PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί στροφαρίσματος ο λόγος


Dimitris ///M
10-07-11, 21:46
Η απορία μου είναι πως μπορούμε έναν κινητήρα Μ40Β18 να τον κάνουμε να "ανεβάζει" στροφές πιο γρήγορα, γενικά να τον ζωηρεψουμε λίγο....

Εγω πρόσφατα έκανα σέρβις κινητήρα (φλάτζες, τσιμούχες, σωληνάκια, φίλτρα, λάδια κλπ) και είδα αρκετή διαφορά, αλλά δεν θα σταματήσω μέχρι εδώ, είμαι στα σκαριά για εισαγωγή και εξάτμιση καθώς και ενισχυτή ανάφλεξης!

Θέλω λοιπόν να μάθω τι τρόποι γίνονται και τι "τρύκ" υπάρχουν για να ανεβάζει στροφές ο κινητήρας πιο γρήγορα!

:cheers:

God
10-07-11, 21:53
Για να μην ξοδέψεις χρήματα άδικα, μην το πειράξεις. Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή βελτίωση του κινητήρα θα χρειαστείς όλα όσα βλέπεις στο γκαράζ μου συν και άλλα ακόμα, κόστος το οποίο για να στα κάνει μηχανικός θα περάσεις την αξία του αυτοκινήτου, και αυτά για 15-16 άλογα στους τροχούς max. Στο βάρος του σασί σου ούτε που θα καταλάβεις την διαφορά, ίσα που θα νιώθεις ότι αναπνέει καλύτερα.

Εάν θέλεις απλώς να στροφάρει γρηγορότερα άλλαξε το βολάν σου με ελαφρύτερο ή ελάφρωσε το δικό σου, αλλά έτσι θα κόβει και πολύ πιο γρήγορα όταν αφήνεις το γκάζι.

mike21
10-07-11, 21:54
χωρίς να θέλω να σε απογοητέψω,σε ένα σκαρί 1600 κιλά ότι και να κάνεις με αυτό το μοτέρ θα είναι πέταμα χρημάτων,κατα τη δική μου άποψη τουλάχιστον

Dimitris ///M
10-07-11, 22:00
Ευχαριστώ παιδιά!

mike21 δεν με απογοητεύεις γιατί τα γνωρίζω ήδη αυτά, λόγο εφορίας δυσκολεύομαι να αλλάξω κινητήρα δυστηχώς, αυτός είναι ο λόγος...

God έμεινα άφωνος με το γκαράζ σου! Θα βάλω προσωπική εργασία και μόνο για τα απαραίτητα θα απευθυνθώ σε άλλους, πχ εκκεντροφόρος, χταπόδια κλπ

Άλλωστε όλα είναι προετοιμασία για ένα liiiiiight turbo να πιάσει 160-170άλογα στρόφαλο, δεν κυνηγάω τρελά νούμερα απλά να είναι κομμάτι πιο δυνατό

georgepap
10-07-11, 22:26
καντο 318is

Dimitris ///M
10-07-11, 22:42
καντο 318is

750Ε μόνο κινητήρας, μετά πάμε εξτρά μίζα, δυναμό, πλεξούδα, εγκέφαλος. Σύνολο 1200Ε χωρίς τοποθέτηση κιόλας

Ναι έτσι γούρλωσα και εγώ τα μάτια την 1η φορά, μετά που το άκουσα άλλες 20 φορές όπου έψαχνα το συνήθησα!

Nick_compact
10-07-11, 23:03
Σου φαίνονται πολλά τα 750 ευρώ + τα περιφεριακά; Και μιλάμε και για βελτίωση;

Dimitris ///M
10-07-11, 23:09
Δηλαδή για να κάνεις μια βελτίωση σε ένα αυτοκίνητο πρέπει ντέ και καλά να χώσεις 3 μηνιάτικα?

Συγνώμη φίλε αλλά 750Ε για ένα μοτέρ 1800cc που με 800Ε παίρνεις Μ50Β25 το θεωρώ κοροιδία! Και ναι μου φαίνονται πολλά... Αν ήταν αλλιώς οι προυποθέσεις στην φορολογία θα έβαζα 28άρι βάνος και θα ησύχαζα!

Αν και ξεφύγαμε λίγο θα έλεγα....

Nick_compact
10-07-11, 23:11
Δημήτρη φίλε, δυστυχώς οι σοβαρές βελτιώσεις κοστίζουν πολύ. Πόσο περίμενες δηλαδή να πάρεις ένα μοτέρ; 200 ευρώ; Για να καταφέρεις να βελτιώσεις το μοτέρ που ήδη έχεις, θα χαλάσεις περισσότερα λεφτά από αυτά που θα σου κοστίσει η μετατροπή σε M42 (iS), και δε παίζει να καταφέρεις να φτάσεις τα 140 άλογα που έχει το iS.

Dimitris ///M
10-07-11, 23:52
Για αυτό λέω μελλοντικά να πάω σε ένα light turbo φίλε Νίκο....
Δεν είμαι αρνητικός στο is αλλά περίμενα τουλάχιστον να το έβρισκα στα 750-800 κομπλέ αλλά είδα extra τα παρελκόμενα και το ποσό να είναι 4ψήφιο, μου ρθε κάπως καταλαβαίνεις....

Να καταλάβεις ότι κάνω στο αμάξι το κάνω σιγά σιγά μιας και έρχομαι λίγο στριμωγμένα, όπως και οι περισσότεροι... Το σέρβις που έκανα μόνος μου βγήκε στα 170Ε + 80 ένας λάμδα που είχε καεί.... Βλέπεις έχω γλυτώσει πολλά μιας και τα φτιάχνω μόνος μου...


Υ.γ συγνώμη αν φάνηκα κάπως πρίν στα λεγόμενά μου αλλά δεν έχω κακή πρόθεση :cheers:

M535 E28
11-07-11, 00:14
http://cgi.ebay.de/BMW-318-Is-Motor-M42-Bj-1996-kompl-/330585846812?pt=DE_Autoteile&hash=item4cf873b41c

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-318iS-Motor-Class-2-II-Engine-M42-B18-140PS-E30-/150625052112?pt=DE_Autoteile&hash=item2311f3e5d0

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-318is-Class-II-M42-Motor-186-000Km-Bj-94-/160607245723?pt=DE_Autoteile&hash=item2564f0159b

http://cgi.ebay.de/BMW-E30-318is-M42-Motor-Triebwerk-Komplett-M-Technik-/230635681430?pt=DE_Autoteile&hash=item35b2f53696

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-M42-B18-Motor-1-8L-16V-140PS-/140532172467?pt=DE_Autoteile&hash=item20b85ec6b3

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-E30-Motor-318-is-ti-318ti-318is-M42-16V-/260731072621?pt=DE_Autoteile&hash=item3cb4c8706d

http://cgi.ebay.de/Motor-BMW-318is-E36-103KW-140PS-M42-184S1-137-000-KM-/260727370987?pt=DE_Autoteile&hash=item3cb48ff4eb

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-318ti-M42-Motor-kompl-318is-/120623290343?pt=DE_Autoteile&hash=item1c15b557e7

http://cgi.ebay.de/BMW-E36-318is-Motor-16V-M42-250-km-/300458850525?pt=DE_Autoteile&hash=item45f4be38dd

διαλέχτε κόσμεεεε

konc
11-07-11, 02:46
Συγνώμη φίλε αλλά 750Ε για ένα μοτέρ 1800cc που με 800Ε παίρνεις Μ50Β25 το θεωρώ κοροιδία!
Παρακουλουθώ την κουβέντα αλλά εδώ δεν μπόρεσα να μην κάνω την εξής παρέμβαση:
Πόσο νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει το light turbo, ώστε να βρίσκεις ακριβή τη λύση ενός μοτέρ από is?

Για το παραπάνω σχετικά με τον 2.5l δεν σχολιάζω καν. Η συλλογιστική σου με τα σημερινά (άσχημα ομολογουμένως..) δεδομένα είναι εντελώς λάθος. Αυτό που πρέπει να μετρήσεις είναι πόσα θα πληρώσεις σε 1 χρόνο από τώρα (βενζίνες-τέλη-ασφάλεια-service με όλα τα αναλώσιμα πχ λάστιχα-φρένα), και αυτά σίγουρα δεν είναι 800 ευρώ.

(sorry αν ακούγομαι "κάπως" αλλά η πρόθεσή μου είναι καλή..)

Driftakos
11-07-11, 07:49
και μην ξεχνάς, αν και συνεχίζουμε τα offtopic, οτι αν θες να πας σε 2.5lt θα χρειαστείς και άλλα πέρα από μοτερ.και το κόστος ανεβαίνει αρκετά...

τώρα για βελτίωση του μοτερ σου, θες χρήματα. ίσως αν βρεις ένα καλό is μοτεράκι να σε καλύψει, μιας και δεν θες πολλά άλογα. αλλά και πάλι τι να σου κάνουν 140 άλογα σε 1500 κιλα αυτοκίνητο?

(αν τελικά πας σε is, προτίμησε το M44. είναι πιο σύγχρονο με καλύτερη ροπή χαμηλά)

God
11-07-11, 10:46
God έμεινα άφωνος με το γκαράζ σου! Θα βάλω προσωπική εργασία και μόνο για τα απαραίτητα θα απευθυνθώ σε άλλους, πχ εκκεντροφόρος, χταπόδια κλπ

Άλλωστε όλα είναι προετοιμασία για ένα liiiiiight turbo να πιάσει 160-170άλογα στρόφαλο, δεν κυνηγάω τρελά νούμερα απλά να είναι κομμάτι πιο δυνατό

Το μεγάλο κόστος είναι η δουλειά στο καπάκι, ο εκκεντροφόρος και το custom πρόγραμμα. Μόνο το τελευταίο ξεπερνά τα 700€ μόνο του. Πρόγραμμα "κονσέρβα" θα κάνει μόνο ζημιά, όχι καλό. Και να λύσεις κεφαλή μόνος σου, το ρεκτιφιέ θέλει άλλα 300€, συν τουλάχιστον άλλα 250€ για να σου φτιάξουν τον εκκεντροφόρο. Βάλε άλλα 280€-300€ το καινούργιο σετ κεφαλής, βάλε καινούργιο σετ φλάντζες και μπουζόνια, βάλε ένα 300€ το μισό σύστημα ανάφλεξης καινούργιο γιατί πρέπει να δουλεύει άψογα, βάλε και καμία 200€ τουλάχιστον στην άκρη γιατί όταν λύσεις κεφαλή κάτι θα βρεις που θα είναι έτοιμο να τα φτύσει (κολλάρα, φλογέρα, κτλ). Δεν έβαλα σε τίποτα εργατικά θεωρώντας πως θα τα βάλεις/βγάλεις όλα μόνος σου και δεν έχεις βάλει ακόμα καν τα υπόλοιπα απαραίτητα, όπως πλήρη εξάτμιση από το χταπόδι.

Και όλα τα παραπάνω είναι εντελώς ανάποδα από την μετατροπή που χρειάζεται για turbo, εάν βάλεις εκκεντροφόρο και πλανίσεις την κεφαλή μετά τουρμπίνα δεν βάζεις ούτε για πλάκα.

Δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο ούτε για πλάκα. Άσε το όπως είναι ή εάν θέλεις δύναμη βάλε έναν 6 κύλινδρο πάνω. Ούτε καν να κοιτάς για Μ42/Μ44 (άσε που με το Μ44 δεν θα μπορείς να το βάλεις μπροστά με το καταραμένο EWS, την πάτησα εγώ πριν από σένα) γιατί πάλι δεν θα καταλάβεις διαφορά στο σασί σου. Εκτός τις πολλές πατέντες που θα χρειαστεί για να μπει στο Ε34. Εάν αντέχει η τσέπη σου, Μ50Β25 και πάνω. Εάν δεν θες να πετάς τα λεφτά σου στον δρόμο, άστο το κακόμοιρο όπως είναι.

ziaba
11-07-11, 23:23
έτσι είναι με το m42 δε θα καταλάβεις τ διάφορα ειδικά στις χαμηλό-μεσαίες που ναι κάπως ψόφιο
μια καλή λυση όπως σου παν και πιο πάνω είναι να πας σε 6κύλινδρο η ακόμα καλύτερα σε v8 εκεί να δεις στροφαρισμα

Dimitris ///M
12-07-11, 00:58
Καλά όλα αυτά που λέτε παιδιά αλλά επειδή ξέφυγε λίγο το πόστ απο ότι βλέπω ας πάει όσο θέλει, δεν θα τα κάνω όλα μαζί αύριο το πρωί.......

Κινητήρα δεν μπορώ να αλλάξω γιατί δεν μπορώ να είμαι με την ψυχή στο στόμα μόλις δώ μπλόκο.... Δεν χαρίζουν κάστανα οι γνωστοί μας φίλοι!
Είμαι στα 1800 και θα βάλω εις γνώση μου την θηλιά στον λαιμό με την εφορία?

Το ελάφρωμα απο όσο ξέρω βγάζουμε το βολάν και το τρώμε στον τόρνο μέχρι 10% του βάρους του......
Αλλά αξίζει?

Driftakos
12-07-11, 09:01
1. με τα is μοτέρ μένεις στα ίδια κυβικά. άρα τα δηλώνεις και είσαι κομπλέ.

