PDA

Επιστροφή στο Forum : M Bmw


saudi
06-09-04, 14:07
Πως θα σας φαινόταν η ιδέα του να υπάρχει ένα site μόνο για αυτοκίνητα BMW M?

Μιλάμε πάντα για original και ότι Μ...??

Octane
06-09-04, 14:16
+ γιατι οχι ενα site για καθε μοντελο της BMW???Διακρισεις θα κανουμε??? ;)

Z3 Fat Bastard
06-09-04, 14:17
Εννοεις Forum ή κανονικο Site μονο για Μ ?? :confused:

Octane
06-09-04, 14:23
"Site" ειπε!Κατι σαν..."motorsport-bmw" δηλαδη!+ οι υπολοιποι μη "Μ" σε ρολο κομπαρσου???Παντως εμενα το λεει το λεβιεδακι οποτε εχω ελευθερη εισοδο!Ειμαι ημι-"Μ"!(Θα'θελα!)

BMW Power
06-09-04, 15:50
Δυστυχώς, προς το παρόν τουλάχιστον, η Ελληνική αγορά είναι πολύ μικρή ώστε να έχει μεγάλη συμμετοχή ένα τέτοιο forum ή club (με ιδιοκτήτες αυτοκινήτων Μ εννοώ). Στην Αμερική για παράδειγμα που η αγορά είναι τεράστια υπάρχουν clubs και forums για οποιοδήποτε BMW.

DoctorAbo
06-09-04, 15:55
Εμένα πάντως, μου φένεται ψιλο-ρατσιστικό. Δηλαδή ..... και καλά..... αυτοί οι λίγοι που έχουν Μ θα τα λένε χώρια και εμείς τα φτωχαδάκια, οι κοινοί θνητοί, οι πληβείοι, θα περιοριστούμε εις το πυρ το εξότερο? Αμα θέτε κάντε χωριστό site. Μόνο που δε χρειάζετε να μας ενημερώνετε ότι θα το κάνετε και ότι δε θα μπορούμε να μπαίνουμε. Αντε... συ - υ - υ - χίστηκα πάλι.......
καλή εβδομάδα :p

Fanatic
06-09-04, 16:23
Πρωτον απο το θετε βγαζω το συμπερασμα οτι εισαι κρητικος ετσι???Δευτερον κατσε ρε doctorabo εσυ Μ3 Ε46 δεν εχεις???Γιατι συγχιζεσαι???Εμεις με τα μπρικακια 316 θα επρεπε να ειμαστε σε περιεργη φαση.... :rolleyes:

saudi
06-09-04, 17:06
Forum δεν έχει νόημα να υπάρχει αφού θα είναι πολύ λίγα τα άτομα που θα συμμετέχουν.

Εϊναι όμως αρκετά τα Μ3 στην Ελλάδα και πάντα original μιλάω..Καλημερινά βλέπω 2-3.. ;)

tasosbmwe30
06-09-04, 19:58
συμφωνω με τον abo..........ειναι ακρως "ρατσιστικο"!!!!!!!ακομα και αν χωριστει το forum αναλογα με το μοντελο(ε21,ε30,ε46 κτλ) οπως διαβασα σε προηγουμενα post σε αλλο thread!!!!!γνωμη μου παντα.......

stef
07-09-04, 00:31
Παιδιά κακά τα ψέματα!Άλλο ΒΜW & άλλο ΒΜW M
Όλοι θα θέλαμε άλλα λίγοι το έχουν και αυτό είναι που κάνει το differentiation
Μην λέμε ό,τι θέλουμε!Είναι εντελώς διαφορετικό ένα Μ3 πχ από ένα 330!
Ας το παραδεχτούμε!Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο με original και μονο Μ3 και Μ5
Όπως προαναφέρθηκε από κάποιον, μπορει να μην είμαστε Αμερική ή ακόμη και Μ.Βρετανία αλλά Μ υπάρχουν ....

