PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3, E36 cabrio ή MX-5 ??


kapsourisz3
28-09-11, 15:26
Καλησπέρα σας..δεν ηξερα πού αλλου να το ποστάρω...αν εχω κανει γκάφα παρακαλώ να μεταφερθεί!!!στο διατάυτα τώρα....είμαι ανάμεσα στα 3 αυτοκίνητα που γράφει και ο τίτλος...τι γνώμη έχετε??τι προβλήματα παίζουν με αυτα τα αμάξια και τέλος τι μου προτείνετε!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!

Nick_compact
28-09-11, 15:50
Εξαρτάται τι ζητάς. Οδηγικά, το ΜΧ5 είναι πολύ ανώτερο από τα άλλα 2 πάντως. Το 36 προσφέρει παραπάνω πρακτικτότητα, και το Ζ3 ειναι απλά να σ'αρέσει.

Dimzan
28-09-11, 16:03
MX5 αν θες διασκεδαση. Ακομα και στα 1600cc με ενα μπλοκε θα εισαι με ενα χαμογελο ολη την ωρα. Αν το οδηγησεις θα καταλαβεις.

Ε36 cabrio αν θες πιο κυριλε καταστασεις. Στα 1800cc ειναι πολυ ανεμικο με 115αλογα και δεν προσφερει σχεδον καθολου διασκεδαση. Μπορει να το βρεις και με τον 16βαλβιδο κινητηρα του is οποτε ειναι ειτε αμερικανικο ειτε μετατροπη. Για παραπανω κυβικα θα πληρωνεις πολλα σε τελη-ασφαλειες. Το καλο ειανι οτι σαν σασι εχει καλες προοπτικες για να κανεις μετατροπη με πιο δυνατους κινητηρες.

Αν θες χωρους για 3-4 ατομα το Ε36 ειανι μονοδρομος.

Το Ζ3 το παιρνεις γιατι το γουσταρεις. Πιο γρηγορο απο Μχ5 ειναι σε ολες τις περιπτωσεις και με ενα μπλοκε (χαμηλο σχετικα κοστος) ειναι επισης πολυ διασκεδαστικο. Σε βαθος χρονου παντως να ξερεις κοστιζει αρκετα πιο ακριβα απο το ΜΧ5

Nickolas_s2k
28-09-11, 16:54
Επειδη εισαι καψουρης μονο και μονο για αυτο .... Ζ3!! χαχαχαχα λοιπον σοβαρα τωρα θα σου βαλω ενα διλημμα για να αποφασισεις.κατ' αρχην τα 2 που μας λες ειναι roadster ενω το e36 οχι..επομενως αποφασισε αρχικα ως προς τους χωρους τι ειναι αυτο που θα σε βολεψει.. μετα σκεψου οτι εισαι στο φαναρι με ενα Mx-5 και ερχεται διπλα σου ενα πανεμορφο ζ3...θα πεις πωω μαλακια εκανα που δεν το αγορασα τελικα! επειτα σκεψου ακριβως το αντιθετο..οτι δλδ εισαι στο φαναρι με ενα ζ3 και διπλα σου εχεις ενα mx-5..θα γυρισεις θα το δεις,,αλλα δεν θα σκεφτεις κατι παρα μονο παλι καλα που πηρα το ζ..!(υπερεχει σε εμφανιση σε ποιοτητα σε αισθηση και με προσεκτικες αλλαγες στην αναρτηση και ενα μπλοκε στριβει πολυυυυ ζωηρα) βεβαια το θεμα ειναι και οικονομικο αν και εκει που εχουν φτασει ολα τα αυτοκινητα ελεω κρισης......
καλη αγορα σε οτι απο τα 3 και αν επιλεξεις..αν θελεις δες και στο γκαραζ μου για να καταλαβεις το διλημμα που σου εθεσα..

stelmaniac
28-09-11, 16:57
MX5. To μονο κακο ειναι πως αν εισαι 1,85 και πανω χωρας μονο στο Ε36 απ' τα τρια...

Nickolas_s2k
28-09-11, 17:21
Εξαρτάται τι ζητάς. Οδηγικά, το ΜΧ5 είναι πολύ ανώτερο από τα άλλα 2 πάντως.

Mπορεις να το εξηγησεις λιγο πιο λεπτομερως αυτο ?Σε ποιους τομεις ειναι πολυ ανωτερο το μχ-5 ? ειδικα για τη συγκριση των 2 roadster επειδη εχω πολλους ενδοιασμους..

Nick_compact
28-09-11, 17:35
Έχει πιο άκαμπτο σασί (το σασί του Ζ3 είναι "χάρτινο" από θέμα ακαμψίας), είναι ελαφρύτερο, έχει πολύ πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε σχέση με την απαρχαιωμένη του Ζ3. Τι άλλο θέλεις για να το αποκαλέσεις ανώτερο;

Nickolas_s2k
28-09-11, 18:00
Έχει πιο άκαμπτο σασί (το σασί του Ζ3 είναι "χάρτινο" από θέμα ακαμψίας), είναι ελαφρύτερο, έχει πολύ πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε σχέση με την απαρχαιωμένη του Ζ3. Τι άλλο θέλεις για να το αποκαλέσεις ανώτερο;

Για το σασι συμφωνω αλλα με τα καταλληλα δεσιματα(μπαρες θολων μπρος πισω) η κατασταση βελτιωνεται παρα πολυ σε συνδυασμο και με το x-brace που ηδη εχει..το οτι ειναι ελαφρυτερο δεν μου λεει κατι ισα ισα που το ζ εμενα μου εμπνεει μεγαλυτερη σιγουρια..απο κατανομη και τα 2 ειναι περιπου στο 50-50..οσο για τις αναρτησεις..σιγουρα ειναι πιο συγχρονες!ΟΜΩΣ με καταλληλο συνδυασμο αναρτησης - ελατηριων - σινεμπλοκ - αντιστρεπτικων και μπλοκε το ζ μεταμορφωνεται και δυσκολα μπορει να το ακολουθησει ενα μχ-5 και σε στριψιμο και σε παιχνιδι! Αλλα για μενα δεν ειναι αυτο το θεμα γτ δεν ασχολουνται ολοι να βελτιωσουν στησιμο κλπ και εκει οντως ενα ζ εργοστασιακο πασχει..για μενα το θεμα ειναι οτι η οδηγικη αισθηση-απολαυση που σου προσφερει το ζ σαν ενα ''κλασσικο'' roadster πλεον ειναι απο μονη της ικανη μαζι με την εμφανιση του αυτοκινητου να την κανουν ανωτερηωσυνολοκα σαν αυτοκινητο..και στα σημεια που πασχει μπορει καποιος να τα διορθωσει..η πιο σωστη κουβεντα ειναι οντως οτι μια ζ3 την παιρνεις επειδη τη γουσταρεις αλλα οχι και απαρχαιωμενο ενα αυτοκινητο που μετα απο 15 χρονια να εξακολουθει να κανει τεραστια εντυπωση ειδικα αν ειναι προσεγμενο και ψαγμενο

kapsourisz3
28-09-11, 19:31
Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!Με τους χώρους δεν έχω καποιο θέμα!!ισα ισα οσοι λιγότεροι τοσο το καλύτερο!!Ήδη έχω ενα Ε36 coupe 16αρι ομως.Το ΜΧ-5 γιανα είμαι ειλικρινής δεν το είχα ποτέ στο μυαλό μου σαν ολοκληρωμένο αυτοκίνητο..Ποτέ δεν μου "γέμισε" το μάτι ωσπου μια μέρα με πάει ενας φίλος απο την δουλειά βολτα με ένα μαυρο ΜΚ1 οπου μηχανικά είναι ολομάνησιο μόνο ενα μπλοκε φοράει και παθαινω την πλάκα της ζωης μου!να μην μαζεύεται με τίποτα!!εγώ αυτά με το BMW ουτε στο πιο τρελο μου όνειρο!!
Για την Ζέτα τώρα....ειναι αμάξι όνειρο!δεν υπαρχει περίπτωση να δώ κάποια στον δρόμο και να μην την χαζέυω!!με τίποτα!!εξού και το Nickname!Καψούρης με την Ζ3.....!εννοείται ενα prefacelift μοντέλο και στην διάρκεια όλα τα φουσκώματα και τους προφυλακήρες της Μ// κ είναι ΑΣΤΕΡΙ !! και τέλος για το 36άρι το cabrio αυτό προέκυψε λόγου του οτι έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο (σε κλειστό) είναι φανταστικό στα ταξίδια σχετικά οικονομικό με την κατανάλωση κτλ!κ κυρίως γιατι είναι το φθηνότερο απο τα 3...
και μια τελευταία ερώτηση....Στα ταξίδια απο την κουκούλα βγάζουν φασαρία???γιατι ο ξαδερφός μου εχει ενα Peugeot 306 cabrio και πάνω απο τα 120 χρειάζεσαι Depon και ωτοασπίδες!!
Χίλια συγνώμη για το τεράστιο μου πόστ.....
ΥΓ. Nickolas_sk2 η μπέμπα σου ειναι πανέμορφη απλα για μένα ο κώλος της prefacelift είναι πιο όμορφος...κατατάλλα σκίζει...!

Nickolas_s2k
28-09-11, 19:45
στα pro - facelift ειναι αρκετα ενοχλητικος ο θορυβος απο την κουκουλα ενω στα facelift δεν υφισταται τετοιο θεμα λογω επενδυσης..εγω θα σου προτεινα το φεισλιφτ γιατι εχει αρκετες διαφορες στο εσωτερικο που μετα θα θες να κανεις και εσυ..επισης ειναι πιο καινουργιο μοντελο (με οτι αυτο συνεπαγεται σε ολους τους τομεις --τριξιματα-φθορες-τα παντα γενικα--) και οι τιμες εχουν πεσει πολυ οποτε αν μπορεις προχωρα για ενα καλο και προσεγμενο φεισλιφτ που καταρχην να ταιριαζει στα μετρα σου και οσο περναει ο καιρος μπορεις να το διαμορφωνεις ακομα περισσοτερο πανω στα γουστα σου..στα λεω γτ τα εχω περασει οταν εψαχνα και εγω και πριν την αγορασω το ειχα ψαξει πολυ το θεμα! τωρα η προσωπικη μου αποψη ειναι και πως το φεισλιφτ εχει κωλαρα διοτι ειναι περιπου 10 ποντους πιο φαρδυ πισω απο το απλο και λιιιγο πιο στενο απο το m με τα πισω φωτα να ειναι εμφανως ανανεωμενα..