2. δεν νομίζω να είναι τυφλοσούρτης το ελάφρωμα. (δλδ το ποσοστό που τρως δεν είναι σταθερό) σε κάθε περίπτωση θα κερδίσεις λιγο σε στροφάρισμα χαμηλά. για το πόσο μπορείς (Αν μπορείς) να φας το βολαν σου βρες έναν που το έχει ξανακάνει στο μοτερ σου και έχει εμπειρία.

ziaba
12-07-11, 12:50
1. το ελαφρώμα του βολάν δεν είναι φτηνη διαδικασία κανένα 300αρι σίγουρα + ότι θα χεις πολύ μεγαλύτερη φθορά μην ξεχνάς έχεις κ βαρύ αμάξι
2. θα σου δώσει ο βελτίωτης εγγυηση δε νομίζω κ άμα χτυπά ξύλο δε γίνει σωστή η δουλειά κλάφτα Χαράλαμπε

ziaba
12-07-11, 13:00
1. με τα is μοτέρ μένεις στα ίδια κυβικά. άρα τα δηλώνεις και είσαι κομπλέ...

Ντριφτακο εννοεί τα 6κύλινδρα κ ανω που του έχουμε πρώτηνει κ οχι τα is

Dimitris ///M
13-07-11, 13:17
Ντριφτακο εννοεί τα 6κύλινδρα κ ανω που του έχουμε πρώτηνει κ οχι τα is

Ακριβώς... Το IS δεν χρειάζεται δήλωμα, το αφήνεις ως έχει, ίδιος κυβισμός είναι...
Βέβαια δεν αποκλείται και η λύση να ρίξεις το καπάκι του IS στο δικό μου μπλόκ.... Απλά πιστεύω να θέλει τις τροχαλίες και τους τεντωτήρες γιατί καδενάτο το ένα, με ιμάντα το άλλο αλλά και πάλι +20 άλογα πόση διαφορά να έχει.... 1600 κιλά είναι αυτά!

God η τσέπη μου σηκώνει για Μ50Β25 αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν θέλω να τα τρώει η εφορία.... Θα βρώ την άκρη που θα πάει!

God
13-07-11, 13:20
Βέβαια δεν αποκλείται και η λύση να ρίξεις το καπάκι του IS στο δικό μου μπλόκ....

Με την καμία. Δεν ταιριάζει τίποτα και πουθενά, ούτε καν καλωδίωση και εισαγωγή/εξαγωγή.

M535 E28
13-07-11, 13:36
φίλε αν ψάξεις στο car.gr θα βρεις κομπλέ μοτέρ 318is σε πολύ χαμηλές τιμές...σύμφωνα με αυτά που θέλεις είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση
κάνε το να ησυχάσεις

ziaba
13-07-11, 22:59
Με την καμία. Δεν ταιριάζει τίποτα και πουθενά, ούτε καν καλωδίωση και εισαγωγή/εξαγωγή.

στο εξωτερικό παντός εχει γίνει μετατροπή του m40 σε m42(πράγμα ασυμφέρο αλλά λέμε τώρα) έχουν ίδιο μπλοκ μονο υπάρχει κάποιο θέμα με έναν αισθητηρα που δεν υπάρχει στ m40

ziaba
13-07-11, 23:08
...Το IS δεν χρειάζεται δήλωμα, το αφήνεις ως έχει, ίδιος κυβισμός είναι...

κ άλλο m40b18 να βάλεις πρέπει να δηλώσεις αλλαγή κινητήρα, το μοτερ δε το δηλώνεις μονο για τα κυβικά του

God
14-07-11, 00:29
στο εξωτερικό παντός εχει γίνει μετατροπή του m40 σε m42(πράγμα ασυμφέρο αλλά λέμε τώρα) έχουν ίδιο μπλοκ μονο υπάρχει κάποιο θέμα με έναν αισθητηρα που δεν υπάρχει στ m40

Δεν ταιριάζει τίποτα. Εισαγωγή και εξαγωγή του ενός είναι στρογγυλές και του άλλου οβάλ. Το καπάκι έχει σε διαφορετικές θέσεις αϋλούς και μπουζόνια. Ηλεκτρονικά/αισθητήρες και όλα τα περιφερειακά του μοτέρ καμία επαφή, ούτε καν ολόκληρο το σύστημα ψεκασμού ή ολόκληρο το σύστημα ανάφλεξης. Το Μ42 χρησιμοποιεί χρονισμό με αισθητήρα εκκεντροφόρου και έχει πολλαπλασιαστές, το Μ40 έχει τελείως διαφορετικό σύστημα. Η φλάντζα είναι ότι να'ναι και αν ήταν ίδια τα μπλοκ δεν θα είχαν διαφορετικές φλάντζες κεφαλής, θα είχαν ακριβώς ίδια επαφή. Για να μην γράφω 2 παραγράφους, τα δύο μοτέρ είναι σε εντελώς άλλους πλανήτες. Όποιος δεν το χωνεύει, αγοράστε μία φλάντζα από Μ40 1.8 και μία από Μ42 1.8 και βάλτε τες δίπλα δίπλα - ούτε το μέγεθος δεν ταιριάζει.

Το Μ40 μοιράζεται το ίδιο μπλοκ και άλλα πολλά με το Μ43.

ziaba
14-07-11, 06:46
God επέδει μπαίνω από κίνητο οταν μπω από pc θα ψάξω στ net κ θα postαρω το link θυμάμαι ότι τέτοια μοντά (από κορμό m40 σε m42) εχει γίνει, κ άμα δε κάνω λάθος την έχουν κάνει στ Ρωσια

rapid_fast
14-07-11, 07:29
Το μ42, είναι ο κορμός του μ40, με διαφορετικά εντόσθια..
Αυτό δε σημαίνει οτι υπάρχει τεχνικά συμφέρουσα δυνατότητα για μετάβαση
απο μ40 σε μ42 απο απλούς θνητούς.
Απλά μοιραζόμαστε τον ίδιο κορμό (μ40) με εντελώς διαφορετική κατεργασία, και διαφορετικά
κεφαλάρια..

ziaba
14-07-11, 11:17
τα μπλοκ από m40 m43 m42 m43tu και m44 είναι ίδια μονο τα 2 τελευταία έχουν ανοίγματα για εμβολα μεγαλύτερης διάμετρο που κ αυτό διορθώνεται στα 3 πρωτα
και μπανούν απλά δε συμφέρει κάτι τέτοιο το είπα κ στο πρωτο μου post
παντός υπάρχουν άνθρωποι που το χουν κάνει μετατροπή m40(δηλ κρατάς μονο τον κορμό με το αριθμό κινητήρα) σε m42 για διάφορους λόγους

God
14-07-11, 11:39
Απλά μοιραζόμαστε τον ίδιο κορμό (μ40) με εντελώς διαφορετική κατεργασία, και διαφορετικά
κεφαλάρια..

Ακριβώς αυτό. Όπως το Μ10 είναι ίδιος κορμός με το S14. Δεν πάει να πει ότι γίνεται το M10 μετατροπή σε M3...

τα μπλοκ από m40 m43 m42 m43tu και m44 είναι ίδια μονο τα 2 τελευταία έχουν ανοίγματα για εμβολα μεγαλύτερης διάμετρο που κ αυτό διορθώνεται στα 3 πρωτα
και μπανούν απλά δε συμφέρει κάτι τέτοιο το είπα κ στο πρωτο μου post
παντός υπάρχουν άνθρωποι που το χουν κάνει μετατροπή m40(δηλ κρατάς μονο τον κορμό με το αριθμό κινητήρα) σε m42 για διάφορους λόγους

Όχι, δεν μπαίνουν έτσι απλά. Αν υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν κάνει δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Η κεφαλή του Μ42 δεν πατάει καν στο μπλοκ του Μ40. Και όπως είπα:

Όποιος δεν το χωνεύει, αγοράστε μία φλάντζα από Μ40 1.8 και μία από Μ42 1.8 και βάλτε τες δίπλα δίπλα - ούτε το μέγεθος δεν ταιριάζει.

M40/M43

http://www.seekpart.com/company/39051/products/201142391143343.html

M42

http://www.dragtimes.com/parts/BMW-E30-318i-318ic-318is-M42-Cylinder-Head-Gasket_390002228720.html

Αγνοώντας την διαφορά μεγέθους που δεν φαίνεται σε φωτογραφίες, θα δεις ότι ο ένας αϋλός στα τέρμα δεξιά της φλάντζας είναι αντίστροφα.

Το σκίσαμε το θέμα στο off-topic, οπότε ας μείνουμε όλοι σε αυτό που συμφωνούμε - πως δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο.

Dimitris ///M
14-07-11, 17:07
Κατατοπιστικοί και αναλυτικοί!
Για αυτό λένε η άγνοια είναι χειρότερη απο την αμάθεια, δεν ήξερα πως δεν ταιριάζουν τα μπλόκ και θέλεις τόσα πολλά για να τα κάνεις να ταιριάξουν....

Εγώ απο μεριάς μου και απο αυτά που έχω δεί στο αυτοκίνητό μου πιστευω πως με ή ένας άγραφος MS (MegaSquirt) ή ένα πρόγραμμα θα βοηθούσε, γιατί προπορεία μεταπορεία ρυθμίζονται απο την τροχαλία εκκεντροφόρου (δεν έχεις πολλαπλασιαστή/κύλινδρο για να θέλεις να ρυθμίσεις αβάνς και προπορείες) εφόσον η υψηλή τάση διοχετεύεται στο κάθε μπουζί την κατάλληλη στιγμή μέσω του ντιστριμπιτέρ....

Αν λοιπόν μπορούσα να καταργήσω το luft (με πρόγραμμα Alpha N φαντάζομαι) τότε θα μπορούσα να κάνω μια πατέντα να μπούνε 2 2πλά επάνω αλλά μόνο για να εισερχομενο αέρα και όχι για καύσιμο....

Τι εννοώ, τα μπέκ ενώνονται με την πολλαπλή εισαγωγής ακριβώς εκεί που βιδώνεις το "πλακάκι" με το καπάκι του κινητήρα, φτιάχνουμε μια εισαγωγή με την θέση των μπεκ κανονικά στην θέση τους και αντί για 1 πεταλούδα μπούνε 2 2πλά πάνω 40/45 άρια για να έχεις 4πετάλουδο, άρα άφθονο εισερχόμενο αέρα και ο κάθε κύλινδρος την δική του πεταλούδα, τώρα υποπίεση για ρυθμιστή πίεσης βενζίνης, ποντεσιόμετρο πεταλούδας κλπ είναι τα μόνα εύκολα!

Ένας λίγο αγριεμένος εκκεντροφόρος, 1/10 χιλιοστού πλάνισμα στο καπάκι (βασικά γυάλισμα) και η απαραίτητη τροποποίηση στο πρόγραμμα δεν θα κάνει την δουλειά του? Επίσης σε όλα αυτά και ένας ενισχυτής ανάφλεξης δηλαδή αντί να οδηγεί η ECU τον πολλαπλασιαστή βάζεις σε σειρά έναν ενισχυτή (φτιάχνω ήδη χειροποίητο βάση σχεδίου της Siemens) και μετά στον πολλαπλασιαστή ώστε να έχεις πιο δυνατό σπινθήρα χωρίς να φτάνεις την ηλεκτρονική στα όριά της!


Υ.γ. τα 2 2πλά τα έχω ήδη απο έναν γνωστό μου, και μπεκ μπορώ να βρώ απο Punto GT που έχουν μεγαλύτερη παροχή απο τα δικά μου (θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο που μου έδωσε αυτή την πληροφορία πως ταιριάζουν και είναι δοκιμασμένη συνταγή)

Υ.γ. Μην με βρίσετε απλά όπου και αν εχω ψάξει δεν ακούω κάτι στάνταρ αλλά ο καθένας λέει το δικό του, εγώ ρίχνω τις ιδέες μου και ακούω γνώμες γιατί στην ουσία τώρα μπαίνω στα "κόλπα" και θέλω ένα απλό μοτεράκι να το "ξυπνήσω" για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο :)

Dim77
14-07-11, 17:34
Φίλε μου συγνώμη, αλλά το αυτοκίνητο θα το καταστρέψεις με αυτές τις πατέντες. Και από απόδοση ΑΝ πάρεις 5 άλογα ....θα είναι θαύμα (αν δουλέψει).

Με ένα μικροσκοπικό κόστος σε σχέση με άγραφους κλπ....θα βάλεις ένα μοτέρ (με τα παρελκόμενα του) Μ50Β20 (2λιτρο) με 150ps και θα έχεις ένα υπέροχο αυτοκίνητο με κινητήρα με βελούδινο ήχο που θα πετάει σε σχέση με το Μ40Β18.

Θα σου περισσέψουν και χρήματα για τα τέλη κυκλοφορίας των επόμενων 2-3 ετών σε σχέση με αυτό που θέλεις να κάνεις (ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ και αν δεν καίς 20lt/100χλμ για 115 άλογα σε 1400 κιλά αμάξι)

Nick_compact
14-07-11, 18:08
Αν θέλεις τόσο πολύ να κρατήσεις αυτό το μοτέρ, η μόνη λύση που σίγουρα θα αποδώσει, είναι έλα light turbo (μέχρι 0.5-0.6 bar). Τπτ άλλο. Και αυτό με την προυπόθεση ότι θα φρεσκάρεις και λίγο το μοτέρ, γιατί σίγουρα θα έχει χιλιομετράκια στην πλάτη του.

