PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστευτη ταλαιπωρια με Bmw 116i


jokerr
12-10-11, 16:43
Καλησπερα παιδες και καλως σας βρηκα

Η ιστορια μου ξεκιναει οταν αγορασα τον Ιουλιο του 2010 ενα BMW 116i sport απο μια μαντρα κοντα στην Συγγρου ονοματι Auto Filactos. Το αυτοκινητο μοντελο του 2006 με 24.000 χλμ(ετσι εγραφε) πολυ ομορφο με καποια extra πραγματα και το εβαλα στο ματι κατευθειαν.Οποτε ξεκιναω οσο πιο γρηγορα μπορω τις διαδικασιες για να το αγορασω καθ'οτι ειχα μεινει σχεδον ενα χρονο χωρις αμαξι και θα ηταν το πρωτο αυτοκινητο αποκλειστικα δικο μου(το προηγουμενο το μοιραζομουν με τον αδερφο μου) και ημουν πανω στην τρελα.Κλεινω ραντεβου λοιπον σε ενα πολυ γνωστο συνεργειο για bmwακιδες στην Μεταμορφωση(ειχα παει συστημενος απο τον κολλητο μου που πανε εκει χρονια τα αμαξια τους οικογενειακος) και λεω στον μαντρα να στειλει ανθρωπο εκει περα για να τσεκαρουμε το αμαξι.Το ανεβαζει πανω ο μαστορας και μου λεει το αμαξι ειναι μια χαρα δεν εχει κανενα μηχανικο προβλημα,τα χιλιομετρα του ειναι αυτα που γραφει και απο τρακαρισματα ισως να χει φαει παλιοτερα μικρη στουκα στην πορτα.Το αγοραζω λοιπον και μετα απο 1 μηνα μου το χτυπανε ενα βραδυ μποστα στον προφυλακτιρα στο πλαι και βλεπω στο μεγαλυτερο σημαδι απ ολα μια βιδα καρφωμενη και απο πανω στοκο...προφανως η βιδα εμφανιστικε απο το τρανταγμα και την πιεση που δεχτηκε ο προφυλακτυρας ..Το παω λοιπον σε ενα φανοποιειο για να μου πουν αν μπορουν να το σουλουπωσουν καπως και το κοιτανε ολο το αμαξι και μου λενε οτι το αμαξι ειναι βαμμενο ολο εκτος απο την οροφη..Το παω σε αλλον μαστορα μου λεει οντως το αμαξι ειναι βαμμενο αλλα απο κατω ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι εκτος απο τον μετρητη αερος που χτυπαγε οταν το συνδεσε στο κομπιουτερ και ηθελε αλλαγη(αυτο επηρεαζει αρνητικα και την καταναλωση και την αποδοση), οποτε το αφηνω προς το παρον γιατι δεν ειχα λεφτα για αργοτερα ,ως που εδω και 2 εβδομαδες περιπου το αμαξι στην πρωτη και στην οπισθεν οταν αφηνω αποτομα το γκαζι η τον συμπλεκτη ακουγοτεται ενας μονοκοματος ηχος σαν να χτυπαει μεταλλο με μεταλλο συν οταν αναβω την μηχανη και περνει μπρος αμεσως μετα ενας ηχος σαν σκρατσαρισμα..Το παω λοιπον στο συνεργειο και μου λεει ο μαστορας Θελεις διαφορικο,μιζα,και air flow meter,ολα καινουργια 2500.. και μεταχειρισμενο διαφορικο και τα αλλα 2 καινουργια 1500..Λεφτα τα οποια δεν εχω και μαλλον δεν θα εχω στο συντομο μελλον..

Οτι ειναι οι μαντραδες μεγαλα μ....ια το ειχα ακουσει οτι ειναι και οι μαστορες τοσο οχι..!Πραγματικα δεν βγαζω ακρη με κανεναν..ο καθενας λεει τα δικα του,αν δεν εχεις δικο σου ατομο με συνεργειο ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι παραμυθα σου πουλανε..Εχω ξενερωσει και με την επιλογη που εκανα..και με το αμαξι που το εχω ενα χρονο και μου χει βγαλει τοσα προβληματα..προφανως τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα δεν πιστευω φυσικα οτι ενα αμαξι που ειχε 24.000 και τωρα 41.000 βγαζει τοσα...

Τι με συμβουλευετε να κανω ?Και αν οντως θελουν αλλαγη η μιζα το διαφορικο και το air flow meter ειναι κατι που πρεπει να κανω πρωτο οπωςδηποτε ?Πχ διαφορικο..?Αν εχετε να προτεινετε κατι η καποιo site που μπορω να τα βρω φθηνα ευχαριστω προκαταβολικα !

