PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 116i, Warning με κιτρινο λαμπακι μηχανης στο καντραν


stefanos9
24-11-11, 11:00
BMW 116i (122hp) του 2008 με 18000 χλμ.

Εδω και κανα 10ημερο μου αναβει ενα κιτρινο σηματακι (μοιαζει με το κινητηρα,)...

Το manual λει ¨"Ο κινητηρας δεν δουλευει σε φουλ αποδοση."

Στα πρακτικα τωρα, αυτο το λαμπακι ειναι μονιμα αναμενο σε μικρο μεγεθος πλεον (στην αρχη του περνουσε και εσβηνε μετα), και ωρες ωρες αναβει και στο κεντρο του καντραν σε μεγαλο μεγεθος...

Οποτε συμβαινει αυτο, το αμαξι δεν τραβαει, δινεις γκαζι και νομιζεις οτι κατι πνιγει τη ροη καυσιμου, η το κινητηρα για λιγο...

Υπαρχει περιπτωση να εχει να κανει με νοθευμενη βενζινη, η ειναι κατι πιο σοβαρο???

Ευχαριστω για οποιδηποτε διαφωτιση..

lefterishatzi
24-11-11, 11:21
Mπορεί να είναι νοθευμένη η βενζίνη ή πολλαπλασιαστης ή μπεκ κατά βάση. Καλό θα ήταν να το δείς γρήγορα για να μην πάθει ζημιά και κανένας NOx. Μια βόλτα σε συνεργείο με διαγνωστικό και θα σου πουν τί έχεις. Συνηθησμένα προβλήματα σ'αυτό το μοτερ...

Driftakos
24-11-11, 11:32
επίσης, αν θες και έχεις όρεξη, ρίξε ένα βλέφαρο σε αυτό το θέμα

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8150

εχει διάφορα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε αυτό το μοντέλλο. (μετά την σελίδα 58 νμζ, εχει και αντίστοιχο με το δικό σου, αλλά καλό θα ήταν να ρίξεις ένα βλέφαρο σε όλο το θέμα να πάρεις μία γενική ιδέα)

stefanos9
24-11-11, 11:36
Ευχασριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας.

stefanos9
24-11-11, 11:52
Αν ειναι πολλαπλασιαστης/μπεκ - που ειναι αρκετα συνηθισμενο απο οτι μου ειπαν-, ποσο παει το μαλλι με εργατικα σε εξουσιοδοτημενο ?

lefterishatzi
24-11-11, 12:16
πολλαπλασιαστής πάνω από 50Ε ο ένας δεν νομίζω. Μπεκ είναι ακριβούτσικα... Ακριβή τιμή δε ξέρω, αλλά φαντάζομαι πάνω από 150 το ένα. Άποψη μου να δείς τί κωδικούς φορας και αν είναι κάτι από πολλαπλασιαστές, μπεκ, μπουζί παλιά να τα αλλάξεις. Δες εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23110&page=90 . Μπορεί βέβαια και να μην είναι και κάτι από όλα αυτά.