μου πάντα...!!
Μιας και περάσαμε και σε VW μεριά τώρα... έχω οδηγήσει και το Scirroco 160hp DSG και τολμώ να πω ότι ήταν αρκετά καλό σε αίσθηση-εσωτερικό-θεση οδήγησης-γκαζι...!!! Όχι κάτι τρομερό αλλά αρκετά καλό για τον μέσο οδηγό.

Συμφωνώ για το RC.... Θα έπαιρνα άνετα ένα LeMans από πολλές απόψεις. Αλλά μιλάμε για κοντράδικο τώρα ή ένα σβέλτο σπορ αυτοκινητάκι πόλης?? (γιατί λες κάτι για αλλαγή τουμπινών και τέτοια....δε ξέρω από αυτά εγώ)

Το SS είναι πραγματικά δυνατό αυτοκίνητο και μου έδειχνε ανώτερο στο στρίψιμο από ένα abarth απλό, λόγω 18άρας και άλλης ανάρτησης, παρεμπιπτόντως......"Τι ζαντάρα είναι αυτή η άσπρη που σου δίνουν στην μαγική κούτα με τα καλούδια του SS??..." ***
Τα multiair έχουν μια επιπλέον μικρή διαφορά με τα t-jet.... Φοράνε όλα Garret τουρμπίνα με ότι συνεπάγεται αυτό σε απόδοση και ήχο. Από στήσιμο δεν ξέρω.

***φωτό από την "μαγική κούτα" κάτω

Stallion3.2
15-07-11, 21:49
lol... τι λέει... :bs: Με το τιμονι του μινι, ενα κλικ να κανεις εχεις αλλαξει λωριδα. Το πουντο ειναι η μεγαλυτερη πατατα της κατηγοριας. Δεν υπαρχει πουθενα στις συγκρισεις. Το μινι και το κλιο ειναι οι βασιλιαδες.

τι να πουν και οι άσχετοι που δεν ξέρουν απο αυτοκίνητα:
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?p=56394943
http://www.quattroruote.it/notizie/primo-contatto/due-monelle-e-un-professore-punto-abarth-e-mini-jcw

manosm3
15-07-11, 22:15
τι να πουν και οι άσχετοι που δεν ξέρουν απο αυτοκίνητα:
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?p=56394943
http://www.quattroruote.it/notizie/primo-contatto/due-monelle-e-un-professore-punto-abarth-e-mini-jcw


....Alain Prost recently did a test for an Italian car mag comparing the Punto Abarth SS to the Mini Cooper S JCW.


...
The penny drops :D

Με το works κιόλας χαχαχαχαχα

M_enzo
15-07-11, 22:45
τοσα αλογα με ημιακαμπτο πισω, ενω το mini εχει Multi-link ; mini δαγκωτο! δεν το λενε τυχαια ολοι καρτ!

Driver M
16-07-11, 01:20
lol... τι λέει... :bs: Με το τιμονι του μινι, ενα κλικ να κανεις εχεις αλλαξει λωριδα. Το πουντο ειναι η μεγαλυτερη πατατα της κατηγοριας. Δεν υπαρχει πουθενα στις συγκρισεις. Το μινι και το κλιο ειναι οι βασιλιαδες.
Aυτό δεν είναι απόλυτο κριτήριο γιατί τα περιοδικά συγκρίνουν πάντα ό,τι κυρίως τα συμφέρει και θέλουν να προμοτάρουν (από άποψη χορηγών κλπ).
Και το rc δεν το συγκρίνουν όσο συχνά θα έπρεπε με βάση το πόσο καλό και ολοκληρωμένο είναι.
Στο Polo GTI η VW έκανε ένα ακόμα λάθος πιστεύω. Δεν έπρεπε να το κάνουν τοοοσο γρήγορο. Μιλάνε για 6,7 στα 0-100 από 1400cc τη στιγμή που το "καλό" της μοτέρ (δίλιτρο τούρμπο) στο Golf βγάζει 6,9... Σαν να λέμε έβαλα χέρια μου κι έβγαλα τα μάτια μου... Γνώμη μου πάντα...!!
Μιας και περάσαμε και σε VW μεριά τώρα... έχω οδηγήσει και το Scirroco 160hp DSG και τολμώ να πω ότι ήταν αρκετά καλό σε αίσθηση-εσωτερικό-θεση οδήγησης-γκαζι...!!! Όχι κάτι τρομερό αλλά αρκετά καλό για τον μέσο οδηγό.

Συμφωνώ για το RC.... Θα έπαιρνα άνετα ένα LeMans από πολλές απόψεις. Αλλά μιλάμε για κοντράδικο τώρα ή ένα σβέλτο σπορ αυτοκινητάκι πόλης?? (γιατί λες κάτι για αλλαγή τουμπινών και τέτοια....δε ξέρω από αυτά εγώ)

Το SS είναι πραγματικά δυνατό αυτοκίνητο και μου έδειχνε ανώτερο στο στρίψιμο από ένα abarth απλό, λόγω 18άρας και άλλης ανάρτησης, παρεμπιπτόντως......"Τι ζαντάρα είναι αυτή η άσπρη που σου δίνουν στην μαγική κούτα με τα καλούδια του SS??..." ***
Τα multiair έχουν μια επιπλέον μικρή διαφορά με τα t-jet.... Φοράνε όλα Garret τουρμπίνα με ότι συνεπάγεται αυτό σε απόδοση και ήχο. Από στήσιμο δεν ξέρω.

***φωτό από την "μαγική κούτα" κάτω
Φίλε το Le Mans δεν κυκλοφορεί πλέον.
Εκτός αυτού, κανένα αυτοκίνητο από αυτά που μιλάμε δεν είναι τυπικό αμαξάκι πόλης.
Το rc πάντως για να ανταγωνιστεί το ss δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα.
Για το rally/gt είπαν πως θέλει αλλαγή τουρμπίνας για να το ανταγωνιστεί.

Nick_compact
16-07-11, 01:50
με τα λευτά που θα ξοδέψεις για να πάρεις ένα mini που θα πιάσει ένα ss παίρνεις ένα ss μονό και ένα ζυγό για να μπαίνεις κάθε μέρα δαχτύλιο, έλεος με το Mini...σε λίγο θα φοβόμαστε να το συγκρίνουμε με ferrari, και κάτι άλλο:

ΣΙΓΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ! (αν και είναι όντως καλύτερο απο της Fiat)

Το Cooper S καινούριο κάνει 27.500 ευρω. Αντίστοιχα το Grande Punto Evo Abarth SS, κάπου στα 23.000. Σχετικά μεγάλη λοιπόν η διαφορά στην τιμή, όπως και μεγάλη η διαφορά στο επίπεδο των 2 αυτοκινήτων. Καθώς το πλαίσιο, η ανάρτηση, η αίσθηση, η ποιότητα καθώς και οι επιδόσεις, είναι ανώτερες στο MINI. Αν είσαι και αριθμολάγνος, κι εκεί καλύτερο είναι το MINI. Θες σε μετατρόχια, θες σε 0-100,σε τελική ταχύτητα, σε ιπποδύναμη, ρε ροπή, σε ακαμψία πλαισίου, τι άλλο θες. Το σχόλιο για το τιμόνι το προσπερνάω, μην συζητάμε και τα κοινώς πλέον αποδεκτά!

gearboxer
16-07-11, 08:21
Δεν πα να έχουν 300 άλογα, με 4.5λτ/100 κατανάλωση και εγγύηση για 300.000km.....
ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΑΒΑΝΕ!
ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ ΠΑΝΤΟΥ & ΠΑΝΤΑ φίλε μου. Ή αλλιώς η μαγεία να κάνεις έστω και μία μικρή αστική διαδρομή ενδιαφέρουσα...

Stallion3.2
16-07-11, 09:20
Με το works κιόλας χαχαχαχαχα

1ον: Ξέρεις ποιός είναι ο Alain Prost?
2ον: Ξέρεις με τι συνθήκες ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ απο την Ferrari?
3ον: Ξέρεις ότι οι σχέσεις του με το Gruppo είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων κάκιστες?
4ον: Για να καταλάβεις πόσο ιταλόφιλο είναι το quattroruote σου υπενθυμίζω ότι ανήκει στον ίδιο όμιλο με το Γερμανικό Auto Motor und Sport...