120ihatch
12-10-11, 19:00
ας στειλει προσωπικο μηνυμα στον φιλο όποιος ξέρει κάποιο καλό εξειδικευμένο με λογικές τιμές, να πάρει και μια δεύτερη άποψη....... και μετα τα ξαναλεμε

bmwdakias85
12-10-11, 19:02
τι να σου πω ρε φιλε λυπαμε πολυ κ στεναχωριεμε για το παθημα σου ειμαι ο μονος που σε νιωθο γιατι τα ιδια ειχα παθει κ γω με ενα προηγουμενο αμαξη οσο για το διαφορικο σου ακουγετε οταν προχωρας γιατι εμενα εχει παθει ρουλεμαν εδω κ ενα χρονο κ παει καλα δεν εχω σκοπο να το αλλαξω.ξυλωσε τ λαστιχα στης πορτες να δεις μην ειναι τιποτα κομενο αν ναι ψαξε για αλλο αμαξη φιλε μου γιατι αυτο συνεχεια θα ζηταει!πραγματικα λυπαμαι ολοι θελουν σκωτομα γιατι επειδη τα βγαζουν αερατα τα λεφτα νομιζουν κ για μας το ιδιο!!

HULK
12-10-11, 20:03
Φιλε μου καλο ειναι τα αμαξια να τα πηγαινουμε σε 2 συνεργεια η φανοποιεια για να παιρνουμε και 2η γνωμη.Και αν ειναι δυνατον και σε συνεργειο δικο μας η φανοποιειο γιατι οι μαντραδες ειναι γνωστοι με τα μαστορια τους πανε 300 αμαξια την ημερα για φτιαξιμο και θα στο βγαλουν το αμαξι κουτα.Ακομα καλυτερο ειναι αμαξι απο ιδιωτη...

baklavas
12-10-11, 21:02
για ολα αυτα τα ευτραπελα που ειχα ακουσει κατα καιρους πηρα την αποφαση και πηγα να παρω αμαξι απο Γερμανια ο ιδιος...και δε το μετανιωσα....
βεβαια το θεμα ειναι τωρα τι κανεις...

αν δε κανω λαθος μπορεις και νομικα να "κυνηγησεις" το μαντρα, αλλα δεν ειμαι ο πιο εμπειρος βεβαια για να σε κατευθυνω επι τουτου...

το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου συστησω καποια φιλαρακια κ καλα μαστορια πανω σε BMW που ξερουν και τα αμαξια μας και δεν ειναι "φαρμακειο"....

God
12-10-11, 23:56
Σου λένε ΟΛΟΙ μπαρούφες μου φαίνεται.

Διαφορικό δεν θέλεις, μην καθόμαστε και αναλύουμε και άδικα, χαμένη ενέργεια. MAF έχεις εσύ, όχι AFM, και εάν είχε πρόβλημα θα στο έβγαζε κατ'ευθείαν σφάλμα στην μούρη σου (check engine). H μίζα, ΟΥΤΕ ΚΑΝ σχολιάζω. Για το αν είναι βαμμένο ή όχι, μπορώ να απαντήσω με εξίσωση Boolean (true-false) : εάν έβαλαν μετρητή πάχους χρώματος και βρήκαν μεγάλες διακυμάνσεις, ναι είναι ξαναβαμμένο. εάν το είδαν με το μάτι και σου είπαν ότι είναι όλο ξαναβαμμένο, πιθανότατα σου λένε μπαρούφες. (εδώ το δικό μου προσπαθούσαν να με πείσει ο ένας ότι έχει τρακάρει εμπρός και έχει ξαναβαφτεί μπροστά μόνο, ο άλλος ότι έχει βαφτεί πίσω και δεξιά και το αυτοκίνητο εν τέλει δεν έχει τρακάρει ποτέ και έχω κάνει 2 φορές ολικό βάψιμο...)

Ο μεταλλικός θόρυβος που λες εάν δεν στο κάνει ζεστό δεν έχει απολύτως τίποτα. Εάν στο κάνει και ζεστό είναι 90% το ρουλεμάν του συμπλέκτη (δεν θέλει καν αλλαγή) και 10% μία βάση σασμάν ή κινητήρα (χλωμό, αλλά όχι απίθανο).

Το αυτοκίνητό σου δεν θέλει τίποτα. Το μόνο πρόβλημα είναι μάλλον ότι τώρα με την κρίση όλοι ψάχνουν τρόπους να τα φάνε. Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί τους, φτιάξε εάν θέλεις το χτυπηματάκι που λες και γύρνα στην καθημερινότητά σου. Και πολύ ασχολήθηκες.

kostastnt
13-10-11, 00:41
Για εμένα πήγαινε σε άλλα 1-2 συνεργεία το αμάξι που θα σου προτείνουν παιδιά από εδώ μέσα.. Όταν πας στα άλλα συνεργεία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην πεις τι σου είπε ο προηγούμενος.. Πες τι παρατήρησες εσύ για τους ήχους κτλ και δες τι θα σου πουν..

