PDA

Επιστροφή στο Forum : MAF Sensor αντιγραφή


Dimitris ///M
25-10-11, 16:04
Βρήκα αυτό

http://www.ebay.com/itm/180734157685?item=180734157685&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&cmd=ViewItem&hash=item2a14986375&vxp=mtr

Θέλω να ρωτήσω, κάνει καλή δουλειά? Αξίζει? Κάπου είχα δει και με 30Ε αν θυμάμαι καλά!
Αυτό μέσα είναι με συρματάκια ή με κλαπέτο όπως το κλασικό που έχει ο Μ40 ας πούμε?

Θέλω να βάλω ένα μικρότερο MAF και το μαμά να το κρατήσω καβάτζα....

ThaNOS E46coupe
25-10-11, 16:35
THIS MAF FITS:
Make Model Year Engine
BMW 540i 1994 - 1995 4.0L
BMW 540i 1997 - 1998 4.4L
BMW 740i 1993 - 1995 4.0L
BMW 740i 1997 - 1998 4.4L
BMW 740iL 1993 - 1995 4.0L
BMW 740iL 1996 - 1998 4.4L
BMW 840i 1994 - 1995 4.0L
BMW M3 1995 - 1995 3.0L
BMW M3 1996 - 1999 3.2L
BMW Z3 1999 - 2002 2.5L
BMW Z3 1998 - 2000 2.8L
BMW Z3 2001 - 2002 3.0L
BMW Z3 1998 - 2002 3.2L

απ ότι καταλαβαίνεις δέ σου κάνει Δημήτρη!!!! είναι με σιρματάκι και είναι γι άλλα μοντέλα!!!!!

gearboxer
25-10-11, 16:39
Μητσάρα τα MAF έχουν μέσα μία μικρή λεπτή σταθερή ηλεκτρονική πλακέτα που λογικά διαβάζει τον όγκο του αέρα που εισέρχεται. Προσωπικά πιστεύω οτι σαν ποιότητα κατασκευής-αντοχή στο χρόνο δεν είναι το ίδιο καλό με το bosch της μάνας του (στα ηλεκτρονικά ότι πληρώνεις παίρνεις). Είναι όμως τόσο φθηνό-και μάλιστα με ένα χρόνο εγγύηση-σε σχέση με το γνήσιο που αξίζει να το πάρεις και να το δοκιμάσεις.

zaharias
25-10-11, 17:58
Εγω απο προσωπικη εμπειρια με φτηνο-Μαφ απο ebay (50-60 ευρω δεν θυμαμαι) το οποιο ειχε ιδιους κωδικους με το γνησιο πανω (siemens), ειχα check engine στο 330 και εβγαζε σφαλματα για φτωχο μιγμα.. Κανω δοκιμη μεταχειρο γνησιο απο φιλου με 330 και το αμαξι δουλευε ρολοι.. Οποτε, τον ηπια και πηρα γνησιο και ΗΣΥΧΑΣΑ!!!
Τωρα, στα παλαιοτερα μοντελα, ισως ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα..
Ακουω σε αλλους οτι παιζουν τα Bosch κτλ του εμποριου..
Παντως ΓΕΝΙΚΑ στο e46fanatics, οσον αφορα τους αισθητηρες στα Ε46 βλεπω οτι λενε, μονο ΟΕΜ.. Ολα τα υπολοιπα τυπου ΟΕΜ Quality ειναι σκ@τ@...

Dimitris ///M
25-10-11, 20:37
Ναι συμφωνώ οτι στα νεα μοντέλα προφανώς θα χει πρόβλημα με φθηνές αντιγραφές.....

Αλλα απο την άλλη σκέφτομαι πως ο motronic που έχω είναι παλιός οπότε δεν πιστεύω να χει τόοοοοοσο πρόβλημα.... 40-50Ε σήμερα είναι να βγείς μια κυριακή σε μια ταβέρνα, όχι οτι θα τα δώσω με ελαφριά την καρδία που λένε αλλά είναι πιο "γλυκό" σε σχέση με την 500άρα του μαμά!

gearboxer το ξέρω σε εμένα έχει ενα κλαπέτο με την πλακέτα και σε άλλα είναι με συρματάκια και πλακέτα, εγώ ψάχνομαι να αποφύγω το κλαπέτο.... Όχι οτι με ενοχλεί αλλά περισσότερο ψυχολογικό το θέμα

paganis
25-10-11, 22:11
βρε συ Δημητρη ...οσο αφορα το maf, δεν εχει να κανει με παλιο ή πιο προσφατο εγκεφαλο! ο εγκεφαλος διαβαζει και αναλογα τα βολτ..που βγαζει σε ορισμενη μαζα αερα...και σε συνεργασια με το deflection...ρυθμιζει τα μειγματα! 0,1του βολτ, πανω ή κατω...εχει αποτελεσμα λανθασμενα μειγματα...! φτωχα ή πλουσια θα δειξει η ζημια αργοτερα...

zaharias
25-10-11, 22:13
Ψαξε και απο Ελλαδα, μην ψαχνεις μονο ebay.. Δες σε καταστηματα που δουλευουν Bosch..

