PDA

Επιστροφή στο Forum : netbook


KONIS
27-08-11, 18:06
Καλησπερα μια ερωτιση παιδια αν γνωριζετε φυσικα εχω ενα netbook 7 γινεται με καποιο τροπο να το συνδεσω στο αυτοκινητο και να παιζω την μουσικη μου μεσω των ηχειων του αυτοκινητου

gearboxer
27-08-11, 18:25
Θέλεις μία πηγή με εξοδο line-in στο αυτοκίνητο. Συνδέεις το jack εκεί και μετά στην έξοδο μικροφώνου στο netbook και είσαι οκ.

KONIS
27-08-11, 20:05
καταρχην ευχαριστω για τη βοηθεια πηγη εχω την εργοστασιακη την οθονη της bmw που ειναι με την κασετα οχι με το cd αρα δεν γινεται ετσι

zgouriazmenos
27-08-11, 20:23
Εδώ είσαι:
http://www.ebay.com/itm/INSTEN-CAR-CASSETTE-TAPE-ADAPTER-CD-MP3-IPOD-TOUCH-/130567477427?pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item1e666d98b3

Βάζεις την κασέτα να παίζει, το συνδέεις στην έξοδο απο τα ακουστικά του netbook και είσαι έτοιμος.

graphe36
28-08-11, 15:05
Ειναι μια λυση αλλα η ποιοτητα που θα παρεις θα ειναι πολυ μετρια. Θα εχει πολυ hiss noise. Καλο θα ηταν να βρεις τα manual του κασσετοφωνου μηπως και εντοπισεις καπου μια επαφη εισοδου οπως Line in η Aux. Θα παρεις το καλυτερο αποτελεσμα ετσι. Το netbook θα συνδεθει απο την εξοδο των ακουστικων σε μετρια σταθμη volume.

Dimitris ///M
28-08-11, 15:06
Πές μου τον κωδικό της πηγής να το ψάξω λίγο

zgouriazmenos
28-08-11, 15:20
Μπορείς να κάνεις και το άλλο: να πάρεις ένα fm transmitter, κάτι σαν αυτό για παράδειγμα:
http://www.ebay.com/itm/LCD-STEREO-CAR-FM-TRANSMITTER-MP3-Player-iPod-Touch-/400213725814?pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item5d2e98d276
Το συνδέεις στην έξοδο απο τα ακουστικά του netbook, ρυθμίζεις σε ποιά συχνότητα θες να παίζει στα fm (κάποια που δεν έχει ήδη σταθμό), συντονίζεις και το ράδιο στο αμάξι στην ίδια συχνότητα και ακούς μουσική! Σαν το συγκεκριμένο είχα πριν βάλω την οθόνη στο 46αρι μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος

Chris316
28-08-11, 16:26
Μπορείς να κάνεις και το άλλο: να πάρεις ένα fm transmitter, κάτι σαν αυτό για παράδειγμα:
http://www.ebay.com/itm/LCD-STEREO-CAR-FM-TRANSMITTER-MP3-Player-iPod-Touch-/400213725814?pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item5d2e98d276
Το συνδέεις στην έξοδο απο τα ακουστικά του netbook, ρυθμίζεις σε ποιά συχνότητα θες να παίζει στα fm (κάποια που δεν έχει ήδη σταθμό), συντονίζεις και το ράδιο στο αμάξι στην ίδια συχνότητα και ακούς μουσική! Σαν το συγκεκριμένο είχα πριν βάλω την οθόνη στο 46αρι μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος


Επειδή το transmitter το έχω δοκιμάσει κι εγώ. Έχει κάποια μικροθεματάκια.
1) Έχει μέτρια ποιότητα ήχου (κάτι που δε το θέλουμε)
2) Δουλεύει μέσω του ραδιοφώνου κάτι που σημαίνει αυτόματα ότι αν χάσει σήμα το ραδιόφωνο σε κάποιο τούνελ---> κόβεται και αυτό που ακούς από το transmitter.
3) υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλή επαφή με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου και να κουνιέται στις λακούβες---> πάλι απώλεια ποιότητας

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος graphe36 μέσω aux.... και αν δεν έχει τέτοια έξοδο αλλάζει μια καλούτσικη πηγή και τελειώνει η υπόθεση (αν και έχω βάσιμες υποψίες ότι υπάρχει έξοδος aux στο πίσω μέρος της "μαμά" πηγής του αυτοκινήτου)

intasg
28-08-11, 16:40
Φίλε αν σε ενδιαφέρει έχω το gateway 350 ή 500. Δεν θυμάμαι πιο ακριβώς. Έχει συνδέσεις για usb, ipod και υπολογιστή. Είχα και εγώ το εργοστασιακό με τη μικρή οθόνη. Τώρα δεν το χρησιμοποιώ. Δες πόσο κάνει καινούργιο και αν σε ενδιαφέρει να στο δώσω μισή τιμή.

