PDA

Επιστροφή στο Forum : Με εσωσε!!! ξεπλήρωσε τα λεφτά του και με το παραπάνω...


pacman
22-08-11, 13:57
Βράδυ Σαββάτου προς Κυριακή (01.00) εθνική οδό Κορίνθου Τριπόλεως στις ανηφόρες μετά την Νεμέα (καλός δρόμος με 2 λωρίδες σε κάθε πλευρά και στηθαίο στην μέση).
Πηγαίνω με 200 και τον αυτόματο ενεργοποιημένο. Ανοιχτός και δικάβαλος….
Και όπως απολαμβάνω μουσικούλα βραδιά και παρέα ξαφνικά βλέπω στην λωρίδα μου αλεπού να με κοιτάζει με το βλέμμα του bobit….
Ενστικτωδώς και αντί να πατήσω φρένα ή να την πατήσω κανονικά….. τραβάω τιμονιά δεξιά και αμέσως αριστερά….
Όπως καταλαβαίνετε…. διπλώνει στην δεύτερη τιμονιά, ευτυχώς δεν αφήνω γκάζι και κάνω ανάποδο (ενστικτωδώς και σκεφτόμενος «όχι ρε πουστη…»
Ξαφνικά νιώθω μια δύναμη να με τραβάει και το αμάξι ευθυγραμμίστηκε πλήρως με την ευθεία του δρόμου σαν να μην είχε γίνει τίποτα…
Η δικιά μου δεν πρόλαβε καν να τρομάξει… με κοιτάζει και μου λέει τι έγινε????
Και τις λέω «εσύ τι κατάλαβες?»
Μου απαντάει «πέταξε κώλο και το μάζεψες με 150???» Αφού έριξε μια ματιά στο καντράν….
Και την ενημερώνω ότι με 200 πηγαίναμε αλλά μετά το drift πέσαμε στα 150…
Αφού αλλάξαμε 200 χρώματα και τις εξήγησα τι θα παθαίναμε…. αρχίσαμε να χαϊδεύουμε το ταμπλό και να της λέμε πολλά γλυκόλογα…
Πέρα από την πλάκα… το αμάξι μας έσωσε και ξεπλήρωσε την αξία του και με το παραπάνω….

Dimitris ///M
22-08-11, 14:04
Oh Shit....

Κάτι το αμάξι, κάτι ο Άγιος που είχατε μαζί, κάτι που δεν λέρωσες το σώβρακο..... Πήγαινε και άναψε κανα κεράκι αδερφέ!

Όσο για τη μπέμπα στάθηκε άξια στις 4 ρόδες της! Απο δώ και πέρα θα της φέρεσαι με στοργή και προδέρμ! Με το που μπαίνεις μεσα θα της λες μου έλειψες καρδιά μου, πόσο ωραία μάτια έχεις, πόσο σ'αγαπώ και τέτοια!

Dimzan
22-08-11, 14:15
θεωρω λιγο λαθος τον τιτλο:

δηλαδη αν τρακαρες θα ελεγες οτι δε σε εσωσε? απλα εισαι εμπειρος με τις αντιδρασεις του αμαξιου σου και ησουν και τυχερος.

αμα ψαξεις στο φορουμ θα δεις θεμα με ενα 335 που τρελαθηκε και πηγαινε απο μπαριερα σε μπαριερα.


ειναι κορωνα γραμματα οι υψηλες ταχυτητες το βραδυ, προσφατα εκανα μικρο ταξιδι με τη μηχανη το βραδυ και δεν εχω να πω τα καλυτερα

pacman
22-08-11, 14:22
θεωρω λιγο λαθος τον τιτλο:

δηλαδη αν τρακαρες θα ελεγες οτι δε σε εσωσε? απλα εισαι εμπειρος με τις αντιδρασεις του αμαξιου σου και ησουν και τυχερος.

αμα ψαξεις στο φορουμ θα δεις θεμα με ενα 335 που τρελαθηκε και πηγαινε απο μπαριερα σε μπαριερα.


