PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουκούλα για Ζ3


alex z3
21-11-11, 12:59
Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια Ζ3 και θέλω να της κάνω μια επισκευή στην κουκούλα της (ζελατίνα, ραφές, στεγανοποίηση). Έχετε υπόψην σας κάποιον που να κάνει καλή δουλιά με κουκούλες γιατί η λύση της καινούριας είναι αρκετά αλμυρή!!!!

Σας ευχαριστώ πολυ,

Αλέξανδρος

gupakos
21-11-11, 16:27
Χωρίς να τον ξέρω δες εδώ:

http://www.koukoules.gr/

ο οποίος είχε αναφερθεί εδώ:

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=8370

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου πάει η επισκευή.

Παρενθετικά απλώς να σημειώσω ότι τα παιδιά εκεί μιλάνε για 400 ευρώ τα 'περαστικά' μόνο για καινούρια κουκούλα (+ πλαστικό τζάμι) που μπορείς να πάρεις για παράδειγμα από εδώ με άλλα περίπου 250 ευρώ (ενδεικτικά και μόνο):

http://www.ebay.com/itm/BMW-Z3-M-Roadster-Convertible-Soft-Top-w-Window-96-02-New-6-year-Warranty-/250936046053?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW%7CModel%3AZ3&vxp=mtr&hash=item3a6cf431e5

Συνεπώς μία πλήρη αλλαγή κοστίζει γύρω στα 650 ευρώ και έχεις φυσικά μία κανούρια τελείως κουκούλα...

Αν θες πάντως ενημέρωσέ μας για ότι τελικά επιλέξεις για να ξέρουν και οι επόμενοι ποιες επιλογές υπάρχουν.

alex z3
22-11-11, 11:17
Ωρία, σ' ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις!:) Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω με το τι έκανα τελικα!

Αλέξανδρος

msz3
30-11-11, 10:50
Δεσινιώτης Γιώργος, Τραλλέων κ Αλκυόνης 15-17, Γαλάτσι, τηλ 2102913088, 6932227885.Κορυφαίος για κουκούλες.Φίλε, κάνε ένα τηλ, δεν έχεις να χάσεις τίποτα...
Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που δίνω όλα τα παραπάνω στοιχεία εδώ, έτσι?

giorgosz3
11-12-11, 14:17
Καλησπέρα, τις προάλλες κοιτούσα για κουκούλες στο ebay, και βρήκα για Ζ3 ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ με 250€ ΜΑΖΙ με τα έξοδα αποστολής της...το κακό της είναι οτι το πίσω πλαστικό δεν είναι με φερμουάρ αλλα ραμμένο...δλδ δεν αλλάζει αν πάθει κάτι...και δεν περιλαμβάνεται το εσωτερικό κάλυμμα του ουρανού και τα 2 συρματόσχοινα...παρ'ολα αυτά πιστεύω οτι είναι καλή η τιμή...

bmwz3m44
11-12-11, 15:44
αν ειναι καλο το πλαστικο τζαμι θα σε παει 6 χρονια.γενικα δεν πρεπει να βαζεις τιποτα επανω.ενα καθαρο πανι απλα.αν το εχεις το ζ μετα απο τοσα χρονια και θελει αλλαγη,υπαρχουν ανθρωποι που τα ραβουν καλυτερα και απο καινουριο,σχετικα φθηνα.στη θεσσαλονικη ξερω να σου πω που ακριβως.

street-runner
11-12-11, 18:43
βαλε hardtop μην το σκεφτεσαι ετσι οπως ειναι η ελλαδα δεν αξιζει να χεις υφασματινη οροφη
και λογω καιρου και αερα και λογω ανθρωπων

giorgosz3
11-12-11, 21:32
Ναι αλλα hardtop χωρίς μηχανισμό είναι κάπως.....fail...κατ'εμέ γιατί χρειάζεται χώρο, ΄βάση κλπ....με μηχανισμό πάλι αν γίνετε θα κοστίζει κάμποσα...ετσι;

120ihatch
12-12-11, 02:09
αν ειναι καλο το πλαστικο τζαμι θα σε παει 6 χρονια.γενικα δεν πρεπει να βαζεις τιποτα επανω.ενα καθαρο πανι απλα.αν το εχεις το ζ μετα απο τοσα χρονια και θελει αλλαγη,υπαρχουν ανθρωποι που τα ραβουν καλυτερα και απο καινουριο,σχετικα φθηνα.στη θεσσαλονικη ξερω να σου πω που ακριβως.




