PDA

Επιστροφή στο Forum : 520d - θόρυβος μηχανής


GiotisSL
03-11-11, 22:01
Χαιρετώ!

Ρε παιδιά βρίσκομαι στην Αγγλία και βλέπω/ακούω κάτι ασυνήθιστο...

Πώς γίνεται η μηχανή-πετρέλαιο να ακούγεται σχεδόν το ίδιο με τη μηχανή-βενζίνη ;

Βλέπω μερικά 530d που δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου...

Τί έχουν βάλει/βγάλει ;

Και όταν ρώτησα γιατί δεν ακούγεται η μηχανή τους μου έχουν πει πως έχουν βάλει τα έξτρα από την εταιρεία!

Τί έχουν βάλει δλδ και δεν ακούγεται η μηχανή ;

Τόσα χρόνια ξέρω πως μηχανή-πετρέλαιο = θόρυβος !

oldcarskickass
03-11-11, 22:50
Δεν ξέρω αν έχουμε την ίδια ευαισθησία όσον αφορά τους ήχους, αλλά πιστεύω ότι τα εξακύλινδρα (ειδικά τα BMW) diesel ακούγονται αρκετά χαμηλότερα από τα 4 κύλινδρα. (και έχω BMW 4 κύλινδρο diesel)

giannis 116
04-11-11, 15:24
Ολα τα συγχρονα ντηζελ πλεον δεν ακουγονται. Επειδη ειναι ολα με συστημα ψεκασμου common rail και οχι με αντλιες Bosch, μπεκ που ελεγχονται ηλεκτρονικα αλλα και συστηματα εξατμισης με particle filters (φιμωμενες εξατμισεις), ο θορυβος του κλασσικου ντηζελομοτερ πλεον εχει εκλειψει και τα νεα ντηζελ αυτοκινητα δεν ακουγονται σχεδον καθολου. Θα λεγα πως τα αμεσου ψεκασμου βενζινης μαλλον ακουγονται πιο πολυ σα ντηζελ παρα τα ντηζελ σα βενζινης!

individual
04-11-11, 21:53
παιζει τεραστιο ρολο η ποιοτητα του καυσιμου.....
οσο καλυτερο ειναι τοσο λιγοτερο ακουγεται.....λιγοτερο ντουμανι......περισσοτερα χιλιομετρα!!!

rapid_fast
05-11-11, 06:45
παιζει τεραστιο ρολο η ποιοτητα του καυσιμου.....
οσο καλυτερο ειναι τοσο λιγοτερο ακουγεται.....λιγοτερο ντουμανι......περισσοτερα χιλιομετρα!!!

Γιατί το λές αυτό για τον ήχο??
Εχω ένα Deutz agrotron k120 profiliner και αδυνατώ να καταλάβω οτι έχει πάρει μπρός..
Σαν ηλεκτρικό ακούγεται, μόνο τις αντλίες υδραυλικών ξεχωρίζεις σαν ήχο..
Σε αντίθεση, με ένα new holland ή ένα Valtra που σηκώνει τον κόσμο...
Για το ντουμάνι, ενδεχομένως, για τα χιλιόμετρα δεν ξέρω..
Πάντως τα τρακτέρια μου, με εξαίρεση το landini, καπνό δεν βγάζουν..

Janus
05-11-11, 08:47
Ολα τα συγχρονα ντηζελ πλεον δεν ακουγονται. Επειδη ειναι ολα με συστημα ψεκασμου common rail και οχι με αντλιες Bosch, μπεκ που ελεγχονται ηλεκτρονικα αλλα και συστηματα εξατμισης με particle filters (φιμωμενες εξατμισεις), ο θορυβος του κλασσικου ντηζελομοτερ πλεον εχει εκλειψει και τα νεα ντηζελ αυτοκινητα δεν ακουγονται σχεδον καθολου. Θα λεγα πως τα αμεσου ψεκασμου βενζινης μαλλον ακουγονται πιο πολυ σα ντηζελ παρα τα ντηζελ σα βενζινης!

παιζει τεραστιο ρολο η ποιοτητα του καυσιμου.....
οσο καλυτερο ειναι τοσο λιγοτερο ακουγεται.....λιγοτερο ντουμανι......περισσοτερα χιλιομετρα!!!

Εκτός αυτών τα εξακίλυνδρα δεν έχουν / δεν χρειάζονται ράβδους εξισορρόπησης διότι αυτοαναιρούν τους κραδασμούς , συνεπώς παίζει και αυτό τον ρόλο του στον θόρυβο :nod:

individual
05-11-11, 13:25
μιλαμε φυσικα παντα για ενα οχημα οπου δεν εχει κανενα μηχανικο προβλημα και οτι το συστημα ψεκασμου ειναι σε τελεια κατασταση.......
να πω εδω,οτι τα τελευταια 15 χρονια εχω αμαξι ντιζελ......και γενικα στη δουλεια μου ειμαι παλι με ντιζελ......φορτηγα,μηχανηματα κλπ....
για τον ηχο να πω οτι δεν βγαζουν ολα τα αυτοκινητα,τρακτερ,φορτηγα κλπ τα ιδια ντεσιμπελ....
ειχα καποτε αουντι ντιζελ και χαλουσε τον κοσμο.....ενω η μπεμπα.....καμια σχεση.......
οσο για τα χιλιομετρα......δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ αμφιβολια οτι τον πρωτο ρολο παιζει το καυσιμο.......το εχω μετρησει απειρες φορες!!!