ειναι κορωνα γραμματα οι υψηλες ταχυτητες το βραδυ, προσφατα εκανα μικρο ταξιδι με τη μηχανη το βραδυ και δεν εχω να πω τα καλυτερα

φιλε το ανάποδο που έκανα ήταν ενστικτωδως και απλά έκατσε
το αμάξι δεν το κρ'ατησα εγώ αλλά τα συστήματα που έχει και το στησιμο που έχει πέσει μετα...
φυσικά όπως ο άλλος φίλος είπε ένα αγιος καθόταν στα πίσω καθίσματα....και φυσικά πήγα και αναψα κερι...
φανταστειτε βρήκα κλειδιά από εκκλησάκι που το ανοιγουν 2 φορές το χρόνο και το ανοιξα...
όσο για το εσώρουχο.....οταν εφτασα δεν φοραγα!!! ειχε εξατμιστεί!!!!

giannis 116
22-08-11, 16:17
Μου ειχε τυχει ακριβως το ιδιο! Σε autobahn απο Αμβουργο προς Βρεμη σε σημειο χωρις οριο με 180 και βρεγμενο οδοστρωμα αλλα με χειμερινα λαστιχα, αυτα κι αν βοηθησαν!
Η σκηνη ηταν ακριβως οπως το περιεγραψε ο pacman! Αλεπου στο δρομο και ενστικτωδως κοψιμο δεξια αποτομα το τιμονι μετα αριστερα και αναποδο!
Να συμπληρωσω πως οτι δεν ηταν βιδωμενο ή δεμενο μεσα στην καμπινα πεταξε! Κινητα, πορτοφολια, κλειδια κλπ μικροαντικειμενα εγιναν ιπταμενα κατα τον ελιγμο!
Επισης να συμπληρωσω πως οι ζωνες ενεργοποιησαν την προενταση τους και μας κρατησαν σωστα στη θεση μας κι ηταν ετοιμες για το κακο που ευτυχως δεν εγινε ποτε.
Ο τρομος σε μενα και το συνοδηγο ηταν οπως ακριβως τα περιεγραψε ο pacman...
Αυτα ισως αποδυκνειουν πως ειτε εχεις 116 ειτε Μ3, η προσοχη που δινεται απ τον κατασκευαστη για την ασφαλεια ειναι η ιδια.

AlexVag
22-08-11, 16:59
τυχερος εισαι φιλε μου...και ειναι αυτο που λεω παντα οτι οταν κανεις μπαντιλικια κτλ γινεσαι καλυτερος στις αντιδρασεις σου σε καταστασεις πανικου στο δρομο...φαντασου να πετουσε κωλο σε καποιον που δεν ειχε πλαγιασει ποτε στη ζωη του...απλα δεν θα εκανε αναποδο τιμονι...ενω οταν το κανεις συχνα και επειδη το θες γινεται δευτερη φυση σου...δεν σου φαινεται κατι δυσκολο...ο πατερας μου ειχε χτυπησει με 200χλμ/ωρα εναν σκυλο πριν αρκετα χρονια με μια Μ3 Ε36...δεν μπορεις να φανταστεις τι ζημια εκανε...μεχρι το καπο στραβωσε ολοκληρο...σε μεγαλους δρομους και μεγαλες ταχυτητες τα ηλεκτρονικα παντα μεσα...και εγω μεσα στην πολη το πρωτο που κανω οταν βαλω μπροστα το αμαξι ειναι να βαλω ζωνη και μετα να βγαλω το antispin...αλλα μολις παω σε μεγαλο δρομο παντα το ενεργοποιω...σε μεγαλες ταχυτητες κανει θαυματα...

mitsos_chania
22-08-11, 17:00
Ακριβως το ιδιο σκηνικο μου χει συμβει και μενα και ημουν και γω ανοιχτος.Στην κηφισου πηγαινα προς πειραια με 1*0 και ξαφνικα 2 αμαξια μπροστα συγκρουστηκαν.Ηταν μετα την τελευταια δεξια στροφη και εγινε το ιδιο πραγμα.Αριστερη τιμονια μετα καπακι δεξια και αναποδο και το αμαξι ευθυγραμμησε μονο του.Μετα απο μενα και το συνοδηγο ακολουθησε και το ιδιο.Χαιδεμα στο ταμπλο.

bimmer-corfu
22-08-11, 17:26
Ωραίος! τέλος καλό όλα καλά

Dimpas
22-08-11, 17:44
Πραγματικά συγχαρητήρια για την Άμεση αντίδρασή σου , και για την συμπεριφορά του οχήματός σου
Μιλάμε για E93 ?

