PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαγωγή αυτοκινήτου


tsouka club
30-11-11, 13:18
θελω να πουλησω το ι.χ σε ανθρωπο που ζει στην αλβανια,ο οποιος θα το γυρισει με αλβανικες πινακιδες.τι διαδικασια υπαρχει???

Dim77
30-11-11, 13:26
Φαντάζομαι θα πρέπει να ρωτήσετε στην Αλβανία τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε για τον νόμιμο εκτελωνισμό του αυτοκινήτου εκεί.

Όπως αν θέλεις να πάρεις από Γερμανία (π.χ.) για εδώ, ρωτάς εδώ τι ισχύει.

BMW Power
01-12-11, 09:25
Για να γίνει εξαγωγή του αυτοκινήτου από Ελλάδα, χρειάζεται να κατατεθεί στο υπουργείο μεταφορών μια συγκεκριμένη Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (http://www.yme.gr/odigospoliti/download/2.12oristiki%20diagrafi.pdf) οριστικής διαγραφής του οχήματος μαζί με τις πινακίδες και την άδεια του αυτοκινήτου.

δες εδώ (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=344&id=&tid=344)

LefterisK
16-01-12, 15:03
για να μην ανοιγω νεο θεμα (μιας κ υπαρχει τουτο εδω που ειναι σχετικο) διαβαστε το αρθρο οσοι επιθυμειτε :

Αύξηση 400% στις ελληνικές "εξαγωγές" αυτοκινήτων

http://gr.news.yahoo.com/%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-400-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CF%89%CE%BD-102036177.html

KiNG
23-01-12, 16:19
Αν κάνεις οριστική διαγραφή και παραδόσεις τις πινακίδες, πώς θα ταξιδέψει το όχημα στο εξωτερικό? Υπάρχουν προσωρινές πινακίδες?

BMW Power
24-01-12, 09:15
Για την Γερμανία πχ. υπάρχουν πενθήμερες πινακίδες. Αλλά για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή λόγω λαμόγιων, καλύτερα να πουλήσεις το αυτοκίνητο εδώ σε έναν έμπορο και να καταθέσεις επιτόπου άδεια και πινακίδες στο υπουργείο. Μπορείς βέβαια και να το στείλεις οδικώς ή να το πας ο ίδιος αν έχεις κάποιον εκεί να ασχοληθεί με την πώληση και μετά να τις καταθέσεις.

bmwdakias85
24-01-12, 09:24
ενας φιλος μου παντος πριν απο 2 χρονια πειρε το αμαξη του το εστειλε αλβανια κ μετα ξυλωσε της [ινακιδες γυρισε ελλαδα της καταθεσε μαζη με αδεια αφου πρωτα ομωςειχε παρει ενα χαρτι απο τελωνειο εδω οτι το οχημα πουληθεικε στην ταδε χωρα προς κυκλοφορια για να μπορεσει να του βγαλει πινακιδες εκει>επειτα πηγε εκενε μεταφραση το χαρτη του τελωνειου πηγε πανω κ εβγαλε πινακιδες!αυτα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει κ πολλα μετα απο 2χρονια

BMW Power
24-01-12, 10:55
αφου πρωτα ομωςειχε παρει ενα χαρτι απο τελωνειο εδω οτι το οχημα πουληθεικε στην ταδε χωρα προς κυκλοφορια για να μπορεσει να του βγαλει πινακιδες εκει

Αυτό έχει να κάνει με την νομοθεσία της εκάστοτε χώρας προς εξαγωγή.

LefterisK
24-01-12, 14:30
Για την Γερμανία πχ. υπάρχουν πενθήμερες πινακίδες. Αλλά για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή λόγω λαμόγιων, καλύτερα να πουλήσεις το αυτοκίνητο εδώ σε έναν έμπορο και να καταθέσεις επιτόπου άδεια και πινακίδες στο υπουργείο. Μπορείς βέβαια και να το στείλεις οδικώς ή να το πας ο ίδιος αν έχεις κάποιον εκεί να ασχοληθεί με την πώληση και μετά να τις καταθέσεις.

δεν μου ακουγεται ως ευκολη λυση διοτι πως θα βγαλεις 5μερες πινακιδες και με τι ασφαλιση; δλδ τις εκδιδεις απο ελλαδα και ξεκινας με αυτες οδικως για γερμανια; κ το ασφαλιζεις εδω; γερμανια;

BMW Power
24-01-12, 15:06
Οποιοσδήποτε κάτοικος Γερμανίας μπορεί να πάρει πενθήμερες και να οδηγήσει το αυτοκίνητο από Ελλάδα Γερμανία με απλή πάντα ασφάλεια όπως για τις zoll.

LefterisK
25-01-12, 09:01
Οποιοσδήποτε κάτοικος Γερμανίας μπορεί να πάρει πενθήμερες και να οδηγήσει το αυτοκίνητο από Ελλάδα Γερμανία με απλή πάντα ασφάλεια όπως για τις zoll.

χμ, δεν κατανοησα ορθα διοτι εγω ελαβα το ολο θεμα απο την ελληνικη μερια...δλδ ελληνας, μονιμος κατοικος ελλαδας, αν εχει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησει τις 5μερες πινακιδες στο ελληνικο οχημα του και να το παει οδικως ως την γερμανια...

race535
26-01-12, 11:18
και που θα τις βρει ρε παιδια τις γερμανικες πινακιδες;;;;;

Ισχυουν 5 μερες.