Stallion3.2
16-07-11, 09:23
Το Cooper S καινούριο κάνει 27.500 ευρω. Αντίστοιχα το Grande Punto Evo Abarth SS, κάπου στα 23.000. Σχετικά μεγάλη λοιπόν η διαφορά στην τιμή, όπως και μεγάλη η διαφορά στο επίπεδο των 2 αυτοκινήτων. Καθώς το πλαίσιο, η ανάρτηση, η αίσθηση, η ποιότητα καθώς και οι επιδόσεις, είναι ανώτερες στο MINI. Αν είσαι και αριθμολάγνος, κι εκεί καλύτερο είναι το MINI. Θες σε μετατρόχια, θες σε 0-100,σε τελική ταχύτητα, σε ιπποδύναμη, ρε ροπή, σε ακαμψία πλαισίου, τι άλλο θες. Το σχόλιο για το τιμόνι το προσπερνάω, μην συζητάμε και τα κοινώς πλέον αποδεκτά!

http://designasterisk.com/wp-content/uploads/2008/07/egmcartechcom.jpghttp://www.shoeblog.com/wp-content/uploads/2010/03/holy_grail_660.jpg

Dim77
16-07-11, 09:44
http://images.ridemonkey.com/index.php?size=full&src=http%3A%2F%2Fwww.kaitaia.com%2Ffunny%2Fpicture s%2FThreadHijack%2Fthread_direction.gif

Παιδιά, δεν είναι αυτό το θρεντ για να δούμε αν το Abarth ss είναι το καλύτερο...

Το παιδι που άνοιξε το θρεντ άλλο ρώταγε...

Εντάξει οι άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες, αλλά πάει αλλού πλέον.

m_power_lunatic
16-07-11, 09:48
ΟFF TOPIC

Eλα ρε εσυ,τωρα γινεσαι ''κακος'' και προκατειλημενος.Εχεις οδηγησει MINI COOPER S ειδικα το τελευταιο???Ρε εσυ ειναι καλυτερο απο το FIAT ενταξει τωρα.....

Δεν στο λεω για να σε πειραξω ή να στην πω αλλα ειναι οντως καλυτερο, για αυτο που θελουνε να πουλησουνε αυτα τα 2 αμαξια σε αυτη την κατηγορια.

Συμφωνω οτι το κοστος των SERVICE και καποιων ζημιων ειδικα σε παλαιοτερα MINI δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα σαν αισθηση και πατημα και ακαμψια το MINI ειναι συνολικα καλυτερο.

Για να μην με παρεξηγησεις,ειχα μια φορα στη ζωη μου ιταλικο (Punto GT 1+Punto GT 3) και αν ξαναπαρω ποτε καποια στιγμη θα ειναι DELTONA.Δεν εχω κατι με τα ιταλικα ισα-ισα πιστευω οτι εχουν ομορφυνει αρκετα (εως πολυ-αν και παντα το ''ειχανε'' οι ιταλοι),ποιοτητα (αλματα εχουν κανει) πολυ καλη, ΑΛΛΑ οσοι ειστε της παλιας σχολης θα θελατε ειμαι πιο σιγουρος περισσοτερο ουσια,αληθινο κοκκινο αιμα της ALFA πως να το πω??????

Σημειωνω ομως οτι ειμαι γερμανοφιλος-γαλλοφιλος του κερατα σε σημειο αηδιας!!!!!

ON TOPIC

Το CORSA OPC ειναι τουμπανακι οπτικα,πολυ γρηγορο,ακαμπτο και ωραια εξοπλισμενο.

Οσοι ασχολειστε με βελτιωσεις κτλ θα ξερετε οτι ''βραζουν ευκολα'' και βαρανε πιστονι/βαλβιδες κτλ.Με το ζορι πρωτο σταδιο με τα μαμα εντοσθια απο εκει και πανω θελει δουλεια στα εντοσθια.

Αλλο θεμα ειναι και η επιλογη του για πρωτο αυτοκινητο σε τοσο νεο οδηγο αν και μου εχεις δωσει εντυπωση ωριμου παδιου για την ηλικια σου.....εγω οπως σε κοβω θα στο επερνα (αν ησουν οπως ο αδερφος μου ΟΧΙ).

Δεν ξερω αλλα σε αυτο το θεμα τωρα που μεγαλωσα τα βλεπω αλλιως τα πραγματα με οσα εχω δει στο δρομο κτλ.Η οικογενεια μου εκανε υπερβασεις και με εμπιστευτηκανε και μενα και τον αδερφο μου σε απιστευτο βαθμο.Πως τη βγαλαμε καθαρη δεν εχω ιδεα........αν ειχα γιο πιτσιρικα τωρα ΜΑΛΛΟΝ δεν θα του επερνα γρηγορο αμαξι για αρχη,ισως και να του επερνα για να ασχολουμαστε οι 2 δυο μας και να περναμε χρονο μαζι (οπως εσυ με τον Νοτη).......

Μαλλον θα του επερνα......θα πεφτανε σφαλιαρες βεβαια εαν εβλεπα λαστιχα λιωμενα στο 6-μηνο,ζημιες απο ''κυνηγι'' κτλ.

Chris316
16-07-11, 09:53
Aυτό δεν είναι απόλυτο κριτήριο γιατί τα περιοδικά συγκρίνουν πάντα ό,τι κυρίως τα συμφέρει και θέλουν να προμοτάρουν (από άποψη χορηγών κλπ).
Και το rc δεν το συγκρίνουν όσο συχνά θα έπρεπε με βάση το πόσο καλό και ολοκληρωμένο είναι.

Φίλε το Le Mans δεν κυκλοφορεί πλέον.
Εκτός αυτού, κανένα αυτοκίνητο από αυτά που μιλάμε δεν είναι τυπικό αμαξάκι πόλης.
Το rc πάντως για να ανταγωνιστεί το ss δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα.
Για το rally/gt είπαν πως θέλει αλλαγή τουρμπίνας για να το ανταγωνιστεί.


Το γνωρίζω για το LeMans. Βγήκε περιορισμένος αριθμών και μάλιστα για να παραδεχθείς διάβασμα :p: , έχουν και αύξων αριθμό στο κάτω μέρος του τιμονιού (αν δε κάνω λάθος για το πάνω ή το κάτω). Γι αυτό άλλωστε επέλεξα το συγκεκριμένο.

Αφού σου αρέσει να παίζουμε με τις λεξούλες ας το κάνουμε. Είπα σβέλτο (=γρήγορο) σπορ (=σφιχτό γενικά) αυτοκινητάκι (=μικρού μεταξονίου) πόλης (=βολεύει και στο παρκάρισμα). Και πραγματικά δεν είναι αυτοκίνητα αναβάσεων όλα αυτά.... Μόνο το Clio πλησιάζει κάπως στην κατηγορία αυτή αλλά ακόμα κι αυτό δεν είναι. Αλλιώς να το δώσει το Εβο ο Κύρκος και να πάρει ένα από αυτά. (αστειεύομαι και με όλο το σεβασμό καθώς τον έκτιμώ πολύ σαν οδηγό) Τώρα για την αλλαγή τουρμπίνας και γενικά για βελτιώσεις, το ρώτησα για τον φίλο Σάκουνεν γιατί όλοι μιλάμε για στοκ και ανέφερε το ραλλύ και τι γίνεται αν του βάλεις ΦΠΕ και τουρμπίνα κλπ κλπ... Και το t-jet να πάρεις και να του βάλεις τα παραπάνω θα πετάει. Τεσπα λίγο πολύ καλά είναι όλα τους αλλά έχουν όλα τους ένα βασικό μείον......την έχουν σε λάθος άξονα. :chair: :cheers:

Stallion3.2
16-07-11, 09:59
Eλα ρε εσυ,τωρα γινεσαι ''κακος'' και προκατειλημενος.Εχεις οδηγησει MINI COOPER S ειδικα το τελευταιο???Ρε εσυ ειναι καλυτερο απο το FIAT ενταξει τωρα.....

Δεν στο λεω για να σε πειραξω ή να στην πω αλλα ειναι οντως καλυτερο, για αυτο που θελουνε να πουλησουνε αυτα τα 2 αμαξια σε αυτη την κατηγορια.

Συμφωνω οτι το κοστος των SERVICE και καποιων ζημιων ειδικα σε παλαιοτερα MINI δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα σαν αισθηση και πατημα και ακαμψια το MINI ειναι συνολικα καλυτερο.

Για να μην με παρεξηγησεις,ειχα μια φορα στη ζωη μου ιταλικο (Punto GT 1+Punto GT 3) και αν ξαναπαρω ποτε καποια στιγμη θα ειναι DELTONA.Δεν εχω κατι με τα ιταλικα ισα-ισα πιστευω οτι εχουν ομορφυνει αρκετα (εως πολυ-αν και παντα το ''ειχανε'' οι ιταλοι),ποιοτητα (αλματα εχουν κανει) πολυ καλη, ΑΛΛΑ οσοι ειστε της παλιας σχολης θα θελατε ειμαι πιο σιγουρος περισσοτερο ουσια,αληθινο κοκκινο αιμα της ALFA πως να το πω??????

