PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιποιηση και προετοιμασια για τον χειμωνα.


P.S
11-10-11, 13:46
Μετα το τελος των καλοκαιρινων διακοπων ενας φιλος με επισκεφτηκε στο καταστημα μου για να του περιποιηθω το BMW του.

Στο αυτ/το εγινε εργασια βιοκαθαρισμου Σαλονιου και Γυαλισματος του Χρωματος και μπορειτε να δειτε παρακατω τα αποτελεσματα....

http://img27.imageshack.us/img27/9162/15092011467.jpg

P.S
11-10-11, 14:18
http://img841.imageshack.us/img841/1300/15092011468.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/841/15092011468.jpg/)

http://img401.imageshack.us/img401/4862/15092011473.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/401/15092011473.jpg/)

http://img844.imageshack.us/img844/9081/15092011475.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/844/15092011475.jpg/)

http://img233.imageshack.us/img233/2917/15092011478.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/233/15092011478.jpg/)

Στην Διαδικασια Γυαλισματος και Κερωματος χρησιμοποιηθηκαν προιοντα της εταιρειας Meguiars και τα Τζαμια και οι Ζαντες αφου καθαριστηκαν σφραγιστηκαν με Νανοτεχνολογια της Percenta.

Driver M
11-10-11, 14:26
Πολύ όμορφο φαίνεται!

Ποιο κερί της meg έβαλες Πλάτωνα?
Το ΝΧΤ 2?

ThaNOS E46coupe
11-10-11, 15:27
πολύ καλή δουλειά!!!!!!! σάν καινούριο έδειξε. Άν θέλεις απαντάς , απλά ενημερωτικά ρωτάω ή πές μου με πμ άν δέ θέλεις δημόσια, πόσο στοιχίζει ένας βιοκαθαρισμός στο σαλόνι και ένα γυάλισμα του βερνικιού? είμα απο επαρχία και θέλω να ξέρω περίπου τί παίζει!!!!!
ευχαριστώ!!!!

P.S
11-10-11, 15:27
Πολύ όμορφο φαίνεται!

Ποιο κερί της meg έβαλες Πλάτωνα?
Το ΝΧΤ 2?
Σε ευχαρηστω φιλε Αρη!

Ναι το ΝΧΤ 2 εβαλα της meguiars,μιας και τα εχω στο καταστημα μου πλεων και αυτα,δυο χερια εφαρμογη και στο τελος της χρησιμοποιησα Last Touch.

P.S
11-10-11, 16:01
πολύ καλή δουλειά!!!!!!! σάν καινούριο έδειξε. Άν θέλεις απαντάς , απλά ενημερωτικά ρωτάω ή πές μου με πμ άν δέ θέλεις δημόσια, πόσο στοιχίζει ένας βιοκαθαρισμός στο σαλόνι και ένα γυάλισμα του βερνικιού? είμα απο επαρχία και θέλω να ξέρω περίπου τί παίζει!!!!!
ευχαριστώ!!!!
Σε ευχαρηστω φιλε Thanos E46coupe!

Σε αυτο που ρωτας σχετικα με της τιμες θα σου πω οτι δεν υπαρχει στανταρ τιμη για βιοκαθαρισμο στο σαλονι και στο γυαλισμα του χρωματος μιας και για τα δυο παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση του αυτ/του και για να πεις τελικη τιμη θα πρεπει να δεις το αυτ/το αλλα και να εξηγησης τι θα κανεις οπως και αν ειναι εφικτο,που της περισσοτερες φορες ειναι,να κανεις ενα demo ωστε να καταλαβη ο ιδιοκτητης του πως θα ειναι η κατασταση του οταν το παραλαβη!

bimmerm
04-02-12, 12:12
φιλε P.S σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ηθελα να ακουσω και την δικια σου γνωμη για ενα θεμα που εχει απαντηθει απο καποιους σε αλλο τοπικ αλλα οχι απο εσενα.
μια που εισαι ειδικος στην περιποιηση λεω μηπως και ξερεις πως να προφυλαξουμε το φρεσκογυαλισμενο αυτοκινητο μας απο τις ακαθαρσιες των γατιων? μηπως εσυ ξερεις καποιο τροπο-υλικο που να τις απωθει?

P.S
06-02-12, 13:25
φιλε P.S σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ηθελα να ακουσω και την δικια σου γνωμη για ενα θεμα που εχει απαντηθει απο καποιους σε αλλο τοπικ αλλα οχι απο εσενα.
μια που εισαι ειδικος στην περιποιηση λεω μηπως και ξερεις πως να προφυλαξουμε το φρεσκογυαλισμενο αυτοκινητο μας απο τις ακαθαρσιες των γατιων? μηπως εσυ ξερεις καποιο τροπο-υλικο που να τις απωθει?
Δυστυχως φιλε bimmerm δεν γνωριζω να σου προτεινω καποιον αλλο τροπο εκτος απο αυτους που εχουν προτεινει καποιοι φιλοι σε αλλο τοπικ σε αυτο που ρωτας......το μονο που θα μπορουσα να συμβουλευσω σε τετοιες περιπτωσεις θα ηταν η κουκουλα!!

sakkunen
06-02-12, 14:41
Ο βιοκαθαρισμός τι περιλαμβάνει ?

P.S
06-02-12, 16:20
Ο βιοκαθαρισμός τι περιλαμβάνει ?
Βαθυ καθαρισμο ολων των εσωτερικων μερων του αυτοκινητου με φαρμακα Βιοδιασπωμενα (ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ) για αφαιρεσει εντονης βρωμιας,καθαρισμο του πορτ-μπαγκαζ και στο τελος Ολικη απολυμανση με χρηση ειδικου μηχανηματος παραγωγης οζωντος για εξαλειψη ολων των δυσαρεστων μυρωδιον οπως και την εξολοθρευσει ολων των μικροβιων-βακτηριδιων.

Επισης συντηρηση ολων των πλαστικων-δερματινων επιφανειων μετα τον καθαρισμο τους.:dblthumb2

Στο παρακατω link https://www.facebook.com/media/set/?set=a.328813617145557.95950.328786287148290&type=3 μπορεις να δεις φιλε μου καποια αυτοκινητα με το πριν και το μετα Βιοκαθαρισμου.!!

Xristis_Smpena
06-02-12, 17:23
Εμενα για βιολογικο μου πηραν 45 ευρω, νομιζω ειναι πολυ καλη τιμη.

stef
06-02-12, 23:24
Εξαρτάται τι και κατά πόσο στο καθάρισαν....
Πάντως λίγα μου φαίνονται αν αναλογιστώ τα 120 που είχε δώσει προηγούμενη εταιρεία που δούλευα για να πάρω ένα εταιρικό που μέσα απλά δεν καθόσουν...

xx60
08-02-12, 17:36
Στην Διαδικασια Γυαλισματος και Κερωματος χρησιμοποιηθηκαν προιοντα της εταιρειας Meguiars και τα Τζαμια και οι Ζαντες αφου καθαριστηκαν σφραγιστηκαν με Νανοτεχνολογια της Percenta.

πολύ καλή δουλειά πράγματι.... μπορώ να έχω τιμή για γυάλισμα κέρωμα σε ε60 ?

P.S
08-02-12, 19:06
πολύ καλή δουλειά πράγματι.... μπορώ να έχω τιμή για γυάλισμα κέρωμα σε ε60 ?
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα!!!!

Για να σου δωσω ακριβως τιμη θα πρεπει να δω το αυτοκινητο σου και να σου πω ακριβως τι χρειαζεται,την διαδικασια που θα ακολουθησουμε,οπως και να σου κανω ενα demo για να εχεις μια εικονα του αποτελεσματος.!!

Καταλαβαινεις οτι παιζουν πολλα ρολα στην τελικη τιμη,αλλα κυριως η κατασταση του αυτοκινητου,και γι αυτο θα πρεπει να δω το αυτοκινητο σου για να σου πω ακριβως!!

Οποτε θες λοιπον και εχεις χρονο ελα να πιουμε καφεδακι,να γνωριστουμε και να τα πουμε ολα αναλυτικα απο κοντα.

Στον παρακατω συνδεσμο μπορεις να δεις ακομα περισσοτερες δουλειες και αποτελασματα...https://www.facebook.com/pages/Auto-Star-Detailing-Center/328786287148290

Σε ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια!!:)

rapid_fast
08-02-12, 20:19
Σε ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια!!:)

Μην ευχαριστείς για τα καλά λόγια τον κόσμο,
αλλά τον εαυτό σου για την ποιοτική εργασία που προσφέρεις..
Και τα αποτελέσματα είναι άριστα..
Απο εμένα συμβουλή, μείνε σε αυτό το επίπεδο, και προσπάθησε για σταθερότητα
και βελτίωση.. είναι μονόδρομος η ποιότητα...

P.S
09-02-12, 12:25
Μην ευχαριστείς για τα καλά λόγια τον κόσμο,
αλλά τον εαυτό σου για την ποιοτική εργασία που προσφέρεις..
Και τα αποτελέσματα είναι άριστα..
Απο εμένα συμβουλή, μείνε σε αυτό το επίπεδο, και προσπάθησε για σταθερότητα
και βελτίωση.. είναι μονόδρομος η ποιότητα...
Φιλε rapid fast σε ευχαριστω για την συμβουλη σου και πιστεψεμε προσπαθω να την ακολουθω οσο μπορω περισσοτερο και ειναι η ποιο σωστη συμβουλη για εναν επαγγελματια!!

Γι αυτο τον λογω προσπαθω και επιλεγω οσο μπορω ποιοτικα προιοντα που παραλληλα ομως να συνδυαζουν ποιοτητα αποτελεσματος-διαρκεια-τιμη.!!!

Να σαι καλα και σε Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!:)

Nick E34
16-11-12, 23:14
Πλάτωνα δεν έχουμε γνωριστεί αλλά με βλέπω να σου 'ρχομαι. Έχω μια Ε34 και ενώ είναι σε γενικά καλή κατάσταση, όντας αυτοκίνητο 20 ετίας και παρκαρισμένο έξω συνήθως, έχει γρατζουνιές και θαμπάδα στο χρώμα. Έχω διαβάσει οτι κάνεις καλή δουλειά....