Ray
07-09-04, 07:49
Γιατί το ζαλίζουμε? Ας το φτιάξετε το Μ-site να δούμε τι κίνηση θα έχει...

Ντάξει ΑΜΑ είναι τόσοι πολλοί οι ιδιοκτήτες original Μ όπως ανέφερε κάποιος και ΑΜΑ μπαίνουν στο Net τακτικά, δικαιολογείται αυτό το site...

Όλα σχετικά! Απλά άμα είναι έτσι δεν θα ήταν κακή ιδέα να φτιάχναμε κι ένα 316 site :cool: Πιο πολύ κοσμάκη θα μαζέψει :D

Daskalopoylos
07-09-04, 08:29
Μολις τωρα καταλαβα την υπαρξη του συγκεκριμενου forum και δεν βλεπω την λογικη του!!!!
Καταρχας δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω που να μην θελει να αποκτησει ενα Μ. Προσωπικα εχω 316 αλλα σε λιγο καιρο (αν ολα πανε καλα) θα αποκτησω μια Μ. ΑΝ ομως δημιουργηθει ενα τετοιο forum και εγω εχω ενα Μ δεν θα γινω μελως σε καμια περιπτωση. Γιατι εδω ΗΜΑΣΤΕ ΠΑΡΕΑ με ΕΥΓΕΝΗ ΑΜΥΛΑ που κοιταει να περνει ΚΑΛΑ και οχι να κανει ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ. Κοιταει να ανταλαζει αποψεις και συμβουλες και να δινει βοηθεια σε αυτους που την θελουν ! Εχω αρκετο καιρο εδω και ξεκινησαμε με την ιδεα οτι ημαστε μια παρεα με καλα φιλαρακια που περνανε καλα και γουσταρουν! και αυτες οι ιδεες περι forum δεν υπηρχαν και δεν υποστιριζονται απο τους περισσοτερους εδω. Δεν πρεπει να ξεχωριζουμε τους ΚΑΤΟΧΟΥΣ των αυτοκινητων αναλογα με τα κυβικα τους απλα να τους ενονουμε με το κοινο ενδιαφερον το αυτοκινητο. ΔΕΝ εχει σημασια το αμαξι αλλα ο οδηγος του. Λαμπρο παραδηγμα ειναι οτι εχω δει πολλες φορες το εργο του ακριβοπληρωμενου 2,5λιτρου ε46 να λιωνει λαστοιχακι για να καταφερει να περασει το μαματο 316!!!! οχι γιατι δεν ειναι καλο και γρηγορο το αμαξι αλλα γιατι ο ΟΔΗΓΟΣ (δηλαδη Ο ΚΑΤΟΧΟΣ με αλλα λογια) ειναι ΓΚΑΣΜΑΣ (να μην πω τιποτα αλλο) αυτος που μας ενδιαφερει τελικα.....................

ας ισιοσουμε λιγακι..
ετσι???...... :cool:

mpikounis
07-09-04, 08:48
Πως θα σας φαινόταν η ιδέα του να υπάρχει ένα site μόνο για αυτοκίνητα BMW M?

Μιλάμε πάντα για original και ότι Μ...??
Νομίζω πως πρώτα πρέπει κανείς να σκεφτεί ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης ενός club, και αφού είναι αυτό ξεκάθαρο, να σκεφτεί αν ο διαχωρισμός M-nonM θα βοηθήσει να πετύχει το club τους στόχους του.

Καταλαβαίνω και φυσικά δέχομαι οτι τα M είναι "διαφορετικά" από τα κοινά BMW, αλλά δεν καταλαβαίνω τί διαφορετική δραστηριότητα θα έχει ένα club με M από ένα club BMW.