Και καποιος να τις στειλει απο γερμανια στην Ελλαδα με το ταχυδρομιο θα χρειαστει τουλαχιστον 3 μερες, αν δεν φτασουν μετα απο 5 μερες, δηλαδη ειδη ληγμενες:screwy:

Γιατι ανακατεβετε το γερμανικο κρατος με τα ελληνικα δεδομενα; Ειναι 2500 χλμ μακρυα.

trifonas
31-01-12, 12:30
Γνωριζετε αν μπορουμε να παραδωσουμε πινακιδες και να ''εξαγουμε'' το αμαξι στη βουλγαρια βγαλουμε βουλγαρικη αδεια(με οτι συνεπαγεται φτηνα ασφαλιστρα τελη κ.α)και κυκλοφορουμε το αυτοκινητο ελλαδα νομιμοτατα;
Εχω ακουσει οτι υπαρχουν γραφεια στην θεσαλλονικη που κανουα αυτη τη δουλεια!

BMW Power
31-01-12, 14:06
Τρύφωνα όντως υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν αλλά είναι παράνομο.

trifonas
31-01-12, 22:13
Γιατι ειναι παρανομο ερωτω εγω;
Δεν γινεται με νομιμες διαδικασιες;

LefterisK
01-02-12, 08:19
Γιατι ειναι παρανομο ερωτω εγω;
Δεν γινεται με νομιμες διαδικασιες;

θεωρειται παρανομο και πλεον η εφορια εχει εστιασει σε τετοιες κινησεις και αναζητει τους κατοχους που , πολλες φορες, ειναι νεοσυστατες "ανυπαρκτες" εταιρειες ωστε να επιβαλλει προστιμα κλπ... αναφερθηκε το θεμα και στις ειδησεις των καναλιων

trifonas
01-02-12, 09:17
Μιλαμε ρε παιδια νομιμα.δηλ να το εξαγω νομιμα δηλ να το πυλησω σε καποιο βουλγαρο πχ και να μου κανει πληρεξουσιο ή σαν πολιτης της ευρωπαικης ενωσης να αγορασω αυτοκινητο στη βουλγαρια και να το κυκλοφορω ελλαδα νομιμα επαναλαμβανω με ασφαλεια και πρασινη καρτα κανονικα!
Οταν ημουν βουλγαρια ειχα αυτοκινητο κανονικα βουλγαρικο και το ειχα φερει ελλαδα για 6 μηνες.
Τοτε με θεωρουσαν κατοικο βουλγαριας αλλα τωρα δεν ξερω τι παιζει...

BMW Power
01-02-12, 13:27
Δεν είναι παράνομη η διαδικασία αλλά το να κυκλοφορείς με ξένες πινακίδες αν δεν έχεις μια εταιρία που έχει δραστηριότητες σε ξένη χώρα, ή αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

LefterisK
03-02-12, 08:28
οπως ειπα κ πιο πανω (κ το ιδιο ακριβως αναφερει κ ο admin) η εφορια εστιαζει τις ερευνες της σε νεοσυστατες "ανυπαρκτες" εταιρειες ωστε να επιβαλλει προστιμα στους ιδιοκτητες-κατοχους

rapid_fast
03-02-12, 10:02
Συγκεντρωθείτε λέμε..
Τα κανάλια λένε την μία μπούρδα μετά την άλλη.
Κάνεις οριστική διαγραφή απο τα μητρώα της Ελλάδος, και κάνεις εξαγωγή του οχήματος
κανονικά όπου θές...

rapid_fast
03-02-12, 10:05
Μετά συστεγάζεσαι στην Βουλγαρία σαν εταιρία, και βγάζεις
ευρωπαϊκό ΑΦΜ..
Κάθε 6 μήνες μπαινοβγαίνεις και τέλος..

BMW Power
03-02-12, 11:31
Κάνεις οριστική διαγραφή απο τα μητρώα της Ελλάδος, και κάνεις εξαγωγή του οχήματος
κανονικά όπου θές...

Ακριβώς έτσι είναι (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=447716&postcount=3)

Μετά συστεγάζεσαι στην Βουλγαρία σαν εταιρία, και βγάζεις
ευρωπαϊκό ΑΦΜ..
Κάθε 6 μήνες μπαινοβγαίνεις και τέλος..

Και σε καρφώνει ο γείτονας και στο κατάσχουν :dupe:

LefterisK
06-02-12, 09:06
χαχαχαχα...αn σου τυχει κακος γειτονας τοτε δυχτυχως ειναι καταρα...
βασικα αυτό το θεμα με ενδιαφερει κ εμενα γιατι ειμαι μολις ενα βημα απο το να φυγω εξωτερικο προς αναζητηση νεας εργασιας.
Ηδη εχω ατομο που με περιμενει για συγκατοίκηση στην αγγλια και σκεφτομαι να παρω και την μπεμπα μου μαζι δλδ να παω οδικως μεχρι εκει. Επομενως, λογω της φορολογικης αντιμετωπισης που υφιστανται ολοι οι κατοχοι 2λτ αυτοκινητων σκεφτομαι με την αφιξη μου να αλλαξω πινακιδες και να βαλω αγγλικες.
Γνωριζει καποιος πως πρεπει να κινηθω; Να ενημερωσω πρωτα εδώ το υπουργειο συγκοινωνιων ότι π.χ. σε 2 βδομαδες θα κανω οριστικη διαγραφη; Μπορω να τις καταθεσω πριν φυγω και να βαλω καποιες προσωρινες μεχρι να παω εκει ώστε να εκδοσω εκει κατευθειαν νεες πινακιδες;

BMW Power
06-02-12, 12:00
Εγώ έκανα τα εξής:

Το αυτοκίνητο πήγε οδικώς Γερμανία με τις Ελληνικές πινακίδες και μετά κατέθεσα στο υπουργείο συγκοινωνιών τα εξής:

α) την αίτηση που έχω επισυνάψει σε προηγούμενο post
β) τις πινακίδες
γ) φωτοτυπία της άδειας μιας και η γνήσια κρατήθηκε στην Γερμανία
δ) το Kaufvertrag το οποίο είναι ένα τυποποιημένο έντυπο αγοραπωλησίας αυτοκινήτου

Υπέγραψα και μια τυποποιημένη υπεύθυνη δήλωση που μου έδωσε ο υπάλληλος στο υπουργείο, μου έδωσε ένα χαρτί που αποδείκνυε την κατάθεση των δικαιολογητικών και την επόμενη μέρα πήγα με αυτό το χαρτί και πήρα ένα μηχανογραφημένο το οποίο γράφει ότι το αυτοκίνητο τάδε διαγράφηκε λόγω οριστικής εξαγωγής στο εξωτερικό.

120ihatch
06-02-12, 12:39
^ ευχαριστούμε για την απάντηση bmw power (μακάρι να με αφήσει το σύστημα για θετική, edit:ok)

LefterisK
07-02-12, 07:38
δημητρη (bmw power) καταρχας σε ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση σου! μια διευκρινιση θα ηθελα σε παρακαλω. οταν ανεβηκε το οχημα σου επανω, οι ελλην. πινακιδες του αυτοκινητου σου σταλθηκαν πισω με καποιο τροπο; εννοω ηταν οκ π.χ. να σταλουν με ταχυδρομιο πισω στην ελλαδα;δεν φοβοσουν μηπως χαθουν κατα την μεταφορα τους; ή προτιμησες να τις φερει πισω ελλαδα καποιο ατομο;
ευχαριστω και παλι

gsova
07-02-12, 09:49
http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1403097

Για να μην ανοίγω νέο θέμα... ξυπνήσανε στο ΣΔΟΕ και κυνηγάνε τα Βουλγάρικα στην Ελλάδα :p:

BMW Power
07-02-12, 12:57
Λευτέρη μου τις έστειλαν με UPS

LefterisK
08-02-12, 08:09
δημητρη σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες!

trifonas
08-02-12, 10:57
http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1403097

Για να μην ανοίγω νέο θέμα... ξυπνήσανε στο ΣΔΟΕ και κυνηγάνε τα Βουλγάρικα στην Ελλάδα :p:

Εδω δεν μπορουν να πιασουν αυτους που φοροδιαφευγουν εντος θα πιασουν τους εκτος;
Για να τρομαξουν μερικους μερικους μονο τα λενε!!

GeorgeBmwFan
23-02-12, 17:10
Παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να μην γίνει οριστική διαγραφή? Δηλαδή αν θελήσω κάποια στιγμή να φέρω το αυτοκίνητο πίσω και να το ξαναταξινομίσω με Ελληνικές πινακίδες δε γίνεται?

Βρήκα τον παρακάτω νόμο (2007 νομίζω) που λεεί:

ΕΠΑΝΑΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ

Επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης και αυτοκίνητα τύπου JEEP, τα οποία είχαν ταξινομηθεί και κυκλοφορήσει στη χώρα, εφόσον μεταφέρονται ή αποστέλλονται σε άλλο κράτος - μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή εξάγονται σε τρίτη χώρα και επαναφέρονται στην ημεδαπή μέσα σε διάστημα οκτώ (8) ετών από τη διαγραφή τους από τα μητρώα αυτοκινήτων του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών, με σκοπό να επαναταξινομηθούν και να τεθούν εκ νέου σε κυκλοφορία, απαλλάσσονται από το τέλος ταξινόμησης.

Άρα αυτά τα παραπάνω που αναφέρει δεν διαγράφονται οριστικά έτσι ώστε να ξαναταξινομηθούν? Εφόσον μπορούν να επαναταξινομηθούν μήπως γίνεται κάποιου άλλου είδους διαγραφή?

xx60
23-02-12, 19:43
Παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να μην γίνει οριστική διαγραφή? Δηλαδή αν θελήσω κάποια στιγμή να φέρω το αυτοκίνητο πίσω και να το ξαναταξινομίσω με Ελληνικές πινακίδες δε γίνεται?

Βρήκα τον παρακάτω νόμο (2007 νομίζω) που λεεί:

ΕΠΑΝΑΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ

Επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης και αυτοκίνητα τύπου JEEP, τα οποία είχαν ταξινομηθεί και κυκλοφορήσει στη χώρα, εφόσον μεταφέρονται ή αποστέλλονται σε άλλο κράτος - μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή εξάγονται σε τρίτη χώρα και επαναφέρονται στην ημεδαπή μέσα σε διάστημα οκτώ (8) ετών από τη διαγραφή τους από τα μητρώα αυτοκινήτων του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών, με σκοπό να επαναταξινομηθούν και να τεθούν εκ νέου σε κυκλοφορία, απαλλάσσονται από το τέλος ταξινόμησης.

Άρα αυτά τα παραπάνω που αναφέρει δεν διαγράφονται οριστικά έτσι ώστε να ξαναταξινομηθούν? Εφόσον μπορούν να επαναταξινομηθούν μήπως γίνεται κάποιου άλλου είδους διαγραφή?


Η διαγραφή είναι μια και δεν υπάρχει άλλη, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παραδόσεις πινακίδες και άδεια και να βγάλεις έξω το αυτοκίνητο με απογραφικό, για να μπορείς να το φέρεις ξανά χωρίς την καταβολή δασμων.

GeorgeBmwFan
23-02-12, 20:59
Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου! Με καίει το θέμα γιατί σύντομα θα πάω Κύπρο μόνιμα και σκέφτομαι να το πάρω μαζί, αλλά θέλω να έχω την επιλογή να το ξαναφέρω όπως καταλαβαίνετε σε περίπτωση που γυρίσω.
Το να το βγάλω έξω με απογραφικό πώς γίνεται? Πρέπει να καταθέσω Ελλάδα τις πινακίδες και ζητάω απογραφικό αυτοκινήτου? Αυτό περιέχει τα στοιχεία πριν τη διαγραφή? Εάν το πάω Κύπρο με Ελληνικές πινακίδες και το γυρίσω εκεί σε Κυπριακές δε γίνεται αυτό από εκεί έτσι? Ευχαριστώ και πάλι!

xx60
24-02-12, 11:34
Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου! Με καίει το θέμα γιατί σύντομα θα πάω Κύπρο μόνιμα και σκέφτομαι να το πάρω μαζί, αλλά θέλω να έχω την επιλογή να το ξαναφέρω όπως καταλαβαίνετε σε περίπτωση που γυρίσω.
Το να το βγάλω έξω με απογραφικό πώς γίνεται? Πρέπει να καταθέσω Ελλάδα τις πινακίδες και ζητάω απογραφικό αυτοκινήτου? Αυτό περιέχει τα στοιχεία πριν τη διαγραφή? Εάν το πάω Κύπρο με Ελληνικές πινακίδες και το γυρίσω εκεί σε Κυπριακές δε γίνεται αυτό από εκεί έτσι? Ευχαριστώ και πάλι!

και χωρίς να καταθέσεις πινακίδες ζητάς απογραφικό. με το απογραφικό σου πας κτεο και βγάζεις πινακίδες Κύπρο. Εάν το πάς Κύπρο με Ελληνικές πινακίδες θα πληρώνεις εδώ τέλη κυκλοφορίας, και δεν γνωρίζω αν έχουν τις πινακίδες για να σου επιστραφούν συνήθως (Γερμανία) καταστρέφονται. Με λίγα λόγια σε όλοι την Ευρώπη γνωρίζουν ότι είμαστε το μαύρο πρόβατο σε ότι αφορά την διαδικασία αυτοκινήτου απο τελώνια, μηχανολογικά, κτεο, κλάφτα.... οπότε με το απογραφικό έχουν τα στοιχεία του οχήματος σου ελέγχουν στο vs (κλοπή) κτεο και σου εκδίδουν πινακίδες και άδεια.
ΥΣ. Εγώ θα το πούλαγα και θα αγόραζα ένα πιο φρέσκο χωρίς δασμούς από Κύπρο, μετά από 3-5 χρόνια δικαιούσαι μετοικεσία.

GeorgeBmwFan
24-02-12, 12:08
Συγνώμη αλλά δεν τα έχω καταλάβει όλα πολύ καλα. Καταρχήν το απογραφικό από που το ζητάω? Από το υπουργείο μεταφορών? Όταν λες ότι με το απογραφικό πάω κτέο και βγάζω πινακίδες Κύπρο, εννοείς πάω και περνάω κτεο στη Κύπρο σε αντίστοιχο κτεο όπως έχουμε εδώ, με το απογραφικό και με τις Ελληνικές πινακίδες και εκεί μου βγάζουν μετά Κυπριακές?

Σκεφτόμουν να τις κατέθετα πρώτα εδώ για το λόγο που λες (ότι μπορεί να τις καταστρέφουν στη Κύπρο), αλλά και εδώ να τις καταθέσω, αφού διαγράφεται οριστικά το αυτοκίνητο για να πάει εξωτερικό, θα μπορώ μετά από κάποια χρόνια να ξαναπάρω πίσω τις ίδιες πινακίδες εαν το φέρω Ελλάδα? Δε θα πρέπει να βγούν καινούργιες? Επίσης με τις προσωρινές πινακίδες που βγαίνουν αν καταθέσω τις πινακίδες, θα προλάβω να κάνω ότι διαδικασίες χρειάζονται για να το γυρίσω σε Κυπριακές?

Γιατί οι νόμοι που διαβάζω είναι και λίγο ότι να'ναι. Έγραφε η αίτηση που διάβασα για διαγραφή το παρακάτω:

"Αν πρόκειται για περίπτωση οριστικής εξαγωγής του οχήματος στο εξωτερικό, αντί των δικαιολογητικών 4 και 5 υποβάλλεται πράξη μεταβίβασης του οχήματος σε αλλοδαπό και επιλέγεται η σχετική υπέυθυνη δήλωση του παρόντος εντύπου"

Εγώ όμως δε θα το μεταβιβάσω πουθενά. Εγώ θα είμαι πάλι ο ιδιοκτήτης. Για τη μετοικεσία που λες νομίζω ότι μπορείς να δηλώσεις άμεσα μετοικεσία αν αποδείξεις ότι μετακόμισες και έχεις σταθερή βάση εκεί (π.χ δουλειά). Έχω μπερδευτεί γμτ με το θέμα. Δε θέλω να το πουλήσω γιατί είναι 3 χρονών αυτοκίνητο με 26000 χλμ και αν το πουλήσω θα χάσω τα μισά λεφτά που το πήρα. Το λυπάμαι...

xx60
24-02-12, 12:18
Συγνώμη αλλά δεν τα έχω καταλάβει όλα πολύ καλα. Καταρχήν το απογραφικό από που το ζητάω? Από το υπουργείο μεταφορών? Όταν λες ότι με το απογραφικό πάω κτέο και βγάζω πινακίδες Κύπρο, εννοείς πάω και περνάω κτεο στη Κύπρο σε αντίστοιχο κτεο όπως έχουμε εδώ, με το απογραφικό και με τις Ελληνικές πινακίδες και εκεί μου βγάζουν μετά Κυπριακές?

Σκεφτόμουν να τις κατέθετα πρώτα εδώ για το λόγο που λες (ότι μπορεί να τις καταστρέφουν στη Κύπρο), αλλά και εδώ να τις καταθέσω, αφού διαγράφεται οριστικά το αυτοκίνητο για να πάει εξωτερικό, θα μπορώ μετά από κάποια χρόνια να ξαναπάρω πίσω τις ίδιες πινακίδες εαν το φέρω Ελλάδα? Δε θα πρέπει να βγούν καινούργιες? Επίσης με τις προσωρινές πινακίδες που βγαίνουν αν καταθέσω τις πινακίδες, θα προλάβω να κάνω ότι διαδικασίες χρειάζονται για να το γυρίσω σε Κυπριακές?

Γιατί οι νόμοι που διαβάζω είναι και λίγο ότι να'ναι. Έγραφε η αίτηση που διάβασα για διαγραφή το παρακάτω:

"Αν πρόκειται για περίπτωση οριστικής εξαγωγής του οχήματος στο εξωτερικό, αντί των δικαιολογητικών 4 και 5 υποβάλλεται πράξη μεταβίβασης του οχήματος σε αλλοδαπό και επιλέγεται η σχετική υπέυθυνη δήλωση του παρόντος εντύπου"

Εγώ όμως δε θα το μεταβιβάσω πουθενά. Εγώ θα είμαι πάλι ο ιδιοκτήτης. Για τη μετοικεσία που λες νομίζω ότι μπορείς να δηλώσεις άμεσα μετοικεσία αν αποδείξεις ότι μετακόμισες και έχεις σταθερή βάση εκεί (π.χ δουλειά). Έχω μπερδευτεί γμτ με το θέμα. Δε θέλω να το πουλήσω γιατί είναι 3 χρονών αυτοκίνητο με 26000 χλμ και αν το πουλήσω θα χάσω τα μισά λεφτά που το πήρα. Το λυπάμαι...

αν διαγραφή από τα μητρώα κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα πληρώσεις δασμούς αν το φέρεις Ελλάδα μετά από χρόνια.

έχεις πμ

skous
05-03-12, 23:36
Καλησπέρα σε όλους.

Εάν κάνει κάποιος οριστική διαγραφή, πώς γίνεται μετά η εξαγωγή; Εννοώ πώς γίνεται η μεταβίβαση μετά στον αγοραστή; Με απλή Υ/Δ??? από την στιγμή που δνε υπάρχει η άδεια κυκλοφορίας τι γίνεται; Πώς το εισάγει ο αγοραστής;
Υπάρχει κάποιο κόστος;

Επίσης εάν δεν θέλει να βγάλει πινακίδες/ασφάλεια, μπορεί να το φορτώσει σε νταλίκα, σωστά;

BMW Power
06-03-12, 09:54
Κατ αρχάς σε ενδιαφέρει να εξάγεις ή να εισάγεις αυτοκίνητο?

Η οριστική διαγραφή γίνεται για ανακύκλωση ή για εξαγωγή.

Καλό θα ήταν να κρατήσεις τουλάχιστον μια φωτοτυπία της άδειας αλλά η εισαγωγή εξαρτάτε από τους νόμους της κάθε χώρας.

Το ίδιο ισχύει και για το χαρτί της αγοραπωλησίας. Μια υπεύθυνη δήλωση πάντως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

skous
06-03-12, 23:36
Κατ αρχάς σε ενδιαφέρει να εξάγεις ή να εισάγεις αυτοκίνητο?

Η οριστική διαγραφή γίνεται για ανακύκλωση ή για εξαγωγή.

Καλό θα ήταν να κρατήσεις τουλάχιστον μια φωτοτυπία της άδειας αλλά η εισαγωγή εξαρτάτε από τους νόμους της κάθε χώρας.

Το ίδιο ισχύει και για το χαρτί της αγοραπωλησίας. Μια υπεύθυνη δήλωση πάντως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.


Βασικά με ενδιαφέρει να πουλήσω το αυτοκίνητο σε αλλοδαπό (Γερμανό) που δεν μένει μόνιμα στην Ελλάδα.
Απ' όσα διαβάζω, να του κάνω απλή μεταβίβαση δεν παίζει, σωστά; (εάν το έκανα αυτό θα ήταν όλα μια χαρά, θα έφευγε το αυτοκίνητο από το όνομα μου και μετά θα έπρεπε αυτός να το πάει Γερμανία, να το εισάγει εκεί και μετά να το διαγράψει από την Ελλάδα).