H BMW δίνει ένα ειδικό υγρό για το πλαστικό "τζάμι" της κουκούλας το οποίο εξαφανίζει και μικρογρατζουνιές-θαμπάδες. Μάλιστα, είναι τόσο καλό που το αγοράζουν κάποιοι με αυτοκίνητα άλλης μάρκας με πλαστικό "τζάμι" στην κουκούλα για να το περάσουν με αυτή την αλοιφή.
Δοκιμάστε τη όσοι έχετε θαμπάδες στην κουκούλα σας από τα χρόνια... κάνει δουλειά

street-runner
14-12-11, 00:47
τι μηχανισμο ? να αναδιπλωνεται εννοεις? δεν γινεται κατι τετοιο σε z3

giorgosz3
16-12-11, 16:51
τι μηχανισμο ? να αναδιπλωνεται εννοεις? δεν γινεται κατι τετοιο σε z3
ναι, αυτο εννοώ, α δε γίνετε; υπάρχει άλλη λύση για hardtop; γιατί είναι ιστορία η ενιαία οροφή...πες οτι πας κάπου και θέλεις να το κλείσεις, δεν μπορείς να την έχεις μαζί σου...

street-runner
17-12-11, 00:02
εννοειται ρε συ ...

antonisloud
25-01-12, 20:46
Προτείνω να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο BMW συνεργείο για λύση στο θέμα σου.Απέφυγε "μαγαζάκια" & "γνωστούς" και κάθε μορφής "ειδικό" ξερόλα Ελληναρά!, καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω (που με αυτή την κρίση μπορεί να σου έρθει και φθηνότερα) απο το να μπλέξεις με ανεύθυνους ερασιτέχνες της αρπαχτής.
Έχω αλλάξει την οροφή στον Σπανό, και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος με τον ταπετσέρη τους.
Δεν διακυνδυνεύει μια σοβαρή αντιπ/πεία την φήμη της, πίστεψέ με.

gupakos
25-01-12, 21:53
Προτείνω να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο BMW συνεργείο για λύση στο θέμα σου.Απέφυγε "μαγαζάκια" & "γνωστούς" και κάθε μορφής "ειδικό" ξερόλα Ελληναρά!, καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω (που με αυτή την κρίση μπορεί να σου έρθει και φθηνότερα) απο το να μπλέξεις με ανεύθυνους ερασιτέχνες της αρπαχτής.
Έχω αλλάξει την οροφή στον Σπανό, και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος με τον ταπετσέρη τους.
Δεν διακυνδυνεύει μια σοβαρή αντιπ/πεία την φήμη της, πίστεψέ με.

Αντώνη, ξέρεις πόσο ζητάει ο ταπετσέρης της BMW για να περάσει την κουκούλα...; και πόσο κάνει και η γνήσια κουκούλα της BMW; (για Ζ3 πάντα)

leonidaskal
03-03-12, 06:23
φιλε alex τι εκανες με το προβλημα σου???? γιατι κατι τετοιο ειχα και εγω και νομιζω πως βρηκα μια οικονομικη και σωστη λυση

Jordan
06-05-12, 11:18
Για πες βρε Λεωνιδα, ψαχνω και γω...

paganis
06-05-12, 12:32
αν ενδιαφερεται για κουκουλα κανεις , υπαρχει μια σε μαυρο χρωμα σε αριστη κατασταση, σε ιδιαιτερως χαμηλη τιμη! οποιος ενδιαφερεται ...με πμ!