ThaNOS E46coupe
25-10-11, 22:37
Ψαξε και απο Ελλαδα, μην ψαχνεις μονο ebay.. Δες σε καταστηματα που δουλευουν Bosch..
Έχει δίκιο ο ζάχος. Με 170 ευρώ έβαλα καινούριο εγώ...

paganis
26-10-11, 08:28
επειδη αυτον τον καιρο ,πειραματιζομαι αρκετα με τον παραλληλο εγκεφαλο και τις ενδειξεις ολως των αισθητηρων,,,το μαφ ειναι ενα πολυ ευαισθητο στις μετρησεις οργανο... ακομα και η θεση και το ειδος του φιλτρου, της αλλαζει τα δεδομενα! καλο θα ηταν λοιπον να μπει ενα καινουριο bosch maf...εκτος και εχεις παραλληλο εγκεφαλο και μπορεις να αλλαζεις τις μετρησεις του κανοντας calibration!

ziaba
27-10-11, 00:23
Sorry για off:
m40 μαμα χωρίς maf μόνο με έναν παράλληλο (από αυτούς με ενσωμάτ. map sensor) θα δουλέψει? Ειναι δυσκολα να τοποθετηθεί (θέλει τπτ κόψε ράψε στ πλεξουδα η θέλει μόνο adaptorα) κ να ρυθμιστεί?

paganis
27-10-11, 13:32
Sorry για off:
m40 μαμα χωρίς maf μόνο με έναν παράλληλο (από αυτούς με ενσωμάτ. map sensor) θα δουλέψει? Ειναι δυσκολα να τοποθετηθεί (θέλει τπτ κόψε ράψε στ πλεξουδα η θέλει μόνο adaptorα) κ να ρυθμιστεί?

μπορεις να αφησεις το μαφ και να ρυθμισεις με τον παραλληλο τις ενδειξεις του! ο δικος μου για παραδειγμα εχει λειτουργια αντικαταστασης του μαφ με μαπ...αλλα απαιτει διαδικασια εκμαθησης του μαπ ...συμφωνα με τις ενδειξεις του μαφ...και αφου αφησεις μονο τον μαπ...απαιτει fine tuning! δεν ειναι και τοσο απλη διαδικασια...θελει αρκετο διαβασμα και ωρες οδηγησης εφοσον κανεις τις ρυθμισεις στον δρομο, οπως εγω!

Dimitris ///M
27-10-11, 14:38
Δηλαδή το καλύτερο όλων είναι ένας άγραφος ή ένα άγραφο τσιπάκι και να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις μόνος σου όπως θέλεις ακριβώς μου φαίνεται

Γιατί πολύ πολύπλοκα μου φαίνονται όλα, ρωτούσα κάτι μάστορες, ο ένας λέει alphaN, ο άλλος παράλληλο, ο άλλος άγραφο, ο άλλος τσιπάρισμα...... Μπερδεύτηκα παιδιά!

paganis
27-10-11, 15:29
Δηλαδή το καλύτερο όλων είναι ένας άγραφος ή ένα άγραφο τσιπάκι και να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις μόνος σου όπως θέλεις ακριβώς μου φαίνεται

Γιατί πολύ πολύπλοκα μου φαίνονται όλα, ρωτούσα κάτι μάστορες, ο ένας λέει alphaN, ο άλλος παράλληλο, ο άλλος άγραφο, ο άλλος τσιπάρισμα...... Μπερδεύτηκα παιδιά!

ναι να βαλεις καναν αγραφο και να κανεις κανα χρονο...για να το βαλεις μπροστα! ο αγραφος...ειναι οτι πιο πολυπλοκο...για να το φτιαξεις και να το ρυθμισεις(εκτος και υπαρχουν ετοιμα διαγραμματα και αρχικο λογισμικο για να παρει εστω μπροστα! ο παραλληλος, ειναι πολυ πιο απλος και ουσιαστικα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω για να ρυθμισεις αυτα που ζητας( αραγε ξερεις???)...