Όμως από την στιγμή που αυτό δεν γίνεται ποιες είναι οι επιλογές μου;

Διαγράφω το αυτοκίνητο και του το πουλάω απλά με μία ΥΔ και το παίρνει και φεύγει; Εάν δεν το μεταφέρει με νταλίκα, πώς γίνεται να το πάρει; Πινακίδες zoll και ασφάλεια από την Γερμανία; Και εάν ναι, τότε πώς θα γίνει αυτό αφού το αυτοκίνητο δεν θα έχει πλέον άδεια κυκλοφορίας; Δηλαδή μπορεί να βγάλει κανείς πινακίδες zoll και ασφάλεια για κάθε αυτοκίνητο με μόνο στοιχείο μία ΥΔ;

Επίσης η διαγραφή μπορεί να γίνει πριν γίνει η εξαγωγή; Η πρέπει πρώτα να εισαχθεί το αυτοκίνητο στην γερμανία και μετά να γίνει η διαγραφή;

BMW Power
07-03-12, 10:51
Επιλογή 1
Διαγραφείς το αυτοκίνητο εδώ καταθέτοντας άδεια, πινακίδες και συμφωνητικό kaufvertrag (http://www.google.gr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=kaufertrag#hl=el&sa=X&ei=pSxXT6y4K-Kv0QXkv6G2DQ&ved=0CBkQBSgA&q=kaufvertrag&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=c2c2a3e19906e844&biw=1920&bih=955) (κάνε και μια ΥΔ καλού κακού) και αυτός με φωτοτυπία της Ελληνικής άδειας και το kaufvertrag το δηλώνει στην Γερμανία. Μπορεί να φύγει με νταλίκα ή και ωδικώς αν ο αγοραστής βγάλει 5θήμερες Γερμανικές πινακίδες από εκεί που μένει.

Επιλογή 2
Οδηγείτε το αυτοκίνητο ως έχει στην Γερμανία ή πάει με νταλίκα και σου στέλνει άδεια (ή το πιο πιθανό επικυρωμένο αντίγραφο αυτής μιας και λογικά θα την κρατήσουν εκεί. Αυτό έκαναν και σε εμένα), πινακίδες και μετά κάνεις την διαγραφή με τα χαρτιά που θα έχεις ήδη από την αγοραπωλησία.

Εγώ ακολούθησα την δεύτερη επιλογή μιας και το πήρε συγγενής μου το αυτοκίνητο οπότε δεν υπήρχε το θέμα εμπιστοσύνης εκατέρωθεν.

skous
07-03-12, 14:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η επιλογή 2 είναι ναι μεν η καλύτερη, αλλά από την στιγμή που δεν τον ξέρω, δεν μπορώ να την προχωρήσω γιατί 1 στο εκατομμύριο να γίνει η στραβή με το αυτοκίνητο (π.χ. ατύχημα), αυτό θα είναι ακόμα στο όνομα μου....

Άρα μου μένει η επιλογή 1.

BMW Power
07-03-12, 15:01
Για να είσαι εσύ ΟΚ κράτησε εδώ άδεια και πινακίδες και κάνε το συμφωνητικά αλλά και την ΥΔ. Πες του να ψάξει το τι χρειάζεται εκείνος εκεί για την εισαγωγή πλέον του αυτοκινήτου στην Γερμανία.

skous
15-03-12, 22:24
Εάν όμως το διαγράψω μετά την πώληση, πινακίδες και άδεια πάπαλα...

Η διαγραφή γίνεται ΠΡΙΝ την εξαγωγή ή μετά;

BMW Power
16-03-12, 11:05
Η διαγραφή είναι καθαρά γραφειοκρατική διαδικασία και μπορεί να γίνει πριν αλλά και αφού φύγει το αυτοκίνητο.

skous
16-03-12, 11:45
Άρα ο άλλος παίρνει το αυτοκίνητο και το εισάγει με μόνο αποδεικτικό το ότι είναι στο όνομα του το kaufvertrag. Υποθέτω ότι πρέπει να είναι και κάπως επικυρωμένο από την πρεσβεία μάλλον για να ισχύει..

BMW Power
16-03-12, 11:55
Αυτό έχει να κάνει με την εκάστοτε νομοθεσία της χώρας εισαγωγής.
Εμένα μου την κράτησαν στην Γερμανία την άδεια και μου επέστρεψαν τις πινακίδες αλλά και ένα έγγραφο που έλεγε ότι η άδεια κρατήθηκε.

Οπότε ο αγοραστής στην Γερμανία για παράδειγμα, πρέπει να μάθει τι χρειάζεται για να εισάγει το αυτοκίνητο εκεί. Σίγουρα χρειάζεται και πιστοποιητικό συμμόρφωσης το οποίο αν δεν το έχει πρέπει να το πάρει από την BMW.

http://bmw-certificate-of-conformity.co.uk/wp-content/gallery/home-page/bmw-1.png

skous
17-03-12, 00:31
Αυτό έχει να κάνει με την εκάστοτε νομοθεσία της χώρας εισαγωγής.
Εμένα μου την κράτησαν στην Γερμανία την άδεια και μου επέστρεψαν τις πινακίδες αλλά και ένα έγγραφο που έλεγε ότι η άδεια κρατήθηκε.


Για Γερμανία πρόκειται..

Αλλά κάτσε, εσύ μου είπες να κρατήσω άδεια και πινακίδες εδώ.....

BMW Power
17-03-12, 07:08
Ναι γιατί μου είπες ότι δεν γνωρίζεις αν θα στα στείλει πίσω ο αγοραστής και γιατί το δικό μου αυτοκίνητο πήγε οδικώς από συγγενή μου στην Γερμανία.

skous
17-03-12, 14:39
AAAA ok..

Σε ευχαριστώ πολύ!

Νομίζω πάντως ότι και χωρίς άδεια/πινακίδες μπορεί να γίνει η εισαγωγή, αρκεί π.χ. να έχει το χαρτί (πιθανώς μεταφρασμένο) ότι έγινε η διαγραφή στην Ελλάδα.

race535
20-03-12, 22:01
Χωρις Γνησια αδεια οχηματως το Γερμανικο κρατος δεν δεχεται τιποτα!!!!!!!!

