PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw e30 3.5lt drift project


nik200
30-10-11, 21:48
μετα το kadettaki σειρα λοιπον για πιστα εχει πλεον το ε30 που κοσμει εδω και καποιες μερες το γκαραζ μου...το αυτοκινητο ειναι μοντελο 86' με m30b35 μοτερ (απο 535-735 του καποτε) με το σασμαν του και 18αρι διαφορικο "κολλημενο"..η καροτσα ειναι πεντακαθαρη απο στουκες και σαπια..καθως γνωριζα την υπαρξη του αμαξιου πολυ πριν το παρω..και ηξερα εν μερει την ιστορια του..το αμαξι αυτη την στιγμη φοραει μια αρκετα καλη αναρτηση που δεν επιτρεπει ασκοπες κινησεις του αμαξωματος για drift αλλα επ ουδενι δεν αποτελει μια σωστη επιλογη για πιστα..οποτε σιγα σιγα θα αλλαχθει και φυσικα η καινουργια drifto αναρτηση θα προσαρμοστει στο βαρος του μοτερ μπροστα που μονο αμελητεο δεν ειναι...απο κει και περα τιμονι, καθισματα θα αλλαχτουν και γενικα γδυσιμο του αμαξωματος θα γινει παση θυσια για να κρατηθει το βαρος οσο πιο χαμηλα γινεται..αυτα για αρχη και προχωραμε δυναμικα για να γινει σωστο το project car..

οριστε και μερικες φωτο του αυτοκινητου

E36 RULES!!
30-10-11, 21:58
Με'γειες!!

Του Γιάννη το αμαξι ειναι?

Bassakos
30-10-11, 22:17
καλοριζικο (για 2τερη φορα :cheers:)
καλες παντες ευχομαι! :cheers:

nik200
31-10-11, 09:04
Με'γειες!!

Του Γιάννη το αμαξι ειναι?

ναι του γιαννη...θα γινουν βεβαια αρκετες αλλαγες προκειμενου να γινει σωστο driftcar..γιατι ακομα ειναι αρκετα softcore..

manosm3
31-10-11, 11:23
ναι του γιαννη...θα γινουν βεβαια αρκετες αλλαγες προκειμενου να γινει σωστο driftcar..γιατι ακομα ειναι αρκετα softcore..

και μετα το γιαννη το ειχε ο ηλιας δηλαδη :p:

nik200
31-10-11, 21:29
και μετα το γιαννη το ειχε ο ηλιας δηλαδη :p:

ακριβως.....

paganis
31-10-11, 21:53
καλοριζικο Νικο...και καλες πιστες! η καλυτερη επιλογη το ε30 για αυτον τον σκοπο...το μοτερ ισως να ειναι λιγο βαρυ...αλλα ειμαι σιγουρος πως θα την βρεις την λυση και θα το προσαρμοσεις στα μετρα σου!

M535 E28
31-10-11, 22:42
nik m30b34 ή m30b35;

MIKEN636
31-10-11, 22:42
μεγαλο ειδωλο....απλα εγινες ακομα μεγαλυτερο.σε θαυμαζω γιατι το ειπες ...εκανες υπομονη και τελικα το χτυπησες το σωστο και προστυχο εργαλειο.θα κανεις τις κινησεις σου και θα γινει drift beast.περιμενω βολτα και κανα τριπλο με τους αλλους δυο(dr.--mike) και να σας περναει απο μεσα ο kloukakis:bananasmi

Vasilis M3
31-10-11, 23:17
Καλορίζικο και καλά πλαγιάσματα:smokin:

nik200
01-11-11, 00:58
nik m30b34 ή m30b35;

θα τσεκαρω κωδικους..για σιγουρα αλλα μαλλον 35

nik200
01-11-11, 01:00
μεγαλο ειδωλο....απλα εγινες ακομα μεγαλυτερο.σε θαυμαζω γιατι το ειπες ...εκανες υπομονη και τελικα το χτυπησες το σωστο και προστυχο εργαλειο.θα κανεις τις κινησεις σου και θα γινει drift beast.περιμενω βολτα και κανα τριπλο με τους αλλους δυο(dr.--mike) και να σας περναει απο μεσα ο kloukakis:bananasmi

thanx μικρο ειδωλο..σιγα σιγα μεταμορφωνεται το αμαξι..σημερα συγκεκριμενα εβγαλα πισω καθισματα και αρχισα να παιζω με πιεσεις ελαστικων..για να βρω που ειναι σωστο το αμαξι..ειμαστε σε καλο δρομο παντως..