Τέλος, πόσο απόλυτο μπορεί να είναι το κριτήριο αποδοχής κάποιου ώς μέλος; Θα μπορεί ο Χ με το X5 4.8is να μπεί; ο Υ με το 645Ci; O Z με το Z8;

Απλά η άποψή μου είναι οτι το club είναι για να φέρει κοντά ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα και την ίδια "βίδα", ανεξάρτητα με το αν όλοι έχουν την οικονομική άνεση να ικανοποιήσουν τη "βίδα" τους αυτή.

Για εμένα, ο Χ που έχει Μ3 και ο Υ που θέλει Μ3 αλλα δεν έχει λεφτά να την αγοράσει, είναι ακριβώς το ίδιο και τους θέλω και τους δύο στη παρέα μου.

MPOWER
07-09-04, 10:26
Οφείλω να ομολογίσω οτι ο mpikounis με έχει καλύψει σχεδόν σε όλα! Παραμένουν όμως κάποιες απορρίες :confused: Μόνο Μ? γιατί? Όντως διαφέρουν...αλλά τα μετατροπή γιατί όχι? επειδή δεν έχουν τον σωστό αριθμό πλαισίου, ή επειδή οι ιδιοκτήτες τους έχουν πληρώσει λιγότερα ίσως?
Αν λοιπόν είναι επειδή έχουν πληρώσει λιγότερα, αυτός που (όπως ανέφερε και ο mpikounis) έχει το Χ5 ή το 645 cabrio, ή ακόμα καλύτερα το 3,0 CSL τί να σκεφθεί?

M5-Matzos
07-09-04, 10:31
Δεν το βρίσκω αναγκαίο, νομίζω ότι το forum μας μπορεί να καλύψει άνετα και τις ανάγκες ενός ιδιοκτήτη Μ. ;)

Z3 Fat Bastard
07-09-04, 11:18
Εγω που εχω και τα λεφτα ;) και την διαθεση :p να παρω Μ αλλα λογω FAT δεν χωραω στα μπακετ :mad: οποτε δεν αγοραζω M, μπορω να ειμαι σε αυτο το νεο club ?

Alexandros
07-09-04, 11:44
Εγω που εχω και τα λεφτα ;) και την διαθεση :p να παρω Μ αλλα λογω FAT δεν χωραω στα μπακετ :mad: οποτε δεν αγοραζω M, μπορω να ειμαι σε αυτο το νεο club ?
Κάπου ακουσα οτι εκτός απο το οτι δεν χωραει ο Κ...ος σου στο μπακετ δεν χωρανε και οι πατούσες σου στις πεταλιέρες!!! αληθεύει? Με όλο το θάρρος έτσι!!!

laMePOWER
07-09-04, 17:04
M&M ?? pou? pou?...

8a parw ton oMation Mou k 8a fygw... apo auto to Meros...

Diladi edw einai gia autous pou exoun BMW i gia autous pou exoun vida laskarismeni?? giati prepei na exeis M? Mipws osoi den exoun M 3eroun pio polla apo autous pou exoun...
To Z3M einai M i Z? to MX5 einai M? to MSc den einai ptyhio? mipws prepei na exw kai Master?? exw MBA, Metraei??

To M or not to M?

saudi
07-09-04, 17:14
Εγώ πάντος δεν συμφωνώ με την δημιουργεία ενός τέτοιου club. :eek:

Απλά κάποιος που μπορεί να το κάνει θα είναι πιο εύκολο για εμάς στο bmw-motorsport να τους καλέσουμε σε ένα meeting μας.

Θα βρούμε αυτόν άμα το φτιάξει και θα έχουμε μια καλή επαφή. Πάντος δεν είναι και πολύ καλή ιδέα...

Πόσα Μ έχουμε αυτή την στιγμή στο club???

tasosbmwe30
07-09-04, 21:04
Νομίζω πως πρώτα πρέπει κανείς να σκεφτεί ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης ενός club, και αφού είναι αυτό ξεκάθαρο, να σκεφτεί αν ο διαχωρισμός M-nonM θα βοηθήσει να πετύχει το club τους στόχους του.

