PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος ηχος στον κινητήρα Ε39 520i


kavouras20
03-08-11, 20:26
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι πολύ ψείρας με το αυτοκίνητο. Ε39 520 διπλό βάνος αυτόματη '99. Όταν δουλεύει ο κινητήρας και είμαι σε μέρος με ησυχία, με ανοιχτά τα παράθυρα, ακούω ένα ψιλό...τσικ τσικ τσικ τσικ...σαν κάποιο ωστήριο να είναι. Το κάνει και ζεστό και κρυο. Ο μάστοράς μου με ανοιχτό το καπό μου είπε δεν ακούει τίποτα και ότι είναι σούπερ το μηχάνημα και να το αγνοήσω, και αν όντως ακούγεται λίγο δεν πειράζει. Η αλήθεια είναι ότι με ανοιχτό το καπό ο ήχος του κινητήρα το καλύπτει σχεδόν τελείως και πρέπει να συγκεντρωθείς για να το ακούσεις. Όπως καταλάβατε δεν θέλω να ακούω "κιχ" που λένε. Εγώ ήθελα να ρωτήσω είναι φυσιολογικο για αυτον τον κινητήρα? Πως θα καταλάβω ότι έχω όντως θέμα με τα ωστήρια με τον Μ52?

rapid_fast
03-08-11, 21:22
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι πολύ ψείρας με το αυτοκίνητο. Ε39 520 διπλό βάνος αυτόματη '99. Όταν δουλεύει ο κινητήρας και είμαι σε μέρος με ησυχία, με ανοιχτά τα παράθυρα, ακούω ένα ψιλό...τσικ τσικ τσικ τσικ...σαν κάποιο ωστήριο να είναι. Το κάνει και ζεστό και κρυο. Ο μάστοράς μου με ανοιχτό το καπό μου είπε δεν ακούει τίποτα και ότι είναι σούπερ το μηχάνημα και να το αγνοήσω, και αν όντως ακούγεται λίγο δεν πειράζει. Η αλήθεια είναι ότι με ανοιχτό το καπό ο ήχος του κινητήρα το καλύπτει σχεδόν τελείως και πρέπει να συγκεντρωθείς για να το ακούσεις. Όπως καταλάβατε δεν θέλω να ακούω "κιχ" που λένε. Εγώ ήθελα να ρωτήσω είναι φυσιολογικο για αυτον τον κινητήρα? Πως θα καταλάβω ότι έχω όντως θέμα με τα ωστήρια με τον Μ52?

Ο μάστορας σου είναι για το πουλάκι..
Τα μπέκ σου ακους και ειναι φυσιολογικό..

ziaba
03-08-11, 23:06
καβούρα για δες εδω (http://bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24814&page=7) μήπως σ βοηθήσει

gearboxer
03-08-11, 23:14
Ρε μάγκες, άσχετο, αλλά λίγη προσοχή στους τίτλους στις ενότητες...Τσικ,τσικ, ντριν (χτύπησε κινητό), τσικ, τσικ.....Αντε μετά κάποιος με την ίδια απορία-πρόβλημα να βρεί μέσω της αναζήτησης την απάντηση του. Είναι σημαντικό να υπάρχει ένα σωστό index και να λειτουργεί σαν βιβλιοθήκη μέσα σε κάθε forum.

Για μένα η απάντηση σου είναι στο Post #2

kavouras20
04-08-11, 00:01
Ο μάστορας σου είναι για το πουλάκι..
Τα μπέκ σου ακους και ειναι φυσιολογικό..

Καλώς φίλε μου αλλα δεν μου είπες πως το συμπεραίνεις αυτο? Σε ρωτάω για να ξέρω και εγώ. Πως την καταλαβαίνεις την διαφορά μπεκ με ωστήρια?

Dimpas
04-08-11, 00:03
το ωστήριο κάνει τακ τακ τακ και συνήθως όταν γεμίσει λάδι σταματάει !

kavouras20
04-08-11, 00:05
Ρε μάγκες, άσχετο, αλλά λίγη προσοχή στους τίτλους στις ενότητες...Τσικ,τσικ, ντριν (χτύπησε κινητό), τσικ, τσικ.....Αντε μετά κάποιος με την ίδια απορία-πρόβλημα να βρεί μέσω της αναζήτησης την απάντηση του. Είναι σημαντικό να υπάρχει ένα σωστό index και να λειτουργεί σαν βιβλιοθήκη μέσα σε κάθε forum.

Για μένα η απάντηση σου είναι στο Post #2

Έχεις δίκιο για τον τίτλο φίλε. Δεν το σκέφτηκα. Απολογούμαι.

kavouras20
04-08-11, 00:06
το ωστήριο κάνει τακ τακ τακ και συνήθως όταν γεμίσει λάδι σταματάει !

Τι εννοείς όταν γεμίσει λάδι? Το κάνει και κρυο και ζεστο αν αυτό σε βοηθάει.

