PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάφορα Καύσιμα


rapid_fast
24-07-11, 22:52
Ενα ενδιαφέρον άρθρο..
Πηγή: http://www.sitemaker.gr/koulidis/page_GREEK_5_6.htm

God
24-07-11, 22:58
Όντως πολύ καλό άρθρο, όμως θέλει λίγη προσοχή στην ανάγνωση γιατί προφανώς είναι γραμμένο ως "υπέρ" των LPG/Μεθανίου και δεν παρουσιάζει πολλά από τα πραγματικά ελαττώματα, ενώ στις συγκρίσεις ισχύος μιλάει για κιλά και όχι για λίτρα (άνετα μπορεί κάποιος να μπερδευτεί ή να μην το καταλάβει καν) και γι'αυτό το υγραέριο φαίνεται να έχει περισσότερη ισχύ από την βενζίνη και να θέλει φτωχότερα μίγματα. Στην πράξη έχει χαμηλότερη και θέλει πλουσιότερα, αφού ένα λίτρο βενζίνης είναι κοντά ένα κιλό αλλά το LPG ένα κιλό είναι παραπάνω από 1.5 λίτρο.

Ίσως και να είναι λίγο παλιό. Τα νεότερα συστήματα έγχυσης υγραερίων δεν έχουν πολλά από αυτά που αναφέρει, π.χ. προβληματική καύση. Προβληματική κατά την γνώμη μου ήταν μόνο με πολύ απλά μηχανικά συστήματα και σε κινητήρες με καρμπυρατέρ. Επίσης αναφέρει ότι τα συστήματα υγρής έγχυσης έχουν 30% υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη, εγώ απ'όσα έχω ακούσει αυτά έχουν 1:1 κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη.

Edit : Μου φάνηκε πολύ ειρωνικό το όνομα (Κουλίδης) του συγγραφέα για άρθρο σε σχολή οδηγών. :D

rapid_fast
24-07-11, 23:11
Edit : Μου φάνηκε πολύ ειρωνικό το όνομα (Κουλίδης) του συγγραφέα για άρθρο σε σχολή οδηγών. :D
χα χα χα χα..
τι πήγες και είδες ρε...:clap: