PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ (ΕΙΔΙΚΕΣ) ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ !!!


Action Man
14-11-04, 22:20
Το Σ.Κ που περασε εκανα το πρωτο καλο ταξιδι με το compact!Σαν βαση ειχα την Λεβιδι.Η διαδρομη Λεβιδι-Βυτινα-Δημητσανα ηταν απολαυστικη(με πολυ βροχη).Το compact παταγε ωραια και το λατρεψα.Αν και οι στροφες που βρηκα δεν ηταν τοσο κλειστες για να δω τα ορια του σε ανοιχτες (με βροχη) ηταν πολυ καλο.Οι επομενες ειδικες διαδρομες θα γινουν γυρω απο την Παυλιανη(οπου βρουμε δωματιο) σε 15 ημερες.
Τελικα το compact το λατρεψα και ας ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ!!! :D

Geo_3D
15-11-04, 02:03
Mα αυτο ειναι το μυστικο!!!!!!Οτι το αμαξι ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ. :bowdown:
Αν ηταν αλλο χρωμα,θα εμενες δυσαρεστημενος :nod:

alexk
15-11-04, 07:24
Χιχιχιχι.

Το κόμπακτ έχει το καλύτερο κράτημα από όλα τα άλλα (ΨΩΝΙΟ!!!).
Θα το δείτε.... :nod:

Dark_Niaou
15-11-04, 08:46
Δεν ξέρω για το compact αλλά εγώ μοιράστηκα το Σαββατοκύριακό μου με την γριά φιλενάδα μου την Ε36 που είναι και τεμπέλα (Auto) και πήγαμε στην Λίμνη Πλαστήρα, όπου και μου απέδειξε ότι κρατάει ακόμα πολύ καλα!!! Τι νερά, τι λάσπες, τι κακοτοπιές..... LOVEEE FOR EEEEVER :yippee:

MPOWER
15-11-04, 10:13
Σαν βαση ειχα την Λεβιδι.Η διαδρομη Λεβιδι-Βυτινα-Δημητσανα ηταν απολαυστικη(με πολυ βροχη).

Πήγες και από το χωριό μου βλέπω....Δημητσάνα :cheers:

Action Man
15-11-04, 10:29
Πήγες και από το χωριό μου βλέπω....Δημητσάνα :cheers:
ΜPOWER η Δημητσανα ειναι πανεμορφη! :bowdown:

DRIFTER
15-11-04, 14:20
Αντε να κανονίσουμε και κανα touring προς τα μέρη μου...όπου γουστάρουμε...,καλαμάτα?....(βέβαια πρώτα θα ανέβω για να είμαι και εγώ χε χε.....έχει τρομερή διαδρομή......όλοι θα την ευχαριστηθουμε....(Πάντος και για αλλού δεν με χαλάει...)

Action Man
15-11-04, 15:05
Αντε να κανονίσουμε και κανα touring προς τα μέρη μου...όπου γουστάρουμε...,καλαμάτα?....(βέβαια πρώτα θα ανέβω για να είμαι και εγώ χε χε.....έχει τρομερή διαδρομή......όλοι θα την ευχαριστηθουμε....(Πάντος και για αλλού δεν με χαλάει...)
DRIFTER απο που εισαι ρε φιλε? Καλαματα πηγαινω συνεχεια.Ειναι ο πατερας μου απο κει!

DRIFTER
15-11-04, 15:10
Ωραία εγώ είμαι απο Κυπαρισσία.......Αν θέλεις μπορούμε να αλλάξουμε κινητά και με το που θα κατέβεις Σαββατοκύριακο καλύτερα να κανονίσουμε να βρεθούμε άμα είναι να κατέβω καλαμάτα η να έρθεις και προς τα εδώ ότι θέλεις.Τι λές?

Action Man
15-11-04, 15:14
Ωραία εγώ είμαι απο Κυπαρισσία.......Αν θέλεις μπορούμε να αλλάξουμε κινητά και με το που θα κατέβεις Σαββατοκύριακο καλύτερα να κανονίσουμε να βρεθούμε άμα είναι να κατέβω καλαμάτα η να έρθεις και προς τα εδώ ότι θέλεις.Τι λές?
Οταν ειναι να κατεβω θα σου στειλω pm κατευθειαν φιλε! :)

DRIFTER
15-11-04, 15:16
Ok θα περιμένω.... :cheers:

Johnie_be_good
15-11-04, 17:20
Απο Κυπαρισσια εισαι φιλε? προσεχε διοτι το καλοκαιρι θα σε περασω απο πανω που θα ερθω! :p Παραθεριζω τα τελευταια τρια χρονια εκει :offtopic:

Panoz
16-11-04, 08:54
Δεν ξέρω για το compact αλλά εγώ μοιράστηκα το Σαββατοκύριακό μου με την γριά φιλενάδα μου την Ε36 που είναι και τεμπέλα (Auto) και πήγαμε στην Λίμνη Πλαστήρα, όπου και μου απέδειξε ότι κρατάει ακόμα πολύ καλα!!! Τι νερά, τι λάσπες, τι κακοτοπιές..... LOVEEE FOR EEEEVER :yippee:

Και γώ το Σάββατο ανηφόριζα το Πήλιο.....μαγευτική διαδρομή και οδηγικά και σε ομορφιά :cheers:

DRIFTER
16-11-04, 09:08
Απο Κυπαρισσια εισαι φιλε? προσεχε διοτι το καλοκαιρι θα σε περασω απο πανω που θα ερθω! :p Παραθεριζω τα τελευταια τρια χρονια εκει :offtopic:


Σε περιμένω......

tryfon_2l
16-11-04, 10:56
Πήγες και από το χωριό μου βλέπω....Δημητσάνα :cheers:


Πολλόι κοντοχωριανοί βρεθήκαμε!!! Εγώ είμαι από την Βυτίνα!!!!

MPOWER
16-11-04, 11:04
Νομίζω μία οργανωμένη χειμερινή εκδρομή προς τα εκεί θα ήταν καταπληκτική και θα προσπαθήσω να το οργανώσω "κάποια στιγμή" :nod:

DoctorAbo
16-11-04, 12:56
καλημέρα και από μένα. Πολύ ωραίες όλες αυτές οι ειδικές διαδρομές για τις οποίες μιλήσατε αυτές τις μέρες. Είχα και γω να προτείνω μια εξαιρετικά και ιδιαίτερα ρομαντική ειδική διαδρομή.
Παίρνεις την Αττική οδό και πας ίσια (ναπούμε) , τραβάς ίσια λοιπόν μέεεχρι το ΙΚΕΑ. Στο δρόμο, περνάς από φοβερές δενδροστοιχίες, με τις ακτίνες του ήλιου να παίζουν ανάμεσα στις φυλοσιές. Στις άκρες του δρόμου βλέπεις ένα παχύ χαλί από φθινοπορινά φύλλα πεσμένα, και πολλές πηγές με τρεχούμενο νερό. Το μαγέρικο Olympous φτιάχνει φοβερές μακαρονάδες στα κάρβουνα.
Μετά από όλη αυτή τη διαδρομή ξαποσταίνει κανείς στον Όλυμπο, τρώει μακαρονάδα πλάι στο τζάκι και ακούει τον βοριά που χτυπάει στη τζαμαρία.
Νομίζω πως η μοναδική εμπειρία του πήγαινε ελα εκεί αξίζει την προσπάθεια να το οργανώσουν οι administrators. :hello:

Octane
16-11-04, 16:45
Λοιπον,μια ειδικη διαδρομη που δε θελει ιδιαιτερες συστασεις ειναι η παραλιακη Σουνιου!!Παραθεριζω κοντα στο Σουνιο εδω + 15 χρονια + ο δρομος αυτος ειναι ο,τι καλυτερο μεχρι να φτασω!!Ξεκινας απο λιμς + καταληγεις κολωνες!!Καλο ειναι να μην εχει κινηση + αν ειναι βραδυ,να μην ειναι μονο ενα αυτοκινητο αλλα παρεα γιατι αν το παρατραβηξεις + φυγεις,αντε να σε βρουν!!Παρολο που με βολευει τρελλα η Αττικη οδος,προτιμω να κανω τη διπλασια + πλεον ωρα πολλες φορες μεχρι να φτασω,ετσι,για τη διαδρομη!! :yippee:
Επισης αλλες δυο κοντα στην Αθηνα ειναι Πεντελη-Νεα Μακρη + Ερυθραια-Νεα Μακρη!!Μεγαλυτερη κλιση,που ειδικα στην ανηφορα καλυτερα ειναι το αυτοκινητο να ειναι δυνατο αν δεν εχει καυσωνα ή να ψιλοβρεχει (τωρα το Χειμωνα)!! :D

V@rwnos
17-11-04, 17:37
Πολλόι κοντοχωριανοί βρεθήκαμε!!! Εγώ είμαι από την Βυτίνα!!!!
Εσείς στα βουνά,κι εγώ στην παραλία,
ΠΑΡΑΛΙΟ ΑΣΤΡΟΣ

Black5
18-11-04, 07:23
Ωραία διαδρομή είναι και μέγαρα-αλεποχώρι.... :dance:

Geo_3D
18-11-04, 08:07
Ωραία διαδρομή είναι και μέγαρα-αλεποχώρι.... :dance:
Sυμφωνω απολυτα μαζι σου.Επισης να προσθεσω και την διαδρομη προς τον Μαραθωνα περνωντας απο το φραγμα!!!!!!!

bmwlach
13-11-05, 03:24
Σίγουρα κάποιοι απο εμάς (αν όχι όλοι) έχουμε κάποιες διαδρομές που μας συγκινούν και μας αρέσουν ιδιαίτερα λόγω της "χάραξης", της ποιότητας της ασφάλτου, της τοποθεσίας τους, της αραιής κίνησης ή ακόμα και της "θέας¨..!!
Σ'αυτές συνήθως μας αρέσει να ψάχνουμε τα όρια τα δικά μας και του αυτοκινήτου μας, αλλα και να δοκιμάζουμε-τεστάρουμε τις διάφορες αλλαγές, βελτιώσεις η ρυθμίσεις σε κινητήρα η στήσιμο..
Στόχος μου με αυτό το "thread" είναι να ανταλάξουμε απόψεις και ιδέες για την ιδανική διαδρομή, αλλα και να γνωρίσουμε νέες διαδρομές, οπουδήποτε στην Ελλάδα, οπου μπορούμε να χαρούμε περισσότερο την (γρήγορη) οδήγηση με την αγαπημένη μας μπέμπα!!!

bmwlach
13-11-05, 03:58
Και για να κάνω την αρχή:
Η αγαπημένη μου διαδρομή είναι η παλιά εθνική οδός απο την Πάτρα μέχρι το Ξυλόκαστρο περίπου.. Χαρακτηριστικό της η εναλλαγή κλειστών και ανοιχτών καμπών, ενωμένων με μικρές ή μεγάλες ευθείες και η ενδιαφέρουσα υψομετρική διακύμανση.. Ικανοποιητική άσφαλτος ακόμα και για πολύ σκληρή ανάρτηση, πολύ αραιή κίνηση ιδίως τη χειμερινή περίοδο, σωστή σήμανση και το βασικότερο: Μηδαμινή Αστυνόμευση!!!
Επίσης είναι πολύ πιθανό να βρείτε κι άλλον "γρήγορο" της περιοχής εκεί και η "βόλτα" σας να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα!! Βέβαια όπως κάθε δρόμος στην Ελλάδα, έχει και 2 το πολύ τρείς "παγίδες" που όμως προειδοποιούνται αρκετά νωρίς με το σήμα της ολισθηρότητας του δρόμου..
Σε σχέση με την Ν.Ε.Ο. μπορεί να είναι λίγο πιο αργή, αλλα όσον αφορά τη χάραξη, τη συγκίνηση, ακόμα και τη θέα που παρέχει, είναι ασύγκριτη..
Την προτείνω για αυτοκίνητα 80 έως 680 αλόγων....

bmwlach
13-11-05, 04:21
Ακόμα, ένα πέρασμα απο τις ειδικές διαδρομές του Ραλλυ "Αχαιός" θα σας κάνουν να αισθανθείτε δέος με τις ορεινές διαδρομές γύρω απο τα Καλάβρυτα, αλλά και θαυμασμό+σεβασμό για τους οδηγούς που τρέχουν σε τέτοιες διαδρομές με τέτοιες ταχύτητες, οπού το παραμικρό λάθος μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα πτώσεις σε τρομακτικούς γκρεμούς και προσγειώσεις σε δέντρα!!!
Μια διαδρομή με πανέμορφη θέα και πολύ "τεχνική" χάραξη είναι και η ειδική διαδρομή "Φτέρη" (κατηφορική), όπως επίσης και η ανάβαση Τράπεζα - Καλάβρυτα που ξεκινάει απο την έξοδο κιόλας της νέας εθνικής οδού: Κορίνθου - Πάτρων 20km πρίν το Αιγιο..
Βέβαια η άσφαλτος σε πολλά σημεία χαρακτηρίζεται ως "σπαστήρι" και σε συνδυασμό με την μεγάλη επικινδηνότητα οι διαδρομές αυτές δεν είναι και οτι καλύτερο για πολύ γρήγορα και σκληρά αυτοκίνητα..
Επίσης ιδιαίτερα στη "Φτέρη", κανένα απο τα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει με εργοστασιακά συστήματα πέδησης δεν έχουν αντέξει ώς το τέλος (διαδρομής 20km περίπου), με αποκορύφωμα το "βράσιμο" του υγρου φρένων ( DOT4 παρακαλώ!) σε ενα MX-5 οπου το πεντάλ του φρένου έφτανε στο τέλος της διαδρομής του δίχως να επιβραδύνει καθόλου το αυτοκίνητο ΕΥΤΥΧΩΣ χωρίς δυσάρεστες συνέπειες...

E36M3ZF
13-11-05, 12:11
Για όσους έχουν άντερα και μόνο για αυτούς όμως έχω να προτεινω μια Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η διαδρομη για λαλακίες και ολα.......Ξεκινάμε απο γέφυρα Βαρυμπόμπης....ανεβαίνουμε για πλατεία βαρυμπόμπης αλλά δεν στρίβουμε εκεί....συνεχίζουμε ευθεία και στριβουμε στα 200 μετρα αριστερα που έχει τα μπέλες για ταβέρνία διάφορα.....συνεχίζουμε ευθεία χωρις να υποκύποτουμε στους πειρασμούς και στις μυρωδιές της ψητούρας....( παναγιά μου ) και αφού περάσουμε και την ταβέρνα "Θέα" ( καλό φαγητό πολύ καλή θέα...μην πάτε Κυριακή ...δεν έχει γκαρσόνια και θα περιμένετε καμα 2ωρο να μασαμπουκιάσετε , αν θα πάτε ζητήστε την κυρα Μαρία και πήτε πως πάτε εκμερους μου ...Κ.Ανδριόπουλος...θα φατε καλα και θα πληρώσετε και κάτι που χρωστάω )και αφου λοιπόν περάσετε την ταβέρνα " Θέα " και πλεόν τα λάστιχα έχουν ζεσταθεί αρκετά....πατήστε το γκάζι πάτωμα αλλά προσοχή....τις Κυριακές πολύ πυκνη κίνηση....( Δοκιμάστε αλλή μέρα και απογευτοβραδυνές ώρες ) και τραβήξτε ευθεία προς Βασιλικά κτήματα - Ιπποκράτειο πολιτεία με απότερο σκοπό να φτάσετε στον Αγιο Μερκούριο...Πως θα το καταλάβετε? ξαφνικά μπροστά και κάτω χαμηλά θα δείτε την Ε.Ο Αθηνών Λαμίας και ο δρόμος θα έχει στενέψει υπερβολικά. Πολύ καλή αλλα ριψοκύνδυνη κατάβαση αλλα και ανάβαση αν ερθετε απο τον κόμβο της Μαλακάσας . Το προτείνω ανεπιφύλακτα αλλά πάντα με προσοχή και καλό θα είναι να γίνει βραδυνές ώρες Δευτέρας - Πάμπτης ώστε να υπάρχει και το αβαντάζ να φαίνονται τα φώτα αυτού που έρχετε....Σημείωση...εκεί δοκιμάζει Κυριακή μεσιμέρι ο Κύρκος πολλά απο τα κτήνη που δημιουργεί. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΣΤΡΟΥΜΦ και αν πάτε και πολυ βραδυ θα πάρετε και το απαραιτητο μάτι ζευγαράκια που.....ερωτοτροπούν.Προσοχή στα Φαντάσματα και στα ζόμπι που τυχόν να βρείτε στον δρόμο σας μετα τις 12.
Τάδε έφη. Κώστας

Action Man
13-11-05, 14:36
Συμφωνω..Αγιος Μερκουριος,Κατσιμιδη....και τωρα τελευταια που ξαναμαζευτηκε η παλια παρεα,πηγαινουμε σε παλια στεκια!!! :yippee: Δερβενοχωρια..αψογη διαδρομη χωρις αυτοκινητα(εκτος απο Κυριακη)αλλα πολυ σκοταδι...θελει ιδιαιτερη προσοχη...

Action Man
13-11-05, 14:58
Ξεχασα την Καλαματα-Στουπα........και μια μεγαλη ε.διαδρομη....
Αναχωρηση 12.00 τα μεσανυχτα Αθηνα-Καλαματα......πορωση!!!!!!

InsaneDriver
13-11-05, 16:34
Διόνυσος...:yippee:
Πολλή απαιτητική διαδρομή μιας και η άσφαλτος γυαλί σε συνδυασμό με μερικά πατημένα κομμάτια συνθέτουν ένα άκρως ευχάριστο οδηγικά αλλά και επικίνδυνο σκηνικό.

Η ακροβασία ανάμεσα σε πρόσφυση και τη στιγμιαία απώλεια αυτής με εξιτάρει. Θέλει πολύ μυαλό το συγκεκριμένο κομμάτι. Παρόλο που έχω κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή 30-40 φορές περίπου μόνο πριν ένα μήνα(βράδυ) κατάφερα να φτάσω στο όριο το αυτοκίνητο με βάση τις συνθήκες που επικρατούσαν(πρόσφυση,θερμοκρασία κτλπ).
Ένα φιλαράκι με Clio που μένει εκεί και ξέρει με κλειστά μάτια το δρόμο μπήκε μπροστά και ακολουθούσα τις γραμμές του. Ο ρυθμός ήταν ξέφρενος και δεν ξέρω αν θα το επιχειρήσουμε ξανά. Όταν συζητήσαμε με άλλους από την παρέα που έχουν αγωνιστεί στο ασφάλτινο πρώτάθλημα μας είπαν ότι ο ρυθμός που κατευαίναμε ήταν σχεδόν αγωνιστικός(ταχύτητα σε στροφές και τρόπος οδήγησης).
Θέλει πολύ ψάξιμο αυτή η διαδρομή πάντως.:drive2:

TheCondor
13-11-05, 18:45
Ρε παιδια αν ειναι να κανονιστει καμια τετοια διαδρομη !!! Να μαζευτουμε οσοι μαζευτουμε και να παμε γκρουπακια απο αμαξια ( ας πουμε 3-4 την φορα ) για να μην ειμαστε μπουλουκι και γινει και τιποτα ) και να αρχισουμε την αναβαση/καταβαση!!!

Τι λετε? Αν ειναι να ανοιξω η να ανοιξει καποιος αλλος ενα thread να κανονιστει!!

Κωστα την διαδρομη που ειπες την εχω κανει κανα δυο φορες ( βαρυμπομπη ) και αποτι θυμαμαι ηταν παρα πολυ καλη. Βεβαια ημουν συνοδηγος αλλα θυμαμαι πως μου αρεσε αρκετα

InsaneDriver
13-11-05, 19:02
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...Αν δεν πας αναγνωριστικά καμοιά δεκαριά φορές είναι σίγουρο πως θα αγοράσεις κανά οικόπεδο/τροπετιαστείς σε αυτές τις δύσκολες διαδρομές.
Ξεκινήστε πρώτα από πιο εύκολες διαδρομές, κάντε αναγνωρίσεις και μετά αρχίζετε να πιέζετε με σκοπό να βρείτε τα όρια του αυτοκινήτου σας.
Ο Διόνυσος και ιδιαίτερα ο Μερκούρης δεν συγχωρούν λάθος.

Υ.Γ: Προσοχή. Μόνο μεταμεσονύχτιες ώρες και με τα μάτια σας 14 να κάνετε γρήγορες βόλτες. Μην φάμε κανά οικογενειάρχη.

TheCondor
13-11-05, 19:06
Δεν λεω να παμε με 150 χλμ/ωρα ρε συ, και για βολτα καλα θα ειναι! Οπως την αλλη φορα, θυμαμαι, την διαδρομη προς Αγιο Στεφανο που ειχα κανει με τον Μακη ( makman ) για να βρουμε τους υπολοιπους που ηταν σε μια καφετερια, γιατι ειχαμε αργησει. Ειχε και ανηφορα και κατηφορα, πολυ ωραια διαδρομη, πηγαιναμε ψιλογρηγορα και ηταν ωραια, δεν πηγαιναμε σα μουρλοι γιατι θαχαμε σκοτωθει!

manosm3
13-11-05, 20:11
Εχετε δοκιμασει τη διαδρομη για Ιπποκρατειο Πολιτεια;
Στη γεφυρα πριν το καρτοδρομο περναμε απο κατω και παμε προς Υδατοπυργο. Αντι να στριψουμε αριστερα κατω απο τις γραμμες, παμε δεξια! Πολυ ωραια διαδρομη και εχει και μια ωραια λιμνη για πικ-νικ εκει πανω! Φαταουλες!:p:

handball-n11
13-11-05, 21:24
Παιδια τοση ορα που διαβαζω απο τοσες διαδρομες εχετε γυρισει τιν μιση Ελλαδα !!!!!! Εγω θα σας προτεινα να ερθεται το καλοκαιρακι εδω στην Κερκυρα μας να κανεται και το μπανακι σας!!!! (να πσαροσω και εγω σαν ανιλικο παιδι!!!) Αλλα για ενα πραγμα σας ενημερονω απο τωρα ....ι προσφυση ειναι χαλια ....αλλα απο βολτες με θεεσ και τετοια αλλο τιποτα...!

makman
13-11-05, 21:43
Δεν λεω να παμε με 150 χλμ/ωρα ρε συ, και για βολτα καλα θα ειναι! Οπως την αλλη φορα, θυμαμαι, την διαδρομη προς Αγιο Στεφανο που ειχα κανει με τον Μακη ( makman ) για να βρουμε τους υπολοιπους που ηταν σε μια καφετερια, γιατι ειχαμε αργησει. Ειχε και ανηφορα και κατηφορα, πολυ ωραια διαδρομη, πηγαιναμε ψιλογρηγορα και ηταν ωραια, δεν πηγαιναμε σα μουρλοι γιατι θαχαμε σκοτωθει!

ναι παιδια εχει δικιο.......δεν πηγαιναμε.αλλο που κανα δυο οικοπεδα μου γλυτωσανε παρα τριχα και αλλο που εμεινα απο φρενα στην αναβαση.και αλλο βεβαια που οτι μ@λ@κι@ εκανα εγω,την εκανε και ο condor.φαντασου να πηγαιναμε σαν μουρλοι..............:nixweiss:

sakkunen
13-11-05, 21:54
Βιλια-Πορτο Γερμενο
Κριεκουκι-Αγιος Βασιλης
Μανδρα-Θηβα[ολη η παλαια εθνικη μια ειδικη ειναι]

Αυτες ειναι οι πιο κοντινες διαδρομες που μ ρχονται στο μυαλο.
σ αυτους τους δρομους εκπαιδευτηκα εκανα μ**κιες και τα συνδυασα ολα αυτα με ενα μπανακι στην θαλασσα.:ices_ange

Και Λιβαδεια-Δελφοι καλα ειναι αν και εχω καιρο να την κανω.

manosbmw318ie30
13-11-05, 22:07
Μέγαρα - Αλεποχώρι - Σχοίνος - Ανάβαση Γερανείων - Λουτράκι :) ;)

bmwlach
13-11-05, 23:23
Βιλια-Πορτο Γερμενο
Κριεκουκι-Αγιος Βασιλης
Μανδρα-Θηβα[ολη η παλαια εθνικη μια ειδικη ειναι]

Αυτες ειναι οι πιο κοντινες διαδρομες που μ ρχονται στο μυαλο.
σ αυτους τους δρομους εκπαιδευτηκα εκανα μ**κιες και τα συνδυασα ολα αυτα με ενα μπανακι στην θαλασσα.:ices_ange

Και Λιβαδεια-Δελφοι καλα ειναι αν και εχω καιρο να την κανω.

Χαίρομαι πολύ που το άνοιξα αυτό το thread... Πετυχαίνουμε σχεδόν απόλυτα το στόχο μου...
Παρατηρώ οτι όντως φίλε μου τα κομμάτια των παλαιών εθνικών οδών είναι γεμάτα συγκινήσεις και ακριβώς η ιδιότητα αυτή (Παλαιές Εθνικές) τους δίνουν το μοναδικό προνόμιο να είναι αρκετά γρήγορα, να έχουν στο σύνολό τους καλή άσφαλτο και συνεπώς πρόσφυση και συνάμα να έχουν αρκετά αραιή κίνηση...
Αυτές οι ιδιότητες είναι που κατα τη γνώμη μου ξεχωρίζουν αυτές τις διαδρομές απο τις Πανέμορφες και πολύ τεχνικές Ορεινές διαδρομές, που βρίσκονται σε πληθώρα στη χώρα μας. Το άσχημο μ'αυτές, κατα τη γνώμη μου πάντα, είναι οτι κάθε λάθος μπορεί να αποβεί κυριολεκτικά θανάσιμο! Το να συναντήσεις μπροστά σου ενα τρακτέρ, πεσμένες πέτρες και βράχια ή ακόμα χειρότερα ένα κοπάδι (η και ένα μόνο) ζώων, είναι τρομάκτικά (λόγω στενότητας) πιθανό, ενώ και τα κομμάτια κατεστραμένου ασφαλτοτάπητα (κοινώς λακούβες-χαράδρες) είναι πολύ πιθανά.. Άσε τα ανύπαρκτα περιθώρια διαφυγής με τους γκρεμούς και τα δέντρα!!!
Αυτά βέβαια δεν με κάνουν να αλλάζω γνώμη οσον αφορά το οτι οι Ορεινές είναι πολύ hardcore και τις γουστάρω το ίδιο!!!

papajim
13-11-05, 23:25
Εντος Αττικης...Διαδρομη προς Μαραθωνα απο Δροσια και φραγμα (στροφιλικι και ωραιο περιβαλλον) και μετα ολο ευθεια μεχρι το σταυρο (πολυ κυριλε το βραδακι απο τοτε που εφτιαξαν τη Μαραθωνος).
Βαρυμπομπη και περιχωρα
Απο Νεα Παντελη σε Πολιτεια,απο πισω απ'το βουνο (μικρη αλλα ομορφη)
Ενας φιλος λεει οτι παιζουν πολυ ωραιες καμπες και προς πορτοραφτη μερια (θα παμε τα χριστουγεννα βολτα να μου δειξει)

Εκτος Αττικης (μα πολυ εκτος:D )...Autostrada Roma Nord-Roma Εst βραδακι η νωρις το πρωι..33 χιλιομετρα συνεχους τελικιασματος.Η πιο "κλειστη" στροφη ειναι μια δεξια με 185χλμ κοντερατα!!