Dimitris ///M
07-08-11, 23:47
Επανέρχομαι, εκτός απο το ελάφρωμα βολάν, εκκεντροφόρο, ελαφρωμένες τροχαλίες, θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσα mm μπορώ να φάω την κεφαλή για συμπίεση, εφόσον θα γίνει 4πετάλουδο ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο με τα άλφα νί του, τα σέα του και τα μέα του.....

Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

Υπόψιν θα μπεί σε σειρά με τον πολ/στή ένας ενισχυτής ανάφλεξης για πιο δυνατό σπινθήρα και ίσως στο μέλλον αλλάξω και πολλαπλασιαστή να βάλω έναν καινούριο.

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)

Stunt Mike
08-08-11, 00:32
Επανέρχομαι, εκτός απο το ελάφρωμα βολάν, εκκεντροφόρο, ελαφρωμένες τροχαλίες, θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσα mm μπορώ να φάω την κεφαλή για συμπίεση, εφόσον θα γίνει 4πετάλουδο ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο με τα άλφα νί του, τα σέα του και τα μέα του.....

Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

Υπόψιν θα μπεί σε σειρά με τον πολ/στή ένας ενισχυτής ανάφλεξης για πιο δυνατό σπινθήρα και ίσως στο μέλλον αλλάξω και πολλαπλασιαστή να βάλω έναν καινούριο.

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)

Δημητρη φιλικα παντα αλλα εχοντας διαβασει το ολο,ανουσιο κατα τη γνωμη μου,thread σου,εισαι πολυ μπερδεμενος.Απ'τη μια λες ακριβη τη λυση του 1.8-1.9is και μετα θελεις να τουρμπισεις:bugeye: ..Συζητας για προετοιμασια του μοτεριου σου για light turbo κι ομως συνεχιζεις να θες 4πεταλουδα,υψηλη συμπιεση,καρμπυρατερ κτλ.....καμια σχεση ολα αυτα μεταξυ τους και παραπεμπουν στην κατηγορια ''χιουμορ''...Αποφασισε καλα-καλα τι σκοπο εχεις πρωτα,βαλε τα οικονομικα σου κατω αναλυτικα και ρωτα τα παιδια εδω μεσα:πχ με 700-1000-1500 ευρω τι βελτιωνω στο Ε34 μου?Ολα τ'αλλα που λες ειναι καθαρα φιλολογικα....ιστοριες γι'αγριους (εκκεντροφορους) δλδ...

Dimitris ///M
08-08-11, 00:56
Επανέρχομαι, εκτός απο το ελάφρωμα βολάν, εκκεντροφόρο, ελαφρωμένες τροχαλίες, θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσα mm μπορώ να φάω την κεφαλή για συμπίεση, εφόσον θα γίνει 4πετάλουδο ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο με τα άλφα νί του, τα σέα του και τα μέα του.....

Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

Υπόψιν θα μπεί σε σειρά με τον πολ/στή ένας ενισχυτής ανάφλεξης για πιο δυνατό σπινθήρα και ίσως στο μέλλον αλλάξω και πολλαπλασιαστή να βάλω έναν καινούριο.

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)

Νομίζω πως δώθηκε η απάντησή μου και αν το thread μου το βρήσκεις ανούσιο μπορείς απλά να μην το παρακολουθείς.... Με όλο το σεβασμό

Stunt Mike
08-08-11, 01:23
Μα πως να επικεντρωθουμε σ'αυτο που θες να κανεις στ'αμαξι σου,οταν εσυ ο ιδιος εχεις αλλαξει 3 διαφορετικες αποψεις σε 3 σελιδες ρε Δημητρη??Δεν το βρισκω ανουσιο..απλως ειναι...light turbo,4πεταλουδα και συμπιεσεις και εκκεντροφοροι με 500 ευρω δεν γινονται σ'αυτην την αγορα.....Εκτος αν ολοι οι υπολοιποι ειμαστε μ@λ@κες που πληρωνουμε 2χιλιαρα για να κερδισουμε 30 αλογα....
Παρεπιπτοντως κι εγω να σε βοηθησω ειχα σκοπο,αλλα προφανως δεν το επιθυμεις,οποτε θα σας αφησω να επικεντρωθειτε στην αναζητηση πρασινων αλογων.....

Dimitris ///M
08-08-11, 01:40
Μα δεν είναι το κόστος το θέμα μου.... Στο τελευταίο μου πόστ ήταν ξεκάθαρο τι θέλω....

Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα και κατέληξα πως να τουρμπίσω και περίμενε να ζεστάνεις λάδια και περίμενε να κρυώσεις λάδια, αν το ένα αν το άλλο και ποιός ο λόγος? Άσε το άγχος αν ο προγραμματιστής θα κάνει καλή δουλειά....

Καλύτερο ever η ατμόσφαιρα δεκαετίες τώρα, ένα turbo και ένα ατμοσφαιρικό να πάνε και τα 2 Αθήνα/Λαμία απο 5000-6000RPM και πάνω ποιό θα φτάσει και ποιό θα πάει συνεργείο?

Σε κάποιο θρέντ ή σε αυτό έχω γράψει πως το καρμπυρατέρ θα παίζει το ρόλο του 4πετάλουδου, το injection θα παραμείνει ως έχει, άρα γιατί θα έχει πρόβλημα?
Βρές μου μαμά εισαγωγή απο S14 να ταιριάξει στο δικό μου και το ξανασυζητάμε....

Και αν ήμουν μπερδεμένος που ναι ήμουν ήταν γιατί έξω στην "πιάτσα" ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του, ε όχι εγώ θα κάνω αυτό που θέλω και ας κερδίσω 5 άλογα.... Το δικό μου κεφάλι θα φάω όχι κανενός άλλου....

335turbo
08-08-11, 01:50
Μα δεν είναι το κόστος το θέμα μου.... Στο τελευταίο μου πόστ ήταν ξεκάθαρο τι θέλω....

Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα και κατέληξα πως να τουρμπίσω και περίμενε να ζεστάνεις λάδια και περίμενε να κρυώσεις λάδια, αν το ένα αν το άλλο και ποιός ο λόγος? Άσε το άγχος αν ο προγραμματιστής θα κάνει καλή δουλειά....

Καλύτερο ever η ατμόσφαιρα δεκαετίες τώρα, ένα turbo και ένα ατμοσφαιρικό να πάνε και τα 2 Αθήνα/Λαμία απο 5000-6000RPM και πάνω ποιό θα φτάσει και ποιό θα πάει συνεργείο?

Σε κάποιο θρέντ ή σε αυτό έχω γράψει πως το καρμπυρατέρ θα παίζει το ρόλο του 4πετάλουδου, το injection θα παραμείνει ως έχει, άρα γιατί θα έχει πρόβλημα?
Βρές μου μαμά εισαγωγή απο S14 να ταιριάξει στο δικό μου και το ξανασυζητάμε....

Και αν ήμουν μπερδεμένος που ναι ήμουν ήταν γιατί έξω στην "πιάτσα" ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του, ε όχι εγώ θα κάνω αυτό που θέλω και ας κερδίσω 5 άλογα.... Το δικό μου κεφάλι θα φάω όχι κανενός άλλου....

ειναι απλα τα πραγματα..αν θες να εισαι νομιμος εχεις ετοιμη λυση με μοτερ απο ις,,,,θα δεις καλυτερη τελικη και στροφαρισμα απο 5000 εως 6800..ροπες χαμηλα στα ιδια....αν θες να εισαι περιπου νομιμος δηλωσε το διλιτρο και βαλε 328.............το θεμα τουρμπο ειναι αλλο...θελει αρκετα πραγματα αλλα η ενασχοληση αξιζει θα μαθεις πολλα και θα το ευχαριστηθεις αλλα με αρκετο κοστος...διαλεξε και παρε...

Dim77
08-08-11, 07:50
Επανέρχομαι, εκτός απο το ελάφρωμα βολάν, εκκεντροφόρο, ελαφρωμένες τροχαλίες, θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσα mm μπορώ να φάω την κεφαλή για συμπίεση, εφόσον θα γίνει 4πετάλουδο ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο με τα άλφα νί του, τα σέα του και τα μέα του.....

Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

Υπόψιν θα μπεί σε σειρά με τον πολ/στή ένας ενισχυτής ανάφλεξης για πιο δυνατό σπινθήρα και ίσως στο μέλλον αλλάξω και πολλαπλασιαστή να βάλω έναν καινούριο.

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)

Δημήτρη, θα ξοδέψεις 4-5000 στην καλύτερη περίπτωση, το αυτοκίνητο θα είναι καιρό σε συνεργείο μέχρι να μπορείς να το χρησιμοποιείς απροβλημάτιστα (μιλάω για αυξημένη συμπίεση, alphaN, 4πετάλουδο).

Όταν εννοούμε απροβλημάτιστα εντωμεταξύ, μιλάμε ότι θα πρέπει να το συντηρείς 3 φορές πιο συχνά από ένα μοτέρ Μ40-Μ42.

Θα καίει 50% παραπάνω καύσιμο.

Και η απόδοση? Είναι ζήτημα αν θα πιάσεις τα 140ps maximum και θα έχεις φάσμα 4-6500 (άντε 4500-7000).

Πιο κάτω δεν θα τραβάει ούτε όπως ''μαμά''.

Είναι αμαρτία. Με το 20% των χρημάτων θα βάλεις μοτέρ is, 520, 525 κλπ.. και θα έχεις φοβερή απόδοση πραγματικά απροβλημάτιστη.

Με το τουρμπισμα θα ξοδέψεις πάλι κανά 5000. Αλλά θα έχεις καλή απόδοση.

Το μοτέρ is είναι η καλύτερη επιλογή. Με ένα Μ50Β20 (520), θα ευχαριστιόσουν πολύ το αυτοκίνητο σου, αλλά θα έχεις τα τέλη κυκλοφορίας.

gscat
08-08-11, 09:04
Δημήτρη, θα ξοδέψεις 4-5000 στην καλύτερη περίπτωση, το αυτοκίνητο θα είναι καιρό σε συνεργείο μέχρι να μπορείς να το χρησιμοποιείς απροβλημάτιστα (μιλάω για αυξημένη συμπίεση, alphaN, 4πετάλουδο).

Όταν εννοούμε απροβλημάτιστα εντωμεταξύ, μιλάμε ότι θα πρέπει να το συντηρείς 3 φορές πιο συχνά από ένα μοτέρ Μ40-Μ42.

Θα καίει 50% παραπάνω καύσιμο.

Και η απόδοση? Είναι ζήτημα αν θα πιάσεις τα 140ps maximum και θα έχεις φάσμα 4-6500 (άντε 4500-7000).

Πιο κάτω δεν θα τραβάει ούτε όπως ''μαμά''.

Είναι αμαρτία. Με το 20% των χρημάτων θα βάλεις μοτέρ is, 520, 525 κλπ.. και θα έχεις φοβερή απόδοση πραγματικά απροβλημάτιστη.

Με το τουρμπισμα θα ξοδέψεις πάλι κανά 5000. Αλλά θα έχεις καλή απόδοση.

Το μοτέρ is είναι η καλύτερη επιλογή. Με ένα Μ50Β20 (520), θα ευχαριστιόσουν πολύ το αυτοκίνητο σου, αλλά θα έχεις τα τέλη κυκλοφορίας.


:+1:

Αλλαγή μοτέρ η μόνη λύση.

konc
08-08-11, 11:17
Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

0.4 είναι ένα καλό νούμερο στο μοτέρ σου για να μην έχεις περιπέτειες, να μην έχεις προβλήματα με όλων των ειδών τις βενζίνες και να μετριάσεις (αλλά όχι να εξισοροπίσεις σε καμία περίπτωση) το χάσιμο χαμηλά από όλα τα υπόλοιπα που θέλεις να κάνεις. Εννοείται πως πακετάκι πάνε φλάτζες, βίδες, γυάλισμα βαλβίδων, τσεκάρεις ελατήρια μήπως έχουν μαλακώσει πια κλπ

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)
ΟΚ, δεν θα στο πούμε αφού είσαι τόσο κατηγοριματικός ότι θέλεις να το κάνεις.
Θα σου πω μόνο 2 πράγματα, απλά για να είμαι σίγουρος ότι τα έχεις καταλάβει:
1) Το κόστος μόνο και μόνο για το παραπάνω είναι μισό μοτέρ is και το κέρδος 3 άλογα λίγο πριν τον κόφτη
2) Το κόστος για όλο το εγχείρημα έτσι όπως το περιγράφεις ξεπερνάει αυτό της αγοράς ενός ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ αυτοκινήτου is.

rapid_fast
08-08-11, 14:11
Επανέρχομαι, εκτός απο το ελάφρωμα βολάν, εκκεντροφόρο, ελαφρωμένες τροχαλίες, θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσα mm μπορώ να φάω την κεφαλή για συμπίεση, εφόσον θα γίνει 4πετάλουδο ατμόσφαιρα το αυτοκίνητο με τα άλφα νί του, τα σέα του και τα μέα του.....

Διάβασα άλλοι λένε για 0.2, άλλοι για 0.5 και έχω χάσει τον μπούσουλα!
Με ποιές παραμέτρους ανεβάζουμε συμπίεση με λίγα λόγια....

Υπόψιν θα μπεί σε σειρά με τον πολ/στή ένας ενισχυτής ανάφλεξης για πιο δυνατό σπινθήρα και ίσως στο μέλλον αλλάξω και πολλαπλασιαστή να βάλω έναν καινούριο.

