PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευθυγραμμιση σε 328 Ε36


Stunt Mike
17-10-11, 18:39
Προσφατα πηρα βολτα το 328 του φιλου Μικεν636(μου λειπει το δικο μου οποτε ξεσπαω στα ξενα! :bananasmi) σε γνωστη τοπικη ορεινη διαδρομη και τ'αμαξι συμπεριφεροταν περιεργα...Τιμονι νεκρο,επαναφορα ελαχιστη κι οταν εσπαγε τελικα προσφυση και ξεκιναγε την πλαγιολισθηση ηταν δυστροπο,κακοστημενο.Μπορω να πω οτι με φοβιζε παρα το γεγονος οτι ειναι ακριβως οπως ηταν το δικο μου οταν το'χα βολταδικο επι 3-4 χρονια!Περασαν πολλα απ'τη σκεψη μας,κατι να'χει σπασει-στραβωσει,να'χει προβλημα η κρεμαγιερα κτλ καθοτι τα'χει ολα καινουρια επανω και προσφατα ειχε ευθυγραμμιστει σε γνωστο κεντρικο μαγαζι των Αν.Προαστιων.
Σημερα ηταν η ημερα της αποκαλυψης!!Πηγαμε στον δικο μας συνεργατη και παροχο ελαστικων για το hobby μας,στα Πατησια(στοιχεια μονο με π.μ.) για να τσεκαρουμε πρωτα απ'ολα την ευθυγραμμιση του ξανα...

Τ'αμαξι ηταν μπ@#$#^λο!!!Μπροστα αριστερη ροδα καμπερ 1.5 και αποκλιση 3!Μπροστα δεξια ροδα καμπερ 0.6 και συγκλιση 1.5!!Το μπροστινο συστημα κοιταγε προς τ'αριστερα δλδ!Στη μια ροδα αποκλιση,στην αλλη συγκλιση!!Απιστευτο!Πισω ακομη χειροτερο με εντονη συγκλιση και στις 2 αλλα τελειως διαφορετικα νουμερα!Φυσικα η γωνια καστερ αλλα και το πατημα του 328 ειχε παει στα ταρταρα γι'αυτο και το τιμονι ηταν νεκρο τελειως.

Τ'αμαξι στηθηκε απ'την αρχη με τα νουμερα που θελαμε και βγηκε παλι δοκιμη στη διαδρομη προπονησης μας......Καμια σχεση με πριν!Εγινε BMW επιτελους...στιβαρο τιμονι με εντονη επαναφορα(για απλη αναρτηση Bilstein/H&R εννοειται),εβαζε τα μουτρα μεσα ευκολα και πλαγιολισθαινε οπου ηθελες με ευκολια και απολυτο ελεγχο.Ουτε ιχνος υποστροφης και τα περιθωρια προσφυσης του εμφανως ανεβασμενα.Εγινε παιχνιδι!

Προσφατα ειχα γραψει σ'ενα thread για τους ''επαγγελματιες'' που πατωντας πανω σε μια κοινη τακτικη,''στηνουν'' ολα τ'αυτοκινητα κατα τον ιδιο τροπο,ασχετως διαταξης της κινησης και θελησης του πελατη....Δυστυχως αυτη ειναι αλλη μια περιπτωση γνωστου μαγαζιου που πηρε τα 30- 35ευρω χωρις ν'ασχοληθει καν με τ'αμαξι εστω να πηγαινει σωστα ευθεια....ΑΙΣΧΟΣ!Ο ιδιος παλιοτερα ειχε κανει και το δικο μου αμαξι μπ@#$%^$λο κι εβγαζε τρελα μουτρα στην πιστα...

Ευχαριστουμε θερμα τον Γιωργο και τον Μανο για το στησιμο ακομη ενος αυτοκινητου της παρεας μας,για τις γνωσεις τους πανω στο αντικειμενο και τη φιλικη τους διαθεση χωρις ιχνος ''λεζαντας''....Μαλιστα το μαγαζι προσεφερε και καφε κατα τη διαρκεια που περιμεναμε :cheers:Ευτυχως υπαρχουν ακομη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο χωρο αυτο να μας βοηθουν στη συνεχη αναζητηση μας για το καλυτερο...:rockon:

panos 316T
17-10-11, 19:54
Φανταζομαι ο Μικεν δεν θα πιστευε μετα πως πηγαινε το αμαξι του...
Απορια: δεν καταλαβε οτι κατι δεν πηγαινε καλα μετα την πρωτη ευθυγραμμιση;

tsilis
17-10-11, 20:11
Tι τιμές δώσατε φίλε Mike, και κυρίως πώς ρυθμίσατε το κάμπερ εμπρός ,μιας και τα δικά μας δεν σηκώνουν χωρίς κόλπα πολλές ρυθμίσεις σε αυτή την παράμετρο?

Επίσης, αν μπορείς, στείλε με πμ το μαγαζί, αν και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να λέγονται ανοιχτά τα καλά καταστήματα, στα οποία αποδεδειγμένα (και αυτό είναι το δύσκολο να διαπιστωθεί...) δεν έχουμε λόγο εμπορικού κέρδους από τη διαφήμισή τους.

Stunt Mike
17-10-11, 20:58
Φανταζομαι ο Μικεν δεν θα πιστευε μετα πως πηγαινε το αμαξι του...
Απορια: δεν καταλαβε οτι κατι δεν πηγαινε καλα μετα την πρωτη ευθυγραμμιση;

Ναι οντως!!Το καταλαβε γι'αυτο το πηγα βολτα στο Drafiring μηπως καταλαβω εγω τι φταιει...Και φρικαρα!Τ'αμαξι ηταν κακοοοο.....:banghead:

Stunt Mike
17-10-11, 21:01
Tι τιμές δώσατε φίλε Mike, και κυρίως πώς ρυθμίσατε το κάμπερ εμπρός ,μιας και τα δικά μας δεν σηκώνουν χωρίς κόλπα πολλές ρυθμίσεις σε αυτή την παράμετρο?

Επίσης, αν μπορείς, στείλε με πμ το μαγαζί, αν και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να λέγονται ανοιχτά τα καλά καταστήματα, στα οποία αποδεδειγμένα (και αυτό είναι το δύσκολο να διαπιστωθεί...) δεν έχουμε λόγο εμπορικού κέρδους από τη διαφήμισή τους.

Καθε αμαξι στηνεται οπως το θελει ο οδηγος του και αναλογα με την αναρτηση που φοραει...Το καμπερ,οταν δεν εχεις ρυθμιζομενη με top mount,ρυθμιζεται ως ενα σημειο και μετα μπλεκεις με ροδελες...Στην περιπτωση του ΜΙΚΕΝ636 δεν θελαμε πολυ καμπερ ετσι κι αλλιως...