Πάντως αυτό που γράφεις
"Πηγαίνω με 200 και τον αυτόματο ενεργοποιημένο. Ανοιχτός και δικάβαλος….
Και όπως απολαμβάνω μουσικούλα βραδιά και παρέα ξαφνικά...."

δεν μου πολυκολάει ! 200χαω με κάμπριο και απολαμβάνεις μουσική ?????

Nikos120i
22-08-11, 19:29
Μπράβο για το αυτοκίνητο και για τα αντανακλαστικά σου.

Ελπίζω όμως από αυτή την ιστορία να μη κρατήσεις το στήσιμο και τα ηλεκτρονικά της M3 σου, αλλά να μη ξανατρέξεις με 200κμ/ω σε επαρχιακό δρόμο. :)

mitsos_chania
22-08-11, 19:46
Πραγματικά συγχαρητήρια για την Άμεση αντίδρασή σου , και για την συμπεριφορά του οχήματός σου
Μιλάμε για E93 ?

Πάντως αυτό που γράφεις
"Πηγαίνω με 200 και τον αυτόματο ενεργοποιημένο. Ανοιχτός και δικάβαλος….
Και όπως απολαμβάνω μουσικούλα βραδιά και παρέα ξαφνικά...."

δεν μου πολυκολάει ! 200χαω με κάμπριο και απολαμβάνεις μουσική ?????

Για ε46 Μ3 μιλαει το παιδι και με τον ανεμοθραυστη και τα τζαμια πανω πας μια χαρα με τετοια ταχυτητα ανοιχτος

DiMiTrIs_
22-08-11, 20:16
τριπολη κορινθος ειναι αεροδρομιο....δεν ειναι επαρχιακος δρομος!

Nikos120i
22-08-11, 20:22
τριπολη κορινθος ειναι αεροδρομιο....δεν ειναι επαρχιακος δρομος!

Εθνική είναι?

Τι όριο έχει?

Δηλαδή το 200άρι είναι ΟΚ πιστεύεις? Φυσιολογικό?

Nick_compact
22-08-11, 20:26
Εθνική είναι?

Τι όριο έχει?

Δηλαδή το 200άρι είναι ΟΚ πιστεύεις? Φυσιολογικό?

Θα συμφωνήσω μαζί σου εδώ, το πήγαινα με 200 ανοικτός με το cruise και την μουσικούλα μου, είναι το πλέον κατάλληλο σκηνικό για ατύχημα. Ασχέτος δρόμου, τα 200 είναι πολλά για σταθερή ταχύτητα ταξιδίου.

EVANGELOS
22-08-11, 20:57
το έχω πει και γράψει από την πρώτη μέρα που αγόρασα και οδήγησα Μ3 Ε46 ... το αμάξι είναι τόσο εύκολο που σε κάνει "μάγκα" ... πραγματικά πρέπει να κάνεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ για να βρεθείς σε δύσκολη κατάσταση ...

το αντίθετο συμβαίνει με το Ζ4Μ και το ίδιο χ10 από ότι έχω μάθει με το Ε92

EVANGELOS
22-08-11, 20:59
φιλε το ανάποδο που έκανα ήταν ενστικτωδως και απλά έκατσε
το αμάξι δεν το κρ'ατησα εγώ αλλά τα συστήματα που έχει και το στησιμο που έχει πέσει μετα...

μαν σου δίνω 1 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ +

πραγματικά έχω βαρεθεί να το παίζουν όλοι "χεράδες" ... είδικά όσοι έχουν οδηγήσει γρήγορο αυτοκίνητο μόνο στο ps2 ... το αμάξι είναι σε άλλο επίπεδο όντως !!!