Μην μου πείτε οτι δεν αξίζει, δεν με απασχολεί αν αξίζει η όχι θέλω να το κάνω για αυτό λοιπόν ας επικεντρωθούμε σε αυτό :)
Κοίτα πόσο απλά είναι τα πράγματα..
Με τα ίδια λεφτά που θα σου κοστίσει να φτιάξεις το μοτέρ και να πάρεις 1 άλογο,
μπορείς να αγοράσεις ένα μοτέρ απο χόντα, και να σπαταλήσεις το υπόλοιπο των
χρημάτων στην τροποποίηση για να το φορέσεις πάνω στο αμάξι σου και να πάρεις
και έγκριση τύπου..
Και θα σου μείνουν και ρέστα..
Και θα πάρεις και καμιά 200 άλογα παραπάνω..

E36 RULES!!
08-08-11, 14:39
Δημήτρη, πολλοι βαζουν τετραπετάλουδα απο ψεκαστά (>2007) R1 και R6 αλλα και απο 4AGE στο εξωτερικό σε Μ40... Δεν λεω οτι θα μπει χωρις καμμια μοντα, αλλα εχε το στο νου σου ;)

Dimitris ///M
08-08-11, 15:39
0.4 είναι ένα καλό νούμερο στο μοτέρ σου για να μην έχεις περιπέτειες, να μην έχεις προβλήματα με όλων των ειδών τις βενζίνες και να μετριάσεις (αλλά όχι να εξισοροπίσεις σε καμία περίπτωση) το χάσιμο χαμηλά από όλα τα υπόλοιπα που θέλεις να κάνεις. Εννοείται πως πακετάκι πάνε φλάτζες, βίδες, γυάλισμα βαλβίδων, τσεκάρεις ελατήρια μήπως έχουν μαλακώσει πια κλπ


ΟΚ, δεν θα στο πούμε αφού είσαι τόσο κατηγοριματικός ότι θέλεις να το κάνεις.
Θα σου πω μόνο 2 πράγματα, απλά για να είμαι σίγουρος ότι τα έχεις καταλάβει:
1) Το κόστος μόνο και μόνο για το παραπάνω είναι μισό μοτέρ is και το κέρδος 3 άλογα λίγο πριν τον κόφτη
2) Το κόστος για όλο το εγχείρημα έτσι όπως το περιγράφεις ξεπερνάει αυτό της αγοράς ενός ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ αυτοκινήτου is.

Τα χω αλλάξει όλα, φλάτζες, βίδες, μπουζόνια, τσιμουχάκια, ελατήρια κλπ! Όλα είναι καινούρια και παρθένα!

Δεν θέλω να με πάρεις για τόσο κατηγορηματικό με την κακή έννοια.... Το ξέρω οτι με τα ίδια χρήματα βάζω άλλο μοτέρ αλλά έχω κολλήσει τώρα να φτιάξω τον Μ40! Πες το τρέλα πες το ότι θέλεις δεν παρεξηγώ... :)

Dimitris ///M
08-08-11, 15:44
Κοίτα πόσο απλά είναι τα πράγματα..
Με τα ίδια λεφτά που θα σου κοστίσει να φτιάξεις το μοτέρ και να πάρεις 1 άλογο,
μπορείς να αγοράσεις ένα μοτέρ απο χόντα, και να σπαταλήσεις το υπόλοιπο των
χρημάτων στην τροποποίηση για να το φορέσεις πάνω στο αμάξι σου και να πάρεις
και έγκριση τύπου..
Και θα σου μείνουν και ρέστα..
Και θα πάρεις και καμιά 200 άλογα παραπάνω..

Σχιστομάτικο μοτέρ στον Γερμανό? Ιερόσυλε! :smashtard χαχαχαχα

Έγκριση? Με 5 κιλά ελαιόλαδο ή χωρίς? Γιατί με αυτούς πρέπει να πας πακέτο με χωριάτικη.....
Το να κόψω/ράψω βάσεις να μπεί το μοτέρ κλπ το κάνω αλλά δεν έχει νόημα να μπασταρδέψω το αυτοκίνητο

Dimitris ///M
08-08-11, 15:45
Δημήτρη, πολλοι βαζουν τετραπετάλουδα απο ψεκαστά (>2007) R1 και R6 αλλα και απο 4AGE στο εξωτερικό σε Μ40... Δεν λεω οτι θα μπει χωρις καμμια μοντα, αλλα εχε το στο νου σου ;)

Αμα σου πω οτι έχω δει μέχρι απο παπάκια φίλε θα με πιστέψεις? Αν ξέρεις κάτι δώσε λίγο info! Με ενδιαφέρει! :)

E36 RULES!!
08-08-11, 15:59
Αμα σου πω οτι έχω δει μέχρι απο παπάκια φίλε θα με πιστέψεις? Αν ξέρεις κάτι δώσε λίγο info! Με ενδιαφέρει! :)

Τσέκαρε ;)

http://retrorides.proboards.com/index.cgi?board=general&action=display&thread=24996

http://www.m42club.com/forums/showthread.php?t=1983


Οσο για την έγκριση, μπορείς να δηλώσεις ο.τιδήποτε μοτέρ αρκει να ειναι μεχρι τα cc που εβγαινε απο την εταιρεία η συγκεκριμενη γενια. (πχ 3.2 στα Ε36 κλπ) Απλα θες βεβαιωση μηχανολόγου και χαρτί απο την εταιρεια οτι εβγαζε πραγματι μεχρι τα χ κυβικα στη γενια αυτη.

(thanks e60///m για τις πληροφοριες ;))

konc
08-08-11, 17:31
Τα χω αλλάξει όλα, φλάτζες, βίδες, μπουζόνια, τσιμουχάκια, ελατήρια κλπ! Όλα είναι καινούρια και παρθένα!


Α, δηλαδή σκοπεύεις να πλανίσεις καπάκι και μετά να το ξαναδέσεις με τις ίδιες φλάτζες και βίδες? Ενδιαφέρουσα προσέγγιση μου ακούγεται.

ΟΚ δική σου είναι η απόφαση και η τρέλα όπως την χαρακτηρίζεις ο ίδιος, δικά σου τα χρήματα και εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Είναι όμως φανερό ότι δεν γνωρίζεις ακριβώς τι πας να κάνεις, πόσο θα σου κοστίσει και τι επιπτώσεις θα έχει.
Με τα ίδια χρήματα δεν αγοράσεις μόνο το μοτέρ, αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΟ το is..

Dimitris ///M
08-08-11, 20:13
Α, δηλαδή σκοπεύεις να πλανίσεις καπάκι και μετά να το ξαναδέσεις με τις ίδιες φλάτζες και βίδες? Ενδιαφέρουσα προσέγγιση μου ακούγεται.

ΟΚ δική σου είναι η απόφαση και η τρέλα όπως την χαρακτηρίζεις ο ίδιος, δικά σου τα χρήματα και εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Είναι όμως φανερό ότι δεν γνωρίζεις ακριβώς τι πας να κάνεις, πόσο θα σου κοστίσει και τι επιπτώσεις θα έχει.
Με τα ίδια χρήματα δεν αγοράσεις μόνο το μοτέρ, αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΟ το is..

Δηλαδή βίδες κεφαλής και μπουζόνια 2 μηνών με 600χλμ πότε προλάβανε και χαλάσανε? Η μήπως απο κάθε αλλαγή φλάτζας αλλάζουνε και τις βίδες?

Τις φλάτζες οκ τις αλλάζουμε με 30Ε (τα παίρνω χονδρική λόγο συγγένειας) άρα σαν να ήπια 2 ποτά ενα σαββατόβραδο....

Οκ ρε παιδιά αφήστε το δεν ξαναλέω τίποτα, θα το κάνω και όταν το κάνω θα σας ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες και ένα βίντεο απο το δυναμόμετρο να το δείτε.... Όλοι λέτε για άλλο μοτέρ... Ε δεν θέλω άλλο μοτέρ αμάν δηλαδή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κάποιος mod να το κλειδώσει αν είναι εύκολο γιατί δεν έχει νόημα

rapid_fast
08-08-11, 20:28
Γιατι να κλειδωθεί??
Εχει ψωμί το θέμα...:greenboun

God
08-08-11, 20:32
Δηλαδή βίδες κεφαλής και μπουζόνια 2 μηνών με 600χλμ πότε προλάβανε και χαλάσανε? Η μήπως απο κάθε αλλαγή φλάτζας αλλάζουνε και τις βίδες?


Δημήτρη, άπαξ και λύσεις καπάκι αλλάζεις μπουζόνια και φλάντζες κεφαλής (όλες) με το καλημέρα. Αυτά πατάνε και μόλις λυθεί ξανά αχρηστεύονται, είτε το λύσεις 10 χρόνια είτε 10 λεπτά μετά.

Επειδή εγώ έχω Μ40 κινητήρα και τα έκανα πριν από εσένα αυτά και άλλα πολλά, εάν θέλεις με ακούς. Καλά κάνεις και σου αρέσει το μοτέρ σου, κράτα το, μα μην ρίξεις λεφτά. Αφενός δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά ΟΤΙ και να του κάνεις στην δική σου καρότσα, αφετέρου μόλις του βάλεις δάχτυλο αμέσως θα αρχίσει να "βήχει". Και να βάλεις τετραπετάλουδο, και εκκεντροφόρους, και oversize πεταλούδα, και παράλληλο εγκέφαλο καταργώντας το λούφτ, και να κατεβάσεις καπάκι 9 δέκατα για συμπίεση, και ροϊκή, και πολύ μεγαλύτερα μπεκ από άλλο αυτοκίνητο, όλα μαζί άντε να σου δώσουν 30-35 άλογα και θα έχεις κατανάλωση πάνω από 20λ/100χλμ. Η μόνη διαφορά που θα καταλάβεις θα είναι στα λεφτά που πληρώνεις τον βενζινά.

Αν είναι να κάνεις κάτι το οτιδήποτε, βάλε μόνο μία μικρής πίεσης τουρμπίνα χωρίς να σκαλίσεις ΤΙΠΟΤΑ από το μοτέρ το ίδιο παρά μόνο αλλαγή μπεκ και τα απαραίτητα για να μπει. Θα πας στα 150-160 άλογα με πολύ περισσότερη ροπή, τουλάχιστον εκεί θα σου φύγουν 3-4 χιλιάρικα αλλά θα καταλάβεις διαφορά.

Dim77
08-08-11, 21:39
Δημήτρη, άπαξ και λύσεις καπάκι αλλάζεις μπουζόνια και φλάντζες κεφαλής (όλες) με το καλημέρα. Αυτά πατάνε και μόλις λυθεί ξανά αχρηστεύονται, είτε το λύσεις 10 χρόνια είτε 10 λεπτά μετά.

Επειδή εγώ έχω Μ40 κινητήρα και τα έκανα πριν από εσένα αυτά και άλλα πολλά, εάν θέλεις με ακούς. Καλά κάνεις και σου αρέσει το μοτέρ σου, κράτα το, μα μην ρίξεις λεφτά. Αφενός δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά ΟΤΙ και να του κάνεις στην δική σου καρότσα, αφετέρου μόλις του βάλεις δάχτυλο αμέσως θα αρχίσει να "βήχει". Και να βάλεις τετραπετάλουδο, και εκκεντροφόρους, και oversize πεταλούδα, και παράλληλο εγκέφαλο καταργώντας το λούφτ, και να κατεβάσεις καπάκι 9 δέκατα για συμπίεση, και ροϊκή, και πολύ μεγαλύτερα μπεκ από άλλο αυτοκίνητο, όλα μαζί άντε να σου δώσουν 30-35 άλογα και θα έχεις κατανάλωση πάνω από 20λ/100χλμ. Η μόνη διαφορά που θα καταλάβεις θα είναι στα λεφτά που πληρώνεις τον βενζινά.

Αν είναι να κάνεις κάτι το οτιδήποτε, βάλε μόνο μία μικρής πίεσης τουρμπίνα χωρίς να σκαλίσεις ΤΙΠΟΤΑ από το μοτέρ το ίδιο παρά μόνο αλλαγή μπεκ και τα απαραίτητα για να μπει. Θα πας στα 150-160 άλογα με πολύ περισσότερη ροπή, τουλάχιστον εκεί θα σου φύγουν 3-4 χιλιάρικα αλλά θα καταλάβεις διαφορά.
:+1:
Και ούτε 30 άλογα θα δώσουν βασικά. Χώρια τη χασούρα μέχρι τις 4000rpm.
Η κατανάλωση βέβαια θα πάει άνετα στα 20λτ/100km.

Δημήτρη, δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι.:(
Σε αποτρέπουμε από το να πετάξεις χρήματα που έχεις κερδίσει με τον ιδρώτα σου.

Φαντάσου άλλο σενάριο. Σου γράφουν εδώ μέσα όλοι: Μπράβο. Κάντο. Μπάξε. Όρμα. Δώστου. Το αποφασίζεις όλο χαρά.

Δινεις 5000 ευρώ. Έχεις το αμάξι 5 μήνες συνεργείο (μέχρι να/αν δουλέψει σωστά).

Μετά πας δυναμόμετρο και δείς. (και πιστεύω πως λέω και ψιλοαισιοδοξα νούμερα).
185Nm ροπής στις 5500rpm
145ps στις 6900rpm. Και τις καμπύλες χαμηλά σκ@τ@. Ρελαντί στις 2000rpm.