P.S
19-11-12, 16:06
Πλάτωνα δεν έχουμε γνωριστεί αλλά με βλέπω να σου 'ρχομαι. Έχω μια Ε34 και ενώ είναι σε γενικά καλή κατάσταση, όντας αυτοκίνητο 20 ετίας και παρκαρισμένο έξω συνήθως, έχει γρατζουνιές και θαμπάδα στο χρώμα. Έχω διαβάσει οτι κάνεις καλή δουλειά....
Σε ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια!
Οποτε θες στη διαθεση σου!!

peter79
20-11-12, 11:18
Επισκευάζεις και βαθουλώματα?
θέλω να προχωρήσω σε ένα γυάλισμα αλλά πριν να επισκευάσω και μερικά βαθουλώματα στο φτερό τα οποία είναι όμως πάνω και κάτω απο το νεύρο σε Ε90.

ή θα πρέπει να το πάω πρώτα για επισκευή και έπειτα να στο φέρω?

Πέτρος

P.S
22-11-12, 17:29
Επισκευάζεις και βαθουλώματα?
θέλω να προχωρήσω σε ένα γυάλισμα αλλά πριν να επισκευάσω και μερικά βαθουλώματα στο φτερό τα οποία είναι όμως πάνω και κάτω απο το νεύρο σε Ε90.

ή θα πρέπει να το πάω πρώτα για επισκευή και έπειτα να στο φέρω?

Πέτρος
Εχω συνεργατη ο οποιος ερχεται στο χωρο μου και κανει τετοιου ειδους επισκευες αρκει να το γνωριζω νωριτερα και να τον εχω ενημερωσει,και φυσικα συννενοειται κατευθειαν ο πελατης μαζι του,σχετικα με τετοιου ειδους επισκευες.

Οποτε οταν θες πες μου φιλε Πετρο.

PetrosD
25-11-12, 19:23
Καλησπέρα. Κι εγώ θα κανονίσω κάποια μέρα να σου έρθω από εκεί.
Έχω ένα Ε30 με άσχημο ουρανό και πίσω φτερό, έχει ξεθωριάσει, μάλλον έχει φύγει το βερνίκι. Θα ήθελα να το δεις και να μου πεις τι μπορούμε να κάνουμε (αν γίνεται κάτι).

P.S
26-11-12, 13:02
Καλησπέρα. Κι εγώ θα κανονίσω κάποια μέρα να σου έρθω από εκεί.
Έχω ένα Ε30 με άσχημο ουρανό και πίσω φτερό, έχει ξεθωριάσει, μάλλον έχει φύγει το βερνίκι. Θα ήθελα να το δεις και να μου πεις τι μπορούμε να κάνουμε (αν γίνεται κάτι).
Και βεβαια φιλε Πετρο!!!!
Οποτε θες και εχεις χρονο ελα να το δουμε!!

KAZA
26-11-12, 22:07
Καλησπέρα. Κι εγώ θα κανονίσω κάποια μέρα να σου έρθω από εκεί.
Έχω ένα Ε30 με άσχημο ουρανό και πίσω φτερό, έχει ξεθωριάσει, μάλλον έχει φύγει το βερνίκι. Θα ήθελα να το δεις και να μου πεις τι μπορούμε να κάνουμε (αν γίνεται κάτι).

Και βεβαια φιλε Πετρο!!!!
Οποτε θες και εχεις χρονο ελα να το δουμε!!

Το ίδιο θεματάκι έχω κι εγώ …. Όταν φεύγει το βερνίκι η επιφάνεια είναι τραχιά , χάνει φυσικά και την γυαλάδα …..

Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από την λύσει της βαφής;

Driver M
27-11-12, 00:16
Το ίδιο θεματάκι έχω κι εγώ …. Όταν φεύγει το βερνίκι η επιφάνεια είναι τραχιά , χάνει φυσικά και την γυαλάδα …..

Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από την λύσει της βαφής;
Μπορείς να βερνικώσεις απλά.
Το αποτέλεσμα όμως δεν θα είναι εγγυημένα καλό.
'Εχω δει περιπτώσεις που πέτυχε κι άλλες που ήταν χάλια κι ήθελε βάψιμο μετά.

peter79
29-11-12, 09:38
Φίλε Πλάτωνα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα, πριν και μετά την επαναφορά... :dblthumb2

P.S. κάνε και κανα δωράκι στο όλο πακέτο... :bigthumb:

P.S
29-11-12, 21:37
Φίλε Πλάτωνα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα, πριν και μετά την επαναφορά... :dblthumb2

P.S. κάνε και κανα δωράκι στο όλο πακέτο... :bigthumb:
Παρε μια πρωτη γευση απο ενα φρεσκο κομματι της κουκλας σου φιλε Πετρο!!!!!:dblthumb2

http://img14.imageshack.us/img14/5882/dsc1638d.jpg

Τα υπολοιπα που λες στην υποσημειωση θα δεις οταν το παραλλαβεις.!!

peter79
30-11-12, 08:26
Παρε μια πρωτη γευση απο ενα φρεσκο κομματι της κουκλας σου φιλε Πετρο!!!!!:dblthumb2

http://img14.imageshack.us/img14/5882/dsc1638d.jpg

Τα υπολοιπα που λες στην υποσημειωση θα δεις οταν το παραλλαβεις.!!

Πλάτωνα όντως αρχίζει και αναδυκνείεται το πραγματικό του χρώμα και γυαλάδα...
Keep up the good work!

:rockon:

bimmerm
30-11-12, 10:13
στα πρωτα σχολια σχετικα με τον βιολογικο καθαρισμο ειχες πει οτι χρησιμοποιουμε φαρμακα βιοδιασπωμενα οχι χημικα.μπορεις να αναφερεις μερικα συγκεκριμενα που χρησιμοποιεις εσυ για υφασματινα μερη και μοκετες?

P.S
30-11-12, 14:17
στα πρωτα σχολια σχετικα με τον βιολογικο καθαρισμο ειχες πει οτι χρησιμοποιουμε φαρμακα βιοδιασπωμενα οχι χημικα.μπορεις να αναφερεις μερικα συγκεκριμενα που χρησιμοποιεις εσυ για υφασματινα μερη και μοκετες?
Ηταν λαθος εκφραση λογω κεκτημενης ταχυτητας φιλε bimmerm,ηθελα να γραψω ηπια καθαριστικα,τετοιου ειδους καθαριστικα ειναι το APC(All Purpose Cleaner) της Meguiars,το APC της Chemical Guys κ.π.α.

Ολα αυτα παιρνουν διαφορες αραιωσεις με νερο αναλογως την βρωμια που εχουμε να αντιμετωπισουμε αλλα και το ειδος που θελουμε να καθαρσιουμε.

Αυτα τα δυο κυριως χρησιμοποιω εγω οπως και της Swissvax!

peter79
04-12-12, 08:45
Πλάτωνα θα ήθελα δημόσια να σε ευχαριστήσω για τις υπηρεσίες σου. το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό!

βάλε σύντομα και φωτό...

Υ.Γ. Ξέχασες μόνο να μου τσιμπήσεις με χρωματάκι τον εμπρός προφυλακτήρα :pth:

P.S
04-12-12, 16:30
Πλάτωνα θα ήθελα δημόσια να σε ευχαριστήσω για τις υπηρεσίες σου. το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό!

βάλε σύντομα και φωτό...

Υ.Γ. Ξέχασες μόνο να μου τσιμπήσεις με χρωματάκι τον εμπρός προφυλακτήρα :pth:
Να σαι καλα φιλε Πετρο για τα καλα σου λογια και χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος και να το χαιρεσαι παντα ετσι γυαλιστερο!!

Υ.Γ:Το προφυλακτηρα δεν τον ξεχασα....θα τον τσιμπησουμε μαζι με τις πορτες!!
Συντομα θα ανεβουν και ολες οι φωτο!!

KAZA
05-12-12, 14:32
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μια που διάβασα για προφυλακτήρα.......
Τα νικελ τμήματα του προφυλακτήρα ενός Ε30 που έχουν μικρές γραντζουνιες - αράχνη
υπάρχει τρόπος επαναφοράς (όσο μπορεί να υπάρχει αποκατάσταση) της γυαλαδας
κι αν ναι πώς;
Ευχαριστώ......

6ylinder
05-12-12, 14:52
Επίσης να ρωτήσω κ γω με τη σειρά μου.

Άλλο το γυάλισμα και άλλο η αφαίρεση αράχνης;

Γυάλισμα λέγεται η επαναφορά χρώματος; Έχει διάρκεια σε βάθος χρόνου;

stef
05-12-12, 19:34
Επίσης να ρωτήσω κ γω με τη σειρά μου.

Άλλο το γυάλισμα και άλλο η αφαίρεση αράχνης;

Γυάλισμα λέγεται η επαναφορά χρώματος; Έχει διάρκεια σε βάθος χρόνου;

Με το γυάλισμα αφαιρείται η αράχνη και με το κέρωμα προστατεύεται από τις αντίξοες συνθήκες...
Το κέρωμα και η καθαριστική του εφόσον έχει γυαλιστεί γίνεται 2-3 φορές τον χρόνο ώστε να συντηρηθεί
Το κατα πόσο κρατάς ένα αμάξι γυαλισμένο εξαρτάται από το πόσο συχνά πλένεις το αμάξι σου σε πλυντήρια, από το αν σκεπάζεις με κουκούλα ενώ έχει σκόνες και μερικούς ακόμη λόγους!

6ylinder
05-12-12, 21:04
Εννοώ υπό φυσιολογικές συνθήκες πλυσίματος και εκτός γκαράζ, μπορείς να πεις ότι θα έχεις μία διάρκεια πχ 5 ετών;

bimmerm
06-12-12, 11:00
αν εννοεις την αραχνη δεν μπορεις να την αποφυγεις.ειναι μια φθορα φυσιολογικη για το χρωμα .αλλα ναι μπορεις να την περιορισεις και να την προλαμβανεις να μην γινει μεγαλη ωστε να μην ειναι τοσο εντονη και να κανεις γυαλισμα μονο στο διατημα που λες.
στην δημιουργια τωρα της εντονης φθορας-αραχνης συμβαλλουν πολλα πραγματα που μπορεις να αποφυγεις-προλαβεις.να μην το πας σε πλυντηριο με βουρτσες,να μην βαζεις κουκουλα οταν ειναι σκονισμενο,να μην χρησιμοποιεις σφουγγαρια συνθετικα στο πλυσιμο και δερματα στο στεγνωμα αλλα μονο υλικα απο μικροινες,να του κανεις τακτικα κερωμα,να μην βαζεις για σαπουναδα σαπουνια οικιακα κ.α....

P.S
17-12-12, 12:24
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μια που διάβασα για προφυλακτήρα.......
Τα νικελ τμήματα του προφυλακτήρα ενός Ε30 που έχουν μικρές γραντζουνιες - αράχνη
υπάρχει τρόπος επαναφοράς (όσο μπορεί να υπάρχει αποκατάσταση) της γυαλαδας
κι αν ναι πώς;
Ευχαριστώ......
Αναλογως της καταστασεις τους μπορεις να τα αποκαταστησεις χρησιμοποιωντας μια metal Polish αλοιφη,εγω για τετοιου ειδους εργασιες χρησιμοποιω την Metal polish της Swissvax με ικανοποιητικα αποτελεσματα!!

KAZA
17-12-12, 18:28
Αναλογως της καταστασεις τους μπορεις να τα αποκαταστησεις χρησιμοποιωντας μια metal Polish αλοιφη,εγω για τετοιου ειδους εργασιες χρησιμοποιω την Metal polish της Swissvax με ικανοποιητικα αποτελεσματα!!

Είναι η ίδια εταιρία που έχει την αλοιφή για γρατζουνιές car polish σε ένα ροζ σωληνάριο;
Φαντάζομαι δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο …… πανάκι και τρίψιμο …… μη μου πεις κανένα αλοιφαδόρο ….
Ευχαριστώ για την απάντηση σου ….. αν ήσουν Θεσσαλονίκη θα τα λέγαμε από κοντά …. Για την ακρίβεια θα στο φόρτωνα να μου το περιποιηθείς καταλλήλως

P.S
18-12-12, 09:34
Είναι η ίδια εταιρία που έχει την αλοιφή για γρατζουνιές car polish σε ένα ροζ σωληνάριο;
Φαντάζομαι δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο …… πανάκι και τρίψιμο …… μη μου πεις κανένα αλοιφαδόρο ….
Ευχαριστώ για την απάντηση σου ….. αν ήσουν Θεσσαλονίκη θα τα λέγαμε από κοντά …. Για την ακρίβεια θα στο φόρτωνα να μου το περιποιηθείς καταλλήλως
Οχι φιλε KAZA δεν ειναι αυτη η ετιαρεια που λες...η Swissvax ειναι Ελβετικη και ειναι απο τις καλυτερες στο χωρο!!

Αν θες για Θεσσαλονικη μπορω να σου πω που να πας να στο περιποιηθουνε ετσι οπως του αξιζει....υπαρχει καταστημα στα μερη σας που κανει παραααααααααααα πολυ καλη δουλεια!!:dblthumb2

P.S
18-12-12, 09:56
Πατωντας στον παρακατω συνδεσμο μπορειτε να δειτε ολη την εργασια που εγινε στο αυτοκινητο του φιλου Peter79!!:)

http://www.youtube.com/watch?v=cmGmOwwuwb8&feature=youtu.be

Εγινε ολικη διορθωση και κατοπιν προστασια του χρωματος του εφαρμοζωντας 2 χερια κερι Concorso της Swissvax.
Eπισης καθαριστηκαν και κερωθηκαν οι ζαντες,τα φαναρια του,συντηρηθηκαν τα εξωτερικα του τριμ και ελαστικα και γυαλιστηκαν και οι εξατμισεις.
Ολα με υλικα Swissvax.

Φιλε Πετρο σε Ευχαριστω και δημοσια για την εμπιστοσυνη σου!!:)

Υ.Σ:Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω για καποιο λογω να βαλω το βιντεο με το φωτοστορυ να εμφανιζεται ολοκληρο,αν μπορει να το κανει καποιος διαχειριστης θα του ημουν υποχρεως!!:)

peter79
18-12-12, 12:43
δεν χορταίνω να το βλέπω... και δεν βοηθάει και ο καιρός γμτ...
την Παρασκευή στο φέρνω για πλύσιμο...

Tsik.D.
18-12-12, 12:54
απλα Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η η δουλεια στο αυτοκινητο !!! τα συγχαρητηρια μου για την τοσο ομορφη και προσεγμενη δουλεια. συνεχισε ετσι και το σιγουρο ειναι οτι θα ανταμειφθουν οι κοποι γιατι σωστοι επαγγελματιες ειναι πολυ λιγοι πλεον. στεναχωριεμαι μονο που εισαι στην αθηνα και δεν μπορω να ερθω για να κανεις και τη δικια μου μπεμπα τοσο κουκλα !!!! πραγματικα πιο ωραια δουλεια μαλλον δεν εχω ξαναδει!!!

stef
18-12-12, 21:40
Πλάτωνα απλά συγχαρητήρια!!
Δεν έχω να πω κάτι άλλο για έναν τόσο καλό επαγγελματία!!!

gupakos
18-12-12, 23:36
Εγινε ολικη διορθωση και κατοπιν προστασια του χρωματος του εφαρμοζωντας 2 χερια κερι Concorso της Swissvax.
Eπισης καθαριστηκαν και κερωθηκαν οι ζαντες,τα φαναρια του,συντηρηθηκαν τα εξωτερικα του τριμ και ελαστικα και γυαλιστηκαν και οι εξατμισεις.
Ολα με υλικα Swissvax.

Πλάτωνα, μπορείς να μας πεις το χρόνο που χρειάστηκε για τη συγκεκριμένη, συνολική εργασία και το τελικο κόστος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

P.S
19-12-12, 14:10
δεν χορταίνω να το βλέπω... και δεν βοηθάει και ο καιρός γμτ...
την Παρασκευή στο φέρνω για πλύσιμο...
Χαιρομαι φιλε Πετρο που εισαι ευχαριστημενος!!
Θα σε περιμενω να τα πουμε απο κοντα την Παρασκευη αλλα και να τσιμπησουμε με χρωματακι τον προφυλακτηρα!!:dblthumb2

απλα Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η η δουλεια στο αυτοκινητο !!! τα συγχαρητηρια μου για την τοσο ομορφη και προσεγμενη δουλεια. συνεχισε ετσι και το σιγουρο ειναι οτι θα ανταμειφθουν οι κοποι γιατι σωστοι επαγγελματιες ειναι πολυ λιγοι πλεον. στεναχωριεμαι μονο που εισαι στην αθηνα και δεν μπορω να ερθω για να κανεις και τη δικια μου μπεμπα τοσο κουκλα !!!! πραγματικα πιο ωραια δουλεια μαλλον δεν εχω ξαναδει!!!
Σε Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια και οποτε κατεβεις Αθηνα ελα μια βολτα να τα πουμε και να γνωριστουμε απο κοντα!!

Πλάτωνα απλά συγχαρητήρια!!
Δεν έχω να πω κάτι άλλο για έναν τόσο καλό επαγγελματία!!!
Ευχαριστω πολυ Στεφανε!!
Πραγματικα χαιρομαι οταν ακουω τετοια λογια απο ανθρωπους σαν εσενα που φροντιζουν ετσι το αμαξι τους!!:)

Πλάτωνα, μπορείς να μας πεις το χρόνο που χρειάστηκε για τη συγκεκριμένη, συνολική εργασία και το τελικο κόστος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρονος που απαιτηθηκε για να ολοκληρωθει η συγκεκριμενη εργασια ηταν συνολικα 3 μερες φιλε μου.
Οσο για το κοστος,αν ενδιαφερεσαι για το δικο σου, μπορεις οποτε θες να το φερεις να το εκτιμησουμε,να μας πεις τι ακριβως εργασιες θες να γινουν και να σου πω το τελικο κοστος.Ευχαρισω.

gupakos
19-12-12, 20:41
Ο χρονος που απαιτηθηκε για να ολοκληρωθει η συγκεκριμενη εργασια ηταν συνολικα 3 μερες φιλε μου.
Οσο για το κοστος,αν ενδιαφερεσαι για το δικο σου, μπορεις οποτε θες να το φερεις να το εκτιμησουμε,να μας πεις τι ακριβως εργασιες θες να γινουν και να σου πω το τελικο κοστος.Ευχαρισω.

Ξέρω ο καθένας δεν θέλει να λέει κόστος, αλλά πάντως δεν βοηθάμε και τα μέγιστα αν βάζουμε μόνο φώτογραφίες χωρίς κόστος και εργατοημέρες. Κατά τη γνώμη μου...και πάντα φιλικά.

stef
19-12-12, 20:50
Ξέρω ο καθένας δεν θέλει να λέει κόστος, αλλά πάντως δεν βοηθάμε και τα μέγιστα αν βάζουμε μόνο φώτογραφίες χωρίς κόστος και εργατοημέρες. Κατά τη γνώμη μου...και πάντα φιλικά.