ThaNOS E46coupe
01-11-11, 02:46
καλολιωτο ρε Νικολα...πενα εινα ρε συ...γμτ μου, τα λυπαμαι που τα κανετε ετσι...θελετε κρεμασμα ρε....βαλτε τα ρολ μπαρς και ξανατοποθετηστε τα καθησματακια τους και τις μοκετες τους ...αχαχα...φιλε σου ευχομαι να το χαρεις και να σου δωσει ατελειωτες ωρες διασκεδασης....

Dimitris ///M
01-11-11, 02:53
Ωχχχχχχχχχ άλλα ξηλώματα......... Ρε σείς με έχει πιάσει η ψυχή μου με εσάς το τρίο στούτζες! χαχαχαχαχα

Καλές πλαγιολισθίσεις φίλε ;)

nik200
01-11-11, 08:53
καλολιωτο ρε Νικολα...πενα εινα ρε συ...γμτ μου, τα λυπαμαι που τα κανετε ετσι...θελετε κρεμασμα ρε....βαλτε τα ρολ μπαρς και ξανατοποθετηστε τα καθησματακια τους και τις μοκετες τους ...αχαχα...φιλε σου ευχομαι να το χαρεις και να σου δωσει ατελειωτες ωρες διασκεδασης....

σε ευχαριστω θανο..το ξερω ρε γμτ οτι ειναι πολυ καθαρο..θα προσπαθησω να το χω- οσο το δυνατον μου επιτρεπουν τα οικονομικα μου- οσο πιο καθαρο γινεται..γιατι πραγματι και εγω το γουσταρω στην κατασταση που ειναι...ατρακαριστο-ασαπιστο-βαμμενο!απο την αλλη ειναι επιτελους μια σωστη βαση..και οχι αμαξια με ενα καρο προβληματακια..πολυ σοβαρο..γιαυτο αξιζει να μπει πιστα..γιατι ειναι πολυ σωστο σαν αμαξι..

crazy_beaver
01-11-11, 10:06
Καλορίζικο και καλές πάντες!!!!!!!!!

bmw_soldier
01-11-11, 10:30
Καλορίζικο!

nik200
01-11-11, 13:51
Ωχχχχχχχχχ άλλα ξηλώματα......... Ρε σείς με έχει πιάσει η ψυχή μου με εσάς το τρίο στούτζες! χαχαχαχαχα

Καλές πλαγιολισθίσεις φίλε ;)

με αντιγραφουν τι να κανω????χαχαχαααχχα

Dimitris ///M
01-11-11, 13:54
με αντιγραφουν τι να κανω????χαχαχαααχχα

Ωραία μόλις πάρω το δικό μου Ε30 θα οργανώσω σουαρέ για επιστημονικές απόψεις...... Δεν θέλω μπακαλοδουλειές! χαχαχαχαχα

nik200
01-11-11, 14:06
Ωραία μόλις πάρω το δικό μου Ε30 θα οργανώσω σουαρέ για επιστημονικές απόψεις...... Δεν θέλω μπακαλοδουλειές! χαχαχαχαχα

μητσο εγω σιγα σιγα μαθαινω τι ακριβως δουλευει πανω στα 30αρια..με την ενασχοληση μου με αυτο...οποτε οταν με το καλο το παρεις..οτι θελεις εδω ειμαστε..φυσικα αν ξερουμε..

Dimitris ///M
01-11-11, 14:30
Απο τα λίγα που ξέρω είναι πως παίρνει ότι φοράει το Ε36, το Ε36 το ξέρω και απο την καλή και απο την ανάποδη οπότε δεν έχω μεγάλο άγχος, είχε και ο πατέρας μου Ε30 πρίν αρκετά χρόνια οπότε δεν μου είναι εντελώς άγνωστο το αμάξι......
Φυσικά το να ακούς μια 2η γνώμη ούτε ντροπή το θεωρώ ούτε είναι χάσιμο χρόνου γιατί όσο ζείς μαθαίνεις....

oldcarskickass
01-11-11, 15:39
nik m30b34 ή m30b35;

Οι διαφορές ήταν στο μήκος των μπιελών, σωστά; (όλο και κάτι θα ξεχνάω, ρίξε ίνφο)

e60///M
01-11-11, 17:13
Καλοριζικο και αναμενομεν τα πρωτα καυτικα βιντεοζζζζζζζ

M535 E28
01-11-11, 18:51
θα τσεκαρω κωδικους..για σιγουρα αλλα μαλλον 35

αν είναι το παλιό γράφει στην εισαγωγή 2,8/3,5...ενώ το μεταγενέστερο γραφει 3,5

M535 E28
01-11-11, 18:54
Οι διαφορές ήταν στο μήκος των μπιελών, σωστά; (όλο και κάτι θα ξεχνάω, ρίξε ίνφο)