Σημειωνω ομως οτι ειμαι γερμανοφιλος-γαλλοφιλος του κερατα σε σημειο αηδιας!!!!!

Δεν διαφωνώ.....τελείως... και εξηγούμαι:
Δεν είχα την τύχη να οδηγήσω mini και δη ένα καλό S works, το έχω πει και παλιότερα, ΑΛΛΑ βαρέθηκα με την παραμικρή κουβέντα νε πετάγεται το Mini ως το Άγιο Δισκοπότηρο της Οδήγησης γιατί ΔΕΝ είναι, όπως δεν είναι και το SS για να μην παρεξηγούμαι. Άρχισε μια κουβέντα για το corsa OPC (το γνωστό 'αν έχω πρόγραμμα αντέχω 2-3 ανοίγματα πριν παραδώσω τον 3ο κύλινδρο' και δεν θα στρίψω ΠΟΤΕ), έφερα σαν αντίπαλο το Abarth και πάλι ξεπετάχτηκε το mini...που κολλάει το mini των 28 χιλιάδων γυμνό με αντιπάλους των 22, απο πότε τα 6 χιλιάρικα έγιναν αμελητέα ποσότητα? είναι το ΄διο με αυτούς που θεωρούν ότι μια 156 GTA είναι καλύτερη απο porsche η απο M3. To mini είναι επιλογή, είναι ακριβό,υπερτιμημένο,στενάχωρο ΠΑΙΧΝΙΔΙ γι'αυτό και τιμολογείται τόσο ακριβά, αλλά ας το παραδεχτούμε επιτέλους ότι με απολύτως οικονομικά κριτήρια στα λευτά του υπάρχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτοκίνητα. Τώρα για αυτούς που παίρνουν το ατμοσφαιρικό με 0 εξοπλισμό μόνο για την 'αίγλη' απλά τους λυπάμαι.......

m_power_lunatic
16-07-11, 10:06
Δεν διαφωνώ.....τελείως... και εξηγούμαι:
Δεν είχα την τύχη να οδηγήσω mini και δη ένα καλό S works, το έχω πει και παλιότερα, ΑΛΛΑ βαρέθηκα με την παραμικρή κουβέντα νε πετάγεται το Mini ως το Άγιο Δισκοπότηρο της Οδήγησης γιατί ΔΕΝ είναι, όπως δεν είναι και το SS για να μην παρεξηγούμαι. Άρχισε μια κουβέντα για το corsa OPC (το γνωστό 'αν έχω πρόγραμμα αντέχω 2-3 ανοίγματα πριν παραδώσω τον 3ο κύλινδρο' και δεν θα στρίψω ΠΟΤΕ), έφερα σαν αντίπαλο το Abarth και πάλι ξεπετάχτηκε το mini...που κολλάει το mini των 28 χιλιάδων γυμνό με αντιπάλους των 22, απο πότε τα 6 χιλιάρικα έγιναν αμελητέα ποσότητα? είναι το ΄διο με αυτούς που θεωρούν ότι μια 156 GTA είναι καλύτερη απο porsche η απο M3. To mini είναι επιλογή, είναι ακριβό,υπερτιμημένο,στενάχωρο ΠΑΙΧΝΙΔΙ γι'αυτό και τιμολογείται τόσο ακριβά, αλλά ας το παραδεχτούμε επιτέλους ότι με απολύτως οικονομικά κριτήρια στα λευτά του υπάρχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτοκίνητα. Τώρα για αυτούς που παίρνουν το ατμοσφαιρικό με 0 εξοπλισμό μόνο για την 'αίγλη' απλά τους λυπάμαι.......

Δεν θα διαφωνησω......ειναι πακακριβο,η ΒΜW ''κοπαναει'' στα SERVICE και στις ζημιες και ειναι στεναχωρο (MINI ειναι βεβαια δεν θα μπορουσε να ειναι και καραβι χαχαχα).

Αυτο το CLIO RS αν δεν ηταν 2-λιτρο.......:rockon::rockon:

strofimios
16-07-11, 11:22
Αντε να συνεισφερω και εγω στα off!!
Γνωστος ειχε type-R,το ελειωσε και πηρε clio rs.Του εβαλε πωλητηριο σε 1 εβδομαδα!!Πιο στριφτερο απο το R αλλα δεν καταλαβαινες γκαζι!Σου εδινε την αισθηση οτι οδηγουσες 1400!Τελικα το εδωσε και επνιξε τον πονο του σε ενα...evo και υσηχασε.

manosm3
16-07-11, 13:43
1ον: Ξέρεις ποιός είναι ο Alain Prost?
2ον: Ξέρεις με τι συνθήκες ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ απο την Ferrari?
3ον: Ξέρεις ότι οι σχέσεις του με το Gruppo είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων κάκιστες?
4ον: Για να καταλάβεις πόσο ιταλόφιλο είναι το quattroruote σου υπενθυμίζω ότι ανήκει στον ίδιο όμιλο με το Γερμανικό Auto Motor und Sport...

Ειτε σ' αρεσει ειτε οχι, το πουντο ειναι κατωτερο του ΜΙΝΙ. Καλοχωνευτο :cheers:
Σ' αυτα τα λεφτα η επιλογη ειναι μονοδρομος, RC :ylsuper:

Stallion3.2
16-07-11, 13:56
το RC το έχεις οδηγήσει? γιατί αν περιμένεις ένα ραλάκι με 200 άλογα είσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος.... πιο πολύ μοιάζει ένα ss με ραλύ (απόλυτο, ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΦΡΕΝΑ-το Punto γιατί του ραλύ ήταν απλώς καλά-), γενικά το 207 είναι μια μετριότητα και μισή σε όλες τις εκδόσεις του, καμία σχέση με το χαρισματικό 206 και απολύτος καμία σχέση με οποιαδίποτε καλή έκδοση του παρελθόντως της Peugeot.. όσωνα φορά τη σύγκριση punto-mini, καλό ξεκόλλημα σου έυχομαι, και κάαααααποια στιγμή ίσως κατάλαβεις ότι με 35 χιλιάρικα (τόσο δεν κάνει ενα JWS?) ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΝΙ (και ούτε Punto φυσικά.....)

Vasilis M3
16-07-11, 14:24
Το CORSA OPC ειναι τουμπανακι οπτικα,πολυ γρηγορο,ακαμπτο και ωραια εξοπλισμενο.

Οσοι ασχολειστε με βελτιωσεις κτλ θα ξερετε οτι ''βραζουν ευκολα'' και βαρανε πιστονι/βαλβιδες κτλ.Με το ζορι πρωτο σταδιο με τα μαμα εντοσθια απο εκει και πανω θελει δουλεια στα εντοσθια.

Αλλο θεμα ειναι και η επιλογη του για πρωτο αυτοκινητο σε τοσο νεο οδηγο αν και μου εχεις δωσει εντυπωση ωριμου παδιου για την ηλικια σου.....εγω οπως σε κοβω θα στο επερνα (αν ησουν οπως ο αδερφος μου ΟΧΙ).

Δεν ξερω αλλα σε αυτο το θεμα τωρα που μεγαλωσα τα βλεπω αλλιως τα πραγματα με οσα εχω δει στο δρομο κτλ.Η οικογενεια μου εκανε υπερβασεις και με εμπιστευτηκανε και μενα και τον αδερφο μου σε απιστευτο βαθμο.Πως τη βγαλαμε καθαρη δεν εχω ιδεα........αν ειχα γιο πιτσιρικα τωρα ΜΑΛΛΟΝ δεν θα του επερνα γρηγορο αμαξι για αρχη,ισως και να του επερνα για να ασχολουμαστε οι 2 δυο μας και να περναμε χρονο μαζι (οπως εσυ με τον Νοτη).......

Μαλλον θα του επερνα......θα πεφτανε σφαλιαρες βεβαια εαν εβλεπα λαστιχα λιωμενα στο 6-μηνο,ζημιες απο ''κυνηγι'' κτλ.

Eλα ρε συ τόσο κανύβαλος είναι ο αδερφός σου???

Κοίτα γι ΄αυτό επιλέγω κάτι σε μπροστινοκίνιτο για αρχή γιατί π.χ. αν έπερνα το Μ3 :smokin: όσο και να το αγαπάω ε θα κούναγε την ουρίτσα...(δεν φταίω εγώ οι δρόμοι γλυστράνε :D )

Παιδιά δεν είναι ανάγκη να τσακωνόμαστε και να χαλάμε τις καρδιές μας..
Απλά ρώτησα την γνώμη σας για το Corsa OPC..
Μπορούμε να λέμε και τις γνώμες μας και για τα άλλα αμάξια αυτής της κατηγορίας.
Με το να υποστηρίζουμε ενα συγκεκριμένο αμάξι και όλα τα άλλα να τα βγάζουμε κουβάδες δεν βγαίνει άκρη...