Straight six
28-09-11, 19:50
επειδη ειχα μχ 5 θα σου τα πω αρκετα αναλυτικα...δν υπαρχει καμια συγκριση με τα υπολοιπα...αγορασε μοντελο φεισλιφτ γτ εχει διαφορες στο design μεσα, καλυτερο ποιοτικα, βελτιωσεις στο πλαισιο, καλυτερα φρενα...τωρα ετσι οπως ειναι τα πραματα χτυπας εκδοση σπορτυ με εξαρι σασμαν, αναρτησεις βιλστειν, δεσιματα, μπλοκε, φουλ εξοπλισμο.και κρυσταλλο στην κουκουλα....απο στησιμο, ποιοτητα, ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, επιδοσεις και συντηρηση ειναι απλα ασυναγωνιστο...και διπλα ψαλιδια γυρω για να κανεις εσυ ο,τι θες,.. και τεραστια γκαμα για να δεσεις το πλαισιο απο αφτερμαρκετ..ενω το μοτερ κανει κρα για κομπρεσσορα,ροτρεξ η και τουρμπινα....για μενα μονο ενα S ή τα καλα Ζ ειναι καλυτερα απο αυτο....

Nickolas_s2k
28-09-11, 20:01
σωστος για το καινουργιο το μχ-5 πραγματι καμια σχεση με το προηγουμενο σε ολα!! και απο μαμα ζ3 εννοειται πως υπερτερει σχεδον παντου περαν της εμφανισης και αυτης της αισθησης του classic στην οδηγηση που σου βγαζει η ζετα..

Straight six
28-09-11, 20:03
σωστος για το καινουργιο το μχ-5 πραγματι καμια σχεση με το προηγουμενο σε ολα!! και απο μαμα ζ3 εννοειται πως υπερτερει σχεδον παντου περαν της εμφανισης και αυτης της αισθησης του classic στην οδηγηση που σου βγαζει η ζετα..


εγω μιλαω για το μκ2 φεισλιφτ...το καινουργιο ειναι πολυ ακριβοτερο απο τα ζ3

Nickolas_s2k
28-09-11, 20:09
ενα μχ5 μοντελο του 2007 για παραδειγμα ειναι κοντα στα 11000..ενα ΚΑΛΟ Ζ του 2002 το βρισκεις σε αυτα τα λεφτα η και λιγοτερο το πιο πιθανον..

kapsourisz3
28-09-11, 20:10
Φίλε Νικόλα το θέμα του εσωτερικού δέν με απασχολεί γιατί θα βάλω κονσόλα-καθίσματα απο το Μ..τα έχω σκεφτεί όλα!!με διχρωμία κόκκινο-μάυρο!απλά τέλειο......όσο για τα πίσω φωτα αυτα με ψιλοξενερώνουν λίγο.....αλλα ντάξει.....θα το άντεχα!!αχαχαχαχα!!!αυτό για την επένδυση στν κουκούλα δεν το ηξερα!!τώρα για το ΜΧ-5 φίλε Straight Six φαντάζομαι πως μιλάς για το ΜΚ2.5.. είναι όντως τόσο αξιόπιστα??μπορεί να είναι γιάπωνας αλλα έχω ακούσει για κατι κινητήρες που καίνε λάδια κατι σασμάν που δεν παλέυονται κ κατι διαφορικά φαγωμένα.....και το σημαντικότερο.....τα ανταλλακτικά....για BMW δεν θα βρείς ποτε πρόβλημα....ειδικά για το Ε36(και το Ζ3 νομίζω απο μηχανικά ειναι ίδιο) τα βρίσκεις και στ περίπτερο που λεει ο λόγος σε πολύ καλή τιμή....ενω η Mazda.......σε @@......ετσι δεν είναι??ασε που εμφανισιακά πιστέυω το ΜΧ5 δεν πιάνει μια μπροστά σε μία καλοσυντηρημένη Ζ....πολύ πιο απλό αυτοκίνητο...άσε που κυκλοφορούν τα 2πλάσια απο τα Ζ3....

Enema
28-09-11, 20:10
@Straight six
Διαφορες στο σασι απο τα ΝΑ (mk1) εχουν δομικα ή μονο δεσιματα, υποπλαισια κτλ?

kapsourisz3
28-09-11, 20:11
Δεν το συζητώ καν για το ΝC.....είναι απλά αποτυχία για μένα....καμία σχέση με τα προηγούμενα......

Nickolas_s2k
28-09-11, 20:22
προχωρα φιλε καψουρη (χαχαχ) καλη αγορα σε οτι και αν παρεις..ψαχτο ΚΑΛΑ παντως το ζ3....παντως φτερα προφυλαχτηρες καθισματα κονσολες θα σου στοιχισουν μισο ζ ακομα...γι αυτο σου λεω για το φεισλιφτ εγω..μπορεις να βρεις με αυτα εδω τα καθισματα που εχουν ελαχιστες διαφορες απο του m (αυτα εχω και εγω) http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/940238/ και η κονσολα η μονη διαφορα ειναι οτι στο m εχει θερμοκρασιες κλπ στα 3 οργανακια ..φεισλιφτ με φεισλιφτ διαφερει πολυ στα φωτα (αλλα ειναι με κιτρινα φλασ αλλα με λευκα) στα καθισματα (εβγαζε 3 διαφορετικα ) ακομα και στους αεροσακους (κοιτα να εχει και συνοδηγου και πλαινους γιατι πολλα δεν φεισλιφτ δεν ειχαν αναλογα φυσικα με το πως το παρηγγελνε ο καθενας) τα τελευταια φεισλιφτ ειναι στο εσωτερικο οπως αυτο εδω της αγγελιας ακριβως

gearboxer
28-09-11, 20:42
Επειδή ακούω πολλά και βροντερά πράγματα για το ΜΧ-5 NB & NBFL και σαν πρόην κάτοχος ενός sporty ΝBFL θα πω τα εξής αρνητικά (γιατί τα θετικα σου τα είπαν άλλοι):

- Τα 140 άλογα δύσκολα τα ανακαλύπτεις και μόνο πάνω απο τις 4000.Το ίδιο και η ροπή. Το is που έχω τώρα είναι αρκετά πιο ροπάτο στις χαμηλές-μεσαίες. Το σασί αδικείται σφόδρα.
- Απο αξιοπιστία θα αλλάξεις αρκετές φορές αντλία βενζίνης και πολλαπλασιαστές.
- Μετρια κατανάλωση για το βάρος και την αεροδυναμική του.
- Θόρυβος από κινητήρα όπως και αυξημένη θερμοκρασία στην φισούνα-καμπίνα
- Πανάκριβα ανταλλακτικά φανοποιείας


Βέβαια το 2008 που το πήρα έκανε 12500 (!) και μάλλον γι αυτό ήμουν και τόσο αυστηρός στις τότε διαπιστώσεις μου..Πλέον έχουν πέσει σχεδόν στο μισό οι τιμές οπότε αλλάζει το πράγμα..
Σϊγουρα είναι ένα παιχνίδι. Απλά θέλει υποχωρήσεις, μπλοκέ και ένα δεύτερο αυτοκίνητο για τις δουλειές σου.

Straight six
28-09-11, 20:45
@Straight six
Διαφορες στο σασι απο τα ΝΑ (mk1) εχουν δομικα ή μονο δεσιματα, υποπλαισια κτλ?

ενεμα ενα πραμα θα σου πω...ειχα παρει τηλεφωνο πριν χρονια τον μανουκι για τουρμπο και σχετικα για το μκ1 γτ σκεφτομουν να παρω αυτο...μιλαμε για 2003....ενω αυτος ειχε μκ1 τουρμπατο πολλα αλογα μου, ειπε απλα μην το σκεφτεσαι!! παρε μκ2 μεγαααλη διαφορα στο πλαισιο..μονο και μονο για αυτο μ λεει...το σασι του μκ1 μπροστα στου μκ2,μκ2.5 ειναι λαστιχο...δεν συζυταμε καν για το καινουργιο.,....οσων αφορα για το σασμαν και διαφορικα θα σας πω πως δν καταλαβαινουν χριστο...κατι σαν το σασμαν του μ3 286...αυτα που λενε για λιωμενα σασμαν κ υα σχετικα ειναι κουλα...αυτα συμβαινουν αφου εχουν φαει το σκισιμο της αρκουδασ.....και δωσ του....βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι μκ3.....καθολου αποτυχια φιλοι μου...λιιιιγο βαρυτερο αλλα πλαισιο βραχος, ποιοιτητα και αλλα που τωρα δεν εχω χρονο να σας πω... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1034893/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1331273/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1444821/ δεν θυμαμαι αλλο τιμιο αμαξι σαν και αυτο... ουτε προμοσιον να εκανα :rofl2::rofl2:

Dimzan
28-09-11, 20:53
ρε παιδια ενα καλο Ζ3 κανει τουλαχιστο 3000-4000€ παραπανω απο ενα καλο ΜΧ5 τι να λεμε τωρα? δε μιλαω για το sporty που ειναι 1800 και 145ps αλλα για το απλο mx5 με τα 1600-120αλογα.

το Ε36 καμπριο παιζει σε τιμες του ΜΧ5. Εχεις χωρους αλλα δεν εχεις καθολου διασκεδαση.

Βασικα φιλε δε μας ειπες ποσα διαθετεις και αν εχεις οδηγησει (οχι συνοδηγος) καποιο απο τα 3 μοντελα που λες.

