PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρεσκάρισμα στις ζάντες


alex z3
30-11-11, 02:21
Λοιπόν φίλοι μου ακούστε....οι ζάντες μου απ'όταν πήρα το αμάξι ήταν στα μαύρα τους τα χάλια. Δηλαδή ήταν αρκετά γδαρμένες (υποψιάζομαι πως είχαν συστηθεί με όλα τα πεζοδρόμια τησ Αθήνας :Ρ) και πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι χάνανε τα λάστιχα μου αέρα...γιατί ήταν χτυπημένες οι ζάντες!!! Όπως και να έχει πήρα την απόφαση να τις φτιάξω, τις πήγα το Σάββατο και τις πήρα χτες....εν τέλη το αποτέλεσμα με ικανοποίησε απόλυτα. Μου τις φέρανε στα ίσια τους, τις γυαλίσανε και είναι σα να τις έβγαλες από το κουτί...σαν καινούριες!!!! :) Όλα αυτά με 150 euro και για τις 4, νομίζω πως είναι καλή τιμή. Θα βγάλω φωτογραφίες το σ/κ να τις ανεβάσω να τις δείτε κιόλας. Αυτά...απλά χάρηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...:)

Αλέξανδρος

parouskas
30-11-11, 08:56
οντως πολυ καλη τιμη...τις βαψανε κιολας η απλα τις γυαλισανε????
και που τις εφτιαξες αν επιτρεπετε???

orest
30-11-11, 09:15
Τα χτυπηματάκια φαίνονται ακόμα?
Πράγματι αν επιτρέπετε που τις έφτιαξες?
Μπράβο πάντος καλά έκανες

alex z3
30-11-11, 12:21
Όχι, τις άφησα στο χρώμα της μαμας, δεν τις πείραξα στο χρώμα. Τις ισώσανε, τις γυαλίσανε και δεν φαίνονται οι γρατζουνιές που είχαν (μόνο στιν άκρη σε κάποιο σημείο που είχαν χοντρή ζημιά φαίνοναται λίγο, αλλά είναι λεπτομέρεια πρέπει να πας πολύ κοντα για να το προσέξεις).
Τις έφτιαξα στο Ζανιά...Zanias Center, είναι επί της Λ. Βουλιαγμένης (στον παράδρομο), στο ρεύμα προς Αθήνα απέναντι από το Mega AB (suermarket), στο Ελληνικό.


Αλέξανδρος

Nikos-bmw m3 competition
30-11-11, 13:19
Όχι, τις άφησα στο χρώμα της μαμας, δεν τις πείραξα στο χρώμα. Τις ισώσανε, τις γυαλίσανε και δεν φαίνονται οι γρατζουνιές που είχαν (μόνο στιν άκρη σε κάποιο σημείο που είχαν χοντρή ζημιά φαίνοναται λίγο, αλλά είναι λεπτομέρεια πρέπει να πας πολύ κοντα για να το προσέξεις).
Τις έφτιαξα στο Ζανιά...Zanias Center, είναι επί της Λ. Βουλιαγμένης (στον παράδρομο), στο ρεύμα προς Αθήνα απέναντι από το Mega AB (suermarket), στο Ελληνικό.


Αλέξανδρος

θα ανεβασεισ καμια φωτο να τις δουμε?

orest
30-11-11, 13:45
στην ουσία σου ξαναέβαψαν τη ζάντα? Έτυχε να πάω σε ένα συνεργείο σήμερα και μου είπαν πώς τις ξαναβάφουν

alex z3
30-11-11, 14:17
θα ανεβασεισ καμια φωτο να τις δουμε?

Ναι, αμέ...το σ/κ να είμαστε καλά θα ανεβάσω!:)

alex z3
30-11-11, 14:21
στην ουσία σου ξαναέβαψαν τη ζάντα? Έτυχε να πάω σε ένα συνεργείο σήμερα και μου είπαν πώς τις ξαναβάφουν

Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τις ξαναβάφουν, έχω ακούσει ότι υπάρχει μια μέθοδος με αμμοβολή κλπ, για να στις φρεσκάρουν. Η αλήθεια είναι πως, κακώς βέβαια, δεν τον ρώτησα πως ακριβώς μου τις γυάλισε. Τον ρώτησα όμως για το ίσιωμα πως το κάνουν και μου είπε σε τόρνο, τις ζεσταίνουν κιόλας και τις φαίρνουν εκεί που πρέπει.