Τι θα πείς?

Ένα Μ50Β20 έχει 190Nm και 150ps και ήχο 6 κύλινδρο και ευστροφία πολυβάλβιδου. Και καμπύλες ροπής από το ρελαντί βολτίσιου κινητήρα.
Πόσο κάνει πια μια τέτοια μετατροπή?

2000?

Σου περισσεύουν και 3000ευρώ για τέλη κυκλοφορίας 5 ετών.

Ανοίγεις ένα θρεντ και ρωτάς τη γνώμη όλων εδώ μέσα. Η γνώμη των πιο πολλών είναι στον δρόμο της λογικής.

Ότι και αν κάνεις σου εύχομαι ότι καλύτερο. Απλά πάντα πρέπει να έχουμε και την πιθανότητα αποτυχίας (και πλήρης καμμιά φορά που σημαίνει...μοτέρ που δε θα δουλέψει ποτέ).

Δεν θα ξεχάσω κάποτε ένα προτζεκτ του Drive που ήθελαν σε ένα φαμπια νομίζω τετραπετάλουδα κλπ...Περασε η κλήρωση....και το μοτέρ δε δούλευε (καθόλου?σωστά?λίγο σημασία έχει) Τελικά δε θυμάμαι τι έγινε.

Ένα μικρό παράδειγμα και από αυτούς που υποτίθεται είχαν και πολλά μέσα και ανθρώπους να εργαστούν για να το πετύχουν.

asterios
08-08-11, 22:21
φιλε Δημητρη οταν κανεις αυτο που θελεις και ισως δεν παει καλα, τι θα παρεις μετα is η 6κυλινδρο;
αυτο που θα σκεφτεις πρωτο παρτο απο τωρα για να γλυτωσεις χρηματα, χρονο, κοπο

Dimitris ///M
08-08-11, 22:43
Έχετε δίκιο... Καμιά φορά με πιάνει η μαλ.... εε η μούρλα μου....

Είναι ενα στοίχημα με τον εαυτό μου, να μπορέσω να παντρέψω το injection με 4πετάλουδο και να φάμε κουφέτα απο αυτό το γάμο.....
+ ο ήχος του 4πετάλουδου που ακόμα ηχεί στα αυτιά μου γιατί σε 4πετάλουδα έμαθα να οδηγώ, σε τέτοια μεγάλωσα....
+ οτι με έχουν γεμίσει φόβους του στύλ: και αν ανοίξουν καπώ, και αν σε σταματήσουν, και αν στο κτέο, και αν η ασφάλεια και αν το ένα και αν το άλλο και αν το μοτέρ θα είναι καλό......

Δεν είμαι κατά του 6κύλινδρου προς Θεού..... Απλά φοβάμαι.... + οτι όποτε περνάω έξω απο εφορία σταυροκοπιέμαι και φτύνω τον κόρφο μου!

Dimitris ///M
08-08-11, 22:49
Τώρα όσον αφορά τα 4000Ε, θέλω να σας πω κάτι....

Για να φάω το καπάκι θα κεράσω έναν καφέ τον μάστορα, είναι φίλος του πατέρα άρα τσάμπα....
Για να βάλω εκκεντροφόρο, βρήσκω κατα καιρούς εκκεντροφόρο μαζί με εγκέφαλο (με πρόγραμμα) απο 100-140Ε
2 2πλά 40άρια θα μου πάνε 80Ε σε πολύ καλή κατάσταση...
Μια εισαγωγή να μπεί και η μπεκιέρα πόσο να πάει άλλα 100?

Μάνι μάνι ούτε 400Ε

Και όλα αυτά με την προυπόθεση οτι θα έχω ένα άλλο αυτοκινητάκι ίσα να κινούμαι και το βαπόρι παροπλισμένο στο γκαράζ να το φτιάχνω...........

Δυστηχώς αλλά αν ήταν καλύτερα τα πράγματα όχι 25άρι και 28άρι.... απο 3000cc και πάνω θα έβαζα

God
08-08-11, 23:01
Για να φάω το καπάκι θα κεράσω έναν καφέ τον μάστορα, είναι φίλος του πατέρα άρα τσάμπα....
Για να βάλω εκκεντροφόρο, βρήσκω κατα καιρούς εκκεντροφόρο μαζί με εγκέφαλο (με πρόγραμμα) απο 100-140Ε
2 2πλά 40άρια θα μου πάνε 80Ε σε πολύ καλή κατάσταση...
Μια εισαγωγή να μπεί και η μπεκιέρα πόσο να πάει άλλα 100?

Μάνι μάνι ούτε 400Ε


Για το καπάκι, μαζί σου. Τον μάστορα να τον κεράσεις ένα καφέ. 80€ σετ φλάντζες κεφαλής και 40€ τα μπουζόνια, συν όσα (200-300€) σου πάρει το ρεκτιφιέ. Ο μάστορας είναι τσάμπα, το ρεκτιφιέ είναι; Αν είναι και το ρεκτιφιέ δωρεάν, όλα καλά, μένεις μόνο στην αγορά των απαραίτητων ανταλλακτικών.

Εκκεντροφόρος να κάνεις reprofile τον δικό σου κοστίζει 250-260€. Για Shrick πάνω από 500€. Και να βρεις μεταχειρισμένο με 150€, θέλεις οπωσδήποτε άλλα κοκκοράκια, ωστήρια και πατούρες ωστηρίων. Τα κοκκοράκια σου έχουν κάνει πατούρα στον δικό σου εκκεντροφόρο, θα τον ξεσκίσουν τον άλλο. Δηλαδή άλλα 200€.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, πρόγραμμα θα φτιάξεις μόνο σε δυναμόμετρο custom για το αυτοκίνητό σου και εκεί θα πας το αυτοκίνητο "σηκωτό". Κονσέρβα πρόγραμμα δεν κάνει τίποτα ούτε σε απλό εκκεντροφόρο και ειδικά αφού κοιτάς πολυπετάλουδα και καρμπυρατέρ, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με το μαμά πρόγραμμα, αν δουλέψει καν με τον μαμά εγκέφαλο και δεν χρειάζεται άγραφο. Κόστος πάνω από 700€ αν δεν χρειάζεται άγραφο, άλλα 1000€ τουλάχιστον εάν χρειάζεται (που θα χρειαστεί, μην λέμε και βλακείες ότι με τον μαμά motronic θα διαχειριστείς πολυπετάλουδο με καρμπυρατέρ...).

Το "μία εισαγωγή να μπει", ελπίζω να εννοείς την δική σου που κάνει κανένα 50άρικο. Οι 4-πετάλουδες εύκολα χτυπάνε μεγάλα τριψήφια νούμερα, τα μπεκ έχουν τουλάχιστον 100€ το ένα, συν ότι θα χρειαστείς σίγουρα τον άγραφο εγκέφαλο για να καταργήσεις το λούφτ. Επίσης, εάν κάνεις αυτά ξεχνάς αυτομάτως το μελλοντικό τούρμπο, είναι 2 αντίθετα άκρα.


Δεν είναι στραγάλια Δημήτρη. Δεν κοιτάς στα 400€, στα 4000€ κοιτάς χωρίς να υπολογίζω καν κόστη μηχανικών και ηλεκτρολόγων. Εμένα μόνο για εκκεντροφόρο και πρόγραμμα με αλλαγή τα απαραίτητα και 0 εργασία παντού (όλα δωρεάν, τα έκανα μόνος μου) μου κόστισε πάνω από 1200€ στο τέλος και αυτό για 16-17 άλογα. Από αυτά και πέρα εσύ θες άγραφους, ηλεκτρολόγους να στον βάλουν, ειδικό προγραμματισμό, πολυπετάλουδες εισαγωγές, αισθητήρες θερμοκρασίας αέρα, καρμπυρατέρ, μπεκ, άλλες αντλίες βενζίνης κτλ κτλ κτλ. Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα κάνεις με 400-500-600€, μαζί σου, κάνε το.

Stunt Mike
08-08-11, 23:52
Έχετε δίκιο... Καμιά φορά με πιάνει η μαλ.... εε η μούρλα μου....

Είναι ενα στοίχημα με τον εαυτό μου, να μπορέσω να παντρέψω το injection με 4πετάλουδο και να φάμε κουφέτα απο αυτό το γάμο.....
+ ο ήχος του 4πετάλουδου που ακόμα ηχεί στα αυτιά μου γιατί σε 4πετάλουδα έμαθα να οδηγώ, σε τέτοια μεγάλωσα....
+ οτι με έχουν γεμίσει φόβους του στύλ: και αν ανοίξουν καπώ, και αν σε σταματήσουν, και αν στο κτέο, και αν η ασφάλεια και αν το ένα και αν το άλλο και αν το μοτέρ θα είναι καλό......

Δεν είμαι κατά του 6κύλινδρου προς Θεού..... Απλά φοβάμαι.... + οτι όποτε περνάω έξω απο εφορία σταυροκοπιέμαι και φτύνω τον κόρφο μου!

1ον)Καλα που το καταλαβες....Οταν ανεβαζεις ενα thread σημαινει οτι θελεις ν'ακουσεις την γνωμη των αλλων.Αλλιως μην ανεβαζεις τιποτα και κανε του κεφαλιου σου.Το να μας λες οτι θα το κανεις ντε και καλα,μην ασχολειστε,σας γραφω εκει που δεν πιανει μελανι κτλ ...το μονο που καταφερνεις ειναι να μην ξανασχοληθει κανεις μαζι σου.
2ον)Απ'αυτα που γραφεις φαινεται οτι δεν το κατεχεις το θεμα,στο λενε 4-5 ανθρωποι με τεχνικες απαντησεις κι εσυ επιμενεις οτι θα το φτιαξεις κερνωντας καφεδες και με budget 400e:banghead: Μαλλον μας περνας για μ@λ@κες....
3ον) φιλικα παντα κι αν θες μ'ακους Δημητρη,ασε τ'αμαξακι σου στην ησυχια του,το'χω δει κι απο κοντα,δεν ειναι στην πρωτη του νιοτη και μολις μπορεις παρε μια ετοιμη 5αρα κτηνος απο καποιον που δεν μπορει πλεον να το συντηρει...εχουν πεσει πολυ οι τιμες πλεον
4ον)θα μου πουν παλι οτι σας παρασυρω σε ανομες ενεργειες,αλλα ΔΕΝ μπορει να σου κανει πλεον τιποτα η αστυνομια αν σε πιασει με αδηλωτο μοτερ,παρα μονο ενα μικρο προστιμο και μια συσταση....τελος..........

rapid_fast
09-08-11, 08:20
4ον)θα μου πουν παλι οτι σας παρασυρω σε ανομες ενεργειες,αλλα ΔΕΝ μπορει να σου κανει πλεον τιποτα η αστυνομια αν σε πιασει με αδηλωτο μοτερ,παρα μονο ενα μικρο προστιμο και μια συσταση....τελος..........

Εχω την εντύπωση οτι με το νέο νόμο πάς αμέσως για φοροδιαφυγή..

Stunt Mike
09-08-11, 11:07
Εχω την εντύπωση οτι με το νέο νόμο πάς αμέσως για φοροδιαφυγή..

Μην πετατε ''βομβες'' χωρις να ειστε σιγουροι......εντουτοις αν βγει νομος για την φοροδιαφυγη και περιλαμβανει και τα διαφυγοντα εσοδα απ'τα αδηλωτα μοτερ(δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη) και καποιος το γνωριζει,ας μας το παραθεσει εδω με link να λαβουμε τα μετρα μας......Για να κατηγορηθεις για κατι,πρεπει να υπαρχει σαφεστατη οδηγια,αρθρο,νομος στην εφημεριδα κυβερνησεως και κατοπιν στο συνταγμα.Με την ιδια λογικη του ''εχω την εντυπωση'' μπορω κι εγω να σε κατηγορησω για ηχορυπανση επειδη κλανεις....προφανως δεν μπορει να σταθει κατηγορια ετσι δεν ειναι?

rapid_fast
09-08-11, 16:43
Μην πετατε ''βομβες'' χωρις να ειστε σιγουροι......εντουτοις αν βγει νομος για την φοροδιαφυγη και περιλαμβανει και τα διαφυγοντα εσοδα απ'τα αδηλωτα μοτερ(δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη) και καποιος το γνωριζει,ας μας το παραθεσει εδω με link να λαβουμε τα μετρα μας......Για να κατηγορηθεις για κατι,πρεπει να υπαρχει σαφεστατη οδηγια,αρθρο,νομος στην εφημεριδα κυβερνησεως και κατοπιν στο συνταγμα.Με την ιδια λογικη του ''εχω την εντυπωση'' μπορω κι εγω να σε κατηγορησω για ηχορυπανση επειδη κλανεις....προφανως δεν μπορει να σταθει κατηγορια ετσι δεν ειναι?

ΚΟΚ αρθρο 85
5. Ο κάτοχος οχήματος των κατηγοριών του άρθρου αυτού, ο οποίος παραποιεί ή εξαφανίζει τα στην παρ. 1 αναφερόμενα στοιχεία αναγνώρισης του οχήματος, ως και αυτός που ενεργεί την παραποίηση ή αλλοίωση τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός (1) μηνός και με οριστική αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο.

konc
09-08-11, 17:17
Οκ ρε παιδιά αφήστε το δεν ξαναλέω τίποτα, θα το κάνω και όταν το κάνω θα σας ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες και ένα βίντεο απο το δυναμόμετρο να το δείτε....