leonidaskal
07-05-12, 14:13
καταρχην αν ειναι μονο για το πλαστικο-ναυλον πισω τζαμι αγοραζεις απο e-bay εγω το πητα 80 ευρω με τα εξοδα αποστολης
μετα το να ββγαλεις το παλιο αν ειναι με φερμουαρ ειναι γελιο αρκει να μη ειναι τεντωμενη η κουκουλα
τι αλλο προβλημα υπαρχει σε εκεινο το σημειο?ξυλωμενο το απο μεσα φερμουαρ και μπαζει νερα?
και αυτο ευκολο ειναι να γινει

gupakos
07-05-12, 15:13
καταρχην αν ειναι μονο για το πλαστικο-ναυλον πισω τζαμι αγοραζεις απο e-bay εγω το πητα 80 ευρω με τα εξοδα αποστολης
μετα το να ββγαλεις το παλιο αν ειναι με φερμουαρ ειναι γελιο αρκει να μη ειναι τεντωμενη η κουκουλα
τι αλλο προβλημα υπαρχει σε εκεινο το σημειο?ξυλωμενο το απο μεσα φερμουαρ και μπαζει νερα?
και αυτο ευκολο ειναι να γινει

Συμφωνώ απόλυτα με το Λεωνίδα. Έκανα και εγώ πρόσφατα την αλλαγή με το πλαστικό τζάμι πίσω με παραγγελία από Γερμανία και τοποθέτηση από το μηχανικό μου. Κόστος συνολικό 90 ευρώ με μεταφορικά και τοποθέτηση.

Για κουκούλα υπάρχουν λύσεις από ebay Αμερικής με κόστος (μαζί με μεταφορικά στα 280 ευρώ). Με δύο αρνητικά: η κουκούλα ίσως να μην είναι ίδια με την 'μαμά' (μπορεί να είναι όμως και καλύτερη, δεν ξέρω) και τα 'περαστικά' ίσως να είναι τσιμπημένα (αλλά σίγουρα λόγω κρίσης αρκετά έως πολύ μεωμένα σε σχέση με το παρελθόν). Υπάρχουν και 2 θετικά: μιλάμε για καινούρια κουκούλα ΚΑΙ για καινούριο πλαστικό τζάμι.

zografias
23-07-12, 00:46
H BMW δίνει ένα ειδικό υγρό για το πλαστικό "τζάμι" της κουκούλας το οποίο εξαφανίζει και μικρογρατζουνιές-θαμπάδες. Μάλιστα, είναι τόσο καλό που το αγοράζουν κάποιοι με αυτοκίνητα άλλης μάρκας με πλαστικό "τζάμι" στην κουκούλα για να το περάσουν με αυτή την αλοιφή.
Δοκιμάστε τη όσοι έχετε θαμπάδες στην κουκούλα σας από τα χρόνια... κάνει δουλειά


Ώπα! Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!
Ξέρουμε τιμή και πως το ζητάμε???

nick1
23-07-12, 03:56
Νικος 6977446880 και 2102484179 περασε την δικη μου με 150 και εκανε εξαιρετικη δουλεια, αν μπορεις να την φερεις απο αμερικη κοιταξε στο
http://www.aro2000.com/
εχει πολυ καλες κατασκευες με πολυ καλο πισω τζαμι καλλιτερο της bmw
αν παραγγειλεις απο εκει, ζητησε του να το ταχυδρομησει με ενδειξη αξιας μικροτερης των 50 δολ.

zografias
14-08-12, 11:35
H BMW δίνει ένα ειδικό υγρό για το πλαστικό "τζάμι" της κουκούλας το οποίο εξαφανίζει και μικρογρατζουνιές-θαμπάδες. Μάλιστα, είναι τόσο καλό που το αγοράζουν κάποιοι με αυτοκίνητα άλλης μάρκας με πλαστικό "τζάμι" στην κουκούλα για να το περάσουν με αυτή την αλοιφή.
Δοκιμάστε τη όσοι έχετε θαμπάδες στην κουκούλα σας από τα χρόνια... κάνει δουλειά