zgouriazmenos
28-08-11, 19:15
Επειδή το transmitter το έχω δοκιμάσει κι εγώ. Έχει κάποια μικροθεματάκια.
1) Έχει μέτρια ποιότητα ήχου (κάτι που δε το θέλουμε)
2) Δουλεύει μέσω του ραδιοφώνου κάτι που σημαίνει αυτόματα ότι αν χάσει σήμα το ραδιόφωνο σε κάποιο τούνελ---> κόβεται και αυτό που ακούς από το transmitter.
3) υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλή επαφή με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου και να κουνιέται στις λακούβες---> πάλι απώλεια ποιότητας

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος graphe36 μέσω aux.... και αν δεν έχει τέτοια έξοδο αλλάζει μια καλούτσικη πηγή και τελειώνει η υπόθεση (αν και έχω βάσιμες υποψίες ότι υπάρχει έξοδος aux στο πίσω μέρος της "μαμά" πηγής του αυτοκινήτου)

1) Σε πληροφορώ οτι είχε αρκετά καλή ποιότητα ήχου. Αν βαθμολογούσα τον ήχο του CD με 10 αυτό θα του έβαζα 8
2) Δεν ισχύει αυτό διότι η λήψη του ραδιοφώνου για τη συγκεκριμένη συχνότητα που θα το έχεις ρυθμίσει θα γίνεται απο αυτό το μηχάνημα το οποίο απλά θα βρίσκεται δίπλα σου! Δεν έχει λοιπόν θέμα με τούνελ
3) Αυτό με τον αναπτήρα που λες, αν υπάρχει θέμα, είναι το μόνο εύκολο να λυθεί. Αν και εγώ δεν το χρησιμοποιούσα καν με τον αναπτήρα. Με δύο μικρές μπαταρίες μου δούλευε μιά χαρά και τις άλλαζα μια φορά το 4μηνο...
Το καλύτερο είναι όπως είπαν και τα παιδιά μια είσοδο AUX. Απλά εγώ στο δικό μου Radio/cd που ήταν Business δεν είχε είσοδο AUX. Οπότε αυτό ήταν το καλύτερο για να μην αλλάξω τη "μαμά" πηγή.

Chris316
28-08-11, 20:23
1) Σε πληροφορώ οτι είχε αρκετά καλή ποιότητα ήχου. Αν βαθμολογούσα τον ήχο του CD με 10 αυτό θα του έβαζα 8
2) Δεν ισχύει αυτό διότι η λήψη του ραδιοφώνου για τη συγκεκριμένη συχνότητα που θα το έχεις ρυθμίσει θα γίνεται απο αυτό το μηχάνημα το οποίο απλά θα βρίσκεται δίπλα σου! Δεν έχει λοιπόν θέμα με τούνελ
3) Αυτό με τον αναπτήρα που λες, αν υπάρχει θέμα, είναι το μόνο εύκολο να λυθεί. Αν και εγώ δεν το χρησιμοποιούσα καν με τον αναπτήρα. Με δύο μικρές μπαταρίες μου δούλευε μιά χαρά και τις άλλαζα μια φορά το 4μηνο...
Το καλύτερο είναι όπως είπαν και τα παιδιά μια είσοδο AUX. Απλά εγώ στο δικό μου Radio/cd που ήταν Business δεν είχε είσοδο AUX. Οπότε αυτό ήταν το καλύτερο για να μην αλλάξω τη "μαμά" πηγή.


Για να γίνω πιο ξεκάθαρος και να καταλάβετε και για ποιο μιλάω εγώ γιατί διαφέρει από αυτό που έβαλες εσύ στο λινκ αλλά δε παύει να κάνει την ίδια δουλειά και θεωρώ ότι δε θα έχουν μεγάλες διαφορές (μπορεί να κάνω και λάθος τι να πω), εγώ αναφερόμουν σε αυτό.
http://www.o-digital.com/uploads/2101/2202-5/Remote_Control_USB_FM_Transmitter_Car_Modulator_fo r_MP3_SL_808E_713.jpg

Το συγκεκριμένο έχει τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω. Τα άλλα δεν γνωρίζω, αλλά όπως και να χει η ποιότητα ήχου είναι και λίγο υποκειμενική. Δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις ένας dj με έναν υδραυλικό (ενδεικτικά το είπα για να φανεί η διαφορά προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω τίποτα με τους υδραυλικούς και ούτε είμαι dj)...

KONIS
05-09-11, 10:56
Σας ευχαρστω ολους σας για την πολυτιμη βοηθεια θα βγαλω και την πηγη να δω απο πισω πλευρα οκ

KONIS
05-09-11, 11:00
Δημητρη τον κωδικο που τον εχει ξερεις πες μου σε παρακαλω εχω τη οθονη την μεγαλη 16/9 αν το γραφω σωστα

KONIS
05-09-11, 11:21
Εχω αυτο αλλα με κασσεταhttp://viewitem.eim.ebay.gr/BMW-E39-E46-X5--Bordmonitor-Wide-Screen-169-6934412/170683795146/item