TheCondor
14-11-05, 02:34
ναι παιδια εχει δικιο.......δεν πηγαιναμε.αλλο που κανα δυο οικοπεδα μου γλυτωσανε παρα τριχα και αλλο που εμεινα απο φρενα στην αναβαση.και αλλο βεβαια που οτι μ@λ@κι@ εκανα εγω,την εκανε και ο condor.φαντασου να πηγαιναμε σαν μουρλοι..............

Tα οικοπεδα ηταν για να τσεκαρουμε αν ειναι εντος η εκτος σχεδιου ρε Μακη :tapedshut

Ακομα θυμαμαι το σκηνικο που φευγεις σε μια δεξια στροφη και λεω απο μεσα μου - καλα τι μαλακια εκανε τωρα παραλιγο να φυγει εξω - και εφυγα με τον ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ τροπο και εγω και απο κει και περα ειπα : τι μαλακας ειμαι :smashtard :smashtard

Παντως η Μαραθωνος οπως ειπωθηκε ειναι πολυ καλη ξεκινωντας απο Γερακα-Παλληνη κτλ, μονο που ειναι δυο λωριδες μονο, αλλα εχει μπαρα και το οδοστρωμα πολυ καλο. Ακους Μακη??? Εκει πρεπει να παμε ρε συ :D

Geo_3D
14-11-05, 03:21
Εθνικη οδο προς Λαμια.Βγαινετε στη γεφυρα της Βαρυμποπης και πατε αριστερα.Για κανα 2 χλμ και ανεβαινοντας το βουνο,ο Χαρος εκανε παρκε στο δρομο.Μιλαμε για τρελλη γλυστρα.Θελει μεγαλη προσοχη ομως στις τυφλες στροφες μηπως ερχεται αλλος απτο αντιθετο ρευμα

Fad3In
14-11-05, 15:30
Διόνυσος...:yippee:
Πολλή απαιτητική διαδρομή μιας και η άσφαλτος γυαλί σε συνδυασμό με μερικά πατημένα κομμάτια συνθέτουν ένα άκρως ευχάριστο οδηγικά αλλά και επικίνδυνο σκηνικό.


Δικος μας εισαι Χαρη! :bullhorn:
Μια φορα χαρακτηριστικα θυμαμαι τους δισκους μου
να ναι πυρωμενοι αλά WRC οταν εφτασα Ν.Μακρη! :D
Ν.

Fanatic
14-11-05, 17:39
Αγαπημενη διαδρομη ειναι επιστροφη σπιτι μου μεσω carefoure Αλιμου....

bmw_E21
14-11-05, 18:07
εχετε κανει καταβαση απο στενη ευβοιας?ειδικη προς Αη Γιαννη Ρωσσο?
δεν εχετε δει τιποτα!

GS1821
14-11-05, 18:29
Σουπερ αναβαση !!
Aθηνα - Τριπολη έξοδος για Ναυπλιο
και με πορεια για Αργος φτανουμε στην Αναβαση
ΚΟΛΟΣΟΥΡΤΗ !!!!! για όσους είναι απο τα μέρη μου!!!!!!!:drive2:

InsaneDriver
14-11-05, 19:17
Δικος μας εισαι Χαρη! :bullhorn:
Μια φορα χαρακτηριστικα θυμαμαι τους δισκους μου
να ναι πυρωμενοι αλά WRC οταν εφτασα Ν.Μακρη! :D
Ν.
Κι όμως...ο Διόνυσος στο πρώτο κομμάτι του(μέχρι Άγιο Πέτρο) δεν θέλει πολύ φρένο. Εγώ ''φοβάμαι'' να φρενάρω αποφασιστικά εκεί και έτσι ποτέ δεν έχω μείνει από φρένα. Θέλει φρενάρισμα με κατευάσματα περισσότερο. Αν προσπαθήσεις να φρενάρεις δυνατά πριν τις στροφές θα φας τέτοια υποστροφή που σε χρόνο dt θα βρεθείς εκτός δρόμου.

manosm3
14-11-05, 22:11
Δικος μας εισαι Χαρη! :bullhorn:
Μια φορα χαρακτηριστικα θυμαμαι τους δισκους μου
να ναι πυρωμενοι αλά WRC οταν εφτασα Ν.Μακρη! :D
Ν.
Getaway in Penteli? :p: χιχιχι Κατι μου θυμιζει...

nikosvg
15-11-05, 00:08
No1: Χανια - Χωρα Σφακιων (μονο χειμωνα, το καλοκαιρι εχει πολυ κινηση)
Νο2: Αγρινιο - Καρπενισι - Λαμια

bmw_E21
15-11-05, 09:18
ξεχασα να αναφερω και την αθανατη Ριτσωνα!

Fad3In
15-11-05, 14:08
Κι όμως...ο Διόνυσος στο πρώτο κομμάτι του(μέχρι Άγιο Πέτρο) δεν θέλει πολύ φρένο. Εγώ ''φοβάμαι'' να φρενάρω αποφασιστικά εκεί και έτσι ποτέ δεν έχω μείνει από φρένα. Θέλει φρενάρισμα με κατευάσματα περισσότερο. Αν προσπαθήσεις να φρενάρεις δυνατά πριν τις στροφές θα φας τέτοια υποστροφή που σε χρόνο dt θα βρεθείς εκτός δρόμου.

Βασικα,τα φρενα μου πυρωσαν στην καταβαση,απ τη διασταυρωση
που παει και για Πεντελη (με την καφετερια) και κατω! ;)
Γενικα,στην ανηφορικη διαδρομη προς τη διασταυρωση δεν θα μπορουσα καν να χω τοση φόρα,ωστε ν αναγκαστω να φρεναρω και τοσο ρε συ...
Ν.

Action Man
15-01-06, 21:11
Σημερα μαζευτηκαμε μεγαλο τσουρμο,και πηγαμε στο εξοχικο(της γυναικας:D ) στην Ψαθα!
Κατα το μεσημερακι... μετα το μεγαλο φαγοποτι:rockon: ,ολοι οι φιλοι-φιλες επεσαν σαν ζωα για υπνο......
Ειπα να πιω ενα καφε....και να κανω καμια ειδικη διαδρομη.....με την ησυχια μου.
Ξεκινησα απο Ψαθα και ανεβηκα το ορος "ΠΑΤΕΡΑΣ"....φανταστικη διαδρομη,που την εχω ξανακανει πολλες φορες!!Στο πλαι του δρομου ειχε χιονι,και σε μερικα σημεια που επεφτε η σκια των δεντρων ειχε πιασει παγο,αλλα εγω πηγαινα οσο πιο γρηγορα γινοταν,και τελικα κατεληξα στο "Πορτο Γερμενο".................πηρα ενα πακετο τσιγαρα και ξεκινησα την επιστροφη στην βαση.
ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!!!!!!!Η διαδρομη ειναι απολαυση!!
Ποικιλια στροφων και εναλλαγη τοπιων!!!!
Στο γυρισμο τραβηξα και μερικες φωτο!:smokin:

sakkunen
16-01-06, 00:18
Την επομενη φορα ριξε ενα τηλεφωνο.30 χλμ πιο περα θ μαι,Ερυθρες.:hello:

compact
16-01-06, 08:42
φανταστικη διαδρομη ειναι απο αταλαντη προς παρνασσο!!!!!
περνας καλαποδι,τιθορεα, αμφικλεια και φτανεις κελαρια!!!!

Action Man
05-04-06, 03:01
Μόλις γύρισα...
Επιλέξαμε πολυ καλη διαδρομη,και υπηρχε ποικιλια αυτοκινητων!
Είχαμε καιρό να μαζευτούμε ολοι μαζι.....
Φανταστική στροφοδιαδρομή.......φανταστικα αυτοκινητα!!!

Tρια impreza sti,ενα EVO 9,ενα 350Ζ,μια 325 compact.........και ενα τερας..........