Dimpas
04-08-11, 01:46
ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=lorANZ1Tptw

Αν στο κάνει και κρύο και ζεστό ίσως να μην είναι αυτό ....

kavouras20
04-08-11, 02:11
ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=lorANZ1Tptw

Αν στο κάνει και κρύο και ζεστό ίσως να μην είναι αυτό ....

Άρα τί άλλο μπορεί να είναι? Θυμάμαι και τον ήχο από το παλιό μου Ε36 318 με τον Μ40 κινητήρα και το ωστήριο έκανε έναν τέτοιο χαρακτηριστικό ήχο. Με κυνηγάνε τα γ@μ τα ωστήρια ότι αμάξι και να πάρω μου φαίνεται. Θα δούμε αν θα γίνει πιο έντονο μπορεί να τα αλλάξω...

Dimitris ///M
04-08-11, 06:45
Αδερφέ δεν είναι κάτι τρελό!

80Ε πήρα 8 ωστήρια για τον Μ40 και τα άλλαξα μόνος μου!

rapid_fast
04-08-11, 07:28
Καλώς φίλε μου αλλα δεν μου είπες πως το συμπεραίνεις αυτο? Σε ρωτάω για να ξέρω και εγώ. Πως την καταλαβαίνεις την διαφορά μπεκ με ωστήρια?

Αφού λές οτι το καλύπτει ο ήχος του κινητήρα..
Αν δεν το κάλυπτε, θα ήταν ωστήρια.

Stunt Mike
04-08-11, 07:48
Αν ειναι δυνατον ποτε να κανει καποιος διαγνωση μεσω πληκτρολογιου σ'εναν ηχο που ακουει στ'αμαξι του καποιος αλλος!!Τι αλλο θα διαβασουμε Θεε μου.......
Με εικασιες δεν λυνονται προβληματα.Ασε τ'αμαξακι στην ησυχια του να κανει τσικι,τσικι,τακα,τακα κι οτι αλλο και οταν γινει εντονο το προβλημα,ενας καλος μαστορας θα το βρει......

Dimitris ///M
04-08-11, 07:56
Αν ειναι δυνατον ποτε να κανει καποιος διαγνωση μεσω πληκτρολογιου σ'εναν ηχο που ακουει στ'αμαξι του καποιος αλλος!!Τι αλλο θα διαβασουμε Θεε μου.......
Με εικασιες δεν λυνονται προβληματα.Ασε τ'αμαξακι στην ησυχια του να κανει τσικι,τσικι,τακα,τακα κι οτι αλλο και οταν γινει εντονο το προβλημα,ενας καλος μαστορας θα το βρει......

Γιατί το λες αυτό? Αφού προχώρησε η τεχνολογία! :lamer:

Dim77
04-08-11, 07:59
Άλλαξα τον τίτλο. Παιδιά, όντως. Βάλτε όσο γίνεται πιο αναλυτικό τίτλο.

Όταν ξεκινάτε ένα thread μη βιάζεστε. Ένας σωστός τίτλος βοηθάει τους πάντες.

LEO328
04-08-11, 08:49
και ελεγα μονο εγω ειμαι ψειρας εδω μεσα?
κατι μου θυμισαν ολα αυτα.....:peepwall:

kavouras20
04-08-11, 15:16
Αδερφέ δεν είναι κάτι τρελό!

80Ε πήρα 8 ωστήρια για τον Μ40 και τα άλλαξα μόνος μου!

Η διαφορά είναι ότι εσύ άλλαξες 8. Και εγώ τα είχα αλλάξει στον Μ40. Το θέμα είναι στον Μ52 τι γίνεται που έχει 24 ωστήρια, και τί κόστος να έχει μαζί με τα εργατικά.

kavouras20
04-08-11, 15:18
Άλλαξα τον τίτλο. Παιδιά, όντως. Βάλτε όσο γίνεται πιο αναλυτικό τίτλο.

Όταν ξεκινάτε ένα thread μη βιάζεστε. Ένας σωστός τίτλος βοηθάει τους πάντες.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον τίτλο! Δεν το ήξερα ότι έχει τόση σημασία!

rapid_fast
04-08-11, 18:14
Αν ειναι δυνατον ποτε να κανει καποιος διαγνωση μεσω πληκτρολογιου σ'εναν ηχο που ακουει στ'αμαξι του καποιος αλλος!!Τι αλλο θα διαβασουμε Θεε μου.......
Με εικασιες δεν λυνονται προβληματα.Ασε τ'αμαξακι στην ησυχια του να κανει τσικι,τσικι,τακα,τακα κι οτι αλλο και οταν γινει εντονο το προβλημα,ενας καλος μαστορας θα το βρει......