EVANGELOS
22-08-11, 21:41
Προτείνω χαλάρωση !!! ... πλζ !!! διαγράφω ΟΛΑ τα off topic

DiMiTrIs_
22-08-11, 21:45
καλα εννοειται οτι δεν επικροτω τα 200 αλλα θελω να πω οτι ο δρομος ειναι απιστευτος(σβησε και αυτο χαχαα)

EVANGELOS
22-08-11, 21:49
xaxaxaxaxax δεν είμαι Blanco ρε σεις !!! χαχαχαχ

πάντως αν και illegal το 200 δεν είναι σοβαρή ταχύτητα για να ανυσηχείς με μητρίο 46

Nikos120i
22-08-11, 21:52
καλα εννοειται οτι δεν επικροτω τα 200 αλλα θελω να πω οτι ο δρομος ειναι απιστευτος(σβησε και αυτο χαχαα)

Όσο απίστευτος κι αν είναι (που αμφιβάλω αν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα), στα 200κμ πας γυρεύοντας και αυτό που πρέπει να μείνει στον φίλο μας σαν μάθημα δε θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά και η παθητική και ενεργητική ασφάλεια αυτής της άρτιας Βαυαρικής μηχανής...αλλά το ότι δεν τρέχουμε με τέτοιες ταχύτητες στον όποιο δρόμο και με cruise κιόλας.

Στην Ελλάδα μια ζωή προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε το παράνομο και το λάθος. Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία αφορούν την ασφάλεια τη δική μας και των άλλων που είναι αδιαπραγμάτευτα και δε πρέπει να δικαιολογούνται. Όπως πχ η "μαγκιά" της ζώνης από πίσω μας και άλλα τέτοια πολλά.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το μάθημα που πρέπει να πάρει κάποιος από τέτοια εμπειρία είναι να αποφεύγει τέτοιες ταχύτητες και όχι να συγχαίρει τη Βαυαρική κατασκευή. :)

rapid_fast
22-08-11, 22:08
Ειχες Αγιο, και όλα τα άλλα είναι μ@λ@κίες στο τετράγωνο..
Ξέρεις τι θα πεί είχες Αγιο???
Μπορεί να ήσουν και με ένα παρωχημένο Ε28, να είχες κάνει 10 σβούρες, και
να ήσουν μια χαρούλα..
Η με ένα χόντα σίβικ.. η με οτιδήποτε..
:bullhorn:

Dimitris ///M
22-08-11, 23:13
Να σας πω μια ιστορία πρίν 5-6 χρόνια.....

Γυρνούσαν οι γονείς μου απο κέντρο Αθήνα, στο ανέβα της Κηφισίας λοιπόν με σταθερά 110χλμ/ω στο ύψος του δαχτυλιδιού τους πέρασε ένα μαυρο πράγμα όπως είπε με 200-220+ και μετά απο 100-200 μέτρα εθεάθη το "πράγμα" στην μέση του δρόμου ανάσκελα, το μοτέρ αλλού, ο άνθρωπος αλλού, οι πόρτες αλλού, το καπώ αλλού....

Το πράγμα λοιπόν ήταν ένα Πόρκυ!
Ο τύπος πάτησε λάδια κάτω, σπίνιαρε και τον πέταξε στο αντίθετο με κωλοτούμπες!

Για αυτό λέμε οτι πίσω σου pacman καθόταν Άγιος......

stauros772000
23-08-11, 05:43
o τοπικ σταρτερ(!!!!) δεν εκθειαζει τοσο το οτι σωθηκε οσο την αντιδραση του αυτοκινητου.και ναι μεν μπορει να ειχε αγιο και με ενα σιβικ και να μην παθαινε τπτ μετα απο 10 σβουρες και μερικα φιλακια με τις μπαριερες,η ψυχολογια του ομως θα ηταν πιο κατω και απο το ναδιρ.αυτα τα γραφω απο εμπειρια,ακριβως με ενα σιβικ,και το ιδιο ακριβως σκηνικο (τιμονια)με ενα ε39.

nik200
23-08-11, 07:14
το έχω πει και γράψει από την πρώτη μέρα που αγόρασα και οδήγησα Μ3 Ε46 ... το αμάξι είναι τόσο εύκολο που σε κάνει "μάγκα" ... πραγματικά πρέπει να κάνεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ για να βρεθείς σε δύσκολη κατάσταση ...

θα συμφωνησω...+το γεγονος οτι τα συστηματα ειτε φρεναραν καποιο τροχο πισω η εκοψαν την δυναμη του μοτερ..αρα τι αναποδο προλαβαινεις να κανεις στα 200???

παιδια μην τα παραλεμε...για να σωσεις αναποδο στα 200 πρεπει να χεις εμπειρια d1 η να εισαι οδηγος αγωνων..το καταλαβαινω το παιδι να τρομαξε..ειναι πολλα τα χιλιομετρα..αλλα περα απο το να κουνησεις ελαχιστα το τιμονι μεχρι να παρεμβουν τα συστηματα..μονο αυτο προλαβαινεις...τιποτε αλλο..

