PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά μπαταρίας στο πόρτ μπαγκάζ!


Dimitris ///M
03-08-11, 19:22
Θέλω να βάλω πίσω την μπαταρία αλλά δεν έχει θέση δυστηχώς......

Επειδή δεν έχω δει άλλο Ε34 να έχει πίσω μπαταρία άρα πρέπει να κάνω πατέντα, τα ηλεκτρολογικά δεν είναι το πρόβλημά μου αλλά έχω θέμα στο πως θα την βάλω, που θα την βάλω και πως θα την στηρίξω!

Υπόψιν δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καταργήσω γρύλλους/ρεζέρβα κλπ....

God
03-08-11, 19:48
Η μπαταρία στο Ε34 πάει κάτω από το πίσω κάθισμα, στην μεριά του συνοδηγού. Βγαίνουν μαμά καλώδια και τα πάντα, κοίτα για ανταλλακτικά από το Ε34 525 Μ50.

Dimitris ///M
03-08-11, 19:53
Αχά για αυτό έχει "κενή θέση" εκεί πέρα και αναμονές γειώσεων!

Τι μπαταρία όμως πρέπει να μπεί? Πόσα Ah δηλαδή ή αν έχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα πχ bosch κλπ

Dimitris ///M
03-08-11, 19:59
edit: βρήκα στο RealOEM οτι φοράει 65άρα μέγιστο..... Ωραία κάποια στιγμή να βρώ μία να βγάλω το μπαούλο που έχω μπροστά

God
03-08-11, 21:04
Μία 56-65 είναι "τούμπανο" για το αυτοκίνητό σου. Μην βάλεις μεγαλύτερη, δεν κάνεις κανένα καλό.

Dimitris ///M
04-08-11, 06:47
Έχω ήδη μια Μάνο 3600Α peak και 42 κιλά!!!!!

Εντάξει είχα σχετικά βαρύ ηχοσύστημα και χρειαζόταν + οτι στο μηχανοστάσιο έβαλα πιο χοντρά καλώδια, αλλά τώρα που είμαι σε νορμάλ επίπεδα θέλω να "ξαλαφρώσω" λίγο το μηχανοστάσιο και να βάλω μια μικρότερη μπαταρία να κάνει την δουλειά της....

Ξέρεις κάτι? Πίσω έχει τις αναμονές αλλά δεν έχει βάσεις να κρατιέται σταθερά η μπαταρία! Τι κάνουμε εδώ?

God
04-08-11, 10:49
Έχω ήδη μια Μάνο 3600Α peak και 42 κιλά!!!!!

Εντάξει είχα σχετικά βαρύ ηχοσύστημα και χρειαζόταν + οτι στο μηχανοστάσιο έβαλα πιο χοντρά καλώδια, αλλά τώρα που είμαι σε νορμάλ επίπεδα θέλω να "ξαλαφρώσω" λίγο το μηχανοστάσιο και να βάλω μια μικρότερη μπαταρία να κάνει την δουλειά της....

Ξέρεις κάτι? Πίσω έχει τις αναμονές αλλά δεν έχει βάσεις να κρατιέται σταθερά η μπαταρία! Τι κάνουμε εδώ?

Νομίζω δεν υπάρχουν βάσεις. Δες το 525 τι είχε. Απλώς βάζεις την μπαταρία και κάθεται.

Dimitris ///M
05-08-11, 13:29
Νομίζω δεν υπάρχουν βάσεις. Δες το 525 τι είχε. Απλώς βάζεις την μπαταρία και κάθεται.

Ok.... Το πολύ πολύ να βάλω τσέρκι ή εναν μικρό ιμάντα.... Μόλις την βάλω θα ανεβάσω φωτό!

Dimitris ///M
17-08-11, 17:26
Λοιπόν δοκίμασα να συνδέσω την μπαταρία που ήδη έχω με τις καλωδιώσεις πίσω, λειτουργούν όλα όπως κλειδαριές, φώτα, Radio CD, καλοριφέρ, γυαλοκαθαριστήρες κλπ αλλά δεν μου σκάει η μίζα κατα συνέπεια δεν παίρνει μπροστά!

Μήπως λείπει κάποια γραμμή? ή να συνδέσω το καλώδιο των ενισχυτών με την παροχή μπροστά?
Εννοείται πως γειώσεις κλπ είναι εντάξει!

mike21
17-08-11, 17:34
Λοιπόν δοκίμασα να συνδέσω την μπαταρία που ήδη έχω με τις καλωδιώσεις πίσω, λειτουργούν όλα όπως κλειδαριές, φώτα, Radio CD, καλοριφέρ, γυαλοκαθαριστήρες κλπ αλλά δεν μου σκάει η μίζα κατα συνέπεια δεν παίρνει μπροστά!

Μήπως λείπει κάποια γραμμή? ή να συνδέσω το καλώδιο των ενισχυτών με την παροχή μπροστά?
Εννοείται πως γειώσεις κλπ είναι εντάξει!

Στη μίζα πάει ένα χοντρό καλώδιο απευθείας απο τη μπαταρία και ένα μικρό στο βαρελάκι που έχει πάνω της το οποίο είναι η εντολή που κομπλάρει το γρανάζι και αφήνει το ρέυμα να περάσει,σε κάποιο απο τα δύο δέν έχεις ρέυμα,τσεκαρέτο με ένα δοκιμαστικό και βλέπουμε,το πιθανότερο είναι να μήν έχει ρέυμα στο χοντρό καλώδιο

Dimitris ///M
17-08-11, 17:51
Αυτό σκέφτομαι και εγώ γιατί ούτε το ρελέ κλείνει....

Άρα θα έχουν καταργήσει την γραμμή όταν μετέφεραν την μπαταρία μπροστά

mike21
17-08-11, 17:58
Για να τραβήξεις καινούργιο καλώδιο μέχρι τη μπαταρία δέν λέει με τίποτα,τσέκαρε μπροστά που σου έχει εμφανιστεί ρέυμα και βάλε τη παροχή της μίζας εκεί,αλλά θέλει δυνατή παροχή αλλιώς θα λιώσουν όλα

Dimitris ///M
17-08-11, 21:54
Για να τραβήξεις καινούργιο καλώδιο μέχρι τη μπαταρία δέν λέει με τίποτα,τσέκαρε μπροστά που σου έχει εμφανιστεί ρέυμα και βάλε τη παροχή της μίζας εκεί,αλλά θέλει δυνατή παροχή αλλιώς θα λιώσουν όλα

Το ξέρω έχω ήδη καλώδιο 35mm^2 πάχος αν χρειαστεί παροχή......
Πρέπει να λύσω κάτι πλαστικά για να έχω πρόσβαση στις πλεξούδες να δω τι γίνεται....

Σε λίγες μέρες θα αγοράσω μπαταρία κανονική να συνδέσω πόλους και θα το ψάξω εκτενέστερα, πιστεύω δεν θα μου πάρει πάνω απο 2 ώρες!