Για να κινηθει η οποιαδηποτε διαδικαδια χρειαζονται Γνησια Αδεια,συμβολαιο αγορας και πιστοποιηση οτι το οχημα εχει αγοραστει εντος Ευρωπαικης ενωσης!

skous
23-03-12, 10:42
Χωρις Γνησια αδεια οχηματως το Γερμανικο κρατος δεν δεχεται τιποτα!!!!!!!!

Για να κινηθει η οποιαδηποτε διαδικαδια χρειαζονται Γνησια Αδεια,συμβολαιο αγορας και πιστοποιηση οτι το οχημα εχει αγοραστει εντος Ευρωπαικης ενωσης!

Άρα η διαγραφή του από την Ελλάδα πρέπει να γίνει ΜΕΤΑ την εισαγωγή του στην Γερμανία;; Είσαι σίγουρος για αυτό; Δεν γίνεται να διεγραφεί και να πάει ο άλλος να το εισάγει με το χαρτί της διαγραφής;
Η πιστοποίηση ότι έχει αγοραστεί εντός ΕΕ πώς προκύπτει;

race535
23-03-12, 13:15
Δυστηχως ουτε αυτο γινεται,γιατι το υπουργειο κραταει την Ελληνικη αδεια για τα αρχεια του.

Η πιστοποιηση ειναι πολυ απλη. Ελληνικη αδεια και συμβολαιο πιστευω οτι αρκουν για να πεισθει το κρατος οτι το αυτοκινητο βρισκοταν στην ΕΕ.

Βασικα αυτο που πρεπει να γινει απο το ελληνικο υπουργειο (αυτο που κανουν και οι λοιπες χωρες)ειναι το εξης.
Να σφραγισουν η καταστρεψουν (κοψουν) ενα τμημα της αδειας με το ψαλιδι και στο σφραγισμα να γραφει ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ.
Το πιο απλο πραγμα που μπορει να γινει.
Ετσι εαν παει καποιος να ξαναδηλωσει το αυτοκινητο στην Ελλαδα(σε περιπτωση παρανομιας)να μην μπορει αλλα να πρεπει να εκδοσει καινουργια αδεια με μεγαλο κοστος.

skous
23-03-12, 17:39
Άρα λοιπόν πρέπει η άδεια ΠΡΩΤΑ να πάει Γερμανία, και ΜΕΤΑ να διαγραφεί το αυτοκίνητο. Αλλιώς απλά δεν έχει άδεια και δεν μπορείς να το εισάγεις Γερμανία. Σωστά;
Και εάν Γερμανία κρατήσουν την άδεια τι γίνεται;;

Επίσης οι Ελληνικές πινακίδες χρειάζονται όταν το αυτοκίνητο πάει να εισαχθεί στην Γερμανία, ή να τις κρατήσω εδώ;

race535
23-03-12, 22:13
Δεν το κατάλαβες αυτό που σου έγραψα απο ότι βλέπω.

Το αμάξι πρέπει να παει στο εξωτερικό είδη διεγραμενο!!!!!

Το πως θα γίνει αυτο είναι πρόβλημα των ελληνικών υπουργείων και όχι της εκάστοτε χώρας του εξωτερικού.

Η Ελλάδα δεν είναι εξαγωγος χώρα και για αυτο δεν υπάρχει και το σχετικό *know how* απο τον κόσμο και τις αρμόδιες αρχές.

Πήγαινε χτυπά πόρτες μήπως βγάλεις άκρη, περισσότερα δεν μπορώ να σου πω.

skous
26-03-12, 17:47
Δεν το κατάλαβες αυτό που σου έγραψα απο ότι βλέπω.

Το αμάξι πρέπει να παει στο εξωτερικό είδη διεγραμενο!!!!!

Το πως θα γίνει αυτο είναι πρόβλημα των ελληνικών υπουργείων και όχι της εκάστοτε χώρας του εξωτερικού.

Η Ελλάδα δεν είναι εξαγωγος χώρα και για αυτο δεν υπάρχει και το σχετικό *know how* απο τον κόσμο και τις αρμόδιες αρχές.

Πήγαινε χτυπά πόρτες μήπως βγάλεις άκρη, περισσότερα δεν μπορώ να σου πω.

Χμ....
Θα ρωτήσω αύριο να δω τι θα μου πούνε. Ουσιαστικά απλά θέλω την original άδεια με μια σφραγίδα πάνω που να λέει "διεγραφει".
Αλλιώς μάλλον θα γίνει η εισαγωγή με την κανονική άδεια εάν παίζει αυτό το σενάριο και μετά θα το διαγράψω...

Εκτός εάν έχει κανείς 2 άδειες :)

skous
27-03-12, 14:44
OK

Λύθηκε το θέμα.
Στην γερμανία θέλουν Η την αυθεντική άδεια, Η αντίγραφο επικυρωμένο (από την πρεσβεία) της άδειας και μαζί χαρτί που να αποδεικνύει την διεγραφή.

ΟΜΩΣ πλέον στο ΥΜΕ, όταν το διαγράφεις, σου δίνουν πίσω την άδεια με σφραγγίδα ότι διεγράφει και ότι θα εξαχθεί. Οπότε απλά πάει κανείς στο ΥΜΕ, και σε 1 μέρα έχει την αυθεντική άδεια με σφραγγίδα ότι έχει διεγραφεί από τα ελληνικά μητρώα.