Το κόστος είναι αναλόγως της κατάστασης του αυτοκινήτου φίλε μου
Λογικό είναι ο επαγγελματίας να μην λέει κόστος γιατί πχ μπορεί να έχει 400 ευρώ και να γυρίσεις εσύ και να πεις ότι είναι πανάκριβος
Από την άλλη πλευρά αν κάτσεις να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου (την έχω κάνει 5-6 φορές) θα καταλάβεις ότι τα χρήματα που ζητάνε οι πραγματικοί επαγγελματίες όπως είναι ο Πλάτωνας δεν είναι πολλά!! Ίσα ίσα μάλιστα..
Κάποτε και εγώ άκουγα τιμές και έλεγα ότι είναι πανάκριβα όλα αυτά μέχρι που ασχολήθηκα ερασιτεχνικά πάντα και κατάλαβα...

gupakos
19-12-12, 22:38
Το κόστος είναι αναλόγως της κατάστασης του αυτοκινήτου φίλε μου
Λογικό είναι ο επαγγελματίας να μην λέει κόστος γιατί πχ μπορεί να έχει 400 ευρώ και να γυρίσεις εσύ και να πεις ότι είναι πανάκριβος
Από την άλλη πλευρά αν κάτσεις να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου (την έχω κάνει 5-6 φορές) θα καταλάβεις ότι τα χρήματα που ζητάνε οι πραγματικοί επαγγελματίες όπως είναι ο Πλάτωνας δεν είναι πολλά!! Ίσα ίσα μάλιστα..
Κάποτε και εγώ άκουγα τιμές και έλεγα ότι είναι πανάκριβα όλα αυτά μέχρι που ασχολήθηκα ερασιτεχνικά πάντα και κατάλαβα...

Θα διαφωνήσω. Η έκταση της εργασίας (που προκύπτει από την κατάσταση του αυτοκινήτου και το τί ζήτησε ο πελάτης) μέταφράζεται σε εργατοώρες το οποίο σε συνδυασμό με τα υλικά που χρησιμοποιεί ο επαγγελματίας (και τα οποία μας αναφέρει), μπορούν να οδηγήσουν κάποιον σε συμπεράσματα. Ασχολούμε και εγώ ερασιτεχνικά με το άθλημα, άρα θα με διευκόλυνε στις εκτιμήσεις μου.

6ylinder
19-12-12, 22:42
Ναι ρε παιδιά, ένα εύρος κόστους, θα βοηθούσε λίγο....δλδ από 400-700€ πχ, μια τάξη μεγέθους. Προφανώς και εξαρτάται από την κατάσταση του κάθε οχήματος, αλλά ένα ενδεικτικό κόστος + - υπάρχει.

P.S
20-12-12, 00:21
Το κόστος είναι αναλόγως της κατάστασης του αυτοκινήτου φίλε μου
Λογικό είναι ο επαγγελματίας να μην λέει κόστος γιατί πχ μπορεί να έχει 400 ευρώ και να γυρίσεις εσύ και να πεις ότι είναι πανάκριβος
Από την άλλη πλευρά αν κάτσεις να κάνεις αυτή τη δουλειά μόνος σου (την έχω κάνει 5-6 φορές) θα καταλάβεις ότι τα χρήματα που ζητάνε οι πραγματικοί επαγγελματίες όπως είναι ο Πλάτωνας δεν είναι πολλά!! Ίσα ίσα μάλιστα..
Κάποτε και εγώ άκουγα τιμές και έλεγα ότι είναι πανάκριβα όλα αυτά μέχρι που ασχολήθηκα ερασιτεχνικά πάντα και κατάλαβα...
+1000!!!
Συμφωνω απολυτα!!!!
Φιλε Στεφανε τα ειπες ΟΛΑ οπως ακριβως ειναι και δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτα αλλο!! : Dblthumb2

Θα διαφωνήσω. Η έκταση της εργασίας (που προκύπτει από την κατάσταση του αυτοκινήτου και το τί ζήτησε ο πελάτης) μέταφράζεται σε εργατοώρες το οποίο σε συνδυασμό με τα υλικά που χρησιμοποιεί ο επαγγελματίας (και τα οποία μας αναφέρει), μπορούν να οδηγήσουν κάποιον σε συμπεράσματα. Ασχολούμε και εγώ ερασιτεχνικά με το άθλημα, άρα θα με διευκόλυνε στις εκτιμήσεις μου.
Φιλε μου καπου κανεις καποιο λαθος,ναι μεν παιζουν ρολο αυτα που λες,αλλα οχι ΜΟΝΟ αυτα,πρεπει να συνυπολογισεις και πολλους αλλους παραγοντες για την τελικη τιμη.

Το κοστος καθε αυτοκινητου ειναι διαφορετικο για τους λογους που ανεφερε ο φιλος Στεφανος,αλλα και για πολλους αλλους,οπως και για διαφορους αλλους λογους το κοστος καθε εργασιας ΔΕΝ αναφερεται πουθενα δημοσια και σε κανενα φορουμ,και απο οσο γνωριζω,παρακολουθεις και αλλα φορουμ και ΠΟΤΕ δεν εχεις κανει εκει αντιστοιχη ερωτηση....

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα σε βοηθησει να γνωριζεις το κοστος σε καθε αυτοκινητο????
Oταν το καθε αυτοκινητο ειναι Ξεχωριστη περιπτωση,οπως και το τι θελει να κανει ο καθε ιδιοκτητης στο αυτοκινητο του!
Ασχολούμε και εγώ ερασιτεχνικά με το άθλημα, άρα θα με διευκόλυνε στις εκτιμήσεις μου.
Εκτος και αν θες να μαθαινεις το εκαστοτε κοστος για να υπολογιζεις να χρεωνεις αναλογα οταν κανεις εσυ καποιο αυτοκινητο....


Σε προηγουμενη περιπτωση με ειχες ρωτησει κοστος και σου απαντησα,και χωρις να γνωριζεις ολες τις μερες και τις ωρες που δουλευτηκε το αυτοκινητο,ουτε το κοστος υλικων,ουτε αλλες τεχνικες λεπτομερειες,εγραψες σε αλλο φορουμ οτι το τελικο ποσο σου φανηκε εσενα υπερβολικο,και εμμεσως υπονοουσες οτι χρεωθηκε ακριβα.

Τελος για ευνοητους λογους το κοστος ειναι προσωπικο δεδομενο αναμεσα στον εκαστοτε επαγγελματια και τον εκαστοτε πελατη,και ειναι κατι που παραμενει αναμεσα στους δυο συναλλασσόμενους.

Αν θες λοιπον να γνωριζεις το κοστος για το αυτοκινητο σου δεν εχεις παρα να κανεις μια ερευνα αγορας,να εκτιμησουν το αυτοκινητο σου,να πεις τι θες να κανεις, ωστε να λυσεις ολες σου τις αποριες !

Φιλικα παντα!

gupakos
20-12-12, 18:44
Φίλε Πλάτωνα,

Δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση αλλά οφείλω να απαντήσω σε μερικά θέματα. Σε παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά.

Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι το κόστος για την περιποίηση ενός αυτοκινήτου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Εγώ ανέφερα 3 που θεωρώ κατά τη γνώμη μου ότι είναι οι σημαντικότεροι, ήτοι α) κατάσταση αυτοκινήτου και επιθυμίες πελάτη, β) χρόνος εργασίας και γ) υλικα που χρησιμοποιήθηκαν. Φυσικά μπορούν να υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για να λέμε συνέχεια "υπάρχουν πολλοί λόγοι και άρα δεν λέμε τιμή". Με αυτή τη λογική πάω σε ένα συνεργείο και μου αλλάζουν τακάκια και δεν λέω την τιμή γιατί μπορούν να υπάρξουν πολλοί λόγοι που διαμόρφωσαν την τιμή (δυσκολίες αλλαγής, μοντέλο αυτοκινήτου, μάρκα ανταλλακτικών, συμπληρωματικές εργασίες κτλ). Λογικό είναι η τιμή να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά την τιμή την λές, δεν την κρύβεις.

Υπονοείς επίσης ότι ίσως να θέλω να μάθω την τιμή για να ξέρω τι να χρεώσω σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο. Όχι είναι η απάντηση, αλλά ο ισχυρισμός αν μη τι άλλο έχει φαντασία.

Την προηγούμενη φορά, δηλαδή τη μία συνολικά που σε ρώτησα για το κόστος της εργασίας που είχες ποστάρει, προς τιμήν σου μου απάντησες, χωρίς κατεβατά. Ίσως να μην θυμάσαι αλλά και για τις μέρες επίσης είπες ότι ήταν δύομισι. Τα υλικά τα αναφέρεις πάντα και όποιος στοιχειωδώς ασχολείται έχει μία άποψη για το κόστος τους.
Άρα είχαμε κάποια στοιχεία για καποιο συμπέρασμα.

Γράφεις ότι σε άλλο φόρουμ ανέφερα ότι το ποσό που χρέωσες για μία εργασία ήταν υπερβολικό. Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις τί έγραψα. Παραθέτω επί λέξει.

"Προφανώς οι τιμές έχουν να κάνουν με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το αυτοκίνητο και το ποια ακριβώς διόρθωση/περιποίηση θες να κάνεις, που θα μας οδηγήσει στο πόσες μέρες θα δουλέψει ο επαγγελματίας και στο ποια προϊόντα τελικά θα χρησιμοποιήσει.

Επειδή όμως αυτά είναι λίγο γενικότητες στον παρακάτω σύνδεσμο θα δεις τη δουλειά ενός πολύ καλού detailer (από τους 3 που ΄'κυκλοφορούν' στα BMW φορουμ) η οποία κόστισε 330 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) και χρειάστηκε 2.5 μέρες για να τελειώσει.

http://www.facebook.com/media/set/?s...7148290&type=1

Οι ειδικοί του χώρου (όπως o Stef) τον προτείνουν ανεπιφύλακτα. Για μένα πάντα τα 330 ευρώ είναι πολλά και προτιμώ ότι κάνω να το κάνω μόνος και για το DIY αλλά και για την οικονομία (και διάρκεια). "

Προφανώς κάτι σε ενόχλησε σε αυτό που έγραψα. Μήπως ήταν ότι σε είπα πολύ καλό detailer, ότι έβαλα post με την εργασία σου διαφημίζοντας την ή ότι επισήμανα ότι ο ειδικός του χώρου Stef σε προτείνει ανεπιφύλακτα; Ή μήπως και τα τρία μαζί;

Πλάτωνα, κατά τη γνώμη μου η παράθεση της κάθε εργασίας οφείλει να έχει και τιμή, με τις όποιες διευκρινήσεις θέλει ο επαγγελματίας να δώσει. Ο καλός detailer δεν έχει να 'φοβηθεί' τίποτα και εσύ έχεις αποδείξει ότι είσαι ένας από αυτούς.

Απο εκεί και πέρα, προφανώς κάνεις ότι θες και λες ότι νομίζεις και ο καθένας μας βγάζει τα συμπεράσματα του. Φιλικά πάντα...


Φιλε μου καπου κανεις καποιο λαθος,ναι μεν παιζουν ρολο αυτα που λες,αλλα οχι ΜΟΝΟ αυτα,πρεπει να συνυπολογισεις και πολλους αλλους παραγοντες για την τελικη τιμη.

Το κοστος καθε αυτοκινητου ειναι διαφορετικο για τους λογους που ανεφερε ο φιλος Στεφανος,αλλα και για πολλους αλλους,οπως και για διαφορους αλλους λογους το κοστος καθε εργασιας ΔΕΝ αναφερεται πουθενα δημοσια και σε κανενα φορουμ,και απο οσο γνωριζω,παρακολουθεις και αλλα φορουμ και ΠΟΤΕ δεν εχεις κανει εκει αντιστοιχη ερωτηση....

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα σε βοηθησει να γνωριζεις το κοστος σε καθε αυτοκινητο????
Oταν το καθε αυτοκινητο ειναι Ξεχωριστη περιπτωση,οπως και το τι θελει να κανει ο καθε ιδιοκτητης στο αυτοκινητο του!

Εκτος και αν θες να μαθαινεις το εκαστοτε κοστος για να υπολογιζεις να χρεωνεις αναλογα οταν κανεις εσυ καποιο αυτοκινητο....


Σε προηγουμενη περιπτωση με ειχες ρωτησει κοστος και σου απαντησα,και χωρις να γνωριζεις ολες τις μερες και τις ωρες που δουλευτηκε το αυτοκινητο,ουτε το κοστος υλικων,ουτε αλλες τεχνικες λεπτομερειες,εγραψες σε αλλο φορουμ οτι το τελικο ποσο σου φανηκε εσενα υπερβολικο,και εμμεσως υπονοουσες οτι χρεωθηκε ακριβα.

Τελος για ευνοητους λογους το κοστος ειναι προσωπικο δεδομενο αναμεσα στον εκαστοτε επαγγελματια και τον εκαστοτε πελατη,και ειναι κατι που παραμενει αναμεσα στους δυο συναλλασσόμενους.

Αν θες λοιπον να γνωριζεις το κοστος για το αυτοκινητο σου δεν εχεις παρα να κανεις μια ερευνα αγορας,να εκτιμησουν το αυτοκινητο σου,να πεις τι θες να κανεις, ωστε να λυσεις ολες σου τις αποριες !

Φιλικα παντα!

bimmerm
20-12-12, 20:31
παιδια δεν ξερω αν εχετε τιποτα προηγουμενα αλλα δεν ειναι και τοσο σοβαρο το θεμα για να υπαρξει και καμμια σοβαρη αντιπαραθεση.

ο γιπακος εκανε ερωτηση τιμης για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.παρουσιαζεται μια πολυ καλη δουλεια και ρωτησε την αξια για την συγκεκριμενη δουλεια.δεν νομιζω οτι κρυβεται κατι υποπτο η οτι ειναι τοσο μεπτο.θα μπορουσε να το εχει ρωτησει ο καθενας.δεν ρωτησε για το δικο του αμαξι αλλα για το συγκεκριμενο.και ειναι πολλοι που μπορει να εχουν αυτην την απορια και μιλαω για αυτους που δεν εχουν συνηθισει σε τετοιου ειδους καλες εργασιες και να θελουν αν ξερουν-να εχουν μια ιδεα ποσο παει.και μετα αν δει οτι του κανει στην τιμη να δοκιμασει να παρει και γνωμη για το δικο του αμαξι.επισης ειναι καποιοι που δεν ειναι αθηνα και δεν μπορουν να πανε το αμαξι εκει για να το δει ο ντιτειλερ.οποτε δεν μπορουν να εχουν τιμη .δεν νομιζω οτι ειναι και κανενα μυστικο οι δουλειες που γινονται.κυκλοφορυν δουλειες και παρουσιασεις στο ιντερνετ οχι μονο απο ντιτειλερ αλλα και απο εταιρειες που παραγουν πολλα απο τα προιοντα π.χ chemical guys
το αν ειναι ακριβη η φθηνη η εργασια εξαρταται απο το μερακι που βαζει ο μαστορας .αν καποιος θεωρει οτι ειναι ακριβο τοτε εχει δικαιωμα να το πει.και να μην το παει..αν δυσφημουσε την δουλεια καθεαυτου του μαστορα ,τοτε ναι θα ειχε δικιο ο μαστορας να τα ''παρει''.αλλα τοτε θα το ηξερε και ο ιδιος ο μαστορας και δεν θα εμφανιζοταν εδω.και τετοιο θεμα δεν υπαρχει εδω.αλλα για την τιμη νομιζω οτι δεν ειναι λαθος να πει την γνωμη του ο καθε συμφορουμιτης.και ο μαστορας μπορει να αντιπαραθεσει.και ο καθενας κρινει. γιαυτο ειμαστε εδω για να αντιπαραθετουμε και να μαθαινουμε.

απο την αλλη αν ο οποιοσδηποτε detailer η' μηχανικος δεν θελει να δημοσιευσει την αξια της συγκεκριμενης εργασιας που παραθετει στο φορουμ, ειναι δικαιωμα του και δεν πρεπει να πιεζεται αλλα ουτε και να υπεκφευγει.μπορει να υπαρχουν λογοι ανταγωνισμου,φορολογικοι και οτιδηποτε αλλοι που μπορει καποιος να φανταστει. θα μπορουσε να απαντησει με π.μ σε οποιον ενδιαφερεται,αυτο θα ηταν πιο λογικο αν δεν θελει για τους δικους του λογους να μην το πει δημοσια.

InsaneDriver
20-12-12, 20:49
Λογικό να μην μπορεί να γίνει προσφορά μέσω internet, όμως θα μπορούσαν οι επαγγελματίες που παρουσιάζουν την δουλεία τους με φωτογραφίες πριν-μετά κτλπ, να μας πούνε πόσο κοστολόγησαν τις συγκεκριμένες δουλιές που παρουσιάζουν και μόνο, ώστε να έχουμε μια ιδέα.

stef
20-12-12, 21:11
Παιδιά, πουθενά στον πλανήτη δεν αναφέρεται το κόστος δουλειάς από κανέναν detailer
Ρίχτε μια ματά στο DW και θα καταλάβετε τι λέω!!!
Επίσης ρίχτε λίγο και τους τόνους σας

stef
20-12-12, 21:17
Για μένα πάντα τα 330 ευρώ είναι πολλά και προτιμώ ότι κάνω να το κάνω μόνος και για το DIY αλλά και για την οικονομία (και διάρκεια). .

Εφόσον το κάνεις μόνος σου όπως λες και τα 330 τα θεωρείς πολλά, έλα να με βοηθήσεις την επόμενη εβδομάδα που θα έχω ένα Grand Cherokee για γυάλισμα-κέρωμα να πιούμε ένα καφεδάκι και να δουλεύουμε 3 μέρες από 10 ώρες την ημέρα και μετά μπορείς πολύ ευχαρίστως να θεωρήσεις πολλά τα 330 ευρώ του επαγγελματία ο οποίος χρησιμοποιεί και επαγγελματικά μηχανήματα και ξέρει πολύ καλύτερα την δουλειά από εμάς...

Υ.Γ: Το εαν μετά από αυτό το γυάλισμα θα πονάει ολόκληρο το κορμί σου το αντιπαρέρχομαι..

P.S
20-12-12, 21:58
Φίλε Πλάτωνα,

Δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση αλλά οφείλω να απαντήσω σε μερικά θέματα. Σε παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά.

Καταρχήν θα συμφωνήσω ότι το κόστος για την περιποίηση ενός αυτοκινήτου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Εγώ ανέφερα 3 που θεωρώ κατά τη γνώμη μου ότι είναι οι σημαντικότεροι, ήτοι α) κατάσταση αυτοκινήτου και επιθυμίες πελάτη, β) χρόνος εργασίας και γ) υλικα που χρησιμοποιήθηκαν. Φυσικά μπορούν να υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για να λέμε συνέχεια "υπάρχουν πολλοί λόγοι και άρα δεν λέμε τιμή". Με αυτή τη λογική πάω σε ένα συνεργείο και μου αλλάζουν τακάκια και δεν λέω την τιμή γιατί μπορούν να υπάρξουν πολλοί λόγοι που διαμόρφωσαν την τιμή (δυσκολίες αλλαγής, μοντέλο αυτοκινήτου, μάρκα ανταλλακτικών, συμπληρωματικές εργασίες κτλ).
[QUOTE]Λογικό είναι η τιμή να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά την τιμή την λές, δεν την κρύβεις.
Δεν νομιζω να ηρθε καποιος να κανω εκτιμηση στο αυτοκινητο του και να του εκρυψα την τιμη.


Υπονοείς επίσης ότι ίσως να θέλω να μάθω την τιμή για να ξέρω τι να χρεώσω σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο. Όχι είναι η απάντηση, αλλά ο ισχυρισμός αν μη τι άλλο έχει φαντασία.
Την προηγούμενη φορά, δηλαδή τη μία συνολικά που σε ρώτησα για το κόστος της εργασίας που είχες ποστάρει, προς τιμήν σου μου απάντησες, χωρίς κατεβατά. Ίσως να μην θυμάσαι αλλά και για τις μέρες επίσης είπες ότι ήταν δύομισι. Τα υλικά τα αναφέρεις πάντα και όποιος στοιχειωδώς ασχολείται έχει μία άποψη για το κόστος τους.
Άρα είχαμε κάποια στοιχεία για καποιο συμπέρασμα.
Γράφεις ότι σε άλλο φόρουμ ανέφερα ότι το ποσό που χρέωσες για μία εργασία ήταν υπερβολικό. Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις τί έγραψα. Παραθέτω επί λέξει.

"Προφανώς οι τιμές έχουν να κάνουν με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το αυτοκίνητο και το ποια ακριβώς διόρθωση/περιποίηση θες να κάνεις, που θα μας οδηγήσει στο πόσες μέρες θα δουλέψει ο επαγγελματίας και στο ποια προϊόντα τελικά θα χρησιμοποιήσει.

Επειδή όμως αυτά είναι λίγο γενικότητες στον παρακάτω σύνδεσμο θα δεις τη δουλειά ενός πολύ καλού detailer (από τους 3 που ΄'κυκλοφορούν' στα BMW φορουμ) η οποία κόστισε 330 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) και χρειάστηκε 2.5 μέρες για να τελειώσει.

http://www.facebook.com/media/set/?s...7148290&type=1

Οι ειδικοί του χώρου (όπως o Stef) τον προτείνουν ανεπιφύλακτα. Για μένα πάντα τα 330 ευρώ είναι πολλά και προτιμώ ότι κάνω να το κάνω μόνος και για το DIY αλλά και για την οικονομία (και διάρκεια). "
Φιλε πες μου σε παρακαλω πολυ ποσο κοστολογεις εσυ 30 εργατοωρες ωστε να σου φανουν Υπερβολικα τα 268€,μιας και αυτο ηταν το καθαρο ποσο,αφου τα υπολοιπα μεχρι τα 330€ που ηταν η τελικη τιμη ειναι Φ.Π.Α.
Και σου λεω μονο να κοστολογισεις τις εργατοωρες,χωρις να υπολογισεις,ρευματα,pads,αλοιφες,κερια κ.π.α.

Και να μην αναφερουμε και για την διαρκεια που θα εχει το τελικο αποτελεσμα...

Πλάτωνα, κατά τη γνώμη μου η παράθεση της κάθε εργασίας οφείλει να έχει και τιμή, με τις όποιες διευκρινήσεις θέλει ο επαγγελματίας να δώσει. Ο καλός detailer δεν έχει να 'φοβηθεί' τίποτα και εσύ έχεις αποδείξει ότι είσαι ένας από αυτούς.

Απο εκεί και πέρα, προφανώς κάνεις ότι θες και λες ότι νομίζεις και ο καθένας μας βγάζει τα συμπεράσματα του. Φιλικά πάντα...
Δεν νομιζω οτι εχω δειξει οτι φοβαμαι κατι.!!
Με αυτη την λογικη που λες,θα πρεπει να αναφερεις ποσο πληρωνεσαι εσυ στην εργασια σου,σε καθε ποστ που κανεις,και ο καθενας να γυρισει να σου πει οτι τα θεωρει πολλα για "δικους" του λογους.

Και οπως ανεφερε και αλλος φιλος παραπανω,bimmerm,σκεψου και αλλους λογους,που ΔΕΝ Αναφερεται Πουθενα Δημοσια στο κοσμο τιμη για εργασια.

Φιλικα Παντα.:)



Παιδιά, πουθενά στον πλανήτη δεν αναφέρεται το κόστος δουλειάς από κανέναν detailer
Ρίχτε μια ματά στο DW και θα καταλάβετε τι λέω!!!
Επίσης ρίχτε λίγο και τους τόνους σας

Εφόσον το κάνεις μόνος σου όπως λες και τα 330 τα θεωρείς πολλά, έλα να με βοηθήσεις την επόμενη εβδομάδα που θα έχω ένα Grand Cherokee για γυάλισμα-κέρωμα να πιούμε ένα καφεδάκι και να δουλεύουμε 3 μέρες από 10 ώρες την ημέρα και μετά μπορείς πολύ ευχαρίστως να θεωρήσεις πολλά τα 330 ευρώ του επαγγελματία ο οποίος χρησιμοποιεί και επαγγελματικά μηχανήματα και ξέρει πολύ καλύτερα την δουλειά από εμάς...

Υ.Γ: Το εαν μετά από αυτό το γυάλισμα θα πονάει ολόκληρο το κορμί σου το αντιπαρέρχομαι..
+100000!!!!
Ετσι ακριβως ειναι,Τα παραπανω ποστ σου Στεφανε τα λενε ΟΛΑ!!!

Μια διευκρυνηση Μονο....τα 330€ που αναφερει ο φιλος Στεφανε, ηταν συμπεριλαμβανομενου Φ.Π.Α,καθαρο ποσο λοιπον για 30 εργατοωρες ηταν 268€,χωρις να ειναι υπολγισμενα υλικα,κοστος μαγαζιου κ.α.: Dblthumb2

gupakos
20-12-12, 22:36
Από την πολύ ανάλυση, θα πάθουμε παράλυση, οπότε συνοπτικά...

Δεν νομιζω να ηρθε καποιος να κανω εκτιμηση στο αυτοκινητο του και να του εκρυψα την τιμη.

Ανέφεραν και οι φίλοι ότι η τιμή που ζητήθηκε δεν αναφερόταν σε μία εργασία γενικώς και αορίστως π.χ. στο "πόσο κάνει ένα γυάλισμα", αλλά στο πόσο κόστισε η συγκεκριμένη εργασία την οποία επέλεξε ένας επαγγελματίας να παρουσιάσει.

Με αυτη την λογικη που λες,θα πρεπει να αναφερεις ποσο πληρωνεσαι εσυ στην εργασια σου,σε καθε ποστ που κανεις,και ο καθενας να γυρισει να σου πει οτι τα θεωρει πολλα για "δικους" του λογους.

Βρίσκεις αυτό το σχόλιο ειλικρινά εύστοχο; Τι σχέση μπορεί να έχει η εργασία μου με το φόρουμ...δεν παρουσίασα τη δουλειά μου εδώ. Αλλά φυσικά αν το έκανα, αν διαφήμιζα τις υπηρεσίες μου, θα προέκυπτε σίγουρα η εύλογη απορία ανάμεσα στα μέλη για το πόσο χρεώνω τις συγκεκριμένες υπηρεσίες που επέλεξα να παρουσιάσω.

Δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα γιατί διάθεση αντιπαράθεσης δεν έχω με κανέναν.
Έρχονται γιορτές και εύχομαι καλές δουλειές Πλάτωνα, και υγεία και κάθε καλό σε όλους.

P.S
20-12-12, 23:38
Από την πολύ ανάλυση, θα πάθουμε παράλυση, οπότε συνοπτικά...
διάθεση αντιπαράθεσης δεν έχω με κανέναν.
Έρχονται γιορτές και εύχομαι καλές δουλειές Πλάτωνα, και υγεία και κάθε καλό σε όλους.
Kαμια παραλυση φιλε gupako δεν θα παθουμε,καλυτερα να τα αναλυουμε παρα να δημιουργουμε λανθασμενες εντυπωσεις......

Πολυ απλα σε ρωτησα .....Με ποια κριτηρια εκρινες οτι ειναι υπερβολικα τα 268€ για 30 εργατοωρες???

Οπως και ο φιλος Στεφανος σε παρεπεμψε στο μεγαλυτερο φορουμ Detailing που υπαρχει αυτη την στιγμη,να αναζητησεις αν και εκει αναφερονται δημοσια τιμες,οπως και σε αλλα φορουμ.

Ουτε εγω απο την μερια μου δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με κανεναν.

Οποτε θες μπορεις να ερθεις να πιουμε καφεδακι να τα συζητησουμε απο κοντα και να σου λυσω ολες σου τις αποριες σχετικα με το πως βγαινει το κοστος για την καθε εργασια,αλλα να τα δεις και στην πραξη,ωστε να εχεις εμπεριστατωμενη αποψη!

Καλες γιορτες με υγεια και απο εμενα!!

MarinosE46
21-12-12, 19:28
Καλησπέρα σε όλους.Ο Πλάτωνας έχει μαγαζί,άρα έδρα και τηλέφωνο που μπορεί κάποιος να τον βρει να πάει το αυτοκίνητο του να το δει και να μιλήσουνε για την τιμή που θα κοστίσει η επιλεγμένη από τον πελάτη εργασία.Θεωρώ απολύτως λογικό να μην λέει την τιμή εντός φόρουμ μιας και πράγματι είναι προσωπικό δεδομένο.Μπορεί πχ ο φίλος PETER79 να μη θέλει να μαθευτεί τι έδωσε για τους δικούς του λόγους και πάει λέγοντας.Οπότε πρέπει να γίνει απολύτως σεβαστή η στάση του Πλάτωνα.
330 ευρώ για 30 εργατοώρες κομπλέ με τα υλικά???Οχι παιδιά δεν είναι πολλά τα λεφτά ειλικρινά.Αν αναλογιστεί κανείς ότι η εργατοώρα στην ΒΜW για σέρβις κοστίζει 72 ευρώ χωρίς τα υλικά τότε έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.Δεν είναι σχετικό το ένα αντικείμενο με το άλλο αλλά οκ.
Εδωσα περυσι το καλοκαίρι 120 ευρώ για βιολογικό καθαρισμό σαλονιού-πορτ μπαγκάζ και πλύσιμο στο μηχανοστάσιο αλλά άξιζε πραγματικά τον κόπο.Η διαφορά ήταν τεράστια!
Το γυάλισμα είναι επίπονη διαδικασία και θέλει πολύ δουλειά για να είναι το αποτέλεσμα σαν αυτό που παρέθεσε ο Πλάτωνας...

Υ.Γ:Δε γνωρίζω προσωπικά τον Πλάτωνα,απλά θαυμάζω τη δουλειά του!

Φιλικά,
Μαρίνος

rapid_fast
21-12-12, 19:44
Νομίζω βλέπουμε το νούμερο,
και χάνουμε τη λογική..
Για μια υπερθέρμανση και ρεκτιφιέ φλάτζας κεφαλής όλοι λένε
πως πέτυχαν καλή τιμή στα 400-450 ευρω (που είναι 3,5-4 ώρες δουλειά όλο μαζί)
και τα 330 φαίνονται πολλά για 3 μέρες δουλειά..
Καταλαβαίνω ότι 9/10 δεν έχουμε ικανότητα να κάνουμε ρεκτιφιέ μόνοι μας,
ενω θεωρούμε εφικτό να πάρουμε αλοιφαδόρο απο τα Lidl, ένα κερί w5 και να
κάνουμε ένα άριστο γυάλισμα..
Το ότι θα μας πάρει 5 ώρες και θα μας πονάει η μέση 3 εβδομάδες, και το ότι σε 1 εβδομάδα
θα έχει χαθεί κάθε ίχνος επιπρόσθετου γυαλίσματος δεν μας ψιλοπασχολεί, άλλωστε έβρεξε
και ήταν λογικό να χαθεί το γυάλισμα....

bimmerm
22-12-12, 11:16
Νομίζω βλέπουμε το νούμερο,
και χάνουμε τη λογική..
Για μια υπερθέρμανση και ρεκτιφιέ φλάτζας κεφαλής όλοι λένε
πως πέτυχαν καλή τιμή στα 400-450 ευρω (που είναι 3,5-4 ώρες δουλειά όλο μαζί)
και τα 330 φαίνονται πολλά για 3 μέρες δουλειά..
Καταλαβαίνω ότι 9/10 δεν έχουμε ικανότητα να κάνουμε ρεκτιφιέ μόνοι μας,
ενω θεωρούμε εφικτό να πάρουμε αλοιφαδόρο απο τα Lidl, ένα κερί w5 και να
κάνουμε ένα άριστο γυάλισμα..
Το ότι θα μας πάρει 5 ώρες και θα μας πονάει η μέση 3 εβδομάδες, και το ότι σε 1 εβδομάδα
θα έχει χαθεί κάθε ίχνος επιπρόσθετου γυαλίσματος δεν μας ψιλοπασχολεί, άλλωστε έβρεξε
και ήταν λογικό να χαθεί το γυάλισμα....

εδω μεσα-εξω πλυσιμο -σκουπισμα ,3 ωρες κανουμε και μας βγαινει η μεση!!!!

thanasis2008
23-12-12, 20:37
πολύ καλή δουλειά!!!!!!! σάν καινούριο έδειξε. Άν θέλεις απαντάς , απλά ενημερωτικά ρωτάω ή πές μου με πμ άν δέ θέλεις δημόσια, πόσο στοιχίζει ένας βιοκαθαρισμός στο σαλόνι και ένα γυάλισμα του βερνικιού? είμα απο επαρχία και θέλω να ξέρω περίπου τί παίζει!!!!!
ευχαριστώ!!!!

Ο βιοκαθαρισμος περυσι μου στοιχησε 80 ευρω με συντηρηση δερματος , γυαλισμα δεν εχω κανει αλλα περιπου 50 ευρω μου ειχε πει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος .Στην επαρχια ειμαι κα εγω.

KAZA
23-12-12, 21:14
Πλάτωνα ενα έχω να σου πω ......
Ο πελάτης σου άφησε ενα μαύρο αυτοκινητο κι εσύ του το μετέτρεψες σε κινητό καθρέφτη!
Απλά συγχαρητήρια και πιστεύω πως η τιμή είναι καλή (με απόδειξη μη το ξεχνάμε δεν δίνουν όλοι)
Ούτε όταν το πέρνεις καινούριο δεν στο παραδίδουν έτσι!
Εγώ έμεινα άφωνος!

Υ.Γ. Αν λες ενα μαγαζί στην Καλαμαριά νομίζω πως το ξέρω , αν λες άλλο στείλε ενα π.μ. εαν δεν σου κανει κόπο....

Tsik.D.
23-12-12, 22:30
ρε παιδια οτι και να λεμε το αποτελεσμα μιλαει απο μονο του !!! καλα κανει ο ανθρωπος και δεν λεει τιμες γιατι πολυ απλα αλλο αυτοκινητο μπορει να θελει 1 μερα και αλλο 5 μερες δουλειας, αναλογα πως το εχει ο ιδιοκτητης του !!! εγω για το μονο που χαλιεμαι ειναι που δεν μενω αθηνα για να παω να παρω μια γνωμη και να το αφησω να το κανει κουκλα γιατι ο ανθρωπος μαζι με την τεχνη βγαζει και μερακι !!!!

gupakos
24-12-12, 10:08
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Το θέμα για τις τιμές, για όποιον δεν το παρακολούθησε από την αρχή, έχει να κάνει όχι με το να δοθεί προσφορά online π.χ. να μας πει ο επαγγελματίας πόσο κοστίζει ένα γυάλισμα, αλλά με το να παρατίθενται το κόστος των συγκεκριμένων εργασιών που παρουσιάζονται με φωτογραφίες.

Σχετικά με το κόστος των 330 ευρώ, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη ότι μου φάνηκαν πολλά. Στηρίζω αυτήν την άποψη στο ότι κάποιες εργασίες μπορώ να της κάνω και μόνος μου ερασιτεχνικά (άρα μπορώ να 'γλιτώσω' το κόστος) ενώ και η η χαρά του DΙΥ είναι μεγάλη. Προφανώς ο επαγγελματίας μπορεί πετύχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ ότι δεν θα πετύχει τόσο καλύτερο αποτέλεσμα που να δικαιολογεί τα αρκετά χρήματα που θα λάβει. Η κούραση από το γυάλισμα/κέρωμα, μέσα σε λογικά πλαίσια, είναι ευχάριστη γιατί μας δένει περισσότερο με το αμάξι μας, που όλοι τόσο αγαπάμε. Μετά τις υπερβολές των πρώτων detailing sessions που αφιέρωνα άπειρες ώρες προσπάθειας και κούρασης, πλέον το έχω κοντρολάρει και έτσι πετυχαίνω με μικρό κόστος και με προσωπική εργασία ανά τακτά χρονικά διαστήματα να κρατάω την Ζ μου σε μία ικανοποιητικότατη κατάσταση χωρίς να ζητώ τις υπηρεσίες ενός επαγγελματία.

Τέλος, προφανώς η άποψη μου είναι υποκειμενική.
Ο καθένας τελικά αποφασίζει με βάση τα δικά του κριτήρια και την τσέπη του. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο ζήτησα ο επαγγελματίας να μας λέει αν θέλει τις τιμές του για τις συγκεκριμένες υπηρεσίες που παρουσιάζει. Αν δεν θέλει για λόγους φορολογικούς (όπως ανέφερε κάποιος, χωρίς να είμαι σίγουρος τί ακριβώς σημαίνει αυτό) ή για κάποιον άλλο λόγο μπορεί να μας το πει. Απλά κατά τη γνώμη μου μία τέτοια παρουσίαση χωρίς και το κοστολογικό στοιχείο είναι ελλιπής.

P.S
24-12-12, 16:14
Καλησπέρα σε όλους.Ο Πλάτωνας έχει μαγαζί,άρα έδρα και τηλέφωνο που μπορεί κάποιος να τον βρει να πάει το αυτοκίνητο του να το δει και να μιλήσουνε για την τιμή που θα κοστίσει η επιλεγμένη από τον πελάτη εργασία.Θεωρώ απολύτως λογικό να μην λέει την τιμή εντός φόρουμ μιας και πράγματι είναι προσωπικό δεδομένο.Μπορεί πχ ο φίλος PETER79 να μη θέλει να μαθευτεί τι έδωσε για τους δικούς του λόγους και πάει λέγοντας.Οπότε πρέπει να γίνει απολύτως σεβαστή η στάση του Πλάτωνα.
330 ευρώ για 30 εργατοώρες κομπλέ με τα υλικά???Οχι παιδιά δεν είναι πολλά τα λεφτά ειλικρινά.Αν αναλογιστεί κανείς ότι η εργατοώρα στην ΒΜW για σέρβις κοστίζει 72 ευρώ χωρίς τα υλικά τότε έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.Δεν είναι σχετικό το ένα αντικείμενο με το άλλο αλλά οκ.
Εδωσα περυσι το καλοκαίρι 120 ευρώ για βιολογικό καθαρισμό σαλονιού-πορτ μπαγκάζ και πλύσιμο στο μηχανοστάσιο αλλά άξιζε πραγματικά τον κόπο.Η διαφορά ήταν τεράστια!
Το γυάλισμα είναι επίπονη διαδικασία και θέλει πολύ δουλειά για να είναι το αποτέλεσμα σαν αυτό που παρέθεσε ο Πλάτωνας...

Υ.Γ:Δε γνωρίζω προσωπικά τον Πλάτωνα,απλά θαυμάζω τη δουλειά του!

Φιλικά,
Μαρίνος
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Μαρινο για τα καλα σου λογια!!

Νομίζω βλέπουμε το νούμερο,
και χάνουμε τη λογική..
Για μια υπερθέρμανση και ρεκτιφιέ φλάτζας κεφαλής όλοι λένε
πως πέτυχαν καλή τιμή στα 400-450 ευρω (που είναι 3,5-4 ώρες δουλειά όλο μαζί)
και τα 330 φαίνονται πολλά για 3 μέρες δουλειά..
Καταλαβαίνω ότι 9/10 δεν έχουμε ικανότητα να κάνουμε ρεκτιφιέ μόνοι μας,
ενω θεωρούμε εφικτό να πάρουμε αλοιφαδόρο απο τα Lidl, ένα κερί w5 και να
κάνουμε ένα άριστο γυάλισμα..
Το ότι θα μας πάρει 5 ώρες και θα μας πονάει η μέση 3 εβδομάδες, και το ότι σε 1 εβδομάδα
θα έχει χαθεί κάθε ίχνος επιπρόσθετου γυαλίσματος δεν μας ψιλοπασχολεί, άλλωστε έβρεξε
και ήταν λογικό να χαθεί το γυάλισμα....
Απολλυτα ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ τα παραπανω και αποτυπωμενα οπως ακριβως ειναι και ισχυουν!!

Πλάτωνα ενα έχω να σου πω ......
Ο πελάτης σου άφησε ενα μαύρο αυτοκινητο κι εσύ του το μετέτρεψες σε κινητό καθρέφτη!
Απλά συγχαρητήρια και πιστεύω πως η τιμή είναι καλή (με απόδειξη μη το ξεχνάμε δεν δίνουν όλοι)
Ούτε όταν το πέρνεις καινούριο δεν στο παραδίδουν έτσι!
Εγώ έμεινα άφωνος!

Υ.Γ. Αν λες ενα μαγαζί στην Καλαμαριά νομίζω πως το ξέρω , αν λες άλλο στείλε ενα π.μ. εαν δεν σου κανει κόπο....
Ευχαριστω φιλε ΚΑΖΑ!!
Αυτο το μαγαζι στην καλαμαρια εννοω,το Dazzle.

ρε παιδια οτι και να λεμε το αποτελεσμα μιλαει απο μονο του !!! καλα κανει ο ανθρωπος και δεν λεει τιμες γιατι πολυ απλα αλλο αυτοκινητο μπορει να θελει 1 μερα και αλλο 5 μερες δουλειας, αναλογα πως το εχει ο ιδιοκτητης του !!! εγω για το μονο που χαλιεμαι ειναι που δεν μενω αθηνα για να παω να παρω μια γνωμη και να το αφησω να το κανει κουκλα γιατι ο ανθρωπος μαζι με την τεχνη βγαζει και μερακι !!!!
Eυχαριστω πολυ φιλε μου!!!

Ευχομαι σε ολους Χρονια Πολλα με υγεια!!!

Driver M
24-12-12, 17:20
Ο βιοκαθαρισμος περυσι μου στοιχησε 80 ευρω με συντηρηση δερματος , γυαλισμα δεν εχω κανει αλλα περιπου 50 ευρω μου ειχε πει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος .Στην επαρχια ειμαι κα εγω.
Mε 50 ευρώ φίλε καλά καλά ούτε κέρωμα με σοβαρά υλικά δεν σου κάνουν, όχι γυάλισμα.
Αν όντως σου είπαν τέτοια τιμή, καλύτερα να μην το πας καθόλου αφού δουλειά της προκοπής δεν θα γίνει μετα βεβαιότητας.


Χωρίς να θέλω να εμπλακώ στο οικονομικό θέμα, πιστεύω ότι η καλή δουλειά είναι σημαντικότερη από κάποια ευρώ διαφορά (αρκεί αυτά να μην είναι πολλά φυσικά).
Άλλωστε, το γυάλισμα δεν είναι κάτι που γίνεται συχνά κι αν προσεχθεί το αυτοκίνητο (σωστό πλύσιμο κλπ) μπορεί να διατηρηθεί σε άψογη κατάσταση για τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν να ξαναχρειαστεί ένα (ελαφρύ) γυάλισμα (με πολύ μικρότερο κόστος).
Ιδίως οι bmw που έχουν και σκληρό βερνίκι.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας καλό είναι να κάνει μια έρευνα αγοράς και να καταλήγει στον κατάλληλο επαγγελματία, με βάση τόσο δουλειές του που έχει δει όσο και την τιμή αλλά και τις εργασίες που θα γίνουν, όπως και τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν.

Όσο για τη δουλειά του Πλάτωνα, είναι άψογη.

bmwnikolase36
24-12-12, 19:18
πολύ καλή δουλειά!!!!!!! σάν καινούριο έδειξε. Άν θέλεις απαντάς , απλά ενημερωτικά ρωτάω ή πές μου με πμ άν δέ θέλεις δημόσια, πόσο στοιχίζει ένας βιοκαθαρισμός στο σαλόνι και ένα γυάλισμα του βερνικιού? είμα απο επαρχία και θέλω να ξέρω περίπου τί παίζει!!!!!
ευχαριστώ!!!!
θανο στον καθαρουλη στο βιοπα ο βιολογικος κανει καπου στο 100-150 ευρο αναλογα την κατασταση...για ενα κερωμα περνει καπου στο 80ρι και για γενικο γιαλισμα κερομα κτλπ γυρο στα 180...εδω κατω ειναι ο μονος που αξιζει για τετοιες δουλειες!

peter79
29-12-12, 16:51
μπορείτε να επισκευθείτε και άλλα καταστήματα και μάλιστα ''επώνυμα'' πχ chips.... , paintb...

κλπ
το κόστος για την ίδια δουλειά όπως υπόσχονται είναι 140 Ευρώ. Προσωπικά εν γνώση μου το πήγα στον Πλάτωνα μιας και το κόστος που μου έδωσαν ήταν χωρίς να δουν καν το αυτοκίνητο (όπως αναφέρετεραι και ζητήται παραπάνω) αλλά και γιατί τη δουλειά του Πλάτωνα την έχω ξαναδεί και αλλού και την εμπιστεύομαι.

το αμάξι έμεινε μέσα 3 μέρες όπως ειπώθηκε.

ίσως και συμφωνώ οτι στις μέρες μας ένα κόστος 300+ Ευρώ να μην είναι φυσικά λίγα χρήματα αλλά και μια ''επισκευή'' χρώματος επίσης δεν είναι υποχρεωτική ή αναγκαία... ΑΝ τα έχεις τα δίνεις.

μπορεί κανείς να ρισκάρει λοιπόν και να κάνει τη δουλειά του με τα μισά ίσως χρήματα.

προσωπικά δεν ήθελα να ρισκάρω...

bimmerm
29-12-12, 18:02
ετσι πρεπει, για να μην πας μετα αν δεν σου αρεσει η δουλεια που εγινε και διαμαρτυρεσαι και εκεινος σου πει ...φιλε τοοο,,,,,γκανουμε ζαργκααανα???

stef
06-01-13, 14:08
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Το θέμα για τις τιμές, για όποιον δεν το παρακολούθησε από την αρχή, έχει να κάνει όχι με το να δοθεί προσφορά online π.χ. να μας πει ο επαγγελματίας πόσο κοστίζει ένα γυάλισμα, αλλά με το να παρατίθενται το κόστος των συγκεκριμένων εργασιών που παρουσιάζονται με φωτογραφίες.

Σχετικά με το κόστος των 330 ευρώ, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη ότι μου φάνηκαν πολλά. Στηρίζω αυτήν την άποψη στο ότι κάποιες εργασίες μπορώ να της κάνω και μόνος μου ερασιτεχνικά (άρα μπορώ να 'γλιτώσω' το κόστος) ενώ και η η χαρά του DΙΥ είναι μεγάλη. Προφανώς ο επαγγελματίας μπορεί πετύχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ ότι δεν θα πετύχει τόσο καλύτερο αποτέλεσμα που να δικαιολογεί τα αρκετά χρήματα που θα λάβει. Η κούραση από το γυάλισμα/κέρωμα, μέσα σε λογικά πλαίσια, είναι ευχάριστη γιατί μας δένει περισσότερο με το αμάξι μας, που όλοι τόσο αγαπάμε. Μετά τις υπερβολές των πρώτων detailing sessions που αφιέρωνα άπειρες ώρες προσπάθειας και κούρασης, πλέον το έχω κοντρολάρει και έτσι πετυχαίνω με μικρό κόστος και με προσωπική εργασία ανά τακτά χρονικά διαστήματα να κρατάω την Ζ μου σε μία ικανοποιητικότατη κατάσταση χωρίς να ζητώ τις υπηρεσίες ενός επαγγελματία.



Φίλε και εγώ κάθομαι και το κάνω μόνος μου το αυτοκίνητο αλλά δεν κουβεντιάζω για το κόστος
Γιατί αν κάτσω και πω για το κόστος που έχω δώσει για τα υλικά και τα μηχανήματα που έχω ξεπερνούν κατά πολύ το 1000αρικο...
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, απλά εσύ από ότι βλέπω εδώ λες μισές αλήθειες
Ποιος θα κάτσει να κάνει το αυτοκίνητό του και θα διαθέσει 4 μέρες για γυάλισμα-κέρωμα?
ΚΑΝΕΙΣ...
Πες τα όλα λοιπόν και μετά κρίνε..

gupakos
06-01-13, 16:37
Φίλε και εγώ κάθομαι και το κάνω μόνος μου το αυτοκίνητο αλλά δεν κουβεντιάζω για το κόστος
Γιατί αν κάτσω και πω για το κόστος που έχω δώσει για τα υλικά και τα μηχανήματα που έχω ξεπερνούν κατά πολύ το 1000αρικο...
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, απλά εσύ από ότι βλέπω εδώ λες μισές αλήθειες
Ποιος θα κάτσει να κάνει το αυτοκίνητό του και θα διαθέσει 4 μέρες για γυάλισμα-κέρωμα?
ΚΑΝΕΙΣ...
Πες τα όλα λοιπόν και μετά κρίνε..

Stef, Καλή Χρονιά!
Είναι οι μέρες ιδιαίτερες και δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Θα σε παρακαλούσα απλώς να είσαι λίγο πιο προσεκτικός όταν αναφέρεσαι σε τρίτους και πιο συγκεκριμένα σε μένα κατηγορώντας με ότι λέω μισές αλήθειες. Προφανώς μπορείς να λες ότι θες, αλλά όταν κατηγορείς κάποιον προσωπικά να παραθέτεις ουσιώδη επιχειρήματα.

Επειδή έχουμε βγει εκτός θέματος, να υπενθυμίσω ότι η δική μου αρχική παρατήρηση ΔΕΝ ΗΤΑΝ για το κόστος, αλλά για το αν ο επαγγελματίας θα μπορούσε να μας λέει και την τιμή για τη συγκεκριμένη εργασία την οποία παραθέτει με φωτογραφίες, μαζί με όσες διευκρινήσεις κρίνει εκείνος απαραίτητες (σημ: αν κάνεις τον κόπο να απαντήσεις λάβε υπόψη σου σε παρακαλώ πιο ήταν το αρχικό θέμα, αλλιώς θα κάνουμε παράλληλες συζητήσεις). Το σχετικό θέμα/ερώτημα το έχω γράψει αρκετές φορές, αλλά για κάποιον λόγο οι απαντήσεις είναι συνήθως για άσχετο θέμα π.χ. για το αν 330 ευρώ είναι καλή τιμή για μία διόρθωση ή για το αν ρωτάω τις τιμές για να μάθω (με πονηρό τρόπο) το πόσο να χρεώνω τους (υποτιθέμενους) πελάτες μου.

Το θέμα αγγίζει τα όρια του, μιας και το υπεραναλύσαμε. Χρόνια μας Πολλά και Καλά!!