Dimitris ///M
13-10-11, 00:49
Όπως στα λέει ο God είναι.......

Άστους να λένε και μην ασχολείσαι με τίποτα!

rapid_fast
13-10-11, 21:22
τι να σου πω ρε φιλε λυπαμε πολυ κ στεναχωριεμε για το παθημα σου ειμαι ο μονος που σε νιωθο γιατι τα ιδια ειχα παθει κ γω με ενα προηγουμενο αμαξη οσο για το διαφορικο σου ακουγετε οταν προχωρας γιατι εμενα εχει παθει ρουλεμαν εδω κ ενα χρονο κ παει καλα δεν εχω σκοπο να το αλλαξω.ξυλωσε τ λαστιχα στης πορτες να δεις μην ειναι τιποτα κομενο αν ναι ψαξε για αλλο αμαξη φιλε μου γιατι αυτο συνεχεια θα ζηταει!πραγματικα λυπαμαι ολοι θελουν σκωτομα γιατι επειδη τα βγαζουν αερατα τα λεφτα νομιζουν κ για μας το ιδιο!!
Για βάστα εσύ..
Τι εννοείς οτι είχες πάθει κάτι παρόμοιο σε ένα προηγούμενο αμάξι??
Δηλαδή πόσα παραπάνω σου έβγαλε απο αυτό που έχεις τώρα??????:woowoo:

bmwdakias85
13-10-11, 21:32
κομενο στη μεση κ απο της κολλησεις εχανε εν 1ποντο διαφορα κ καθε μινα ρουλεμαν πισω τροχου δεν ερχοταν με τπτ ευθυγραμμιση κ συνεχεια προβληματα αυτο το μαυρο πο εχω στο γκαραζ!οσο για την τωρινη ρωτα τον λεο τπτ αλλο!!

rapid_fast
13-10-11, 21:37
Σου λένε ΟΛΟΙ μπαρούφες μου φαίνεται.

Διαφορικό δεν θέλεις, μην καθόμαστε και αναλύουμε και άδικα, χαμένη ενέργεια. MAF έχεις εσύ, όχι AFM, και εάν είχε πρόβλημα θα στο έβγαζε κατ'ευθείαν σφάλμα στην μούρη σου (check engine). H μίζα, ΟΥΤΕ ΚΑΝ σχολιάζω. Για το αν είναι βαμμένο ή όχι, μπορώ να απαντήσω με εξίσωση Boolean (true-false) : εάν έβαλαν μετρητή πάχους χρώματος και βρήκαν μεγάλες διακυμάνσεις, ναι είναι ξαναβαμμένο. εάν το είδαν με το μάτι και σου είπαν ότι είναι όλο ξαναβαμμένο, πιθανότατα σου λένε μπαρούφες. (εδώ το δικό μου προσπαθούσαν να με πείσει ο ένας ότι έχει τρακάρει εμπρός και έχει ξαναβαφτεί μπροστά μόνο, ο άλλος ότι έχει βαφτεί πίσω και δεξιά και το αυτοκίνητο εν τέλει δεν έχει τρακάρει ποτέ και έχω κάνει 2 φορές ολικό βάψιμο...)

Ο μεταλλικός θόρυβος που λες εάν δεν στο κάνει ζεστό δεν έχει απολύτως τίποτα. Εάν στο κάνει και ζεστό είναι 90% το ρουλεμάν του συμπλέκτη (δεν θέλει καν αλλαγή) και 10% μία βάση σασμάν ή κινητήρα (χλωμό, αλλά όχι απίθανο).

Το αυτοκίνητό σου δεν θέλει τίποτα. Το μόνο πρόβλημα είναι μάλλον ότι τώρα με την κρίση όλοι ψάχνουν τρόπους να τα φάνε. Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί τους, φτιάξε εάν θέλεις το χτυπηματάκι που λες και γύρνα στην καθημερινότητά σου. Και πολύ ασχολήθηκες.
Μεταχειρισμένο, με φρεσκαρισμένο χρώμα.. Μια χαρά.. Κάνει και ένα τσίου τσίου
όταν το ανάβει (θέλει ιμάντας απο δυναμό αλλαγή) έχει και μια βάση ταλαιπωρημένη.
Μέχρι εδώ είμαι μαζί σου God..
Δές τώρα και την άποψη μου, γιατί είμαι μαντράς, και το όχημα το πούλησα εγώ..
Περίμενε ο τσακαλάκος να περάσουν 17.000 χιλιόμετρα στα χέρια του (περίπου ένας χρόνος) για να με βγάλει απατεώνα??
Το πήρε και το ξέσκισε στα ντόνατς, του άλλαξε τα καπούλια και τώρα μου ζητάει τα ρέστα??
Και το περίεργο, όλα ξεκίνησαν 1 μήνα μετά την αγορά, και τα προβλήματα 17.000 χλμ μετά..(τώρα αν όλα αυτά είναι μέσα στο μήνα δεν ξέρω, έτσι δείχνει..)
Το πόστ είναι ΑΙΣΧΟΣ και ζητώ να αφαιρεθεί το όνομα του μαντρα, γιατί προφανώς και
δεν έχει καμία ευθύνη. Αν ηταν του αρχικού μηχανικού να το καταλάβαινα..
ΑΙΣΧΟΣ