Dimitris ///M
27-10-11, 16:52
Ξέρω οτι θέλω να αλλάξω το maf/map/luft και ότι αυτό συνεπάγεται να βάλω κάτι καλύτερο, ή και να το καταργήσω ακόμα καλύτερα!
Διαγράμματα βρωμάει ο τόπος να βρείς για να πάρει μπροστά, κάπου πρέπει να χω ανεβάσει κάτι έτοιμους χάρτες δεν θυμάμαι που ακριβώς.....
Για να το κάνω μόνος μου εντελώς όχι δεν ξέρω, για να το κάνω μόνος μου με βοήθεια κάποιου που ξέρει ναι το καταφέρνω....

Το γιατί θέλω να το κάνω όλο αυτό είναι οτι επειδή πιστεύω πως το μαμά luft θα τα φτύσει μόλις σηκώσει πίεση η τουρμπίνα, δεν ξέρω αν αντέξει ή άν αντέξει δεν το θέλω απλά έτσι με το κλαπέτο που έχει μέσα, έχω βίτσιο ρε αδερφέ μου πως να το πω? Και επίσης αργότερα να "παίξω" με τα μπέκ, αβάνς κλπ για να μπορεί να σηκώσει πίεση!

Απλά θεωρώ πως ψιλοξεφύγαμε απο το αρχικό θέμα :)

E36 RULES!!
27-10-11, 19:11
Άν δεν κανω λαθος, αν δουλεύεις εγκέφαλο σε closed loop δεν χρειαζεσαι μετρητή αερα...

ΥΓ: Υπαρχουν αρκετοι αγραφοι που προσφέρονται για DIY καταστασεις...

Dimitris ///M
27-10-11, 20:53
Κάπου το έχω ξαναακούσει φίλε μου αυτό αλλά άμα τον βγάλεις απο την "πρίζα" (μετρητής αέρα) τότε σβήνει ο κινητήρας....
Ψάχνω να βγάλω άκρη με το θέμα αλλά δεν βρήσκω τίποτα! Ούτε και για alphaN ακόμα λένε, απλά έχω βρεί τι κάνει, ούτε που θα το βρώ, ούτε πως θα το βρώ!

ziaba
28-10-11, 00:41
Το γιατί θέλω να το κάνω όλο αυτό είναι οτι επειδή πιστεύω πως το μαμά luft θα τα φτύσει μόλις σηκώσει πίεση η τουρμπίνα, δεν ξέρω αν αντέξει ή άν αντέξει δεν το θέλω απλά έτσι με το κλαπέτο που έχει μέσα, έχω βίτσιο ρε αδερφέ μου πως να το πω? Και επίσης αργότερα να "παίξω" με τα μπέκ, αβάνς κλπ για να μπορεί να σηκώσει πίεση!

το μαμα λουφτ εάν δε κάνω λάθος σηκώνει πίεση 3bar πιο πιθανόν να τά φτύσει το μότορι παρά αυτο

μπορεις να αφησεις το μαφ και να ρυθμισεις με τον παραλληλο τις ενδειξεις του! ο δικος μου για παραδειγμα εχει λειτουργια αντικαταστασης του μαφ με μαπ...αλλα απαιτει διαδικασια εκμαθησης του μαπ ...συμφωνα με τις ενδειξεις του μαφ...και αφου αφησεις μονο τον μαπ...απαιτει fine tuning! δεν ειναι και τοσο απλη διαδικασια...θελει αρκετο διαβασμα και ωρες οδηγησης εφοσον κανεις τις ρυθμισεις στον δρομο, οπως εγω!

στ τοποθέτηση ειναι δύσκολος πως κ τι γίνεται εκεί?

Dimitris ///M
18-11-11, 21:53
Μετά απο σχετικό διάβασμα και ψάξιμο στο google είδα πως έχει μέσα θερμίστορ αντιστάσεις (μεταβαλόμενης ωμικότητας αντιστάσεις ανάλογα την θερμοκρασία) και σκέφτηκα αν θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο μέσα στην εισαγωγή ώστε να διαβάζει τον εισερχόμενο αέρα χωρίς όμως να υπάρχει αυτό το μπαουλάκι που έχει....

Χμμμμ δεν είναι και άσχημο θα έλεγα σαν ιδέα και γλυτώνεις τα 2000Ε που θές για alphaN και εγκέφαλο :D