PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης για κόφτη


Dimitris ///M
05-09-11, 14:20
Αν το έχω τοποθετήσει σε λάθος ενότητα ας το διορθώσει κάποιος mod και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη!

Έστω οτι έχουμε έναν κινητήρα απο 200 άλογα και πάνω

1η εκδοχή:
Έστω οτι έχουμε βγεί έξω με παρέα και ο κάτοχος του αυτοκινήτου έχει πιεί τα άντερά του
Έστω οτι ο κάτοχος δίνει το αμάξι στο φίλο του ή στο αίσθημα που δεν ήπιε να οδηγήσει σπίτι με ασφάλεια

2η εκδοχή:
'Εστω οτι ο γιός/αδερφός/κολλητός (μαζί με εσάς στο αυτοκίνητο εννοείται) ζητάει το αυτοκίνητο για μια βόλτα
Έστω οτι είσαι σίγουρος οτι θα "τρομπάρει" γιατί είναι γλυκό το γκάζι, φοβάσαι....

3η εκδοχή:
Έστω οτι σε πρήζει η γυναίκα σου να της δώσεις το αμάξι να πάει να ψωνίσει....
Έστω οτι ξέρεις οτι στάνταρ θα κάνει μλκία γιατί την έχεις μεγάλη .....την μηχανή, φοβάσαι!


Πως θα μπορούσαμε να κάνουμε το όχημα με έναν απλό διακόπτη να μην ανεβάζει στροφές κοινώς να βαράει κόφτη στις 3500rpm ας πούμε?
Αυτό το συστηματάκι το είχα δεί σε μια Alfa 75 Trofeo όπου μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης της για βόλτα και επειδή ήμουν 15 τότε είχε ένα τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας και "όπλιζε" τον κόφτη με συνέπεια να μην ανεβάζει στροφές ο κινητήρας ότι και να έκανες!

Για ρίχτε ιδέες μπας και σωθούμε!

bmwdakias85
05-09-11, 14:50
προγραμμα στον εγκαιφαλο για να ρυθμιστη ο διακοπτης που θα βαλεις!!!!νομιζω δλδ....ειπα μλκ

ThaNOS E46coupe
05-09-11, 14:53
γιατί ρε Μήτσο? το τούρμπισες? χαχαχαχα... προφανώς με κάποιο παράλληλο εγκέφαλο θα το είχε συνδέσει και θα το είχε προγραμματίσει έτσι... ή απλά είχε πρόβλημα στους εκκεντροφόρους και δέν πήγαινε μία η αλφα , και σε παραμύθιαζε οτι το κάνει έτσι για να μή τον κράξεις....:D

Dimitris ///M
05-09-11, 15:00
προγραμμα στον εγκαιφαλο για να ρυθμιστη ο διακοπτης που θα βαλεις!!!!νομιζω δλδ....ειπα μλκ

Ίσως ή με κάποιο πρόσθετο εγκεφαλάκι? :nixweiss:

Θάνο όχι ρε γιατί τον έπρηζα να βγάλει τον κόφτη, πατούσε το κουμπάκι και οργίαζε η άλφα....
Μετά μου έλεγε πολύ χάρηκες και άντε πάλι τα ίδια χαχαχαχα

Δεν το τούρμπισα απλά έτσι έχω την απορία ποτέ δεν ξέρεις :bananasmi

rapid_fast
05-09-11, 16:56
Αν το έχω τοποθετήσει σε λάθος ενότητα ας το διορθώσει κάποιος mod και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη!

Έστω οτι έχουμε έναν κινητήρα απο 200 άλογα και πάνω

1η εκδοχή:
Έστω οτι έχουμε βγεί έξω με παρέα και ο κάτοχος του αυτοκινήτου έχει πιεί τα άντερά του
Έστω οτι ο κάτοχος δίνει το αμάξι στο φίλο του ή στο αίσθημα που δεν ήπιε να οδηγήσει σπίτι με ασφάλεια

2η εκδοχή:
'Εστω οτι ο γιός/αδερφός/κολλητός (μαζί με εσάς στο αυτοκίνητο εννοείται) ζητάει το αυτοκίνητο για μια βόλτα
Έστω οτι είσαι σίγουρος οτι θα "τρομπάρει" γιατί είναι γλυκό το γκάζι, φοβάσαι....