Όχι μπερδεύτηκες, εγώ δεν ξαναλέω τίποτα.
Θα περιμένω με αγωνία τις φωτογραφίες, βιντεάκι με το αμάξι να τσουλάει και έτσι από περιέργεια πες μας και πόσο θα σου στοιχίσει τελικά όλο το εγχείρημα.

Stunt Mike
09-08-11, 19:13
ΚΟΚ αρθρο 85
5. Ο κάτοχος οχήματος των κατηγοριών του άρθρου αυτού, ο οποίος παραποιεί ή εξαφανίζει τα στην παρ. 1 αναφερόμενα στοιχεία αναγνώρισης του οχήματος, ως και αυτός που ενεργεί την παραποίηση ή αλλοίωση τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός (1) μηνός και με οριστική αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο.

Φανταζομαι ξερεις να διαβαζεις οποτε μελετα πραγματικα αυτο που ποσταρες και θα δεις οτι δεν εχει σχεση με το θεμα αλλαγης μοτερ.......παραποιηση ή αλλοιωση εννοει να χτυπησεις-αλλαξεις νουμερα πλαισιου-κινητηρα με πλαστα.Γι'αυτο θα ξαναπω για ΠΟΛΛΟΣΤΗ και ελπιζω τελευταια φορα οτι οποιος αλλαζει μοτερ να εχει ΠΑΝΤΑ μαζι του το τιμολογιο αγορας των πραγματων με τα νουμερα αναγνωρισης του....Ειναι τελειως ασχετο αυτο που ποσταρες φιλε....αλλα μ'αρεσει που το'ψαξες:dance:

Dimitris ///M
09-08-11, 21:04
Όχι μπερδεύτηκες, εγώ δεν ξαναλέω τίποτα.
Θα περιμένω με αγωνία τις φωτογραφίες, βιντεάκι με το αμάξι να τσουλάει και έτσι από περιέργεια πες μας και πόσο θα σου στοιχίσει τελικά όλο το εγχείρημα.

Δεν έχω ιδιαίτερο ζόρι πίστεψέ με..... :smokin:

Αλλά θα περιμένω τον χειμόνα να δώ τι θα γίνει με τα τέλη γιατί κάθε τρείς και λίγο τα αλλάζουν, οπότε ότι συμφέρει.....

Dimitris ///M
08-10-11, 14:48
Παιδιά για να μην ανοίγω νεο θέμα να ρωτήσω....

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε ένα τουρμπάκι με πλακάκι Τ3-4
Η πολλαπλή εξάτμισης πρέπει να φτιαχτεί απο την αρχή ή μπορώ να βάλω απο οποιοδήποτε 4κύλινδρο?
Το λέω αυτό γιατί μου φαίνονται ίδιες οι περισσότερες στα πλακάκια του κινητήρα εκτός αν έχουν διαφορές που δεν φαίνονται στο μάτι....

Dimitris ///M
21-10-11, 15:11
Εφόσον το θέμα ατμόσφαιρα για να πάρει 5 άλογα θα μου φύγει ένα τάλιρο χιλιάρικα είπα να καταφύγω στον γνωστό άγνωστο σαλίγκαρο (turbo)

Θέλω όμως να παίξω γύρω στα 170 άλογα.
Αρχικά όμως με ενδιαφέρει να μπεί πάνω η τουρμπίνα και να παίξω 0.1bar, 0.2bar μέχρι να αλλάξω τα μπέκ, πρόγραμμα και τα σχετικά, εφόσον οι περισσότερες τουρμπίνες ρυθμίζονται μέσω westegate τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε μέχρι να φουσκώσει στο 0.1 δεν έγινε και τίποτα ούτε θα "βιάσω" μπέκ κλπ.

Ποια τουρμπίνα όμως θα κάνει για αυτή τη δουλειά? Στο car που κοιτάω βλέπω απο alfa romeo, punto, saab κλπ και απο garett πολλές αλλά δεν ξέρω ποιά ταιριάζει σε εμένα! Ξέρω μόνο πως η τουρμπίνα πάει ανάλογα τον κυβισμό του κινητήρα και κοιτάω περισσότερο απο πχ alfa romeo 75 κλπ που είναι 1800cc, 2000cc.
Υπάρχει τρόπος να ψάξω απο άλλο αμάξι? με κωδικούς? με κάτι άλλο?

Υ.γ. Η εγκατάσταση θα γίνει κανονικά με κολλάρα, intercooler απλά θα παίζει πολύυυυυυυ χαμηλά στο boost του

ditris
21-10-11, 17:43
Εφόσον το θέμα ατμόσφαιρα για να πάρει 5 άλογα θα μου φύγει ένα τάλιρο χιλιάρικα είπα να καταφύγω στον γνωστό άγνωστο σαλίγκαρο (turbo)

Θέλω όμως να παίξω γύρω στα 170 άλογα.
Αρχικά όμως με ενδιαφέρει να μπεί πάνω η τουρμπίνα και να παίξω 0.1bar, 0.2bar μέχρι να αλλάξω τα μπέκ, πρόγραμμα και τα σχετικά, εφόσον οι περισσότερες τουρμπίνες ρυθμίζονται μέσω westegate τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε μέχρι να φουσκώσει στο 0.1 δεν έγινε και τίποτα ούτε θα "βιάσω" μπέκ κλπ.

Ποια τουρμπίνα όμως θα κάνει για αυτή τη δουλειά? Στο car που κοιτάω βλέπω απο alfa romeo, punto, saab κλπ και απο garett πολλές αλλά δεν ξέρω ποιά ταιριάζει σε εμένα! Ξέρω μόνο πως η τουρμπίνα πάει ανάλογα τον κυβισμό του κινητήρα και κοιτάω περισσότερο απο πχ alfa romeo 75 κλπ που είναι 1800cc, 2000cc.
Υπάρχει τρόπος να ψάξω απο άλλο αμάξι? με κωδικούς? με κάτι άλλο?

Υ.γ. Η εγκατάσταση θα γίνει κανονικά με κολλάρα, intercooler απλά θα παίζει πολύυυυυυυ χαμηλά στο boost του

Δημήτρη αν κ δεν είναι απαραίτητοσων κ καλά η επιλογή στο μέγεθος της τουρμπίνας ναναι αναλογη του κυβισμού..αλλα εξαρτάται απο την επιθυμία σε απόδοση(ασχετα αν πρεπει ναναι αναλογη του κυβισμού γιατι ειδαλλως σε μικρα cc πολύ μεγάλες τουρμπινες ναι μεν ψηλά spoolaroun αλλα χαμηλα πριν τις 4.500 rpm π.χ σερνονται χειροτερα κ απο τα σκουλικια!)...η ιδανικοτερη επιλογη γ σενα θαναι μια Τ25 η οποια στο 0,5bar θα σου δώσει 170 εκτιμωμενα αλογακια και περιπου 26-27 kg ροπής που θα σου υπερεπαρκούν πιστεύω.Ένα λύσιμο του μοτερ γ αλλαγη ελατηριων σε πιστονια,κουζινετων κ γενικοτερο ελεγχο,παχυτερη φλαντζα κεφαλης για πτωση συμπιεσης όπως αρμοζει εστω κ σε light τουρμπίσματα....ένα έξτρα μπεκ ή αλαγη των υπαρχοντων 4ρων με remmaping της ECU ,intercooler,ένα ανθεκτικότερο δίσκω-πλατώ και εισαι ετοιμος......με κόστος κανα 3500Ε αν θελουμε μια καλή σχετικά δουλιτσα.Κ να θυμασαι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΣΤΟ TUNING .....και εξηγώ...εστω ότι όλα είναι σωστα απο μηχανικής άποψης.....αν δε συνδυαζονται με πολύ καλές αντιστοιχες ρυθμισεις όσον αφορά τα ηλεκτρονικά(εγκέφαλος...)...το μοτερ ή δεν θα δουλευει-αποδιδει όπως πρεπει...ή θα "στεγνωνει" ή θα καιει παραπανω απο οσο πρεπει ή ή ......ή στο τελος μετα απο κανα 6μηνο θα το παρεις στα χερια.....ετσι εχουν παθει πολλοι..(επαθα κ γω στο παρελθον με δικο μου αυτοκινητο).... παρολο που το μοτερ ήταν θεωρητικά αλεξισφαιρο(πιστονια,μπιελες,στροφαλος,βαλβιδες..κ απάκι)....εσπαγε απο λάθη που τελικά ήταν ....ηλεκτρονικά κ ειναι υψιστης σημασίας.....

Stunt Mike
21-10-11, 18:51
Εφόσον το θέμα ατμόσφαιρα για να πάρει 5 άλογα θα μου φύγει ένα τάλιρο χιλιάρικα είπα να καταφύγω στον γνωστό άγνωστο σαλίγκαρο (turbo)

Θέλω όμως να παίξω γύρω στα 170 άλογα.
Αρχικά όμως με ενδιαφέρει να μπεί πάνω η τουρμπίνα και να παίξω 0.1bar, 0.2bar μέχρι να αλλάξω τα μπέκ, πρόγραμμα και τα σχετικά, εφόσον οι περισσότερες τουρμπίνες ρυθμίζονται μέσω westegate τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε μέχρι να φουσκώσει στο 0.1 δεν έγινε και τίποτα ούτε θα "βιάσω" μπέκ κλπ.

Ποια τουρμπίνα όμως θα κάνει για αυτή τη δουλειά? Στο car που κοιτάω βλέπω απο alfa romeo, punto, saab κλπ και απο garett πολλές αλλά δεν ξέρω ποιά ταιριάζει σε εμένα! Ξέρω μόνο πως η τουρμπίνα πάει ανάλογα τον κυβισμό του κινητήρα και κοιτάω περισσότερο απο πχ alfa romeo 75 κλπ που είναι 1800cc, 2000cc.
Υπάρχει τρόπος να ψάξω απο άλλο αμάξι? με κωδικούς? με κάτι άλλο?

Υ.γ. Η εγκατάσταση θα γίνει κανονικά με κολλάρα, intercooler απλά θα παίζει πολύυυυυυυ χαμηλά στο boost του
Δημητρη καθε τουρμπινα εχει πανω της ενα wastegate ενσωματωμενο,ειτε βαζεις εσυ πανω στην πολλαπλη εξαγωγης ενα external.Αυτα λοιπον εχουν συγκεκριμενη ελαχιστη σκληροτητα ελατηριου για ν'ανοιξουν-κλεισουν και να εμποδισουν τα καυσαερια ν'αυξησουν περαιτερω την πιεση της τουρμπινας.Η πιεση καθοριζεται μεν απ'το προγραμμα αλλα οπως καταλαβαινεις υπαρχει μια ελαχιστη πιεση που χρειαζεται για ν'ανοιξει αυτο το ''πορτακι''.Αυτο λοιπον ειναι το actuator και στις τουρμπινες που κανουν για τα κυβικα σου,αυτο ειναι συνηθως γυρω στο 0.4-0.45bar.Και το μικροτερο external το ιδιο.Πραγμα που σημαινει οτι ΔΕΝ γινεται ''μιση'' εγκατασταση φιλε.Χρειαζεσαι και μπεκ και τρομπα και προγραμμα για να δουλεψει εστω και με στοκ μοτερ.Αυτα που λες δεν γινονται....Αρα κανεις υπομονη να μαζεψεις και τα υπολοιπα χρηματα για το project....

Stunt Mike
21-10-11, 18:54
Δημήτρη αν κ δεν είναι απαραίτητοσων κ καλά η επιλογή στο μέγεθος της τουρμπίνας ναναι αναλογη του κυβισμού..αλλα εξαρτάται απο την επιθυμία σε απόδοση(ασχετα αν πρεπει ναναι αναλογη του κυβισμού γιατι ειδαλλως σε μικρα cc πολύ μεγάλες τουρμπινες ναι μεν ψηλά spoolaroun αλλα χαμηλα πριν τις 4.500 rpm π.χ σερνονται χειροτερα κ απο τα σκουλικια!)...η ιδανικοτερη επιλογη γ σενα θαναι μια Τ25 η οποια στο 0,5bar θα σου δώσει 170 εκτιμωμενα αλογακια και περιπου 26-27 kg ροπής που θα σου υπερεπαρκούν πιστεύω.Ένα λύσιμο του μοτερ γ αλλαγη ελατηριων σε πιστονια,κουζινετων κ γενικοτερο ελεγχο,παχυτερη φλαντζα κεφαλης για πτωση συμπιεσης όπως αρμοζει εστω κ σε light τουρμπίσματα....ένα έξτρα μπεκ ή αλαγη των υπαρχοντων 4ρων με remmaping της ECU ,intercooler,ένα ανθεκτικότερο δίσκω-πλατώ και εισαι ετοιμος......με κόστος κανα 3500Ε αν θελουμε μια καλή σχετικά δουλιτσα.Κ να θυμασαι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΣΤΟ TUNING .....και εξηγώ...εστω ότι όλα είναι σωστα απο μηχανικής άποψης.....αν δε συνδυαζονται με πολύ καλές αντιστοιχες ρυθμισεις όσον αφορά τα ηλεκτρονικά(εγκέφαλος...)...το μοτερ ή δεν θα δουλευει-αποδιδει όπως πρεπει...ή θα "στεγνωνει" ή θα καιει παραπανω απο οσο πρεπει ή ή ......ή στο τελος μετα απο κανα 6μηνο θα το παρεις στα χερια.....ετσι εχουν παθει πολλοι..(επαθα κ γω στο παρελθον με δικο μου αυτοκινητο).... παρολο που το μοτερ ήταν θεωρητικά αλεξισφαιρο(πιστονια,μπιελες,στροφαλος,βαλβιδες..κ απάκι)....εσπαγε απο λάθη που τελικά ήταν ....ηλεκτρονικά κ ειναι υψιστης σημασίας.....