Αλέξανδρος

HULK
30-11-11, 14:30
Στο ισιωμα τις βαζουν σε ενα καλουπι και τις ζεσταινουν για να επανελθουν αλλα και παλι στραβωνουν αμα ειναι 18αρες η 19αρες .Αυτο με τον τορνο δεν ειναι καλο παντως γενικα οπου εχει γδαρσιματα σου τις "τρωει" για να μην φαινεται αλλα στις ουσια σου τρωει μεταλλο.Καποτε μου την τορναρε ενας εκει χαμηλα στην πειραιως με αποτελεσμα να μου την αδυνατισει και να χανει αερα που πριν δεν εχανε.Ειναι να μην σου τυχει...

spou_e36
30-11-11, 19:46
Οντος και εμενα τις ζαντες που φορουσε το δικο μου απο οταν το ειχα παρει τις ειχαν τορναρει και οταν τις ξαναχρειαστηκα και τις πηγα για ισιομα μου ειπαν οτι ετσι αδυνατιζει το μεταλο και γινετε και πιο ευαισθητο και οτι αυτοι δε χρησημοποιουν τορνο για αυτο το λογο. δε ξερω κατα ποσο ομως ισχυει...

alex z3
05-12-11, 00:29
Λοιπόν, ανεβάζω τις ζαντούλες όπως είχα υποσχεθεί!Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από πριν. Τις πέρασε με βαφή με πιστόλι και τις έφτιαξε. Αν τις έκανε με ηλεκτροστατική βαφή μου είπε πως μόνο το βάψιμο θα πήγαινε 200euro (για όλες).

33762

33763

33764

ThaNOS E46coupe
05-12-11, 00:37
πολυ ομορφη ζαντα... Και εγινε και καλη δουλεια....μπραβο αλεξ...

christos_m
05-12-11, 00:41
Μεγιά, έγιναν πολύ ωραίες...

Αλλά μετά από ένα περίπου χρόνο ή περισσότερο και με τα πλυσίματα με υψηλή πίεση στα πλυντήρια αυτοκινήτων θα γίνουν χειρότερες από ότι ήταν πριν φτιαχτούν.

Φεύγει το λούστρο...
Δυστυχώς σαν την εργοστασιακή βαφή τίποτα...

alex z3
05-12-11, 15:32
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! :):):) Ναι, σίγουρα...σαν την εργοστασιακή δεν συγκρίνεται. Απλά ελπίζω να καθυστερήσει όσο γίνεται πιο πολύ να μου χαλάσουν με την απαραίτητη προσοχή βέβαια (όπως να μην καβαλάω πεζοδρόμια και δεδομένου ότι το πλένω μόνος μου σπίτι και δεν το πάω σε πληντύριο).

E36 RULES!!
05-12-11, 16:10
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! :):):) Ναι, σίγουρα...σαν την εργοστασιακή δεν συγκρίνεται. Απλά ελπίζω να καθυστερήσει όσο γίνεται πιο πολύ να μου χαλάσουν με την απαραίτητη προσοχή βέβαια (όπως να μην καβαλάω πεζοδρόμια και δεδομένου ότι το πλένω μόνος μου σπίτι και δεν το πάω σε πληντύριο).

Σε αυτή την περίπτωση, τί να σου πώ..

Να σου πώ οτι φίλος μου τις εχει 3 χρόνια βαμμένες με Cosmos spray και δεν έχουν κάνει κιχ? :D Αρα αφού το πλένεις σπίτι (η καλύτερη!) και προσέχεις για πεζοδρόμια κλπ, δεν νομίζω να σου βγάλουν πρόβλημα!!

Ωραίες βγήκαν! Μεγειές!

alex z3
05-12-11, 16:33
Σε αυτή την περίπτωση, τί να σου πώ..

Να σου πώ οτι φίλος μου τις εχει 3 χρόνια βαμμένες με Cosmos spray και δεν έχουν κάνει κιχ? :D Αρα αφού το πλένεις σπίτι (η καλύτερη!) και προσέχεις για πεζοδρόμια κλπ, δεν νομίζω να σου βγάλουν πρόβλημα!!

Ωραίες βγήκαν! Μεγειές!

Α, ωραία....ευχάριστα νέα αυτα!:):) Σ'ευχαριστώ για τις μεγειές!

Harisp
14-12-11, 22:21
Με μπατονέτα, βάψε τα μπουλόνια. Θα με θυμηθείς!!!

rapid_fast
14-12-11, 22:42
Βγάλε ένα μπουλόνι, και δες αν η πατούρα πάνω στη ζάντα είναι φρεζάτη περισσότερο,
απο ότι στο μπουλόνι, γιατί νομίζω έχεις κάνει μεγάλη μ@λ@κια...

kplc16
14-12-11, 22:56
Βγάλε ένα μπουλόνι, και δες αν η πατούρα πάνω στη ζάντα είναι φρεζάτη περισσότερο,
απο ότι στο μπουλόνι, γιατί νομίζω έχεις κάνει μεγάλη μ@λ@κια...

για ποιο λογο να τη ξεσκισαν πανω στο καρε;
αν τη ξεσκισαν θα τη ξεσκισαν στο χειλος.