Πλοηγός ηταν το EVO!

Action Man
05-04-06, 03:09
Μόλις γύρισα...
Επιλέξαμε πολυ καλη διαδρομη,και υπηρχε ποικιλια αυτοκινητων!
Είχαμε καιρό να μαζευτούμε ολοι μαζι.....
Φανταστική στροφοδιαδρομή.......φανταστικα αυτοκινητα!!!

Tρια impreza sti,ενα EVO 9,ενα 350Ζ,μια 325 compact.........και ενα τερας..........

Πλοηγός ηταν το EVO!

φώτο!


http://img217.imageshack.us/img217/6083/ed38kl.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=ed38kl.jpg)

Geo_3D
05-04-06, 03:23
Μόλις γύρισα...
Επιλέξαμε πολυ καλη διαδρομη,και υπηρχε ποικιλια αυτοκινητων!
Είχαμε καιρό να μαζευτούμε ολοι μαζι.....
Φανταστική στροφοδιαδρομή.......φανταστικα αυτοκινητα!!!

Tρια impreza sti,ενα EVO 9,ενα 350Ζ,μια 325 compact.........και ενα τερας..........

Πλοηγός ηταν το EVO!
Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ξεχωριζεις ρε Παντελη!!!!!

STR
05-04-06, 10:13
Να προσθεσω κι εγω μια πολυ καλη διαδρομη για τους βορειους φιλους μας που μαλλον θα την ξερουν.Θεσ/νικη-Σερρες.
Εχει τα παντα,ευθειες-ανοικτες καμπες-πιο κλειστες στροφες-καλη ασφαλτο-κακη ασφαλτο.Διαδρομη για ολα τα οδηγικα γουστα.

Action Man
05-04-06, 10:15
Να προσθεσω κι εγω μια πολυ καλη διαδρομη για τους βορειους φιλους μας που μαλλον θα την ξερουν.Θεσ/νικη-Σερρες.
Εχει τα παντα,ευθειες-ανοικτες καμπες-πιο κλειστες στροφες-καλη ασφαλτο-κακη ασφαλτο.Διαδρομη για ολα τα οδηγικα γουστα.
Ωραια διαδρομη φιλε Στρατο..................αλλα δεν κανει για 25αρια............:pth:

Action Man
06-04-06, 22:46
Ειδικές διαδρομές..........:scratchch

Action Man
07-04-06, 03:48
Σήμερα πήγαμε στην άλλη πλευρά τών ορίων του νομού Αττικής...

http://img82.imageshack.us/img82/8629/ed109ni.th.jpg (http://img82.imageshack.us/my.php?image=ed109ni.jpg)

http://img82.imageshack.us/img82/3791/ed98cf.th.jpg (http://img82.imageshack.us/my.php?image=ed98cf.jpg)

STR
12-04-06, 10:23
Ωραια διαδρομη φιλε Στρατο..................αλλα δεν κανει για 25αρια............:pth:
Το δικο σου μπορει να μην κανει.Με το δικο μου την κανω συχνα την διαδρομη και παω και γαμ....

oldcarskickass
30-04-06, 19:17
Μια που λετε για θεσ/νικη εχει παει κανεις μετα την παραδοση της εγνατιας απο θεσ/νικη προς κοζανη απο το δρομο της καστανιας ομως(ορος βερμιο),Εγω την εκανα προσφατα λογω βαρεμαρας και παρολο που εχει αρκετη ανηφορα και τυφλες στροφες ειναι ιδανικη γιατι δεν περναει κανεις!!!Θελει προσοχη ομως γιατι ο δρομος εχει πιασει ψιλοσκονη και μερικα σε κομματια μαζευεις αρκετα χιλιομετρα,αλλα αν θυμαμαι καλα εκει ειναι και η παναγια σουμελα οποτε κανουμε ενα ταμα ναχουμε και το κεφαλι μας ησυχο και συνεχιζουμε

e30 Keep Drifting:drive2:

Action Man
20-08-06, 03:41
Μία απο τις καλύτερες ειδικές διαδρομές κοντα στην Αθήνα είναι το κομμάτι Ελευσίνα-Κινέτα μέσο παλαιάς εθνικής οδού.
Τρία χλμ πρίν την Κινέτα ειναι φρεσκοασφαλτοστρωμένο κλειστό στροφιλίκι........αριστερα η θάλλασα και δεξιά βράχος!!!!
Σάν να είσαι στο Μόντε Κάρλο!!!!!!!!!!!!

alexk
20-08-06, 10:11
Εγώ σήμερα το απογευματάκι, θα πάω για ξεμπάζωμα στο Διόνυσο, μιας και έχει φρέσκια και λαχταριστή άσφαλτο!!!

InsaneDriver
20-08-06, 17:11
Ωπ...κάτι άκουσα για Διόνυσο.

Ποιος θέλει να πάμε βόλτα Διόνυσο; ΟΤΙ αυτοκίνητο και αν έχει...

kakaros
29-09-06, 01:08
Η αγαπημενη μου ειδηκη ειναι απο το τελεφερικ στο καζινο της Παρνηθας
ολη η κακια σκαλα απο την Ελευσινα στην Κορινθο
απο τον Πορο στον Μυρτο (Κεφαλονια)
ο γυροσ της Ζακυνθου τις οποιες κ ευχαριστηθηκα στις διακοπες

manosm3
29-09-06, 13:07
Αγ. Μερκουριος, Ιπποκρατειος Πολιτεια και ο δρομος για Καλαμο που περναει πισω απο το καρτοδρομο.

InsaneDriver
29-09-06, 16:08
Αγ. Μερκουριος, Ιπποκρατειος Πολιτεια και ο δρομος για Καλαμο που περναει πισω απο το καρτοδρομο.
Πρέπει να σε πάω μια βόλτα εκεί:)

Με τον sakkunen έχουμε πάει μαζί τον δρόμο πίσω από τον καρτόδρομο πάντως.:feedback:

yiannis2002
29-09-06, 16:43
Ανάβαση Περαχώρας, μετά το Λουτράκι
Ψάθα από το τέλος του χωριού ως την διασταυρωση για Γερμενό
Αχλαδόκαμπος
Από Σοφικό ως Επίδαυρο
Φυσικά Λιμανάκια, και Βάρκιζα Σούνιο...

Είμαι Στροφάκιας, φαίνεται?

sakkunen
29-09-06, 20:18
Με τον sakkunen έχουμε πάει μαζί τον δρόμο πίσω από τον καρτόδρομο πάντως.:feedback:


Οεο,να ξαναγινει!!

Εκει εχει πολλη πλακα οταν χιονιζει....................!!:D :ylsuper:

EVANGELOS
29-09-06, 20:39
Η αγαπημενη μου ειδηκη ειναι απο το τελεφερικ στο καζινο της Παρνηθας
...

Δικός μου άνθρωπος είσαι , αν και προτιμώ το τελεφερίκ ειδικά για να αποφύγω το κατέβασμα "πλημμένος"...

alexk
29-09-06, 22:44
Εμένα μου αρέσει το Αγ.Δημήτριος μέχρι Βούλα με το 171, βράδυ και μουσικούλα από το pda μου... Κατά προτίμηση 50cent-windowshopper
:icon36:

Action Man
29-09-06, 22:45
Όσοι πάτε Πάρνηθα....ξεχάσατε η μάλλον δεν έχετε πάει στο σημαντικοτερό κομματι.....δεν το λέω δημοσίος...θα τα πο΄θμε απο κοντά!!
Το πιο άσχημο με την Πάρνηθα είναι οτι εκεί έχασα ένα φίλο πριν μερικά χρόνια.....και δεν πατάω πλέον.......

saikoE39
30-09-06, 10:49
Εγω λατρευω το κομματι...απο Λεβιδι μεχρι Λαμπεια..
Και απο Λαμπεια μεχρι Αρχαια Ολυμπια...
Οσοι θα εχουν περασει απο εκει θα με καταλαβαινουν....

manosm3
30-09-06, 12:55
Πρέπει να σε πάω μια βόλτα εκεί

Με τον sakkunen έχουμε πάει μαζί τον δρόμο πίσω από τον καρτόδρομο πάντως.

Παω συνεχεια εκει, εχω σπιτι κι ετσι εχω γραψει πολλα χιλιομετρα!

Αλλα... :bullhorn: ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΟΛΤΑ!!!:bullhorn:
ΟΜΩΣ!!! Δε θα μπω στο κουλαδι το sakkunen! χεχεχ:gaysex: :icon18:

InsaneDriver
30-09-06, 13:28
Οεο,να ξαναγινει!!