Μάλλον για Porsche μεριά το κόβω :takecover

manosm3
16-07-11, 14:26
το RC το έχεις οδηγήσει? γιατί αν περιμένεις ένα ραλάκι με 200 άλογα είσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος.... πιο πολύ μοιάζει ένα ss με ραλύ (απόλυτο, ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΦΡΕΝΑ-το Punto γιατί του ραλύ ήταν απλώς καλά-), γενικά το 207 είναι μια μετριότητα και μισή σε όλες τις εκδόσεις του, καμία σχέση με το χαρισματικό 206 και απολύτος καμία σχέση με οποιαδίποτε καλή έκδοση του παρελθόντως της Peugeot.. όσωνα φορά τη σύγκριση punto-mini, καλό ξεκόλλημα σου έυχομαι, και κάαααααποια στιγμή ίσως κατάλαβεις ότι με 35 χιλιάρικα (τόσο δεν κάνει ενα JWS?) ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΝΙ (και ούτε Punto φυσικά.....)

το RC ζητησα πολλες φορες για test drive αλλα δε μου το εδωκαν :(

Συμφωνω οτι το ΜΙΝΙ ειναι ΑΚΡΙΒΟ αλλα γ@μει το πουντο απ' ολες τις παντες :gaysex: Οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των hot hatch 1400-1600cc

Driver M
16-07-11, 14:33
Stallion, το rc είναι σε όλα καλύτερο από το ss.
Δεν είναι καθόλου μετριότητα το 207, αντίθετα είναι ένα αυτοκίνητο που δεν υστερεί σε τίποτα και σε όλα είναι από τα κορυφαία της κατηγορίας, ιδίως ως προς τον κινητήρα που μαζί με το cooper παίζουν μόνα τους, όσο και στο στήσιμο που μετά από rs, s, είναι ό,τι καλύτερο.

Το ss είναι καλό αυτοκίνητο δεν αντιλέγω (σε αντίθεση με το opc που κυνηγάει εύκολα πεζοδρόμια και είναι ίσως το χειρότερο mini gt), απλά το rc είναι καλύτερο και για τα λεφτά του είναι άνετα η πιο ολοκληρωμένη πρόταση της κατηγορίας.

Πάντως, θα περίμενα να δω και το νέο fiesta sti που λογικά θα είναι πολύ καλό και μετά θα αγόραζα αυτοκίνητο της κατηγορίας αυτής.
Εκτός και αν με ενδιέφερε μόνο μεταχειρισμένο, οπότε θα έπαιρνα ένα rc και τέρμα η υπόθεση.

TAZ118!
16-07-11, 15:04
Το ΜΙΝΙ σχεδιαστηκε για να ειναι σπορ...Τα OPC και SS μετατραπηκαν για να γινουν σπορ...
There's a BIG difference...

Stallion3.2
16-07-11, 15:06
το Mini σχεδιάστηκε απο τον Chuck Norris!

Dimzan
16-07-11, 15:27
το Mini σχεδιάστηκε απο τον Chuck Norris!

και το Pundo απο τον Μητσοτακη



no offence :D

Nick_compact
16-07-11, 15:34
Τώρα για αυτούς που παίρνουν το ατμοσφαιρικό με 0 εξοπλισμό μόνο για την 'αίγλη' απλά τους λυπάμαι.......

Σ'αρέσει να ασχολείσαι με τα περιοδικά από ότι έχω δει... γι'αυτό θα σου υπενθυμίσω την τσαπού που έφαγε το καμάρι σας η τουρμπάτη MiTo MultiAir 135 από το απλό Cooperάκι με τα 120ps στα Μέγαρα... αχαχαχ:chair:α :pth: :flipa:

Θα τα πούμε σε κάποιο track day... να'σαι σίγουρος........

Stallion3.2
16-07-11, 15:38
δεν μ'αρέσει να ασχολούμαι με τα περιοδικά, δεν είμαι του ειδικού τύπου και κατά βάση δεν θεωρώ και 'ειδικούς' τους του ειδικού τύπου.....η Mito των 135ps δεν είναι αντίπαλος του cooper, και δεν σχεδιάστηκε για να κατακτά την κορυφή στις πίστες, και στην τελική στα @@ μου και αν είναι αργότερη απο το cooper... η ζωή δεν είναι πίστα και η πίστα δεν είναι δρόμος, με τα λευτά του cooper πάντως πάιρνεις QV και αλλάζει το παιχνίδι...αν και ΕΓΩ προτιμώ και πάλι το GpAbarth SS

EVERGET
16-07-11, 19:37
Να πω και γω με τη σειρά μου στον έφηβο φίλο μας που ψάχνεται πως τα οδικά χαρακτηριστικά των πισωκίνητων όπως και η υπερστροφή δεν πρέπει να γίνεται φοβία για ένα νέο οδηγό. Ένα καλοστημένο πισωκίνητο είναι πολύ πιο ασφαλές και αποτελεί ιδανικό σχολείο για ένα νέο από ένα μπροστοκίνητο δυναμίτη. Εγώ θα σου πρότεινα ένα mx5 για αρχή...ώστε να αποκτήσεις γρήγορα την εμπειρία και να σου εμπιστεύεται και ο father το Μ3:yippee:!

Όσο για το Opc είναι ένα γρήγορο προιόν της opel με προδιαγραφές ορισμένες από ανθρώπους του marketing, και όχι από γνώστες μηχανικούς, προκειμένου να εισβάλει στο κοινό των νέων petrolheads. Έτσι είναι τα Opel...δεν προορίζονται για τον συνειδητοποιημένο της οδήγησης.

Εάν τα 2lt δεν σου είναι πρόβλημα δες το clio rs, είναι ένα υπέροχο μηχάνημα που υστερεί μεν σε επιδόσεις σε σχέση με τα turbo αλλά έχει ένα κινητήρα που θυμίζει τόσο πολύ κατασκευή M, τόσο στον ήχο όσο και στα χαρακτηριστικά λειτουργίας. Και από στρίψιμο είναι αλλού....

Το abarth δυστυχώς με τη θέση οδήγησης που έχει και την αίσθηση του σασμάν δεν σε βάζει πραγματικά στο παιχνίδι...

rapid_fast
16-07-11, 20:01
Όσο για το Opc είναι ένα γρήγορο προιόν της opel με προδιαγραφές ορισμένες από ανθρώπους του marketing, και όχι από γνώστες μηχανικούς, προκειμένου να εισβάλει στο κοινό των νέων petrolheads. Έτσι είναι τα Opel...δεν προορίζονται για τον συνειδητοποιημένο της οδήγησης.

Εάν τα 2lt δεν σου είναι πρόβλημα δες το clio rs, είναι ένα υπέροχο μηχάνημα που υστερεί μεν σε επιδόσεις σε σχέση με τα turbo αλλά έχει ένα κινητήρα που θυμίζει τόσο πολύ κατασκευή M, τόσο στον ήχο όσο και στα χαρακτηριστικά λειτουργίας. Και από στρίψιμο είναι αλλού....

Το abarth δυστυχώς με τη θέση οδήγησης που έχει και την αίσθηση του σασμάν δεν σε βάζει πραγματικά στο παιχνίδι...
Τι λέτε μωρέ??
υπάρχει σήμερα αυτοκίνητο που δεν προσδιορίζεται στο 100% απο τους μάρκετ ρισερτσερς??
Πές μου τι αυτοκίνητο έχεις, να σου πώ 5000 αηδίες που έχει, που ουδεμία σχέση έχουν με
"γνώστες" μηχανικούς... ραδιόφωνο, ενδοεπικοινωνίες, κουμπάκια στο τιμόνι, πλοηγοί, μουλτιμίντια στεησονς, τηλέφωνα, ψυγεία για αναψυκτικά, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ηχεία, δερμάτινα καθίσματα, θερμαινόμενα καθίσματα, πατάκια, μικροθήκες στο εσωτερικό, ζάντες κράματος, απολήξεις εξάτμισης, κουμπιά σταρτ στόπ, ηλεκτρικά παράθυρα, θήκες πίσω απο τα καθίσματα, φωτιζόμενες πόρτες, φώτα στο πάτωμα, κλιματισμοι διζωνικοι, φώς στον καθρέπτη απο το σκίαστρο...
Η χαρά του μηχανικού θα ήταν, να μην υπάρχει τιποτε απο όλα αυτά, και να μπορεί
με τα ίδια μηχανικά μέρη, να κουβαλάει 400 κιλά μικρότερο βάρος..
Εκεί να δεις επιδόσεις κρατήματα και καταναλώσεις..
Το σύγχρονο αυτοκίνητο που οδηγάς είναι μια απόλυτη ΣΑΒΟΥΡΑ, όπως και το δικό μου..
Με αυτά τα κριτήρια, μια χαρά είναι το οπελάκι, μια χαρά κρατάει για την κατηγορία του, μια χαρά όλα..
Ο μικρός το θέλει, και το γουστάρει.. Μακάρι να μπορέσει και να το αποκτήσει..
Γούστο του.. Υποκειμενικό μεν, αλλά γούστο του.
Αν άλλωστε σκεπτόμασταν όλοι με τα ίδια και αντικειμενικά κριτήρια, θα οδηγούσαμε όλοι
το ίδιο και απαράλλαχτο απόλυτο αυτοκίνητο, το καλύτερο που έχει δεί η παγκόσμια
αυτοκινητοβιομηχανία.. το Ε39.