Enema
29-09-11, 00:31
ενεμα ενα πραμα θα σου πω...ειχα παρει τηλεφωνο πριν χρονια τον μανουκι για τουρμπο και σχετικα για το μκ1 γτ σκεφτομουν να παρω αυτο...μιλαμε για 2003....ενω αυτος ειχε μκ1 τουρμπατο πολλα αλογα μου, ειπε απλα μην το σκεφτεσαι!! παρε μκ2 μεγαααλη διαφορα στο πλαισιο..μονο και μονο για αυτο μ λεει...το σασι του μκ1 μπροστα στου μκ2,μκ2.5 ειναι λαστιχο...δεν συζυταμε καν για το καινουργιο.,....οσων αφορα για το σασμαν και διαφορικα θα σας πω πως δν καταλαβαινουν χριστο...κατι σαν το σασμαν του μ3 286...αυτα που λενε για λιωμενα σασμαν κ υα σχετικα ειναι κουλα...αυτα συμβαινουν αφου εχουν φαει το σκισιμο της αρκουδασ.....και δωσ του....βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι μκ3.....καθολου αποτυχια φιλοι μου...λιιιιγο βαρυτερο αλλα πλαισιο βραχος, ποιοιτητα και αλλα που τωρα δεν εχω χρονο να σας πω... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1034893/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1331273/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1444821/ δεν θυμαμαι αλλο τιμιο αμαξι σαν και αυτο... ουτε προμοσιον να εκανα :rofl2::rofl2:


Moυ γκρεμισες τα ονειρα τωρα...! Ξερω οτι το ΝΒ ειναι καλυτερο, αλλα το καρχαριακι μου αρεσει πιο πολυ, μεσα-εξω! :( Βεβαια ειναι και πιο φτηνο απο το ΝΒ.
Οχι οτι τα ΝΑ ειναι για πεταμα ε? :p:

EVANGELOS
29-09-11, 00:43
Καλησπέρα σας..δεν ηξερα πού αλλου να το ποστάρω...αν εχω κανει γκάφα παρακαλώ να μεταφερθεί!!!στο διατάυτα τώρα....είμαι ανάμεσα στα 3 αυτοκίνητα που γράφει και ο τίτλος...τι γνώμη έχετε??τι προβλήματα παίζουν με αυτα τα αμάξια και τέλος τι μου προτείνετε!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!

mx-5 δαγκωτό ...

απλό 1.6 έχω και θεωρώ ότι είναι από τα καλύερα αμάξι ever

εκπληκτικό σύστημα διέυθυνσης , σαζμάν ... και λόγω ελάχιστου βάρους στρίβει και χωρίς λάστιχα (για 1 μήνα είχα μπροστά ρεζέρβα τη "μικρή και το αμάξι δεν έβγαλε μούτρα ποτέ)

μοτερικά είναι τάφος (αν και πιο γρήγορο από 1.8 Ζ3 8v έχει γίνει το πάτημα) αλλά στροφάρει πολύ 7000 ... και έχει πλάκα

πραγματικά αν δεν οδηγήσεις rwd αμάξι με κάτω από τόνο βάρος ποτέ δε θα καταλάβεις τι σου λέω ... o βασικός λόγος που το πήρα απόφαση να ελαφρώσω 120 κιλά το M3 ήταν η εμπειρία μου με τόσο ελαφρύ αυτοκίνητο

η αίσθηση και οδική συμπεριφορά είναι εκπληκτική

Straight six
29-09-11, 09:45
mx-5 δαγκωτό ...

απλό 1.6 έχω και θεωρώ ότι είναι από τα καλύερα αμάξι ever

εκπληκτικό σύστημα διέυθυνσης , σαζμάν ... και λόγω ελάχιστου βάρους στρίβει και χωρίς λάστιχα (για 1 μήνα είχα μπροστά ρεζέρβα τη "μικρή και το αμάξι δεν έβγαλε μούτρα ποτέ)

μοτερικά είναι τάφος (αν και πιο γρήγορο από 1.8 Ζ3 8v έχει γίνει το πάτημα) αλλά στροφάρει πολύ 7000 ... και έχει πλάκα

πραγματικά αν δεν οδηγήσεις rwd αμάξι με κάτω από τόνο βάρος ποτέ δε θα καταλάβεις τι σου λέω ... o βασικός λόγος που το πήρα απόφαση να ελαφρώσω 120 κιλά το M3 ήταν η εμπειρία μου με τόσο ελαφρύ αυτοκίνητο

η αίσθηση και οδική συμπεριφορά είναι εκπληκτική


βαγγελη το δικο σ ποσα χιλιομετρα???

nik200
29-09-11, 09:51
mx-5 δαγκωτό ...

απλό 1.6 έχω και θεωρώ ότι είναι από τα καλύερα αμάξι ever

εκπληκτικό σύστημα διέυθυνσης , σαζμάν ... και λόγω ελάχιστου βάρους στρίβει και χωρίς λάστιχα (για 1 μήνα είχα μπροστά ρεζέρβα τη "μικρή και το αμάξι δεν έβγαλε μούτρα ποτέ)

μοτερικά είναι τάφος (αν και πιο γρήγορο από 1.8 Ζ3 8v έχει γίνει το πάτημα) αλλά στροφάρει πολύ 7000 ... και έχει πλάκα

πραγματικά αν δεν οδηγήσεις rwd αμάξι με κάτω από τόνο βάρος ποτέ δε θα καταλάβεις τι σου λέω ... o βασικός λόγος που το πήρα απόφαση να ελαφρώσω 120 κιλά το M3 ήταν η εμπειρία μου με τόσο ελαφρύ αυτοκίνητο

η αίσθηση και οδική συμπεριφορά είναι εκπληκτική

εχεις απολυτο δικιο..ελαφρυ αμαξι πισωκινητο ειναι καρτ...η απολυτη αισθηση..που δεν χαλιεται απο το βαρος...γιαυτο και ολες οι παλιες πισωκουνες ειναι φοβερα αμαξια οδηγικα και ας εχουν απαρχειωμενα συστηματα διευθυνσης και διαταξεις αμορτισερ-ελατηριων!!!

και γω λοιπον ψηψιζω μχ5..καθως το 36αρι ειναι πολυ βαρυ ιδιως με ενα εξακυλινδρο πανω στον μπροστινο αξονα και το ζ ειναι πολυ χειροτερο οδηγικα απο το μχ5..

giannis 116
29-09-11, 10:06
εχεις απολυτο δικιο..ελαφρυ αμαξι πισωκινητο ειναι καρτ...η απολυτη αισθηση..που δεν χαλιεται απο το βαρος...γιαυτο και ολες οι παλιες πισωκουνες ειναι φοβερα αμαξια οδηγικα και ας εχουν απαρχειωμενα συστηματα διευθυνσης και διαταξεις αμορτισερ-ελατηριων!!!

και γω λοιπον ψηψιζω μχ5..καθως το 36αρι ειναι πολυ βαρυ ιδιως με ενα εξακυλινδρο πανω στον μπροστινο αξονα και το ζ ειναι πολυ χειροτερο οδηγικα απο το μχ5..

Γι αυτο και μου φανηκε φοβερο αμαξι οδηγικα η 318 Ε30 που ειχα για λιγο καιρο στα χερια μου?! Που αν και με τελειωμενα λαστιχα μπορουσα να κανω ευκολα και ανετα σχεδον παντου με την ουρα και το πιο σημαντικο ενιωθα κι ασφαλεια! Παρα το οτι ειχε μηχανικη κρεμαγιερα και μου φευγανε τα χερια στο παρκαρισμα! Αλλα στο παντιλικι σε σχεση με την 116 ηταν φοβερη η γριά! Μαλλον πανε πολλα χρονια που οδηγησα τελευταια το παλιο Καντετ μου και ξεχασα την ανοθευτη αισθηση να οδηγας παλιο πισωκινητο χωρις ιχνους ηλεκτρονικου!

bmwz3m44
29-09-11, 10:34
το z3 ναι μεν ειναι ωραιο ομορφο κτλ,αλλα παντα κατι θα σου λειπει.και θα χωνεις χρημα για να στριψει και δεν θα σου εμπνεει εμπιστοσυνη.τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω.για βολτα δεν το συζηταμε,ενα συντηρημενο z3 ειναι απλα τελειοτητα.η αισθηση οταν εισαι καμπριο με 80χλμ/ωρα δεν υπαρχει

nik200
29-09-11, 11:47
Γι αυτο και μου φανηκε φοβερο αμαξι οδηγικα η 318 Ε30 που ειχα για λιγο καιρο στα χερια μου?! Που αν και με τελειωμενα λαστιχα μπορουσα να κανω ευκολα και ανετα σχεδον παντου με την ουρα και το πιο σημαντικο ενιωθα κι ασφαλεια! Παρα το οτι ειχε μηχανικη κρεμαγιερα και μου φευγανε τα χερια στο παρκαρισμα! Αλλα στο παντιλικι σε σχεση με την 116 ηταν φοβερη η γριά! Μαλλον πανε πολλα χρονια που οδηγησα τελευταια το παλιο Καντετ μου και ξεχασα την ανοθευτη αισθηση να οδηγας παλιο πισωκινητο χωρις ιχνους ηλεκτρονικου!

ακομα και η μηχανικη κρεμαγιερα που ειχες ειναι πολυ καλυτερη (σε αισθηση παντα) απο μια υδραυλικη...ειναι τυχαιο νομιζετε που ολοι οσοι ξερουν απο αυτοκινητα ,που εχουν οδηγησει καμποσα, δεν αλλαζουν με τιποτα τα παλια??φυσικα αλλα τα ορια του καινουργιου με το παλιο..αλλα στο παλιο αισθανεσαι τι κανει ακριβως...δεν εχει τεραστιες ζαντες, υδραυλικο τιμονι, βαρος και πολλα αλλα να σου χαλανε την αισθηση...γιαυτο και ειναι μοναδικα..

φιλε γιαννη δεν σου κρυβω οτι μετα το kadettaki που ειχε ενα καρο προβληματα....μολις πηρα το m3 ξενερωσα απο το βαρος..προσεξε..το μ3 ειναι ενα εκπληκτικο αμαξι και για το βαρος του..το αισθανεσαι υπεροχα σε αντιθεση με αλλα αμαξια της ιδιας κατηγοριας...αλλα ονειρευομαι και εγω πως θα ηταν αν ηταν 1200 κιλα και οχι 1600..οπου εκει το αμαξι θα ηταν απιστευτο!!!!να γιατι το ε30 μ3 ειναι ενα αμαξι που εμεινε στην ιστορια..οπως και το mx5..το καθενα στην κατηγορια του παντα...

Nick_compact
29-09-11, 12:02
δεν εχει τεραστιες ζαντες, υδραυλικο τιμονι, βαρος και πολλα αλλα να σου χαλανε την αισθηση...γιαυτο και ειναι μοναδικα..