LEO328
23-08-11, 07:42
παιδια παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο στην αποφυγη ατυχηματος...
-ψυχραιμια οδηγου στην κρισιμη στιγμη και γρηγορη αντιληψη-αποφαση-ενεργεια(θα πρεπει να γινουν ολα σωστα με αυτην την σειρα)
-κατασταση και στησιμο αυτοκινητου(με το κορολλα αψογα συντηρημενο απο εμενα +ελαστικα 6 μηνων καινουργια δεν μπορεσα να το κρατησω αε αναποδη στροφη οταν πηγαινε ενας καταπανω μου-προσπαθωντας να τον αποφυγω με μαμα αναρτηση (ελαφρως σηκωμενο στο ματι).απο τοτε στις στροφες εκοψα τα πολλα-πολλα με το corolla.:thinkerg:
αντιθετα με το bmw κανοντας drift με 100χλμ (χεστηκα πανω μου-εφυγε η ψυχη μου και ξαναγυρισε) χωρις να το θελω- μολις ειχα ριξει καροτσα σε ενα civic, ενιωσα και μια απιστευτη δυναμη να με επαναφερει στα ισια (κανοντας βεβαια την απαραιτητη διορθωση στο τιμονι χωρις μπλοκε,18αρες με λαστιχα κουτσουρο.γιαυτο λεω μαλακη γομα παντα αμα πιανουμε μεγαλες ταχυτητες.πιανουν πιο καλα στο δρομο).
-τυχη!ο πιο σημαντικος παραγοντας (οδοστρωμα-κλιση στροφης-ψιχαλα προηγουμενως,λαδια στο δρομο κ.λ.π.) ετσι καβαλησα το κρασπεδο στις 3 γεφυρες που με ειχε κλεισει ενας μ@λ@κ@ς για να μην πεσω πανω του οταν πλακωθηκα στα φρενα με το corolla dx.επρεπε να ειχα πεσει πανω του τον τριπ....στα γιατι μετα με εγκατελειψε.τεσπα.παλιες ιστοριες....)
στην περιπτωση του φιλου pacman επεξαν ρολο τυχη,αμαξι και ψυχραιμια οδηγου+οτι εκεινο το κομματι δρομου ειναι παρα πολυ καλο (εχω κανει αμετρητες φορες το αθηνα-καλαματα εδω και 12 χρονια) σε σχεση με καποια αλλα που εχουμε εδω στο ελλαντα.
εγω προσωπικα θα επεφτα πανω στο ζωο αν πηγαινα με 200χλμ.δεν υπηρχε περιπτωση να κανω ελιγμο αν δεν ημουν σιγουρος την δεδομενη στιγμη οτι θα εβγαινα ατσαλακωτος.
το ιδιο ειχα παθει και γω στην εθνικη πρεβεζας-ηγουμενιτσας.πηρα απο κατω κουναβι-αλεπου ουτε καν προλαβα να δω τι ηταν.(φωτισμος μηδεν).πηγαινα με ...50χλμ την ωρα χεχε και το μονο που προλαβα να δω ηταν ματια που λαμπιριζαν στα 50 μετρα.
εγω εφταιγα βεβαια.που πας ρε καμητρο με τοσα χωρις καταλληλο φωτισμο?καλα να παθω!
ο θειος μου με alfa romeo σε ελιγμο που εκανε για να αποφυγει ελαφι σε επαρχιακο βρεθηκε μετα απο κολοτουμπες μεσα σε χαντακι.ακομα γυριζει το κεφαλι του.......
συμπερασμα:παιζει ρολο το αμαξι και η κατασταση του+γομα ελαστικων+στησιμο αλλα αν ειναι να σε ...... δεν την γλιτωνεις.και αμα βγεις ατσαλακωτος εφοσον η κατασταση ηταν πολυ επικυνδυνη εχεις πολυ φαρδος.
οι εμπειριες αυτες πρεπει να μας γινονται μαθημα......
ευτυχως που δεν εγινε κανενα σκηνικο και δεν επαθε τιποτα το παιδι.αυτο το ευχομαι σε ολους.(εχω φερει τουμπες πιο πιτσιρικας και δεν μιλιομουνα για 15 μερες.ξερω πως ειναι).:thumbsdow