Τα 3500 ευρω ειναι με κινεζικα πραγματα,προγραμμα στον δικο του εγκεφαλο και πιεση max 0.5bar με κλειστο μοτερ.....

E36 RULES!!
21-10-11, 18:57
Με κλειστά μοτερ οι Μ4χ δεν αντεχουν μονο μισο bar max :)

Dimitris ///M
21-10-11, 18:58
Mike θυμάμαι που μου έλεγες την λύση απο punto (μπέκ), τα βρήκα αυτά απλά δεν τα έχω βάλει ακόμα επάνω.

Νόμιζα πως αν την έβαζα πάνω και ίσα να υπολειτουργεί η τουρμπίνα δεν θα είχα πρόβλημα.
Συμπίεση είναι εντάξει, κεφαλή κλπ είναι εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα, αν είχα όλα τα εξαρτήματα και το πρόγραμμα τα έβαζα πάνω και πήγαινε χωρίς να λύσω το μοτέρ, όταν πήγα συνεργείο μου το "προετοίμασε" για αυτή τη δουλειά οπότε ξένοιασα....
Και η τρόμπα βενζίνης επαρκεί απο ότι τον ρώτησα τον άνθρωπο για τα άλογα που θέλω.

Μαζεύω δηλαδή την προίκα με λίγα λόγια ;)

Stunt Mike
21-10-11, 19:04
Με κλειστά μοτερ οι Μ4χ δεν αντεχουν μονο μισο bar max :)

Με συμπιεση 10+ πανω απο 0.5bar θα γινεις η χαρα της Αποκριας...Μεχρι εκει εισαι θεωρητικα ασφαλης...

E36 RULES!!
21-10-11, 19:07
Με συμπιεση 10+ πανω απο 0.5bar θα γινεις η χαρα της Αποκριας...Μεχρι εκει εισαι θεωρητικα ασφαλης...

Nαι, μονο που δεν εχει 10+ συμπιεση ο Μ40..

Stunt Mike
21-10-11, 19:11
Mike θυμάμαι που μου έλεγες την λύση απο punto (μπέκ), τα βρήκα αυτά απλά δεν τα έχω βάλει ακόμα επάνω.

Νόμιζα πως αν την έβαζα πάνω και ίσα να υπολειτουργεί η τουρμπίνα δεν θα είχα πρόβλημα.
Συμπίεση είναι εντάξει, κεφαλή κλπ είναι εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα, αν είχα όλα τα εξαρτήματα και το πρόγραμμα τα έβαζα πάνω και πήγαινε χωρίς να λύσω το μοτέρ, όταν πήγα συνεργείο μου το "προετοίμασε" για αυτή τη δουλειά οπότε ξένοιασα....
Και η τρόμπα βενζίνης επαρκεί απο ότι τον ρώτησα τον άνθρωπο για τα άλογα που θέλω.

Μαζεύω δηλαδή την προίκα με λίγα λόγια ;)

Οχι δυστυχως δεν γινεται ετσι απλα.Παντως και μ'αυτα τα μπεκ,εισαι οριακα μεχρι 0.4-0.5 bar και με τη δικη σου τρομπα.Αν τα βαλεις κατω λοιπον τωρα θα δεις παιρνοντας ενα τουρμπο κιτ κινεζικο (1000 ευρω)+εξατμιση-σωληνωσεις intercooler και τουρμπινας(800-1000)+κολλαρα(60-70Ε)+προγραμμα(350 με δικο σου εγκεφαλο,1000+με παραλληλο),ξεπερνας πλεον τα 3000Ε για μια αποδοση 150-170 ιππων....Μηπως δεν αξιζει τον κοπο?

Dimitris ///M
21-10-11, 19:27
Ποιός μίλησε για κινέζικα?
Δόξα τον Θεό απο ευκαιρίες παντού υπάρχουν, όπως βρήσκουν όλοι value for money προιόντα θα βρώ και εγώ ;)
Και μήπως αξίζει να δώσω 3500Ε για να κάνω μια μετατροπή 525 530 κλπ και να είμαι με την ψυχή στο στόμα?
Έχω δηλαδή στα χέρια μου ένα απο τα διαμάντια κινητήρων που βγήκαν ποτέ, είμαι και νόμιμος στα χαρτιά και θα βάλω την θηλιά στον λαιμό μου εις γνώση μου? Ας μην ανοίξουμε πάλι το θέμα αδήλωτα Vs δηλωμένα γιατί όπως το χω ξαναπεί αδήλωτο αυτοκίνητο δεν οδηγώ....

Τα λεω αυτά επειδή ήδη τα έχω βάλει κάτω και για τα άλογα που θέλω ή το ένα ή το άλλο διαλέξω πάλι στα ίδια θα είμαι, μόνο που στην περίπτωση του τούρμπο θα είμαι άνετος και ωραίος ενώ με μετατροπή θα είμαι σαν ξανθιά που μόλις πήρε δίπλωμα για να μην προκαλώ και θα πρέπει να λέω προσευχές συνέχεια όποτε είμαι μέσα στο αυτοκίνητο.


Υ.γ. 10.5:1 συμπίεση έχει ο Μ40 απο την μάνα του

ditris
21-10-11, 19:29
Τα 3500 ευρω ειναι με κινεζικα πραγματα,προγραμμα στον δικο του εγκεφαλο και πιεση max 0.5bar με κλειστο μοτερ.....
Δεν μίλησα ποτέ γ κινέζικα πράματα.Απλά δεν ανέφερα κ να με συγχωρεις...οτι εννοουσα για μεταχειρισμένη τουρμπινα,ιντερκουλερ.....επειδη ο Δημητρης ανεφερε κατι για μεταχειρες τουρμπινες στο car.gr απο punto κτλ.Φυσικα τουρμπινα δεν πολυπροτεινω μεταχειρισμένη πλην εξαιρεσεων.Ιντερκουλερ αν ειναι σε καλη κατασταση δεν υπαρχει θεμα!Το μοτερ ναι μεν κλειστο θα μεινει αλλα εννοειται φλαντζα παχυτερη θα μπει και θα αλλαχτουν ελατηρια πιστονιων, κουζινετα στροφαλου, έλεγχος στο κεφαλαρι..ωστε να υπαρχει μια αξιοπιστία στο περας ντου χρονου!Δεν υπάρχει θέμα αν ρυθμιστει σωστα ο δικος του εγκεφαλος..δεν ειναι αναγκη γ μικρες πιεσεις να βάλει άγραφο...απλα το σωστοτερο θαταν αλλαγη των μπεκ με μεγαλυτερα...κ οχι χρηση 5ου μπεκ.Επισης κολάρα δεν ειναι αναγκη να μπουν samco....και να τα χρυσοπληρωνει....κ τα απλά αλλα οχι τα παμφθηνα επισης καλα είναι κ τα βαζει κ η πλειοψηφία!
Σιγουρα τα 3500 με καινουργια πραματα κ με ανοιγμα μοτερ ειναι καπως λίγα...αλλα με ένα 4500ρι γ όλα πιστευω γίνεται δουλιτσα...έιναι κ χρονια οικονομικης κρίσης ..εξαλλου υπάρχουν κ αλλοι πολλοι μαστορες πλην Καρρα στο Αργος(κορυφαιος αλλα ακριβος στα Bmw)..που τουρμπιζουν Bmw.....ρώτα κ τον pano316T .....ο μηχανικος του πολυ καλος ειναι κ πιο φθηνος απο τον προαναφερθεν....

E36 RULES!!
21-10-11, 19:35
Υ.γ. 10.5:1 συμπίεση έχει ο Μ40 απο την μάνα του

Eίσαι σιγουρος? Εγω ξερω για 8.8 για το δικο σου (Μ40Β18), 10.5 ξερω ηταν ο Μ42..

Τεσπα, αν ειναι ετσι τοτε εκανα λαθος, παντως υπαρχουν αρκετα Μ40 με παραπανω απο μισο bar πιεση και κλειστο μοτερ.. Και δουλεύουν χρονια..

Edit: Μολις κοιταξα το manual... 9 τα Μ40Β16 και 8.8 τα Μ40Β18

;)

Dimitris ///M
21-10-11, 21:29
Ωχ ναι..... Μπερδεύτηκα με άλλο μοτέρ!

8.8:1 είναι η συμπίεση

Nick_compact
21-10-11, 21:39
Και 9.7 τα Μ43.

Stunt Mike
22-10-11, 01:09
Ωχ ναι..... Μπερδεύτηκα με άλλο μοτέρ!

8.8:1 είναι η συμπίεση

Aααα ωραια!Οποτε παμε λοιπον να τ'απαριθμησουμε:Για ενα πληρες τουρμπισμα 1ο σταδιο λοιπον στο 4κυλινδρο 518,θελουμε:πολλαπλη εξαγωγης,τουρμπινα Τ25/Τ3,downpipe+εξατμιση μεχρι πισω,ιντερκουλερ,σωληνωσεις,κολαρα,μπεκ,σωληνακια λαδιου τουρμπινας,νερων τουρμπινας,βαση φιλτρου λαδιου με υποδοχες για παροχη για την τουρμπινα,δοχειο αναθυμιασεων λαδιου και φυσικα προγραμμα(στο δικο του εγκεφαλο μεχρι 0.5bar(γινεται μια χαρα).Προαιρετικα ισως χρειαστει,τρομπα βενζινης,ρυθμιστη βενζινης και ψυγειο λαδιου.Ολα αυτα για να δουλεψει αξιοπιστα οριακα μεχρι 0.5bar γιατι απο κει και πανω χρειαζεται βιδες καπακιου(για πλακα το σηκωνει),ΣΙΓΟΥΡΑ αλλα μπεκ απ'αυτα του punto GT που τα'χει ηδη,σιγουρα πλεον τρομπα και αλλο δισκοπλατο.Οποτε Δημητρη ξεκινα να τα ψαχνεις!!
Υ.Γ. Αμα ανοιξεις μοτερ για φρεσκαρισμα,ανεβαινει το budget κατα πολυ...

Dimitris ///M
22-10-11, 11:11
Πολύ ωραία!
Mike το μοτέρ ανοίχτηκε ξανά και του έγινε το απαραίτητο "φρεσκάρισμα", εντύπωση μου έκανε πως μέτρησαν συμπίεση και είναι μια χαρά, περίμενα να χε ψοφήσει λίγο μετά απο τόσα χλμ αλλά δεν είχε τίποτα!

Ξεκινάω να μαζεύω και βλέπω, αφού τα τοποθετήσω το παω για πρόγραμμα, φυσικά θα αργήσω λίγο αλλά θα ενημερώνω όταν θα έχω εξελίξεις :)

E36 RULES!!
22-10-11, 22:08
Πολύ ωραία!
Mike το μοτέρ ανοίχτηκε ξανά και του έγινε το απαραίτητο "φρεσκάρισμα", εντύπωση μου έκανε πως μέτρησαν συμπίεση και είναι μια χαρά, περίμενα να χε ψοφήσει λίγο μετά απο τόσα χλμ αλλά δεν είχε τίποτα!

Ξεκινάω να μαζεύω και βλέπω, αφού τα τοποθετήσω το παω για πρόγραμμα, φυσικά θα αργήσω λίγο αλλά θα ενημερώνω όταν θα έχω εξελίξεις

E αντε μωρε, ετοιμος εισαι! Αει τούρμπα το! Ολο μιρι μιρι, ασε το forum και ξεκινα να μαζεύεις! (και λεφτα και πραγματα)

:greenboun:yipee::yippee:




(πλακιτσα αγορι, με την ησυχια σου ;))

Dimitris ///M
22-10-11, 23:00
Ναι βρε αγόρι μου αλλά πρώτα πρέπει να ξέρω τι θα μαζέψω!

Θα βγώ στην γύρα και θα λέω Χριστιανοί ξέρετε τι τουρμπίνα μου ταιριάζει?
Έλα πάμε να δούμε λίγο χαρά στον πίσω άξονα :D :D :D :D

Nick_compact
22-10-11, 23:02
Μήτσο θα το τελειώσεις προτού αναχωρήσει το ΔΝΤ από την Ελλάδα; :P

Dimitris ///M
22-10-11, 23:21
Του χρόνου μωρέ...... χαχα λογικά τον καινούριο χρόνο θα χω ξεμπερδέψει :)

Ανάλογα και τι ευκαιρίες παίζουν στην πιάτσα ;)

E36 RULES!!
22-10-11, 23:23
Ναι βρε αγόρι μου αλλά πρώτα πρέπει να ξέρω τι θα μαζέψω!

Θα βγώ στην γύρα και θα λέω Χριστιανοί ξέρετε τι τουρμπίνα μου ταιριάζει?
Έλα πάμε να δούμε λίγο χαρά στον πίσω άξονα :D :D :D :D

Eγώ λεω να βγουμε στη γυρα για να μαζεψουμε κανα λεφτό...