Έχουν όμως χάρτινα σασί, τιμόνια με 4 στροφές απ'άκρη σ'άκρη, σουστόφυλλα πολλές φορές πίσω, ανύπαρκτα φρένα. Έχω οδηγήσει παλιά αυτοκίνητα, δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κανένα.

Όσον αφορά το βάρος, το MINI μου ζυγίζει 1050-1080 κιλά (αναλόγως..) και το νιώθω τέλεια, όταν παίρνω το Ε46 Compact που έχουμε ενώ μ'αρέσει πολύ, νομίζω ότι κουμαντάρω καράβι ολόκληρο, ότι είναι δυσκίνητο. Μεγάλο πράγμα η συνήθεια.

nik200
29-09-11, 12:23
Έχουν όμως χάρτινα σασί, τιμόνια με 4 στροφές απ'άκρη σ'άκρη, σουστόφυλλα πολλές φορές πίσω, ανύπαρκτα φρένα. Έχω οδηγήσει παλιά αυτοκίνητα, δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κανένα.

Όσον αφορά το βάρος, το MINI μου ζυγίζει 1050-1080 κιλά (αναλόγως..) και το νιώθω τέλεια, όταν παίρνω το Ε46 Compact που έχουμε ενώ μ'αρέσει πολύ, νομίζω ότι κουμαντάρω καράβι ολόκληρο, ότι είναι δυσκίνητο. Μεγάλο πράγμα η συνήθεια.

χαρτινα σασι δεν νομιζω...εκτος αν αναφερεσαι σε κανενα παλιο ιαπωνικο που ηταν πραγματι για γελια...εγω προσωπικα ειχα ενισχυσει θολους και ψαλιδια (διοτι πολυ απλα ηταν απο 1.2λτ!!!!!!) και το αμαξι ηταν τρομακτικα σκληρο..για να καταλαβεις περα απο τα υπολοιπα driftadika σε τοσο σκληρο αμαξι δεν εχω ξαναμπει!!!..το τιμονι θεμα συνηθειας καθαρα...σουστοφυλα δεν ειχα...και φρενα απο 1.2λτ που λογω ελλειψης βαρους σταματαγαν ευκολα το 2λτ μοτερ!!!!

δοκιμασες να τα πας οπως πας το mini???γιατι τα παλια αμαξια δεν χαριζουν καστανα ουτε συγχωρουν το λαθος..ηταν αντρικα αυτοκινητα...

και μια πλακα...το kadettaki μετα απο τις απειρες παντες δεν εκοψε ποτε..το 46ari που κοβει το πισω πατωμα εκ κατασκευης???αρα για ποιο πλαισιο μου μιλας????μηπως αυτα ειναι λιγο αλλα λογια να αγαπιομαστε????

αλλα ετσι και για την ιστορια ακομα και γιαυτο το βαρος φταιει!!!!!!

Nick_compact
29-09-11, 12:34
δοκιμασες να τα πας οπως πας το mini???γιατι τα παλια αμαξια δεν χαριζουν καστανα ουτε συγχωρουν το λαθος..ηταν αντρικα αυτοκινητα...

και μια πλακα...το kadettaki μετα απο τις απειρες παντες δεν εκοψε ποτε..το 46ari που κοβει το πισω πατωμα εκ κατασκευης???αρα για ποιο πλαισιο μου μιλας????μηπως αυτα ειναι λιγο αλλα λογια να αγαπιομαστε????

αλλα ετσι και για την ιστορια ακομα και γιαυτο το βαρος φταιει!!!!!!

To ελάττωμα του 46 να κόβει πίσω το πάτωμα δεν έχει καμία σχέση με την ακαμψία του πλαισίου.

Αυτοκίνητα για πιθήκους θα έλεγα ότι είναι πλεον... επιπλέον, όταν εγώ κινούμαι γρήγορα με το MINI ή το χ,ψ σύγχρονο στημένο αυτοκίνητο, κινούμαι με +30-40% ταχύτητα στις στροφές σε σχέση με ένα παλιό χρέπι τύπου Kadett! :smokin:

giorgosz3
29-09-11, 13:25
MX5. To μονο κακο ειναι πως αν εισαι 1,85 και πανω χωρας μονο στο Ε36 απ' τα τρια...
1.90 εδω και χωράω ΑΝΕΤΑ στη Ζ ;)

giannis_compact
29-09-11, 14:57
1.90 εδω και χωράω ΑΝΕΤΑ στη Ζ ;)

Και γω ειμαι 1,97 και χωραω επισης ανετα!
Μπορει να εχει 2 θεσεις αλλα και σαν οδηγος (ειναι φιλου του αμαξι) και σαν συνοδηγος μια χαρα καθομαι!

Nickolas_s2k
29-09-11, 16:42
:confused: και το ζ ειναι πολυ χειροτερο οδηγικα απο το μχ5..

Σε εργοστασιακη μορφη και τα 2 μπορει ειναι καλυτερο το μχ-5 σε στριψιμο ομως αυτο δεν ειναι κατι που δεν διορθωνεται αν καποιος γουσταρει τη ζ3 τοσο πολυ και το στριψιμο επισης..αλλα και παλι σε εργοστασιακη μορφη ενα προσεγμενο ζ παραμενει πολυ πιο ποιοτικο σε ολους τους τομεις και ειναι και πολυ ανωτερο απο το μαζντα οδηγικα σε συνθηκες βολτας - εκδρομης - απολαυσης - εμφανισης.. δεν φτιαχτηκαν ολα για πιστα και κοντρες και δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο στην επιλογη αυτοκινητου.. αυτοι που εχουν ζ3 και αυτοι που πραγματικα θελουν να την αγορασουν (οι περισσοτεροι τουλαχιστον και οχι οσοι το παιρνουν για να πουλανε μουρη στις γκομενες) το κανουν επειδη ειναι ερωτευμενοι με τον κλασικο χαρακτηρα του συγκεκριμενου αυτοκινητου και για τα συναισθηματα που τους προσφερει οταν την οδηγουν! και το μχ-5 σε αυτη την αισθηση χανει παρα πολυ.. και τα λεω αυτα επειδη εχω εμπειρια και απο τα 2 (το ζ δικο μου και το μαζντα φιλου μου)

Chris316
29-09-11, 16:52
To ελάττωμα του 46 να κόβει πίσω το πάτωμα δεν έχει καμία σχέση με την ακαμψία του πλαισίου.

Αυτοκίνητα για πιθήκους θα έλεγα ότι είναι πλεον... επιπλέον, όταν εγώ κινούμαι γρήγορα με το MINI ή το χ,ψ σύγχρονο στημένο αυτοκίνητο, κινούμαι με +30-40% ταχύτητα στις στροφές σε σχέση με ένα παλιό χρέπι τύπου Kadett! :smokin:


:offtopic: Νίκο θα συμφωνήσω αλλά με μερικές ενστάσεις. Όντως τα παλιά αυτοκίνητα...είναι παλιά και για να κινηθείς γρήγορα θέλει πολλές επεμβάσεις και εργατοώρες (ας μου επιτραπεί η λέξη). Όμως μάλλον πρέπει να το παραδεχθείς ότι όντως είναι αντρικά αυτοκίνητα. Και θα προσπαθήσω να καταλάβεις τι εννοώ. Όταν εσύ-εγώ-αυτός με τα καινούρια οχήμα πατάμε στην καλύτερη περίπτωση 2 κουμπιά ώστε να βγάλουμε την σπορ πλευρά του αυτοκινήτου και να λέμε ότι οδηγάμε εμείς κι όχι το αμάξι, τι κάνουμε ουσιαστικά?? Και απαντώ ότι ουσιαστικά γυρνάμε τον χρόνο πίσω σε άλλες εποχές όπου δεν υπήρχαν αυτές οι δυνατότητες που "κρύβονται" στα 2 κουμπάκια. Εκεί που τα 100 χιλιόμετρα γίνονται επικίνδυνα. Που καταλαβαίνεις τι δρόμο πατάς. Που δε σε νοιάζει το ερκοντίσιον. Και εκεί που τα λάθη πληρώνονται.

ONTOPIC τώρα.
Φίλε μου έχω μπει σε Ε36 κάμπριο και MX5 και γι αυτά θα πω την άποψη μου με μια πρόταση. Την ημέρα που μπήκα στο MX5 δε θα την ξεχάσω τόσο εύκολα.

Nick_compact
29-09-11, 16:56
Την ημέρα που μπήκα στο MX5 δε θα την ξεχάσω τόσο εύκολα.

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, για το S2000 όμως....

Chris316
29-09-11, 17:04
Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, για το S2000 όμως....


Δυστυχώς αυτό δεν το έχω ζήσει και μακάρι να αξιωθώ μια μέρα...... :drive2:

Nickolas_s2k
29-09-11, 17:28
Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, για το S2000 όμως....

:love::love::love::love: Αλλου παπα ευαγγελιο η χονταραααα..οποιος δεν εχει μπει δεν μπορει να καταλαβει ουτε απο βιντεο ουτε απο περιγραφες..

stelmaniac
29-09-11, 22:16
Δυστυχώς αυτό δεν το έχω ζήσει και μακάρι να αξιωθώ μια μέρα...... :drive2:

Σιγα ρε παιδια, πως κανετε ετσι? διαστημοπλοιο ειναι?, 50 χιλιαρικα εκανε, φυσικο ειναι να ειναι καλο αυτοκινητο

Fanatic
29-09-11, 22:21
Σιγα ρε παιδια, πως κανετε ετσι? διαστημοπλοιο ειναι?, 50 χιλιαρικα εκανε, φυσικο ειναι να ειναι καλο αυτοκινητο


Πες τα!!:+1:

Ασχετα οτι και εγω εμεινα μ@λ@κας οταν πηγα βολτα

nik200
29-09-11, 22:24
Αυτοκίνητα για πιθήκους θα έλεγα ότι είναι πλεον... επιπλέον, όταν εγώ κινούμαι γρήγορα με το MINI ή το χ,ψ σύγχρονο στημένο αυτοκίνητο, κινούμαι με +30-40% ταχύτητα στις στροφές σε σχέση με ένα παλιό χρέπι τύπου Kadett! :smokin:

και εγω παλι απο την πλευρα μου, λεω οτι τα συγχρονα αμαξια ειναι για γκει..και δεν το λεω προσωπικα..και φυσικα δεν μιλαω για το kadett που ειχα εγω αλλα και για τα ε30..που ειναι εξισου αντρικα και δυσκολα στο οριο τους..απλα πρεπει να εχουμε σεβασμο για καποια αυτοκινητα που ουτε καν μπορουμε να οδηγησουμε πλεον..χωρις esp, ebd, και αλλα εκατομμυρια συστηματα....