pacman
23-08-11, 09:05
αν μου επιτρέπεται και εμένα να επισημάνω κάτι.....(χουμορ!!!)
1.ειχα άγιο όσο δεν πάει!!!! γι αυτό είπα ότι άναψα κερί σε εκκλησάκι που το ξεκλείδωσα κιόλας...(αλήθεια).
2.το μάξι με έσωσε λόγο τεχνολογίας και στησίματος (19αρες, kwiii, αντιστρεπτικές H&R, λάστιχα καινούργια κτλ...)
3.εκανα λάθος που δεν πάτησα γκάζι και να κρατήσω το τιμόνι ευθεία (θα στενοχωριόμουν για το αλεπουδάκι και θα πάθαινα ζημιά αλλά θα είχα λίγες πιθανότητες να πάθω σοβαρό ατύχημα -εκτός αν άνοιγαν αερόσακοι και και και...)
4. ευτυχώς δεν πάτησα φρένο αλλά ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ έκανα κάποιο ανάποδο
5. ένιωσα το αμάξι να διορθώνει έντονα και να πηγαίνει εκεί που ήθελα να πάει!!!\

φυσικά να τονίσω ότι
τα 200χλμ ήταν ΛΑΘΟΣ και στην επιστροφή ερχόμουν με 120-130 (κοκοκοκο)
το δρόμο τον περναω συχνά και είναι από τους καλύτερους (εύκολα πας 240-250) σε πολλά σημεία

στο παρελθόν και πιτσιρικάς με golf iii με 160 σε στροφή που χέστηκα απλά πάτησα φρένο (κλασικό λάθος) αποτέλεσμα (πάλι με άγιο...) κομμένη κολώνα φωτισμού και εγώ δεν έπαθα τίποτα (μην με σκίσετε τώρα ότι μια ζωή τρέχω κτλ κτλ)

α και τέλος ανοιχτός με ανεμοθραυστικό και τα παράθυρα πάνω ούτε το μαλλί δεν χαλάει!!!
η γρια φοράει harman με sub (mama) και εκείνη την ώρα άκουγα
http://www.youtube.com/watch?v=vKovtbaaEkQ !!!!

και έλεγα στην γλυκεια μου δες τα αστέρια...και παραλίγο να δουμε τα ραδικια...

LEO328
23-08-11, 09:14
χαχαχα ωραιος.οντως παραλιγο φιλε.δεν ειχατε και σακουλα να μαζευατε κανα ραδικι.εχει πολλα εκει.(χουμορ κανω χουμορ να ξεχαστουμε).χαχαχα.μου αρεσει που λες η γρια.
δηλδ εμενα ειναι φαντασμα....ghostrider...χαχαχαχα :rofl2:σε καλο να μας βγει πρωι-πρωι...

Dimitris ///M
23-08-11, 09:24
Εγώ πάλι έχω άλλες μεθόδους.....
Φοράω 4x 8" πίσω στην εταζέρα με κάτι Ιταλικές κόρνες που ξυρίζουν γάτες στο χιλιόμετρο και μπροστά άλλο ένα ζευγάρι 8".

Σε τέτοιους δρόμους παω σταθερά με 100-120 και βάζω του στύλ:
http://www.youtube.com/watch?v=O1-u6sdF9DI

Και επίσης
http://www.youtube.com/watch?v=RDOxETAVYD0&feature=related

Και ακούγομαι σε ακτίνα 500 μέτρα τουλάχιστον (!)

Το αμόρε νταλκαδιάζεται και αρχίζει τα τσιφτετελοζεμπέκικα στο κάθισμα και γίνεται της τρελής και ότι τετράποδο υπάρχει στον δρόμο με ακούει και κόβει λάσπη :smokin:

M535 E28
23-08-11, 09:56
να κάνω τώρα το συνήγορο του διαβόλου...

δηλαδή όποιος σώζεται έχει άγιο και όποιος σκοτώνεται δεν έχει;
είναι ρατσιστές οι άγιοι;
ποιά είναι τα κριτήρια για να μπει συνεπιβάτης σου;;;

Dimitris ///M
23-08-11, 09:59
να κάνω τώρα το συνήγορο του διαβόλου...