Straight six
16-07-11, 20:11
Τι λέτε μωρέ??
υπάρχει σήμερα αυτοκίνητο που δεν προσδιορίζεται στο 100% απο τους μάρκετ ρισερτσερς??
Πές μου τι αυτοκίνητο έχεις, να σου πώ 5000 αηδίες που έχει, που ουδεμία σχέση έχουν με
"γνώστες" μηχανικούς... ραδιόφωνο, ενδοεπικοινωνίες, κουμπάκια στο τιμόνι, πλοηγοί, μουλτιμίντια στεησονς, τηλέφωνα, ψυγεία για αναψυκτικά, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ηχεία, δερμάτινα καθίσματα, θερμαινόμενα καθίσματα, πατάκια, μικροθήκες στο εσωτερικό, ζάντες κράματος, απολήξεις εξάτμισης, κουμπιά σταρτ στόπ, ηλεκτρικά παράθυρα, θήκες πίσω απο τα καθίσματα, φωτιζόμενες πόρτες, φώτα στο πάτωμα, κλιματισμοι διζωνικοι, φώς στον καθρέπτη απο το σκίαστρο...
Η χαρά του μηχανικού θα ήταν, να μην υπάρχει τιποτε απο όλα αυτά, και να μπορεί
με τα ίδια μηχανικά μέρη, να κουβαλάει 400 κιλά μικρότερο βάρος..
Εκεί να δεις επιδόσεις κρατήματα και καταναλώσεις..
Το σύγχρονο αυτοκίνητο που οδηγάς είναι μια απόλυτη ΣΑΒΟΥΡΑ, όπως και το δικό μου..
Με αυτά τα κριτήρια, μια χαρά είναι το οπελάκι, μια χαρά κρατάει για την κατηγορία του, μια χαρά όλα..
Ο μικρός το θέλει, και το γουστάρει.. Μακάρι να μπορέσει και να το αποκτήσει..
Γούστο του.. Υποκειμενικό μεν, αλλά γούστο του.
Αν άλλωστε σκεπτόμασταν όλοι με τα ίδια και αντικειμενικά κριτήρια, θα οδηγούσαμε όλοι
το ίδιο και απαράλλαχτο απόλυτο αυτοκίνητο, το καλύτερο που έχει δεί η παγκόσμια
αυτοκινητοβιομηχανία.. το Ε39.

εισαι απολυτως και ... .....μ αρεσεις ! +1

EVERGET
16-07-11, 20:16
Τι λέτε μωρέ??
υπάρχει σήμερα αυτοκίνητο που δεν προσδιορίζεται στο 100% απο τους μάρκετ ρισερτσερς??
Πές μου τι αυτοκίνητο έχεις, να σου πώ 5000 αηδίες που έχει, που ουδεμία σχέση έχουν με
"γνώστες" μηχανικούς... ραδιόφωνο, ενδοεπικοινωνίες, κουμπάκια στο τιμόνι, πλοηγοί, μουλτιμίντια στεησονς, τηλέφωνα, ψυγεία για αναψυκτικά, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ηχεία, δερμάτινα καθίσματα, θερμαινόμενα καθίσματα, πατάκια, μικροθήκες στο εσωτερικό, ζάντες κράματος, απολήξεις εξάτμισης, κουμπιά σταρτ στόπ, ηλεκτρικά παράθυρα, θήκες πίσω απο τα καθίσματα, φωτιζόμενες πόρτες, φώτα στο πάτωμα, κλιματισμοι διζωνικοι, φώς στον καθρέπτη απο το σκίαστρο...
Η χαρά του μηχανικού θα ήταν, να μην υπάρχει τιποτε απο όλα αυτά, και να μπορεί
με τα ίδια μηχανικά μέρη, να κουβαλάει 400 κιλά μικρότερο βάρος..
Εκεί να δεις επιδόσεις κρατήματα και καταναλώσεις..
Το σύγχρονο αυτοκίνητο που οδηγάς είναι μια απόλυτη ΣΑΒΟΥΡΑ, όπως και το δικό μου..
Με αυτά τα κριτήρια, μια χαρά είναι το οπελάκι, μια χαρά κρατάει για την κατηγορία του, μια χαρά όλα..
Ο μικρός το θέλει, και το γουστάρει.. Μακάρι να μπορέσει και να το αποκτήσει..
Γούστο του.. Υποκειμενικό μεν, αλλά γούστο του.
Αν άλλωστε σκεπτόμασταν όλοι με τα ίδια και αντικειμενικά κριτήρια, θα οδηγούσαμε όλοι
το ίδιο και απαράλλαχτο απόλυτο αυτοκίνητο, το καλύτερο που έχει δεί η παγκόσμια
αυτοκινητοβιομηχανία.. το Ε39.

Ο μηδενισμός στο μεγαλείο του....
Το σύγχρονο αυτοκίνητο που οδηγάω λοιπόν είναι ένα επίτευγμα της μηχανικής...από το μοτέρ και το διαφορικό του, μέχρι και τις "αηδίες" όπως εσύ τις χαρακτηρίζεις...τεχνολογίες που κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη θα τις έλεγα εγώ. Βλέπεις ακόμη και αυτά τα εκατοντάδες ηλεκτρονικά έχουν σχεδιαστεί από μηχανικούς που θέλουν να βελτιώσουν την εμπειρία συμβίωσης του οδηγού με το αμάξι του. Γιατί σύμφωνα με τη λογική σου το μόνο σύγχρονο αμάξι που δεν είναι σαβούρα είναι το Elise....και το lada niva...

Σε εντελώς άλλη βάση αναφερόταν το παραπάνω ποστ μου. Τμήμα marketing υπάρχει σε κάθε αυτοκινητοβιομηχανία, μέχρι και στην πιο hard core, αυτό που εγώ έλεγα και εσύ δεν κατάλαβες είναι πως κάποια αυτοκίνητα έχουν a priori σχεδιαστεί ως προιόντα και όχι σαν μηχανήματα οδήγησης.

Vasilis M3
16-07-11, 20:26
Για πισωκίνητο δεν το είχα σκεφτεί έτσι...

Πίστευα-και πιστεύω πως ο πατέρας μου θα νομίζει πως θα το λυσάω στην μπάντα συνέχεια...λες και φταίω εγώ με τα παγοδρόμια-δρόμους εδώ πέρα....

Μου αρέσουν αρκετά αμάξια φίλε rapid_fast αλλά το οπελάκι το έχω δει κάπως...

Dim77
16-07-11, 20:30
Φίλε Μ3 Ε30 89...είδες για να μη ρωτάς να πάρεις bmw τι γίνεται? :owned:

Πάρε ένα Ε39 να πειράζεις και τον Νότη ότι έχεις το καλύτερο bmw που φτιάχτηκε ποτέ :owned: 2

bmwz3m44
17-07-11, 10:44
η αληθεια να λεγεται για να κερδισεις την εμπιστοσυνη ενος συνειδητοπειημενου πατερα να σου δωσει το δικο του αυτοκινητο πρεπει να εχεις περασει πολλα τεστ.εγω τουλαχιστον λυπαμαι που ενω ειχα στη κατοχη μου 250ps μπροστα κινηση και μου το εμπιστευοταν στα 19 μου το δικο του αυτοκινητο που ειναι πισωκινητο δεν μου το εμπιστευτηκε ποτε και το οδηγουσα μονο με την παρουσια του.τωρα αν θελεις opec opc σημαινει οτι δεν θελεις πισωκινητο οποτε αυτα που γραφω τοση ωρα σου φαινονται ανουσια.επομενως δεν υπαρχει λογος να ανοιγεις θεμα για opel opc στο bmwfans χωρις να υπαρχει αντιπαραθεση με bmw εστω.