Επανέρχομαι στο θέμα αυτό!
Πήγα στο Σπανό να πάρω αυτή την αλοιφή και μου είπαν ότι καταργήθηκε! Λοιπόν...
Ξέρει κάποιος το όνομα της για να την ψάξω στο ebay ή που αλλού μπορώ να τη βρω..?

leonidaskal
16-08-12, 19:35
θα ηθελα και εγω να μαθω για αυτην την αλοιφη αν καποιος ξερει κατι θα ηταν καλο να μας πει

gupakos
19-08-12, 19:55
θα ηθελα και εγω να μαθω για αυτην την αλοιφη αν καποιος ξερει κατι θα ηταν καλο να μας πει

Δεν ξέρω για την 'μαμά' αλοιφή, αλλά χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια αυτή με πολύ καλά αποτελέσματα:

http://www.ebay.co.uk/itm/Renovo-Rear-Screen-Plastic-Window-Polish-100ml-Suit-BMW-MX5-VW-MGF-MGTF-/250989338555?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item3a70215fbb

Για απλή περιποίηση και μικρογρατζουνιές και η Super Resin Polish (SRP) της Autoglym έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ επίσης ότι είναι καλή, την οποία μπορείς προφανώς να χρησιμοποιήσεις και σα γυαλιστική αλοιφή για το αμάξι.

zografias
20-08-12, 23:00
Δεν ξέρω για την 'μαμά' αλοιφή, αλλά χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια αυτή με πολύ καλά αποτελέσματα:

http://www.ebay.co.uk/itm/Renovo-Rear-Screen-Plastic-Window-Polish-100ml-Suit-BMW-MX5-VW-MGF-MGTF-/250989338555?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item3a70215fbb

Για απλή περιποίηση και μικρογρατζουνιές και η Super Resin Polish (SRP) της Autoglym έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ επίσης ότι είναι καλή, την οποία μπορείς προφανώς να χρησιμοποιήσεις και σα γυαλιστική αλοιφή για το αμάξι.

:clap: Για δώσε τροφή στο λαό σου...! Χαχχαχα...
Έχεις καμια φωτό να δούμε τι αποτελέσματα είχες???

gupakos
21-08-12, 00:14
:clap: Για δώσε τροφή στο λαό σου...! Χαχχαχα...
Έχεις καμια φωτό να δούμε τι αποτελέσματα είχες???

Χμμμ θα ήταν καλό ένα πριν/μετά συγκριτικό αλλά δεν έχω κάνει κάτι...πάντως τα αποτελέσματα είναι ορατά και αξίζει τα λεφτά της η αλοιφή....αλλά μην περιμένεις να εξαλείψεις τελείως π.χ. τη 'γραμμή' πάνω στο σημείο όπου τσακίζει το πλαστικό τζάμι.

ΥΓ: Τέλος Σεπτεμβρίου, στην ετήσια συντήρηση της κουκούλας (πλύσιμο, βάψιμο και στεγανοποίηση) ίσως πάρω και φώτο και ετσι να έχουμε και ντοκουμέντα :)

zografias
21-08-12, 00:18
Χμμμ θα ήταν καλό ένα πριν/μετά συγκριτικό αλλά δεν έχω κάνει κάτι...πάντως τα αποτελέσματα είναι ορατά και αξίζει τα λεφτά της η αλοιφή....αλλά μην περιμένεις να εξαλείψεις τελείως π.χ. τη 'γραμμή' πάνω στο σημείο όπου τσακίζει το πλαστικό τζάμι.

