PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαλβολινες steptronic


gndrkavala
03-10-11, 21:59
Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.

θα μπορουσατε να μου κανετε PM καποιο εξειδικευμενο συνεργειο για αυτη τη δουλεια στα νοτια προαστεια???

φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν

ευχαριστω

kavouras20
04-10-11, 00:03
Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.

θα μπορουσατε να μου κανετε PM καποιο εξειδικευμενο συνεργειο για αυτη τη δουλεια στα νοτια προαστεια???

φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν

ευχαριστω

Φιλε και συνάδελφε με το 520, εγώ πριν από 1 εβδομάδα περίπου έκανα το σέρβις του αυτόματου σασμάν που περιλαμβάνει λάδια (περίπου 7 κιλά), φίλτρο (μεταλλικό με καβούκι) και φλάτζα.
Για το λάδι που πρέπει να βάλεις θα δεις ένα ταμπελάκι από κάτω αφού σηκώσεις το αυτοκίνητο, που λέει έναν συγκεκριμένο κωδικό.
Το συγκεκριμένο λάδι που πέρνει το σασμάν αυτό κοστίζει περίπου 17 ευρώ το κιλό. Το θέμα είναι ότι είναι ιδιαίτερα σπάνιο και είναι λίγο δύσκολο να το εχει διαθέσιμο ο μάστορας που θα πας.
Από ότι μου είπε ο δικός μου μάστορας η BMW πουλάει 20κιλο μπετόνι με 300 ευρώ αλλά ποιός θα έδινε 300 ευρώ μόνο για λάδι?
Έτσι μου είπε να περιμένω να ψάξει να βρει από ήδη ανοιγμένο μπετόνι. Τελικά βρήκε αλλά το τι μου έβαλε, δυστυχώς, μόνο αυτός το ξέρει.
Συνολικά πλήρωσα για όλα μαζί + ένα ρύθμισμα που ήθελα στο χειρόφρενο (από τους τροχούς όχι από τη φούσκα) 280 ευρώ
Όσο για τα νότια προάστια έχω να σου προτείνω εκεί που το πήγα και εγώ. Αν θες πες μου να σου στείλω pm.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

rapid_fast
04-10-11, 07:31
Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.
φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν
ευχαριστω
Δε νομίζω πως έχουν βαλβολίνες τα αυτόματα κιβώτια.. Δε νομίζω να έχουν καν γρανάζια,
για να επηρεάζονται όπως το θέτεις..
Δε νομίζω να άλλαξες αυτόματο κιβώτιο στο 307 επειδή είχες λάθος λιπαντικό..
Άλλωστε το καταλαβαίνεις στην πρώτη αλλαγή ταχύτητας οτι έχεις λάθος λιπαντικό..
Αρνείται να κάνει ομαλή μετάβαση ταχύτητας και καθυστερεί στην αλλαγή της..
Ετσι σε κάθε αλλαγή τρώς τζάμπα τα δισκάκια σου, αλλά το καταλαβαίνεις και το νιώθεις..
Από κακή χρήση μετά από επιλογή λάθος λιπαντικού, ναι, απο το λιπαντικό, όχι...

rapid_fast
04-10-11, 07:35
Το συγκεκριμένο λάδι που πέρνει το σασμάν αυτό κοστίζει περίπου 17 ευρώ το κιλό. Το θέμα είναι ότι είναι ιδιαίτερα σπάνιο και είναι λίγο δύσκολο να το εχει διαθέσιμο ο μάστορας που θα πας.
17 να είναι οι ώρες του.. 7,04 ευρώ κάνει το ATF55..
http://www.g-market.gr/ProductDetails.aspx?product=9807417e-4383-48c6-87f7-fc2886728216&Code=007673%20001&Description=Aral%20ATF%2055%201lit.