Raptor
28-11-11, 12:21
τα 6κύλιδρα diesel είναι απείρως πιο αθόρυβα από τα 4κύλινδρα...σε σημείο που να δυσκολεύεσαι να πιστέψεις ότι είναι diesel...!!!(to 6κύλινδρο,έτσι?:))

GiotisSL
30-11-11, 03:14
Έχω ενα 520δ και κάνει πάρα πολύ θόρυβο !
Είναι μοντέλο του 2007 νομίζω !

Τί μπορώ να κάνω για να το κάνω να μην ακούγεται τόσο ;

γγγγγγρρρρρρκκκκκκκκκκκκκκκκ γρρρρκκκκκγκκ γγγκκκ γκκκ

Dim77
01-12-11, 12:45
Γιώτη, το ξαναέγραψες ανοίγοντας το θέμα.

Το αυτοκίνητο σου δεν γίνεται να κάνει λιγότερο θόρυβο.
Συνήθως οι εταιρείες κάνουν ότι μπορούν (σε αυτοκίνητα που δεν είναι σπορ) για να ακούγονται όσο γίνεται λιγότερο.

Μη το συγκρίνεις πιθανόν με άλλους κινητήρες που μπορεί να κάνουν λιγότερο θόρυβο.

Εξαίρεση ίσως αν το αυτοκίνητο σου έχει αρχίσει να ακούγεται περισσότερο από ότι πριν.
Τότε μπορεί να φταίει κάτι στο σύστημα εξαγωγής (καταλύτης, σιλανσιέ μεσαίο-τελικό ή κάποια ένωση να έχει κάνει ρωγμή στην εξάτμιση γενικά) ή να χρειάζεται κάποια ρυθμιση βαλβίδων (π.χ.) που μπορεί να κάνει κάποιους κραδασμούς.

Δηλαδή ....αν έχεις πρόβλημα μπορείς να το διορθώσεις και να επανέλθει ο θόρυβος στα επίπεδα του καινούριου.

Αν σε χάλαγε ο ήχος από την αρχή....δεν έπρεπε να πάρεις αυτό το αυτοκίνητο.

Akis09
01-12-11, 17:02
έχω ένα 118 diesel και ενα x5 diesel και ο θόρυβος είναι ίδιος ακριβός είτε βάζω κίνησης, η κηροζίνη με μονή διαφορά τα χιλιόμετρα με κηροζίνη βγάζω 1280κμ με κίνησης 980κμ
το μόνο θέμα που θα αντιμετωπίσετε με κακής ποιότητας καύσιμο είναι ο καταλύτης μπουκώνει πιο γρήγορα και φυσικά η τρόμπα πετρελαίου.

GiotisSL
02-12-11, 21:47
Ενοούσα πως άλλαξε ο ήχος του από πριν...
Προσπαθώ να βρώ τί είχα κάνει και είδα αυτή την αλλαγή...
Νομίζω μετά από σέρβις άλλαξε ο ήχος !

Σίγουρα αν ήταν λίγο δεν θα άνοιγα το θέμα ρε παιδιά...

Η μπέμπα μουγκρίζει !
Το πήρα σήμερα στο συνεργείο που το πήρα την τελευταία φορά και μου λένε πως δεν έχει τίποτα και όλα είναι οκ!

Αύριο στην αντιπροσωπεία να δούμε τί θα μου πούν...

individual
17-12-11, 07:47
παιζουν μεγαλο ρολο,τουλαχιστον στον ηχο,τα λαδια του κινητηρα...
μετα απο πολλες δοκιμες....το 0-40....ηταν το καλυτερο σε ολα....ηχο-καταναλωση-λειτουργεια κλπ.
ενω με το 5-40 που ειχα βαλει....εκανε σαν φορτωτης CATERPILLAR!!!

xx60
07-02-12, 15:45
παιζουν μεγαλο ρολο,τουλαχιστον στον ηχο,τα λαδια του κινητηρα...
μετα απο πολλες δοκιμες....το 0-40....ηταν το καλυτερο σε ολα....ηχο-καταναλωση-λειτουργεια κλπ.
ενω με το 5-40 που ειχα βαλει....εκανε σαν φορτωτης CATERPILLAR!!!

μπορείς να μας πεις μάρκα τύπο στο 0-40

individual
11-02-12, 12:59
μπορείς να μας πεις μάρκα τύπο στο 0-40


το γνησιο BMW LL 04......0-40
http://moto-oil.co.uk/image/cache/data/bmw1/IMG_2080-500x500.jpg

xx60
11-02-12, 17:17
το γνησιο BMW LL 04......0-40
http://moto-oil.co.uk/image/cache/data/bmw1/IMG_2080-500x500.jpg

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω στην επόμενη αλλαγή :nod:
μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα castrol 5-40 και aral 0-40