5000 euro στοίχημα οτι είναι τα μπεκ..
Εστω και απο το πληκτρολόγιο...

ziaba
04-08-11, 20:58
καβούρα ανέβασε ένα κοντινό βίντεο με ήχο θα ακούσουν τα παιδία πως δουλευει ο κινητήρ κ θα σ πουν τι είναι

kavouras20
04-08-11, 21:11
καβούρα ανέβασε ένα κοντινό βίντεο με ήχο θα ακούσουν τα παιδία πως δουλευει ο κινητήρ κ θα σ πουν τι είναι

Μισό λεπτό παιδιά. Μόλις το τράβηξα το βίντεο..το κακό είναι ότι είναι σκοτεινά και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα. Να σημειώσω ότι ο ήχος γίνεται πιο έντονος στην αριστερή μεριά του κινητήρα και όχι στην μπεκιέρα.

Stunt Mike
04-08-11, 21:22
5000 euro στοίχημα οτι είναι τα μπεκ..
Εστω και απο το πληκτρολόγιο...

Απο online διαγνωσεις σε online στοιχηματα:dance:
Το Forum βελτιωνεται διαρκως!:smokin:

kavouras20
04-08-11, 21:23
Δεν μπορούσε να αναγνωρίσει την μορφή του βίντεο μάλλον γιατί είναι τραβηγμένο από κινητό γιαυτό το ανέβασα στο Youtube και ορίστε το link http://www.youtube.com/watch?v=aiMMMpJICoc

rapid_fast
04-08-11, 22:25
Δεν μπορούσε να αναγνωρίσει την μορφή του βίντεο μάλλον γιατί είναι τραβηγμένο από κινητό γιαυτό το ανέβασα στο Youtube και ορίστε το link http://www.youtube.com/watch?v=aiMMMpJICoc

ΜΠΕΚ
Αντε να ρέουν σιγά σιγά τα ευρώπουλα...

kavouras20
04-08-11, 22:34
ΜΠΕΚ
Αντε να ρέουν σιγά σιγά τα ευρώπουλα...

Χαχαχα...σε ευχαριστώ για την διάγνωση φίλε Rapid. Είναι φυσιολογικός δηλαδή ο ήχος του κινητήρα η πρέπει να κοιτάξω τίποτα?

Dimitris ///M
04-08-11, 22:35
Η διαφορά είναι ότι εσύ άλλαξες 8. Και εγώ τα είχα αλλάξει στον Μ40. Το θέμα είναι στον Μ52 τι γίνεται που έχει 24 ωστήρια, και τί κόστος να έχει μαζί με τα εργατικά.

Ανάλογα πόσο θα τα βρείς και αν μπορείς να τα τοποθετήσεις μόνος ή σε φίλο σου.......

rapid_fast
04-08-11, 22:37
Χαχαχα...σε ευχαριστώ για την διάγνωση φίλε Rapid. Είναι φυσιολογικός δηλαδή ο ήχος του κινητήρα η πρέπει να κοιτάξω τίποτα?

Ολα είναι καλά.. ρολόι πάει το μοτέρ σου..

kavouras20
04-08-11, 23:03
Ολα είναι καλά.. ρολόι πάει το μοτέρ σου..

Εγώ παρόλα αυτά γιατί ακούω ένα χαρακτηριστικό ντιζελάρισμα? Αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις... :)

ziaba
04-08-11, 23:11
Δεν μπορούσε να αναγνωρίσει την μορφή του βίντεο μάλλον γιατί είναι τραβηγμένο από κινητό γιαυτό το ανέβασα στο Youtube και ορίστε το link http://www.youtube.com/watch?v=aiMMMpJICoc

το παρακολούθησα 3-4 φορές κ δεν άκουσα καθολου το τσικ που λες δε πρέπει να το κάνει έντονα η είχες πολύ μακριά το κιν

rapid_fast
04-08-11, 23:15
το παρακολούθησα 3-4 φορές κ δεν άκουσα καθολου το τσικ που λες δε πρέπει να το κάνει έντονα η είχες πολύ μακριά το κιν

12-14 και 17-20

kavouras20
04-08-11, 23:17
το παρακολούθησα 3-4 φορές κ δεν άκουσα καθολου το τσικ που λες δε πρέπει να το κάνει έντονα η είχες πολύ μακριά το κιν

Το κάνει στο τέλος φίλε επειδη το πλησιάζω εκει που ακουγεται περισσότερο. Δυνάμωσέ το όσο μπορείς η ακόμα καλύτερα βάλε ακουστικα αν έχεις.

ziaba
04-08-11, 23:42
Το κάνει στο τέλος φίλε επειδη το πλησιάζω εκει που ακουγεται περισσότερο. Δυνάμωσέ το όσο μπορείς η ακόμα καλύτερα βάλε ακουστικα αν έχεις.


τέρμα το χω με ακουστικά άλλα από κίνητο και δεν άκου τπτ τσικ τεσπά αφού σου πε ο rapid ότι είναι μπεκ έτσι είναι ο άνθρωπος είναι εγγυηση