υγ..μαλλον τα αυτοκινητα για πιθηκους (σε νοημοσυνη!!!) ειναι τα σημερινα!!!!!

υγ2..δεν ειμαι ουτε αρχαιολαγνος, ουτε περιεργος..απλα οτι μου πουλαει το μαρκετιγκ το φιλτραρω μεσα απο τις αισθησεις μου....και μετα βγαζω συμπερασμα..

Dim77
29-09-11, 22:28
Συγνώμη παιδιά αλλά αυτά που πετύχαινε το αυτοκίνητο αυτό (S2000) τον Απρίλιο του 1999 που κυκλοφόρησε...δεν συγκρίνονταν με τίποτα που να μην ήταν αμιγώς σπορ κατασκευή και να μην είναι και 3 κατηγορίες τιμής επάνω.
Έπρεπε να περάσουν κάποια χρόνια ώστε οι αντίστοιχες προτάσεις από σπουδαίους Ευρωπαίους κατασκευαστές να ...πλησιάσουν.
Όπως και το RX7 του 1993 ...

Δεν είναι τυχαίο που αυτά τα αυτοκίνητα κράτησαν στην παραγωγή 10 χρόνια το καθένα και θεωρούνταν ακόμα και την τελευταία χρονιά τους δελεαστική αγορά.

Το ΜΧ5 ΝΒ (2ης γενιάς) είναι πιο καλή επιλογή από Ζ3 1.8-1.9 πάντως για τον φίλο που άνοιξε το θρεντ, εκτός αν θέλει 4 θέσεις...
Το ΜΧ5 ΝC ...είναι αλλού εντωμεταξύ (και το 1.8-125 140 στην πράξη) σε σχέση με Ζ3 1.8-1.9

Dimzan
29-09-11, 22:51
.
Το ΜΧ5 ΝC ...είναι αλλού εντωμεταξύ (και το 1.8-125 140 στην πράξη) σε σχέση με Ζ3 1.8-1.9

Επισης οποιος εχει οδηγησει NC καταλαβαινει πως το αμαξι ειναι πραγματικα αλλου σε θεμα στησιματος. Παντα μιλαω για μαμα μορφη χωρις την παραμικρη μετατροπη-βελτιωση.

Εχει γινει τεραστια προοδος στο σασι του NC σε σχεση με το NB και αυτο ειναι εμφανες με το πρωτο στριψιμο. Το αμαξι ειναι υποδουλος των εντολων σου και η γεωμετρια του σε σωζει αμα το παρακανεις.


Προσωπικα θα παλευα να παρω καποιο NC στα 8000-9000, δειτε σε τι τιμες εχουν φτασει. Αλλιως NB με τιμη μαξ 5000 και σε αριστη κατασταση γιατι για παραπανω πλησιαζει πολυ το NC.

Προβληματα μηδεν, καλο γκαζι πολυ παιχνιδι (μαζι με μπλοκε +700€). Japan rules σε αυτον τον τομεα.


Μονο μειον για μενα στο nc οτι ειναι πιο ψηλο σε σχεση με το NB.


Για ΝΑ καλυτερα να το ξεχασεις, εκτος αν βρεις καποια πολυ καλη περιπτωση σε πολυ καλη τιμη. Πολυ παλιο για να μην εχει φαει τα ψωμια του

thomasz3
29-09-11, 23:24
έχω ένα προ facelift Z3 (και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνουν φωτό στο γκαράζ μου) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος και με το χαμόγελο στο στόμα ολημερίς..:bananasmi:rofl2:
τώρα αν λέτε πως το mx5 είναι πιο γρήγορο η στρίβει καλύτερα από το Z τότε στείλτε μου ένα pm να βρεθούμε και να το δοκιμάσουμε!!!!!!!:icon42:

stelmaniac
30-09-11, 00:06
...και κατι αλλο: Το Ε36 καμπριο δεν ταιριαζει στη λιστα προτιμησεων του παιδιου γιατι ειναι σχεδον ολοκληρωμενο αυτοκινητο, βαζεις δηλαδη κατι μεσα και πας και ενα ταξιδι, κατι που δε γινεται με τα αλλα 2 που ειναι ροουνστερ....

1,97 και χωραει στο Ζ3...τ' ακουσαμε κι αυτο..!!! εγω οταν μπηκα εβρισκε το τιμονι στα ποδια μου.. για να μην πω για τον τηλεφωνικο θαλαμο το s2000 που βγαινοντας απο τη θςση του οδηγου φρακαρα..!!!

MZ3
30-09-11, 00:24
εγω παλη εχω μια απορια
τα NC NB ΝΑ τι ειναι?

Dimzan
30-09-11, 00:36
εγω παλη εχω μια απορια
τα NC NB ΝΑ τι ειναι?

ειναι οι γενιες των ΜΧ5

ΝΑ ή ΜΚ1 το πρωτο με τα φωτα που σηκωνονται
ΝΒ ή ΜΚ2 το επομενο και πλεον διαδεδομενο ΜΧ5. ΜΚ2,5 ειανι το facelift μετα το 2001 Νομιζω
NC ειναι το τελευταιο MX5 2006 και μετα

EVANGELOS
30-09-11, 01:13
To Μκ2,5 που έχω είναι για μένα απίστευτο value 4 money ... το ΝC είναι ακριβότερο αλλά έχει πολύ καλύτερο εσωτερικό και κατά κοινή ομολογία ίσως και καλύτερο πλαίσο ... το μόνο μείον στο δικό μου (1.6) είναι το πολύ αδύναμο μοτέρ και η απουσία μπλοκέ

μοτερικά πιστέυω NB 1.8 με στοκ μπλοκέ παίζει να είναι το καλύτερο Value 4 money ...

τα Ζ3 είναι ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ πιο όμορφα (ίσως από τα ομορφότερα roadster ever) αλλά είναι ΑΚΟΜΑ πιο αργά από τα 1.6 μχ5 και ΠΟΛΥ πιο ακριβά ...

kapsourisz3
30-09-11, 07:01
Καθώς διάβαζα τα μηνύματα αναρωτιόμουν....είμαι σε site BMWδοφιλων η Γιαπωνέζων???!! απο οτι κατάλαβα οι περισσότεροι μου προτείνετε το ΜΧ5...θα συμφωνήσω με τον φίλο που λεει οτι το Ζ3 είναι απο τα ομορφότερα roadster ever.....είναι το ρημάδι κούκλα....Για το 36αρι δεν ακουσα καμια κριτική....ούτε καν μπαινει στο μέτρο σύγκρισης των άλλων 2?? εγω πιστεύω πως τ Ζ3 είναι για να κάνεις την πλάκα σου και την μουρη σου ανοιχτος, ενώ το ΜΧ5 είναι μονο κ μόνο για "καγουριλίκια" στον δρόμο...Πάντως ΜΧ5 ΝΒ σε άριστη κατάσταση με max 5000E πολύ χλωμό το κόβω...

Dim77
30-09-11, 08:40
ΜΧ5 είναι μονο κ μόνο για "καγουριλίκια" στον δρόμο...Πάντως ΜΧ5 ΝΒ σε άριστη κατάσταση με max 5000E πολύ χλωμό το κόβω...

Εγώ θα το έπαιρνα για να ευχαριστιέμαι οδήγηση χωρίς ''καγκουριλίκια'' πάντως...

Driftakos
30-09-11, 08:57
Βασικά, το 36άρι δεν συγκρινεται άμεσα με τα άλλα. Το μόνο κοινό που έχουν είναι οτι συγκρίνεις το cabrio. Και αυτό είναι (πολύ) βαρύ. Όπως σου είπαν, εκεί θα πας αν σε ενδιαφέρουν οι χώροι.

Αλλά για να σκέφτεσαι και διθέσια, σημαίνει οτι οι χώροι δεν είναι στην άμεση προτεραιότητα σου. Το 36άρι είναι ένα πολύ αξιόλογο και τίμιο αυτοκίνητο, απλά δεν κολλάει στην σύγκριση σου...

τώρα στο σχόλιο περί Ιαπωνίας και Γερμανίας, καλό θα ήταν να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Καλό το Ζ (πραγματικά το γουστάρω πάρα πολύ) είναι πανέμορφο, αλλά αν θες παιχνίδια το mx είναι πιο κοντά στα θέλω σου.

Fanatic
30-09-11, 09:25
Καθώς διάβαζα τα μηνύματα αναρωτιόμουν....είμαι σε site BMWδοφιλων η Γιαπωνέζων???!!

Aυτο δειχνει οτι δεν ειμαστε κολλημενοι με μια μαρκα αλλα εχουμε αποψη περι αυτοκινησης! :useless:

Fanatic
30-09-11, 09:28
http://www.mx5-mazda.co.uk/images/splashNB.jpg
http://www.malaysiaminilover.com/wp-content/uploads/2009/07/bmw-z3-owners-manual.jpg

To Z3 ειναι νουναρα παντως! Και τελευταια ολο και πιο σπανια βλεπω καλοσυντηρημενο (γυαλιασμενο, καθαρο με καλη επιλογη ζαντας) οποτε να εισαι σιγουρος οτι ξεχωριζει. Αν βρεις Ζ3 με το Μ44 μοτερ 142 αλογα και μπλοκε απο το εργοστασιο τοτε θα εισαι απαιχτος!!Για παραδειγμα αυτο!! (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1638533/)

stelmaniac
30-09-11, 11:27
Επαναλαμβανω: Το Ζ και το ΜΧ-5 ειναι αμαξια για να κανεις την πλακα σου και τιποτα παραπανω, δεν συγκρινονται με τα κανονικα καμπριο....

Enema
30-09-11, 13:14
Καθώς διάβαζα τα μηνύματα αναρωτιόμουν....είμαι σε site BMWδοφιλων η Γιαπωνέζων???!!

Και τι παει να πει οτι ειμαστε σε site bmwδοφιλων? Οτι θα κλεινουμε τα ματια, θα φοραμε και παρωπιδες και θα εκθειαζουμε οτιδηποτε φοραει σηματακι bmw?:nono: 0 αντικειμενικοτητα? Δηλαδη αν ενα αυτοκινητο αλλης μαρκας αξιζει να μην το πουμε? Ή κανενα αλλο δεν αξιζει... επειδη δεν ειναι bmw?