LefterisK
27-03-12, 22:23
επειδη, οπως εχω γραψει και παλιοτερα, με αφορα και εμενα το θεμα αυτο, πηγα σημερα μεχρι το υπουργειο μεταφορων να ρωτησω σχετικα.
συμφωνα με τα λεγομενα του υπαλληλου, απογραφικο εντυπο δεν χρειαζεται αν το οχημα επιστρεψει στην ελλαδα σε διαστημα εντος 8 χρονων απο την ημερα διαγραφης του.
μου τονισε οτι στο τελωνειο παρουσιαζοντας την βεβαιωση διαγραφης του οχηματος δεν ξαναπληρωνεις δασμους κλπ σε διαστημα μεχρι 8 χρονων απο την ημερα διαγραφης του οχηματος.
παντα φιλικα,
λευτερης

race535
31-03-12, 17:14
Ειδατε.... με δυο ερωτησουλες λυνονται οοοολες οι αποριες!

E46 POWER
05-06-12, 13:16
επειδη, οπως εχω γραψει και παλιοτερα, με αφορα και εμενα το θεμα αυτο, πηγα σημερα μεχρι το υπουργειο μεταφορων να ρωτησω σχετικα.
συμφωνα με τα λεγομενα του υπαλληλου, απογραφικο εντυπο δεν χρειαζεται αν το οχημα επιστρεψει στην ελλαδα σε διαστημα εντος 8 χρονων απο την ημερα διαγραφης του.
μου τονισε οτι στο τελωνειο παρουσιαζοντας την βεβαιωση διαγραφης του οχηματος δεν ξαναπληρωνεις δασμους κλπ σε διαστημα μεχρι 8 χρονων απο την ημερα διαγραφης του οχηματος.
παντα φιλικα,
λευτερης

επειδη θα το βγαλω και εγω εξω το αμαξι σε περιπτωση που ερθει μεσα σε 8 χρονια ξανα πισω...εχουμε κανενα επισημο χαρτι που να διαβεβαιωνει οτι δεν ξαναπληρωνουμε?.εννοω κανενα φεκ κτλ..

επισης τι κοστος εχει η ολη διαδικασια της χαρτουρας?

GIANNHS M
05-01-13, 10:29
καλησπερα χρονια πολλα κ καλη χρονια:bananasmi:bananasmi...επειδη τα οικονομικα δεν λενε να στρωσουν :banghead: σκεφτομαι να εξαγω το αυτοκινητο...στην περιπτωση που βρεθει καποιος κ θελει να το παρει τι διαδικασια χρειαζεται να ακολουθησω κ ποιο το κοστος????να σημειωθει οτι το αυτοκινητο εχει προσωρινη παραδοση πινακιδων κ δεν χρωσταει τελη!!!

GIANNHS M
05-01-13, 22:26
κ στην περιπτωση τη δικη μου που εχω καταθεσει πινακιδες κ δεν εχω αδεια τι γινεται???πρεπει να πληρωσω τελη,να παρω την αδεια κ μετα να γινει η ολη διαδικασια η γινεται μεσω εφοριας???
για περισσοτερες πληροφοριες που απευθυνομαι?υπουργειο η τελωνειο???

BMW Power
07-01-13, 12:24
Στο υπουργείο θα πας Γιάννη και χρόνια πολλά

GIANNHS M
23-02-13, 21:24
για να πληροφορησω το φορουμ να ανεφερω πως για να εξαγεις ενα αυτοκινητο το οποιο εχει κατατεθημενες πινακιδες για προσωρινα η διαδικασια ειναι η εξης δια του νομιμου - κρατικου τροπου!
πας στην εφορια κ ζητας (κανεις αιτηση) να σταλουν οι πινακιδες στο υπουργειο συγκοινωνιων που βρισκεται στο περιστερι.μετα απο Χ? μερες (σε μενα 20,απο αιγαλεω σε περιστερι) οπου ειναι οι πινακιδες στο υπουργειο ξαναπας κ κανεις μια αλλη αιτηση στην οποια δηλωνεις υπευθυνα τι θες να γινει η αδεια,να διαγραφη απο την Ελλαδα.αφου κανεις την αιτηση ξαναπας μετα απο 2-3 μερες (σε μενα την επομενη) κ περνεις την αδεια σφραγισμενη οτι διαγραφη κ σε ποια χωρα θα παει!(σε μενα γερμανια)
επομενο βημα ειναι το ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ διοτι το αμαξι παει σε ευρωπαικη χωρα κ απο εκει βγαζει πινακιδες - ασφαλεια - πρασινη καρτα για ενα μηνα!!!οταν με το καλο πας στο τελωνειο θα σε καθοδηγησει το συστημα.εγω εφαγα 3 ΩΡΕΣ απο τις 10 ως τις 1 κ πληρωσα μαζι με την ασφαλεια 230 ευρω.

LefterisK
24-02-13, 00:08
απλα να αναφερω και να διορθωσω στα λεγομενα του γιαννη, για να μην γινει συγχυση, οτι υπαρχουν παραρτηματα του υπουργειου μεταφορων και επικοινωνιων ανα περιοχες (κ οχι μονο περιοριστικα στο περιστερι).
στο υπουργειο (παραρτημα πιο ορθα) λογικα συμπληρωνεις μια αιτηση Μ12 για την διαγραφη του οχηματος και την εξαγωγη του.

GIANNHS M
24-02-13, 10:35
απλα να αναφερω και να διορθωσω στα λεγομενα του γιαννη, για να μην γινει συγχυση, οτι υπαρχουν παραρτηματα του υπουργειου μεταφορων και επικοινωνιων ανα περιοχες (κ οχι μονο περιοριστικα στο περιστερι).
στο υπουργειο (παραρτημα πιο ορθα) λογικα συμπληρωνεις μια αιτηση Μ12 για την διαγραφη του οχηματος και την εξαγωγη του.

μπορει να εχει δικιο ο φιλος ΔΕΝ γνωριζω καλα....:dblthumb2