καμία διαφορά
και οι δύο 3430cc

διαφορετικό εγκέφαλο έχουν, μη καταλυτικος ο παλιός

fan1s_e21
04-11-11, 19:08
καλοριζικο , καλοπαντιαστο ...
αναμενουμε κ αλλες φοτο

Stunt Mike
04-11-11, 22:36
καλολιωτο ρε Νικολα...πενα εινα ρε συ...γμτ μου, τα λυπαμαι που τα κανετε ετσι...θελετε κρεμασμα ρε....βαλτε τα ρολ μπαρς και ξανατοποθετηστε τα καθησματακια τους και τις μοκετες τους ...αχαχα...φιλε σου ευχομαι να το χαρεις και να σου δωσει ατελειωτες ωρες διασκεδασης....

Εχεις δικιο ρε συ Θανο,αλλα οταν μπαινει roll cage καθιστα αχρηστα τα πισω καθισματα και δεν μπαινουν ολες οι επενδυσεις.Τη μοκετα δεν την αφαιρουμε ολοκληρη παντα.Αλλοι ναι,αλλοι οχι.Εγω και ο Νικ200 την κραταμε στο μπροστινο κομματι για να κραταει τη ζεστη μεταδοσης και μοτερ μακρια μας.....Επισης τα εργοστασιακα καθισματα και οι ζωνες δεν περνανε homologation για αγωνες και εχουν κακη πλευρικη στηριξη για drift.Ας τα χαρει κανενας αλλος πλεον.Εγω πχ πουλησα τα vader στον φιλο Petrost να κανει πιο ομορφο το ηδη προσεγμενο 36αρι του:hello:

nik200
10-12-11, 15:59
και το πρωτο βιντεακι..καρτοδρομο λοιπον πρωτη φορα με το 30αρι χωρις να ειναι απολυτα ετοιμο αλλα δεν πειραζει..περασα υπεροχα..njoy

http://www.youtube.com/watch?v=vmwnodA3ofw&feature=channel_video_title

paganis
10-12-11, 19:07
μπραβο Νικο...πολυ ωραια περασματα! για πες μας και εντυπωσεις απο το νεο αποκτημα...διαφορες και πλεονεκτηματα -μειονεκτηματα απο το καντετ! επισης με το βαρυ μοτερ μπροστα...υπαρχει θεμα?

nik200
10-12-11, 19:40
λοιπον..πρωτες εντυπωσεις..δεν υπαρχει σχεση με το kadettaki το οποιο ηταν πολυ πιο ευελικτο αλλα το μοτερ και το μεταξονιο το περιοριζαν πολυ..το βαρυ μοτερ σαφως και το επηρεαζει..κατι που φαινεται και στα βιντεο..καθως με αυτο το set up δεν μπορω να βαλω ακριβως την μουρη εκει που θελω..χωρις ομως το αμαξι να ειναι κακο..το περιμενα χειροτερο να πω την αληθεια..απο κει και περα το μοτερ σκυλι..επαιζε 3ες ολο το καρτοδρομο απο χαμηλα-ψηλα παντου!!!!βεβαια επαιζα και με 14αρες..και το αμαξι ηταν λιγο εως πολυ στον αερα...η αναρτηση πολυ καλυτερη απο οσο την περιμενα..αλλα και παλι ο κωλος θελει λιγο βιδωμα παραπανω καθως γερνει λιγο...αυτο που χρηζει αλλαγης ειναι η κρεμαγιερα που ειναι η μαμα και σου κανει πραγματικα την ζωη δυσκολη..με τις 4+ στροφες της απο ακρη σε ακρη!!

σαν γενικο συμπερασμα..το συγκεκριμενο 30αρι ειναι πολυ καλο..και θελει 5 πραγματακια ακομα για να γινει αψογο..stay tuned και σιγα σιγα θα το κανουμε αστερι..

e30 1984
10-12-11, 19:53
τερας το ε30 καλοριζικο

Dimitris ///M
11-12-11, 01:25
Ίσως φανώ κακός αλλά το αμάξι είναι άκρως επικύνδυνο σε αυτή τη κατάσταση.....! Πετάει μούρες πολύ εύκολα και μία απειροελάχιστη απροσεξία σε δίπλωσε χωρίς πολλά πολλά!