Nickolas_s2k
30-09-11, 13:34
Επαναλαμβανω: Το Ζ και το ΜΧ-5 ειναι αμαξια για να κανεις την πλακα σου και τιποτα παραπανω, δεν συγκρινονται με τα κανονικα καμπριο....

Το οτι το επαναλαμβανεις δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας!απλα ειναι η προσωπικη σου αποψη και ειναι απολυτα σεβαστη... τα roadster κρυβουν απο πισω τους μια καποια ιστορια ενω τα κανονικα καμπριο ειναι κανονικα αυτοκινητα που παντα ζηλευαν τα roadster..οποτε ναι εδω εχεις δικιο!!απλα δεν συγκρινονται πουθενα.. Και αν μπορεις για πες μας ποια θεωρεις κανονικα καμπριο.. Τα cabrio της πεζο; Της οπελ; Της ρενο; Τησ bmw τησ μερσεντεσ ποια; Για να καταλαβουμε τι ακριβως συγκρινεις με μια ζ3 και ενα μχ5 που ειναι καθαροαιμα roadster

Nickolas_s2k
30-09-11, 13:35
Και σε ποιους τομεις ακριβως τα συγκρινεις..

Fanatic
30-09-11, 14:05
Η αληθεια ειναι οτι η μαγκια του roadster ειναι οτι σχεδιαστηκε απο το μηδεν ως ενα ανοιχτο αυτοκινητο...ολα τα υπολοιπα cabriolet ειναι κλειστα μοντελα με κομμενη οροφη και μια ενισχυση...

Ο μονος λογος τον οποιο μπορω να σκεφτω οτι μιλαει ο Στελιος ειναι για τους χωρους.

Nick_compact
30-09-11, 14:13
Το Ζ3 είναι στην ουσία ένα ανοιχτό Ε36 Compact!

bmwz3m44
30-09-11, 14:15
ναι βεβαια καμια σχεση στο ματι το ενα αυτοκινητο με το αλλο.

Nickolas_s2k
30-09-11, 14:59
Η αληθεια ειναι οτι η μαγκια του roadster ειναι οτι σχεδιαστηκε απο το μηδεν ως ενα ανοιχτο αυτοκινητο...ολα τα υπολοιπα cabriolet ειναι κλειστα μοντελα με κομμενη οροφη και μια ενισχυση...

Ο μονος λογος τον οποιο μπορω να σκεφτω οτι μιλαει ο Στελιος ειναι για τους χωρους.

+1000 μα ως προς τους χωρους εννοειται οτι δεν υπαρχει συγκριση..αυτο εξυπακουεται!;)

Fanatic
30-09-11, 15:00
Το Ζ3 είναι στην ουσία ένα ανοιχτό Ε36 Compact!

Μοιραζονται το ιδιο πατωμα δεν ειναι το ιδιο πλαισιο ομως...οτι κατσει απο πανω κανει διαφορα

m_power_lunatic
30-09-11, 15:03
Eξαρταται τ θελει κανεις απο το αμαξι του,αν θες οδηγηση και διασκεδαση στο δρομο και αμφιδρομη επικοινωνια ΝΑΙ ΜΧ-5 συμφωνω και εγω αλλα αν θες αλλα πραγματα τοτε το ΜΧ-5 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για πολλα αλλα διαφοερτικα πραγματα.

Προσωπικα παντα,δεν θα το διαλεγα ποτε γιατι ειναι απιστευτα κλειστοφοβικο και σε περιπτωση στραβης (δεν θελω ουτε τον ΓΑΠ να σκεφτω εκει μεσα......ενταξει αυτον ναι!) δεν θα ηθελα να οδηγαω το ΜΧ-5 αλλα ενα απο τα αλλα 2 ΒΜW.

Δεν μου παει με την καμια παντως να δωσω τα νουμερα που ζητανε για ΜΧ-5 (εξαιρω το οδηγικο θεμα),πολυ μικρο αμαξακι και σιγουρα η συγκριση ειναι ανωφελη σε πολλους τομεις υπερ ή κατα.Μιλαω παντα για ΜΚ1,ΜΚ2,ΜΚ2/5 κτλ.

Nickolas_s2k
30-09-11, 15:11
Το Ζ3 είναι στην ουσία ένα ανοιχτό Ε36 Compact!

και τι να λεει αυτο?...Ειναι ενα αυτοκινητο με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και εμφανιση...αν τωρα για σενα τα παντα ειναι ενα σασι και μια αναρτηση παω πασο ! εγω εδν μπορω να κρινω τους λογους που η Bmw αποφασισε να βαλει το ιδιο πλαισιο..μπορει κατι παραπανω να ξερε..:smokin:

Fanatic
30-09-11, 15:14
και τι να λεει αυτο?...Ειναι ενα αυτοκινητο με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και εμφανιση...αν τωρα για σενα τα παντα ειναι ενα σασι και μια αναρτηση παω πασο ! εγω εδν μπορω να κρινω τους λογους που η Bmw αποφασισε να βαλει το ιδιο πλαισιο..μπορει κατι παραπανω να ξερε..:smokin:

Ηθελε να το κανει tail happy οπως τα 30αρια...αφου ουσιαστικα και εκει την ιδια αναρτηση εχουν...συν το κοστος βεβαια(πρωτο βασικα,χεχε)

Nickolas_s2k
30-09-11, 15:16
αυτο ακριβως το κατι παραπανω εννοουσα οτι ηξερε..απλα το σχολιασα λιγο ''ειρωνικα'' οχι με την απολυτη σημασια της εννοιας

Dimzan
30-09-11, 15:37
Καθώς διάβαζα τα μηνύματα αναρωτιόμουν....είμαι σε site BMWδοφιλων η Γιαπωνέζων???!! απο οτι κατάλαβα οι περισσότεροι μου προτείνετε το ΜΧ5...θα συμφωνήσω με τον φίλο που λεει οτι το Ζ3 είναι απο τα ομορφότερα roadster ever.....είναι το ρημάδι κούκλα....Για το 36αρι δεν ακουσα καμια κριτική....ούτε καν μπαινει στο μέτρο σύγκρισης των άλλων 2?? εγω πιστεύω πως τ Ζ3 είναι για να κάνεις την πλάκα σου και την μουρη σου ανοιχτος, ενώ το ΜΧ5 είναι μονο κ μόνο για "καγουριλίκια" στον δρόμο...Πάντως ΜΧ5 ΝΒ σε άριστη κατάσταση με max 5000E πολύ χλωμό το κόβω...

ειμαστε αντικειμενικοι και οχι κολλημενοι. εδω ο ευαγγελος εχει (ειχε) Μ3 και πηρε ΜΧ5 για 2ο , αυτο λεει πολλα.


Σαφως το Ζ3 ειναι χαρμα οφθαλμων διπλα στο ΜΧ αλλα μονο εκει υπερεχει το Ζ3.

Το ΜΧ5 δεν ειναι μονο για καγκουριλικια. Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για καθημερινο αμαξι οπως εχεις το Ε36 σου και οταν θελησεις να διασκεδασεις να το κανεις. Κατι που με το Ε36 δε γινεται αν δεν εχεις αλογα.

Αμα ψαξεις καλα θα βρεις με 5000. Φυσικα θα κανεις τα παζαρια σου. Αλλιως αν πας στα 6000-7000 καλυτερα ξεχνα το. Τα καινουρια ΜΧ5 NC (2006 και μετα ) ξεκινανε απο 9000-9500. Με τα αντιστοιχα πααρια μπορεις να ριξεις 500-1000€ και μιλαμε για πολυ καλυτερο αμαξι με καλυτερο σασι και κινητηρα. Γι αυτο εβαλα τα 5000€ οριο στο ΝΒ. Αλλιως δουλεψε 2-3 μηνες ακομα και μαζεψε τα 2000€ διαφορας γιατι κοστος χρησης εχουν το ιδιο, ασε που το nc ειναι πιο καινουριο οποτε εχεις μικροτερες πιθανοτητες να πεσεις σε απροβλεπτη ζημια λογω παλαιοτητας.

stelmaniac
01-10-11, 00:34
Το οτι το επαναλαμβανεις δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας!απλα ειναι η προσωπικη σου αποψη και ειναι απολυτα σεβαστη... τα roadster κρυβουν απο πισω τους μια καποια ιστορια ενω τα κανονικα καμπριο ειναι κανονικα αυτοκινητα που παντα ζηλευαν τα roadster..οποτε ναι εδω εχεις δικιο!!απλα δεν συγκρινονται πουθενα.. Και αν μπορεις για πες μας ποια θεωρεις κανονικα καμπριο.. Τα cabrio της πεζο; Της οπελ; Της ρενο; Τησ bmw τησ μερσεντεσ ποια; Για να καταλαβουμε τι ακριβως συγκρινεις με μια ζ3 και ενα μχ5 που ειναι καθαροαιμα roadster

Φιλε μαλλον δεν καταλαβες καλα...Δε λεω τη γνωμη μου, λεω την πραγματικοτητα. Το ροουντστερ ειτε φιατ ειναι ειτε ρολς ροις, κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω. Αν εχεις ροουντστερ και βαυκαλιζεσαι οτι εχεις κανονικο αυτοκινητο πλανασαι....
Ας παρουμε δυο μοντελα ιδιας εταιριας: Βαλε διπλα διπλα ενα slk και ενα clk cabrio κι αν τα βλεπεις ιδια επισκεψου εναν καλο οφθαλμιατρο.

Fanatic
01-10-11, 01:07
Μια συγκεκριμενη και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω??? Mηπως εισαι υπερβολικος?? Eγω μονο οτι λειπουν πισω καθισματα βλεπω ως διαφορα...αλλα οχι και μια μονο δουλεια το roadster, δεν ειναι caterham...

stelmaniac
01-10-11, 01:29
και ποια ειναι η διαφορα τους...μια βαλιτσα και μια σακουλα του σουπερμαρκετ διαφορα?
ειναι ενα ροουντστερ αμαξι για να κανεις ταξιδι,ή ειναι αμαξι που θα μεταφερεις ενα ατομο εκτος απ΄τη γκομενα καπου με ανεση και ασφαλεια?...Αυτοκινητα περιπτερα ειναι για κανα παντηλικι και για να πηγαινεις στη δουλεια σου το πολυ-πολυ....