Straight six
17-07-11, 10:49
η αληθεια να λεγεται για να κερδισεις την εμπιστοσυνη ενος συνειδητοπειημενου πατερα να σου δωσει το δικο του αυτοκινητο πρεπει να εχεις περασει πολλα τεστ.εγω τουλαχιστον λυπαμαι που ενω ειχα στη κατοχη μου 250ps μπροστα κινηση και μου το εμπιστευοταν στα 19 μου το δικο του αυτοκινητο που ειναι πισωκινητο δεν μου το εμπιστευτηκε ποτε και το οδηγουσα μονο με την παρουσια του.τωρα αν θελεις opec opc σημαινει οτι δεν θελεις πισωκινητο οποτε αυτα που γραφω τοση ωρα σου φαινονται ανουσια.επομενως δεν υπαρχει λογος να ανοιγεις θεμα για opel opc στο bmwfans χωρις να υπαρχει αντιπαραθεση με bmw εστω.


motorsport θες να πεις......

rapid_fast
17-07-11, 17:32
Ο μηδενισμός στο μεγαλείο του....
Το σύγχρονο αυτοκίνητο που οδηγάω λοιπόν είναι ένα επίτευγμα της μηχανικής...από το μοτέρ και το διαφορικό του, μέχρι και τις "αηδίες" όπως εσύ τις χαρακτηρίζεις...τεχνολογίες που κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη θα τις έλεγα εγώ. Βλέπεις ακόμη και αυτά τα εκατοντάδες ηλεκτρονικά έχουν σχεδιαστεί από μηχανικούς που θέλουν να βελτιώσουν την εμπειρία συμβίωσης του οδηγού με το αμάξι του. Γιατί σύμφωνα με τη λογική σου το μόνο σύγχρονο αμάξι που δεν είναι σαβούρα είναι το Elise....και το lada niva...

Σε εντελώς άλλη βάση αναφερόταν το παραπάνω ποστ μου. Τμήμα marketing υπάρχει σε κάθε αυτοκινητοβιομηχανία, μέχρι και στην πιο hard core, αυτό που εγώ έλεγα και εσύ δεν κατάλαβες είναι πως κάποια αυτοκίνητα έχουν a priori σχεδιαστεί ως προιόντα και όχι σαν μηχανήματα οδήγησης.
Προφανώς και έχουμε διάσταση απόψεων.. Θεωρώ μηχανικά ανώτερη την όπελ
απο την BMW.. Ανέκαθεν, πόσο μάλλον σήμερα, που η BMW υστερεί αρκετά σε πάρα
πολλά πράγματα έναντι του ανταγωνισμού..
Σαφώς και το καλύτερο 4Χ4 εξακολουθεί και είναι το NIVA.. Αιώνες μπροστά απο ένα Χ5
ας πούμε.. Γιατί μπορεί να μπεί στο λασπωμένο χωράφι με κλίση άνετα,
ενώ το Χ5 απλά δεν.. Και ας έχει 5000 πράγματα..
Πρίν απο όλα χρειάζεται η ουσία.. Η Ε39 ας πούμε, την έχει.. τα άλλα 5000 καλούδια έπονται..
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα ίδια πράγματα σε 2 διαφορετικές μάρκες κατατάσσονται με διαφορετικό τρόπο..
Ούτε γιατί ένα κόρσα OPC είναι προιόν, ενώ ένα 320 μηχάνημα οδήγησης..
(το μηχάνημα οδήγησης βέβαια είναι η φράση που χαρακτηρίζει το μάρκετινγκ της BMW την
τελευταία δεκαετία..)

Straight six
17-07-11, 17:53
Προφανώς και έχουμε διάσταση απόψεων.. Θεωρώ μηχανικά ανώτερη την όπελ
απο την BMW.. Ανέκαθεν, πόσο μάλλον σήμερα, που η BMW υστερεί αρκετά σε πάρα
πολλά πράγματα έναντι του ανταγωνισμού..
Σαφώς και το καλύτερο 4Χ4 εξακολουθεί και είναι το NIVA.. Αιώνες μπροστά απο ένα Χ5
ας πούμε.. Γιατί μπορεί να μπεί στο λασπωμένο χωράφι με κλίση άνετα,
ενώ το Χ5 απλά δεν.. Και ας έχει 5000 πράγματα..
Πρίν απο όλα χρειάζεται η ουσία.. Η Ε39 ας πούμε, την έχει.. τα άλλα 5000 καλούδια έπονται..
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα ίδια πράγματα σε 2 διαφορετικές μάρκες κατατάσσονται με διαφορετικό τρόπο..
Ούτε γιατί ένα κόρσα OPC είναι προιόν, ενώ ένα 320 μηχάνημα οδήγησης..
(το μηχάνημα οδήγησης βέβαια είναι η φράση που χαρακτηρίζει το μάρκετινγκ της BMW την
τελευταία δεκαετία..)


αν θες το εξηγεις αυτο?

rapid_fast
17-07-11, 19:17
αν θες το εξηγεις αυτο?

Τι να εξηγήσω, για το Ολύμπια του 1969 που έκανε 2+ εκατομμύρια χιλιόμετρα στους
αρχαιοελληνικούς δρόμους και χωματόδρομους και μέχρι το 2009 δεν έμεινε ποτέ?
Για το άστρα 1,4 του 1998 που έβγαλε ένα δυναμό και μια φλάτζα κεφαλής σε 280.000 χλμ?
Η για το Ινσίγκνια, που αισίως έφτασε τα 90.000 χωρίς ένα πρόβλημα??
Η για το μοτέρ του που βγάζει σχιζοφρενική δύναμη απο 1600 κυβικά, με 3 διαφορετικές
χαρτογραφήσεις και ενεργητική ανάρτηση με 3 διαφορετικές ρυθμίσεις??
Ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε καμένα λάδια, ούτε αναβατόρια, ούτε παγούρια, ούτε ξεφλουδίσματα στο
ταμπλό, ούτε τριγμοί ούτε τίποτα.. Αψεγάδιαστο..
50 Χρόνια μπροστά από τη σειρά 3, σε ποιότητα και τεχνολογία,
με χώρους σειράς 7 ποιότητα κύλισης πρωτόγνωρη για BMW και επιδόσεις σε άλλο επίπεδο..

Veldrin
17-07-11, 19:31
Τι να εξηγήσω, για το Ολύμπια του 1969 που έκανε 2+ εκατομμύρια χιλιόμετρα στους
αρχαιοελληνικούς δρόμους και χωματόδρομους και μέχρι το 2009 δεν έμεινε ποτέ?
Για το άστρα 1,4 του 1998 που έβγαλε ένα δυναμό και μια φλάτζα κεφαλής σε 280.000 χλμ?
Η για το Ινσίγκνια, που αισίως έφτασε τα 90.000 χωρίς ένα πρόβλημα??
Η για το μοτέρ του που βγάζει σχιζοφρενική δύναμη απο 1600 κυβικά, με 3 διαφορετικές
χαρτογραφήσεις και ενεργητική ανάρτηση με 3 διαφορετικές ρυθμίσεις??
Ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε καμένα λάδια, ούτε αναβατόρια, ούτε παγούρια, ούτε ξεφλουδίσματα στο
ταμπλό, ούτε τριγμοί ούτε τίποτα.. Αψεγάδιαστο..
50 Χρόνια μπροστά από τη σειρά 3, σε ποιότητα και τεχνολογία,
με χώρους σειράς 7 ποιότητα κύλισης πρωτόγνωρη για BMW και επιδόσεις σε άλλο επίπεδο..

Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Απαράδεκτα προβλήματα σε αυτοκίνητα κόστους πολλαπλάσιο μερικές φορές σε σχέση με τον "ανταγωνισμό". Γιατί αν η BMW ήταν αυτή που πρέπει δε θα ασχολούμασταν κάν με την κάθε Opel.

Vasilis M3
17-07-11, 21:37
η αληθεια να λεγεται για να κερδισεις την εμπιστοσυνη ενος συνειδητοπειημενου πατερα να σου δωσει το δικο του αυτοκινητο πρεπει να εχεις περασει πολλα τεστ.εγω τουλαχιστον λυπαμαι που ενω ειχα στη κατοχη μου 250ps μπροστα κινηση και μου το εμπιστευοταν στα 19 μου το δικο του αυτοκινητο που ειναι πισωκινητο δεν μου το εμπιστευτηκε ποτε και το οδηγουσα μονο με την παρουσια του.τωρα αν θελεις opec opc σημαινει οτι δεν θελεις πισωκινητο οποτε αυτα που γραφω τοση ωρα σου φαινονται ανουσια.επομενως δεν υπαρχει λογος να ανοιγεις θεμα για opel opc στο bmwfans χωρις να υπαρχει αντιπαραθεση με bmw εστω.

Φίλε bmwz3m44 για τις 2 πρώτες προτάσεις που γράφεις συμφωνώ απόλυτα..