ΥΓ: Τέλος Σεπτεμβρίου, στην ετήσια συντήρηση της κουκούλας (πλύσιμο, βάψιμο και στεγανοποίηση) ίσως πάρω και φώτο και ετσι να έχουμε και ντοκουμέντα :)

Αααα... Ετοιμάζεις καλή δουλειά!!! Θέλουμε υλικά-κόστος-τρόπος εφαρμογής και αποτελέσματα πριν-μετά!!!!
Πιστεύω ότι μας αφορά όλους...

panos z3
03-09-12, 03:59
Υπαρχει καποιο λινκ απο ebay για το πισω πλαστικο τζαμι?οι τιμες που διαβαζω ειναι ιδιετερως καλες,σε μαγαζι με κουκουλες ζητανε 200 ευρω περιπου!!εμενα απο μεσα εχει φερμουαρ αλλα απο εξω το φιλετακι μου εχει ξεκολισει λιγο!!καποια προταση?

zografias
03-09-12, 14:20
Υπαρχει καποιο λινκ απο ebay για το πισω πλαστικο τζαμι?οι τιμες που διαβαζω ειναι ιδιετερως καλες,σε μαγαζι με κουκουλες ζητανε 200 ευρω περιπου!!εμενα απο μεσα εχει φερμουαρ αλλα απο εξω το φιλετακι μου εχει ξεκολισει λιγο!!καποια προταση?

Έχεις το εργοστασιακό τζάμι και κουκούλα δλδ??

gupakos
03-09-12, 14:24
Υπαρχει καποιο λινκ απο ebay για το πισω πλαστικο τζαμι?οι τιμες που διαβαζω ειναι ιδιετερως καλες,σε μαγαζι με κουκουλες ζητανε 200 ευρω περιπου!!εμενα απο μεσα εχει φερμουαρ αλλα απο εξω το φιλετακι μου εχει ξεκολισει λιγο!!καποια προταση?

Όταν το είχα αγοράσει εγώ (Φεβρουάριος 2012) το πουλούσε στη μισή τιμή από ότι τώρα (γύρω στα 130 ευρώ έχει σήμερα με τα μεταφορικά). Νομίζω ότι λόγω ζήτησης αύξησε τις τιμές του:

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Cabrio-Heckscheibe-mit-Reissverschlus-NEU-/140619591738?pt=DE_Autoteile&hash=item20bd94b03a

Υπάρχει βέβαια και αυτό:

http://www.emiata.com/Z3Window.asp)

Πιθανόν αν το ψάξεις θα βρεις και αλλά αντίστοιχης τιμής με το emiata (από Αμερική).
Το δικό μου (πρώτο λινκ) ήρθε οκ, η εφαρμογή βέβαια δεν ήταν τέλεια, αλλά και το προηγούμενο πλαστικό τζάμι (της μαμάς?) δεν ταίριαζε απόλυτα σε 1-2 σημεία. Υποθέτω ότι έχει κάποιο μικρό θέμα εξαρχής η κουκούλα μου.

Η βελτίωση πάντως στην ορατότητα ήταν σημαντικότατη και έτσι με σχετικά χαμηλό κόστος έχεις και αισθητικό και πρακτικό αποτέλεσμα. 'Περαστικά' μου είχαν ζητήσει 50 ευρώ, αλλά ο μηχανικός μου το πέρασε με τα μισά.

panos z3
04-09-12, 14:31
Έχεις το εργοστασιακό τζάμι και κουκούλα δλδ??

ναι το εργοστασιακο,εχει καποια ιδιετεροτητα?

panos z3
04-09-12, 14:34
Όταν το είχα αγοράσει εγώ (Φεβρουάριος 2012) το πουλούσε στη μισή τιμή από ότι τώρα (γύρω στα 130 ευρώ έχει σήμερα με τα μεταφορικά). Νομίζω ότι λόγω ζήτησης αύξησε τις τιμές του:

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Cabrio-Heckscheibe-mit-Reissverschlus-NEU-/140619591738?pt=DE_Autoteile&hash=item20bd94b03a

Υπάρχει βέβαια και αυτό:

http://www.emiata.com/Z3Window.asp)

Πιθανόν αν το ψάξεις θα βρεις και αλλά αντίστοιχης τιμής με το emiata (από Αμερική).
Το δικό μου (πρώτο λινκ) ήρθε οκ, η εφαρμογή βέβαια δεν ήταν τέλεια, αλλά και το προηγούμενο πλαστικό τζάμι (της μαμάς?) δεν ταίριαζε απόλυτα σε 1-2 σημεία. Υποθέτω ότι έχει κάποιο μικρό θέμα εξαρχής η κουκούλα μου.