EVANGELOS
01-10-11, 03:04
το ότι είναι φόρουμ BMW δε σημαίνει ότι θα όλοι προτιμούμε σε όλες τις κατηγορίες BMW ...

προφανώς αν έχεις λεφτά ... ένα 2.5 ή 2.8 Ζ3 είναι προτιμότερο από ΝΒ ή ΝC

giorgosz3
01-10-11, 10:10
Φιλε μαλλον δεν καταλαβες καλα...Δε λεω τη γνωμη μου, λεω την πραγματικοτητα. Το ροουντστερ ειτε φιατ ειναι ειτε ρολς ροις, κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω. Αν εχεις ροουντστερ και βαυκαλιζεσαι οτι εχεις κανονικο αυτοκινητο πλανασαι....
Ας παρουμε δυο μοντελα ιδιας εταιριας: Βαλε διπλα διπλα ενα slk και ενα clk cabrio κι αν τα βλεπεις ιδια επισκεψου εναν καλο οφθαλμιατρο.

δηλαδή τι έχεις; πατίνι; :thumbsdow
επειδή έχουν 2 θέσεις δε σημαίνει οτι "δεν είναι κανονικό αυτοκίνητο" μην τρελαθούμε! :P
και στη δουλειά σου μπορείς να πας με ενα roadster, και τη βόλτα σου, και το ταξιδάκι σου, και τα πάντα...

Fanatic
01-10-11, 10:58
και ποια ειναι η διαφορα τους...μια βαλιτσα και μια σακουλα του σουπερμαρκετ διαφορα?
ειναι ενα ροουντστερ αμαξι για να κανεις ταξιδι,ή ειναι αμαξι που θα μεταφερεις ενα ατομο εκτος απ΄τη γκομενα καπου με ανεση και ασφαλεια?...Αυτοκινητα περιπτερα ειναι για κανα παντηλικι και για να πηγαινεις στη δουλεια σου το πολυ-πολυ....

Θες να μου πεις οτι το Ε36 cabrio ειναι πιο ασφαλες απο ενα roadster??? Στο roadster εχεις και ενα roll bar πισω ακριβως απο το κεφαλι σου...δεν ειναι εκτεθημενο οπως στην μαουνα...για τους πισω αστο μην το συζητησουμε...χωρους για τους 2 μια χαρα εχουν τα περισσοτερα roadster (δεν μιλαω για s2k) και οσον αφορα την ανεση δεν βρισκω λογο με μια μαλακη αναρτηση πως ενα roadster δεν ειναι ανετο??? Η διαφορα ειναι τα πισω καθισματα και η ευκολια που προσφερουν και τιποτα παραπανω...

stelmaniac
01-10-11, 12:22
Θες να μου πεις οτι το Ε36 cabrio ειναι πιο ασφαλες απο ενα roadster??? ...

To 36αρι καμπριο ειναι πιο ασφαλες απο ενα Ζ3 της ηλικιας του για να μη μιλησω για 46αρι καμπριο και επισης:
1. Ειναι πιο ανετο εκτος της αναρτησης
2. ειναι πιο ξεκουραστο
3. ειναι πιο ευρυχωρο
4. δεν ειναι ΜΟΝΟ για πιτσιρικαδες και γεροντοπαλληκαρα
5. κι αν ειναι διλιτρο και ανω με ενα μπλοκε κανει οτι και ενα κουβαδοζητατρια, και μη μου πεις οτι ενα ζ3 δεν ειναι κουβας σε σχεση με ενα 2,2 46αρι καμπριο που εβγαιναν την ιδια περιοδο....Αν επιμενετε στις θεσεις σας εχετε προβλημα....Εγω τελειωνω γιατι μιλω μονος μου..ΤΟ ΡΟΟΥΝΣΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Fanatic
01-10-11, 13:57
Καθε φορα αλλιως τα λες, τεσπα...

Nickolas_s2k
01-10-11, 15:56
Φιλε μαλλον δεν καταλαβες καλα...Δε λεω τη γνωμη μου, λεω την πραγματικοτητα. Το ροουντστερ ειτε φιατ ειναι ειτε ρολς ροις, κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω. Αν εχεις ροουντστερ και βαυκαλιζεσαι οτι εχεις κανονικο αυτοκινητο πλανασαι....
Ας παρουμε δυο μοντελα ιδιας εταιριας: Βαλε διπλα διπλα ενα slk και ενα clk cabrio κι αν τα βλεπεις ιδια επισκεψου εναν καλο οφθαλμιατρο.


και ποια ειναι η διαφορα τους...μια βαλιτσα και μια σακουλα του σουπερμαρκετ διαφορα?
ειναι ενα ροουντστερ αμαξι για να κανεις ταξιδι,ή ειναι αμαξι που θα μεταφερεις ενα ατομο εκτος απ΄τη γκομενα καπου με ανεση και ασφαλεια?...Αυτοκινητα περιπτερα ειναι για κανα παντηλικι και για να πηγαινεις στη δουλεια σου το πολυ-πολυ....


5. κι αν ειναι διλιτρο και ανω με ενα μπλοκε κανει οτι και ενα κουβαδοζητατρια, και μη μου πεις οτι ενα ζ3 δεν ειναι κουβας σε σχεση με ενα 2,2 46αρι καμπριο που εβγαιναν την ιδια περιοδο....Αν επιμενετε στις θεσεις σας εχετε προβλημα

Να πω καταρχην οτι δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα μαζι σου διοτι δεν σε ξερω προσωπικα και δεν μπορω να εχω αποψη οπως φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και απο τη δικη σου πλευρα.. ΟΜΩΣ.....

Πρωτον λοιπον αν εσυ εχεις κανει διαχωρισμο των αυτοκινητων σε κανονικα και σε μη κανονικα τοτε αυτο ειναι δικο σου προβλημα και δεν θα το κρινω εγω..καθε αυτοκινητο φτιαχτηκε για αλλο σκοπο και προσφερει αλλα πραγματα στον καθενα..

Η απαντηση μου λοιπον ειναι οτι ΝΑΙ εχω roadster και εξυπηρετω ΟΛΕΣ τις αναγκες που εχω σε αυτη τη φαση της ζωης μου..Αν ειχα παιδια θα ειχα προβλημα ομως τωρα το χαιρομαι παντου και παντα!

Αν εσυ δεν ειχες μεχρι τωρα την ευκαιρια να χαρεις ενα roadster οπως του αξιζει και σου μεινε απωθημενο η γκομενα , η βαλιτσα και η σακουλα του σουπερ μαρκετ και αυτο ειναι επισης δικο σου προβλημα!

Επομενως κανε μια εισηγηση με την τρομερη και απολυτη αποψη που διαθετεις σε ολες τις αυτοκινητοβιομηχανιες που ειναι ηλιθιες και κατασκευαζουν αυτοκινητα περιπτερα να σταματησουν αμεσα την παραγωγη τους!!

Και απο οτι καταλαβαινω εχεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προβλημα και κομπλεξ με τον κουβα ζ3 η κουβαδοζητατρια οπως το αποκαλεσες και επειδη ΠΡΟΣΕΒΑΛΕΣ πολλα ατομα εδω μεσα λεγοντας τους οτι ΑΝ εχουν διαφορετικη αποψη απο τη δικια σου τοτε εχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ να σου πω και εγω με τη σειρα μου να επισκεφθεις εναν καλο ψυχολογο για να σε μαθει σε οποια ηλικια και αν βρισκεσαι να μην εισαι τοσο απολυτος με ολα και να μην προσβαλεις τους αλλους για τη γνωμη τους και τις επιλογες τους!

Απο μενα το θεμα ληγει εδω οτι και αν μου απαντησεις δεν θα το συνεχισω..

bmwz3m44
01-10-11, 16:13
o stelmaniac εχει οντως θεμα με το z3.αληθεια απο δικη σου εμπειρια τα λες αυτα ή απο διαβασμα στο φορουμ?

stelmaniac
01-10-11, 17:18
[B] να σου πω και εγω με τη σειρα μου να επισκεφθεις εναν καλο ψυχολογο για να σε μαθει σε οποια ηλικια και αν βρισκεσαι να μην εισαι τοσο απολυτος με ολα και να μην προσβαλεις τους αλλους για τη γνωμη τους και τις επιλογες τους!

Απο μενα το θεμα ληγει εδω οτι και αν μου απαντησεις δεν θα το συνεχισω..

Aν ειναι να επισκεφθω ψυχολογο, θα ρωτησω τον εαυτο μου(αφου αυτο σπουδασα)για να γλιτωσω και τα χρηματα της επισκεψης...Απο την πλευρα σου μπες σε ενα Ε46 2,2 καμπριο και οδηγησε το λιγο και πες μας αν εχει εστω και ενα κοινο με τον κουβα το Ζ3.

Αν την προσωπικοτητα σου τη χαρακτηριζει το αμαξι σου, δεν φταιω εγω αν προσβληθηκες. Το σωστο ειναι να αποστασιοποιησαι απ'το αμαξι σου και να μην ταυτιζεσαι με αυτο...

Nickolas_s2k
01-10-11, 17:35
Τελοσπαντων επειδη εγω (και χωρις να ειμαι ψυχολογος -ειμαι μαθηματικος-) εχω μαθει να μην ειμαι απολυτος πανω σε υποκειμενικα θεματα οπως ειναι τα γουστα του καθενος για ενα αυτοκινητο θα σταθω στο γεγονος οτι για σενα ειναι καλυτερο ενα κανονικο καμπριο αυτοκινητο για χ-ψ λογους που μονο εσυ γνωριζεις,, και οτι εχεις ενα συγκεκριμενο θεματακι με τον κουβα το Ζ3..Ετσι δεν ειναι ?
Ολο αυτο το αχτι παντως που βγαζεις για την κουβαδοζ3 μου θυμιζει καποιον που δεν του εκατσε μια γκομενα και απο τοτε τη βριζει..