δηλαδή όποιος σώζεται έχει άγιο και όποιος σκοτώνεται δεν έχει;
είναι ρατσιστές οι άγιοι;
ποιά είναι τα κριτήρια για να μπει συνεπιβάτης σου;;;

Και θα σου απαντήσω με μια λαική παροιμία....

Αν το καντιλάκι σου έχει λάδι δεν θα πάθεις τίποτα......

Ελπίζω να σε κάλυψα!

M535 E28
23-08-11, 10:05
Και θα σου απαντήσω με μια λαική παροιμία....

Αν το καντιλάκι σου έχει λάδι δεν θα πάθεις τίποτα......

Ελπίζω να σε κάλυψα!

με την ελπίδα θα μείνεις :smashtard

εκτός αν μου δείξεις που βρίσκεται το καντηλάκι μου...

stelmaniac
23-08-11, 10:29
να κάνω τώρα το συνήγορο του διαβόλου...

;

Εσυ δε εισαι ο συνηγορος αλλα ο ιδιος ο διαβολος αντιχριστε..!!!!!

Αμαρτανεις και βλασφημεις εν χριστω αδελφε....Θα καεις εις το πυρ το εξωτερον καποια στιγμη...:icon18::icon18:

LEO328
23-08-11, 11:17
χαχαχαχα to hell ρε το hell χαχαχα :rofl2:

M535 E28
23-08-11, 11:19
Εσυ δε εισαι ο συνηγορος αλλα ο ιδιος ο διαβολος αντιχριστε..!!!!!

Αμαρτανεις και βλασφημεις εν χριστω αδελφε....Θα καεις εις το πυρ το εξωτερον καποια στιγμη...

:pth: :pth: :pth:

στα καζάνια να βράσω

Chris316
23-08-11, 11:47
Πάντως το σημείο είναι πραγματικά επικίνδυνο και σε ξεγελάει. Ο δρόμος είναι πολύ καλός αλλά πιάνει απότομα ομίχλη το χειμώνα και κυκλοφορούν πολλά ζώα τα καλοκαιρινά βράδια. Είμαι από Καλαμάτα και τον κάνω τον δρόμο εδώ και 25 χρόνια. Έχω ζήσει και ανατροπή (τούμπα στην αργκώ) και δε θα ξεχάσω το βλέμμα της αλεπούς που τελικά έζησε αλλά ευτυχώς όχι εις βάρος μας. Ακόμα ταξιδεύω όπως πάντα μετά τις 12 το βράδυ (έτσι τη βρίσκω πως να το κάνουμε)

sdrala
23-08-11, 11:48
μάγγες για να καταλάβουμε όλοι μας γιατι δεν πρέπει να το παρακάνουμε όσο και να ξέρουμε το δρόμο ότι αυτοκίνητο και να οδηγούμε διαβάστε περιστατικό που μου συνέβη.
φεύγω από αθήνα κυριακή βράδυ να πετάξω την κοπέλα του κολλητού μου μέχρι την χαλκίδα.
το ρεύμα της εξόδου άδειο τελείως.
θα μπορούσα να τρέξω ως συνήθως αλλά θέλεις το ένστικο , θέλεις η κοπέλα του κολλητού μου
πήγαινα μέχρι 130-140.
όπως κατηφορίζω στις στροφές της Μαλακάσας και πριν βγω στην ευθεία αντιλαμβάνομαι φώτα.
και καθώς παίρνω την τελευταία στροφή βλέπω στα 100 μέτρα να έρχεται βολίδα , αντίθετα στο ρεύμα και στην ίδια λωρίδα με εμένα αυτοκίνητο!!!!!!
φυσικά είχα δύο επιλογές η αριστερά ή δεξιά με κίνδυνο να κάνει και αυτός την λάθος κίνηση και όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτων.τραβάω μια τιμονιά και του φεύγω αυτός συνέχισε ακάθεκτος.
καταλαβαίνετε επομένως τι θα γινόταν αν έτρεχα λίγο παραπάνω.
δε θα σας μιλούσα τώρα.
φυσικά το εσώρουχο το έχω κρατήσει ενθύμιο και είναι και χρωματιστό πλεόν.
προσοχή λοιπόν γιατι εκτός απο εμάς κυκλοφορούν και άλλοι στους δρόμους.