3η εκδοχή:
Έστω οτι σε πρήζει η γυναίκα σου να της δώσεις το αμάξι να πάει να ψωνίσει....
Έστω οτι ξέρεις οτι στάνταρ θα κάνει μλκία γιατί την έχεις μεγάλη .....την μηχανή, φοβάσαι!


Πως θα μπορούσαμε να κάνουμε το όχημα με έναν απλό διακόπτη να μην ανεβάζει στροφές κοινώς να βαράει κόφτη στις 3500rpm ας πούμε?
Αυτό το συστηματάκι το είχα δεί σε μια Alfa 75 Trofeo όπου μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης της για βόλτα και επειδή ήμουν 15 τότε είχε ένα τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας και "όπλιζε" τον κόφτη με συνέπεια να μην ανεβάζει στροφές ο κινητήρας ότι και να έκανες!

Για ρίχτε ιδέες μπας και σωθούμε!
Ορίστε και το PDF σου απο τον rapid_fast..
Κάτι τέτοιο θές...

ThaNOS E46coupe
05-09-11, 17:00
Ορίστε και το PDF σου απο τον rapid_fast..
Κάτι τέτοιο θές...

ωραίος ο πανάγος!!!!!!!!!!:clap::clap:

Dimitris ///M
05-09-11, 17:01
Ορίστε και το PDF σου απο τον rapid_fast..
Κάτι τέτοιο θές...

Είσαι άρχοντας!

Αυτό είναι παράλληλος της MSD σωστά? Για δώσε info's! :pimp:

strofimios
05-09-11, 18:11
Υπαρχουν και συναγερμοι που κανουν αυτη τη δουλεια

takis1983
05-09-11, 21:35
Αν το έχω τοποθετήσει σε λάθος ενότητα ας το διορθώσει κάποιος mod και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη!

Έστω οτι έχουμε έναν κινητήρα απο 200 άλογα και πάνω

1η εκδοχή:
Έστω οτι έχουμε βγεί έξω με παρέα και ο κάτοχος του αυτοκινήτου έχει πιεί τα άντερά του
Έστω οτι ο κάτοχος δίνει το αμάξι στο φίλο του ή στο αίσθημα που δεν ήπιε να οδηγήσει σπίτι με ασφάλεια

2η εκδοχή:
'Εστω οτι ο γιός/αδερφός/κολλητός (μαζί με εσάς στο αυτοκίνητο εννοείται) ζητάει το αυτοκίνητο για μια βόλτα
Έστω οτι είσαι σίγουρος οτι θα "τρομπάρει" γιατί είναι γλυκό το γκάζι, φοβάσαι....

3η εκδοχή:
Έστω οτι σε πρήζει η γυναίκα σου να της δώσεις το αμάξι να πάει να ψωνίσει....
Έστω οτι ξέρεις οτι στάνταρ θα κάνει μλκία γιατί την έχεις μεγάλη .....την μηχανή, φοβάσαι!


Πως θα μπορούσαμε να κάνουμε το όχημα με έναν απλό διακόπτη να μην ανεβάζει στροφές κοινώς να βαράει κόφτη στις 3500rpm ας πούμε?
Αυτό το συστηματάκι το είχα δεί σε μια Alfa 75 Trofeo όπου μου το έδωσε ο ιδιοκτήτης της για βόλτα και επειδή ήμουν 15 τότε είχε ένα τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας και "όπλιζε" τον κόφτη με συνέπεια να μην ανεβάζει στροφές ο κινητήρας ότι και να έκανες!

Για ρίχτε ιδέες μπας και σωθούμε!

υπαρχει κ ο ανορθοδοξος τροπος φιλε δημητρη! ανοιγεις το καπο κ τραβας το ενα μπουζοκαλωδιο..!! εκει να δεις,βημα δε θα πηγαινει το εργαλειο..!!

Κωνσταντίνος
05-09-11, 22:33
Βάζεις έναν τάκο κάτω απο το πεντάλ του γκαζιού. :D

Dimitris ///M
06-09-11, 00:37
Ρε σοβαρευτείτε να κάνουμε καμιά δουλειά......

Τάκους ο ένας μπουζοκαλώδια ο άλλος λες και είμαστε σε καμια ντατσούνα των 80's χαχαχαχαχ