Εκει εχει πολλη πλακα οταν χιονιζει....................!!:D :ylsuper:
Ρε κουλάδι...όχι τότε με τα χίονια.
Όταν σε πήγα να δεις την ανάρτηση λέω...ΞΥΠΝΑΑΑΑ:rofl2:

ANTONHS
30-09-06, 21:45
:D Η καλητερη ειδικι διαδρομη ειναι στον Ν.Λαρισας (απο Αγια-Μεληβηα-αγιοκαμπο) και να ειναι καλοκερη και να κανη ζεστη!!! και να πασς σηνεχηα μετο πλαη (ΠΡΟΣΟΧΗ:nono: ομος ο δρομς ειναι στοροφη πανο στη στροφη και δηπλα κγρεμος:thumbsdow ) πνατος οπιος θελη περησοτερες πληροφορηες σεμενα

sakkunen
01-10-06, 18:44
Ρε κουλάδι...όχι τότε με τα χίονια.
Όταν σε πήγα να δεις την ανάρτηση λέω...ΞΥΠΝΑΑΑΑ

Μαστορα εγω δε λεω για τοτε στο Βασιλοπουλο!Κανω ενα general speaking γι αυτη τη διαδρομη.Σιγουρα θα χεις παει εκει με χιονι...:greenboun





ΟΜΩΣ!!! Δε θα μπω στο κουλαδι το sakkunen! χεχεχ

Γιατι απορριπτεις κατι πριν το δοκιμασεις?:twak:

manosm3
01-10-06, 20:55
Γιατι απορριπτεις κατι πριν το δοκιμασεις?:twak:

Εισαι κουλος!!!:greenboun :nutkick:

Geo_3D
15-04-07, 19:31
Εσκασε ο Insane πριν απο λιγο στα μερη μου και πηγαμε σχεδον σε ολες τις ειδικες διαδρομες της πολης.Ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα οταν εβλεπα ξανα και ξανα ενα πλοιο Ε60 να διπλωνει τεζα σε ολες τις στροφες.Αντε Χαρη και σε drift challenge για Twin!!!:dblthumb2 :cheers:

tsouk
15-04-07, 19:48
H καλυτερη διαδρομη ειναι ο παλιος δρομος για Χαλκιδικη.Χολομωντας for ever!
Γινεται και το ραλυ Θεσσαλονικης εκει.

InsaneDriver
15-04-07, 23:10
Εσκασε ο Insane πριν απο λιγο στα μερη μου και πηγαμε σχεδον σε ολες τις ειδικες διαδρομες της πολης.Ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα οταν εβλεπα ξανα και ξανα ενα πλοιο Ε60 να διπλωνει τεζα σε ολες τις στροφες.Αντε Χαρη και σε drift challenge για Twin!!!:dblthumb2 :cheers:

Όπως σου είπα το αμάξι είναι μαλακό πίσω και θα το ρυθμίσω αύριο. Ως εκ τούτου δεν διπλώνει εύκολα...

Δεν το έχω μάθει ακόμα. 2-3 παντιλίκια έχω κάνει μόνο.:icon11:

Αν ήμουν με το compact θα με έβλεπες κάθετα στην Κ8-Κ9 του Καματερού...:screwy:

Υ.Γ: Να ξαναγίνει το άνοιγμα γιατί κάτι δεν έκανα καλά και στην δευτέρα έφαγα 2-3 αμάξια. Μετά σταθεροποιήθηκε λίγο η διαφορά. Με περνάς σίγουρα αλλά να δούμε πόσο.

Snoopy
15-04-07, 23:20
στην Λακωνία μετά την Σπάρτη και στον δρόμο προς Μονεμβάσια, υπάρχουν δύο χωριά η Ελιά και Ασωπός.

η Ελιά είναι ένα παραθαλάσιο ψαροχώρι και ο Ασωπός ακριβώς απο πάνω της.
τα ενώνουν 15 χιλιόμετρα ανηφορικού δρόμου με στροφές.
το Εκπληκτικό είναι πως έχει τέτοια κλίση και τέτοιες στροφές που πάντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ βλέπεις 3-4 στροφές μπροστά σου.
Στρίβεις ακόμα και στις πιό κλειστές και πάλι βλέπεις ξεκαθαρα άλλες 3.
είναι φανταστικό, η κίνηση ελάχιστη, πλαϊνά δρομάκια να πεταχτεί κάτι δεν υπάρχουν, είναι θαύμα.
Μόνο πρόβλημα τα 290χλμ απο την Αθήνα.

stauros772000
25-04-07, 00:29
με αφορμη αγωνες μοτο,και ευρισκομενος πλησιον των σερρων,εκμεταλευτικα την ευκαιρια,για μια βολτα στην πιστα .η διαδρομη ειναι 7 χλμ δημοσιου δρομου,τα γνωστα "7 θανασιμα χλμ" με στροφες
που κανουν την πιστα αλλα ακομα και αυτο το"ρινγκ" να φαινονται
παιδικες διαδρομες (!!!!!!!!!!!!!)οταν πηγαινεις αερα-πατερα,γιατι αλλιως δεν υπαρχει λογος συγκρισης. η διαδρομη που προτηνω λοιπον εχει απανωτα στροφιλικια τα οποια λογικα τα παιρνεις με 80-110χλμ και οχι ολα.αν πατησεις λιγο παραπανω τον επιταχυντη,και πας ας πουμε με 130-150(που εδω που τα λεμε ,δεν ακουγετε και τρομερο)νιωθεις οτι οδηγας σε αλλο δρομο,με αλλο οχημα.προυποθεση βεβαια,το σωστα συντηρημενο οχημα.απολαυση ατελειωτη(μπαρουφες,ενα πενταλεπτο ειναι).το κουφο ειναι πως αν ξεκινησεις για να βαλεις οχημα στην πιστα:αυτο ή μοτο(εβαλα και απο τα δυο) και περασεις απο αυτες τις στροφες-δεν εχει και αλλο κεντρικο δρομο- οταν φτασεις στην πιστα δεν εχεις ορεξη να μπεις.εχεις κανει ήδη την ειδικη σου η οποια θα ζορισει το αυτο,να σου δειξει τι θελει.αριστερες ,δεξιες ,σχεδον ολες τυφλες ,ανωμαλο ουδοστρουμα κατα την διαρκεια της στροφης,εχει πλακα,το πως ανεβενει η αδρεναλινη μετα απο αλμα ,στην στροφη πανω.μετωπικη δεν παιζει,εκτος και αν καταφερεις να περασεις απο τις 2 διαχωριστικες μπαριερες .δεν ειδα και ποτε αστυνομευση στις στροφες αυτες,αλλα ειδα ατυχηματα με τετρατροχα,και ξερω για θανατους με διτροχα

InsaneDriver
25-04-07, 00:42
Πολύ καλή διαδρομή είναι η Παλιά Εθνική Αθηνών Κορίνθου από την Παλιά Κακιά Σκάλα κτλπ...Νύχτα όμως.

Μιλάμε για πολύ στρίψιμο...Βουνό-Θάλασσα-Βουνό-Θάλασσα-Βουνό-Θάλασσα

Action Man
25-04-07, 00:46
Πήγαμε μια βολτίτσα σήμερα απο εκεί...
Κατεβήκαμε την παλιά εθνική μέχρι παραλία Κινέτας...και επιστροφή,με Leon cupra....άψογο!

InsaneDriver
25-04-07, 00:51
Αυτά τα λένε...

Με έχει πάει παλικάρι βόλτα εκεί με skoda fabia 1.4 ψιλοφτιαγμένο και ήξερε τον δρόμο με κλειστά μάτια...Έχασα χρόνια από τη ζωή μου σας λέω...Νύχτα όμως.

nassosbmw1
25-04-07, 09:55
Τσούκα rulezz!!! ;)

Stakaman318is
25-04-07, 11:41
Βιλια-Πορτο Γερμενο
Κριεκουκι-Αγιος Βασιλης
Μανδρα-Θηβα[ολη η παλαια εθνικη μια ειδικη ειναι]

Αυτες ειναι οι πιο κοντινες διαδρομες που μ ρχονται στο μυαλο.
σ αυτους τους δρομους εκπαιδευτηκα εκανα μ**κιες και τα συνδυασα ολα αυτα με ενα μπανακι στην θαλασσα.:ices_ange

Και Λιβαδεια-Δελφοι καλα ειναι αν και εχω καιρο να την κανω.

:+1: :+1: :+1: Βιλια-Πορτο Γερμενο Πραγματικά ειδική διαδρομή!!!!! Ειδικά προς το τέλος της διαδρομής λίγο πριν το Γερμενό, οι στροφές γίνονται όλο κια πιο κλειστές και είναι όλα τα λεφτά.

onyx
27-04-07, 15:01
.....,εχει πλακα,το πως ανεβενει η αδρεναλινη μετα απο αλμα ,στην στροφη πανω.....Όποιος θέλει άλμα, σε ευθεία, με ορατότητα για εξάσκηση θα το βρει πηγαίνοντας από ΑγΜαρίνα/θέρετρο ναυτικού προς Σχινιά, λίγο πριν μπει στο χωριό (κόβετε χωρίς πανικό μετά το άλμα για τη στάση λεωφορείου και την ορθή γωνία).... Με 80 απογειώνεσαι, με παραπάνω κάνεις πτήση. Πάρτε το σταδιακά όμως για να μην κάνετε ζημιά στην προσγείωση.