Καταλαβαίνω και φυσικά δέχομαι οτι τα M είναι "διαφορετικά" από τα κοινά BMW, αλλά δεν καταλαβαίνω τί διαφορετική δραστηριότητα θα έχει ένα club με M από ένα club BMW.

Τέλος, πόσο απόλυτο μπορεί να είναι το κριτήριο αποδοχής κάποιου ώς μέλος; Θα μπορεί ο Χ με το X5 4.8is να μπεί; ο Υ με το 645Ci; O Z με το Z8;

Απλά η άποψή μου είναι οτι το club είναι για να φέρει κοντά ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα και την ίδια "βίδα", ανεξάρτητα με το αν όλοι έχουν την οικονομική άνεση να ικανοποιήσουν τη "βίδα" τους αυτή.

Για εμένα, ο Χ που έχει Μ3 και ο Υ που θέλει Μ3 αλλα δεν έχει λεφτά να την αγοράσει, είναι ακριβώς το ίδιο και τους θέλω και τους δύο στη παρέα μου.


τι να πω ρε φιλε??????με κατασκλαβωσες.........!!!λιγοι ανθρωποι σκευτοντε ετσι..........!!!!!!

Brown
08-09-04, 06:24
Εγώ πάντος δεν συμφωνώ με την δημιουργεία ενός τέτοιου club. :eek:

Απλά κάποιος που μπορεί να το κάνει θα είναι πιο εύκολο για εμάς στο bmw-motorsport να τους καλέσουμε σε ένα meeting μας.

Θα βρούμε αυτόν άμα το φτιάξει και θα έχουμε μια καλή επαφή. Πάντος δεν είναι και πολύ καλή ιδέα...

Πόσα Μ έχουμε αυτή την στιγμή στο club???
Καταρχήν να πω ότι καλύφθηκα, από τα γραφόμενα, των προηγουμένων.
Το thread, το ξεκίνησες εσύ saudi και μετά κάνεις και τοποθέτηση, σαν να αναιρείς την σκέψη σου. Ή μήπως δεν είναι 'σκέψη σου' και έχεις κάποιες πληροφορίες, ότι μπορεί να δημιουργηθεί ένα site καινούργιο :confused:
Βασικά, με έχεις μπερδέψει.

mpikounis
08-09-04, 08:04
Πόσα Μ έχουμε αυτή την στιγμή στο club???
Στο παρακάτω link μπορείς να δείς τί εχουν ψηφίσει τα μέλη μας. Δεν είναι 100% ακριβές αλλά θα σου δώσει μια ιδέα της κατανομής.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?threadid=6

DoctorAbo
08-09-04, 10:16
Πρωτον απο το θετε βγαζω το συμπερασμα οτι εισαι κρητικος ετσι???Δευτερον κατσε ρε doctorabo εσυ Μ3 Ε46 δεν εχεις???Γιατι συγχιζεσαι???Εμεις με τα μπρικακια 316 θα επρεπε να ειμαστε σε περιεργη φαση.... :rolleyes:
Μεγάλε μου πρώτον δε συγχίζομαι. Πλάκα κάνω. Δεύτερον, δεν είμαι Κρητικός (όχι πως είναι στραβό να είναι κανείς Κρητικός - ίσα-ίσα. Τρίτον, το θέμα είναι να γνωριστούμε και να φτιάξουμε μια καλή παρέα με βάση το αυτοκίνητο που γουστάρουμε. Μου φένεται ελιτίστικο να έχουμε ειδικό forum για τα Μ3, εφόσον μπορούμε ανα πάσα στιγμή να συζητάμε για αυτά τα αυτοκίνητα μέσα σε αυτό τι Site.
Φιλάκια

Fanatic
08-09-04, 10:50
Δεν στα ειπα με ειρωνικο τροπο παντως φιλε γιατρε μου αλλα απλα με εξεπληξε η αντιδραση σου.Πλακιτσα εκανα!!! :cool: :D Σαφως συμφωνω και εγω οτι πρεπει να ειμαστε παρεα με κοινο κολλημα και οχι απαραιτητα κοινο αμαξι,γι αυτο και λεμε οτι και μπεμπα να μην εχει καποιος ειναι ευπροσδεκτος εφοσον εχει την ψυχωση,ετσι???