Αλλά δεν σε φοβάμαι, εφόσον λες και μόνος σου οτι δεν το έχεις έτοιμο αναμένω τα καλύτερα ;)

nik200
11-12-11, 19:43
φιλε κανεις λαθος..εγω εμεινα υπερευχαριστημενος απο τα μουτρα του..τα περιμενα χειροτερα..και επισης παντα ενα αμαξι με περιορισμενο budget drift car εννοειται οτι ειναι επικυνδινο...συγκεκριμενα το δικο μου γυριζει πολυ αποτομα πισω...λογω κολλημενου..αλλα γιαυτο εχουμε και το υδραυλικο χειροφρενο για να σωσουμε την κακια στιγμη!!!!

και στο κατω κατω το αμαξι ακομα ειναι υπο βελτιωση...για αρχη παντως δεν ηταν καθολου κακο..

Dimitris ///M
11-12-11, 22:16
φιλε κανεις λαθος..εγω εμεινα υπερευχαριστημενος απο τα μουτρα του..τα περιμενα χειροτερα..και επισης παντα ενα αμαξι με περιορισμενο budget drift car εννοειται οτι ειναι επικυνδινο...συγκεκριμενα το δικο μου γυριζει πολυ αποτομα πισω...λογω κολλημενου..αλλα γιαυτο εχουμε και το υδραυλικο χειροφρενο για να σωσουμε την κακια στιγμη!!!!

και στο κατω κατω το αμαξι ακομα ειναι υπο βελτιωση...για αρχη παντως δεν ηταν καθολου κακο..

Βρε ναι αυτό λεω οτι δεν έχει τελειώσει ακόμα..... Δεν σου βάζω χέρι ούτε σε κράζω, για αυτό λεω στο προηγούμενο πόστ:
Αλλά δεν σε φοβάμαι, εφόσον λες και μόνος σου οτι δεν το έχεις έτοιμο αναμένω τα καλύτερα

Πάντως οτι γυρίζει το άτιμο γυρίζει πάρα πολύ!

Υ.γ. Εμένα θα μου είχε φύγει απο την 1η στροφή, χωρίς πλάκα.... χαχαχαχαχα

nik200
12-12-11, 08:49
εσενα σου χω πει..σου χρωσταω βολτα..
περαν αυτου..υποτιθεται οτι κανω χρονια παντες και ειμαι εμπειρος..δεν δικαιολογειται να το χανω..αλλα οτι ειναι αγριμι ειναι..μια αλλαγη κρεμαγιερας..και τελειωσε το προβλημα!

rapid_fast
12-12-11, 20:42
εσενα σου χω πει..σου χρωσταω βολτα..
περαν αυτου..υποτιθεται οτι κανω χρονια παντες και ειμαι εμπειρος..δεν δικαιολογειται να το χανω..αλλα οτι ειναι αγριμι ειναι..μια αλλαγη κρεμαγιερας..και τελειωσε το προβλημα!

Είναι πολύ δύστροπο το Ε30..
Ειδικά στο δεύτερο διώξιμο.. Σφαλιάρα ρίχνει..
Σεβόμενος την εμπειρία σου που είναι απείρως μεγαλύτερη απο τη δική μου στο άθλημα,
και απλά λέγοντας μια άποψη που ενδεχόμενα να είναι τραγικά λανθασμένη, θα σου πρότεινα
να κοιτάξεις να βάλεις πίεση αέρα 34 εμπρός, και 35 πίσω, και να κάνεις μια μικρή δοκιμη...

nik200
12-12-11, 21:00
Είναι πολύ δύστροπο το Ε30..
Ειδικά στο δεύτερο διώξιμο.. Σφαλιάρα ρίχνει..
Σεβόμενος την εμπειρία σου που είναι απείρως μεγαλύτερη απο τη δική μου στο άθλημα,
και απλά λέγοντας μια άποψη που ενδεχόμενα να είναι τραγικά λανθασμένη, θα σου πρότεινα
να κοιτάξεις να βάλεις πίεση αέρα 34 εμπρός, και 35 πίσω, και να κάνεις μια μικρή δοκιμη...

φιλε rapid πισω ειχα στανταρ 35..μπροστα μου φαινεται 32-33..

παιδια ειναι λογικο το αποτελεσμα που βλεπετε..η αναρτηση ειναι πατεντα (και γιαυτο θα αλλαχτει)..εχει κολλημενο διαφορικο (που προσωπικα δεν εχω θεμα αλλα ειναι τρομερα αποτομο)..και εχει και μακρυα κρεμαγιερα (που επισης θα αλλαχτει)..και κατι τελευταιο..εχει 2.15 καμπερ μπρος πισω το αμαξι λογω αναρτησης..αρα τα πισω λαστιχα ειναι και υπο γωνια..αρα δεν πατανε ολοκληρα κατω!!!!δηλαδη εχω και απωλεια προσφυσης απο εκει..

εχει καμποσα λαθη το αμαξι..και γιαυτο θα διορθωθουν...