και για τον ιδιο λογο που δεν ειναι ολα τα δαχτυλα του χεριου ιδια ετσι δεν ειναι και ολα τα ζ3 ιδια οπως και για το καθετι ισχυει αυτο.. δεν μπορουν τα παντα ολα να μπαινουν στο ιδιο σακι ψυχολογε μου..

paganis
01-10-11, 18:36
να δηλωσω και εγω με την σειρα μου , το επαγγελμα μου(γεωπονος)...και εχω να δηλωσω πως με το ζ3 μου ειμαι παρα πολυ δυσαρεστημενος...αφου δεν μπορει να μου μεταφερει κουρευτικες ,φρεζα και τσαπες! συνομολωγω πως προκυτε για κουβα και μαλιστα χαμηλο, αφου ουτε στα χωραφια μπαινει(βρισκει απο κατω), αλλα ουτε και μπορω να μεταφερω 3 σακια πατατες! επισης να πω,,πως με την κουκουλα κατεβασμενη σε καιει ο ηλιος κατακουτελα και δεν μπορω να δουλεψω στους κηπους....! μην τα συζητας αδερφε...θα το δωσω να παρω ντατσουν..που οπως να το κανουμε , αφου καλυπτει τα προαναφερομενα...ειναι περισσοτερο αμαξι....

stelmaniac
01-10-11, 19:31
να δηλωσω και εγω με την σειρα μου , το επαγγελμα μου(γεωπονος)...και εχω να δηλωσω πως με το ζ3 μου ειμαι παρα πολυ δυσαρεστημενος...αφου δεν μπορει να μου μεταφερει κουρευτικες ,φρεζα και τσαπες! συνομολωγω πως προκυτε για κουβα και μαλιστα χαμηλο, αφου ουτε στα χωραφια μπαινει(βρισκει απο κατω), αλλα ουτε και μπορω να μεταφερω 3 σακια πατατες! επισης να πω,,πως με την κουκουλα κατεβασμενη σε καιει ο ηλιος κατακουτελα και δεν μπορω να δουλεψω στους κηπους....! μην τα συζητας αδερφε...θα το δωσω να παρω ντατσουν..που οπως να το κανουμε , αφου καλυπτει τα προαναφερομενα...ειναι περισσοτερο αμαξι....

α, και τωρα που το θυμηθηκα: Δε χωραει ουτε και ο κομπρεσσορας μεσα στο καπω ρεεεεε. ουστ, με την πατατα....:party:

paganis
01-10-11, 19:41
α, και τωρα που το θυμηθηκα: Δε χωραει ουτε και ο κομπρεσσορας μεσα στο καπω ρεεεεε. ουστ, με την πατατα....:party:

αν στο ντατζουν χωραει πιο ευκολα ο κομπρεσσορας..να το κανω ανταλλαγη! οσο να ναι μεχρι να τελειωσω τον κομπρεσσορα στο ζ3...παιδευτηκα αρκετα! :105whistl

Nickolas_s2k
01-10-11, 20:12
αν στο ντατζουν χωραει πιο ευκολα ο κομπρεσσορας..να το κανω ανταλλαγη! οσο να ναι μεχρι να τελειωσω τον κομπρεσσορα στο ζ3...παιδευτηκα αρκετα! :105whistl

:bricks1: εκτος απο datsun μπορεις να το ανταλλαξεις και με κανονικο αυτοκινητο!! http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1688949/

Αυτος παλι τι το θελει να το κανει το Ζ ? Κανας Μυστηριος θα ναι..

paganis
01-10-11, 20:20
:bricks1: εκτος απο datsun μπορεις να το ανταλλαξεις και με κανονικο αυτοκινητο!! http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1688949/

Αυτος παλι τι το θελει να το κανει το Ζ ? Κανας Μυστηριος θα ναι..

απλα μυστηριος?? αυτος χρειαζεται τον stelmaniac.....! Στελιο...πελατης...αυτος χρηζει βοηθειας....

Nickolas_s2k
01-10-11, 20:28
Παντως ο Στελιος εχει δικιο καπου..για το κοινο των roadster.. εμεις oi 2 πχ που εχουμε ζ3 ειμαστε νεοι και αυτος που θελει να κανει ανταλλαγη το μερσεντικο ειναι στανταρ γεροντοπαλικαρο!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

paganis
01-10-11, 20:34
Παντως ο Στελιος εχει δικιο καπου..για το κοινο των roadster.. εμεις oi 2 πχ που εχουμε ζ3 ειμαστε νεοι και αυτος που θελει να κανει ανταλλαγη το μερσεντικο ειναι στανταρ γεροντοπαλικαρο!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

ελα ρεεεεε....που εισαι και νιατο!...εν δυναμη γεροντοπαλικαρο εισαι και εσυ! αντε κανε την ανταλλαγη με την μερσεντα...να νιωσεις φυσιολογικος ανθρωπος! εγω παει φιλε παντρευτηκα..οποτε αναγκαστηκα θα κρατησω το κουβαδακι μου, για οταν κανω παιδια να παιζουν στην παραλια....

Nickolas_s2k
02-10-11, 11:08
ελα ρεεεεε....που εισαι και νιατο!...εν δυναμη γεροντοπαλικαρο εισαι και εσυ! αντε κανε την ανταλλαγη με την μερσεντα...να νιωσεις φυσιολογικος ανθρωπος! εγω παει φιλε παντρευτηκα..οποτε αναγκαστηκα θα κρατησω το κουβαδακι μου, για οταν κανω παιδια να παιζουν στην παραλια....

:useless: Θελω φωτο οταν συμβει με το καλο...

orpheus
02-10-11, 18:13
Φιλε μαλλον δεν καταλαβες καλα...Δε λεω τη γνωμη μου, λεω την πραγματικοτητα. Το ροουντστερ ειτε φιατ ειναι ειτε ρολς ροις, κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.Αν εχεις ροουντστερ και βαυκαλιζεσαι οτι εχεις κανονικο αυτοκινητο πλανασαι....
Ας παρουμε δυο μοντελα ιδιας εταιριας: Βαλε διπλα διπλα ενα slk και ενα clk cabrio κι αν τα βλεπεις ιδια επισκεψου εναν καλο οφθαλμιατρο.

φίλε σαν κάτοχο ροουντστερ η γνώμη "πραγματικότητα" σου με γαργάλισε και σαν δημόσιο φόρουμ που είμαστε θέλω να πω και εγώ την γνώμη μου

"Το ροουντστερ ειτε φιατ ειναι ειτε ρολς ροις, κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω" δεν διαφωνώ αλλά η σημαντική διαφορά είναι στο πως την κάνουν το καθένα την δουλειά τους , επίσης το ίδιο ισχύει και για τα suv,station, sedan, κτλ δηλ. την ίδια δουλειά (σκοπό)
και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω κάνει το dacia και η 5αρα

Αν εχεις ροουντστερ και βαυκαλιζεσαι οτι εχεις κανονικο αυτοκινητο πλανασαι....

σε αυτό δεν σηκώνει πολύ συζήτηση , είναι θέμα τι εννοεί ο καθένας λέγοντας "μου αρέσουν τα αυτοκίνητα"

άλλος στην Μόνα Λίζα βλέπει έναν ύμνο στην ζωγραφική , και άλλος μια χοντρή σε καραβόπανο.....

δικιο εχουν και οι δυο........

my 2 cents

kapsourisz3
22-10-11, 15:17
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και είναι πλέον θέμα ημερών να πουληθεί το δικό μου..έχω καταλήξει σε κάποια αυτοκίνητα... τέσσερα ΜΧ5 τέσσερα Ζ3 και ένα Ε36
MX5: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1704379/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1628094/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1836117/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1766539/

Z3: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1839989/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1868589/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1743775/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1791938/

E36: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1715089/

stelmaniac
22-10-11, 15:58
Απο μχ-5 μ'αρεσει το ν.2
Τα Ζ3 μ'αρεσουν ολα.
Το Ε36 ειναι ωραιο και προσεγμενο αλλα ειναι πριν το '96 μοντελο και οχι '99...

BMWE36
22-10-11, 16:58
Απ τα mx5 προτιμο το 3 αν και δεν μ αρεσουν σαν αμαξια εκτος του μαινουργιου. Το προτιμο λογω ηλικιας κ ποιο καινουργιου μοντελου κ ποιο συμαζεμενο
Απο τα ζ το 2 λογω συνδιασμου σαλονιου κ καταστασης απο τα υπολοιπα
Αλλα ποιο πολυ απ ολα νομιζω ξεχωριζει το 36αρι (πολυ ομορφο κπ πολυ καλη κατασταση).
Τουλαχιστον απο τις φοτο οτι βλεπω
Βασικα αφου κοιτας για συγκεκριμενα μοντελα καλυτερα να κοιτας τα τελευταια μοντελα εκτος κι αν καποιο δειχνει κ ειναι σε καλυτερη κατασταση κ απο καινουργιο.
Αυτο το λεω γιατι βλεπω οτι πχ τα mx5 που κλεινεις εχουν διαφορα ηλικιας 8 χρονια με οτι συνεπαγεται αυτο σε ενα αμαξι και κυριως καμπριο (κουκουλες λαστιχα κτλ φθειροντε μ τον χρονο). Παρ ολο που καποια ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση σε συγκριση με το 99.
Εγω ψηφιζω το 36αρι

E36-Hartge
22-10-11, 19:01
Αν κοιτάξεις το 36αρι ψάξε το θέμα του μοντέλου γιατι όπως είπε ο stelmaniac δεν πρέπει να είναι 99
αλλα πρίν το 96.
Λίγο απο την κουκούλα με το τσεπάκι λίγο τα φλασάκια στα μπροστινά φτερά και το οτι λειπουν απο τον προφυλακτήρα οι αεραγωγοι για τα φρένα κάτι τέτοιο δείχνει.
Για τα άλλα δεν γνωρίζω τίποτα.

bmwz3m44
23-10-11, 12:50
απο τα ζ3 το 1ο και το 2ο θεωρω καλα.σιγουρα το 2ο περισσοτερο μιας που ειναι φεισλιφτ. το πρωτο τωρα εγω τι να πω ειναι το προηγουμενο μου αμαξι.ανι ενδιαφερεσαι για το πρωτο ζ3 μπορεις να μου στειλεις πμ να σου το πω ολα πως εχουν ακριβως μιας και ο τωρα ιδιοκτητης δεν θα σου τα πει γιατι δεν ξερει.υποψιν σε μια φαση το ειχε βαλει στο καρ 5100 ευρω τωρα το ξανανεβασε..