Δεν περιμένω να το πάρω αυτό το αμάξι (Μ3 Ε30),και μου το έχει ξεκαθαρίσει...Να 'μαι καλά να δουλέψω να πάρω και εγώ ένα τέτοιο...που είναι και το όνειρό μου άλλωστε...

Και εγώ στην θέση του σιγά μην έδινα σε έναν παλαβό 18άχρονο ένα τέτοιο αμάξι...

Για την τελευταία πρόταση σου τώρα..
Το να επιλέξω για πρώτο μου αμάξι ένα μπροστινοκίνητο δεν συμαίνει πως δεν θέλω πισωκίνητο,και ποιος δεν θα ήθελε να κάνει συνέχεια μπάντες και άλλα τέτοια..σου ξαναλέω το όνειρο μου είναι το Ε30...

Δεν μου φένονται ανούσια αυτά που λές απλά είναι επιλογή μου να επιλέξω ένα μπροστινοκίνητο αμάξι για πρώτο.Μετά θα πάρω BMW είναι το μόνο σίγουρο.

Πιστεύεις αν έμπαινα σε ένα φόρουμ για OPC θα μου έλεγαν μην το πάρεις,είναι μάπα σε όλους τους τομείς και τέτοια?Φυσικά και όχι...

Δεν άνοιξα το θέμα για να τσακωθεί κανένας...εγώ μια γνώμη ζήτησα...τώρα γιατί το θέμα έφτασε εδώ για αυτό δεν ευθύνομαι εγώ....μεγάλοι άνθρωποι είσαστε πιστεύω καταλαβένετε ορισμένα πράγματα..

Vasilis M3
17-07-11, 21:40
Πάρε ένα Ε39 να πειράζεις και τον Νότη ότι έχεις το καλύτερο bmw που φτιάχτηκε ποτέ :owned: 2

Mάλλον ο Νότης θα με πειράζει.....:woowoo:

Driver M
17-07-11, 23:52
Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Απαράδεκτα προβλήματα σε αυτοκίνητα κόστους πολλαπλάσιο μερικές φορές σε σχέση με τον "ανταγωνισμό". Γιατί αν η BMW ήταν αυτή που πρέπει δε θα ασχολούμασταν κάν με την κάθε Opel.

Συμφωνώ.
Η όπελ έχει αρκετά θέματα αξιοπιστίας. Γνωστός μου με παλαιότερο corsa είναι κάθε 3 και λίγο στα συνεργεία, ενώ και για το Insignia έχουν ακουστεί πολλά.

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα μιας 3άρας με ένα insignia, πολύ απλά η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή και μην ξεχνάμε πως το όπελ είναι κανα 3άρι χρόνια νεότερο.

Υπόψιν δε λέω πως τα όπελ είναι για πέταμα (ιδίως το insignia μου αρέσει αρκετά), παρότι θεωρώ την εταιρεία από τις πιο μέτριες ευρωπαϊκές, απλά μη τη συγκρίνουμε και με τη bmw γιατί είναι διαφορετικού επιπέδου εταιρείες.

M_enzo
18-07-11, 00:46
το insignia ειναι όντως ομορφο, αλλα ειναι υπερβολικα βαρύ θεωρω.
το corsa 1,4 του '02 της μητερας μου μια χαρα προβληματακια έχει βγαλει. Σημαντικοτερα που θυμαμαι τωρα ειναι η κρεμαγιερα και πολλες διαρροες λαδιου απο φλατζες στα 80.000km + ηλεκτρολογικα προβληματα στο A/C για τα οποια η αντιπροσωπεια που πηγαινε μεχρι προσφατα ουτε ξερει ποσα ζητουσε.
Τυπικα καλα αμαξια τα Οπελ, αλλα ας μην τα συγκρινουμε με μια Μερκ τωρα.
Επισης ενα Οπελ του '69 πρεπει να συγκριθει με μια e12 και οχι με μια e90.

Vasilis M3
19-07-11, 13:23
Μπήκα στο www.opel-club.gr και όπως σας είχα πει...κράζαν ένα παλικάρι που ρώταγε για το κόρσα ή το πόλο....

Δείτε και μόνοι σας:
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=17224&page=2

Μέχρι και το TSI στο username του τους πείραξε....που να μπω με κανα Μ3 Ε30...θα γίνει ο τρίτος παγκόσμιος...

Απο εκεί βρήκα και ένα ενδιαφέρον συγκριτικό.

Σας το παραθέτω:
http://www.topgear.gr/subjects/c2574,1,VW_Polo_GTI_vs_Peugeot_207_RC_vs_Opel_Co.h tml

Driver M
19-07-11, 14:17
Μπήκα στο www.opel-club.gr και όπως σας είχα πει...κράζαν ένα παλικάρι που ρώταγε για το κόρσα ή το πόλο....

Δείτε και μόνοι σας:
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=17224&page=2

Μέχρι και το TSI στο username του τους πείραξε....που να μπω με κανα Μ3 Ε30...θα γίνει ο τρίτος παγκόσμιος...

Απο εκεί βρήκα και ένα ενδιαφέρον συγκριτικό.

Σας το παραθέτω:
http://www.topgear.gr/subjects/c2574,1,VW_Polo_GTI_vs_Peugeot_207_RC_vs_Opel_Co.h tml
Mην το ψάχνεις.
Το φόρουμ της όπελ αυτό είναι τραγικό απ'όλες τις απόψεις (λίγα ενεργά μέλη, δεν απαντάνε ποτέ σε ερωτήσεις που δεν αφορούν 2-3 συγκεκριμένα πράγματα από συγκεκριμένα μοντέλα κλπ.) οπότε μην ασχολείσαι ιδιαίτερα.
Είμαι κι εγώ μέλος μιας και έχουμε ένα agila b στην οικογένεια αλλά μετά απ'όλα αυτά δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Dimpas
20-07-11, 02:14
Εδώ να προσθέσω φίλε με το Agila b ότι είσαι ΑΤΥΧΟΣ !
Συγνώμη που θα στο πώ αλλά το Agila b ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ Και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΧΟΥΝ !

Ποιός θα σε βοηθήσει λοιπόν αφού άντε να είναι 3 που το έχουν στο Club ??

Μία γενικού περιεχομένου συζήτηση , σε θέματα μηχανολογικά , ηλεκτρολογικά ακόμα και κοινωνικά έχει Πολλές σελίδες να διαβάσεις

Θέλω να σε διαβεβαιώσω πώς αν είχες ένα Calibra , ένα Kadett ή ένα Ascona , ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕΣ ΕΝΑ ΘΗΣΑΥΡΟ από γνώσεις ,λύσεις σε προβλήματα, ΟΛΙΚΕΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ , όχι μία και 2 , Παρουσιάσεις προσωπικής δουλειάς και δημιουργίας σε Μοναδικά αμάξια ( για το Opel GT A μιλάω ) και όρεξη να έχεις να γράφεις και να διαβάζει ...

Οπότε κατά την άποψή μου ο χαρακτηρισμός σου "Τραγικό απο όλες τις απόψεις" είναι μάλλον .... άστοχος ( το λιγότερο ! )

Driver M
20-07-11, 02:45
Οκ φίλε, αλλά είδα και σε άλλα τόπικ με άλλα μοντέλα (εκτός από κανα astra ή corsa) που ρώταγε κανείς απλά πράγματα (στυλ εντυπώσεις από συνεργεία κλπ) και απαντούσαν κανα 2 νοματαίοι και αυτοί τσακώνονταν.:)

Τέλος πάντως ασχολήθηκα ελάχιστα με το εν λόγω φόρουμ μιας και γενικά δεν είδα ιδιαίτερη συμμετοχή (όχι μόνο για το agila b φυσικά που πράγματι έχουν λίγοι αφού είναι και σχετικά λίγο καιρό στην αγορά) και δεν μου άρεσε το κλίμα, τώρα μπορεί να πέφτω κι έξω τι να πω.
Εγώ αυτό προσκόμισα πάντως.

Τώρα για το δοκιμαστικό του topgear...πιο καθαρόαιμο το υποστροφικό opc απ'το rc?
Δύσκολα.

Veldrin
20-07-11, 12:09
Οκ φίλε, αλλά είδα και σε άλλα τόπικ με άλλα μοντέλα (εκτός από κανα astra ή corsa) που ρώταγε κανείς απλά πράγματα (στυλ εντυπώσεις από συνεργεία κλπ) και απαντούσαν κανα 2 νοματαίοι και αυτοί τσακώνονταν.:)

Τέλος πάντως ασχολήθηκα ελάχιστα με το εν λόγω φόρουμ μιας και γενικά δεν είδα ιδιαίτερη συμμετοχή (όχι μόνο για το agila b φυσικά που πράγματι έχουν λίγοι αφού είναι και σχετικά λίγο καιρό στην αγορά) και δεν μου άρεσε το κλίμα, τώρα μπορεί να πέφτω κι έξω τι να πω.
Εγώ αυτό προσκόμισα πάντως.