DoctorAbo
08-09-04, 10:52
Πρέπει να βάζουμε την προσοχή μας στον άνθρωπο και όχι στο κατασκεύασμα. Σήμερα έχεις αυτό που έχεις, αύριο θα έχεις κάτι άλλο. Εσύ όμως θα είσε πάντα αυτός που είσε. Και βασικά, από εδώ μέσα η ιδέα είναι να γνωριστούμε και να φτιάξουμε την παρέα. Τελικά δεν είναι τα αυτοκίνητά μας που θα κάνουν παρέα αλλά εμείς. :p

bimmerowner
08-09-04, 11:16
Από τη στιγμή που η κοινή αγάπη όλων είναι η εταιρεία με σήμα την έλικα τι σημασία έχει το μοντέλο ο κυβισμός ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο έρχεται στο μυαλό του καθενός.
Ας μην χωριστούμε σε ''αστούς και πληβείους''!!
'Ολα τα μέλη που απαρτίζουν το Forum μια παρέα είμαστε (που συνεχώς μεγαλώνει)!

saudi
08-09-04, 14:40
Το βασικό είναι οι φιλίες που γίνονται μέσα από αυτά τα Club.

Εγώ απλά ρώτησα την γνώμη σας δεν είπα ότι θα το κάνω. Αν και αυτή την στιγμή έχω περίπου 10-12 φίλους με Μ3 Ε46 και σε μια συναντηση που κάναμε λέμε να φτιάξουμε μια σελίδα για να λέμε που θα πάμε και τι θα κάνουμε..χωρίς forum.

Από κοινού όμως μπορούμε να κάνουμε και εκδρομές μαζί η συναντήσεις ;)

Fanatic
08-09-04, 15:01
Γιατι να φτιαξετε ξεχωριστη σελιδα και να μην τα κανετε απο εδω μεσα ολα αυτα??Για να μην ερθει κανενας με κατι εκτος απο ///Μ και χαλασει την παρεα???
:rolleyes:
Φιλικα..

Ray
08-09-04, 16:50
Εμείς με το πακέτο ///Μ που έχουμε μπόλικα αυτοκολλητάκια ///Μ μέσα κι έξω απτό αμάξι αποκλεινόμαστε απτην παρέα σας???

Saudi έχεις καμία σχέση με τον Saudi σε undernet και ircnet?

saudi
08-09-04, 17:23
ΟΧι δεν τα ξέρω αυτά τα site... :confused:

stef
08-09-04, 17:34
Περίεργο... :confused: :rolleyes:

Geo_3D
08-09-04, 18:46
Λοιπον εγω δεν εγραψα πιο νωρις για να δω αντιδρασεις.Επειδη ομως ειδα οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν τις ιδιες σκεψεις με εμενα,θα τοποθετηθω και εγω επι του θεματος.Φιλε Saudi,μπορεις να βρισκεσαι οποτε θες με τους φιλους σου με τα Μ3 και να πηγαινετε οπου θελετε.Εγω παντως και να με προσκαλεσετε δεν προκειται να δωσω το παρων.Αν δημιουργησετε καποιο Μ-club,με τις ευχες μου,αλλα εγω δεν θα μπαινω ουτε σαν guest μεσα.Δεν μπορω να σου πω τι να κανεις αλλα μονο συμβουλες να σου δωσω τις οποιες μπορεις και να μην τις δεχτεις.Δεν θα σου επιβαλλω εγω τι να κανεις.Αυτο που μπορω λοιπον να σου πω ειναι να μην δωσεις το παρων σε καποια μελλοντικη συναντηση του club γιατι θα απογοητευτεις παρα πολυ απτην ελλειψη M BMW και την πληθωρα 316.Γι'αυτο λοιπον σε συμβουλευω να μην δωσεις το παρων.Αμα παλι θες να ερθεις,απο εμενα προσωπικα εισαι καλοδεχουμενος και ευπροσδεκτος,απλως σου λεω οτι θα απογοητευτεις απο το θεαμα.Και εμεις ειμαστε αρρωστοι με τις Μ και θα θελαμε να εχουμε απο μια,αλλα ειμαστε επισης και τρομερα αρρωστοι με τον ελικα στον γαλανο ουρανο.Μπορει να εχω ενα ταπεινο 316 αλλα δεν παυει να εχει και αυτο τον ελικα επανω του.Γι'αυτο τον λογο πιστευω οτι το αμαξι μου και εγω μαζι θα πρεπει να εχουμε ακριβως την ιδια αντιμετωπιση με εσενα και το αμαξι σου,και οχι καποια πιο "ιδιαιτερη".Και τελος να πω οτι επειδη ζουμε σε μια δημοκρατικη χωρα και οτι οι πολλοι ειναι αυτοι που καθοριζουν το αποτελεσμα,σε παραπεμπω στην ψηφοφορια που γινεται σχετικα με το "Τι BMW οδηγεις" στην κεντρικη σελιδα για να παρεις τις απαντησεις που ψαχνεις. :cool:

Z3 Fat Bastard
09-09-04, 07:29
Αυτο που μπορω λοιπον να σου πω ειναι να μην δωσεις το παρων σε καποια μελλοντικη συναντηση του club γιατι θα απογοητευτεις παρα πολυ απτην ελλειψη M BMW και την πληθωρα 316.

Πρεπει να ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει πανω στη Λαρισα ...... :o

Κουραγιο GEO !!!

Geo_3D
09-09-04, 11:03
Πρεπει να ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει πανω στη Λαρισα ...... :o

Κουραγιο GEO !!!
Ευχαριστω ρε Ζ3.Εισαι πραγματικος φιλος και ο μονος που με καταλαβαινει.
Αααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

compact
09-09-04, 11:38
καπου ειμαι απολυτος!!!!!!!!
η ολοι μαζι η' ο καθενας μονος του.
αν ηταν να κανουμε κατηγοριες για Μ.3 ,Μ5, Ζ8,316 318.310,330,645,850,740,Ζ1,Μ1,Χ5,Χ3,2002,Ζ4,
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΜΕ ΤΩΡΑ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE.

παρε τους 10 φιλους με τα Μ και κανε βολτα μονος σου!
και εγω θα μεινω με τον φιλο μου τον compact1 να κανουμε βολτα μονοι μας!!!
ωραια εεεεε

αν ηταν με αυτο το σκεπτικο δεν θα ειχα γνωρισει τους:mpikoynis,mpower,strax,geo 2 2003,octane,z3fb,στελιο,σπυρο και αλλα 50 φιλους τις BMW ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ Μ.αλλα και μικρα 316!!!!!!!!!!

Geo_3D
09-09-04, 11:41
Δεν εχω λογια να εκφραστω.
Η σιωπη μου προς απαντηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cool: :cool: :cool:

Alexandros
09-09-04, 18:49
Πρεπει να ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει πανω στη Λαρισα ...... :o

Κουραγιο GEO !!!Πολύ δυσκολα, ειδικά σε ένα μαγαζί με όνομα "Χίλια Χείλια".......Κουράγιο GEO!!!

Geo_3D
09-09-04, 19:55
Πολύ δυσκολα, ειδικά σε ένα μαγαζί με όνομα "Χίλια Χείλια".......Κουράγιο GEO!!!
Α φιλε Αλεξανδρε εγω ειμαι πιστος στις αρχες μου και δεν τις αλλαζω ευκολα.Μπουζιος for ever