PDA

Επιστροφή στο Forum : Motronic Editor v2


Dimitris ///M
17-07-11, 11:37
Έψαχνα στο νετ και βρήκα αυτό το πρόγραμμα που στην ουσία αν κατάλαβα καλά παρεμβαίνεις στους χάρτες του εγκέφαλου!

http://home.comcast.net/~russelc/dme/dmeEditorFuelmap.JPG

Τι λέτε εσείς?
Αξίζει να βρώ έναν αντάπτορα να συνδέσω το link connector με το pc και να το ψάξω?

Απο ότι έψαξα μπορείς να κάνεις load την ROM και να την κρατήσεις backup σε περίπτωση λάθους οπότε μειώνεται ο κίνδυνος....

:cheers:

God
17-07-11, 12:52
Προσπάθησαν πριν από εσένα και άλλοι.

Δεν δουλεύει σωστά με τους εγκεφάλους της BMW. Το πρόγραμμα είναι ανεπτυγμένο για Porsche. Με τους περισσότερους της BMW έχει πρόβλημα.

Dimitris ///M
17-07-11, 17:15
Η έκδοση που κατέβασα εγώ έχει ήδη χάρτη (ROM) για 325i.....

Δεν μπορεί να μην δουλεύει τίποτα και πουθενά φίλε μου.... Αλλά αν βγαίνανε στην φόρα όλα δεν θα έβγαινε το 1000αρικάκι κακά τα ψέμματα....
Το συγκεκριμένο που κατέβασα έχει ήδη ROM για 325i και κάτι λέγανε αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω τι και πως γιατί βιαζόμουν....

Στο θέμα μας εφόσον η Bmw χρησιμοποιεί Motronic εγκέφαλο και το πρόγραμμα είναι ανεπτυγμένο για Motronic το θεωρώ αφύσικο να μην κάνει την δουλειά του... Επειδή μόλις ήρθα απο παραλία θα κάτσω να διαβάσω στο site που το βρήκα και θα μεταφέρω πληροφορίες...

rapid_fast
17-07-11, 17:48
Κοίτα..
Μπορείς να συνδέσεις, και να κατεβάσεις την τρέχουσα χαρτογράφηση.. Μέχρι εκεί
κανένα πρόβλημα..
Μετά όμως, όταν την αλλάξεις και θες να την ανεβάσεις στον εγκέφαλο, έχει δικλείδα
checksum address, την οποία δεν ξέρεις να την υπολογίσεις..
Μόλις κάνεις upload, αν δεν έχεις τρόπο να υπολογίσεις το απο πάνω νούμερο και να
το πληκτρολογήσεις, θα ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα στο ταμπλό, και πάπαλα εγκέφαλος
πάπαλα και μηχανή, δε θα ανάβει....

Dimitris ///M
17-07-11, 18:37
Αυτό το έχω ξανα ακούσει φίλε μου....

Αλλά οι επαναπρογραμματισμοί πως γίνονται? Το λέω γιατί έχω δεί custom πρόγραμμα σε μαμά εγκέφαλο...
Αρκεί να συνδέσω το λάπτοπ με καλώδιο-αντάπτορα 20pin -> OBDII -> USB?

Όσο για το checsum address κάτι θα βρούμε.... οι εγκέφαλοι 20ετίας πλέον ξεκλειδόνονται για πλάκα

rapid_fast
17-07-11, 18:55
Αυτό το έχω ξανα ακούσει φίλε μου....

Αλλά οι επαναπρογραμματισμοί πως γίνονται? Το λέω γιατί έχω δεί custom πρόγραμμα σε μαμά εγκέφαλο...
Αρκεί να συνδέσω το λάπτοπ με καλώδιο-αντάπτορα 20pin -> OBDII -> USB?

Όσο για το checsum address κάτι θα βρούμε.... οι εγκέφαλοι 20ετίας πλέον ξεκλειδόνονται για πλάκα

Βάζεις αλλο τσιπάκι, προγραμματιζόμενο.. Πρόσθετα στο υπάρχον. Κάτι που δεν
υποστηρίζει αυτό το πρόγραμμα που βρήκες..

Dimitris ///M
17-07-11, 19:34
Checksum Address calcucator + Original Maps

Και ραπανάκια για την όρεξη........ ;)

rapid_fast
17-07-11, 19:59
έχεις κάνει πρόοδο...
Αλλά (νομιζω) σε αμερικάνικα μοντελάκια..
Να το προσέξεις αυτο...

Dimitris ///M
17-07-11, 20:04
Ψάχνω να βρώ συγκεκριμένο editor να δώ τι παίζει ακριβώς...
Μόλις βγάλω άκρη θα ανεβάσω εδώ το αρχείο...

Αν και απο ότι είδα είναι Ευρωπαικές και όχι αποκλειστικά Αμερικάνικες οι roms, είχε και άλλα το zip αλλά δεν χόραγαν και έτσι αφαίρεσα κάποιες....

Dimitris ///M
18-07-11, 03:24
Το Motronic Editor δεν άνοιγε τα αρχεία .bin και έτσι βρήκα άλλο που να κάνει αυτή την δουλειά.....

Πάρτε μια ιδέα και περιμένω γνώμες! Επειδή το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι χύμα και δωρεάν δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω πληροφορίες "On Air" αλλά σίγουρα οι γνώστες θα το ξέρετε...... ;)