"Ενισχύστε τον άφραγκο ντριφτάάάάά"

Dimitris ///M
22-10-11, 23:34
Eγώ λεω να βγουμε στη γυρα για να μαζεψουμε κανα λεφτό...



"Ενισχύστε τον άφραγκο ντριφτάάάάά"

Δεν είναι κακό..... Όλα τα μελετάει ο Μελέτης! :jester:

E36 RULES!!
22-10-11, 23:40
Δεν είναι κακό..... Όλα τα μελετάει ο Μελέτης! :jester:

:icon18::rofl2::rofl2:

graphe36
23-10-11, 01:52
Αναμενω και εγω να δω το project βημα προς βημα. Μην το αμελησεις...Περιμενω φωτο και περιφεριακα αναλυτικα.

Ερωτηση..Γιατι θεωρεις τον Μ40Β18 Διαμαντι? Ισα ισα εχει τα θεματακια του με το συστημα λιπανσης εκκεντροφορων, ιμαντα και οχι καδενα κτλ..

Υπ οψην και εγω τον Μ40Β18 εχω. (Και τα ωστηρια που αλλαξα γιατι χτυπουσαν ετσουξε....καπως...)

Dimitris ///M
23-10-11, 12:14
Αναμενω και εγω να δω το project βημα προς βημα. Μην το αμελησεις...Περιμενω φωτο και περιφεριακα αναλυτικα.

Ερωτηση..Γιατι θεωρεις τον Μ40Β18 Διαμαντι? Ισα ισα εχει τα θεματακια του με το συστημα λιπανσης εκκεντροφορων, ιμαντα και οχι καδενα κτλ..

Υπ οψην και εγω τον Μ40Β18 εχω. (Και τα ωστηρια που αλλαξα γιατι χτυπουσαν ετσουξε....καπως...)

Κοίτα είναι απο τα μοτέρ που είναι ανθεκτικά, δεν θα σε προδώσει εύκολα όπως και τα περισσότερα της bmw έτσι? Μετά απο αυτά που έχω κάνει, αυτά που έχω δει, και αυτά που έχω ακούσει εκεί κατέληξα! Μου "συγχώρεσε" πάρα πολλά ο Μ40!

Όπου έχω πάει μα όπου έχω πάει άμα λεω οτι θα το βγάλω το μοτέρ να βάλω άλλο γελάνε και δεν με αφήνει κανείς να βάλω άλλο μοτέρ πάνω, δεν μπορεί να είναι συννενοημένοι!

Το θέμα λίπανσης εκκεντροφόρου δεν το έχω ξανα ακούσει παρα μόνο που το χε αναφέρει ο God στην αρχή όταν έβαλα λάδι 15-50 αλλά και πάλι μια χαρά λίπανση έχει, βέβαια δεν του πίνω το αίμα κάθε ώρα κάθε στιγμή αλλά δεν ακούγονται περίεργοι ήχοι ούτε δουλεύει στεγνό, άμα το βάλεις μπροστά και έχεις λυμένο ψευτοκάπακο θα δείς το λαδάκι να ανεβαίνει πάνω σε μεγάλη αφθονία....

Ωστήρια τα άλλαξα μόνος μου, 80Ε στοίχισε η ιστορία. Εμένα δεν ακουγόντουσαν καν οτι χτυπούσαν απλά απλά είπα μετά απο 200.000χλμ χρειάζεται γιατί είχαν κολλήσει όπως χρειάστηκε και φλάτζα κεφαλής προοληπτικά.
Θα μου πείς γιατί το πήγες συνεργείο ρε φίλε τότε? Επειδή τα έκανα μαντάρα στο χρόνισμα λύνοντας τροχαλία εκκεντροφόρου και δεν μπορούσα να το επαναφέρω,επίσης θεώρησα πως ήταν ευκαιρία να κατεβεί λίγο το καπάκι απο το μοτέρ για να καθαριστούν βαλβίδες σωστά και να αλλαχτούν και τα τσιμουχάκια (άντε πες το ελατήριο της βαλβίδας το έβγαλα με καρυδάκι και σφυρί, μετά πως το βάζω πάλι?), το έφερνα αλλά τα ξέρεις τα κόλπα έστω για μια μοίρα να έχει φύγει δουλεύει αχρόνιστο και επίσης ήθελα λίγο να το "χαρχαλέψω" με την προπορεία αλλά δεν ήθελα να το κάνω μόνος μου γιατί δεν έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό ;)

E36 RULES!!
23-10-11, 12:55
Συμφωνώ.. Περα απο το "θεμα" με τη λιπανση του εκκεντροφορου (το οποιο αν προσεχεις τα λαδακια του, κανεις όποτε πρεπει τις αλλαγες κλπ δεν ειναι και τοσο θεμα ;)), και τον ιμαντα αντι για καδενα (το οποιο προσωπικα θεωρώ οτι ειναι καθαρα ψυχολογικό των BMWδάκηδων, μιας και ολα τα υπολοιπα ειχαν καδενα, so what, το 90% των μοτερ του κοσμου με ιμαντα ειναι, δεν ειδα να το κανουν θεμα, και παλι αν τον αλλαζεις οποτε πρεπει παλι δεν θα εχεις κανενα μα κανενα προβλημα) δεν βλεπω καποιο αλλο ελλατωμα.. Ίσα ισα που ειναι πολύ τιμιο μοτεράκι το κακομοιρο.. Μεχρι και στα performance και totalBMW που το κραζανε, οτι ''η καλυτερη χρηση του ειναι να το κανεις ακγυρα για βαρκα'', μετα το γυρισανε και λεγανε οτι ειναι μανουλα για turbo, και ευκολο να δουλέψεις πανω του κλπ.. Πραγμα που ισχύει, πολυ πριν το πουν αυτοι βεβαια ;)

Μαντεμενιο μπλοκ, τι αλλο θες :D

100 αλογα απο ευρωπαϊκό 1600αρι 8βάλβιδο δρόμου το '87??? Τι ειπες τωρα?

graphe36
23-10-11, 13:19
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μοτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παράδειγμα: 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργεοι με το BMW που πηρα κτλ. Και οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο ανα 300χλμ και εχει χασει και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους. Εγω αυστηρα μετα την επισκευη by the book 5-40.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Βαζω 400ml καθε 20 μερες. περιπου (700χλμ). Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλα θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 (η ενα is) ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?

Dimitris ///M
23-10-11, 13:27
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μποτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παραδειγμα 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργει με το BMW που πηρα κτλ. Καοι οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο λαδι ανα 300χλμ και εχει χασε και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλαθεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?


Βγάζεις ράβδο και ανοίγεις λίγο τις τρύπες με +0.1mm τρυπάνι απο αυτό που έχει η μάνα του.... :ices_ange Μετά βάλτου και λάδι για Diesel και άμα σου βουλώσει τρύπα μου την μύτη.....

Επειδή το πρόβλημα το είχα και εγώ. Δες πως το έλυσα.

Βγάζεις την τάπα λαδιού στο κάρτερ (17άρα ή 19άρα βίδα είναι) και επίσης βγάζεις την πλαστική ροδέλα που έχει. Αυτή η ροδέλα στο πέρασμα του χρόνου ξεραίνεται και χάνει.
Δύσκολα όμως θα την βρείς γιατί και άλλη κοινή ροδέλα να βάλεις θα στην "κάψει" και θα χάνεις!
Εγώ τι έκανα λοιπόν, καθάρισα καλά την βίδα και τις "βόλτες" στο κάρτερ, πήρα απλή φλατζόκολλα που αντέχει 300 βαθμούς κελσίου και έβαλα στην μισή βίδα, στα σπειρώματα δηλαδή.
Ενώ την άλλη μισή βίδα απο την μεριά του κεφαλιού που βιδώνεις την άφησα ως έχει..... Βίδωσα λοιπόν με καστάνια και απο τότε δεν έχω ξαναδεί κηλίδα λαδιού στον δρόμο!
Επίσης αν δεν βαριέσαι κατέβασε το κάρτερ και πέρασε φλατζόκολλα πάνω και κάτω απο την χάρτινη φλάτζα που έχει. Απλά είναι μανίκι γιατί έχει καμιά 15αριά βίδες 10άρες

Υ.γ. Δεν έχουν διορθώσει τίποτα απλά ο Μ43 είναι νεότερης γενιάς, δεν είναι πρόβλημα η λίπανση στον εκκεντροφόρο που στο κάτω κάτω με μηδέν κόστος διορθώνεται ή του βάζεις 5-40/10-40 μονίμως και δεν τρέχει τίποτα, δοκίμασα και 15-50/20-50 και δεν μου έβγαλε πρόβλημα, άσε που με 20-50 δούλευε πιο γλυκά/στρωτά, βέβαια δεν κάνει συνέχεια αλλά λίγο πιο "παχύ" λάδι (15-50) μετά απο 200.000χλμ καλό του κάνει παρά κακό

E36 RULES!!
23-10-11, 13:30
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μοτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παράδειγμα: 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργεοι με το BMW που πηρα κτλ. Και οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο ανα 300χλμ και εχει χασει και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους. Εγω αυστηρα μετα την επισκευη by the book 5-40.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Βαζω 400ml καθε 20 μερες. περιπου (700χλμ). Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλα θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 (η ενα is) ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?

O M43 ομως δεν εχει την τουρμποσυμπιεση του Μ40! χαχα πλακιτσα

Μ43 με Μ40 μονο το θεματακι με τη λιπανση διαφέρει, και εδω που τα λεμε θα εχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου, οχι πως με τον Μ40 δεν το έχεις, απλα, οπως λες κ εσυ, θα εχεις παντα το "φοβο" του αν δεν κανεις ο.τι πρεπει ΠΑΝΤΑ, θα την ακουσουν νωριτερα. Δεν εχεις άδικο σ'αυτο.

Καλα τα is αστα :D

graphe36
26-10-11, 01:05
Βγάζεις ράβδο και ανοίγεις λίγο τις τρύπες με +0.1mm τρυπάνι απο αυτό που έχει η μάνα του.... :ices_ange Μετά βάλτου και λάδι για Diesel και άμα σου βουλώσει τρύπα μου την μύτη.....

Επειδή το πρόβλημα το είχα και εγώ. Δες πως το έλυσα.

Βγάζεις την τάπα λαδιού στο κάρτερ (17άρα ή 19άρα βίδα είναι) και επίσης βγάζεις την πλαστική ροδέλα που έχει. Αυτή η ροδέλα στο πέρασμα του χρόνου ξεραίνεται και χάνει.
Δύσκολα όμως θα την βρείς γιατί και άλλη κοινή ροδέλα να βάλεις θα στην "κάψει" και θα χάνεις!
Εγώ τι έκανα λοιπόν, καθάρισα καλά την βίδα και τις "βόλτες" στο κάρτερ, πήρα απλή φλατζόκολλα που αντέχει 300 βαθμούς κελσίου και έβαλα στην μισή βίδα, στα σπειρώματα δηλαδή.
Ενώ την άλλη μισή βίδα απο την μεριά του κεφαλιού που βιδώνεις την άφησα ως έχει..... Βίδωσα λοιπόν με καστάνια και απο τότε δεν έχω ξαναδεί κηλίδα λαδιού στον δρόμο!
Επίσης αν δεν βαριέσαι κατέβασε το κάρτερ και πέρασε φλατζόκολλα πάνω και κάτω απο την χάρτινη φλάτζα που έχει. Απλά είναι μανίκι γιατί έχει καμιά 15αριά βίδες 10άρες

Υ.γ. Δεν έχουν διορθώσει τίποτα απλά ο Μ43 είναι νεότερης γενιάς, δεν είναι πρόβλημα η λίπανση στον εκκεντροφόρο που στο κάτω κάτω με μηδέν κόστος διορθώνεται ή του βάζεις 5-40/10-40 μονίμως και δεν τρέχει τίποτα, δοκίμασα και 15-50/20-50 και δεν μου έβγαλε πρόβλημα, άσε που με 20-50 δούλευε πιο γλυκά/στρωτά, βέβαια δεν κάνει συνέχεια αλλά λίγο πιο "παχύ" λάδι (15-50) μετά απο 200.000χλμ καλό του κάνει παρά κακό

Καλη η ιδεα σου. Οταν αλλαξα τα ωστηρια εβαλα καινουργια ραβδο. 7 ευρω εχει. Μου ειπε ο μηχανικος αμα θελω να μην ξανα χτυπησει να βαζω καινουργια καθε 50.000 χλμ. Αυτην ετσο οπως το ειδα την αλλαζω και μονος μου.

Υποψιαζομουν και εγω την βιδα του καρτερ. Αλλα δεν ειναι απο αυτην. Προληπτικά αγορασα καινουργια και της εβαλα και λιγο τεφλον στις κατω βολτες. Παρατηρησα μολις επλυνα την μηχανη οτι λερώνεται απο καπου στην μεση. Αρα ειναι η απο την μεσαια φλατζα. (μανικι) η απο τον καθρεπτη οπως μου ειπε και ενας μηχανικος που το ειδε στα πεταχτα. Παλι πακετο.

Τωρα οτι και να ειναι απο χρηματα εχω τερστιο θεμα. Δεν τιθεται λογος επισκευης. Οποτε το συμληρωνω καθε 20 με 30 μερες. Κοστιζει και παλι πολυ αλλα τουλαχιστο ειναι λιγα λιγα.