bmwdakias85
13-10-11, 22:06
κατσε ρε πανο γιατι θα τα ακουσεος απο μενα τωρα μπορει οντως το παλικαρι το εχει φαει το αμαξη του αλλα μη μας πεις τωρα οτι η μαντρδες ςιναι καλα παιδια ειναι ολοι τους γ..τ..π..κ.. φιλε μες στην απατεωνια ειναι!το ιδιο πιγε να παθει ο γαμπρος μου στην λαμια αλλα μολις το ειδα τον ρωτησα αν ειναι τρακα οχι ειναι καλο μου λεει ανοιγω το καπο κ κ βλεπω το ενα ραμφος με ποντες κ βαμενες το ξυνω λιγο σε κρυφο σημειο χωρις να με δει κ ηταν μπλε χρωμα απο μεσα ενω το αμξη ηταν ασιμη ασε ρε φιλε ττωρα με τους απατεωνες να πουμε

rapid_fast
13-10-11, 22:15
κατσε ρε πανο γιατι θα τα ακουσεος απο μενα τωρα μπορει οντως το παλικαρι το εχει φαει το αμαξη του αλλα μη μας πεις τωρα οτι η μαντρδες ςιναι καλα παιδια ειναι ολοι τους γ..τ..π..κ.. φιλε μες στην απατεωνια ειναι!το ιδιο πιγε να παθει ο γαμπρος μου στην λαμια αλλα μολις το ειδα τον ρωτησα αν ειναι τρακα οχι ειναι καλο μου λεει ανοιγω το καπο κ κ βλεπω το ενα ραμφος με ποντες κ βαμενες το ξυνω λιγο σε κρυφο σημειο χωρις να με δει κ ηταν μπλε χρωμα απο μεσα ενω το αμξη ηταν ασιμη ασε ρε φιλε ττωρα με τους απατεωνες να πουμε

Δεν είπα οτι είναι καλά παιδια ρε..
Αλλο λέω, να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη..
Την πραγματικότητα όπως είναι, και όχι όπως θα θέλαμε ιδανικά για εμάς να είναι..

Dimitris ///M
13-10-11, 22:17
Όσο να ναι ο rapid έχει ένα δίκιο.... Μετά απο 17.000χλμ τι να του πείς? Θα σε βγάλει και τρελό ο μαντράς! Αν είσαι τυχερός και σου εμφανίσει κάτι μέσα στον μήνα έχει καλώς, ειδάλλως πρέπει να χεις τσακάλια μάστορες να στο κοιτάξουν πρίν δώσεις το μαρουλάκι!

bmwdakias85
13-10-11, 22:17
σε αυτο συμφωνο κ γω!!!!!

ThaNOS E46coupe
13-10-11, 23:48
Μεταχειρισμένο, με φρεσκαρισμένο χρώμα.. Μια χαρά.. Κάνει και ένα τσίου τσίου
όταν το ανάβει (θέλει ιμάντας απο δυναμό αλλαγή) έχει και μια βάση ταλαιπωρημένη.
Μέχρι εδώ είμαι μαζί σου God..
Δές τώρα και την άποψη μου, γιατί είμαι μαντράς, και το όχημα το πούλησα εγώ..
Περίμενε ο τσακαλάκος να περάσουν 17.000 χιλιόμετρα στα χέρια του (περίπου ένας χρόνος) για να με βγάλει απατεώνα??
Το πήρε και το ξέσκισε στα ντόνατς, του άλλαξε τα καπούλια και τώρα μου ζητάει τα ρέστα??
Και το περίεργο, όλα ξεκίνησαν 1 μήνα μετά την αγορά, και τα προβλήματα 17.000 χλμ μετά..(τώρα αν όλα αυτά είναι μέσα στο μήνα δεν ξέρω, έτσι δείχνει..)
Το πόστ είναι ΑΙΣΧΟΣ και ζητώ να αφαιρεθεί το όνομα του μαντρα, γιατί προφανώς και
δεν έχει καμία ευθύνη. Αν ηταν του αρχικού μηχανικού να το καταλάβαινα..
ΑΙΣΧΟΣ

μην εισαι υπερβολικος ρε παναη. Ναι.οκ να αφαιρεθει το ονομα.και για τα χιλιομετα ισως να εχει δικιο. Αλλα το αμαξι ισως να ειναι και τροπετο ρε φιλε.λεω γω τωρα. Η μπορει να ειχε μια μικρη ζημια. Δεν επρεπε να το ξερει ο υποψηφιος αγοραστης? Καλα σου λεει ο μπεμβεδακιας. Λαμογια αλοι τους.μηδενος εξαιρουμενου....