Τώρα για το δοκιμαστικό του topgear...πιο καθαρόαιμο το υποστροφικό opc απ'το rc?
Δύσκολα.

Θα συμφωνήσω ως προς το επίπεδο του φόρουμ της Opel. Είναι τουλάχιστον τραγικό ! Οπαδικός τρόπος ομιλίας και προσβολές σε καθημερινή βάση. Έμπαινα για να βρώ λύση σε κάποια προβλήματα που είχε το Corsa της αδερφής μου.

Dimpas, εντελώς φιλικά και μη με παρεξηγήσεις, δε χρειάζεται να γράφεις με κεφαλαία σε ότι θέλεις να τονίσεις, είναι πολύ κουραστικό και φαίνεται "κάπως" σε αυτόν που το διαβάζει. Το είδα και σε κάποιες άλλες συζητήσεις γι αυτό θεώρησα καλό να στο πώ. Cheers !

Dimpas
20-07-11, 12:40
Θα συμφωνήσω ως προς το επίπεδο του φόρουμ της Opel. Είναι τουλάχιστον τραγικό ! Οπαδικός τρόπος ομιλίας και προσβολές σε καθημερινή βάση. Έμπαινα για να βρώ λύση σε κάποια προβλήματα που είχε το Corsa της αδερφής μου.

Dimpas, εντελώς φιλικά και μη με παρεξηγήσεις, δε χρειάζεται να γράφεις με κεφαλαία σε ότι θέλεις να τονίσεις, είναι πολύ κουραστικό και φαίνεται "κάπως" σε αυτόν που το διαβάζει. Το είδα και σε κάποιες άλλες συζητήσεις γι αυτό θεώρησα καλό να στο πώ. Cheers !

Συγγνώμη για τα κεφαλάια ! Δεν ήθελα να κουράσω ούτε να θίξω κάποιον !

Απλά όπως είπες να τονίσω ήθελα , και σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου !

Τώρα για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους παντού και πάντα υπάρχουν κολλημένα άτομα , που έχουν και δημιουργούν αυτό τον "οπαδικό" τρόπο ομιλίας !
Ναι υπάρχουν άτομα που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να μειώνουν όποιον δεν έχει το "Τάδε αμάξι" και νομίζουν ότι το δικό τους είναι "Καλύτερο " ! Αυτά υπάρχουν σε όλα τα forum ! Όχι μόνο στο Opel-club.gr .Γράφω χρόνια εκεί καθώς είμαι πίσω απο ένα τιμόνι που λέει GTE.

Πρίν 2-3 χρόνια ήθελα να πάρω ένα E92 320i και για αυτό μπήκα εδώ !
Να μάθω πριν πάρω , και επειδή εδώ είδα άτομα που ξέρουν , μαστορεύουν και συζητάνε με ανοιχτό πνεύμα κόλλησα και εδώ !

Και ας μην έχω ακόμα BMW συζητάμε εδώ γενικά θέματα , που 12 χρόνια τώρα που ασχολούμαι έχω μια μικρή εμπειρία !

Αλήθεια τι Corsa είχες και τι πρόβλημα έχεις ? Πέρασε από τα χέρια του αδελφού μου ένα Corsa B 1.0 12V και κάτι έμαθα και από αυτό !

Veldrin
20-07-11, 13:15
Συγγνώμη για τα κεφαλάια ! Δεν ήθελα να κουράσω ούτε να θίξω κάποιον !

Απλά όπως είπες να τονίσω ήθελα , και σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου !

Τώρα για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους παντού και πάντα υπάρχουν κολλημένα άτομα , που έχουν και δημιουργούν αυτό τον "οπαδικό" τρόπο ομιλίας !
Ναι υπάρχουν άτομα που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να μειώνουν όποιον δεν έχει το "Τάδε αμάξι" και νομίζουν ότι το δικό τους είναι "Καλύτερο " ! Αυτά υπάρχουν σε όλα τα forum ! Όχι μόνο στο Opel-club.gr .Γράφω χρόνια εκεί καθώς είμαι πίσω απο ένα τιμόνι που λέει GTE.

Πρίν 2-3 χρόνια ήθελα να πάρω ένα E92 320i και για αυτό μπήκα εδώ !
Να μάθω πριν πάρω , και επειδή εδώ είδα άτομα που ξέρουν , μαστορεύουν και συζητάνε με ανοιχτό πνεύμα κόλλησα και εδώ !

Και ας μην έχω ακόμα BMW συζητάμε εδώ γενικά θέματα , που 12 χρόνια τώρα που ασχολούμαι έχω μια μικρή εμπειρία !

Αλήθεια τι Corsa είχες και τι πρόβλημα έχεις ? Πέρασε από τα χέρια του αδελφού μου ένα Corsa B 1.0 12V και κάτι έμαθα και από αυτό !

Κάπως έτσι κι εγώ άρχισα να μπαίνω στο φόρουμ όταν έκανα μια πιο ψαγμένη έρευνα αγοράς για τον άσσο που θα έπαιρνα, και απο τότε συνεχίζω να μπαίνω καθημερινά αν και γράφω αρκετά σπάνια.

Το Corsa είναι της sister και δε θα το έλεγα αναξιόπιστο. Θα έλεγα τα προβλήματα του περισσότερο θέμα κακών συνεργείων (επίσημων εξουσιοδοτημένων). Είναι το 1.2 μοντέλο 2006 αν θυμάμαι καλά. Είχε 4 φορές λαμπάκι μηχανής και ταυτόχρονα το αυτοκίνητο έτρεμε λες και το είχε πιάσει σεισμός. Στην αντιπροσωπεία δεν έβρισκαν τίποτα, μέχρι που με φωνές άλλαξαν πολλαπλασιαστές και μπουζί, και όλα καλά. Ως τότε τα έφταιγε όλα η "κακή βενζίνη". Κατά τα άλλα απο τότε απροβλημάτιστο και καλό αμάξι φτάνει να ξέρεις γιατί το παίρνεις. Είναι ένα σκυλί πόλης στο μέσο όρο της κατηγορίας για εκείνη την περίοδο.

Απο το diesel Agila που οδηγούσα για να πάρω το δίπλωμα πάντως σίγουρα καλύτερο ;) !

Για το OPC πάντως που με πήγε βόλτα ένας φίλος και το πιέζαμε στις στροφές της Επιδαύρου θα το έλεγα πολύ υποστροφικό και σίγουρα όχι αυτοκίνητο που ταιριάζει σε κάποιον που έχει συνηθίσει να οδηγά γρήγορα σε αντίστοιχους δρόμους μια BMW.

E36-Hartge
20-07-11, 21:17
Άν και έχω να μπώ αρκετό καιρό στο opel-club το μόνο που έχω να πώ είναι οτι τα περισσότερα άτομα που είχα γνωρίσει ήταν εξερετικά παιδιά.
Απο εκεί και πέρα σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι που μπαίνουν και χαλάνε την εικόνα του club.
Πάντως βλέπω αρκετά άτομα απο εδω μέσα να έχουν opel.

TAZ118!
21-07-11, 15:17
Παρε ενα ΜΧ-5 να ευχαριστηθεις οδηγηση και ασε τα μπροστοκινητα για τους φαναροβιους...

Dimzan
21-07-11, 18:36
Παρε ενα ΜΧ-5 να ευχαριστηθεις οδηγηση και ασε τα μπροστοκινητα για τους φαναροβιους...

+1000000

πολυ πιο ευχαριστο στην οδηγηση! και με ενα μπλοκε θα χαζογελας μερα νυχτα

Προχθες οδηγησα ενα NC 1.8 και το αμαξι ειχε τρομερο ζυγισμα.. και με γκαζι φευγει, και με τιμονι, και με χειροφρενο. Παιχνιδι κανονικο!

Vasilis M3
22-07-11, 06:24
To κρατάμε και το mx-5.Για πισωκίνητο σκεφτόμουνα να πάρω κανα Ε30 325 για να μάθω να τ γυρνάω χωρίς να έχω τον φόβο μην χτυπήσει πουθενά όπως θα έχω με ένα καινούργιο αμάξι...εκτός και αν βρώ κανα παλιό....

BMW Power
22-07-11, 08:49
Πολύ σωστός ο TAZ

Το ΜΧ-5 είναι ίσως το καλύτερο αυτοκίνητο για να "μπείς" στην πίσω κίνηση.

TAZ118!
22-07-11, 15:08
Ειναι πισωκινητο-fun to drive-cabrio-βελτιωσιμο-γκομενοπαγιδα-γρηγορο με λιγα αλογα και αξιοπιστο...