Action Man
27-04-07, 15:04
Πολύ καλό....αλλά θέλει προσοχή......

InsaneDriver
27-04-07, 15:41
Όποιος θέλει άλμα, σε ευθεία, με ορατότητα για εξάσκηση θα το βρει πηγαίνοντας από ΑγΜαρίνα/θέρετρο ναυτικού προς Σχινιά, λίγο πριν μπει στο χωριό (κόβετε χωρίς πανικό μετά το άλμα για τη στάση λεωφορείου και την ορθή γωνία).... Με 80 απογειώνεσαι, με παραπάνω κάνεις πτήση. Πάρτε το σταδιακά όμως για να μην κάνετε ζημιά στην προσγείωση.

Πριν 3-4 χρόνια είχαμε πάει 2-3 φορές με το Tfrc εκεί...

Να βλέπατε τι χαμός έγινε από τους κατοίκους όταν σκάσαμε 20-25 αυτοκίνητα εκεί.

Το μεγαλύτερο άλμα το έκανε ένα citroen berlingo όπου πέρασε με 130 χιλιόμετρα και έβγαλε ένα κάρο σπίθες:bugeye:

Στο τέλος της ευθείας με την 90αρα στροφή είναι ότι πρέπει για παντιλίκια.

Octane
17-05-07, 13:30
off topic start

Ρεκόρ Γιάννενα -> Άρτα : 23 λεπτά, 320i E90, οδηγός petrosk (το κουλάδι ο αδερφός μου).
Με ένα Μ3 Ε46 τι χρόνο θα έκανε άραγε???
Στην Κερατέα πάντως θα έτρωγε πολλές κολώνες το μικρό 320.

off topic stop

off topic start

Και γω τωρα που το θυμηθηκα,με το Polακι το 75αρι μου "μαμα" Σουνιο-Γλυφαδα κατω απο 30 λεπτα με χρονομετρο παρακαλω :bigthumb:
Και την Κερατεα την ειχε δει πολλες φορες αλλα περαστικως για το εξωχικο:jester:

off topic stop

Snoopy
17-05-07, 13:42
off topic start

Και γω τωρα που το θυμηθηκα,με το Polακι το 75αρι μου "μαμα" Σουνιο-Γλυφαδα κατω απο 30 λεπτα με χρονομετρο παρακαλω :bigthumb:
Και την Κερατεα την ειχε δει πολλες φορες αλλα περαστικως για το εξωχικο:jester:

off topic stop

εντελώς μα εντελώς off topic start

όποιος θέλει πάμε μία απο Λ. Πεντέλης μέχρι Μεταξουργείο 13.00 μεσημέρι Πέμπτης, κοντράρω απο Μ3 μέχρι Zonda. Εγώ θα είμαι με το Beverly 500

off topic -μα εντελως λέμε- end


Αλήθεια, έχει γίνει ποτέ καμμιά κίνηση για μαθήματα σε πίστα?

Nikos M5
17-05-07, 13:48
VERY ON TOPIC

Εχω κανει πλατεια Γλυφαδας , φαναρι Σαρωνιδας 23 ωρες με το "Π" της γιαγιας μου........(συν παντοφλα συν αναπνευστηρα)
Και με πατεριτσες , ισογειο ΚΑΤ - ρετιρε σε 12 λεπτα απο βοηθητικη σκαλα .
Ειπατε τιποτα ??

Octane
17-05-07, 13:51
εντελώς μα εντελώς off topic start

όποιος θέλει πάμε μία απο Λ. Πεντέλης μέχρι Μεταξουργείο 13.00 μεσημέρι Πέμπτης, κοντράρω απο Μ3 μέχρι Zonda. Εγώ θα είμαι με το Beverly 500

off topic -μα εντελως λέμε- end


Αλήθεια, έχει γίνει ποτέ καμμιά κίνηση για μαθήματα σε πίστα?

Μεσα εγω!
Θα φορεσω τα "in line" και ενα σκηνι στα χερια με το beverly σου να με τραβαει.
(εννοειται οτι θα εχω και ενα μεγαλο πυροτεχνημα στην αγκαλια για ωθηση πριν τον τερματισμο :yippee: )

Snoopy
17-05-07, 13:53
VERY ON TOPIC

Εχω κανει πλατεια Γλυφαδας , φαναρι Σαρωνιδας 23 ωρες με το "Π" της γιαγιας μου........(συν παντοφλα συν αναπνευστηρα)
Και με πατεριτσες , ισογειο ΚΑΤ - ρετιρε σε 12 λεπτα απο βοηθητικη σκαλα .
Ειπατε τιποτα ??

Είχες ΦΠΕ ή είσουν μαμά? (η μάλλον γιαγιά?)

Nikos M5
17-05-07, 13:59
Μαμα αυστηρα.
Στο "Π" ειχα αλλαξει μονο τα λαστιχακια στην ακρη των σωληνων για καλυτερο ζυγισμα οταν το σηκωνεις.
Τα αλλα μαμα.

alexcsl
03-07-07, 19:25
Με Κώστα (optostyle) και Θοδωρή (Daywalker)
κάναμε μία πολύ ωραία διαδρομή, ψιλοτάπα.

Η περιοχή βρίσκεται έξω από την Θεσσαλονίκη
και ονομάζεται Λιβάδι. Πολύ καλή άσφαλτος
βουνό και αρκετή δροσιά.

Μερικές φωτό από τα μοντέλα...

ΥΓ Οι υπόλοιπες σύντομα.-

tsouk
03-07-07, 19:31
Με Κώστα (optostyle) και Θοδωρή (Daywalker)
κάναμε μία πολύ ωραία διαδρομή, ψιλοτάπα.

Η περιοχή βρίσκεται έξω από την Θεσσαλονίκη
και ονομάζεται Λιβάδι. Πολύ καλή άσφαλτος
βουνό και αρκετή δροσιά.

Μερικές φωτό από τα μοντέλα...

ΥΓ Οι υπόλοιπες σύντομα.-


Το πουλμανακι του ΕΛΕΠΑΠ εκεί σας άφησε???

Christos 330i ///M
03-07-07, 19:51
Με Κώστα (optostyle) και Θοδωρή (Daywalker)
κάναμε μία πολύ ωραία διαδρομή, ψιλοτάπα.

Η περιοχή βρίσκεται έξω από την Θεσσαλονίκη
και ονομάζεται Λιβάδι. Πολύ καλή άσφαλτος
βουνό και αρκετή δροσιά.

Μερικές φωτό από τα μοντέλα...

ΥΓ Οι υπόλοιπες σύντομα.-


ΖΗΛΕΥΩ Ω Ω Ω Ω Ω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad::mad:

optostyle
03-07-07, 20:04
Με Κώστα (optostyle) και Θοδωρή (Daywalker)
κάναμε μία πολύ ωραία διαδρομή, ψιλοτάπα.

Η περιοχή βρίσκεται έξω από την Θεσσαλονίκη
και ονομάζεται Λιβάδι. Πολύ καλή άσφαλτος
βουνό και αρκετή δροσιά.
Μερικές φωτό από τα μοντέλα...

ΥΓ Οι υπόλοιπες σύντομα.- Οντως η ασφαλτος κολλουσε σε σημειο τα λαστιχα να σφυριζουν τρελά......καλα ηταν.....αλλα το μοντακι ηθελε να ....γλυστραει....δε πειραζει αλεξη ....θα γινει αλλου που θα πηγαινεις μονο με τις πορτες....

alexcsl
03-07-07, 23:03
Και άλλες καλλιτεχνικές...

sakkunen
21-03-08, 01:05
Μία απο τις καλύτερες ειδικές διαδρομές κοντα στην Αθήνα είναι το κομμάτι Ελευσίνα-Κινέτα μέσο παλαιάς εθνικής οδού.
Τρία χλμ πρίν την Κινέτα ειναι φρεσκοασφαλτοστρωμένο κλειστό στροφιλίκι........αριστερα η θάλλασα και δεξιά βράχος!!!!
Σάν να είσαι στο Μόντε Κάρλο!!!!!!!!!!!!