Dim77
14-10-11, 00:27
Με BMW 115ps...ας έκανε donut 17000χλμ...εκτός αν είχε 64000 χλμ και όχι 24000 όπως του το πούλησαν.

Βασικά το πρόβλημα το έχουν στο συνεργείο που δεν βρήκαν τίποτα...και ειδικά της φανοποιείας που ψιλοφαίνονται από έμπειρους. Τώρα το διαφορικό αν του είχαν βάλει τιποτα χοντρές γραφιτούχες βαλβολίνες να μην ακούγεται αν έχει πρόβλημα (όχι όμως και να...φεύγει το υπάρχον πρόβλημα) που να το καταλάβουν στο συνεργείο...

Τελοσπαντων...δεν ξέρουμε τι μπορεί να έχει γίνει ακριβώς, αλλά και οι μάντρες έχουν τόσο λερωμένη τη φωλιά που θεωρούνται ένοχοι εώς αποδείξεως του εναντίον (το αντίθετο δηλαδή, αλλά τον έχουν κερδίσει επάξια αυτόν τον μηδενισμό της αξιοπιστίας τους), αλλά και τα συνεργεία ...κοντράρονται στην ασχετοσύνη και τις προχειρότητες εκτός λίγων εξαιρέσεων.

jokerr
14-10-11, 01:03
Αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω οσους ενδιαφερθηκαν και απαντησαν για να με βοηθησουν και να μου πουν την γνωμη τους.Οσον αφορα τον χρηστη rapid fast εαν θελει να μας πεισει οτι οι μαντραδες ειναι ενα υγειες επγαγλεμα και οχι διεφθαρμενο τοτε εγω ειμαι ελεφαντας με εξατμιση.Οφειλω να παραδεχτω οτι δεν ειμαι και απο τους πιο σχετικους σε οτι αφορα τα αυτοκινητα,και για αυτο ειμαι αυτην την στιγμη σε αυτο το site και ζηταω την αποψη σας παρολαυτα γνωριζω οπως θα γνωριζε και ενα μικρο παιδακι οτι ενα διαφορικο δεν γινεται να χαλασει οταν ενα αμαξι εχει 41.000χλμ ειναι φτιαγμενο απο την bmw και μαλιστα να γινει η ζημια μεσα σε εναν χρονο,τωρα γιατι φαινεται περιεργο στον χρηστη rapid fast οτι τις 2 απο τις 3 ζημιες τις εντοπησα μεσα εναν μηνα(διαφορικο και μιζα) και μετα απο εναν χρονο δεν μπορω να το καταλαβω αμαξι ειναι και καποια στιγμη θα τις βγαλει ,μαλιστα εαν τα χιολιομετα του ειναι περισσοτερα απο αυτα που εμφανιζονται πολυ λογικοτερο,τυχαιο δεν ειναι οτι σε ολα τα αυτοκινητα αλλαζονται συγκεκριμενα πραγματα σε συγκεκριμενα χιλιομετρα,εαν εχει πειραχτει ο εγκεφαλος τοτε δεν γινονται οι ρυθμισεις που πρεπει την στιγμη που πρεπει.Δεν εχω λογο να κατσω να πεισω κανεναν για το αν εσκιζα το αμαξι και εκανα donut δεν εχει νοημα δεν γνωριζω κανεναν προσωπικα απο εδω οποτε ειναι ασκοπο..το αμαξι δεν το οδηγουσα επιθετικα και οποιος θελει το πιστευει.Σημασια εχει οτι τωρα εχω αυτα τα προβληματα και εαν ημουν περισσοτερο υποψιασμενος και ενημερωμενος οταν επρεπε δεν θα τα ειχα ,το θεμα ειναι τι μπορω να κανω τωρα που εχω φαει το αγγουρι,εγω ξερω οτι πριν αγορασω το αμαξι στην μαντρα μου ειπαν οτι το αμαξι φυσικα ειναι ατρακαριστο δεν εχει κανενα προβλημα και τα χλμ του ειναι αυτα ακριβως..απο τι φαινεται δεν ισχυε τιποτα απο τα 3, και οχι οτι περιμενα φυσικα να μου πουν την αληθεια και για αυτο το πηγα σε συνεργειο για να ελενξουν τα παντα και απο την στιγμη που πληρωσα για τον ελενγχο επρπε ξερω ακριβως τι παιζει με το αμαξι πραγμα που δεν εγινε..


