PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρομαγνητικές με Button


Dimitris ///M
04-10-11, 06:02
Θέλω να κάνω τις κλειδαριές να κλειδώνουν και να ξεκλειδώνουν απο μέσα αλλά δεν ξέρω τα καλώδια της εντολής ποια είναι.... Συνδεσμολογίες με ρελεδάκια κλπ τα φτιάχνω δεν είναι εκεί το πρόβλημα!

Ξέρω πως σίγουρα καταλήγουν στην πλακέτα με τους ρελέδες πίσω απο το κάθισμα του οδηγού αλλά τρέχα γύρευε με το κοκορέτσι καλωδίων που επικρατεί εκεί μέσα!

Ο λόγος? Μα για να κλειδώνω όταν είμαι μέσα στο αμάξι και να ξεκλειδώνω όποτε θέλω εγώ.....

rapid_fast
04-10-11, 08:12
Θέλω να κάνω τις κλειδαριές να κλειδώνουν και να ξεκλειδώνουν απο μέσα αλλά δεν ξέρω τα καλώδια της εντολής ποια είναι.... Συνδεσμολογίες με ρελεδάκια κλπ τα φτιάχνω δεν είναι εκεί το πρόβλημα!

Ξέρω πως σίγουρα καταλήγουν στην πλακέτα με τους ρελέδες πίσω απο το κάθισμα του οδηγού αλλά τρέχα γύρευε με το κοκορέτσι καλωδίων που επικρατεί εκεί μέσα!

Ο λόγος? Μα για να κλειδώνω όταν είμαι μέσα στο αμάξι και να ξεκλειδώνω όποτε θέλω εγώ.....

Γιατι???? απο την κλειδαριά της πόρτας σου δεν μπορείς??

Dimitris ///M
04-10-11, 15:30
Γιατί δεν κλειδώνει άμα κατεβάσω την κλειδαριά της πόρτας.... Όχι μόνο του οδηγού αλλά απο καμία πόρτα!
Κλειδώνει μόνο αν κατεβάσω παράθυρο και κλειδώσω απ'έξω με κλειδί!

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 16:56
Γιατί δεν κλειδώνει άμα κατεβάσω την κλειδαριά της πόρτας.... Όχι μόνο του οδηγού αλλά απο καμία πόρτα!
Κλειδώνει μόνο αν κατεβάσω παράθυρο και κλειδώσω απ'έξω με κλειδί!

σίγουρα ρε δημήτρη? πρέπει να είναι κλειστή η πόρτα και να πατήσεις την ασφάλεια...εδώ γινόταν στο Ε21 μου που είχε ηλεκτρομαγνητικές.
και γιατί θέλεις να κλειδώνεις ? μήπως κάνεις βρωμοδουλειές :bananasmi σε σκοτεινά σημεία?:thefinger

Dimitris ///M
04-10-11, 17:20
σίγουρα ρε δημήτρη? πρέπει να είναι κλειστή η πόρτα και να πατήσεις την ασφάλεια...εδώ γινόταν στο Ε21 μου που είχε ηλεκτρομαγνητικές.
και γιατί θέλεις να κλειδώνεις ? μήπως κάνεις βρωμοδουλειές :bananasmi σε σκοτεινά σημεία?:thefinger

Σίγουρα.... Δοκίμασα όλες τις πόρτες και δεν γίνεται! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχει το κλειδί με υπέρυθρες για τις κλειδαριές και τον συναγερμό!

Κρύβε λόγια ρε!!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι φυσιολάτρης! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 17:35
Σίγουρα.... Δοκίμασα όλες τις πόρτες και δεν γίνεται! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχει το κλειδί με υπέρυθρες για τις κλειδαριές και τον συναγερμό!

Κρύβε λόγια ρε!!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι φυσιολάτρης! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο α το καταφέρεις να κλειδώνει με κουμπί.
ψάξε πάντως και σε ξένα φόρουμ. ίσως να το έχει κάνει και κανείς άλλος. με καμιά πλακετούλα.
Μας βγήκες και πηδηχτούλης πανάθεμά σε....:yippee:

Dimitris ///M
04-10-11, 17:44
πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο α το καταφέρεις να κλειδώνει με κουμπί.
ψάξε πάντως και σε ξένα φόρουμ. ίσως να το έχει κάνει και κανείς άλλος. με καμιά πλακετούλα.
Μας βγήκες και πηδηχτούλης πανάθεμά σε....:yippee:

Μωρέ την έβγαζα στο smart 4 μέρες αλλά δεν αντέχεται Θάνο με λουμπάγκο κατέβαινα! :bananasmi

Στο Ε36 το είχαμε κάνει αυτό το κόλπο με διακόπτη παραθύρων αλλά δεν ήξερα πως και τι γιατί έλειπα απο τον ηλεκτρολόγο εκείνη την μέρα!
Πλακετούλα δεν θέλει απλά 2 καλώδια πρέπει να ναι, εντολή να κλειδώσει και εντολή να ξεκλειδώσει!
Έχει πίσω την πλακέτα με τους ρελέδες για κλειδαριές κλπ.... Απλά γίνεται πολύ τουρλουμπούκι με τόσα καλώδια!