Η βελτίωση πάντως στην ορατότητα ήταν σημαντικότατη και έτσι με σχετικά χαμηλό κόστος έχεις και αισθητικό και πρακτικό αποτέλεσμα. 'Περαστικά' μου είχαν ζητήσει 50 ευρώ, αλλά ο μηχανικός μου το πέρασε με τα μισά.
δηλαδη δεν το περναω αμεσως?ρωταω γιατι αν εχει 130 και αλλα 50 τα περαστικα στα ιδια λεφτα βγαινουμε δυστηχως!:( το θεμα ειναι οτι στο ebay εχω βρει καποια αλα δεν ξερω απο αξιοπιστια κτλπ!οποιος γνωριζει κατι πιο οικονομικο θα βοηθησει αρκετα!

gupakos
04-09-12, 15:55
δηλαδη δεν το περναω αμεσως?ρωταω γιατι αν εχει 130 και αλλα 50 τα περαστικα στα ιδια λεφτα βγαινουμε δυστηχως!:( το θεμα ειναι οτι στο ebay εχω βρει καποια αλα δεν ξερω απο αξιοπιστια κτλπ!οποιος γνωριζει κατι πιο οικονομικο θα βοηθησει αρκετα!

Κοίτα, θεωρητικά μπορείς να το περάσεις και μόνος.
Εγώ: 1) βαριόμουν και 2) το φοβήθηκα αν θα κάνω καλή δουλειά (θέλει κανονικά και 2 άτομα για να περαστεί - ίσως βέβαια και με ένα άτομο να γίνεται).
Ο μηχανικός μου πήρε 25 ευρώ για να το περάσει.

Πιο οικονομικές λύσεις είναι και το emiata που σου έστειλα με $100 δηλαδή ~85 ευρώ.

Αν θες στείλε το λινκ στο ebay που έχεις ήδη βρει να σου πούμε μία γνώμη.

Πάντως κάτι σε πιο οικονομικό από τα 85-100 ευρώ (μόνο για το τζάμι) δεν νομίζω ότι θα βρεις.

leonidaskal
04-09-12, 21:19
λοιπον εκανα ακριβως το ιδιο στο δικο μου
δηλαδη πηρα τζαμι με 85 ευρω απο ebay και το περασα μονος
σχετικα ευκολο μπορω να πω η αλλαζη του πλαστικου που πιανει την κουκουλα θελει ηνα πιανει το χερι σου λιγο
συνολικο κοστος 85 ευρω και ενα δυωρο απο το χρονο μου

leonidaskal
04-09-12, 21:20
το πλαστικο τζαμι πολυ καλο μεχρι τωρα πολυ καλη εφαρμογη

zografias
05-09-12, 21:35
:offtopic:
Θα έρθει κανείς σας στην συνάντηση να γνωριστούμε???

paganis
05-09-12, 21:58
θα ειμαι στην συναντηση...αλλα δυστηχως χωρις την ζετα μου.! οπως και να χει, θα τα πουμε εκει...μαζι με ενα φιλαρακι με ζετακι κουκλι

Nickolas_s2k
05-09-12, 22:16
Λευτερη ποιον λες ρε χαχαχ..Θα ρθω και εγω αυριο φιλε zografia

jkourkoulis
05-09-12, 23:40
:offtopic:
Θα έρθει κανείς σας στην συνάντηση να γνωριστούμε???

Θα ήθελα πολύ να έρθω αλλά την επόμενη μέρα το πρωί γράφω μάθημα επομένως θα σας γνωρίσω κάποια άλλη στιγμή!