Οσον αφορα το ονομα της μαντρας δεν εχω κανενα προβλημα και δεν με ενδιαφερει να διαγραφτει , για αυτο υπαρχουν Admins στα forums για να κρινουν αν χρειαζεται, εαν θελουν ας το σβησουν.:deal:

rapid_fast
14-10-11, 06:52
Τεχνικά, ισχύει αυτό που σου είπε ο GOD..
Για τον μαντρά, θεωρώ δεν φέρει ευθύνη, σου έδωσε και το αυτοκίνητο να το ελέγξεις
σε δικό σου συνεργείο..
Για εμένα το σφάλμα είναι σε όλα τα συνεργεία, στο πρώτο που δεν μπόρεσε να
έχει εικόνα (αν δεν μπόρεσε), και στα επόμενα που σου είπαν πράγματα που
δε συμβαδίζουν με την πραγματικότητα..
Αν ένα αυτοκίνητο έχει 20.000 χλμ, είναι ολοκαίνουριο, και το φωνάζει σε 100 διαφορετικά
σημεία..
Αν έχει 60.000 χλμ, το φωνάζει σε άλλα τόσα..
Θεωρώ οτι είναι αδύνατον στις μέρες μας, να πας για έλεγχο όχημα, και να σε ξεγελάσουν
στα χιλιόμετρα. Πραγματικά το θεωρώ αδύνατο..
Να χάσεις 10 πάνω 10 κάτω, ναι.. Αλλά μέχρι εκεί..

Υ.Γ. Και εμείς κοροιδεύουμε μαντράδες, και οι μαντράδες κοροιδευουν εμάς..

bmwdakias85
14-10-11, 07:02
ελα ρε πανο καλημερα φιλε ξεκολλα απο αυτη τη συζητηση γιατι μυριζομαι μπαρουτι ξεκολλα κανε τον αδιαφορο γιατι να τσακοθουμε ολοι μας γιαυτο το θεμα ο φιλος ρωτησε κατι κ μεις του απαντησαμε τωρα το θεμα με τους μαντραδες δεν επρεπε να το αναφερει γιατι λιγο πολυ λοι εχεουμε επιρεαστη απο αυτους!κ στην τελικη να σου πω κ κατι ποιο επαγγελμα σημερα δεν ειναι διευθαρμενο γιαυτο σου λεω κουλαρε μεταξυ μας τωρα?αντε καλημερα σου

120ihatch
14-10-11, 08:16
Το έγραψα και στο 2ο post...να πάει ο φίλος σε ένα καλό εξειδικευμένο και να μας γράψει τι του είπαν εκεί.


Αφού ξεκίνησε το θέμα, δεν είναι σωστό να μείνει έτσι. Πρέπει να πάει και σε δεύτερο και τρίτο μάστορα, και χωρίς να του πει τι του "βρήκε" ο προηγούμενος στο αυτοκίνητο, να πάρει μια δεύτερη ή και τρίτη άποψη. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΠΑΛΙ..

stelmaniac
14-10-11, 12:13
Το 2008 αγορασα απο γνωστοτατο μαντρα(vt) ενα απο τα πολλα μπεμβε που περασαν απ'τα χερια μου.
Ηταν ενα ε46 σενταν 1,9.
Μια βδομαδα μετα,καθως το επλενα και το καμαρωνα,παρατηρησα πως απ'την πλευρα του συνοδηγου
το καπω δεν καθοταν καλα και εξειχε μερικα χιλιοστα απο την γραμμη του φτερου.
Πηγα το αμαξι σε 5 φανοποιους. Αλλος μου ελεγε πως ειχε τρακαρει και αλλος οχι.
Αλλος μου ελεγε πως το καπω ειχε αλλαχτει και αλλος οχι και 1002 αλλα σεναρια. Τα ιδια δηλωναν και οι μηχανικοι
που το παρατηρουσαν. Μεγαλη διχογνωμια. Αποφασισα καποια στιγμη πως επρεπε να αλλαξω καπω αφου
καταληξαμε οτι το υπαρχον καπω ηταν ιμιτασιον και δεν καθοταν καλα...
Ενα βραδυ στου ταμ-ταμ σε μια συναντηση με φαγητο, εδειξα στα παιδια το προβλημα μου...
Ξαφνικα πεταχτηκε ο μεγαλος και ανεπαναληπτος γιος του σατανα Geo 3d και ειπε:
Καλα ρε μαλακα,δε βλεπεις τη μπαταρια που ειναι πιο ψηλη και δεν αφηνει το καπω να κλεισει?
Την επομενη μερα ο ηλεκτρολογος, που δεν το εβρισκε πριν, επιβεβαιωσε πως η μπαταρια ηταν λαθος
γι'αυτο τα αμαξι και επρεπε να αλλαχτει. Μαλιστα στο σημειο του ενος πολου ειχε ενα μικρο
καψιμο και βλεποντας το μου ειπε πως θα μπορουσα να παρω και φωτια καποια στιγμη. Μολις αλλαχτηκε η μπαταρια το καπω εκλεισε κανονικα.

Αυτα με τους μαντραδες, τους μηχανικους και τους λοιπους ειδημονες του χωρου των αυτοκινητων....

kostastnt
14-10-11, 16:18
Αν πας σε μια αντιπροσωπεία με το κλειδί ρώτα τους τι σερβις βλέπουν στον υπολογιστή.. Αν δεις κανά service στις 30.000 ενώ το έχεις από τις 20.000 εσύ τότε άρχισε να ψάχνεις τα χιλιόμετρα..

5 λεπτά υπόθεση είναι και ίσως βγάλεις άκρη έτσι..

Όσο για τους μαντράδες ισχύει το ένοχος μέχρι αποδείξεως του αντίθετου όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω.. Παράδειγμα να αναφέρω τα smart που στις μάντρες δεν υπάρχει smart από 60000km και πάνω.. Και ότι όλα τα είχε μια γυναίκα που πήγαινε για καφέ στο κέντρο..

giannis_leoncupra
16-10-11, 10:13
να πας να νοικιασεις ενα 116 να κανεις τραμπα οτι θελεις και παπαλα.λιγο απατεωνιστικο αλλα αποτελεσματικο:D:D:D:D

joseph
16-10-11, 11:47
να πας να νοικιασεις ενα 116 να κανεις τραμπα οτι θελεις και παπαλα.λιγο απατεωνιστικο αλλα αποτελεσματικο:D:D:D:D

Tι σκεφτηκες βρε θηριο!!!!!!!!

Dim77
16-10-11, 12:05
Παιδιά, συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρά αυτά.

Να προτείνονται δημόσια σε φόρουμ.

Δηλαδή κάποιος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και να έχει τη συνείδηση του ήσυχη?

bmwdakias85
16-10-11, 19:20
Παιδιά, συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρά αυτά.

Να προτείνονται δημόσια σε φόρουμ.

Δηλαδή κάποιος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και να έχει τη συνείδηση του ήσυχη?


υπαρχουν υπαρχουν υπαρχουν κ ομως υπαρχουν πολυ χειροτεροι φιλε ντιμ77!διαφωνεις?γιαυτο εγω οταν εψαχνα για αμαξη ειχα αποκλεισει τα λιζινγκ..

Dim77
16-10-11, 19:23
Τι να διαφωνώ? Μα τι λέτε ρε παιδιά?

Και οι ληστές βγάζουν λεφτά...δηλάδή να το προτείνουμε και αυτό σαν λύση?

Αν είναι δυνατόν.

God
16-10-11, 19:31
Εγώ λέω να βγάλω το πιστόλι από το συρτάρι, να μπουκάρω στην αντιπροσωπεία και να κλέψω μία αντλία βενζίνης που μου σφυρίζει. Κατόπιν να σταματήσω έναν με ίδιο στο δρόμο, να του ρίξω στα πόδια μην τυχόν του μπει και καμία ιδέα να με ακολουθήσει, να του φάω το αυτοκίνητο και να το κάνω ανταλλακτικά, έτσι για να μην τύχει τίποτα. Και τα δύο κλοπή είναι, σιγά που έχει και διαφορά που θα είναι ένοπλη - ίσα ίσα η δική μου θα είναι και αντρίκια, όχι στα μουλωχτά.

Και μετά μας φταίνε οι βουλευτές, οι έτσι, οι αλλιώς. Όταν εμείς κλέβουμε ασύστολα και χωρίς ίχνος ντροπής, "δεν πειράζει, μήπως δεν το κάνουν και άλλοι;".

Το μόνο που έχω να πω για την παραπάνω "πρόταση" είναι ότι μερικούς δεν τους φτύνω γιατί ούτε καν αξίζουν το σάλιο μου.

alexanderk
16-10-11, 19:55
ΦΙΛΕ JOKERR KATA ΑΡΧΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΩΝ 2500 ΕΥΡΩ. ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΕΝΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΟΣΤΟΥΣ 80 ΕΥΡΩ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΑΝΤΙΠ. ΣΑΝ ΤΟ ΣΠΑΝΟ (ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ) ΣΕ ΓΛΥΤΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΤΟΡΙΩΝ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ .ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΘΕΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 200000 ΧΙΛΙΟΜ. ΝΑ ΕΙΧΕΣ.ΨΑΧΤΟ .

joseph
16-10-11, 21:02
Παιδιά, συγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρά αυτά.

Να προτείνονται δημόσια σε φόρουμ.

Δηλαδή κάποιος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και να έχει τη συνείδηση του ήσυχη?

Βρε παιδια φανταζομαι χιουμοριστικα το ειπε!

Δεν πιστευω να το εννουσε!! :scratchch:scratchch

giannis_leoncupra
16-10-11, 22:25
για πλακα το πα και εσεις οτ πηρατε στα σοβαρα:thinkerg::thinkerg:

Dimitris ///M
16-10-11, 22:40
ΦΙΛΕ JOKERR KATA ΑΡΧΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΩΝ 2500 ΕΥΡΩ. ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΕΝΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΟΣΤΟΥΣ 80 ΕΥΡΩ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΑΝΤΙΠ. ΣΑΝ ΤΟ ΣΠΑΝΟ (ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ) ΣΕ ΓΛΥΤΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΤΟΡΙΩΝ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ .ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΘΕΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 200000 ΧΙΛΙΟΜ. ΝΑ ΕΙΧΕΣ.ΨΑΧΤΟ .

Αδερφέ άνεκαθεν συνεργεία και μαντράδες ψάχνανε τον μλκα να βγάλουν μηνιάτικο απο ένα τυπικό σέρβις ή απο πώληση αυτοκινήτου που είτε παππούς το είχε είτε γκόμενα και όλα είναι ατρακάριστα! Απο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στην οικογένεια ανακατεύονταν όλοι με αυτοκίνητα και τέτοιες ιστορίες άκουγα......

Μαντράς και καθαρός ΔΕΝ υπάρχει....
Συνεργείο εκτός εξαιρέσεων μετρημένων στα δάχτυλα ΔΕΝ υπάρχει....

Δεν είναι το κουρείο που μας έκανε χάλια το κεφάλι και λες δεν βαριέσαι θα φορέσω καπέλο μερικές μέρες να μακρύνουν και θα τα ξανακόψω!
Αυτοκίνητο είναι που κάποιοι στερήθηκαν μέχρι το τσιγάρο να το αποκτήσουν!

LefterisK
17-10-11, 08:40
δυστυχως το μεγαλυτερο ποσοστο των μαντραδων ειναι απατεωνες (οπως το ιδιο ισχυει και σχεδον σε καθε αλλο επαγγελμα...)
η αγορα θελει προσοχη και αν δουν οτι δεν εισαι λιγο ψαγμενος τοτε την πατησες ασχημα. εγω την ε90 μου την πηρα απο μεγαλο αντιπροσωπο και πολυ γνωστο επωνυμο με κακη φημη και ονομα στο χωρο. παρολα αυτα, οταν πηγα για το δικο μου ο πωλητης ηταν ενταξει δηλωνοντας μου οτι το αμαξι εχει 1 βαμμενη πορτα λογω γραντζουνιων και ουτε καν στοκο! οταν το ακουσα του ειπα οτι επρεπε να με ειχε ειδοποιησει απο το τηλεφωνο ωστε να ειχα φερει μαζι μου ενα μετρητη παχους που εχει φιλος (βασικα βλακεια μου που δν το ειχα παρει ετσι κι αλλιως αλλα σκοπευα να το τεσταρω σε 2η φαση με τον αδελφο μου). ο πωλητης αμεσως μου προτεινε να μου δωσει το δικο τους ψηφιακο μετρητη παχους οπου τελικα μετα απο ψαξιμο ολου του αυτοκινητου οντως διαπιστωθηκε η βαμμενη πορτα χωρις στοκαρισμα κλπ. μετρησαμε και υπολοιπα αμαξια διαπιστωνοντας οτι ο μετρητης δουλευει και εδωσα μια μικρη προκαταβολη. επισης την 2η φορα πηγα και δικο μου οργανακι διαπιστωνοντας ξανα την ειλικρινεια του πωλητη, αισθανομενος ακομα πιο δικαιωμενος με την επιλογη μου. δλδ η αγορα θελει ψαξιμο και πλεον η τεχνολογια μπορει να βοηθησει καποιον να μην την πατησει.

οσον αφορα τα θεματακια που εχεις βρες καποιο εξειδικευμενο και απευθυνσου εκει, φυσικα σε γνωστο για την ποιοτητα του συνεργειο (εννοωντας απο προσωπικη εμπειρια των παιδιων εδω μεσα) ειναι ακομα καλυτερο. απλα μην τρελαινεσαι.
εγω προσωπικα εκτιμω οτι ο god στο 1ο ποστ του εδω σε αυτη την ενοτητα τα λεει ολα.