Υ.γ. Κάπου δεν πρέπει να εκτονωθώ και εγώ? :yippee:

ThaNOS E46coupe
04-10-11, 17:50
Μωρέ την έβγαζα στο smart 4 μέρες αλλά δεν αντέχεται Θάνο με λουμπάγκο κατέβαινα! :bananasmi

Στο Ε36 το είχαμε κάνει αυτό το κόλπο με διακόπτη παραθύρων αλλά δεν ήξερα πως και τι γιατί έλειπα απο τον ηλεκτρολόγο εκείνη την μέρα!
Πλακετούλα δεν θέλει απλά 2 καλώδια πρέπει να ναι, εντολή να κλειδώσει και εντολή να ξεκλειδώσει!
Έχει πίσω την πλακέτα με τους ρελέδες για κλειδαριές κλπ.... Απλά γίνεται πολύ τουρλουμπούκι με τόσα καλώδια!

Υ.γ. Κάπου δεν πρέπει να εκτονωθώ και εγώ? :yippee:

ε...πήγαινε ρε σύ τότε στον ίδιο ηλεκτρολόγο και πές του να στο φτιάξει!!!!!:ban:

Dimitris ///M
04-10-11, 17:54
ε...πήγαινε ρε σύ τότε στον ίδιο ηλεκτρολόγο και πές του να στο φτιάξει!!!!!:ban:

Έκλεισε και έφυγε Θεσσαλονίκη!
Είπαμε δεν μου χει γίνει το μυαλό φραπέ! χαχαχαχα

Και να παω σε άλλον να σκάσω 30-40Ε για να μου συνδέσει 2 καλώδια? Αμαρτία!

giogio
05-10-11, 00:40
Έκλεισε και έφυγε Θεσσαλονίκη!
Είπαμε δεν μου χει γίνει το μυαλό φραπέ! χαχαχαχα

Και να παω σε άλλον να σκάσω 30-40Ε για να μου συνδέσει 2 καλώδια? Αμαρτία!

Αμα το κατεχεις,στην πορτα εχει εναν διακοπτη πανω στην κλειδαρια.Με ενα πολυμετρο βρισκεισ το ενα του ακρο στην πλεξουδα του αυτοκινητου που ειναι στα πεταλια απο πανω συνηθως.Μολις το βρεις δοκιμαζεις με ενα σωμα(-) να δεις αν κλειδωνουν.Αν δεν κλειδωνουν δοκιμαζεις με ενα (+) και μετα τοποθετεις τον διακοπτη οπου εσυ θες

gsova
05-10-11, 11:31
Θέλω να κάνω τις κλειδαριές να κλειδώνουν και να ξεκλειδώνουν απο μέσα αλλά δεν ξέρω τα καλώδια της εντολής ποια είναι.... Συνδεσμολογίες με ρελεδάκια κλπ τα φτιάχνω δεν είναι εκεί το πρόβλημα!

Ξέρω πως σίγουρα καταλήγουν στην πλακέτα με τους ρελέδες πίσω απο το κάθισμα του οδηγού αλλά τρέχα γύρευε με το κοκορέτσι καλωδίων που επικρατεί εκεί μέσα!

Ο λόγος? Μα για να κλειδώνω όταν είμαι μέσα στο αμάξι και να ξεκλειδώνω όποτε θέλω εγώ.....

Μου φαίνεται περίεργο που δε σου κλειδώνει η κλειδαριά από μέσα. Έχουμε το ίδιο αμάξι και μόλις κατεβάζω ασφάλεια από οδηγού / συνοδηγού, κλειδώνουν όλες οι κλειδαριές. Το ίδιο κι απ'έξω με το κλειδί είτε από τη μεριά του οδηγού είτε του συνοδηγού.

Καμμιά φορά η πλακέτα παθαίνει μπλακ-άουτ και δεν παίζει το κλείδωμα. Εμένα μου το έχει κάνει δύο φορές, μία με την πίσω αριστερή πόρτα και μία με του συνοδηγού. Ενώ έκλειναν όλες οι κλειδαριές όταν το πάθαινε έπρεπε να κλειδώνω με το χέρι την προβληματική. Επίσης καμμιά φορά από την κλειδαριά του πόρτ-μπαγκάζ δεν μου κλειδώνουν οι πόρτες -αλλά αυτό εμφανίζεται σπάνια. Το θέμα με τις πόρτες λύθηκε χωρίς να κάνω κάτι μερικούς μήνες μετά, τώρα -ευτυχώς- κλειδώνουν κανονικά γιατί μου είχαν σπάσει τα νεύρα :p:

Dimitris ///M
05-10-11, 18:01
Αμα το κατεχεις,στην πορτα εχει εναν διακοπτη πανω στην κλειδαρια.Με ενα πολυμετρο βρισκεισ το ενα του ακρο στην πλεξουδα του αυτοκινητου που ειναι στα πεταλια απο πανω συνηθως.Μολις το βρεις δοκιμαζεις με ενα σωμα(-) να δεις αν κλειδωνουν.Αν δεν κλειδωνουν δοκιμαζεις με ενα (+) και μετα τοποθετεις τον διακοπτη οπου εσυ θες

Σε ευχαριστώ πολύ :D

gsova μάλλον κάποια κλειδαριά θα κάνει το πρόβλημα και σε μένα. Του οδηγού που τις είδα δεν έχει πρόβλημα ίσως να ναι κάποια άλλη!
Αλλά το μπουτονάκι είναι αλλιώς.... Πιο prestige :smokin: