PDA

Επιστροφή στο Forum : πιεσεις ελαστικων απο rft σε συμβατικα


Driver M
25-07-11, 18:32
Έχω μια απορία.
Μιας και πρόσφατα άλλαξα από rft σε συμβατικά ελαστικά, τώρα στα συμβατικά τι πιέσεις πρέπει να βάζω?

Η διάστασή μου είναι 225/45/17 και το εργοστάσιο δίνει για rft 2 και 2.3 bar μπρος πίσω για μέτρια φορτωμένο όχημα.
Τώρα πόσο να βάζω (ξέχασα να ρωτήσω το λαστιχά πόσο μου έβαλε!)?

antreas
26-07-11, 01:36
Έχω μια απορία.
Μιας και πρόσφατα άλλαξα από rft σε συμβατικά ελαστικά, τώρα στα συμβατικά τι πιέσεις πρέπει να βάζω?

Η διάστασή μου είναι 225/45/17 και το εργοστάσιο δίνει για rft 2 και 2.3 bar μπρος πίσω για μέτρια φορτωμένο όχημα.
Τώρα πόσο να βάζω (ξέχασα να ρωτήσω το λαστιχά πόσο μου έβαλε!)?

3 bar να βάλεις άμα δεν θες να στραβώνεις ζάντες

LEO328
26-07-11, 07:01
πιστευω πως ο καλυτερος συνδιασμος ειναι για την συγκεκριμενη διασταση την οποια εχω και γω ειναι:
-2,4bar με 2 ατομα μεσα
-3bar αμα εισαι φορτωμενος(π.χ. 4-5 ατομα +αποσκευες)
γενικα οπως λεει και ο φιλος βαζε πιεση μην το φοβασαι γιατι σε καμια λακουβα η' κανα ταφρο(απο αυτους που ανοιγουν και μετα βαριουνται να τους κλεισουν) αμα εχεις λιγη πιεση την ακουει η ζαντα.ενω αμα εχεις καλη πιεση αποροφαει πιο πολυ κραδασμο το λαστιχο.ειδικα αμα εχεις και κανα εξακυλιδρο μοτερ που ειναι βαρυ (π.χ. εγω) πρεπει να βαζεις πιεση γενικα με τους καροδρομους που εχουμε.οποτε συμφωνω και εγω σε γενικες γραμμες με τον φιλο.....

rapid_fast
26-07-11, 07:05
Το αυτοκόλλητο στην κολόνα του οδηγού τι λέει???

LEO328
26-07-11, 08:37
λογικα λεει αυτο που λεει ο φιλος στην αρχη αλλα για rft ελαστικα οχι συμβατικα που φοραει τωρα.αμα εξακοληθησει και βαζει τις πιεσεις που αναγραφονται στο αμαξι απο το εργοστασιο παρολο που εβγαλε τα rft και εβαλε συμβατικα ειναι σωστο η' λαθος?
εγω αυτην την απορια εχω καθοτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με rft ελαστικα και ουτε προκειται χεχε.:scratchch

rapid_fast
26-07-11, 15:35
Η πίεση εξαρτάται απο τον δείκτη φορτίου του ελαστικού, καθώς και τη διάσταση του..
Συνεπώς, στην ίδια διάσταση, και αν ο δείκτης φορτίου είναι ο ίδιος, πρέπει να ακολουθήσει
πιστά την προηγούμενη πίεση που είχε.

Driver M
26-07-11, 15:51
Το αυτοκόλλητο στην κολόνα του οδηγού τι λέει???
2 μπροστά και 2.3 πίσω, όπως είπα και πριν.
Αλλά για rft.
Έχω την εντύπωση πως τα συμβατικά θέλουν λίγο παραπάνω.

Σκέφτομαι να βάλω 32 psi μπροστά και 34 πίσω.
Πως σας φαίνεται?

rapid_fast
26-07-11, 16:04
30 32 σου λέει, 30 32 να βάλεις...

Driver M
26-07-11, 16:27
30 32 σου λέει, 30 32 να βάλεις...
Δηλαδή πιστεύεις πως και στα συμβατικά ελαστικά πρέπει να βάλω τις ίδιες ακριβώς πιέσεις με τα rft?

Το γνωρίζεις ή είναι η άποψή σου?
Υπόψιν, από ενδιαφέρον ρωτάω, όχι για αμφισβήτηση.

rapid_fast
26-07-11, 19:20
Δηλαδή πιστεύεις πως και στα συμβατικά ελαστικά πρέπει να βάλω τις ίδιες ακριβώς πιέσεις με τα rft?

Το γνωρίζεις ή είναι η άποψή σου?
Υπόψιν, από ενδιαφέρον ρωτάω, όχι για αμφισβήτηση.

Ναι, αλλιώς αλλάζει η γεωμετρία..
Δεδομένες οι ίδιες διαστάσεις, και ο ίδιος δείκτης φορτίου στα ελαστικά..