Είπαμε να πάμε μια βολτούλα πρός τα κει απόψε.
Μου θύμισε πως ήταν παλια, πριν από....και από....και το άλλο....
http://i122.photobucket.com/albums/o251/sakkunen/auto2215.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o251/sakkunen/auto2214.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o251/sakkunen/auto2220.jpg

sakkunen
21-03-08, 01:16
http://i122.photobucket.com/albums/o251/sakkunen/014.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o251/sakkunen/013.jpg

Action Man
21-03-08, 01:24
http://img519.imageshack.us/img519/1656/131131313131313131of5.jpg (http://imageshack.us)
http://img519.imageshack.us/img519/1656/131131313131313131of5.1052225373.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=519&i=131131313131313131of5.jpg)
http://img519.imageshack.us/img519/4755/qqqqqqqdq5.jpg (http://imageshack.us)
http://img519.imageshack.us/img519/4755/qqqqqqqdq5.35c9329326.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=519&i=qqqqqqqdq5.jpg)

manosm3
21-03-08, 01:30
Πολυ ωραια διαδρομη!!!
Και πολυ καλη παρεα!!! :):):)

bmw5argolida
21-03-08, 12:54
Οσοι εχουν ερθει στα μερη μου στο Ναυπλιο σιγουρα θα εχουν παρει το δρομο προς Παλαμηδι. Αν συνεχισεις και δεν στριψεις δεξια για Παλαμηδι θα κατεβεις εναν τρομερο δρομο προς Καραθωνα. Σιγουρα αξιολατρευτη διαδρομη με πολυ φαρδυ δρομο και ''περιεργες'' στροφες-πολλοι εχουν φυγει εξω...-στην οποια καθε φορα που ανεβοκατεβαινω θυμαμαι το μπατσικο που γυρισε και με κυνηγησε οταν με ειδε ξαφνικα απεναντι του με 130+χλμ και τη γλυτωσα ευτυχως με επιπληξη. Ευχαριστη διαδρομη με μηκος περιπου τα 5 χλμ για να ξεδωσεις και συνηθως χειμερινους μηνες η καθημερινες ελαχιστη κινηση. Ολα τα καλα λοιπον...Ελατε ολοι Ναυπλιο!!!!

saikoE39
21-03-08, 13:31
Πολυ ωραια διαδρομη!!!
Και πολυ καλη παρεα!!! :):):)

Για μενα λες...???:friday:
Ωραια διαδρομη..ηρεμα....

bmw316i
21-03-08, 14:55
Διαδρομή που την έχουμε ξανακάνει και όντως είναι πολύ ωραία!!Μόνο που εχθές την καταευχαριστήθηκα μετά την αναβάθμιση της ανάρτησης!!
Πολύ καλή παρέα επίσης, όπως προείπαν και τα παιδιά...

manosm3
21-03-08, 15:29
Χτες διαπιστωσα για ακομα μια φορα οτι θελω αμορτισερ! Και λαστιχα!!!!!!

telisBMW
21-03-08, 15:32
Ωραία περάσαμε!Πολύ καλή η παρέα!

saikoE39
21-03-08, 16:10
Ωραία περάσαμε!Πολύ καλή η παρέα!

Για μενα το λες..ε........:thefinger

Elias_Z3
21-03-08, 19:43
Περασαμε πολυ ωραια!!! Περασαμε ομορφα οπως παλια!!!
Ωραια η βολτα με τον saiko!!!

Action Man
21-03-08, 19:51
Περάσαμε πολύ καλά
Η επόμενη βόλτα λέω να είναι πρός Άγιο Μερκούρη..

Άσχετο..
Θέλω 15αρες άμεσα...το 65αρι προφίλ κάνει μεγάλη ζημιά..

manosm3
21-03-08, 19:53
Περάσαμε πολύ καλά
Η επόμενη βόλτα λέω να είναι πρός Άγιο Μερκούρη..

Άσχετο..
Θέλω 15αρες άμεσα...το 65αρι προφίλ κάνει μεγάλη ζημιά..

AYTO ακριβως ηθελα να σου πω!!!
Εγω θελω 16αρες :(

DaywalkeR
21-03-08, 20:56
Περάσαμε πολύ καλά
Η επόμενη βόλτα λέω να είναι πρός Άγιο Μερκούρη..

Άσχετο..
Θέλω 15αρες άμεσα...το 65αρι προφίλ κάνει μεγάλη ζημιά..

Δοκιμασε ομως 205-55

Action Man
21-03-08, 21:09
Δοκιμασε ομως 205-55
Aυτή είναι η σωστή διάσταση.

DaywalkeR
21-03-08, 21:12
Aυτή είναι η σωστή διάσταση.

Αυτη ειναι το ξερω, αλλα εχω δει πολλους να χρησιμοποιουν 205-50

saikoE39
22-03-08, 00:35
Περασαμε πολυ ωραια!!! Περασαμε ομορφα οπως παλια!!!
Ωραια η βολτα με τον saiko!!!

Αραχτοι εμεις..πισω πισω.μεσα στο δερμα......χαχαχα:dance:

sakkunen
22-03-08, 14:40
Καλά....σας έχω όλους....:flipa::thefinger

manosm3
22-03-08, 14:42
Καλά....σας έχω όλους....:flipa::thefinger

Μονο να μη βγαλω εξω το αγωνιστικο!!! Θα κλαψουνε μανουλες!!! :flipa::icon_kidr

InsaneDriver
22-03-08, 15:34
Για να έρχομαι και εγώ βόλτα γιατί σας βλέπω ζωηρούς...

saikoE39
22-03-08, 17:20
Καλά....σας έχω όλους....:flipa::thefinger

Kαλα....καλα.......δυο στροφες εδωσα δυναμη......και τα xenon σου γινανε κουκιδες.......!!!!!!!!!!!!:bullhorn:

sakkunen
22-03-08, 19:31
Αραχτοι εμεις..πισω πισω.......

Kαλα....καλα.......δυο στροφες εδωσα δυναμη......και τα xenon σου γινανε κουκιδες.......!!!!!!!!!!

Τι?
Αίσωπε........................:kissass::nutkick:

Action Man
22-03-08, 19:34
Αυτή την εβδομάδα πάμε από Φυλή με κατάληξη Δίλεση για καφέ? ή Μερκούρι με κατάληξη εινική οδό?

InsaneDriver
22-03-08, 21:04
Παντελή Μερκούρη ή Καπανδρίτι-Ν.Μάκρη και γύρνα από Διόνυσο.

Πηγαίνετε συγκεκριμένη μέρα η παίζει αυτό;

panagiotisE46ci
22-03-08, 21:39
αγαπημενη διαδρομη ειναι οταν πηγαινω απο Πυργο προς καλαματα,ειναι ωραια διαδρομη με εναλλαγες στα τοπια,απο οδοστρωμα δεν λεει πολλα ειναι επικυνδυνος δρομος αλλα αν πας χαλαρα απολαμβανω το ταξιδι.Αλλη διαδρομη ειναι οταν παω στον στο χωριο μου,ορεινη Ηλεια.κλασσικη διαδρομη μεσο Τριπολης καθως γλυτωνεις 70 χιλιομετρα αν πηγενες απο πατρα για Ηλεια.ειδικα η διαδρομη απο ΔΙΡΒΗ εως τον δημο φολωης ειναι ολα τα λεφτα για καποιων που του αρεσει να βλεπει ποταμια, δεντρα διαφορα βουνα και πολλα αλλα.αν γινει νυχτα το ταξιδι εχει αλλες ομορφιες....γιδες να σου πεταγωνται στα ξαφνικα, λαγους -αλεπουδες και ειναι μια χαρα η οδηγηση αρκει να μην ειναι η πρωτη φορα σου βραδι και μονος .ξεχωριστω κοματι η διαδρομη που περνα μεσα απο ενα καταπληκτικο εθνικο δριμο στην φολωη και η διαδρομη προς την παλια περσαινα.αυτα τα δυο μεροι εχουν επιλεγει απο πολλα ταξιδιοτικα βιβλια για μηχανοβιους ως ωραιωτερους της πελλοπονισου

saikoE39
23-03-08, 00:06
.Αλλη διαδρομη ειναι οταν παω στον στο χωριο μου,ορεινη Ηλεια.κλασσικη διαδρομη μεσο Τριπολης καθως γλυτωνεις 70 χιλιομετρα αν πηγενες απο πατρα για Ηλεια.ειδικα η διαδρομη απο ΔΙΡΒΗ εως τον δημο φολωης ειναι ολα τα λεφτα για καποιων που του αρεσει να βλεπει ποταμια, δεντρα διαφορα βουνα και πολλα αλλα.αν γινει νυχτα το ταξιδι εχει αλλες ομορφιες....γιδες να σου πεταγωνται στα ξαφνικα, λαγους -αλεπουδες και ειναι μια χαρα η οδηγηση αρκει να μην ειναι η πρωτη φορα σου βραδι και μονος .ξεχωριστω κοματι η διαδρομη που περνα μεσα απο ενα καταπληκτικο εθνικο δριμο στην φολωη και η διαδρομη προς την παλια περσαινα.αυτα τα δυο μεροι εχουν επιλεγει απο πολλα ταξιδιοτικα βιβλια για μηχανοβιους ως ωραιωτερους της πελλοπονισου

:cheers::cheers:

Φολοη μεσα στη Καπελη.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Action Man
03-05-08, 01:20
Άλλη μια Κινέτα έλαβε τέλος..
http://img253.imageshack.us/img253/8890/222222fw1.jpg (http://imageshack.us)
http://img253.imageshack.us/img253/8890/222222fw1.dd66805a70.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=253&i=222222fw1.jpg)

Action Man
11-11-09, 00:22
:)

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22281