PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη καθαριστικου ζαντας


AlexVag
22-08-11, 20:30
Αυτες τις μερες που ειμαι χαλαρος πλενω αρκετα συχνα το αμαξι μου...επειδη εχω τρελα με τις καθαρες ζαντες καθομαι και τις τριβω με τις ωρες και δεν βαζω ποτε καθαριστικα...ωστοσο ειδα οτι υπαρχουν καποια μαυρα στιγματα σε καποια σημεια τα οποια δεν βγαινουν...επισης μενει λιγη μαυριλα απο τα φρενα σε μια εκγοπη που εχει η ζαντα...γιαυτο θελω να δοκιμασω καποιο καθαριστικο...εχετε να μου προτεινετε καποιο? απλα οι ζαντες εχουν στεφανι χρωμιου οποτε θελω να ειναι καταλληλο για χρωμιο...

P.S
23-08-11, 10:01
Αυτες τις μερες που ειμαι χαλαρος πλενω αρκετα συχνα το αμαξι μου...επειδη εχω τρελα με τις καθαρες ζαντες καθομαι και τις τριβω με τις ωρες και δεν βαζω ποτε καθαριστικα...ωστοσο ειδα οτι υπαρχουν καποια μαυρα στιγματα σε καποια σημεια τα οποια δεν βγαινουν...επισης μενει λιγη μαυριλα απο τα φρενα σε μια εκγοπη που εχει η ζαντα...γιαυτο θελω να δοκιμασω καποιο καθαριστικο...εχετε να μου προτεινετε καποιο? απλα οι ζαντες εχουν στεφανι χρωμιου οποτε θελω να ειναι καταλληλο για χρωμιο...
Φιλε AlexVag απο την στιγμη που οι ζαντες σου ειναι χρωμιου θα πρεπει να επιλεξεις ενα ηπιο καθαριστικο για τον καθαρισμο τους ωστε να μην αντιμετωπισης προβληματα στο μελλον,αλλα και εκτος αυτου οποιοδηποτε καθαριστικο ζαντων και να επιλεξης θα πρεπει να τηρησης κατα γραμμα της αναλογιες αραιωσης που θα αναγραφη στην συσκευασια του.

Τα μαυρα στιγματα που αναφερεις αν δεν ειναι καψιματα που εχουν δημιουργηθη στο αλουμινιο θα φυγουν με ενα καλο καθαριστικο,αν ομως ειναι καψιματα στο αλουμινιο θα πρεπει να αναζητησης αλλη λυση για την απομακρυνση τους.

Η μαυριλα απο τα τακακια στην εγκοπη που αναφερεις σιγουρα θα απομακρυνεται ποιο ευκολα αν χρησιμοποιης κατα τον καθαρισμο ενα ηπιο καθαριστικο ζαντων.

Eνα τετοιο καθαριστικο,ΜΗ τοξικο,βασισμενο στη Νανοτεχνολογια μπορεις να δεις εδω:http://www.auto-star.gr/products.php?cpath=7_12&start=4
οπως και αλλα.!

AlexVag
23-08-11, 12:42
οχι δεν ειναι καψιματα...φευγουνα με τριψιμο αλλα δεν θελω να τριψω τοσο εντονα τη ζαντα για να μην κανει γρατζουνιες...ευχαριστω για την απαντηση...το αντιστοιχο καθαριστικο της meguiar's κανει? νομιζω λεει οτι κανει και για χρωμιου...γιατι αυτο που μου εδειξες δυσκολα θα το βρω...

P.S
23-08-11, 13:12
οχι δεν ειναι καψιματα...φευγουνα με τριψιμο αλλα δεν θελω να τριψω τοσο εντονα τη ζαντα για να μην κανει γρατζουνιες...ευχαριστω για την απαντηση...το αντιστοιχο καθαριστικο της meguiar's κανει? νομιζω λεει οτι κανει και για χρωμιου...γιατι αυτο που μου εδειξες δυσκολα θα το βρω...
Αφου φευγουνε φιλε μου με τριψιμο τοτε θα φυγουν και με καποιο καθαριστικο.....

Για το meguiars που με ρωτας απο οτι γνωριζω θελει να τηρησης πιστα της αναλογιες αραιωσης του και το χρονο που θα παραμεινη επανω στη ζαντα και μετα πολυ καλο ξεβγαλμα.

Οσο γι αυτο που σου εδειξα ΔΕΝ ειναι καθολου δυσκολο να το βρεις αφου μπορεις να το παραλαβης και με αντικαταβολη στη πορτα σου και ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ασφαλες αφου δεν ειναι τοξικο.!!

Υ.Σ:Της ζαντες της πλενουμε αλλα και χρησιμοποιουμε οποιοδηποτε καθαριστικο οταν και μονο ειναι εντελως κρυες.!:dblthumb2

peter79
24-08-11, 11:31
Δοκίμασε το καθαριστικό της BMW...

:clap: