PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με λαστιχάκια κουκούλας για Ζ3


giorgosz3
22-09-11, 09:34
καλημέρα σε όλους, λοιπόν γνωστή ιστορία με διαρροή στη Ζ3....μετα απο διάφορες προσπάθειες (χωρίς αποτέλεσμα) αποφάσισα να αλλάξω τα λαστιχάκια-οδηγούς τζαμιού....
καθώς είναι παλιά....αλλα....και για τις 2 μεριές βγαίνει περίπου 250€ :kissass:
υπάρχει κάααααποια λύση που ίσως μου εξοικονομήσει κάποια χρήματα; εντάξει δεν είναι τραγικό ποσό (αν και για 3 λαστιχάκια.....δεν το σχολιάζω...) αλλα λίγα εδω λίγα εκεί μαζεύονται πολλά...

bmwdakias85
22-09-11, 09:39
δεν θα εκανα πατεντες στη θση σου αυτα τα πραγματα οταν φθειρονται απλος τα αλλαζεις αλλιος θα εχεις προβλαματα..καλημερα

giorgosz3
22-09-11, 09:43
εντάξει καμιά δοκιμή στο συγκεκριμένο σημείο δε νομίζω να είναι κακό....θα αλλαχτούν έτσι κ αλλιώς...!

bmwdakias85
22-09-11, 09:46
φιλικα σου το λεω αλλαξε τα γιατι ερχεται χειμωνας μπροστα μας μην κοιταξεις να τα κανεις καμια πατεντα ψαξε στο καρ μπας κ βρεις τιποτα....

LEO328
22-09-11, 10:29
μπαξε τα λαστιχακια αδελφε να ησυχασεις μια και καλη.γνωμη μου παντα...

thomasz3
23-09-11, 14:56
δεν υπάρχει άλλος τρόπος φιλε μου..η τα βάζεις καινούρια η αν είσαι τυχερός και βρείς μεταχειρισμένα..πάρε τηλ εδώ μήπως και έχει τίποτα σε καλή κατάσταση!!

http://www.car.gr/parts/view/1729181/

street-runner
25-09-11, 23:29
και εγω ειχα προβλημα οταν εβρεχε οχι απαραιτητα πολυ βροχη εσταζε νερο στο σημειο που κανει γωνια η κουκουλα και το μπαρμπριζ καταλαβες... και οδηγου και συνοδηγου και εγω ειχα τρελαθει με το θεμα και δεν ηθελα να δωσω τοσα για τρεια λαστιχακια που με το κρυο και τη ζεστη παλι θα χαλασουν

λοιπον αντι για 250 ευρω πηγα σε εναν ταπετσερη και ανοιξαμε την οροφη βαλαμε σιλικονη στο σημειο που εινια τα λαστιχακια το αφησαμε 45 λεπτα στεγνωσε εκλεισα οροφη δυσκολα κουμπωνε αλλα οταν κουμπωσε σφραγισε χεχε ε τωρα δν σταζει ... μονο αν παρω τη μανικα και το βρεχω με πιεση θα περασουν σταγονες + εχω και μια κουκουλα και το σκεπαζω το αυτοκινητο οποτε ο ηλιος και το κρυο δν το πειραζουν

τωρα δν ξερω ποσο φθαρμενα εινια τα δικα σου αναλογα ποσο εκτεθειμενο το αφηνεις παντως δοκιαμσε σιλικονη απο αυτη που βαζουν στις ραφες στις δερματινες σελες για να μην περναει το νερο

giorgosz3
01-10-11, 08:52
και εγω ειχα προβλημα οταν εβρεχε οχι απαραιτητα πολυ βροχη εσταζε νερο στο σημειο που κανει γωνια η κουκουλα και το μπαρμπριζ καταλαβες... και οδηγου και συνοδηγου και εγω ειχα τρελαθει με το θεμα και δεν ηθελα να δωσω τοσα για τρεια λαστιχακια που με το κρυο και τη ζεστη παλι θα χαλασουν

λοιπον αντι για 250 ευρω πηγα σε εναν ταπετσερη και ανοιξαμε την οροφη βαλαμε σιλικονη στο σημειο που εινια τα λαστιχακια το αφησαμε 45 λεπτα στεγνωσε εκλεισα οροφη δυσκολα κουμπωνε αλλα οταν κουμπωσε σφραγισε χεχε ε τωρα δν σταζει ... μονο αν παρω τη μανικα και το βρεχω με πιεση θα περασουν σταγονες + εχω και μια κουκουλα και το σκεπαζω το αυτοκινητο οποτε ο ηλιος και το κρυο δν το πειραζουν

τωρα δν ξερω ποσο φθαρμενα εινια τα δικα σου αναλογα ποσο εκτεθειμενο το αφηνεις παντως δοκιαμσε σιλικονη απο αυτη που βαζουν στις ραφες στις δερματινες σελες για να μην περναει το νερο
Ευχαριστώ φίλε μου...θα το δοκιμάσω..

sinithis
20-03-12, 18:11
Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Οταν λες φίλε street runner ότι σφράγισε τι ακριβώς εννοείς ; φαντάζομαι ανοιγοκλείνει ακόμα έτσι ;!!! αν ναι να το δοκιμάσω κι εγώ.

leonidaskal
24-03-12, 20:54
Αν δεν ειναι φθαρμενα πολυ σπρευ σιλικονης και τελος
σε μενα επιασε